Vijfhonderd Nederlandse boeren op Mallorca Henk Heuvelink handelaar in pasklare dromen {Wip Uf -'j Z&AJS r- dus. Zojuist gearriveerd na een ra zende rit van vijf kwar- zijn supersnelle schicht. Henk Heuvelink uit Zutphen, 42 jaar, ge boren volksmenner, gul spreker, plannenma- kilometervreter, sentimentele minnaar de Spaanse zon, er kend kroegenkenner en handelaar in pasklare dromen. Zet hem in een zaal met 1500 mensen of nog liever in een stadion met 15000 voetbalfans en gegarandeerd, dat hij binnen een kwartier de meute aan zijn smeuïge wil onderworpen heeft. Geef hem een autobus vol potverterende vader landers, een vliegtuig met doodsbenauwde va- hij maakt het. Hij pakt de microfoon en praat over het goede leven, de fon kelende wijn, de geurige I Hij mobiliseert ook met spelend gemak op het propvolle vliegveld Mallorca zijn Nederland pappenheimers en ze alle meestam- pers zingen juist gearriveerde Atje djn Keulen-Deelstra. En als je wereldkampioene to- aal verrast de tranen uit haar ogen wist, heeft hij de Spaanse pers al opgetrommeld voor een exclusief interview, waarbij hij persoonlijk met een voorraadje van zestig Spaanse woorden als tolk fungeert. Dat is Henk Heuvelink, die verrekt serieus is, als hij zegt: „Elk jaar komen er zeven miljoen vakantiegangers op Mal lorca aan, elke dertig seconden landt er een vliegtuig en wordt een kersverse lading bleek- gezichten in de aan komsthal gedropt. Je zou dus mogen veronder stellen dat het 'n ramp spoedig eiland is, waar je bedolven raakt onder een berg zwetende on gein. Dat overkomt je ook inderdaad, als je aan de kust blijft, waar de honderdduizenden dakpansgewijs op elkaar gestapeld worden. Daar waart de reus van Klein Duimpje rond, die ver lekkerd roept: „ik ruik mensenvlees." Don Camillo paar kilometer het ei land in, wijk van de ge baande paden af en je hebt het rijk alleen. Ik kan iedereen zelfs in het hoogseizoen op Mallorca een goddelijke vakantie garanderen. Ik rijd met mijn mensen naar het kleinste dorp van het ei land en laat ze kennis maken met de pastoor. Hij is een geweldige Don Camillofiguur, die ra zendsnel een briefje in het Nederlands heeft la ten tikken, waarin hij verwijst naar de bus achter in zijn kerk. Daarna breng ik ze naar een stokoude boerderij, waar ze anderhalf uur tussen de schapen mo gen banjeren en wijn drinken met de oude boer. Dat vinden ze enorm. En op de terug weg pak ik het kletsijzer en vraag: hoeveel pro cent van jullie is katho liek? Dan steekt de helft spontaan zijn vinger op. Daarna vraag ik: hoe veel procent is protes tant? Nou, dat blijkt al tijd de andere helft te zijn. Ik zeg dan: jullie schamen je zeker om te bekennen, dat je er geen fluit aan doet. Maar oké, die leugen wordt jullie grootmoedig vergeven. En weten jullie waar om? Omdat je vanzelf weer gaat geloven, als je even naar buiten kijkt en het landschap in je opneemt. Mensen, geef het nou maar toe. Dit is een stuk Matheuspas- sion, een brok uit de bij bel. Het dorre land, de magere schapen, de zwoegende boer en daar boven de strakblauwe hemel. Hier wordt ge ploeterd in de gortdroge aarde en gebeden voor het dagelijks brood. Maar hier wordt ook ge leefd en gulzig bemind." Bergrede Elke reis opnieuw steekt Heuvelink die spontane self-made bergrede af voor kersverse groepen, die hij per straalvlieg tuig uit Nederland heeft laten overkomen. In de afgelopen maanden be vonden zich onder meer gretig gehoor ook 500 vaderlandse boeren, die hun vaarzen, pinken en blaarkoppen voor een week vaarwel hadden gezegd om op Mallorca een agrarische happe ning te vieren. Ruim 98 procent van hen had een gloednieuw paspoort en was nog nooit eerder op vakantie geweest. Een belangrijk deel ging ge bukt onder loodzware tassen, die tot aan de rand gevuld waren met metworsten en brande wijn „want je kunt die Spanjaarden nooit ver trouwen." „Het zijn verrukkelijke reizen geworden," zegt Heuvelink, „ik heb nog nooit in mijn leven zulke dankbare mensen ge zien. Stel je voor: er was een stramme Bra bantse boer bij vt jaar, die voor het eers zijn eigen erf had veria ten. Die man heeft dron ken van geluk ove eiland gezworven en na afloop riep ie alsmaar: Het eerste, wat ik doe, als ik thuiskom is mijn zeven zonen opdracht geven naar Mallorca te gaan. Dit is het mooiste geschenk, dat ik in mijn leven gekregen heb. Hier moeten mijn jon gens ook van kunnen ge nieten. En als ze niet willen, dan jaag ik ze ei genhandig de boerderij uit. Mijn God, wat heb ik op mijn ouwe dag nog een hoop geleerd." Gekkenwerk Wereldkampioene Atje Keulen-Deelstra behoorde ook tot één van de groepen, die door Heuvelink vliegensvlug naar Mallor ca werden gebracht. Ter ere van haar organiseerde Heuvelink op het vliegveld een, wat hij noemt, „Hollands buitengebeuren". Nederlandse boeren deden zich dit voorjaar meer dan te goed aan de kippen en speenvarkens, die hun in het pretparadijs Son Amar op Mallorca