Bonden verwachten ontslagen bij defensie Gratis reizen Nederland een gelukkig land Ledenraad betrekken bij besluitvorming KVP wenst meer aandacht voor welzijnswerk Nederlands voorstel export-bevordering uit Derde Wereld 2 dagen in mei op uw 65* kaart DUITSE SYNODE: KORTE METTEN Bisschop van Puno wil gesprek met paus hlNSDAG 16 MEI 1972 LEIDSE COURANT den HAAG (anp) Het dagelijks bestuur van de KVP vindt dat er meer aandacht moet worden geschonken aan het jeugd- en jongerenwerk en aan enkele sectoren waarin urgente pro blemen moeten worden opgelost, zoals het club- en buurthuis werk en het plaatselijk vormingswerk. Het KVP-bestuur zegt in een gisteravond uitgegeven verklaring dat de KVP van mening is dat ook bij de huidige moeilijke economische en financiële situatie van ons land ruime aan dacht voor de immateriële aspecten van het welzijnswerk ken merkend behoort te zijn voor het huidige kabinet. pe verklaring vervolgt: Aangezien een belangrijk deel van het welzijnswerk geconcentreerd is bij het jninisterie van CRM, voor welk departement de benodigde fjnanciële middelen nog steeds niet door wetgeving zijn veiliggesteld, dient juist dit departement bij de afweging van prioriteiten voor de komen de tijd ee1 extra accent te krijgen. Waar met ingang van dit jaar de bejgardenproblematjek terecht voorrang heeft gekre gen, zal thans meer aandacht dienen te worden geschonken aan het jeugd- en jangerepwerk en ook aan enkele sectoren waarin urgente pFQblemen dienen te wbrden opgelost, zoals bij het club- en buurthuiswerk en het plaatselijk vormingswerk. UTRECHT (ANP) Het ministerie van defensie onderzoekt op het ogenblik, of een inkrimping van het bestand burgerpersoneel mogelijk is om de exploitatiekosten van de krijgsmacht te drukken. De directeur burgerpersoneel, de heer M. Burggraaff, heeft dit volgens de katholieke bond van Overheidspersoneel onlangs bekend gemaakt in een gesprek met de vakorganisaties. Protesten tegen Duitse oliereus bij Amsterdam AMSTERDAM De kans bestaat dat er in Amsterdam een nieu we „Progil-affaire" zal ontstaan waardoor de ontwikkeling van het grote, nog steeds onbenutte westelijke havengebied opnieuw in gevaar komt. Verschillende aktiegroepen hebben de strijd aangebonden tegen de vorige week aangekondigde vestiging van de Duitse olieraffinaderij Euromin aan het Noordzeeka naal. In gemeentelijke kringen heerst hierover ongerustheid. Men herinnert zich hoe de ge meenteraad enkele jaren gele den onder druk van de publieke opinie heeft gestemd tegen de komst van het chemische be drijf Progil. Als gevolg daarvan is Amsterdam bij de internatio nale industrie in een kwade reuk komen te staan en heeft de hoofdstad de grootste moeite ge kregen bij het aantrekken van nieuwe bedrijven voor de braak liggende zandvlakte in" het westelijke havendeel, waar tot dusver alleen deraffinaderij Mobil Oil een eenzaam bestaan leidt. Heldria's Meisjeskoren en de Chanterellegroep treden op dins dagavond 30 mej op in Diligen- tia. Gaste is Lqeki Knol, winna res ven de talentenjacht Nieuwe Oogst 1971 en het Cabaret der Onbekertden 1071. De commandanten hebben de op dracht gekregen, de mogelijk heden binnen hun eigen dienst na te gapn. Het is de bedoeling, op deze mgnier gegevens te ver zamelen die de minister van defensie nodig heeft voor de oordeelsvorming over het rap port van de commissie-van Rjjckevorsel. Deze commissie heeft geadviseerd tot een dus danige verlaging van de exploi tatiekosten, dat er geld vrijkomt voor investeringen in de kwali teitsverbetering van het defen sie-apparaat. De vakbonden hadden de heer Burggraaff opheldering gevraagd pmdat in sommige dienstonder delen ongerustheid was ontstaan over het bezuinigingsonderzoek. In de dienst kwartiermeester- generaal had de mening al post gevat dat er 385 personeelsleden moesten afvloeien. De heer Burggraaff heeft de bon den meegedeeld, döt het om een politiek vraagstuk gaat en dat het door het kabinet wenselijk geachte defensiebeleid voor de komende jaren in een defensie nota aan de staten-generaal zal worde^ voorgelegd. Hij ver zekerde de organisaties, dat er althans ot> korte termijn niets met het burgerpersoneel staat te