RAADSSTEMMEN STAAKTEN OVER DE JNVESTERINGS MOTIES" VAN PAK Leidse PAK-fractie: B. en W. niet loyaal tegenover raad m Hijs de zeilen" Volkenkunde Speeltuin in Groenoord uit verveling vernield; bestuur staat in de kou LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De reacaties van B en W op de beschouwingen die door de raad vorige week zijn gehouden over het investerings plan voor 1972 tot en met 1976 (mede bedoeld als richtsnoer voor het beleid in deze periode) waren gisteravond niet schok kend. De wethouders bepaalden zich tot een aantal losse opmer kingen. De heer Harmsen, die het nog deze maand verschijnen van een erfpachtsnota aankon digde, deed een confidentie die in aadskringen geen verwonde ring baarde: de samenwerking tussen beleidsambtenaren ten stadhuis en gemeentelijke dien sten laat wel eens iets te wen sen over, „maar we doen wat we kunnen". Wethouder mevrouw Den Haan- Groen hield tegen de zin van KVP-er Ham vast aan de priori teit van het inrichten van de Remonstrantse kerk als expiri- mentele theaterruimte: ,,Zoalng wij blijven vasthouden aan de bestemming voor de reserve voor kapitaalwerken moeten wij deze prioriteit handhaven; om psychologische redenen. Het zou fout zijn als we de prioriteit af zwakten". Haar collega Duyver- man van Onderwijs deelde mee, dat de noodlokalen voor het St- delijk Gymnasium niet vóór 1973 te realiseren zijn. Wethou der Kret kon geen uitbreiding van asfaltering van de busba nen in het vooruitzicht stellen. Het budget daarvoor is twee ton per jaar, „aan dergelijksvaste bedragen valt niet te tornen", mei bij minister Drees op au diëntie gaat en daar o.a. deze aldus de heer Kret, die op 23 zaak onder de aandacht van de minister zal brengen. Ook aan verbetering vn de strafver lichting (50 mille per jaar) zal voorlopig weinig uitbreiding ge geven kunnen worden. Nadat de wethouder nog verteld had, dat de totstandkomng van het park Kweeklust in het Mors- kwartier afhangt van de realise ring van het hele plan in deze buurt en dat het bouwen van de y (Van onze LEIDEN De PAK fractie (heeft de wekelijkse aflevering van de Leidse gemeenteraad gister avond aangegrepen om het bas tion van het zittende rdet-afspie- gelingscollege van B en W stormrijp te maken. De tijd dringt immers. De heer Menken js vertrokken en zijn opvolger, de heer S. V. Cornelisse (de KVP-fractie heeft nu de heren Cornelisse en Cornelissens, die jiaar wij vertrouwen niet zullen gaan figureren als Kuifjes onge luksvogels Jansen en Jansens), werd gisteren geïnstalleerd. Na dat wethouder Harmsen het te verduren had gekregen, richtte de hoofdaanval zich op de heer Kret, die als interim-portefeuille huisvesting onder zijn berusting heeft gekregen. Ongelukkiger kon het nauwelijks treffen. Dit maal gold de filippica van me vrouw Kerling niet zozeer de persoon van de heer Kret als- wel het hele college. In een PAK-voorstel werd het college een niet loyale houding t.o.v. de raad verweten. Het voorstel (dat de schijn van een motie van wantrouwen had) werd door de steun van mevr. v.d. Blom (CPN) en het optromme len van één man PAK verster king met 18 tegen 15 stemmen aangenomen. Inzet van de PAK-uittoarsting nadat de raad al een paar uur 'zouteloos heen en weer had ge praat over het investeringsplan, onder onderdrukt gegeeuw van 'een stenograaf e.a. was de "'brief van B en W aan de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening inzake Trtiurharmonisatie. Voorstel vari" 'fiet college was, een schrijver dat deze brief ten geleide had, Voor kennisgeving aan te ne lhen. Deze vlieger ging echter •niet op. Mevrouw Kerling hekel de met name de manier waarop B en W in de brief aan het mi nisterie de besluitvorming in de .raad op 28 februari j.l. hadden •weergegeven. Met één stem meerderheid werd een motie aangenomen teneinde alle voor oorlogse woningen buiten de huurharmonisatie te houden; ^pok werd Den Haag gewezen op "de uitzonder) !jke positie van Leiden in dit opzicht. Üthun brief hadden B en W de minister te kennen gegeven, dat 'deze motie tot stand v/as geko men" dank zi'j de kleinst moge lijke meerderheid". Zelfs de stemmenverhouding was erbij vermeld. „Dit is onbehoorlijk" riep de heer In 't Veld, nauwe- ■K-jks hoorbaar: „tendentieus", I •noemde de mevrouw Kerling 4eze collegiale wijze van rap- .portering. Wethouder Kret ver zette zich „In de zaak van huurverhogingen en huurharmo nisatie hebben B en W zich loyaal tegenover de raad opge steld Op verzoek van het minis terie hebben we de betreffende stukken opgestuurd. Een beslis sing ten aanzien van Leiden met betrekking tot de vooroor logse woningen is nog niet geno- Het PAK ging tot daden over. PvdA-er Duyvestein (die met kennisgeving deze avond afwe zig was) werd telefonisch naar bet front ontboden. Met span ning keek „progressief" naar de confessionelen en eenzame VVD-er Wi&benga, of misschien iemand het in het hoofd haalde afwezige Potheine erbij te halen in de nadagen van de heer Menken was een dergelijke han deling met succes bekroond. Er kwam niemand. Ook wethouder Lijten niet. Het zat er dus dik in, dat mevrouw Kerling na mens haar geestverwanten met haar voorstel kwam: de raad beschouwt de brief van het col lege niet als loyale uitvoering van het raadsbesluit en terstond dienen stappen te worden onder nomen om aan dat besluit wel een loyale uitvoering te doen De heer Wiebenga wenste zeker heid: „Is dit een motie van wantrouwen?" In 't Veld: „Als wij iets bedoelen, zéggen we het ook'. KVP-er Driessen vroeg schorsing (de zoveelste gister avond) en doelde nadien op ..toevallig aanwezige meerder heden" die in deze raad soms besluiten nemen. Hetgeen door het PAK ook al niet zo best werd opgevat Niettemin konden de lidmaten van het Progressief Akkoord breeduit lachen: het voorstel werd aangenomen. Maar, aldus de heer Kret, B en W gaan gewoon door met te doen wat nodig is. Voorzitter Vis hamerde het klokje van elf. Over veertien dagen gaat de raad verder met een overgeble ven volwassen agenda, die dan inmiddels weer fiks zal zijn uit gebreid. Churchillbrug over het Galge water vóórl974 niet mogelijk is, vond de socialist Van Dam het tijd worden om wethouder Harmsen dwars te zitten. Hij deed dat met twee moties en een voorstel dat sinds vorige week was blijven liggen). In de eerste motie wrd gevraagd, in oktober '72 aan de raad een werkvoorbereidingsurgentie- schema (Nou, vond de heer Harmsen, op scool heb ik wel eens et ellenlange Duitse ^oor den te maken gehad) voor nieu we projecten voor ta- leggen. Met de tweede motie wilde het PAK, m de toekomst, van elk project een korte omschrijving laten opnemen in een bijlage, die dan bij het investeringssche ma gevoegd zou moeten worden Na een schorsing werden beide moties door het college nadruk kelijk afgewezen, „Er zijn gren zen aan de mogelijkheden van het ambtenarenapparaat; de uitvoering van de moties zou een extra belasting van de ta ken betekenen", verklaarde wethouder Harmsen. De heer Driessen (KVP) begreep niet, waarom het PAK, „dat altijd de topambtenaren tegen overbelas ting in bescherming heeft geno men", nu met dergelijke wen sen komt. De uitspraak van de raad werd een zaak van evenwicht tus'sen afwezigheid en presentatie: over de moties staakten de stemmen met 16 tegen 16. Het voorstel van de heer Van Dam tot wijziging van een aantal prioriteiten in het investerings schema ging dezelfde weg. Over twee weken gaat de raad