„ER ZIJN" Toen te veel komen; nu te veel gaan Bejaardenflat Narcissenlaan kost ruim f. 2,5 miljoen is voor pastoor Hein Kouwenhoven het belangrijkste Uitvoering van Manage Van Zeist Politici van Hillegom voor noodwoningen NDERDAG 18 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDERDORP „Gelukkige jaren heb ik in de Spaarndammerbuurt in Amsterdam beleefd. Ik ben daar acht jaar pastoor geweest. Als je nou ooit eens het liberalisme van zo'n jaar of negentig geleden wilt bestuderen, dan moet je daar zijn: als je er een deur open trok, dan stonk je weg. Dat kwam door de plee in het portaal. De huizen bestonden uit een klein keukentj e, een iets grotere kamer en een alcoof. Daarin sliep een groot gezin. Dat was toen nu eenmaal zo. Zulke woningen, drie hoog boven elkaar: voor en achter. Straat na straat. Voor de kinderen geen ruimte om te spelen. Wat een ellende. Onvoorstelbaar. Je werd er zelf zo rood als een kroot. Er lag daar een soort woonschuit aan de kade. Daar zaten twee zusters op. Van „Charles de Foucauld". Ik ging er mezelf voorstellen: „M'sieur le curé". Ik vroeg: „Que faites-vous ici?" (Wat doen doen jullie hier?). En een van die twee, een heel jong ding, zei: „Y être". Er zijn. Dat heeft me bijzonder getrdffen: ER ZIJN! Voor pastoor „Hein" C. A. M. Kouwenhoven (73) sedert 1965 emeritus-pastoor te Lei derdorp is die instelling sedertdien nog bewuster dan tevoren een leidraad geweest. Er zijn. Bij de mensen. Hun zorgen mee dragen. Samen-doen, ook wat niet in daden is uit te druk ken. „Een Wirheit vormen" noemt hij hetzelf, wat zich in Nederlands niet beter laat ver talen dan door een „wij-zijn". Nu, aan de vooravond van zijn 50-jarig priesterjubi leum, dat hij op 10 juni viert, signaleert hij terug ziend op „toen", wat in het licht van „nu" misschien als een tekortkoming aange merkt zou worden: Tekortkoming „Vier en een half jaar werkte ik op het Noorde'reiland in Rotterdam, tussen de Maas bruggen weet-je-wel. Dat was een prachtparochietje. Aan de ene kant woonden de reders en aan de andere kant stonden de schippers- kroegen. Het Franciscuslief- dewerk was toen in opkomst en ik heb er meegewerkt aan de oprichting van het eerste tehuis om de kinderen van die buurt wat bij elkaar te houden. Is Avonds. Dan kwam er ook een juffrouw wat les geven. Daarna kwam ik ze ven jaar in de Kinkerbuurt in Amsterdam. Jacob van Lennepkade. Ik had al wat geleerd maar toen leerde ik het vak pas goed". Hij strijkt een onwillige sok wat omhoog en onderbreekt zijn relaas als voor een be kentenis: „Ik weet niet of je dat TV-programma laatst ook gezien hebt. Over die dokter, die daar in de buurt de men sen nu bewust maakt. Van huren enzo. Toen ik dat zag, dacht ik: „Had ik dat nou óók niet kunnen doen? Maar dat zal er nèt niet Even trekt er een peinzen over zijn gezicht, dat karakter kreeg door de vele rimpels vol plezier en spot. Dan is hij weer terug in zijn ver haal: „Het was een bloeien de parochie hoor, voor toen. En je kon ook nog iets doen met die mensen". Amsterdams sloot. „Daar moeten we werk van maken", had kape laan Kouwenhoven gezegd tegen een collega. En het werd een begrafenis met kerkelijke gewaden langs de openbare weg. Daar moest de politie toestemming voor geven. En die kwam heel of ficieel met de woorden: „Zo lang je maar niet in je blote kont loopt, eerwaarde!" Goed: catafalk met dragers, misdienaartjes in superplie en de kapelaan in rouwkasui- fel. De hele buurt erachter aan. Iedereen was er kapot van. „Komt me zo'n vrouw uit de buurt een paar dagen later op Pieties moeder af. Nieuwsgierig vraagt ze: „Dat zal je wel een centje gekost hebben?" En moeder, droef maar trots: „Dat kost mij nou helemaal geen