Verleggen sluis is ontoelaatbaar en verkwistend Drie Warmondse middenstanders openen Triotiek Mendelhof in Boskoop bewoond Raad Wassenaar wil meer voorlichting over gewestvorming „Er degradeert toch niemand'' YYD-statenlid dringt aan op gewestvorming S.J.Z. NIET ONGERUST Rommelmarkt Zilkerjeugd bracht f 1600,- op 1972 DINSDAG 16 MEI 1372 LEIDSE COURANT PAGINA 5 aa*|,EIDSCHENDAM „Aangezien de noodzaak tot vergroting van de capaciteit van de sluis tot 1000 ton niet aantoonbaar is en vergroting van de capaciteit tot 600 ton wel wenselijk lijkt en ter plaatse is uit te voeren, me nen wij dat verleggen van de sluis ontoelaatbaar en verkwis tend is. Verkwistend in deze zin dat onzorgvuldig wordt gehan deld indien dit handelen tot (on nodige) verschraling van het milieu leidt. En op dit moment is zeker verschraling ontoelaat baar en wat belangrijker is: vermijdbaar". Aldus een van de conclusies uit het rapport dat prof. Ir. C. J. M. Weeber met 'n groep medewerkers van de af deling Bouwkunde van de Tech nische Hogeschool te Delft op 1.3 verzoek van de Actiegroep „Be houd Sluisplein" heeft samenge steld. Vergroten van de capaciteit van de sluis tot 1000 ton, de voor naamste reden waarom de pro vincie de sluis op een andere plaats wil bouwen, komt niet voort uit een wezenlijke nood zaak, maar wordt ingegeven door het pragmatische stand punt dat als de sluis verlegd wordt het nauwelijks extra kos ten met zich meebrengt de ca paciteit tot 1000 ton op te voe ren. De vergroting van de capa citeit tot 1000 ton zal de toekom stige scheepvaart niet beïnvloe den en heeft dus wezenlijk geen Professor Weeber, die bij zijn on derzoek ook hulp heeft gehad van de wetenschappelijke staf van de afdeling Weg- en Water bouwkunde van de TH, zegt dat het technisch zeer goed moge lijk is ter plaatse een nieuwe sluis te bouwen (van 600 ton) zonder het scheepvaartverkeer gedurende lange tijd noemens waardig te belemmeren. In het rapport wordt gepleit voor een nieuwe oeververbinding op een andere plaats waardoor de capaciteit van de sluisbruggen tot een minimum kan worden beperkt. Er zou dan een voet gangers- en fietsenbrug van 3.5 meter bij de Petrus- en Paulus- kerk moeten komen en een kleine 2-baans autobrug met een smal trottoir, totaal 7 meter, bij de Dorpskerk, uitsluitend voor het interne buurtverkeer tussen Zoeterwoude. Niet zonder verba zing heeft S.J.Z. kennis geno men van de jongste ontwikkelin gen In de „zaak Westerkwar tier". Deze verbazing geldt niet zo zeer het feit dat de Hage naars door de Commissie van Beroep in het gelijk zijn gesteld dan wel de toegevoegde bekend making dat het sectiebestuur van de zondagamateurs zich op korte termijn zal beraden of er alsnog een beslissingswedstrijd gespeeld zal moeten worden tus sen Flamingo's en SJZ. Het Leidschendam-zuid en de Dam- laan. Het sluiswachtershuisje kan in deze opzet blijven staan. Voor het recreatieverkeer te water kan in de onmiddellijke omgeving van de oever wat worden vergraven voor het ma ken van wat aanlegplaatsen. Professor Weeber is er van uitge gaan dat er al een uitvoerig on derzoek is gedaan waaruit ge bleken is dat vervanging van de sluis noodzakelijk is. Voorge steld wordt dat de nieuwe sluis op een andere plaats kant en klaar wordt gemaakt. Hiervoor wordt de plek aan de kade van de oude meelfabriek bij uitstek geschikt geacht. Het bouwdok zou dan later kunnen worden gebruikt als jachthaventje. De sluis zou volgens het caiss principe als een betonnen bak moeten worden uitgevoerd. Daarna zouden de deuren moe ten worden aangebracht en caisson zou dan met gesloten deuren, als een soort boot, kun nen worden ingevaren op de f reedgemaakte plek Zoeterwoudse bestuur be schouwt de zaak als afgedaan. Zij weet zich hierin gesterkt door uitspraken van de heer V. d. Waals van West 2 gedaan ten overstaan van de deskundige van SJZ, de heer