£eidó&0CHvtatii „CITE UNIVERSITAIRE" OP TERREIN DOELEN KAZERNE Alternatief Werkgroep Milieubeheer: Investerings afremming geen oplossing BRIEFKAART 29 JAAR ONDERWEG Prijzen blijven stijgen Kans op herstel Wallace: nog geen 50 pet Nixon: 5 dagen in Moskou Egypte halveert VS-staf Voor Randstad: Neemt regering milieuvervuiling serieus genoeg? 63e jaargang, no. 18.698 DONDERDAG 18 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND: Ned. I, 20.50 uur: De burger in de verdediging; 21.30 uur: Fred Haché. Ned. II, 19.10 uur: Op losse groeven; 22.00 uur: Wereld op Wielen. TIJDELIJK OPKLARINGEN Opklaringen, maar vanavond nog hier en daar een bui. Morgen in de loop van de dag van het zuid oosten uit toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Minimumtemperaturen van 7 graden vlak aan zee tot om streeks 3 in het binnenland. Ma xima morgen rond 14 graden. Zwakke tot matige wind, eerst zuidelijk, later krimpend naar noordoost. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De raad van werkgeversverbonden heeft aan de hand van een uitvoerige studie, vandaag aangeboden aan minister Lang- nian van Economische Zaken, zich krachtig verweerd tegen het regeringsvoornemen om door middel van een stelsel van investerings heffingen en vergunningen het zich vestigen en uitbreiden van indus trieën in de Randstad onaantrekkelijk te maken. De raad ontkent niet de wenselijkheid van een betere spreiding van de economische activiteit over het land, maar meent dat deze spreiding op een andere wijze moet worden bevorderd. De raad van werkgeversverbonden vindt wel, dat er gespreid moet worden. Hij suggereert een (ruimere) verplaatsingskostenregeling zowel voor bedrijven als voor werknemers (verhuispremies), decon centratie van overheidsdiensten, de ontwikkeling en stimulering van de toepassing van andere verkeers- en vervoerstechnieken en een grotere spreiding van de werktijden. Met deze maatregelen .sleu telt" men aan het westen. Voor wat betreft de overige gebieden moet het tot nu toe gevoerde regionale en spreidingsbeleid op de helling, moet niet alleen maar gelonkt worden naar nieuwe en grote industrieën (trekpaarden) maar ook aandacht worden besteed aan de mogelijkheden van uitbreiding en aantrekking van kleinere be drijven, moet de arbeidsmobiliteit worden gestimuleerd, moet de opleiding dusdanig worden gewijzigd dat vraag en aanbod op de ar beidsmarkt kwalitatief beter op elkaar aansluiten en moeten fiscale belemmeringen worden weggenomen. Wat dit laatste betreft doelt de raad van werkgeversverbonden op een verruiming van de rege ling tot vervroegde afschrijving op gebouwen buiten de Randstad, bijvoorbeeld door deze ook toe te staan vanaf het moment van be stellen. (ADVERTENTIE) MEUBELEN KOPEN Korp eerst eens bij ons kijken op de HOGE WOERD. Wij bieden u een exclusieve collectie KLASSIEKE MEUBELEN VERLICHTING Tevens een grote sortering PERZISCHE TAPIJTEN Hoge Woerd 163-132 - Leiden Telefoon 21404 Waarborg voor uw klassieke, interieur. .fieidoeSou/ia/nt Vandaag uit stad en streek Vuur bij emeritus nog niet gedoofdpag. 3 Woningen voor bejaarden pag. 3 Open jeugdwerk Oegstgeest klaagt zijn nood pag. 4 Nog meer discussies over „De Sluis"pag. 4 Burgemeester Bonnike aan de haak pag. 5 Ouders halen vernielde school uit slop pag. 5 Kritiek van kunstenaars op beleid Alphen pag. 6 Huurverlaging leegstaande nieuwbouw GRONINGEN (ANP) De huur van negentig pas voltooide een gezinswoningen in Groningen van de Nationale Nederlanden NV is met bijna honderd gulden verlaagd, omdat de woningen voor de oude prijs van 432,50 per maand vrijwel niet te ver huren waren. Voor de 27 gezinnen, die de wo ningen voor de oude prijs had den gehuurd, is dit een meeval ler. De huizen