Als hij over zijn Amsterdam praat, gaat zijn tong weer naar het Mokums staan en pastoor Kouwenhoven ver klaart: „Je wordt er wel he lemaal Amsterdams van hart". „Het mooiste compliment" herinnert zich pastoor Kou wenhoven „kreeg ik, toen ik er wegging, van een jon- Je bent oud maar het vuur dooft niet geman, die ze toen U kwam was ik zeven tien. Nu ben ik 24 en U hebt me erdoor gesleept". Maar daarvoor had „zijneerwaar- Thuis de" dan ook heel wat aan de bar moeten hangen temidden van zijn drinkende „jongens". Die mochten hem alles zeg gen wat ze op hun droge le ver hadden. En hij kon er ook heel wat kwijt. Het was een eerlijk volkje dat duidelijk respect toonde. Dat is weer een duidelijk trek je van „toen". Vertrouwen De pastoor zegt: „Het vertrou wen dat ze toen in je had denMet 23 jaar werd ik „er in gegooid". In Schoon hoven. Een snotneus; nog niet droog achter z'n oren. Ik kwam daar bij een stel. Hun huwelijk zat niet goed. Zegt zij tegen me: „Maar als U nou eens bij de Paus. Welja! Ze dachten werkelijk, dat de Paus even advies zou afwachten van een gewoon kapelaantje! Maar dat vertrouwen. In Amsterdam liggen voor de jubilaris van nu de mooiste ervaringen. Toch heeft hij ook goede herinneringen aan Den Haag, waar hij opgroei de in een gezin met acht kin deren. „Moeder dreef een babyzaak. Vader was er on derwijzer bij en daarom wa ren er twee broers en drie zussen op kostschool". „Hein" was een paar jaar intem bij de broeders aan het Westeinde: „Als jongen van tien moest je daar Frans spreken en als je een woord niet wist, mocht je het spel len. Het was er in het rijtje lopen. Een Pruisisch systeem. Maar het ergste was, dat de jongens er tegen elkaar wer den opgezet: wie een ander op een fout betrapte, gaf hem het „signe" door. Mijn studie ging regelmatig en langs railsjes. Natuurlijk: ook het seminarie kan je kraken. Maar je moet dat al lemaal zien in het licht van die tijd". Pastoor Kouwenhoven: emeritaat bracht geen rust pastoor Annegarn. „Dat was m'n beste pastoor, 'n Gewel dige werklust had die. Een heerlijke man. Hij bond de kapelaans aan elkaar. Een pret dat we hadden. Je mocht alles met 'm doen als je maar bij elkaar bleef. En dat deden we dan ook. Als wij op de pastorie kwamen, dan kwamen we thuis. Om dat hij er was. Dat is tegen woordig anders. Nu willen ze allemaal hun zelfstandigheid en een eigen flatje. Er werd daar ontzettend hard ge werkt. We hadden er 's zon- 6.000 i i de ie tijdgeest proeft men ook in de beschrijving van zijn Haagse periode. In de paro chie van de H. Familie aan de Kamperfoeliestraat bij kerk. Er werd ook echt werk gemaakt van de eredienst: geweldige luister. Processies met bruidjes enzo. Een ande re kapelaan regelde dat alle maal en ik moest de preek houden. Ik had een stem om de kerk te doen invallen". Nog tijdens de oorlog kwam zijn overplaatsing naar Hy- politushoef, Wieringen. „Daar ging alles „vanzelf". In Westfriesland gaat alles vanzelf. Alleen het „er in ko men" niet. En toch zei men, na een maand of wat van de nieuwe pastoor: „Hai laikt me nogal te vlaje, hee?" Er zijn, ook bij de niet-katholie- ken. Dat was ook hier weer de sleutel. En mede daar door kan pastoor Kouwenho ven nu vaststellen: „Daar zijn de kerken toen naar el kaar toegekomen". Daar brak de nieuwe tijd aan. Veel bidden Over zijn pastoraat in de Spaarndammerbuurt vertelt de pastoor nog: „Ik heb er heel fijn gewerkt. Ik heb er leuke dingen opgezet. Na tuurlijk niet allemaal alleen. Ik deed er veel huisbezoek. Y être Je moet de mensen leren bidden. En je moet het zelf ook veel doen". Dat hij voornamelijk om zijn werik dóór benoemd werd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau, verzwijgt hij. „De