„Alphen heeft nog geen echt kunstbeleid" Nieuwveen besteedt 1,5 ton aan sportvelden Ziekenomroep Alpheo krijgt vorm RUSP, nieuwe groep beeldende kunstenaars Jeugd Noordwij kerhout stuurt naaimachines naar N.-Vietnam SCHAATSKERNPLOEG NAAR STOMPWIJK Wat u ook moet weten Er is ruim 30.000 gulden nodig LEIDSE CJLR/.l.i DONDERDAG 18 MEI MBO! ALPHEN AAN DEN RIJN Zeven jonge en enthousiaste beeldende kunstenaars in en om Alphen (één komt er uit Hazerswoude) hebben elkaar gevonden en hebben besloten gezamenlijk iets te gaan doen aan het gemeentelijk kunstbeleid. „Met dat beleid zit het niet helemaal goed", zo menen zij. Op één van de vergaderingen van de Kul- turele Raad in december van het vorig jaar waren verschillende kunstenaars uit het immer groeiende Al phen als belangstellende toehoorders aanwezig en tijdens die bijeenkomst, waarin van gedachten werd gewisseld over het cultuurbeleid, kwamen de kunstenaars met el- kaar in contact. „Op straat babbelden wij na afloop van ITiailiTPSÏflfrïpC de vergadering nog wat na en zo is het eigenlijk allemaal begonnen", aldus werd de „spontane geboorte" van de groep RUSP verklaard. Na vijf „lange avonden" heeft RUSP definitief vorm gekregen. Nog dit jaar gezamenlijke RUSP betekent niets. De naam pretendeert in het geheel niet iets aan te duiden.' „Het ligt goed in het gehoor en waarom een naam als Actie'72 of Groep Zus en Zo?" „Als we wat meer bekendheid hebben gekregen zal de naam wel ontaarden in Rups, maar ook dat is voor ons volslagen onbelangrijk". Onvrede Wat de groep wel belangrijk vindt valt te lezen in een heus commu niqué voor de pers. Daarin heet het dat RUSP een groep beel dende kunstenaars in en om Al phen is, die op spontane wijze tot stand is gekomen. Enerzijds uit behoefte aan meer onderling collegiaal contact en anderzijds uit gevoelens van onvrede met de weinig professionele aanpak en opzet van het gemeentelijk kunstbeleid, vooral ten aanzien van de beeldende kunst in de gemeente. Kunstmarkt Hoewel bij de leden van de groep over het algemeen waardering bestaat voor de activiteiten van de nu twee jaar opererende Kul- turele Raad, en dat met name voor de verschillende culturele Als voorbeeld evenementen in Alphen, man keert er nogal wat aan het be leid op het gebied van de bevor dering en activering van het be leven van de beeldende kunst voor de Alphenaren. En dat is iets wat de in Alphen zelf wo nende kunstenaars zeer ver driet. Zaken, zoals de V/2 %-regeling (het percentage van de bouw som van openbare gebouwen dat aan „kunst" mag worden uitge geven), aankoopsubsidies, me dewerking bij het houden fessionele aanpak van het ge meentelijk kunstbeleid wordt in een gesprek met de 7 kun stenaars onder meer genoemd pe actieve leden het niet door dreigen te gaan van de traditie geworden kunst markt. „Ons grootste bezwaar hierbij was wel het feit dat wij in het geheel niet zijn gekend in die beslissing om de kunstmarkt dit jaar niet te houden". Het heeft er nu overigens de schijn van dat de markt toch nog ge houden zal worden, misschien in december. i RUSPkritiek op de gemeente Alphen jaar zullen wij van ons laten ho ren". Hoe, waar en wanneer zijn nog dingen waarover de groep nog weinig concreets kan zegeen, zo wordt desgevraagd verklaard ten huize van Ansje van Dijk (32), „contactadres" de groep. scheppen. Dat laatst