S. van Es uit Zeist, die vóór de beslissings wedstrijd in Wassenaar ver klaarde dat de groen-witten bij winst definitief veilig zijn. Arbi ter J. W. Bakker uit Poeldijk die het beslissingsduel in Wasse naar leidde had naar aanleiding van de strubbelingen vooraf ook contact met de KNVB om te weten waar hij aan toe was. Met nadruk werd hem ver klaard dat de wedstrijd volko men rechtsgeldig was* Hij was er dan ook niet van gediend toen een vertegenwoordiger van Westerkwartier hem rui afloop verzocht op het wedstrijdformu lier te schrijven: ..d«ze wed strijd is gespeeld rekening hou dende met de afspraak tussen de heren Burgwal en nar. Jan sen van Raay (de rechtskundige van W. K. red.) Dat geschiedde dan ook niet. SJZ is dan ook he lemaal niet van plan stappen te ondernemen. Wedstrijd.uecreta- ris G. v. d. Kerkhof zegt: „Nie mand bij ons verwacht dat de KNVB, deze blamage nog ver der door zal voeren". Traioer J. Bekkering verklaarde licht ge schokt te zijn bij het lezen van het bericht maar is overtuigd van de eerlijkheid van de KNVB. „Het is voor mij onmo gelijk dat wij de dupe worden van een fout die door de KNVB is gemaakt, per slot van reke ning hebben wij ons gehouden aan de eis van de bond tot het spelen van een beslissingswed strijd en deze gewonnen". De algemene gedachtengang bij SJZ. „Er degradeert niemand". Franse vrienden met Pinksteren naar Warmond WARMOND Met Pinksteren zal een vijftigtal Fransen uit Bé thancou rt-en-Vaux een be zoek aan Warmond brengen. Het contact met dit liefe lijke dorpje van 350 inwoners uit Noord-Frankrijk, bestaat reeds enkele jaren en is de laatste tijd steeds intensiever geworden. Het is ontstaan doordat koster J. van Amerongen de Hol landse pastoor van Béthan- court, W. Deen, die <fe zorg heeft over een zestal kerk jes, diverse malen heeft ge holpen met het sturen van kerkspullen. Het gezelschap, waarin zich de burgemeester, enkele raads leden en de pastoor van het Franse dorpje bevinden, ar riveert de zaterdag voor Pinksteren in Den Haag. Het zal daar worden onderge bracht. Ook met Den Haag bestaan vriendschapsbanden. Eerste Pinksterdag komen de Fransen naar Warmond. Na ie hoogmis is er een koffie tafel in de Burght, waar iedere Warmonder met de gasten kan kennismaken, 's Middags gaat 't gezelschap naar Amsterdam en 's avonds is er 'n diner in 't „Sloepie", dat verzorgd zal worden door enthousiaste jongelui. WARMOND Voor de jeugd van de basisschool De Leerhoeve en de School met de Bijbel was het gistermiddag een middag vol evenemen ten. In hotel De Zon werden de verkeersdiploma's uitgereikt door wethouder-locoburgemeester mr. V. Groenendijk en bovendien werd een aantal leerlingen geïnstalleerd als Jeugdnatuurwachter. De verkeersexamens werden door de heer Portengen, consul van Veilig Verkeer, afgenomen bij 64 kinderen. Bij de installatie van de Natuur wachters dankte mr. Groenendijk zowel de Warmonders, die in het comité zit ting hadden willen nemen als de jeugd op wie nu gerekend kan worden. Het verkeersdiploma werd behaald door de volgende leerlingen: WASSENAAR De Wassenaarse gemeenteraad heeft zich gister avond onder meer beziggehou den met de discussie-nota over versterkte intergemeentelijke samenwerking binnen de Haag se agglomeratie. Verscheidene sprekers drongen aan op een ruimere voorlichting van de burgerij over dit onderwerp. Ir. G. H. C. Theunissen, voorzitter van de CCP-fractie merkte o.m. op, dat, als men toe is aan het overdragen van bevoegdheden aan een intergemeentelijk or gaan, dat ook volledig moet ge beuren. Het nieuwe orgaan zal besluiten moeten kunnen ne men, ook al is een van de deel nemende gemeenten het daar mee niet eens. Mr. A. van Vuu- re (WD) constateerde, dot het MIO niet goed functioneert en ook niet goed functioneren kan in de huidige situatie. Als men op het gebied van de interge meentelijke samenwerking iets