Mgr. Gij sen ook actief betrokken bij liturgie officier gedrag uit zee dienst Marine- na wild Opluchting na aanvaarding: Oostverdragen CeidócSotncMit GELOOFWAARDIGHEID KERK DOOR BISSCHOP ROERMOND AANGETAST Overste Bloema (D'66): Militaire leiding drastisch herzien Eind maken aan geweld Unctad: geen debat over Cuba- resolutie Wild-west in Zevenaar Den Uyl: Nederland op weg naar crisis Schilderijen geroofd 1 miljoen brandschade bij Gulf 18 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 ERMOND (KNP) Mgr. Ir. J. M. Gijsen, bisschop an Roermond wil zich ersoonlijk van de activi sten van de liturgische ommissie van zijn bisdom p de hoogte stellen en aarom de vergaderingen jan de commissie gaan lijwonen. Dat geldt ook oor de vergaderingen van e nationale raad voor li- orgie. Wanneer hijzelf rerhinderd is dan zal zijn ricaris hem vervangen. bisschop heeft de liturgische jmmissie in antwoord op een erzoek om inspraak bij de be- oeming van een nieuwe be- lidsverantwoordelijke figuur voor de liturgie in het bisdom, laten weten dot hij en zijn vica ris-generaal er goed aan menen te doen zich enigszins op de hoogte te stellen van de diverse taken. „Voor de liturgische commissie en ook voor de natio nale raad betekent dit, dat wij voorlopig beiden in deze actief willen zijn, waarbij ik zelf als eerste geïnteresseerd ben", al dus de bisschop. Vermoedelijk zullen van de kant van de bisschoppen en van de nationale raad voor liturgie be zwaren rijzen tegen directe deelnemingen van mgr. Gijsen aan de vergaderingen, omdat deze raad is opgezet om de bis schoppen te ontlasten. De bis schoppen zijn via hun vicaris voor de liturgie in de nationale raad vertegenwoordigd. BREDA (KNP) De diocesane pastorale raad van het bisdom Breda heeft met overgrote meerderheid een adres aangenomen bestemd voor de pastorale raad van het bisdom Roermond. In dit adres zegt de pastorale raad dat de geloofwaardigheid van de katholieke kerk ernstig is aangetast door de beleidvoering van de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen. De pastorale raad van Breda zond eveneens een oproep naar de Ne derlandse delegatie op de Unctad-conferentie in Chili, waarin men er bij de delegatie op aandringt zich zo vooruitstrevend mogelijk op te stellen in de problematiek van arm en rijk. demonstratie van schoolkinderen in Londen is gisteren uit de hand gelo pen. De jongeren hadden hun klaslakolen verlaten om i tocht te ondernemen ir het stadhuis (boven), kracht bij te zetten bij eisen van de Schoolactie- le, die onder meer een .lendagsstaking van de scho lieren inhielden. Het kwam tot ongeregeldheden waarbij de sterke arm eraan te pas jJnvam. (onder). UTRECHT (ANP) Met het oog op de politieke belangen moeten benoemingen in de militaire topfuncties onder toezicht staan van een politieke benoemings commissie, die tevens toezicht houdt op selectie en vorming van de beroepsofficieren. Die commissie moet waken tegen een eenzijdig samengestelde eli taire militaire top en tegen een zijdige vorming en indoctriantie van officieren. Uiteindelijk moet de hele struktuur van de krijgs- machfl worden omgebouwd, waarbij men mogelijk het histo risch gegroeide rangenstelsel zou kunnen vervangen door een stel sel van functionele samen werking. Dat is de kern van een persoonlij ke nota van D'66 defensie-spe cialist (luitenant-kolonel K. P. Bloema, die tevens lid is van de werkgroep vermaatschappelij king krijgsmacht, of wel de groep Miog. Luchtmachtmajoor F. Uijen, lid van de defensiecommissie van de PvdA en van de Groep Miog, zei gisteren in Utrecht op een studiedag van de VVDM over arbeidssatisfactie in het leger, dat zes PvdA-hoofdofficieren van de Groep Miog de nota aan de PvdA-defensiecommissie zullen doorspelen met de bedoeling dat het stuk als leiddraad zal gaan fungeren voor een PvdA-nota over de structuur van de krijgs macht. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Onder het roepen van „Ik rijd jullie allemaal hartstikke dood", zou in decem ber van het vorig jaar een 23- jarige luitenant ter zee in Den Helder op drie marineschepelin gen zijn ingereden. Gisteren moest hij zich hiervoor en voor nog zes andere ten laste gelegde I strafbare feiten, voor de Zee- 1 krijgsraad in Den Haag verant- j woorden. Al het ten laste geleg de bekende hij, met uitzonde ring van het inrijden op de ma rinemannen. De fiscaal mr. H. A. van Ee meende dat al het ten laste ge legde dooi beklaagde gepleegd was. Dit betekende: het rijden onder invloed in Den Helder, het inrijden op de marinesche- pclingen, het zonder toestem ming verlaten van de wacht, het weigeren om zijn rijbewijs af te geven, het rijden onder in vloed op twaalf december in Zijpe, het rijden zonder deugde lijke verlichting in Broek in Wa terland op 31 januari en het rij den zonder rijbewijs aldaar. Hij eiste op grond van het psy chiatrisch rapport waarin be klaagde verminderd toereke ningsvatbaar wordt genoemd, ontslag uit militaire dienst. Voorts vorderde hij een gevan genisstraf van twee maanden ontzegging van het rijbewijs voor twee jaar en geldboeten van 15, 30 en 70 gulden. De uitspraak was conform de eis van de fiscaal. Pax Christi: DEN HAAG (KNP) De inter nationale katholieke vredesbe weging Pax Christi, in hoge mate verontrust over de laatste gebeurtenissen in Vietnam, heefi een dringend beroep ge daan op alle betrokken partijen om daadwerkelijke bereidheid te tonen voor een politieke op lossing, waardoor een ednd kan komen aan de keten van geweld en tegengeweld, de verklaring noemt Pax Christi de huidige escalatie bij zonder gevaarlijk en hoopt dat er alles gedaan wordt om te ko men tot een onmiddellijk staakt-het vuren. In de verkla ring, die is opgesteld door het internationaal samengestelde bestuur van Pax Christi onder voorzitterschap van Kardinaal Alfrink, zegt Pax Christi zich ervan bewust te zijn dat men niet langer mag zwijgen en dat men partij moet kiezen voor de slachtoffers en onderdrukten. Men acht het noodzakelijk de publieke opinie opnieuw te alar meren en te mobiliseren. BONN (DPA/Rtr) Zowel in de verdragen. Ze verwacht hetzelf- westelijke als in de Oosteurope- de van haar verdragspartners", hoofdsteden is met een zucht De Bondsdag aanvaardde gisteren verlichting gereageerd op de aanvaarding van de verdra gen met Moskou en Warschau door de Bondsdag. De stem ming was voor de regeringen in Washington en Moskou vooral van belang omdat verwerping een donkere schaduw zou heb ben geworpen op de topconfe rentie, die president Nixon vol de verdragen van Moskou Warschau met 248 stemmen voor, enkele stemmen tegen en de overigen als stemonthouding. De gemeenschappelijke resolu tie die de inhoud van de verdra gen voor de oppositie aanvaard baar moet maken, werd met overgrote meerderheid van 491 stemmen aangenomen. gende week in Moskou zal heb- Gistermorgen nog had oppositie ben met de Russische leiders. Regeringskringen in Washington uitten de hoop dat het Berlijn- akkoord al in juni of juli onder tekend kan worden. Dat men ook in Moskou met spanning op de uitslag wachtte, bleek uit de twee spoedberichten waarin het officiële persbureau Tass het re sultaat van de stemming meld de. Voor de Russische televisie zei een commentator: „Het poli tiek realisme in Bonn heeft uit eindelijk gezegevierd. Alle vol keren van Europa hebben door dit besluit gewonnen". Bondskanselier Willy Brandt zei in een verklaring voor radio e'n televisie na de stemming: „Na moeilijke en zeer heftige discus sies is de weg van het verstand bewandeld, die tevens de weg naar de toekomst is. De Bonds republiek zal zich houden aan de letter en de geest van de leider Barzel geadviseerd voor de verdragen te stemmen, hij bleek de verhouding binnen zijn partij onjuist te hebben beoordeeld. Een sterke stro ming, onder leiding van CSU- voorzitter Strauss, bleef tegen de verdragen gekant. Daarom werd te elfder ure nog besloten tot stemonthouding. De absolute meerderheid was niet .nodig toen bleek dat de Bondsraad, de senaat, zich niet tegen de ver dragen zal verzetten. BREDA (ANP) Het oudercomi té van het Bredase gymnasium Ypelaar, dat een kort geding heeft aangespannen tegen het besluit van het bestuur van de Petrus van Kesselstichting om dit zelfstandige gymnasium op te heffen, is door vice-president van de Bredase rechtbank in het gelijk gesteld. Het schoolbestuur wilde het gymnasium opheffen en het voe gen bij de Newman Scholenge meenschap. SANTIAGO (Reuter) De Unc tad-conferentie heeft met