gebeuren. De KABO vindt, dat er van de ver klaring van de heer Burggraaff maar weinig geruststellends uit gaat. De heer A. van de Sluys van de vakgroep defensie vreest, dat financiële overwegingen de doorslag zullen geven zonder dat de politiek zich erg druk maakt over de gevolgen voor het be trokken personeel. Onderzoek topsalarissen UTRECHT (ANP) De Stichting van de Arbeid gaat meewerken aan een onderzoek naar de vraag in hoeverre in de salaris sen van hogere en top-functiona- rissen dit jaar de matiging is doorgevoerd. Dat gebeurt, zo meldt „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakver bond, naar aanleiding van een verzoek van minister Boersma van sociale zaken, dat hij in het bijzonder heeft gericht aan de centrale werkgeversorganisa ties, om medewerking te verle nen tot het bijeenbrengen van gegevens over hogere en top salarissen in het bedrijfsleven. De Stichting van de Arbeid heeft drie werkgevers- en drie werk nemersvertegenwoordigers aan gewezen om het onderzoek in samenwerking met het ministe rie en met het Centraal Bureau voor de statistiek uit te voeren. De kerncentrale in Dodewaard Onderzoek kerncentrale Dodewaard DEN HAAG (ANP) De PvdA- Kamerleden Oele. Van Oeijen en Voortman willen dat de rege ring direkt na afsluiting van het veiligheidsonderzoek van de kerncentrale te Dodewaard de Kamer over de resultaten daar van volledig op de hoogte brengt. In schriftelijke vragen spreken zij er hun bevreemding ovef uit, dat eerst een afzonderlijk on derzoek, buiten de normale in specties om, overbodig wer<j ge noemd en dat nu nog geen drie weken later een uitge breid en diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke ernstige gebreken van de cen trale. AVRO-enquête: HILVERSUM (ANP) Verreweg de meeste Nederlanders vinden dat zij in een redelijk gelukkig land wonen, althans dat is het resultaat van een enquête die de AVRO heeft laten houden. Ruim de helft van de ondervraagden vindt ons land zonder meer gelukkig, en 38 procent vindt het tamelijk gelukkig. Drieënnegentig procent vindt zichzelf tamelijk of gewoon gelukkig. Toch zou maar 9 pro cent het allerliefst zijn die hij is: vijftien procent daarentegen zou het liefst Mies Bou- man willen zijn. Daarmee staat Mies Bou- man bovenaan de lijst van bekende figuren die de AVRO aan de ondervraagden had vorgelegd. Een goede tweede zijn 'mezelf' en Toon Hermans ieder met 9 procent. Boven aan de lijst van minst benijde figuren staat premier Biesheuvel (31 procent), op grote afstand gevolgd door de koningin (16 procent). Op de derde plaats komt minister Van Agt met 9 procent. Ruim tachtig procent van de ondervraagden wil het liefst in Nederland wonen. Maar als zij dan toch zouden moeten vertrekken dap zou 38 procent Frankrijk kiezen en 32 pro cent België. De keuze was overigens be perkt: behalve de genoemde twee Europese landen, konden de ondervraagden nog naar Amerika, China of Rusland. Amerika kreeg 26 procent, China en Rusland elk 1 procent van de stemmen. Verrassend genoeg bleken de jongeren onder de geënquêteerden bezorgder over hun oude dag te zijn dan de ouderen. Als er van staatswege meer geld vrij zou komen zou van de onder-de-dertig-jarigen 60 procent kiezen voor meer AOW en 38 procent voor meer vakantie. Van de ouderen koos slechts 54 procent voor meer AOW, en 44 pjrocent voor meer vakantie. De uitkomst van de enquête werd bekend- gemakt in het AVRO-televisieprogramma Boeket, dat gisteravond werd uitgezonden. Weinig kans herstel democratie in Griekenland STRAATSBURG (ANP) Het tweede kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) is niet optimistisch over de kans dat op korte ter mijn de democratie in Grieken land zal '«orden hersteld. Hij zei dit gistermiddag voor de as- stmblee van de raad van Euro pa In Straatsburg waar hij als rapporteur van de commissie voor vraagstukken van Europe se landen die geen lid zijn van de raad, zijn rapport betreffen de de situatie in Griekenland, toelichtte. De heer Dankert concludeert hier in dat de Griekse leiders niet echt geïnteresseerd zijn in her stel vnn de democratische ver houdingen. Er worden slechts kleine concessies gedaan om de westerse openbare mening