maken deel uit van een plan van in totaal 404 woningen, waaronder flats be doeld voor personeel van de Groninger universiteit. LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuni versiteit heeft een alternatief voor het Witte Singel-plan (kosten: 150 miljoen gulden). In een brief aan het college van Bestuur en aan de universiteitsraad stelt de werk groep voor een open „Cité Universitaire" (dit is een stads wijk met universitair karakter) te stichten op het terrein van de huidige Doelen-kazerne. In oktober van dit jaar valt de beslissing of het Ministerie van Defensie, die de In tendance-diensten wil concentreren, de Doelenkazerne al of niet zal afstoten. De door de Werkgroep Milieube- Wat de bereikbaarheid van het (Vane r verslaggevers.) HONSELERSD1JK De familie Van der Voort uit Honsclcrsdijk kreeg vanochtend bij de post een briefkaart van de broer van de heer Van der Voort, die negentwintig jaar geleden uit Lisse ver stuurd was. Voorzien van een postzegel van vijf cent behelsde de breifkaart het verzoek van de heer C. van der Voort, kapelaan in Lisse om een tros druiven te sturen voor een priester, die in die plaats zijn eerste mis zou opdragen. Deze priester stierf twaalf faar geleden. De familie Van der Voort kreeg bij navraag van de PTT te horen dat de kaart ..gewoon gevonden" was en toen maar alsnog bezorgd. Hoe indertijd de tros druiven toch in Lisse is gekomen is de familie na 29 faar vergeten. heer voorgestelde universitaire wijk zou dan komen te liggen tussen ruwweg de Pieterskerk en de Witte Singel. Dit is een stedelijk bedreigd gebied. Het bevat bouwwerken die in archi tectonisch en historisch opzicht ofwel van zeer geringe waarde zijn (bijvoorbeeld de Doelenka- zeme) ofwel van uitzonderlijke hoge waarde (bijvoorbeeld 17e en lSdë eeuwse panden aan het Rapenburg). Talrijke historische gebouwen binnen dit gebied (Latijnse school, Pieterskerk, VVSL-gebouw, Snouck Hurgon- nieuwe centrum betreft, stelt de werkgroep dat 'n groot deel van de toekomstige gebruikers in Leiden woonachtig zal zijn en wel op een afstand die zeer goed te voet of met de fiets kan wor den afgelegd. De externe bereikbaarheid zal primair met het openbaar ver voer gerealiseerd moeten wor den. Daarnaast zullen parkeer plaatsen aan de rand van de stad bij halteplaatsen van het openbare vervoer en in beperkt aantal ook bij de instituten zelf, moeten worden aangelegd. l^frZÏÏÏf van 8e.—, zullen in de naaste toekomst worden verlaten of moten een andere bestemming krijgen. De werkgroep is van mening dat zoals voorzien Universitaire" maakt het moge lijk, dat men bewust zijn woon plaats gaat kiezen in de directe e wcrngiucp v«. m«uu« u«t omgevj h werk de universiteit door te kiezen voor een meer gedecentraliseer- Voorkomen moet worden, aldus de oplossing van haar ruimte- de werkgroep, dat de stadswijk problemen binnen dit gehele ge- met universitair karakter die de bied niet slechts haar eigen be- „cité Universitaire" moet zijn, lang zou dienen maar tevens zjch ontwikkelt tot een universi- zeer belangrijke hulp aan de stad zou bieden door deze bedreigde kern te helpen her stellen. De Werkgroep wil het project aan de Witte Singel niet helemaal afstoten. Wat de ruimtebestem ming en de fasering van de bouw betreft gaan haar gedach te in de volgende richting. In eerste instantie zou de noodtoe stand qua ruimte en behuizing van de Universiteits Bibliotheek verholpen moeten worden door nieuwbouw aan de Witte Singel. De nieuwbouw voor de secties moderne talen zou (in de direc te omgeving van de UB) kun nen worden gerealiseerd op het terrein van de Doelenkazerne, temidden van uitlopers van een verlengde Hortus. Naast deze nieuwbouwactiviteit zou er naar moeten worden ge streefd