Ruud van Hemert met plannen voor nieuwe VPRO-show AMERIKANEN HOUDEN ELKAAR IN HET OOG Onvrede in Hilversum over late beslissing Inzake Ev. Omroep TERUGBLIK Delftenaar Goudzwaard geeft zichzelf kans in Europese jazzquiz LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 19! Tussen Barend Servet en Fred Haché in gast Piet Hendriks Het VPRO-team, dat weer een nieuwe show wil: v.l.n.r. Ruud van Hemert, Wim v. d. Linden, op foto Gied Jaspars, Wim T. Schippers, op voorgrond produktie-assistente Ellen Jans. De enige tv-regisseur in vaste dienst, die de VPRO rijk is, Ruud (zoon van Willy) van Hemert, kreeg vrijwel de gehele vader landse pers mitsgaders een brede kijkers- schare op zijn dak, toen hij in het begin van het seizoen in een hutspot van humor Beide partijen hebben gelijk ge kregen. Vanavond is hij aan zijn vijfde en laatste Haché- show toe, maar deze is van een dubbele duur. Om half acht komt Barend Servet met zijn nieuwsrubriek Achter het net, waarna om half tien gedurende een uur de show must go on met daarin gerenommeerde gas ten als Ko van Dijk, Henk van Ulsen, Kees Schilperoort, Piet Hendriks, Jan Grefe, Hans Bos kamp, Willeke van Ammelrooy, Ingeborg Jonassen en Laura Kurpershoek. Met deze laatste drie dames over weegt Ruud van Hemert om volgend seizoen een nieuwe show op touw te zetten, waarbij hij overigens afziet van de me dewerking van Harrie Touw, de Haagse humorist die voor zijn reputatie vreesde in deze show, maar intussen stijgende ver koopcijfers noteerde voor zijn plaat .Bakken aan de bar". Blijkens zijn voorkeur voor de dames blijft van Hemert hechten aan het naakte nachtclub-amu sement, dat al zijn Haché-shows heeft gekenmerkt. Daarnaast zal hij zich mogelijk ooök hard nekkig tonen in de vorm, die hij aan zijn shows meegaf en die door diepgravers werd gekarak- zijn Fred Haché-show ter tafel bracht. De weerzin en de wanklanken die hij opriep voorspelden niet veel goeds. Hij zou de zes geplande shows nooit halen. Zelf was hij optimistischer. teriseerd als anti-show, anti-per siflage, anti-satire, anti-Hoepla, kortom alles anti, want als Van Hemert iets met grote zorgvul digheid heeft willen vermijden dan wel betreden paden. Stellen de kijk- en waarderings cijfers hem in het gelijk als hij betoogt, dat de kijker heeft moe ten wennen aan het beeld van deze show. Zelf verklaart hij het zo: op de eerste avond waren er anderhalf miljoen kijkers. Dit zijn gecontroleerde cijfers. Daar van viel de helft weg, omdat men zich geschokt toonde. De er- navolgende shows kregen echter meer dan twee miljoen kijkers, dat is ruim eenderde van het to tale aantal. De wegvallende ge schokte kijkers werden bij de latere shows ruimschoots aange vuld door kijkers, die op de mondreclame afgaande vaste kijkers werden. De derde en de vierde show hadden een kijk dichtheid van 32 pet, wat het hoogste cijfer is dat ooit werd geboekt voor een VPRO-uitzen- ding. Laf irdering je waai )e waarderingscijfers bleven nochtans laag, kwamen ternau wernood boven de 5 uit. Ruud Eigen t.v.-produkties vallen de laatste dagen als rijpe, of onrijpe vruchten van de boom. Tot die onrijpe vruchten moeten we „Alles is altijd anders" van Henk Voges rekenen, dat gisteren door de AVRO werd uitgezonden. Voges leek er begeesterd in door het Pintereffect. De methode om met schijnbaar zin-loze dialoog door te dringen tot 't wezenlijke van het menselijk onvermogen tot echt contact. Maar „Alles is altijd anders" werd een soort puzzel. Met een paar ingevulde vakjes en een te veel aan symbolen die louter symbool bleven, geen relatie hadden met een dramatische handeling die de auteur bedoelde en die door de kijker als zodanig begrepen kon worden. We keken naar onbestemde symbolen: klompen, een steeds lopende kraan, een jonge vrouw in doodsdracht. Er waren drie mensen, die het elkaar onbehaaglijk maakten. Het „hoe of waarom" bleef een raadsel. Omdat we vinden, dat een dramatische t.v.