gun stig te stemmen. De Grieks- lei der realiseren zich maar o' ts goed dat de banden met West- Europa van vitaal belang zijn voor de toekomst van hun land. Deze kleine opening moet vol gens hem zo veel mogelijk wor den benut. SANTIAGO (ANP) Mi nister dr. C. Boerllen Van ontwikkelingssamen werking heeft op de Unc- tad-conferentie in Santiago voorgesteld jn de ontwik kelde landen centra op te richten voor de bevorde ring van Import uit de der de wereld, De Nederlandse regering is bereid een aan zienlijke bijdrage te leve ren voor de oprichting van een handelscentrum voor de Derde Wereld in West- Europa. Deze centra, waarin ontwikkelde en ont wikkelingslanden moeten samenwerken, zouden de Derde Wereld een basis bieden, van waaruit ze kunnen opereren op een grote, ontwikkelde markt, gebruik makend van alle faciliteiten die een derge lijk instituut kan bieden. West-Europa, aldus minister Boertien, is een voorbeeld van een markt, die via een dergelijk centrum kan worden bereikt. Een instel ling voor West-Europa ver dient de voorkeur boven nationale instituten die elk een nationale markt bedie nen. Deze centra, aldus minister Boertien, zouden opgericht moeten worden in belangrijke handels- en industriegebieden. De be langhebbende landen zou den in belangrijke mate moeten bijdragen uan de financiering van de centra. V.S. betalen minder aan Ver. Naties WASHINGTON (AP) De com missie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft besloten een drastische verlaging van de Amerikaanse bijdrage aan de j Verenigde Naties voor te stel- len. De Amerikaanse bijdrage in de kosten van de organisatie I voor het financiële jaar 1973 mag niet meer dan 25 procent van het geheel bedragen. Dit jaar is het Amerikaanse aan deel 31.5 proc van de VN uitga ven geweest. Dit besluit van decommissie zou een vermindering van 70 mil joen gulden kunnen betekenen. In mei kunt u met NS op uw 65kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 20 cu 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- by. Buiten do gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prys van een enkele reis. De Jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaanileknart f UO.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zyn). NS-legitlmatlebowiJs of pasfoto('B) èn oon bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. voordelig uit met NS ITifuj Ondanks de waarschuwing van tweeënzestig Duitse professoren, kanunniken en vicariss.en-generaal, dat de synode niet mag be ginnen aan enige democratisering van het bisdommelijk of pa rochieel bestuur, heeft de Duitse synode, die vijf dagen lang in de dom van WUrzburg heeft vergaderd, toch gekozen voor de discussiestukken, waarin de klemtoon wordt gelegd op de be sluitvormende functie van parochie- en diocesane pastorale ra den. De waarschuwing van de professoren, kanunniken en vicaris sen-generaal was vervat in een uiterst scherpe verklaring. Daarin stelden zij onder meer, dat de synode de rechten van de H. Stoel zou aantasten als men met de voorstellen die in de discussiestukken werden gedaan akkoord zou gaan. Het synodedebat over deze materie had een wat moeizaam ka rakter. De vraag spitste zich uiteindelijk toe op de kwestie of de mede-verantwoordelijkheid van de leken slechts een advise rende of ook een medebesluitvormende gesailte moet hebben. Enkele bisschoppen n leken meenden in de medebesluitvorm ende functie' een aantasting van het hiërarchisch beginsel onderken nen. Prof. Karl Rahner (S.J.) kon de synode overtuigen dat het collegiale en synodale principe heel goed met het hiërarchische te verbinden is. Prekende leken Op de diende synodedag is er Uitvoerig gesproken over het preek- rechit van leken in het kader van eucharistische Vieringen en andere officiële godsdienstoefeningen. Meerdere sprekers von den het synodestuk over het preekrecht van leken overbodig, omdat het feitelijk in Duitsland op veel plaatsen al gebruik is geworden en niet alleen in jeugddiensten. Tevens werd naar voren gebracht, dat er een gevaar in schuilt, wanneer men or ganisch en als vanzelfsprekend opkomende lekenfuncties in de kerkleiding juridisch wil vastleggen. Prof. Walter