geldt, zo zeggen de jongelui, niet alleen in puur materiële zin, maar ook wordt gedacht aan faciliteiten voor atelier- en expositieruimte. exposities, de omstreden kunst- Volgens de groep heeft de kunst- Ansje van Dijk doet aan het markt e.d., leven niet bij de be- markt, die nu vier jaar is ge- - stuurderen die het op dat ter rein voor het zeggen hebben. In dividueel zijn er wel contacten geweest, maar die strandden veelal op onbegrip of gebrek aan belangstelling. Als groep hoopt men nu in een gezamen lijk optreden de mentaliteit te kunnen veranderen om er zo voor te zorgen dat er in Alphen sprake zal kunnen zijn van een echt kunstbeleid. RUSP zegt het wat moeilijk in de eerste brief naar buiten: RUSP stelt zich Fvnncitips ten doel het culturele leven in AjAFuslucs Alphen aan den Rijn te helpen Als tweede doelstelling van RUSP ontplooien, o.a. door middel van wordt genoemd het door middel een open en kritisch kontakt van exposities, zowel gezamen- en bestuurders. lijk als individueel naar buiten an de weinig pro- treden. „In ieder geval dit houden (de derde keer een acti viteit van de Kulturele Raad met kunstenaars en de vierde maal door de Kulturele Raad zelf georganiseerd) zeer duide lijk in een behoefte voorzien. Nu er een groep van eigen kun stenaars bestaat, kan er meer gecoördineerd worden gewerkt en hebben de instanties ook dui delijk een „club, waarmee con tact te leggen is". vaardigen van wandkleden, geeft verder tekenles en houdt cursussen in het maken van wandkleden. Zij heeft geëxpo seerd in Italië en doet mee aan de Schipholtentoonstelür.g van Ina Broerse. De grafiek in RUSP Klimaat wordt vertegenwoordigd door de Spanjaard José Calsina (36) die binnenkort gaat exposeren in de Amsterdamse Bijlmer. De 25-ja- rige Ton Hecke is van professie grafisch ontwerper bij Samsom „ik geef vorm aan de boeken") en maakt daarbuiten vrij werk in posters en tekeningen. Guus Kool (31) is tekenaar, op het ogenblik voornamelijk van car toons en strips. Verder is hij le raar tekenen, maar zal binnen kort als free lance gaan wer ken. Joyce Koopmans (27) legt zich toe op pentekeningen en heeft samen met Lili Willemsen (29) een expositie in Wassenaar. Lili Willemsen is de ceramiste van het gezelschap en leidt in Alphen een cursus pottenbakken Praten („zonder subsidie"). Tenslotte de enige niet-Alphenaar Willem H°,L JÜÏEXSfJ Vis (36), maakt penningen en m°' n"rr"> klein-plastieken. Vroeger werkte hij bij Begeer en geeft nu twee dagen per week les in estetische vormgeving. Het mede bevorderen van een adequaat voorzieningenbeleid ten behoeve van de beeldende kunstenaars in Alphen aan den Rijn", is de derde doelstelling van RUSP. Dit heeft dan be- name de Kulturele Raad, op de plannen van jullie groep? .Reacties hebben we nog niet ge had, maar dat vinden we ook nog niet zo belangrijk. We zijn var. plan binnenkort te gaan praten met de Kulturele Raad, de beeldencommissie en ook met andere instanties, om onze ideeën en wensen kenbaar te maken", zo legt Ansje van Dijk uit. RUSP wacht niet af of „men" naar RUSP toekomt; de leden van de groep zullen zelf het ini tiatief trekking op zaken als aankoop- Uit het gesprek blijkt verder dat subsidies, de ll/2 %-regeling en meer van zulk soort zaken die het de plaatselijke kunste naars mogelijk moeten maken om in Alphen een goed klimaat voor hun creatieve arbeid te beeldende kunstenaars niet de Kulturele Raad zijn verte genwoordigd. „We zullen na tuurlijk gaan proberen om ie mand van ons in die raad te krijgen, of in ieder geval ie mand te vinden, die als een soort vrouwenfiguur kan op treden". Optimistisch over met name de uitvoering van de 1,5 pet.