-produktie be doeld is om de kijker Iets zinnigs te bieden, vonden we „Alles is altijd anders" in hoge mate irritant. We zijn namelijk gek op raadseltjes, maar we vinden dat die niet per tv-spel moeten worden opgegeven. Wat niet wegneemt dat we be wondering konden opbrengen voor de manier waarop Sacco van der Made zijn onmogelijke karakter wist waar te maken. Het was gewoon boeiend om te zien hoe deze acteur van iets onmogelijks iets grandioos maakte. Hoogst opmerkelijk vonden we De kursisten, de AVRO-reportage over de opleiding van de „com mando's". Die opleiding leek analoog aan de ontgroenings- periode van corpsstudenten: zin loze ontmenselijking met als doel om te geraken tot een elitegroep, die zich boven het ordinaire niveau van „de gewone man" verheft. Wellicht leidt die opleiding op tot iets dat in tijd van oorlog van groot nut kan zijn. Maar de AVRO-reportage was op een be paalde manier potsierlijk. Om dat het in de wijze van optreden van de instructeurs iets ritueels had. Iets van ingestudeerde barsheid, die gespeeld wordt. Als het ooit tot oorlog komt, zullen die commando's ongetwijfeld erg goede keurtroepen vormen. Door die opleiding die we, gezien de AVRO-reportage die we gisteren als een nogal bruut spel er voeren. We mogen hopen dat het ook in de toekomst een nogal bruut spel zal blijven Vg. van Hemert verklaart dit door de tegenstelling tussen voor tegenstanders. Om tot het waar deringscijfer te komen geeft men punten tussen de 0 en de 10. Fel tegen geeft het eerste cijfer, fel voor het tweede. Dit leidt tot 5, in afwijking van an dere programma's waar men bijv. tussen 4 en 8 tot 6 als waarderingscijfer komt. Vraag: De vele meningen voor tegen dit programma schijnen er op te duiden, dat er sprake is van een omwenteling op showgebied op t.v. Ziet u dat zelf ook zo? Ruud van Hemert: „Puur geklets. De vorm van deze show is be dacht door vier man, n.l. de oude Hoepla-mensen Wim Schip pers, v. d. Linden, Jaspers en mezelf. Wij hebben een bepaal de opvatting over humor en die hebben we in deze show trach ten over te brengen. We wilden iets wat nog nooit vertoond was, iets unieks. Inzoverre kun je de Haché-show wel een experiment noemen, maar we zijn zeker niet uit geweest op een omwen teling. Ik kan ook Corrie Brok ken of Willeke Alberti vragen voor een show. Dan is succes verzekerd. Maar dat is artistiek gezien natuurlijk wel een erg goedkope greep. Als tv-regis seur wil je wel eens wat anders dan een dansje en een liedje". Vraag: Waarom altijd bloot in uw shows? Ruud van Hemert: „Overal om je heen zie je bloot. Daar kun je vandaag de dag niet meer om heen, tenminste als je niet met je ogen in je zak loopt". Vraag: Wat vindt u zelf de sterk ste elementen in uw show? Ruud van Hemert: „We geven de dingen een bepaalde stilering mee, die afwijkt van wat nor maal is. We hebben eens een weg door een huis laten aanleg gen. Er worden inderdaad we gen dwars door huizen heen aangelegd. Het moderne leven heeft iets geforceerds. Wij zijn dat normaal gaan vinden. Ik laat zien dat het abnormaal is door het normale letterlijk te la ten gebeuren". Harry Touw Harry Touw komt er niet meer aan te pas in de volgende shows van de VPRO, aangenomen dat die er komen. Hij Is er niet rou wig om. Hij heeft zijn portie wel gehad. Maar hij heeft zo veel vreemde dingen moeten doen in de Haché-show, die hij zich heeft laten welgevallen, dat hij het nu op prijs zou stellen als de VPRO hem nu ook eens vroeg voor zijn eigen program ma. Andere omroepen hebben hierover al contact met hem. Harry heeft er behoefte aan om zich aan de tv-kijker te tonen in zijn hoogsteigen hoedanigheden en niet als Haché. TON OLIEMULLER Hou het scherm in het oog zijn particuliere bureaus werkzaam, die ook heimelijk mensen volgen om hun kre dietwaardigheid na te gaan en informa ties daarover verschaffen aan zaken met verkoopacties. Zo loopt iedereen in Ame rika iedereen te bespioneren. Ned. II 20.50 uur De burger 5n de verdediging ds de titel van een Amerikaanse documentaire, waarin een pijnlijke merkwaardigheid in die sa menleving aan de orde wordt gesteld, nl. de behoefte van de binnenlandse veilig heidsdienst om mensen (heimelijk te vol gen, die er blijk van geven er een politie ke opvatting op na te houden. Daarnaast Beertje Colargol