grote meerderheid een Cubaanse ont- werp-resolutie buiten de orde verklaard, waarin de Ameri kaanse blokkade van Noord- Vietnam scherp werd veroor deeld. Met 50 tegen 26 stemmen, bij 17 onthoudingen, keurden de afge vaardigden een motie goed, waarin Amerika stelde dat de kvestie-Vietnam buiten de be voegdheid van de Unctad viel. De Verenigde Sta'en hadden ge dreigd zich uit de plenaire ver gaderingen van de Unctad te zullen terugtrekken en een alge hele boycot te overwegen als de Cubaanse resolutie door de ver gadering zou worden aangeno- n fraaie, slankafkledende avondjapon arriveert prinses An ne van Engeland in het Londen- se Coliseumtheater om een op- voerig bij te wonen door het nationale ballet van Canada. Op het Rokin in Amsterdam heeft koningin Juliana gisteren een standbeeld onthuld van haar moeder koningin Wilhelmina. Het beeld is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwster Theresia van der Pant. ZEVEN AAR (ANP) Een doua nepatrouille van de rijkspolitie te Zevenaar heeft na een wild west-achtervolging zes jongelui (vijf Duitsers en een Italiaan) aangehouden wegens diefstal van enkele personenauto's en het in bezit hebben van wapens. Tijdens de achtervolging wer den over en weer enkele scho ten gelost, maar niemand raak te gewond. Het zestal is inmid dels aan de Duitse douane over geleverd. Uitbreiding in de ether DIJ de promotie van de Evangelische Omroep tot omroepver- eniging klasseC- is voor ons het meest verwonderlijk, dat vele commentaargevers zo verwonderd doen, nu minister Engels de knoop ten gunste van de militante protestantse club heeft doorge hakt. Er is een wet en daaraan heeft ook een minister zich te houden. Die wet noemt een getalscriterium en als een onderzoek uitwijst dat de E.O. eerlijk heeft geteld, valt daaraan niet te tornen. Een adspirant die omroepvereniging wil worden, moet redelijke ver wachtingen bieden op een totaalprogram. Daaraan is in het geval van de Evangelische Omroep in de pers, in het Hilversumse milieu en ook door een flinke minderheid van minister Engels voornaam ste adviesinstantie, de Omroepraad getwijfeld. Maar de minister zit met het precedent van de Tros waarvan zeker toen Landré c.s. hun C-insigne kcegen onmogelijk bewezen kon worden dat ze garanties boden op een echt totaalprogram. DOVENDIEN kon de minister zich moeilijk laten leiden door iets wat menigeen tegen de E.O. heeft: het ietwat sektarische ka rakter van de vereniging, dat kijker en luisteraar tegen de borst stuit. Alsof bij anderen dat ook niet het geval is terzake van Tros en/of VPRO. Zelfs meten met een culturele maatstaf helpt niet minister Engels een dwingend argument te geven om „neen" te zeggen in gevallen waar zjin voorgangers „ja" hebben gezegd. De politieke gezagsdrager zou zich gewoon aan discriminatie schuldig hebben gemaakt. TNTUSSEN zit Nederland met het ietwat komische verschijnsel, dat terwijl in de dagbladpers de pluriformiteit inkrimpt, radio en televisie in het teken van desintegratie staan. Plezierig als compensatie voor het „eigen geluid"? Hier zetten we dikke vraagtekens. Maar een minister die anders wil, zal eerst de omroepwet moeten veranderen. Door andere getalsnormen vast te stellen, beter te formuleren wat een totaalprogram is, de regeling van het dubbele lidmaatschap te wijzigen en minderheden in het NOS-program een duidelijker plaats te geven. Niet door één of twee van deze wijzigingen, maar door alle vier tezamen. Zo'ri wetswijziging kost veel tijd; als doekje voor het bloeden zal de minister daarom nu met zendtijduitbreiding moeten komen. En dat kost geld. Wie wedt dat kijk- en luistergeld flink omhoog gaan, zal dus winnen. Overgangspijn 'T'RIEST vindt de raad van Katholieke Werkende Jongeren het, dat verschillende werkgevers aan wat oudere werknemers de voor keur geven, nu de werkende jongeren die 15 en 16 jaar zijn, een werkdag per week vrplicht onderwijs moeten gaan volgen. Aan die toestand zou een eind gemaakt moeten worden. Hoe? Zo min als men vroeger een werkgever kon verbieden een jon geman die vrij van dienstplicht was voorrang te geven boven zijn collega die over enige tijd de wapenrok moest aantrekken, kunnen overheid en bedrijfsleven hier sancties treffen. Bovendien is het