-regeling is RUSP wel, nu uit de definitieve tekst van het werkplan van de Kulturele Raad blijkt, dat ook ondubbel zinnig een artikel is opgeno men: „Kontrole 1,5 pet.-rege ling". Hoe die controle in zijn werk zal gaan is echter niet duidelijk, vandaar dat een ver tegenwoordiger in de Raad naar de mening van RUSP hard no dig is. Alles bijeengenomen, is de groep serieus van plan in een open brief en positief gesprek met de Kulturele Raad en andere licha men, te komen tot een goede sfeer, waarin voor alle partijen zal moeten blijken dat het ont staan van RUSP goed is ge weest: goed voor Alphen en goed voor de kunst. WIM BAVELAAR. NIEUWEVEEN De gemeente Nieuweveen heeft opeens bijna 1,5 ton over en daarom stellen B. en W. de gemeenteraad voor die gelden te bestemmen voor de reconstructie van de ge meentelijke sportvelden. Mor genavond al zal er tijdens een vergadering van de raad over beslist worden. De argumenten van B. en W. om de sportvelden te laten recon strueren en het geld niet te ge bruiken voor demping van een tweetal slootgedeelten aan de zuidzijde van de Oude Nieuw- veenseweg zijn de volgende: 1. Een zo grote ruimte als thans aanwezig, komt in de gemeente lijke financieringsmiddelen slechts zelden voor. 2. Voor de verbetering van sport velden worden van rijkswege geen geldleningen beschikbaar gesteld. 3. De kans bestaat het tot dusver re half uitgevoerde plan tot ver betering van de sportvelden thans geheel uit te voeren. 4. Wanneer nu tot verbetering van de sportvelden wordt besloten kan deze zomer nog voor het speelseizoen het zgn. tweede veld worden gereconstrueerd. Na een jaar rust kan dan dit veld worden bespeeld en het eerste veld worden verbeterd en opgeschoven in noordelijke rich ting, waardoor ten opzichte van de nieuwe provinciale weg een veiliger verkeerssituatie ont staat. I. Het plan tot dempen van de slootgedeelten aan de Oude Nieuwveenseweg kan slecht een voorlopige oplossing vor men, daar bij de aan leg van een stamriool langs de Oude Nieuwveenseweg in de richting van de zuive ringsinstallatie. alles weer zal moeten worden omgegraven o~i in deze sloot dit stamriool te leggen. B. Voor de aanleg van rioleringen wordt in het algemeen wel een geldlening beschikbaar gesteld. 7. Blijkens de ervaring mag wor den verwacht, dat in de nabije toekomst in de gemeentelijke fi nancieringsmiddelen nog wel een keer voldoende ruimte be schikbaar zal komen voor het doen van deze kleinere uitgaaf van 69.312. Op een zo grote ruimte, dat daaruit de recon structie van beide sportvelden kan worden gefinancierd mag niet meer worden gerekend. Jaap Kok op de Mast-zolder vol naaimachines voor Noord-Vietnam Noordwijkerhout Binnenkort vertrekt vanuit Noordwijker hout een zending van ongeveer vijftig trap- en handnaaimachi nes richting Noord-Vietnam. De collectie, die weliswaar het an- „Kerk-in" in St. Pancratius SASSENHEIM Volgende week woensdagmiddag wordt er in de vernieuwde St. Pancratiuskerk een zgn „kerk-ln" gehouden De eucharistieviering, die spe ciaal is bestemd voor