Omdat Beertje wou weglopen is hij aan de ketting gelegd. Toch moet hij voor de directeur zin gen en springen. Ned. I 19.11 uur. Fred Haché Deze bekende show vanavond in twee delen. Eerst Barend Ser vet met Achter het Net, later Fred met vele gasten. Zie el ders op deze pagina. Ned. I 19.24 en 21.30 uur. Calimero Calimero wordt gezegd, dat hij zijn mond moet houden. Wat hij te zeggen heeft doet hij door Vader Abraham met zijn zonen over Ajax in Losse groeven middel van rooksignalen. SNStSre Wereld op za. Talrijke gasten zullen dit Ditmaal overwegingen gewijd aan Op losse groeven programma verluchten, o.w. de veilige auto. Of gaat het T Mary Roos, Gilbert O'Sullivan veeleer om de voorzichtige rij- In deze rubnek weer vijf toppers e„ Los Payos. der? Voorts wa, Ford.eesten. van Nederlandse bodem, alsme- Ned. n 20.21 uur. Ned. II 22.00 uur. de een blik vooruit op de top pers die komen gaan. Ontslag voor functionarissen van Franse tv PARIJS (REUTER) De Franse premier, Chaban-Delmas, heeft het ontslag aanvaard van de twee topfiguren van de staatsra dio- en televisie-omroep, de O.R.T.F. Deze stap zou een ver strekkende reorganisatie kunnen inluiden bij de Franse omroep. Het aftreden van directeur-gene raal Jean-Jacques de Bresson en de voorzitter van het be stuur, Pierre de Leusse, beiden voormalige belangrijke rege ringsfunctionarissen, volgt op een scherpe veroordeling door twee parlementaire commissies van het omroepbeleid. Beide commissies verklaarden bewijzen te beschikken, dat bekende produktieleiders geld verdienden door clandestien ad verteren, voornamelijk door ca mera's te laten richten op merknamen tijdens geregelde programma's. Ook was ei beschuldiging, dat inkomsten werden verkregen door uitzen dingen in toeristencentra, waar bij voor die gebieden reclame werd gemaakt. Zij waren welis waar niet bij deze affaires be trokken, maar kregen het.zwaar te verduren, omdat zij niet van deze praktijken op de hoogte TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Radioserie over ontwikkelings samenwerking (Van i radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV is be zig met een serie van acht ra dio-uitzendingen over ontwikke lingssamenwerking. In deze se rie wordt o.a. aandacht besteed aan de derde wereldhandelscon ferentie (Unctad III) in de Chi leense hoofdstad Santiago. In aansluiting op deze Bij de tijd- serie over ontwikkeling van arme en rijke landen onder de titel Ontwikkeling door samen werking organiseert de NCRV op zaterdag 10 juni in Baarn een bijeenkomst met luiste raars. Tijdens deze gespreksdag gaat het om de vraag: hoe kan ik in m'n eigen omgeving, ont wikkelingssamenwerking waar maken? Men kan nog radio-uitzendingen belpisteren op maandag 22 mei om 20.00 uur en op zondag 28 mei 21.45 uur. Hilv. I. Ned. II 19.10 uur. Zevensprong Het Nederlandse meisje Hechli Tas vertoont goede gelijkenis met Pippi Langkous. Zij verschijnt als speciale gast in Op losse groe- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In omroepkrin- gen heerst nogal wat onvrede over de late beslissing, die mi nister Engels van CRM heeft genomen met betrekking tot de C-status van de Ev. Omroep. Nog deze week zou de minister nadere regels geven over de zendtijdverdeling. Daarna pas kunnen de omroepen beginnen met de Indeling van deze zend tijd. Dit had voor wat betreft het winterprogramma, dat op 1 oktober begint, al lang gebeurd moeten zijn. KRO: „De openheid, die de om roepwet garandeert, maakt het redelijk, dat ook de Ev. Omroep nu meer zendtijd krijgt. Ons antwoord zou niet anders ge weest zijn als het om een alter natieve kath. omroep zou heb ben gegaan, al betreuren wij de versnippering in de programme ring ten zeerste. Maar de beslis sing van de minister is nu veel te laat gekomen. Bovendien wil len wij weten waarom de om- roepraad, die de minister over de E.O. moest informeren, ex tra denktijd heeft gekregen. Volgens de verdeling 1-3-5 van de zendtijd komen de A-omroe- pen vergeleken met wat nu de zenduren voor de EO betreft te kort. De KRO komt nu toe aan Robert Goudzwaard ziet het eigenlijk best wel