laatste W/2 jaar dat is hier geweest, in Leiderdorp. Ik heb er fijn gewerkt maar dat kon ook omdat het zich zo snel uitbreidde. De dorpssfeer verdween. Ik heb altijd in de stad gestaan en ik sprak de taal van de stad. Ik heb ook pracht-kapelaans gehad". Voor een vergelijking tussen „toen" en „nu" zoekt pastoor Kouwenhoven naar een me ditatie die hij vorig jaar schreef op het Leidse sta- Oud zijn is eerbiedwaardig zijn. Maar laat een bejaarde nooit zijn mening zeggsi want zijn maatstaven zijn verouderd. en nu Toen „Toen" was het: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt". „Nu" is het: „Gaat en onderwijst": Tegen de oor log, tegen de honger, tegen het onrecht en voor de lief de. Maar toon dan ook, wat liefde is. „Toen" was het misschien te weinig „Gaat!". Nu te weinig „Komt". Maar voor oud en jong komt eens het Eeuwig Begrijpen. Als hij het allemaal nog eens over kon doen, zou pastoor Kouwenhoven zich dan óók politiek opstellen? „Politiek? Als het een eerlijke zaak is,vind ik het best. Ik zou me wel sociaal opsteller en wie het voor me zou uit voeren, kon me niet schelen. De geweldige nadruk (van „Gaat") kón goed zijn. als het andere, de intentie, ook goed is. Godsdienstonderwijs is tegenwoordig meer maat schappijleer. Er wordt niets meer over Christus verteld. In onze opvoeding kregen we teveel weetjes en moraal theologische problemen mee. Je moest je strak aan de tekst houden. Tegenwoordig werkt men met enkele beel den en vaste waarheden. Henricus C. A. M. Kouwcnho- Geboren 3 november 1898 te Den Haag priester gewijd 10 juni 1922 Achtereenvolgens kapelaan te Schoonhoven, Rotterdam, Amsterdam, en Den Haag. Daarna pastoor te Wierin gen, Amsterdam en laatste lijk te Zoetermeer-Leider- dorp. Sedert 196S emeritus. Sedertdien rector van het klooster „De Goede Herder" en gedurende het zeilseizoen „aalmoezenier" van de wa tersporters op het Kaagei land. Liefhebberijen: studie, litera tuur, dichten en bijbelweten schap. Daar is veel voor geblust is. Maar waarom komen er nu geen priester s meer? Het heeft niet zoveel inhoud meer. maar dat moet je natuuurlfjk niet ongenuan ceerd zeggen". En over de eredienst, die hem zo na aan het hart ligt: „Men verheft vaak het symbool boven de inhoud en dat vind ik vrese lijk. Kom er toch ruiterlijk voor uit: dit IS het lichaam van Christus. Het ene brood, dat gebroken wordt is Chris tus en wie er deel aan heb ben, zijn allen Christus. Ik vind toch wel goed, dat we meer naar die gedachte toe gaan. Maar die luister. Is dat nou nodig? Ik geloof ook in eenvoudige kerken. Pastoor Kouwenhoven houdt zich nog intens bezig met de kerk. Daarom bracht het emeritaat hem nog geen rust omziende vat hij vijftig jaren samen „Ik beo heel gelukkig pries ter geweest. En moeilijkhe den heb je overal". En dan. bij het afscheid, zoekt hij een sleets dictaatcahier op. „Ik heb eens een gedicht ge maakt. Ik vind het het beste wat ik gemaakt heb. Het gaat over Mattheus VI 51: „Hij stapte bij hen in de boot" veel beter dan een lang gesprek zegt het, wat ik bedoeld heb. Dan declameert hij: Maar ik ben zo blij: U hebt mijn boot gekozen en. Schipper, goede vaart: ik zal Uw knecht nu zijn. het stuur in hand. Ik wil wel roeien, roeien, uren, dagen, Bepaal de maatt de diepte van de slagen en zet de koers uit, kies het zeil in 't want". „Kom in mijn boot: ik kijk ver bijsterd toe: Als U er bent, gaat alle stor be daren. Met zulk een kapitein wil ik wel blijven varen en roeien vort, al staat mijn hand vol blaren: „Kom in mijn boot. Vissen wij op het meer? Toe, laten wij de netten uit gaan zetten. Voor U de buit. De inhoud van de netten. Was eens Uw leven waard. Mag ik helpen, Heer Uw eigen Vlees en Bloed