Kasper uit Munster oogstte veel bijval met zijn op merking dat de hele discussie over het preekrecht van leken nogal irreëel andoet, indien men daarbij de kwestie van de ge huwde priesterlijke ambtsdrager niet betrekt, omdat het naar zijn mening in feite gaat om het veelvormige leidersambt in de kerk. Voor de aanvang van de synode hadden de Duitse bisschoppen echter laten weten tijdens de synodediscussies niet te willen spreken over de gehuwde priester. Deze weigering heeft in Duits land nogal wat deining veroorzaakt, zo zelfs dait de bisschoppen waarschijnlijk onder druk van de openbare mening aan het slot van de vierde synodedag verklaarden, dat er toch nog over het „toelaten van gehuwde oudere mannen tot het priesterambt" gesproken mocht worden. Zesenzestig synodeleden hadden al eerder zonder succes een motie ingedend om te protesteren te gen het besluit van de bisschoppen niet te spreken over de ge huwde priester. De Duitse waarnemer bij de jongste bisschop pensynode in Rome, dr. Schmitt, getuigde niet te kunnen be grijpen, hoe de bisschoppen zich beroepen zo gemakkelijk op een afwijzend besluit van die bisschoppensynode durfden beroepen, terwijl zij toch konden weten dat dit afwijzend besluit slechts met grote moeite tot stand was gekomen en dan nog in vage bewoordingen. Drie belangrijke Duitse enquêtes hebben onlangs aangetoond, dat de Duitse bisschoppen inzake de toelating van gehuwde man nen tot het priesterambt anders denken dan het Duitse kerk volk. Prof. Karl Lehman stelde dat er naast bisschoppelijk plichtsbesef ook neg zoiets als bisschoppelijke hoffelijkheid en respect voor gesprekspartners moet bestaan. 9 In Assisi komt deze maand het generale kapittel van de Franciscanen Conventuelen bijeen. Aan de beraadslagin gen nemen eenentachtig functionarissen uit de hele wereld deel. Op de agenda staat de verkiezing van een nieuwe generaal en het vast stellen van een nieuw regle ment voor de orde. De orde, die in 1208 door de heilige Franciscus werd gesticht telt momenteel ongeveer vijfdui zend leden. De bisschoppen van Nicara gua hebben „om redenen van zielzorg" niet deelgeno men aan de plechtigheid, waarbij hun collega de bis schop van Granada. Marcos Garcia Suarez een hoge on derscheiding werd uitgereikt. Bisschop Garcia geldt als een aanhanger van het re giem. De zes bisschoppen van het land, die voor de plechtigheid waren uitgeno digd. hebben de chef van het protocol gevraagd hen te verontschuldigen. „Actie Vredeshulp" heet de groep Duitse journalisten en theologen die katholieke en protestantse kinderen uit Noord-Ierland In de Bonds republiek een vakantie willen aanbieden. Getracht zal wor den contacten te leggen tus sen Duitse en Ierse organisa ties. De derde wereldhandelscon ferentie is haar beslissende fase ingegaan. Het is wense lijk, dat men zal komen tot resoluties, leidend tot een ontwikkeling van solidariteit in de wereld. Dit concludeert mgr. Cascante, leider van de Vaticaanse delegatie bij de Unctad-delcgatie in een ver slag in de Osservatore Ro mano. Hij constateert, dat de conferentie is gekenmerkt door een houding van „uitge sproken pessimisme", omdat het overheersen van natio naal belang en zelfzucht dui delijk naar voren is geko- Het vliegtuig van de „vlie gende bisschop van de Stille Zuidzee", mgr. Leo Arkfeld uit Wewak in Nieuw Guinea is kort na de start in zee ge stort. De inzittenden konden zich redden, maar het ver lies van het toestel is een gTOOt verlies voor dit missie gebied. omdat vele missie posten slechts per vliegtuig bereikbaar zijn. Het bisdom wil daarom pogingen in het werk stellen om zo spoedig mogelijk weer te beschikken over een „Cessna 180". De orthodoxe bisschop van Sica in Centraal Scrvle, Va- silje Kostte, is tot dertig da gen hechtenis veroordeeld wegens „nationalistische ver klaringen". Kostic is er van beschuldigd, tijdens do inwij ding van een kerk kritiek te hebben uitgeoefend op leden van de regering en de rege- ifing zelf omschreven te heb ben ais „nationalistisch en chauvinistisch". Bovendien zou hij de koningen van Ser- vie geprezen hebben en de immoraliteit van de moderne jeugd hebben aangeklaagd. Godsdienstige bijeenkomst in