wil bereikenl dan zal het HIO hervormd moeten worden. Waj-mond Het Warmondse win kelierstrio J. C. Mentink (heren kleding), M. A.de Vroomen (schoenen) en A. M. Sikking (huishoudelijke artikelen) heb ben de rotte kies die sinds enke le maanden de Dorpsstraat in Warmond ontsierde, opgevuld. Van het pandje achter in deze rustieke straat hebben zij een winkel van Sinkel" gemaakt die de aanloop moet zijn naar een moderner middenstandsgezicht van Warmond. ^gelopen donderdag werd het winkeltje, dat de toepasselijke ngam Triotiek heeft gekregen, zonder al te veel ophef geopend. nons geloven met Triotiek in Het publiek kwam al direct in voorzien. grote getale „snuffelen". Het „Warmond heeft heel wat jaren assortiment van Triotiek staat onder meer uit moderne modeartikelen, een uitgebreide collectie platen en posters en bovendien etn koffiebar. Dit laatste is een unicum in de mid denstand zo vertelde ons de heer Mentink. „Er kan met deze Triotiek een vergelijking getrokken worden met de grote warenhuizen. Bij ons loopt men achtergelopen wat betreft de middenstand. Nu lijkt daar ein delijk verandering in te gaan komen. In de toekomst willen we naar een nog uitgebreider assortiment aan de consument gaan aanbieden. We denken daarbij vooral aan dames en meisjesmode. want daar ont breekt het nog totaal aan in Warmond.'" De heer E. H. Schuyer (Open Ap pel) vroeg het college naar de brief van het provinciaal be stuur van maart J.l. over ge westvorming. Hij zei het te be treuren, dat deze brief nog geen onderwerp van gesprek is ge weest in de betreffende raads commissie. Burgemeester Mr. K. Staab antwoordde op deze laatste opmerking, dat het stuk van het provinciaal bestuur als nog in bespreking zal komen. De burgemeester zei, dat het ge meentebestuur van Wassenaar niet al te ver voorop wil gaan lopen wat de gewestvorming be treft, omdat men in allerlei an dere gemeenten ook nog veel moeite heeft met deze kwestie. Het voorstel van burgemeester en wethouders om de huwelijks rechten voor echtparen, die niet uit Wassenaar afkomstig zijn, te verdubbelen, ontmoette tegen stand in de fractie van Open Appel. De heer Chr. Theil ver klaarde. die verhoging niet bil lijk te vinden. Er wordt dan wel een uitzondering gemaakt voor paartjes waarvan een of meer dere ouders in Wassenaar wo nen. maar spr. vreesde van deze maatregel toch een anti-re clame voor Wassenaar. Burge meester tnr. K. Staab en wet houder mr. dr. W. F. van Gun- steren legden uit. hoe het colle ge tot dit voorstel is gekomen. Sinds enige tijd kan een paartje in elke willekeurige gemeente trouwen. Evenals enkele andere gemeenten in den lande onder vindt Wassenaar een steeds toe nemende belangstelling voor hu welijken in het Wassenaarse raadhuis. Om dat enigszins af te remmen doen burgemeester en wethouders het voorstel tot verhoging van de tarieven. De raad ging tenslotte imet het voorstel akkoord met de stem men van de heren Theil en Ste- geman (beiden Open Appel) te gen. Uitvoerig werd gesproken over het voorstel van burgemeester en wethouders om aan het Cen traal Adviesbureau van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten een oriënterend onder zoek naar de organisatie van het ambtelijk apparaat van do gemeente Wassenaar op te dragen. De kosten daarvan be dragen ƒ25.000.