nog eens stemmen over deze zaken. Een aantal ingekomen stukken werd gisteravond aan de agen da toegevoegd: een brief van de adviesraad voor de Binnenstad inzake de Breestroat, een brief van raadslid Kwik betreffende de verkeerssituatie rond het binnenkort te openen nieuwe Lugdunumcomplex in Kikkerpol der II en een brief van de Leid se Bond van Amateur-Tuinders over afsluiting van het bruggetje over de Slaghsloot, Ook op de agenda kwamen twee voorstel len (van Aken en In 't Veld) in zake het huurgeschil m.b.t. wo ningen in de Sophiastraat e.o. en over de bestemming van het gebied tussen Maresingel en Willem de Zwijgerlaan en ach ter de huizen aan de Van Ho- gendorpstraat. De PSP-ers Gerkema en Ampt- meijer werden in enkele com missies benoemd (vacature Walle), ondanks tegenwerking „en bloc" van „rechts" met blanco stemmen. LEIDEN Weer zat de Groenoordhal gisteren vol met zwoegende studenten. Het is tenslotte hoogsei zoen voor proefwerken, tent- en examens. De studentenstop hoeft zo te zien hier nog niet ingevoerd te worden, want er zijn zowaar wat tafeltjes vrij. Wat er gaat gebeuren, als ook de Groenoordhal te klein blijkt, is een aardige vraag. Vermoedelijk krijgen we dan estafette-examens met ploegenklassementen. LEIDEN De Leidse kappers hebben gisteravond in de grote zaal van De Burcht weer de grote Lente-Bloemenkapshow georganiseerd. Het demonstratieteam van de technische clubs van de Ned. Kappers- patroonsbond Leiden en Omstreken toonden fantasie-krullenkopjes bij de meisjes en de „little-long-hairstyle" bij de jongens. Vele kin deren ondergingen een volledige behandeling met krulspelden, haar snijden, föhnen en het werken met de elektrische krultang. Daarna liet het bestuur een prijzenregen neerdalen op de aanwezigen. De heer De Greef uit Wassenaar en de heer Van Eyck uit Alphen ont vingen de ere-prijs van verdienste. De vakprijs voor dames- en herenvak ging naar Coby van Deyl uit Noordwijk en Henk de Greef uit Wassenaar. Beiden wonnen ook de gouden schaar. Mevrouw Perdaan won de slagzinwedstrijd met ,,Hier gekapt - is opgeknapt". Tot besluit werden trainer Van Koersel en assistent T. Duindam, trainster mevrouw Brinkman en assistent T. van Eyck gehuldigd voor de leiding die zij gaven aan de technische clubs. LEIDEN Veel kinderen van de Groenoord-buurt en de flats aan de Willem de Zwijgerlaan ma ken intensief gebruik van de speeltuin „Groenoord". Vooral sinds er clubs van het jeugd- en buurtwerk „De Boei" draaien in het speeltuingebouw, is dit ge bruik nog sterker geworden. Een groot aantal buurtbewoners helpen door hun lidmaatschaps gelden de speeltuin in stand houden. Het mooie materiaal wordt goed beheerd en ook het clubgebouwtje mag gezien wor- Ondanks al deze positieve facto ren is er het laatste jaar een moeilijke situatie gekomen, waardoor het bestaan van de speeltuin in gevaar komt. In deze buurt woont namelijk een grote groep jongeren (van &i twaalf tot en met vijftien jaar), gj voor wie de speeltuin in zijn ja huidige opzet niet voldoende S boeiende attributen heeft. Bui- 1 ten het terrein zijn er helemaal L: te weinig mogelijkheden om je j| goed uit te leven en de clubhuis- |j werkers hebben nog niet de juiste formule gevonden om in de behoefte van deze leeftijds- £>c speelwerktuigen in Groenoord hebben de vandalen gelukkig ongemoeid gelaten groep te voorzien. een zodanige explosie, dat ook gelrechte plundering in het ge- jaar geleden voor 450 werd het clubgebouw grote schade bouwtje. Hoe groot de schade aangeschaft, is nu reeds heie opliep. Daarbij gebroken ruiten in totaal was, is nog niet duide- jes doorgesneden, en een reeds eerder vernield lijk op dit moment. Door onjuist beklimmen, zijn de hek, nodigde