Vietnam Vluchtelingen uit de streek rond de Vietnamese stad Kontum verzamelen zich rondom een re ligieuze voor het houden van een godsdienstige bijeenkomst. De vluchtelingen zijn verdreven uit hun woongebied door de Noordvietnamese aanvallen rondom de stad, gedurende de af gelopen weken. De apostolische nuntius In Peru, aarsbisschop Luigl Poggl heeft de uitnodiging van de bisschop van Puno, mgr. Julio Gonzalez Ruiz, aangenomen om een bezoek te brengen aan het bisdom van de bisschop. De bisschop vun Punl is door paus Paulus uit zijn ambt gezet omdat hij ketterijen verkondigd zou hebben en in strijd met het celibataire leven gehandeld zou hebben. Mgr. Gonzalez Ruiz heeft nu aan de nuntius gevraagd om nu eens een kijkje te komen nemen in het bisdom dat al dertien jaar lang door hem wordt geleid. Het liberale weekblad Caretas, dat in Peru verschijnt heeft het inmiddels voor de bisschop opgenomen. Het blad schrijft: „Mgc. Gonzales staat gewoon wat ver af van de algemeen gangbare voorstelling die men heeft van een katholieke bis schop. Hij is een romantische figuur. Het is een bisschop, die de moderne en de inheemse dansen kent, die altijd door zijn diocees trekt, die iedereeen bij zijn voornaam noemt en die zelf met „jij" wordt aangesproken, die kust en door teenagers ge kust wordt. Een dergelijke bisschop is meer, dan de kerk kan- verdragen", aldus het weekblad. In het artikel staat verder dat de bisschop vroeger een ijverig priester was, opgevoed volgens de klassieke regels, maar na het Tweede Vaticaanse Concilie zou hij vrijer, meer revolutio nair zijn geworden. Bovendien is hij altijd onophoudelijk in de weer. Het blad maakt ook melding van de sociale activiteiten die de bisschop in zijn diocees heeft ontplooid. In het bisdom Puno, voor welk diocees de Nederlandse verken ners een actie gaan voeren, studeren op dit moment tachtig jonge mannen voor priester. Tijdens de ambtstermijn van mgr. Gonzalez Ruiz zijn er zeventien nieuwe priesters gewijd. Intussen hebben meer dan.zesduizend katholieken in Puno gepro testeerd tegen de voorgenomen maatregelen tegen mgr. Gonza lez. Volgens welingelichte kringen in Lima zou de bisschop het afgelopen weekeinde naar Rome zijn gegaan om er een onder houd te hebben met paus Paulus. Voordat de apostolische nuntius naar Puno vertrok heeft hij de katholieken gevraagd zich rustig te houden en de beslissingen van de paus te aanvaarden. Mgr. C. Vath moet image Caritas Int. herstellen De verkiezing van de Duitse mgr. Carl Hermann Vath tot nieuwe president van Caritas Internationnlis, hccff deze overkoepelende organisatie van de landelijke katholieke hulporganisaties uit de ern stige crisis geholpen, waarin deze de laatste Jaren was ge raakt. Tijdens de negende algemene vergadering in Rome gaven vijftig van de achtenzeventig stemgerechtigde afgevaardig den hun stem aan mgr. Vath, die op deze brede vertrou wensbasis het sterk geleden image van Caritas Internatio- nalis kan verbeteren en de nodige structuurveranderin gen doorvoeren. De laatste zes jaar was de lei ding van Caritas Intecnatlo- nalis in banden van de Fran se bisschop Jean Rodhaln. Zijn eigenzinnige ambtsop-, vatting leidde tot groeiende spanningen tussen hem en de eerste secretaris-generaal Carlo Bayer. Deze werd in 1970 door bet Vatlcaan tot af treden gedwongen, waarmee het Vnticaan het topbestuur van Caritas lnternationalis onder controle probeerde te krijgen. Mgr. Vath heeft zich als nieuw gekozen president enerzijds de medewerking ann 't Vati caanse orgaan Cor-Unum verzekerd, anderszijds aan gedrongen op nauwe contac ten tussen Caritas lnternatio nalis en de bisschoppelijke vastenacties, adventsacties en niet-katholieke hulporganisa ties. Wie tot seeretaris-genoraal van Caritas lnternationalis Is ge kozen is nog niet bekend. Bij na een jaar werd het serre- tariaot geleid door d'- Belg Gustave Flour. De verkiezing van een nieuwe secretaris generaal mislukte vorig jaar vanwege verzet van voorzit ter Rodhaln. Uit protest tegen de gang van zaken dreigde de president van de Duitse af deling het lidmaatschap van Caritas lnternationalis op te zeggen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7