bejaarden en gehandicapten, begint om 14.00 uur. Het dameskoor ver leent onder meer haar mede werking. De genen die zelf niet voor vervoer kunnen zorgen kunnen dit opgeven bij de heer J. v.d. Nouland (tel. 118231 en b i mevr. v.d. Zalm (101711- 2913). I T'D RDORP De Lei dershut bij de toekomstige waterspeelp'aats en de ruwe speelplaats in het park „De Houtkamp" heeft sinds kort telefoon. Het telefoonnum mer isöü UNCTAD (de wereldhandelscon ferentie die momenteel in San tiago de Chili wordt gehouden), Suriname, Angola en Latijns-A- merika. Jaap Kok, een van de medewer kers van de Wereldwerkplaats, zegt over de gevoerde en nog te tieke stadium nadert maar des ondanks toch nog goed bruik baar is, is bijeengebracht door een aantal medewerkers van de in Noordwijkerhout gestatio neerde Wereldwerkplaats. Via enkele advertenties hebben zij de bevolking in en rond Noord wijkerhout de laatste maanden verzocht concreet mee te wer ken aan de steunverlening aan Noordvietnam en met name die gebieden waar de industrie van wege de aanhoudende bombar dementen is weggevaagd. Uit de gehele streek tot Leidschendam en Voorschoten, zijn de aanbie dingen binnengestroomd om „oude exemplaren van de zol der te komen halen". Momenteel staan alle machines in de kelder en op de zolder van het Vormingscentrum de Mast waar een groep jongeren elke j ALPHEN AAN DEN RIJN De donderdag bezig is om de partij initiatieven van de jeugdige Al- op deugdelijkheid te controleren en eventuele reparaties te ver zorgen. Is dat eenmaal gebeurd dan gaan de machines, elk v gezeld van drie klosjes garen en twee setjes naa'den, naar Viet- waar het Rode Kruis voor voeren acties: „Noordwijker hout vormt weliswaar een heel klein schakeltje in het wereldge beuren en het denken van de mensen over de wereldproble men maar we kunnen ons ins- ziens dat schakeltje niet laten liggen". STOMPWIJK Zaterdag 10 juni komt voor de derde en laatste keer de herenkernploeg een voetbalwedstrijd spelen. De or ganiserende vereniging, de gymvereniging „Gyversto" kan ook rekenen op het meespelen van de in ons land wonende Fred Anton Maier en waar- Berg, Jos Valentijn, Jan Derk- sen en Jan Bazen zullen van de Partij zijn. Over het meespelen van de in ons land zo populaire Franz Krienbühl bestond nog geen zekerheid, maar het Gy- verstobestuur rekent er op deze week een defintieve toezeg ging binnen te hebben. schijnlijk ook de Zwitserse rij- Een kwartier voor de wedstrijd, der Frans Krienbühl. Wereld kampioene bij de dames Adje Keulen-Deelstra zal de aftrap van de wedstrijd verrichten. Wie de beide wereldkampioenen zal huldigen kon de heer A. de Winter, bestuurslid van Gyver sto, nog niet meedelen. Vorig jaar haalde het team van Gyversto de wisselbeker terug naar Stompwijk door een 3-1 overwinning. Op 10 juni zal blij ken, welke ploeg de beker in zijn bezit mag houden. Want dit wordt voorlopig de laatste keer, dat de ploeg een dag naar Stompwijk komt. A. de Winter vertelde dat de schaatsers ner gens anders meer dan twee maal achtereen in de zelfde plaats komen voor een huldi ging en een wedstrijd. In het verleden is echter deze feestdag van beide kanten zo goed geval len, dat de schaatsers nu een uitzondering maken. De opstelling van de schaatsploeg staat nog niet definitief vast. Ard Schenk komt, met zijn gou den plakken, die hij dit jaar in