om te restaureren pan den binnen het omschreven ge bied te verwerven, teneinde op een gedifferentieerde wijze aan de ruimtebehoeften van de tal rijke kleinere instituten en be- heerseenheden tegemoet te kun nen komen, en tevens de moge lijkheid te bieden om contact centra te scheppen. Ook zouden op reeds opengekomen plaatsen ■kleinere en aan de omgeving aangepaste nieuwbouwprojecten kunnen worden uitgevoerd. teitswijk met stadskarakter. Ge combineerd met de eis dat de afzonderlijke instituten op loop aftand van elkaar gesitueerd moeten worden stelt dit een bo vengrens aan de groei van de faculteiten in Leiden. George Wallace leest op zijn ziek- SILVER SPRING - bed de resultaten wh linger in Michigan en Mary land. Zijn vrouw lacht gelukkig naar hem. Naaimachines voor Vietnam I VAKBONDSBESTUURDERS: ROTTERDAM (ANP) De districtsbestuurders van de drie vakcentrales in het Rijnmondgebied verzoeken de regering met klem spoed te zetten achter de uitvoering van de wet op de luchtverontreiniging. In een gezamenlijke verklaring wordt gezegd, dat de maatregelen die nodig zijn om deze wet te doen functioneren nog steeds niet zijn genomen ondanks de toezegging van minister Stuyt dat dit voor 1 januari van dit jaar zou gebeuren. „Dit roept onontkoombaar de vraag op of het de regering ernsf is met de bestrijding van de milieuver ontreiniging", aldus de bondsbestuurders. De bestuurders zijn blij, dat de provincie Zuid Holland, Rijn mond en de gemeente Rotterdam overeenstemming hebben bereikt over de instelling van en centrale dienst milieubeheer, maar manen tegelijkertijd tot haast bij het zelfstandig func tioneren van deze dienst. „Te vrezen valt", aldus de verklaring, „dat bij een komende smogperiode niet gezegd kan worden, dat overheid en be- drijfsleden na de gebeurtenissen van september en oktober vorig jaar al het mogelijke deden om de situatie te verbete- (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ziet er econo misch niet zo rooskleurig uij met Nedrland. Zelfs de Eurpe- se Commissie heeft gewaar schuwd, dat Nedrland als enig land in de EEG ook in de toe komst met prijsstijgingen blijft zitten. Vo'gens het Centraal Bureau Sta tistiek waren de kosten van le vensonderhoud half april weer gestegen. Vergeleken met 1 ja nuari zijn de prijzen 3,9 procent omhoog gegaan". Er zal in Ne derland voorlopig nog geen rust op het prijzwnfeont komen", al dus de Europese Commissie. Een niet zo geruststellende me dedeling. Mr. Vrolijk vooraf medisch gekeurd (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG Te nieuwe commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk, is vanmor gen voor het eerst opgetre den als voorzitter van Pro vinciale Staten. Tijdens de vergadering stelde mr. Vro lijk niet alleen, dat hij de eerste commissaris Is, die vooraf medisch is gekeurd, maar ook dat hij zijn funktie ziet als politieke funktie. „Een commissaris moet poli tieke beginselen en idealen aanhangen, maar moet daar naast objectief en onpartijdig Mr. Vrolijk spreekt Provinciale Staten als voorzitter toe. Links griffier P. Zegwaard. Reuter/AFP Do Amerikaanse neuro- chirurg dr. James Galbralth acht de kans dat gouver neur Wallace van Alabama ooit zijn benen weer kan ge bruiken, minder dan vijftig procent. Zelfs als hij weer zou kunnen lopen, zou hij waarschijn lijk toch orthopedi sche hulpmiddelen nodig hebben. Dr. Galbraith, die deel uitmaakt van het medisch team dat de maandag bij een aanslag zwaar gewonde gouver neur behandelt, verklaarde gisteren op een persconfe rentie dat het her stel van de patient zeker drie maanden zal vergen. Men zal Wallace waar schijnlijk over een week tot tien dagen opnieuw opereren om de kogel te ver wijderen die zich nog tussen twee