als kostelijk rantsoen. Dat eenheid geeft in hebben, zijn en doen Met U in 't varen, Visser, één in twee. avond, 't wordt nacht. Zomeravond- strandlopen in Noordwijk NOORDWIJK «In tegenstelling andersluidende berichten gaan de zomeravondstrandlopen Noordwijk wel door. De Noordwijkse Evenementscom- missie hfeeft de volleybalvereni ging DIO-HAAK bereid gevon den deze, vorig jaar zo populai re strandlopen, te organiseren. De afstanden zijn wederom 4 en 8 kilometer. Men hoopt iedere donderdagavond zo'n strandloop de eerste 22 juni en de laatste 17 augustus) te houden. De start vindt plaats bij de Noord wijkse politiepost op het strand tegenover het bekende Palace- hotel aan de Boulevard, De ver trektijd is gesteld op 19.00 uur. De deelnameprijs is laag gehou den nl. 2,—. Kaarten zijn vanaf 15 juni te verkrijgen aan de ba lie van het Noordwijkse VW kantoor aan de Grent. Tevens bestaat de mogelijkheid kaarten te kopen vanaf 18.15 aan de startplaats. Evfenals vorig jaar zal iedere ko per, die de tocht tot een goed einde brengt, een herinnerings medaille of -speld krijgen. Uit drukkelijk wordt gesteld dat het geen hardloopwedstrijd is, maar een tocht waarbij ieder zijn ei gen tempo kan houden. STOMPWIJK Het pro gramma van de jongeren- soos „Asafoetida" voor het komend weekend ziet er als volgt uit. Vrijdag 19 mei komt om 8 uur Theo de Vré rtaar de zolder van het Dorpshuis. Hij zal dan zijn Solokabaret „Nul maar nul is nul" ten gehore brengen. Zondag 21 mei (le Pinkster dag) zullen de soosleden kunnen genieten van de ma gische kunsten van een fa kir. Deze act, variërend van het eten van vuur en siga retten tot het manipuleren met een spijkerbed en naal den, zal ongeveer een uur duren. Daarna is er disko. Maandag 22 mei (2e Pink sterdag) wordt er tenslotte een lachfilm voor de jeugd gedraaid. Deze film begint om 3 uur. Onderwijs- demonstratie op de Burcht LEIDEN De Leidse Studen ten Bond en de Leidse Scholieren Bond organiseren op donderdag, 25 mei een demonstratieve ver gadering voor allen, die zich be trokken voelen bij het onderwijs te Leiden, In deze vergadering zo melden de organisatoren „zullen di verse groeperingen hun mening geven over de desastreuze ont wikkelingen, die zich in 't onder wijs aftekenen, te weten: enor me verhoging van de schoolgel den, 500% meer collegegeld, 1.000% meer inschrijfgeld, stu denten- en personeelsstop, luk rake studieverkorting, beurzen- beleid - schuldenbeleid, inkapse len van bestuursorganen etc. De vergadering wordt vanaf 's mid dags drie uur gehouden op de Burcht. In de loop van de mor genuren zullen studenten in hun faculteiten discussieochtenden houden. Zoeterwoude In Huize De Weipoort zijn gisteren de diploma's uitgereikt aan 34 mensen die geslaagd waren voor pedagogisch medewerker. Dit is een cursus die georganiseerd wordt door de stichting Gemiva. De diploma's werden uitgereikt door drs. G. Arts, de directeur van de stichting. VOORSCHOTEN In Voorscho ten gaf de manege Van Zeist de grote jaarlijkse uitvoering, waarvoor veel belangstelling be stond. Het programma startte met een jeugd-carrousel. De jeugdige rijders zagen kans de moeilijke figuren goed te bren gen. Een van de hoogtepunten vormde de charmante „pas de trois". Door de opstelling van drie schimmels en de gave uit voering, werd dit een bijna vol maakt geheel. Een goed uitgevoerde cavaletti- demonstratie door 12 junioren was een fleurig onderdeel van het programma. De heer Van Zeist gaf met Bonheur een dres- suurdemonstratie, die door de vele toeschouwers zeer gewaar deerd werd. Bij de rijpaardenproef werd Rie- neke Kanbier met Debby de winnares, terwijl Coby van Eg- mond met Ginger een goede tweede werd. Het