-. Er waren vele vragen, onder meer over de be tekenis van de term „oriënte rend" onderzoek. Uit de beont- woording van die vragen bleek, dat burgemeester en wethouders de eerste aanzet van het onder zoek door de deskundigen van het bureau willen laten verrich ten en dan zelf daarna verder te werken met de daaruit voort vloeiende gegevens. Het is dus niet de bedoeling, na dit oriënte rend onderzoek nog eens grote sommen uit te geven voor een definitief onderzoek. In de eerste Warmondse triotiek hangt een gezellige, ongedwongen sfeer gemakkelijk naar binnen De drie jonge winkeliers gokken als bij een V D. De heer in Warmond naast de vaste in- Mentink en zijn tweee compag- woners ook op de toeristen die in de zomermaanden Warmond in bezit nemen. Hun Triotiek is nog maar het begin van wat zij voor de toekomst in gedachten hebben. Hun plan is her en dtr in de omgeving nog een aantal burg hen gaat brengeh. „De van deze winkels op te zetten. grote doorbraak moet komen Voor wat een doorbraak in War- met dt realisering van het plan mond betreft wachten ze met Zwanburg" aldus de heer Men- wpanning af wat het plan Zwan- tink. VOORSCHOTEN In Voorscho ten kwam de regio Lelden en omgeving van dc V.V.D. bijeen ter bespreking van de aspekten van gewestvorming en milieube heer. In de Gouden Leeuw hiel den de statenleden mejuffrouw Drs. I. Günther en Dr. L. Gln- jnar inleidingen over dit onder- !E ZILK De rommelmarkt welke werd gehouden ten bate van de Zilker jeugdbewging is een enorm succes gewordtn. Het marktwezen had met deze markt niets uit te staan en er was ook geen loting of inschrij- ving geweest, zodat de jeugdige inwoners van De Zilk verzekerd waren van een standplaats. Er was van alles wat. van oude schoenen tot ten dressoir toe eigenlijk te veel om op te noe men. Ier was met recht gezegd: één gulden is op de markt een daal- derwaard. Of liever gezegd de gulden was hier een tientje waard, daar het aan de jeugd wordt besteed. Alle goederen gingen vlot van de hand en de verkoopsters en verkopers kwa men handen te kort. Het publiek toonde grote belangstelling en kocht gretig wat maar werd aangeboden. Om even vier uur konden de kra men weer worden afgebroken en de opbrengst worden geteld. Het resultaat was overweld- gend. Menig marktkoopman of vrouw zou met de opbrengst van maar liefst ruim 1600,- te- vredn zijn. De Zilker jeugdbe weging is dubbe tevreden met j dit grote bedrag en dankt alle gevers en kopers. BOSKOOP Het nieuwe bejaardentehuis Mendelhof heeft haar eerste bewoners. Gisteren arriveerden de heer en mevrouw Zaal, juist 59 jaar getrouwd. Zij toonden zich zeer ingenomen met hun nieuwe omgeving getuige uitlatingen als ,,Oh, wat een prachtig huis en „Is dat nu allemaal voor ons?". Het echtpaar Zaal werd welkom geheten door wethouder Tromm, die de sleutel van het aparlement overhandigde. Het is de bedoeling dat het tehuis Mendelhof langzamerhand vol stroomt. Het huis heeft 83 bedden die allemaal zijn volgeboekt. De bouw voltrok zich in 22 maanden, inclusief die van de twaalf bejaar denwoningen van de stichting. Het totale project wordt op I juli opgeleverd. werp. Mejuffrouw Gtlnther kwam tot dc conclusie dat er een noodzaak bestaat om te ko men tot gewestvorming. De ge meenten zijn niet meer In staat om aan dc behoeften van de burger te voldoen o.a. op het gebied van het openbaar ver voer, de woningbouw en wegen bouw. Gewestvorming mag echter niet betekenen dat de gemeenten op- houden te bestaan, want dat zou indruisen tegen de democratie. Gemeenten met een inwonertal van 150.000 .hebben altijd be staansrecht. Voor kleinere ge meenten is behoud alleen moge lijk via gewestelijke overeen komsten. Over het ontwerp tot wet over de Gewestvorming toonde mejuf frouw Günther zich verheugd dat het „ter tafel ligt", maar had daarover ernstige kritiek op de inhoud. Het ontwerp schuwt een vierde stuurslaag. stelt het gewest niet boven dc gemeente cn spreek niet over de taak van de provincies, terwijl ook het fi nanciële aspekt niet aan de orde komt. Milieubeheer is beslissend voor de 'oekomst van Nederland. Dr. L. Ginjaar zette uiteen dat wetge ver wel een juridisch kader heeft waarin milieubederf kan worden tegengegaan. maar door de lange weg. die een wet moet afleggen voordat deze vaststaat, blijft ingrijpen thans nog steeds moeilijk zoniet on mogelijk. Het rijk moet snel een beleid uitstippelen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5