sociaal niet eens zo onrechtvaardig dat een wat ou dere jongere bij gelijkwaardigheid van kwaliteit de voorkeur krijgt. Misschien gaan dan meer 15- en 16-jarigen volledig dagonderwijs volgen. Waarover de KWJ klaagt, beschouwen we als de overgangspijn die bij vele veranderingen in onze samenleving optreedt. Het wat minder gunstige beeld van de arbeidsmarkt heeft er o.i. meer mee te maken dan onwil van de werkgevers om jonge krachten aan te nemen die binnen de partiële leerplicht vallen. Hilversum (ANP) „Het lijkt mij onmiskenbaar dat Neder land op weg is naar een maat schappelijke en politieke cri sis". Aldus drs- J. M. den Uyl, de voorzitter van de PvdA-frac- tle in de Tweede Kamer in de radiozendtijd van de PvdA. De heer Den Uyl concludeerde, dat het kabinet sporen van paniek vertoont. De aankondiging van belasting voorstellen en tegelijk het „om zeilen" van het aanpakken van de kern van de moeilijkheden wijzen zijns inziens daarop. De socialistische fractie-voorzitter stelde, dat het huidige kabinet naar zijn samenstelling niet in staat is om verandering in het beleid te brengen. „Dit kabinet en met name de VVD en DS'70 wil er niet aan om werkelijk iets te gaan veranderen op het stuk van de inkomensongelijk heid", aldus de heer Den Uyl. Naar zijn mening zal de inflatie moeten worden gestopt, en is er een radikale onmmekeer in het beleid nodig. Steeds meer overnachtingen DEN HAAG (ANP) Volgens voorlopige cijfers van het C.B.S. is in 1971 het aantal geregi streerde overnachtingen van buitenlandse gasten in dezelfde groep hotels die ook in het vori ge jaar in de waarneming was betrokken met 3,6 procent ge stegen, namelijk van 5.380.000 tot 5.575.000. Wat het aantal overnachtingen door gasten uit de voor Neder land uit toeristisch oogpunt be langrijkste landen betreft, valt een toeneming te vermelden voor Duitsland (1,0 pet), Enge land, Schotland en Ierland (2,9 pet) en de V.S. en Canada (3,9 pet). De grootste percentuele stijging van het aantal overnachtingen werd geconstateerd voor gasten uit de volgende landen: Frank rijk 12,3 pet, Italië 8,6 pet en België en Luxemburg 11,9 pet. Na jaren van experimenteren (in 1966 schreven we er al over) Is pater C. Huberts uit Rozenburg gereed gekomen met zijn, naar zijn zeggen, revolutionaire ver brandingsprincipe voor motoren. De schone motor is gisteren in het openbaar gepresenteerd. Rechts pater Huberts, links wet houder J. Stam uit Berkhout met wie hij samen de motor ontwik WORCESTER (AFP) Drie gemaskerde mannen zijn gis teren het museum van Wor cester in de Amerikaanse staat Massachusetts binnengedróngen en hebben zich meester ge maakt van een Picasso, twee Gauguins en een Rembrandt (St. Bartholomeus) voor een ge zamenlijke waarde van circa drieëneenkwart miljoen gulden. Een bewaker schoten zij neer. Nachtelijk huwelijk DEN BURG (ANP) Om vijf over twaalf vannacht is in het raadhuis in Den Burg op Texel het huwelijk voltrokken tussen Hanneke Bruin uit Den Burg en Carl Arthur Wilson uit Ply mouth (Eng). Het niet eerder gereedkomen van een notariële acte en het foit dat de bruidegom zich vanmor gen om zeven uur in Den Hel der moet inschepen waren de oorzaken van het ongebruikelij ke tijdstip van de huwelijks plechtigheid. De bruidegom werkt op een schip dat op de Noordzee seismografische on derzoekingen naar olie verricht. ROTTERDAM (ANP) De scha de die de brand bij Gulf gisteren heeft veroorzaakt bedraagt vol gens een voorzichtige schatting van do leiding van het bedrijf on geveer een miljoen gulden. Het is mogelijk dat door de herstel werkzaamheden, het opstarten van de ethyleertfabrlck wat oor spronkelijk voor begin juni was gepland, moet worden uitge steld. In een verklaring, die enkele uren na de explosie bij Gulf werd uit gegeven, zegt het comité, dat in het belang van de werknemers en de omwonenden de gehele vestiging van Gulfoil in Euro poort moet worden stilgelegd. Een andere eis is, cTat met in schakeling van onpartijdige des kundigen en met behulp van werknemers alle onderdelen van het bedrijf worden doorgelicht. Volgens het comité is de bevol king van Maassluis, Brielle, Ro zenburg en andere omliggende gemeenten aan een ramp ont snapt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9