enkelen uit tot re- Een louwklimrek, dat een half maal vernield. De polsdikke ny- Het gevolg is, dat een aantal van deze jongeren baldadig worden en regelmatig kostbaar speel tuig vernielen. Dit weekeinde leidde dit zelfs tot lontouwen zijn met scheermes- latten van de grote glijbaan ernstig beschadigd. Glasscher ven van kapot gegooide flessen zijn in de zandbak terechtgeko men. Veel van deze baldadigheden zijn vermoedelijk ook door de ou ders gezien. Het gebeurt echter slechts sporadisch dat een va der zoonlief onder handen komt nemen. Het bestuur van de speeltuin slaagt er niet in de ouders (on die zijn lid, niet de kinderen) te interesseren voor een ledenvergadering. Daardoor is er geen uitwisseling van ge dachten en voelt het bestuur zich in de steek gelaten. Daar bij komt, dat het soms niet zo tactisch optreden van een van de bestuursleden tegen de ver- nieiertjes, nog meer vandalisme ontlokt. Het zou ongetwijfeld jammer zijn als deze speeltuin voor de Groenoord-buurt verloren moest gaan. Het ziet or naar uit, dat dit gebeurt als niet iedereen snel meehelpt de onhoudbare toestand op te heffen. Wellicht zou een reconstructie van de speeltuin, waardoor deze ook voor de groteren aantrekkelijk wordt, een oplossing voor het probleem zijn. Zo niet, dan moet er voor hen een andere mogelijkheid tot uitleven ge schapen wordon, zodat zij de speeltuin aan de kleintjes laten. Vbn de kant van de ouders moet er duidelijk meer bereidheid ko men om het gemeenschappelijk bezit te beschermen. Het be stuur zou versterkt kunnen wor den met enthousiaste mensen. Ook moet de mogelijkheid tot openstelling in het weekeinde (met enig toezicht) onderzocht worden en voor alles moeten de kapotte speeltuigen gerepareerd of eventueel vernieuwd worden. Deze en andere punten zullen op korte termijn aan de orde moe ten komen op een vergadering van do hele buurt. Don zal de speeltuin voor Groenoord" be houden kunnen blijven en mis schien zelfs nog beter gaan functioneren dan tot nu toe. J. Vervoorn LEIDEN „Fail-La!" - Hijs de zeilen" klinkt dagelijks in het eilandengebied van Polynesië in de Stille Zuidzee. Dan varen de schippers uit met hun ranke, vernuftige schepen voor de vis vangst of een bezoek aan de be woners van de buurt-eilanden. .„Hijs de zeilen" klinkt vanaf vrijdag ook in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. waar tot 18 januari 1973 een tentoonstelling is ingericht, die vertelt en vertoont hoe men vroeger en nu reilt en zeilt op dé Zuidzee. ten vrij unieke tentoonstelling, Want het meeste materiaal, Vooral de boten in waren groot te, is nog niet eerder vertoond in; Nederland. Met name uit het Uebersee-museum uit Bremen heeft men een aantal fraaie exemplaren kunnen lenen. Fail-La" daagt vooral de zei lers onder ons uit om als het even kan ook de zeilen te hij- s.en. bordat echter de zeilen (van ge- Vlochten palmbladeren) gehesen kunnen worden moet je eerst weten met wat voor boten je de 'vaak woeste wateren kunt beva- Van boomstam tot katamaran ren. Want de Zuidzee is beslist niet zo stil als de naam doet denken. Met een overzicht van de verschillende types start de tentoonstelling dan ook. In de eerste expositiezaal ligt een originele boomstamkano of prauw, het grondprincipe van de Polynesische schepen. Deze simpele, maar efficiënte boot wordt gebruikt voor het varen op het rustige water van rivie ren en meren, zoals in het moe rassige kustgebied van zuid-wes telijk Nieuw-Guinea. Hier leven de Asmat-Papoea's, voor wie de boomstamkano het vervoermid del bij uitstek is. In dit drassi ge, onbegaanbare land zijn de traag stromende rivieren name lijk de enige verkeerswegen. Als je het smalle vaartuig ziet, is het voor