Mgr. Gij sen benoemt CcklócSoivumt nu zelf personeel Bodemdaling kost miljarden ^Pijpleiding N.-\ ieliiain \ernield Nieuwe topstructuur Willem Arntszstichting dringend nodig N.-Ierland: aanslagen gaan door Fransen en Britten belijden vriendschap Wat u ook moet weten Aquacamping voor duizend boten en 600 stacaravans 1972 JlNSDAG 16 MEI 1972 LEIDSE COURANT JAIGON (AP/Rtr) Amerikaanse jachtbommen werpers hebben de grote Noordvietnamese olie- V pijpleiding vernield, waarmee tanks en gevechts- y wagens die in Zuid-Vietnam opereren van brand- stof worden voorzien. Het Amerikaanse opperbe vel meent overigens dat de gevolgen hiervan pas Helikopters van de Amerikaanse marine landen bij de door de Noordvietnamezen bezette stad Quang Tri, om achter de vijandelijke linies militairen te droppen. over ongeveer 30 dagen zichtbaar kunnen wor den. De Verenigde Staten hebben ook mijnen gelegd in enkele Noordvietnamese rivieren. Ook zijn vol gens een woordvoerder van de luchtmacht alle belangrijke spoorbruggen in Noord-Vietnam on bruikbaar gemaakt. Noord-Vietman heeft melding gemaakt van 'woeste aanvallen op dichtbevolkte gebieden' door de Amerikaanse vliegtuigen. De Zuidvietnamese eerste infanteriedivisie heeft gisteren de basis „Bastogne" op 24 kilometer van Hoeé terugveroverd op de Noordvietnamezen die de basis sinds 28 april in handen hadden. Hiermee hebben de Noordvietnamezen de moge lijkheid verloren de stad Hoeé met lange afstands artillerie te bestoken. Rond Kontoem, Pleikoe en An Loc wordt zwaar gevochten. ROERMOND (KNP/ANP) De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen heeft op grond van beleidsorganisatorische overwegingen besloten om in de toekomst het personeelsbeleid samen met zijn vicaris-generaal te gaan voeren. Een administra tief secretariaat zal hen daarbij ter zijde staan. De omschake ling van het beleid zal enige tijd vergen. De huidige functionaris sen, twee priesters van het bis dom, zullen hun werk in deze overgangsperiode voortzetten. De koersverandering werd de bei de functionarissen, dr. W. van Kempen en P. Kortsen gisteren verrassenderwijze meegedeeld. De bisschop zou tegenover hen hebben verklaard, dat hij het werk zo belangrijk vindt, dat hij het voortaan zelf wil gaan doen. De agendacommissie van de de kensvergadering heeft volgens deken W. Meys uit Hoensbroek, lid van die commissie, het be sluit van de bisschop als onaanvaardbaar, onmenselijk en niet in het belang van de kerksituatie in het bisdom Roer mond", afgewezen. Ondanks het verzoek van de dekens aan de bisschop cm zijn besluit terug te nemen, besloot mgr. Gijsen zijn beslissing te handhaven. Gistermiddag hebben alle hoofden van dienst in een speciale bij eenkomst de consequenties van het besluit besproken. Zij zou den tot de conclusie zijn geko men dat de bisschop alles alleen wil doen. Zij vreesden dat hen eenzelfde lot zou treffen als de functionarissen van de perso neelsdienst. f BELFAST (RTR) Op de grens van de katholieke wijk Ardoyne in Belfast is gisteren een Britse soldaat in het hoofd geschoten en ernstig gewond. Hij stond op wacht. De daders van de aan slag zijn ontkomen. Een dertien kilometer lang stuk van de snelweg ten zuidwesten van Belfast dat zondag voor het verkeer werd gesloten na vecht partijen aan de rand van de stad, werd gistermiddag weer uidvietnamese militairen in het gebied rond Quang Tri UTRECHT (ANP) Er zal zo spoedig mogelijk een principiële uitspraak moeten worden ge daan over de topstructuur van de Willem Arntszstichting. Zeer dringend is ook het scheppen van een acceptabeler woonkli- Imaat voor alle bewoners en verder zal op korte termijn aan dacht moeten worden besteed aan verbetering van de stroeve communicatie tussen de direc ties op de W.A.-Hoeve in den Dolder. Dit zijn enkele conclusies van het onderzoekteam van het Ge meenschappelijk Instituut voor toegepaste psychologie in Nij megen, dat de afgelopen maan den een onderzoek heeft inge steld binnen de Willem Arntsz stichting (1200 patiënten en 1200 medewerkers) in .Utrecht en Den Dolder. Het onderzoek geschiedde in op dracht van het interimbestuur Veldkamp-Middelhuis-Hessing dat in functie is sinds het vorige bestuur een jaar geleden ,en bloc aftrad naar aanleiding van de conflicten rond Dennendal, de zwakzinnigenafdeling van de W.A.