rugwervels bevindt. Een medewerker van Wallace heeft ge zegd dat de gouver neur voor de de mocratische partij conventie in juli niet meer in het openbaar zal ver schijnen. De cam pagne voor zijn presidentskandida tuur zal worden voortgezet door zijn vrouw Cornelia en aanhangers uit het congres. ie senaatssubcom missie inzake de jeugdmisdaad heeft in beginsel een voorstel goedge keurd om de handel te verbieden in het soort vuurwapen met korte loop waarmeemaandag een aanslag op gou verneur George Wallace van Alaba ma werd gepleegd en waarmee inder tijd senator Robert Kennedy werd doodgeschoten. Het gaat om wapens die gemakkelijk te verkrijgen zijn, en daarom in groot aantal in omloop zijn. Inbrekersbende nog groter? Leidse politie arresteerde al vijftig man LEIDEN De Leidse politie heeft nu ruim 50 man (tussen de 18 en 25 jaar) aangehouden, die ervan worden verdacht te behoren tot de inbrekersbende, waarvan een deel vorige week reeds werd opgerold. Tot dusver staan 23 verdachten ter beschikking van de justitie. De bende heeft over de 160 mis drijven op zijn naam staan, voor een bedrag van ca. 250.000. Bij een botsing op de Hoge RijnJ dijk, ter hoogte van garage Van Ulden, moest gistermiddag een 31jarige Leidse automobilist! door de brandweer bevrijd wor- den uit zijn wagen en met een hersenschudding en zware kneu-" singen naar het ziekenhuis wor- den vervoerd. Door onduidelijke bewegingen van de personen* auto was een erachter rijdendd vrachtwagen in verwarring ge bracht. Nadat deze eerst de lin kerzijkant van de auto ramde,) schqof hij vervolgens tegen een geparkeerd staande auto aanj Deze werd aan de zijkant volle dig ingedeukt. De vrachtauto! liep lichte schade op. Een binnenbrand in restnuraflf ,,Au bord du Rhin" aan de Aal markt heeft gisteren een schndt van tweeduizend gulden veroor zaakt. KAIRO (AP) President Sadat van Egypte heeft de Verenigde Stnten verzocht om de staf van hun diplomatiek gezantschap in Kalro met de helft te verminde ren binnen een periode van een halve maand, aldus is vanduag bekend geworden. Hierdoor zal het personeel van 20 man tot 10 worden terugge bracht. De maatregel volgde op een redevoering van president Sodat van zondafe, waarin hij zei: „Ik zal al mijn betrekkin gen met de Verenigde Staten verbreken vanwege bedrog en leugens". De Russische minister van defen sie, maarschalk Andrei Gretsj- ko, en zijn Egyptische collega Mohammed Sadek hebben in Alexandrië een akkoord onder», tekend over nieuwe Russische wapenleveranties aan Egypte, zo meldt het dagblad Al Akh- bar. De besprekingen over mili taire samenwerking waren vol gens het blad met goed gevolg afgesloten. WASHINGTON (Rtr.) Presi dent Richard Nixon zal tijdens zijn bezoek van acht dagen aan de Sovjet-Unie, dat aanstaande maandag begint, tenminste vijf dagen van besprekingen met de< Sovjetleiders hebben, aldus heeft het Witte Huis in Washing ton bekendgemaakt. In het gezelschap van Nixon en zijn vrouw zullen zich, behalve adviseur dr. Henry Kissinger en minister van bütenlandse zaken William Rogers, 111 journalisten van wie maar drie nlet-Ame- rikanen en 71 technsche des kundigen bevinden. Het gezel schap vertrekt zaterdag naar Salzburg in Oostenrijk en reist maandag door naar Moskou. De Amerikaanse president be zoekt op 27 mei Leningrad. Hij keert dezelfde dag naar Moskou terug en gaat op 29 mei naar Kiev, waar hij de nacht door brengt, alvorens de andere dag door te vliegen naar Teheran, voor een bezoek van twee dagen op uitnodiging van de sjah van Iran. Op 31 r.iei gaat Nixon naar Warschau voor een tweedaags bezoek aan Polen. Op de avond van de eerste juni wordt de te rugreis naar Washington aan vaard.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1