Oslo en in Sapporro op de Olympische Spelen in de wacht gesleept heeft, in elk geval ze ker, evenals Kees Verkerk, Fred Anton Maier en Leen Pfrommer. Ook Jappie Van Dijk, Peter Nottet, Joop van de een huldiging plaatshebben op het sportcomplex van de v.v. Stompwijkse Boys. Onder de rust zal onder het publiek een bal worden verloot met de handte keningen van de schaatsenrij ders. Na afloop van de wed strijd begint om ongeveer 20.30 uur een feestavond in Het Blesse Paard in Stompwijk. Tij dens deze avond zal de beker uitgereikt worden en de schaat sers zullen ook deze feestavond bijwonen. De muzikale omlijs ting wordt verzorgd door de Bou quets uit Aalsmeer. Oe voorver koop van toegangskaarten voor de feestavond is voor Gy- versto-leden van 28 mei tot en met 2 juni en voor niet-leden vanaf 3 juni tot zo lang de voorraad strekt. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij A. de Winter, Meer en Geerweg 14 in Stompwijk. LISSE De Zonnebloem afd. Lisse organiseert woens dag 24 mei een uitgaansdag voor bedlegerigen uit isse. Ongeveer 100 patiëneten kun nen met de boot Alex van Waaijenbur mee. Dokter Wa lenkamp uit Warmond ds. Post uit Oegstgeest en pa ter Vulto uit Lisse maken de ZOETERWOUDE De g, meente-secretarie geeft in komende weken op donde: dag een bijzondere servit door van 7 uur tot 8.30 gt opend te zijn voor het afhs len van reispapiere en ten. Dat geld met name voor derdag 18 (hedenavond) derdag 25 mei en dondert 1 juni. ZOETERWOUDE eerste elftal van S.I.Z. spet hedenavond in Pijnacker oefenwedstrijd tgen Olh waarbij enkele jonge speléi zijn opgesteld. Aanvang uur. ZOETERWOUDE Pstot L. v. Teijlingen, afkomst uit Zoeterwoude viert Pinksteren in zijn paroch te Heerhugowaard zijn 40- rig priesterfeest. Receptie le Pinksterdag van 15.30 17.00 uur in de zaal can cal „De Viersprong". Het adrt van de jubilaris luidt; Glijnisweg 30, Heerhugi waard-'t Kruis. ZOETERWOUDE Mo genavond organiseert K.P.J. een fiets-dobbelrit. schrijving en start om 7 in 't Centrum aan de Schei keleweg. De andere postet Kerklaan (C.D. kerk Noordbuurtseweg (Gemee tehuis), Einde Nieuwewe (Keipoort), Zuidbuurt (Sin Jan) en het Westeinde (nab: Zandbergen). Prijsuitreikin; na afloop op de boerden van Veldhuyzen aan de W< teindseweg. hazerswoude Els Vree burg, lid van de Hazers woudse tafeltennisvereniging Avanti, maakt zondag aan staande in Weert haar de buut als jeugdinternationa in de (jeugd)landenontmoe- ting tussen Nederland Luxemburg. International! ervaring heeft Els overigen: al opgedaan in eerder ge speelde wedstrijden; onlang:.., deed ze bijvoorbeeld v» zich spreken tijdens het Hulst gehouden BeneluxtoerljE.' nooi. Hazerswoudse tafeltenf nisvereniging Avanti is rigens ook zondag vai partij tijdens een internatio naal jeugdtoernooi, dat lm puls te Gouda organiseert Liesbeth Smits en Annemie- ke Smits en Peter de Groot Theo Louwers, Leon Werf en Jos Timmerman zullen van de partij zijn tij dens een toernooi, het Deens nationaal jeugd team van de partij is. HAZERSWOUDE voetbalvereniging St. Bernar dus heeft voor een aardig stuntje gezorgd, door hel boekje, uitgegeven ter gele-j genheid van het komendtj 25-jarig bestaan (op 27 m sportdag en op 3 juni reci tie en feestavond), Hazerswoudse Rijndijk hui aan huis te verspreiden, halve een beknopt historisd overzicht, staan er bijdrage in