-Hoev.e. Uit het onderzoek is gebleken, dat er weinig coördinatie en com- Kritiek op municatie is tussen de verschil lende hoofdafdelngien van de stichting het Willem Arntszhuis (psychiatrisch ziekenhuis), de van der Hoevenkliniek (behan deling van gedetineerden), 'de sociaal psychiatrische dienst en de afdelingen geriatrie, psychia trie en Dennendal van de W.A.- Hoeve. Expositie Legermuseum in Alberts Corner LEIDEN In Albert's Corner bij het sta .Ion start deze week een wisseltentoonstelling van objec ten uit het legermuseum. Schil derijen uit de bezettingstijd, oude wapens en stoere schild knapen zullen het caé-restaurant gedurende een maand een ver rassend tintje geven. Ook zal een diaserie onafgebroken wor den vertoond. Telkens zullen an dere bezienswaardigheden het etablissement sieren. Het initiatief hiertoe is genomen door de ex-manager van Al bert's Corner, de heer A. H. J. Koppers, die vorige maand een expositie van werken van Leid- se kunstenaars in zijn zaak had ingericht. De opzet is op deze manier een groot publiek te laten kennis maken met het legermuseum. ,,Als de mensen niet naar ons komen, komen wij naar de men sen", zo zei museum-directeur Van Eek. De samenwerking tussen Albert's Corner en het museum heeft nog een tweede activiteit tot ge volg. Tijdens de Pinksterdagen zal op de binnenplaats van het legermuseum aan de Posthuis laan een terrasje worden inge richt. Mochten de experimenten slagen, dan zullen ook andere Leidse musea zich op deze wijze manifesteren aan het publiek. De heer Koppers, die eergisteren werd overgeplaatst naar Am sterdam, is opgevolgd door de heer Ter Haar. Deze is van plan de initiatieven van zijn voorganger enthousiast te vol tooien. e wegens politi nalatigheid bij wraakoefening BREDA (ANP) Voor de Breda se rechtbank heeft de advokaat mr. V. van Dijk uit Breda, gis termorgen ernstige kritiek geuit aan het adres van de leiding van het Bredase politiekorps. Hij deed dit in zijn pleidooi voor de Zuidmolukker Jan M. (24), die terecht moest staan wegens mishandeling op 4 maart jl. in Breda. Dp die dag nam een groep Zuid- molukkers in de Bredase Ambo- nezenwijk wraak op twee gezin nen. die naar Indonesië willen terugkeren. De woningen van de families werden vernield en er vielen harde klappen. „Deze wraakoefening" had voorkomen bunnen worden als de Bredase Politie niet alle waarschuwingen had genegeerd" aldus mr. Van Dijk. PARIJS (Rtr) Koningin Elizabeth van Engeland en president Pom- Koningin Elisabeth en prins Philip arriveren in het Grand Trianon voor het diner met de hen ver gezellende president Pompidou. komst Aan Frankrijk hebben maandagavond de Frans-Britse vriend- Frans-Brits vertrouwen, „van vitaal belang voor de toe- n Europa" genoemd. een diner in het paleis van Versailles waarmee de eerste dag i het vijfdaagse Britse statiebezoek aan Frankrijk werd afgeslo ten, had Pompidou vurige woorden van lof voor Engeland, en noemde hij wederzijds vertrouwen „onmisbaar" voor de toekomst van de gemeenschappelijke markt. Het Pro Arte Trio, bestaande uit Bertram Greenspan viool, Mar- cy Decou cello en Steven Roma- nio piano, concerteert op dins dag 23 mei in Diligentia. Op het programma staan werken van Haydn, Beethoven en Ravel. Onderwijs via de ether f EBREK aan geld ontslaat het kabinet-Biesheuvel van de plich haast te maken met het uitwerken van de nota over de instruc tieve/educatieve omroep welke oud-minister Klompé nog kort vóö. haar aftreden de Tweede Kamer heeft toegezonden. Want zolang e geen sprake kan zijn van drastische zendtijduitbreiding en da; kost veel geld krijgt het onderwijs geen gelegenheid om in de ethers zijn vleugels uit te klappen. Gaat het kijk- en luistergeld omhoog, dan is nog de vraag of tot uit voering van de educatieve en instructieve omroep volgens de opzet Klompé kan worden overgegaan. Niet zonder reden stellen bij voor beeld de meeste omroepverenigingen, dat kijk- en luistergeld een bestemmingsheffing is en dat geld voor onderwijsuitzendingen vi. de ether maar op de begroting van Onderwijs moet worden aange vraagd. Desondanks moet het kabinet-Biesheuvel werken aan de nadere uit werking van de nota-Klompé. Bekend is, dat in Hilversum noj steeds met gemengde gevoelens over onderwijs via radio- en televi sie gedacht wordt. Organisatorisch, qua utiliteit, maar en dat vooral bij gerichte omroepverenigingen ook principieel. Wat hebben deze critici van het politieke front te verwachten? 