werden voorgezet: „Ook dat is een stukje geluk", meent Heuvelink. Henk Heuvellink: „in dit vak moet je een evangelisatie-mentaliteit hebben" den hadden met hun Spaanse collega's, die op primitieve wijze hun land bewerkten. Ze za gen, hoe er met de hand geploegd werd en dat vonden ze gekkenwerk. Toen heb ik in de bus de microfoon maar weer eens gepakt en gezegd: Als jullie uitgelachen zijn, brave boeren van Nederland, is het mis schien toch goed, als jul lie eens bedenken, dat diezelfde arme boeren geen last hebben van reuma 'en jicht en van zijn lang zal ze leven geen hartinfarct krijgen. Zou het misschien waar zijn, dat jullie te veel willen en straks door diezelfde Spaanse keu terboertjes smakelijk worden uitgelachen? ik heb zo het idee, dat zij heel wat meer van het leven begrijpen dan jul lie. En toevallig eet Ne derland wel binnen tien jaar de Spaanse hoorn tjes, die ziij op hun droge akkertjes gaan verbou wen. Want toevallig zien zij kans om drie maal per jaar te oogsten. La ten dan hun tomaten er niet zo jofel uitzien, smaken doen ze even goed wel." Ziedaar de opmerkelijke Stijl, waarin Henk Heu velink zijn „incentive"- reizen organiseert. Hij is ook de enige dromenver koper, die kans ziet om vakantiegangers tijdens een vlucht vijf maal te laten applaudisseren. De laatste keer gebeurt het altijd, wanneer het toe stel veilig is geland. „Dat vinden ze een Godswonder en daar gaan de eel'fciige handen spontaan voor op el kaar." Dromenverkoper Hij doet het reiswerk on dertussen alweer zo'n zeven jaar en heeft in die periode honderden groepen ingewijd in de romantische geheimen van Mallorca. Desge wenst wees hij hongeri ge nachtbrakers ook nog de rechte weg naar de kroeg, waar Nederlan ders in hun eigen taal worden aangesproken. Het etablissement be- uit de Randstad, die de buik vol had van de wel vaart en met zijn poet van 1 miljoen naar Mal lorca is uitgeweken. Hij loopt nu op tuigschoenen en in een versleten spij kerbroek, rijdt in een le lijke eend en leeft tegen de klippen op. Heuvelink denkt er sterk over om dat voorbeeld nog eens na te volgen, maar voorlopig heeft hij helaas andere dingen aan de blozende kop. Hij is namelijk van mening, dat het verkopen van vakantiereizen in Neder land op uiterst gebrekki ge wijze gebeurt en om te bewijzen, dat het an ders kan heeft hij zich opgeworpen als promo tor van groepsreizen. „In dit vak", zegt hij, „moet je een evangelisa- tiomentaliiteit hebben. Als je niet oprecht van mensen houdt, kun je er beter gelijk uitstappen. Dan kun je wel een bol- iebof zijn in marketing en uitgekiende budgette- ringszaken, maar daar koopt de klant op den duur niks voor." „Wat bi'j de meeste tour operators gebeurt is het kouwe kassawerk, dat ze geleerd hebben op de marketingcursus in Utrecht. Ik pik ze er zo uit, de managers met hun donkere brillen, krap gesneden kos tuumpjes en lange si gaartjes. Allemaal de mond vol van verkoop technieken, maar men sen een beetje geluk ge ven, ho maar. De hu- man relations staan in de reiswereld laag geno teerd en als je de reis gidsen op een hoop gooit, heb je de verzu- melde werken van de verzamelde onmacht. In- dianenkreten, loze belof ten, dromen, die maar geen werkelijkheid wil len worden, dat is het pakket van de doorsnee reizenverkoper. Donder je klanten maar neer op het eerste strandje, dut je tegenkomt en kijk er verder niet naar om. En mochten er klachten ko men, dan verwijs je ze doodleuk naar de ANVR, die zelf ook een onmach tige club is met een keurslagersmentaliteit. De rest is een zaak voor de reclamemensen, de millimetergrossiers, die al die vakantiedromen persoonlijk verzinnen." Pakkie an „Ik heb bezwaar tegen een dergelijke mentali teit van publieksverach- ting. Ik heb een hekel aan de klassebewuste manager, die een juf frouw voor de postzegels moet hebben, als hij meer dan 30 mille ver dient. In die slee van een wagen rijdt hij dan al, want een auto kun je op de pof kopen." „Vraag je diezelfde man nou, wat ie doet voor het heil van zijn klanten, dan blijft hij het ant woord schuldig. Hij ver koopt alleen vliegtuig- stoelen en hotelbedden. De rest is zijn pukkie an niet. Is dat volksverlak- kerij of niet? Ais je zo nodig een droom wilt verkopen, heb je immers de plicht om hem ook waar te maken." „Voor mezelf zal Ik blij zijn, als ik vóór mijn dood nog vijf minuten de kans krijg om een gewe- tensonderzoekje te ple gen. Als ik per ongeluk met mijn auto tegen een viaduct rijd, zul ik het op prijs stellen, als de Heer me de kans geeft om nog even na 1e den ken. Ik zal me dan af vragen, of ik iemand in mijn leven belazerd heb. En als blijkt, dut het niet zo is, zal ik tevre den de oogjes sluiten." „Misschien ga ik daurna In de hemel ook weer groepsreizen organise ren. Volgens mij is daar wel behoefte aan, want het eeuwige leven lijkt me een hele zit." LEO THURING.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17