sensationeelste programma onderdeel was een „Stoelen dans" waarbij Anneloes Niesten met Maaike steeds de stoel wist te behouden en zo winnares werd. De uitvoering werd besloten met een demonstratie springen met 1 x barrage. De deelnemers aan de barrage waren: Ignace de Groot met Marcus; Kees van Zanten met Deuxième, Remmy Rhehorst en Jules Kirch met Viola. OEGSTGEEST Het bejaardencomplex, dat de woningbouwvereniging „Buitenlust" gaat bouwen aan de Narcissenlaan/Rozenlaan zal naar naar raming 3.110.616,kosten. De gemeenteraad, die vanavond vergadert, wordt gevraagd dit bedrag als voorschot op de rijksbijdrage te verstrekken aan „Buitenlust". Het bouwplan voorziet in een gebouw van 6 woonlagen op een terrein van 1800 m2. Het stichtingsbedrag is als volgt verdec.J: 278.997,— grondkosten; 2.576.659,— bouwkosten; 174.604,— c.v en 80.356,— liftinstallatie. LEIDEN Het R.-k. Vrouwengil de, afdeling Leiden maakte eer gisteren een reis per bus naar Zeist, waar de dames het 16e eeuwse slot bezochten, 's Mid dags bracht men een bezoek aan de expositie „Van speeldoos tot pierement", waar buikor geltjes, voorlopers van de juke box, speeldozen van ruim 100 jaar oud en mooie klokken te zien waren. De reis is, mede dankzij de prachtige tocht door de bloelende Betuwe een groot succes geworden. V erkeersexanien in Woubriigge WOUBRUGGE Tijdens zeer re genachtig weer deden de leerlin gen van de beide basisscholen het praktisch gedeelte van het verkeerscxamen. Alle jeugdige kandlduten behaalde het diplo- Van de openbare school slaagden: Lia den Brave, Laila van Dam, Tonny van Dijk, Gerard Jansen. René van der Kooy, Janet van der Nagel, Theo Pont, Wollen Jan Rikkers, Co Stoof, Marian de Wagenaar en Stef de Weeg hel. Peter Blonk, Jacoba Buitelaar, Cor Buntsma, Marjan Camffer- man, Lucia Hoek, Aat Hoogen- doorn, Peter Koetsier, Koos van Koperen, Sjanie Kcsting, Miene- ke van der Laan, Willy Lekker- kerker, Ellen van Lienden, Pe dro van Luiing, André van Raad, Peter de Rijk,Peter Slin gerland, Dick Verzaal, Wilma Walraven, Jan van Wingerden, Ward de Winter en Jan Zand- <stra. J Bij het gebouw, de gunning is al verleend aan een aannemer, komt Leerlingen van de 4e klas van de Detailhandelsschool in Leiderdorp hebben ook een recreatiezaal. De kale huurprijs per woning zal per maand Londen. Op het programma staat: Buckingham Palace, Petticoat Lane ei 150,10 zijn. hele klas op Trafalger's Square. HILLEGOM De gemeenteraad heeft gisteren dc nodige aan dacht geschonken aan het adres van de Hlllegomse artsen over de woningnood en de kwa lijke gevolgen waar zij dage lijks in hun praktijk mee gecon fronteerd worden. De vier frac tievoorzitters opperden de mo- gelijkheid van noodwoningen voor de ergste noodgevallen. Wethouder Van Dam, voor het eerste weer in de raad na het ernstige ongeval, zei, dat alle woningen, die vrij komen eerst worden toegewezen aan mensen, die in hun omstandig heden het moeilijkst zitten. Bur gemeester Van Niekerk bracht even de mogelijkheid ter sprake een terrein met stacaravans in te richten voor mensen die uit hun huis worden gewezen, maat PvdA-fractieleider toonde zich ten zeerste beducht voor een pseudo-woonwagenkamp. Heden morgen zou er, zo deelde wethouder Van Rede, een be spreking plaats vinden met de directeuren van de plaatselijk* vervoersbedrijven. Doel van d« bespreking is, wat de gemeente betreft, de stichting van eer Hillegoms Centrum voor Trans portbedrijven, waardoor ees eind wordt gemaakt aan de pan keerhinder, die grote vrachtw» gens in de straten veroorzaken. De reinigingsrechten gaan binnen kort 20.-- omhoog als het vui afgevoerd wordt naar Noordwij kerhout.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3