zitten. Misschien is hij morgen een zeer ge lukkig man met een reisje naar een jazzfesti val In de Verenigde Staten of Europa in het vooruitzicht. De 31-jarige Delftenaar (geboren Rotterdammer) is n.l. uitgekozen voor de internationale jazz quiz van de Europese Radio Unie, die deze maal georganiseerd wordt door de NOS-radio en morgenavond rechtstreeks via Hilversum II zal worden uitgezonden. Aan de quiz nemen kandidaten deel uit 8 bij de Europese Radio Unie aangesloten landen nl. België, Denemar ken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Finland en Zweden. Het is min of meer toevallig dat de heer Goud zwaard aan de quiz meedoet. Hij had wel eens van de quiz gehoord en meldde zich in een opwelling aan. „Ik heb eerst nog even enige informatie bij Michiel de Ruyter inge wonnen," zegt de Nederlandse kandidaat. „Omdat ik nogal allround ben wat mijn ken nis van de jazz betreft ben ik vrijwel zonder voorbereiding door de voorronden gerold. Het had overigens niet veel gescheeld of de grap was niet doorgegaan. Bij de allerlaatste voor selectie won ik met slechts één puntje ver schil." Robert een ingekeerde jongen die de liefde voor zijn hobby als het ware uitstraalt speelt zelf piano en drums. In Rotterdam geniet hij een zekere bekendheid als pianist bij het Leo Meyer kwintet. „Zelf spelen is veel leuker dan een enorme ken nis bezitten, alhoewel van het een het ander komt. In het spel kan ik mijn ziel leggen, me uitleven op een wijze die alle muzikanten ken- De heer Goudzwaard, in het dagelijks leven werkzaam op het ministerie van Binnenlandse Zaken, begon op 13-jarige leeftijd piano te spelen. Zijn grote man was toen en is nu nog steeds Charlie Parker. Als we over dit feno meen beginnen te praten is Robert in zijn ele ment. „Ik bewonder Charlie omdat z'n stijl altijd het zelfde is gebleven. Dit in tegenstelling tot vele tijdgenoten die de zware druk van de com mercie niet hebben kunnen weerstaan. Goud- zwaards favoriete periode in de jazz ligt tussen 1940/50. De oude stijl en de moderne jazz trekken hem minder, maar hij is er niet afke rig van. „Vroeger kon ik niet tegen de atonale klanken van de moderne jazz. Ik heb nu echter voor de quiz enige l.p.'s van die rakkers gekocht en ik moet toegeven dat er erg fijne werkjes op staan." Robert Goudzwaard geeft zichzelf een klein kansje om te winnen. „Ik ben alleen erg bang voor de Scandinaviërs. Volgens mijn informa tie moet die jongen ijzingwekkend goed zijn. Ik zal blij zijn als het achter de rug is." ROELF1EN SANT zeven uur per week, maar heeft recht op meer dan twaalf". AVRO:. „De late beslissing van de minister stelt de omroepen voor acute problemen. We we ten niet waar we aan toe zijn. De verdeling staat nog niet eens vast, laat staan de indeling. Een bedroevende zaak alles bij een". VARA: „Wij zijn er niet erg ge lukkig mee. Die meer dan 100.000 leden van de E.O. zijn zeer de vraag als men het ver val er aftrekt. Bovendien is een totaalprogramma bij de E.O. ook een omstreden zaak, omdat geen algemeen program wordt nagestreefd. Als bijkomstigheid bij deze beslissing van de mi nister geldt dan nog, dat de rechtsonzekerheid bij het om- roeppersoneel wordt vergroot doordat de werkgelegenheid er door in gevaar wordt ge bracht". NCRV: „Wij vrezen inkorting van de zendtijd ook ten nadele van ons als de minister niet met ex tra zendtijd komt. Wij vinden overigens wel, dat het omroep bestel open moet zijn, maar wij hadden liever de weg van de gezamenlijkheid bewandeld". NOS: „Wij zitten dringend te wachten op de verdeling van de zendtijd door de minister. De minister zal de zendtijd ook moeten uitbreiden, niet alleen voor de radio, maar ook voor de tv. Kortgeleden hebben we er wel twee uur per week bij gekregen, maar dat is veel te weinig". TROS: „De omroepwet biedt openheid en die moet er dan ook voor iedereen zijn. Maar het verbaast ons wel, dat de E.O. na de eerste aanvraag in aanmerking kwam voor een „herkansing", hetgeen de zaken hier erg gecompliceerd heeft ge maakt. NOS en de omroepen zitten in tijdnood. Wij zouden het verder van groot belang vinden als de overheid elk