ons gemakzuchtige westerlingen onvoorstelbaar, hoe je daar in moet gaan zitten. Een fraaie foto vertelt echter, dat de kano's helemaal niet ge maakt zijn voor luie zittende, maar voor zwoegende staande mensen. Soms, vaak door wel acht of tien man wordt de prauw in hoog tempo staande voortgepeddeld. Opvallend is de zorgvuldige en kunstige bewerking van deze uit geholde boomstammen en de pa gaaien. Natuurlijk kom je met deze lang werpige, rondkielige boot op zee niet ver. Waarschijnlijk zal zelfs de beste stuurman in de branding al ondergaan. Voor de Asmat-Ppoea's is dat geen be zwaar. Zij hebben de zee niet per se nodig voor hun welzijn en -vaart. Andere Oceanische vol keren, en vooral de bewoners van de kleine eilanden in Poly nesië, Micronesië en Melanesië, zijn wel degelijk afhankelijk van het water. De bodemge steldheid en het vrij droge kli maat hebben een zeer geringe vegetatie tot gevolg. De hoofd maaltijd is voor de eilandbewo ners dan ook zeebanket. In principe zijn de boten, die zij gebruiken ook boomstamkano's. Deze zijn echter zeewaardig ge maakt, dbor de boorden met planken te verhogen en ze soms Dit miniatuur-scheepje is binnenkort te z i Volkenkunde van een dek te voorzien. De smalle bootrompen hebben bo vendien een of twee zogeheten uitleggers. Dit zijn uitbouwsels aan de zijkanten van de boot, die haar meer in evenwicht hou den. In vroeger tijden werden ook wel twee rompen aan elkaar gekop peld tot een dubbelboot. Hol- lhndse zeilers zien dit type nu weer terug op de plassen, maar dan gemaakt van polyester: de pijlsnelle, uiterst stabiele kata- marans. In deze dubbelboten en in schepen met één uitlegger wagen de zeilers zich, ook met storm en tegenwind, op de woe lige oceaanbaren. Het is dan wei schipperen. Zo'n uitlegger zit vast en kan niet gehesen worden, zoals de zwaarden langs onze schepen. Als je nu altijd in een rechte lijn op je doel kon afvaren zou dat geen enkel punt zijn. Maar geen reis is zo kort, of er moet wel eens gelaveerd worden. Met de neus in de wind kom je im mers niet vooruit. Bij laveren of kruisen leg je een rechte lijn zig-zaggend af, om steeds de wind zo gunstig moge lijk in de zeilen te hebben. Je gaat dus telkens een hoekje om, overstag. Zo'n uitlegger zou dan naar het andere boord moeten worden overgebracht om In evenwicht te blijven. Een onmo gelijk karwei. De slimme schip pers hebber er iets op gevon den. Bij ieder keerpunt maken ze de voorsteven tot achterste ven en omgekeerd, door het zeil De natuur wijst de Zuidzee- schipper nog steeds de weg een slag te kantelen. Snel gaat het niet, maar een schipper heeft engelengeduld. Geestig en duidelijk wordt dit verhaaltje in beeld gebracht op de expositie. Minstens even interesaant is het om aan de hand van bewegende modellen, foto's en tekeningen te zien hoe men de koers be paalt. Sextant, kompas, water- kaart en andere makkelijke ap paratuur zijn deze varende vol keren nog vreemd. Zuiver op zon, sterren, wolken, vogels en zeestromen oriënteren zij zich. De natuur wijst de weg, meest al de goede. Deze wonderlijke wetenswaardig heden zijn de elementen waaruit de tentoonstelling is samenge steld. Je zou haar „klein, maar fijn" kunnen noemen. Doordat de verschillende volledige boten (ook een hypermoderne katama ran) nogal veel pluats innemen, waren de vier zalen snel te vol en moest men binnen strenge beperkingen werken, vertelde de organisator en Initiatiefne mer, dr. S. Kooijman, onderdi recteur van het museum. De zorgvuldigheid waarmee alles Is opgebouwd Is echter bilzonder groot. Vooral voor watersport liefhebbers Is het een fijne en interessante tentoonstelling. LUCIA GEURTO

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3