17EN van de eersten die een principiële stellingname aankondigden, is de anti-revolutionaire partij. In haar blad Nederlandse Ge dachten waarschuwt de ARP haar Kamerfractie (en dus indirec ook haar ministers in het kabinet!) dat er geen sprake kan zijn vai radio- en televisieonderwijs, waarbij er sprake is van „verdoezelinj van de christelijke uitgangspunten" in het bijzonder onderwijs. De nota-Klompé zint in dit opzicht de anti-revolutionairen niet; zi vrezen dat de voorgestelde organisatie-structuur gaat leiden tot on dermijning van het bijzonder onderwijs en in deze vrees worden zi nog gesterkt doordat het Onderwijsdepartement toch al zijn bes doet om deskundigen en organisaties die proberen het onderwijs ti „ontzuilen" niet in de kou te laten staan. Daarom stelt de ARP voorop, dat ook een uitgebreid stelsel van on derwijs via radio en televisie de onderwijspacificatie zal moetei eerbiedigen. Dat onderschrijven we! De volgende natuurlijke vraai is dan of de regering-Biesheuvel bij de uitwerking van de not; Klompé de opzet niet minder strak zal moeten maken en bij voor beeld op ruimere schaal gebruik zal moeten maken van wat momen teel via particuliere omroepverenigingen terzake van onderwijs vii de ether reeds is opgebouwd. Trouwens zowel voor omroepverenigingen als onderwijs is de kwestii een aanleiding te meer om zich nog eens kritisch af te vragen, o ze door te veel op de stroom mee te drijven de voorstanders vai nationaal onderwijs en nationale omroep brandstof hebben gegevei om de brandstapel voor de „verzuiling" gebruiksklaar te maken. Confrontatie-politiek PROGRAMMATISCH liggen volgens mr. F. Andriessen de Katholieki Volkspartij en de Partij van de Arbeid dicht bij elkaar. Maai de jonge katholieke fractievoorzitter ziet de twee grote partijei toch niet spoedig in één boot zitten, omdat de socialisten vanwege hun „confrontatiepolitiek" geen mentaliteit tonen die nodig is voot goede samenwerking. Nu geloven we anders dan mr. Andriessen dat de confrontatie politiek welke de Partij van de Arbeid demonstreert, al heel wa minder scherp is dan bijvoorbeeld anderhalf jaar geleden. Boven dien heeft elke oppositiepartij nu eenmaal bepaalde mentale eigen schappen; precies zoals regeringspartijen door hun positie in de po litiek onvermijdelijk bepaalde „hebbelijkheden" tonen, welke dan in de ogen van de oppositie weer onhebbelijkheden zijn. Overigens vallen we mr. Andriessen bij, wanneer hij voorspelt dal een regerende PvdA lang niet alles waar zal kunnen maken wat z< nu van de KVP eist. Maar dat is uiteindelijk weer een kwestie wel ke men van het vlak van de confrontatie naar dat van het program kan overbrengen. De Amerikaanse actrice Barbara Hershey is gisteren op Schiphol aangekomen. Bekend uit de films „The Babymaker" en Last sum mer" zal zij in Friesland de hoofdrol gaan spelen in „Angela" van Nikolai van der Heijdc, een film die handelt over de terug keer uit Amerika van een Ne derlander met zijn jonge, vrijge vochten tienerdochter Angela. LEIDEN Het is vandaag vijfentwintig jaar geleden dat de heer M. J. van Blit- terswijk, opzichter A bij de Gemeentelijke Reinigings dienst, in dienst kwam bij dit bedrijf. In 1947 begon de heer Van Blitterswijk als reiniger in algemene dienst. In 1952 werd hij chauffeur en in 1969 werd hij bevorderd tot opzichter. RIJPWETERING Op het voetbalveld van Rijpwetering wordt morgenavond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de eerste elftallen van „Rijpwetering" en WOA. De wedstrijd wordt gespeeld ten bate van de invalidebon-1 „Alkemade en Omstreken". De strijd gaat om dc Ri chard Hartog beker. Deze beker werd vorig jaar door de heer Hartog beschikbaar gesteld toen hij als voorzitter en bestuurslid van de voet balvereniging „Rijpwete ring" afscheid nam. De wed strijd begint om 19.00 uur. LEIDEN In de stromen de regen hebben de junioren van „Vitesse" zaterdng de eerste prijs weggespeeld in een toernooi voor C-spelers, georganiseerd door VTL, die zelf de tweede prijs behaalde voor EDO „Lugdunum" nam de vierde prijs mee naar huis, terwijl de vijfde plaats en de sportiviteitsbeker voor „Blauw-Zwart" waren. LEIDSCHENDAM In het winkelcentrum „Leidsenha- ge" zullen bij de ingang van mail Berberis zeven parkeer plaatsen voor invaliden wor den aangebracht. Leidschen- damse ingezetenen die van deze parkeergelegenheid ge bruik wensen te maken kun nen. op vertoon van een me dische verklaring, bij het bu reau van de gemeente-politie aan de Nieuwstraat 10 een parkeerkaart krijgen. De kaart moet tijdens het parke ren in de in de auto op een van buiten zichtbare plaats worden aangebracht. RIJNSBURG De Rijns- burgse schakers hebben hun seizoen besloten met een gongwedstrijd. Winnaars in de verschillende groepen van deze „onderlinge" waren: A. Vletter. A. Beekhuis en L. Goudriaan. In de feestweek zal weer een open toernooi worden georganiseerd waar aan ook niet-leden kunnen deelnemen. Door aardgaswinning GRONINGEN ANP De provin cie Groningen zal in de komen de jaren honderden miljoenen guldens moeten uitgeven in ver band met de te verwachten bo demdaling door de aardgaswin ning in Slochteren. Dit heeft gisteravond ir. H. van Wijn gaarden, directeur- hoofd-inge- nieur van de provinciale water staat in Groningen, meegedeeld op een ledenvergadering van de Nederlandse vereniging Water, Land en Ruimte in Haren (Gr.). Deze uitgaven betreffen alle wa terstaatkundige werken, die zul len moeten worden uitgevoerd om de gevolgen van de gaswin ning op te vangen. Zoals bekend heeft de Nederlandse aardoliemaatschappij (NAM) in december van het vorig jaar een rapport uitgebracht, waarin de te verwachten bodemdaling werd voorspeld. Daaruit bliikt onder meer dat in het jaar 2050, wanneer de maximale bodemda ling een feit zal zijn, deze kan variëren van vijf centimeter tot 1 meter in het gebied van het Groninger gasveld. Zo zal de stad Groningen bijvoorbeeld in 2050 ongeveer 90 centimeter zijn gedaald. De NAM verwacht dat in het zuidelijk gasveld van Groningen dit jaar voor het eerst bodemdaling meetbaar zal 'zijn. r. van Wijngaarden ging sneciaal in op de gevolvn bodem daling zal heb" de wa terhuishouding. Volgens hem zal het dan onder meer noodzake lijk zijn over te gaan tot verho gen van de dijken aan de noordkust. Een luchtfoto van de vanmiddag geopende aquacamping in Lem mer, de grootste in zijn soort In Nederland en wellicht In Euro pa. LEMMER (ANP) Burgemeester F. Faber van Lemsterland heeft vanmiddag dc „aquacamping" In Lemmer geopend. Op de aquacamping met een opper vlak van 42 hectare kunnen zes honderd stacaravans en meer dan duizend boten een plaats vinden. Het project dat vier miljoen gul den gekost heeft, werd. tot stund gebracht door een caravan-im porteur in nauwe samenwerking met gemeentelijke en provincia le overheden. De aquacamping-Lemmer kan vofgens initatiefnemers vooral voor de recreanten uit de Rand stad van zeer grote betekenis worden. Het park biedt mogelijkheden voor varen, vissen, zeilen, zwemmen, waterskiën en alle andere vor men van ontspanning. De cum- ping is geheel door water omge ven en lijkt vanuit de lucht ge zien op een fneer met schierei landen. Deze hebben insteekha- vens, zodat iedere caravan-eige naar met boot of auto tot voor zijn eigen deur kan komen. In het park zijn voorts geprojec teerd doucheruimtes, zelfbedie ningswinkels en ruime recrea tiestroken. Bij de aquacamping komt nog een aparte jachthaven voor bezoekers en speciale aan legsteigers voor varende woon schepen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9