van voorzitter Jacque Straver, sportwethouder P A. Th. v. d. Werf, Sportraad voorzitter L. Dorsman en kele andere interessante tenswaardigheden. De uitga ve van het boekje werd mede mogelijk gemaakt door de advertenties van de plaat selijke middenstand enindu- strie. HAZERSWOUDE Zater dag 20 mei, speelt Hazerwoudse Boys de voetbalcompetitiewedstrid te gen Kagia, in de Kaag. St. Bernardus speelt op Tweede Pinksterdag de streekderbv v, tegen „buurman" Alphense Boys in het kader van de be kercompetitie; de wedstrijd begint om half drie. Hazers woudse Boys organiseer! maandag aanstaande junioren toernooi waaraan de ploegen van Ter Leede, Al phense Boys, SV 35 Haag en uiteraard Hazers woudse Boys deelnemen. LISSE De VVV-auto-puz- zeltocht wordt vrijdagavond 26 mei gehouden. Men kan zich hiervoor inschrijven bèj het kantoor aan het Vier kant. De start is 26 mei 's a- vonds om 18.30 uur bij café-, rest. De Beurs aan de Hs- :ce| ALPHEN De heer rom uit Langeraar is gisteren ziekenhuis Rijnoord opgeno men na een geval op het Rietveldsepad. De Brom werd aangereden door een volkswagenbusje stuurd door de heer G. Dam uit Zegveld. A- .Het >r- De Wereldwerkplaats gevestigd in Open-House in de Sween- straat, werkt ook aan andere projecten zoals informatiever-, schaffing over onder meer de De statuten van de stichting zijn phenaren Jan Bcmer en Ralph van Vliet krijgen allengs vorm en het ziet er naar uit dat na de zomer do ziekenomroep ,.de lucht in kan gaan". Dezer da gen zal na lar.gc tijd van voor- berihng en studie worden op- ge. -ht de Si'ch» ng Zieke .om roep Alphen aan den Rijn en Omstreken. De roepnaam zal zijn Alpheo. door aspirant-medewerkers en an 'ere beiangste'lenden goedge keurd en de actie zal binnenkort worden gepasseerd. Voorts is een bestuur gekozen. Voorzitter is de heer J. van der Veen, se cretaresse mevrouw P. J. M. Dit bestuur, dat er van Venetiën-Blöte e"penn ng- meesteresse mevrouw N. J. van Zanden-de Groot uit Nieuwkoop. De andere bestuursleden, die belast zullen worden met deelta ken, zijn J. Bremer (één van de initiatiefnemers), F. J. Bemer (vader van Jan Bemer, die in Tiel al de nodige ervaring met zieken mroeo heeft opgedaan), J. J. van der Hoek en A. C. de Weerd enige tijd vergaderingen heeft opzit ten, ziet als eerste en belangrijk ste taak het bijeenbrengen van de odige gelden, die nodig zijn voor de aanschaf van de appa ratuur. Het bestuur denkt hier voor zo'n 30 h 35.000 nodig te hebben. De landelijke organisa tie Zonnefonds zal hierin in ie der geval een bijdrage geven. Zonnefonds is de overkoepelen de organisatie voor een grcot aantal ziekenomroepen in ons land. Samen met dit fonds zal Alpheo (inmiddels zijn ongeveer 35 medewerkers aangetrokken) een actie gaan voeren onder de leerlingen van de hoogste klas sen van de lagere scholen en van de klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs in het gehele gebied rond Alphen. Nog voor de zomervakantie zullen de Het bestuur zal ook nog in cor: tact treden met het gemeentel* stuur en met het Rode Krui-'- De gedachten gaan verder ,uü naar het voeren van een act" om donateurs te werven. Din? dagavond heeft het nieuwe be stuur de studio van de ziektf omroep in Tiel bezocht ter zullen nog bezoeken volgf aan de ziekenomroepen in AU maar en Den Haag.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6