jaar de ledentallen van de omroepen grondig zou doorlichten". Ev. Omroep: „Wij zullen voor een totaalprogramma zorgen. Aan een informatieve rubriek wordt gewerkt en aangezien ook de lachspieren van God gegeven zijn zullen wij voor de nodige ontspanning zorgen". De omroepraad tenslotte heeft de minister geadviseerd om bij uit breiding van zendtijd aan een zendgemachtigde de totale zend tijd tegelijkertijd uit te breiden. NOS 18.45 uur - 18.55 uur VPRO 19.05 uur 19.11 uur 19.24 uur 20.00 uur 20.21 uur Betty Boob Beertje Colargol Fred Haché-show (I, Journaal Berichten uit de samenleving Laurel en Hardy De burger in de ver- dediging Fred Haché-show (II) Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Op losse groeven 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zevensprong 22.00 uur Wereld op wielen 22.35 uur Ter visie 23.00 uur Journaal MORGEN NEDERLAND NOS 11.10 uur Schooltelevisie AVRO 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.30 uur 20.30 uur 21.20 uur 21.40 uur 22.50 uur 22.55 uur Fabeltjeskrant Journaal Het wonder der natuui Mary Tyler Moore show Journaal >raten met Bies heuvel De versierders Televizier-supplement Voor de vuist weg Journaal Teleac NEDERLAND II NOS 18.45 uur 18.55 uur KRO 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.10 uur 21.40 uur NOS 22.30 uur 23.00 uur 23.05 uur 23.10 uur kleur Voor een briefkaart op de eerste rang Journaal Brandpunt Week voor de Neder landse missionaris Bonanza Uit de kunst Journaal Den Haag vandaag Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I man at, praatje. 18.30 Nieuws. 1S.41 Wereldpanorama. 18,50 (S) Tijd vrt voor muziek in vrije tijd: Fanfa reorkest. 19.20 Muziek van Het Le ger des Heiis. 19.35 (S) DraaischIJ een luchtig zomeravondprogTammi 21.20 (S) Promenade-orkest mi zangsolisten: amusemenstmuziel 21.50 (S) Kerkorgelconcert: klassli ke en moderne muziek; 22.20 Avonc overdenking: 22.30 Nieuws; 22 A Den Haag vandaag. 22.50 Investere en financieren in het midden- en kleinbedrijf, lezing. 23.10 (S) Late Datelicht platenprogramma 23.55—24.00 Nieuws. - ng va het Gereformeerd Politiek Verbom 19.00 Hotclub '69 (gr). (Tussen 19.C en 19.25 (NOS) Olympia's Ronde ind). 19.25 De gesproken (S) Synthese: auteurs lezen i__. eigen werk. afgewisseld door gram- mofoonmuzlek: 22.30 (S) Dichter bij de muziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. 23.20 Essay: culturele revolutie! In Ne derland?. klankbeeld. 23.55-24« Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het kop. (10.30—10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. (12.22 WIJ vaf het land. 12.26 Mededelingen t.b.v. -12.50 Echo? 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag: muzikaal middagmagnzine. (15.3015.31 Nieuws). 17.00 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. HILVERSUM II gaatJO S.OO Nieuws, om 8.11 Radiojournaal. 9.00 (S) Neder-, lands blazersensemble: moderne mu ziek. 9.35 Waterstanden; 9.40 Speel- muzlek: ensemble Musica Aurea. i van de Universiteit te Luik. 1O.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen populair verzoekplatenpro- gramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) Vingervlug: amusementsmuziek. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: een programma over ontwikkelingswerk. 12.30 Over heidultzendlngUitzending voo landbouw. 12.40 (S> Lichte gram mo foonmuzlek. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten wr>°' *-"*,K Tnerl«m": RSÜ korte overdenking. VPRO: 16.00 VPRO-Vrljdag: lichte muziek, reportages, Interviews, com-, mentaren, berichten en telefonische reacties. <16.00 Nieuws, 17.55 Mede dellnger HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing, zing ag: lichte vokale muziek. (8.« leuws). NOS: 9 00 Nieuws. 9.« Corduwencr Show met o.a, PopparlemenL 10.™ 10.03 De Eddy Becker Europees Nleu Engelen Show 14.03 ders Show. NOS: 14.00 Nieuw». De Herman Stok Show. met o.a Top Tien LP's. 15.00 Nieuws. 15-™ De Hugo van Gelderen Show. met o.a de Nederlandstalige Top Tien- 1600 Nieuws. 16.03—18.00 Top-30. (17.00 Nieuws).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2