Stijgende steun voor mensen met een missie" Nota nu uit over structuur kerkprovincie KORTE METTEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 MEI 19; "TE Kerk en staat in Bolivia zoeken naar oplossing Na weken van zeer sterke druk van de kant van de re gering Banzer heeft het Boli viaanse episcopaat erin toe gestemd op te treden tegen geestelijken die zich schuldig hebben gemaakt aan verzets daden tegen het regime van generaal Hugo Banzer. Aartsbisschop Jorge Manrique van La Paz heeft donderdag gezegd, dat het episcopaat een onderzoek zal instellen naar een aantal ,,door het bewind subversief genoemde acties van geestelijken" en maatregelen zal nemen, die- het noodzakelijk acht. Een dag tevoren had de minister van Binnenlandse Zaken ko lonel Adett nog een aanval gedaan op politiek geënga geerde priesters. De verklaring van de aartsbis schop wordt gezien als een eerste stap naar een compro- PAUS INDIRECT TEGEN VERKLARING VAN THEOLOGEN Een vijandig-kritische houding tegenover de institutionele en hiërarchische kerk betekent een aanval op het wezen van de kerk zelf, aldus paus Pau- lus deze week tijdens de al gemene audiëntie in het Vati- kerk, die vanuit de godsdien stige ervaring der gemeen schap leeft". Niet zelden eist de chai het ogenbli de mode" aldus paus en „democratische Vicaris-generaal dr. H. A. van Munster o.f.m. van het aartsbisdom Utrecht heeft als secretaris van de Be- heers- en Beleidscommissie van de Nederlandse Kerkpro vincie een nota gepubliceerd over de bestuursstructuur binnen de r.-k. kerk van Ne derland. In deze nota, waar van we reeds eerder melding hebben gemaakt, geeft hij een nadere toelichting op de structuur en de functie van de centrale instanties, zoals het centraal bureau, het se cretariaat-generaal, de be heers- en beleidscommissie De bestuursstructuur, zoals die in de nota is neergeschreven is zuiver hiërarchisch van ka rakter. De bisschoppen heb ben daar bewust voor geko zen, omdat de gezagsverhou dingen binnen de wereldkerk anders ongelijk van karakter zouden worden. De nieuwe structuur blijkt niet overal in goede aarde te vallen. Het zijn met name de pastorale werkers in het veld, die zich niet of nauwelijks in de nieu we opzet terugvinden. Aan het eind van de landse missionaris" ristievieringen op worden gehouden missionarissen die j. van de sionaris terecht. De andere helft werd be ren een collecte le twaalfhonderd ;s op verlof i de technische hi een nog grotere landse katholieken verwacht. Dit jaar voor de vierde maa, in KERK EN WERELD gulden. Uit c vierhonderd gangers uit honderd missionarissen met verlof een u kering gegeven moeten worden. Men he' begroot dat hiervoor een bedrag van miljoen gulden nodig zal zijn. ljoen guldei helft rechts de vakanl den hun persoonlijke bezittingen verliezen als gevolg van natuurrampen, politieke moei lijkheden, oorlogsgeweld, brand of diefstal. derlandse missionaris" is een nieuwe hulp- fge genomen en bovendien onmisbaar is ge worden, vooral ook omdat orden gregaties steeds minder bijstand uit eigen begunstigerskringen. Op 2 juni zal het honderd jaar geleden zijn dat de li berale staatsman Jan Ru- dolf Thorbecke overleed. Thorbecke was lutheraan en dit is de reden, dat in hel kader van de Thorbecke- herdenkingen er een spe ciaal nummer zal verschij nen van ELK, het blad 1 de evangelisch lutherse kerk in Nederland. PROTEST CAMARA TEGEN TERREUR IN RECIFE Aartsbisschop Dom Helder Ca- mara heeft tesamen met zijn hulpbisschop een schrijven keer beschikte men bij een I arrestatie over een officieel! arrestatiebevel. Bij invallen in den arbeiders gearresteerd, deling dat h zijn of gev: De politie weigeren den. Op geheime worden dagenlang mens< gesloten en verhoord. 1 Tot voorzitter van de Inter nationale Bouworde is geko zen Joseph Schmitt, advo caat in het Duitse Fulda en voorzitter van de Duitse af deling van de Bouworde. Hij is de opvolger van de Neder lander H. J De Interi heeft in de zijn best£ 110.000 jong betrekken projecten n maal in gebruik is. Daarmee wordt ieder in de gelegen heid gesteld de actuele ge beurtenissen binnen de kerk uit de eerste hand te krijgen. De kerk, zo zegt men in Syd ney, kan het zich niet meer veroorloven met hun pers dienst achteraan te hinken. „Ook wij moeten warme broodjes verkopen, als we bij de tijd willen blijven". nomen om tijdens de verga dering van het centrale co mité van de Wereldraad van Kerken in augustus in Utrecht „home parties" te organiseren. De bedoeling is buitenlandse gasten infor meel met Nederlanders en Nederlandse gezinnen in aan raking te brengen. Daarvoor zal in de regel pas na half tien 's avonds tijd beschik- adres is Home parties-We- reldraad, Nieuwe Gracht 94 in Utrecht. 9 Dominee Ulrich Fick van de Lutherse kerk in Würt- temberg is benoemd tot alge meen secretaris van de U.B.S., de wereldbond van Bijbelgenootschappen. Hij is de opvolger van dr. Olivier Bequin, die een kwart eeuw lang deze functie bekleedde en in april overleed. De we reldbond omvat vijftig bijbel genootschappen, die in meer ontheven bisschop van Puno in Peru, mgr. Julio Gonzalez Ruiz hebben in de kathe der beslist samenhan het feit dat zij het vc geweten niet verar vinden de bestaande de downstaking protest tegen het overnei van de leiding door het grenzende bisdom Arequ De demonstranten bet den, dat dit buiten i ten van de geestelijken en le ken van Puno is gebeurd en stad een sit!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10