Leemten in omroepwet vergroten kans op chaos in omroepland Emmy voor Glenda Jackson als Elizabeth R Wim Povel tekent karakter van fanatiek zakenman Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Twee leden van The Sweet gearresteerd PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 MEI M De omroepwet, die dateert uit 1967 en dient om rust en regel te brengen in omroep land, heeft de verwarring tot nu toe alleen maar vergroot. De nadruk is nl. komen te liggen op de macht van het getal en min der op een afgeronde programmering zoals door de wet wordt beoogd. We zagen de TROS door de stijging van het ledental tot boven de 250.000 B-omroep worden, terwijl zij tot op heden niet heeft voldaan aan een andere eis die de wet stelt, nl. de verzor ging van een totaal-programma. De TROS mikt op vermaak en omzeilt haar informa tieve functie, ofschoon de wet stelt dat de uitzendingen van algemeen nut moeten zijn. Intussen staat de Ev. Omroep voor de deur voor toetreding tot de C-status met meer dan 100.000 leden. Wat deze omroep betreft mag er twijfel zijn of zij kan voldoen aan de wettelijke voorwaarden. Zij wil het evangelie verbreiden. Een schone op dracht, maar door eenzijdige taakstelling doet zij afbreuk aan de bedoeling van de omroepwet, waarin o.m. staat, dat de om roeporganisaties het maken van radio- en tv-progrnmma's als hoofddoel moeten heb ben. De Ev. Omroep gebruikt de radio en de tv slechts als middel. Inzoverre de NCRV in de geest van de wet heeft gehan deld heeft zij aan interesse ingeboet bij die leden die geneigd zijn de Ev. Omroep als een corrigerende tegenkracht te zien. Voor de KRO dreigt hetzelfde gevaar. In Hilversum maakt men zich hierover zor gen. Versnippering van zendtijd gaat ten koste van een evenwichtige programme ring. En dit is voor de tv-kijker weer een reden om zorg over te hebben. Het getal groeperingen met een beperkte doelstel ling, die met hun eigen ideeën op het scherm willen, groeit. Zouden zij op basis van de macht van het getal hun zin krij gen, dan zou straks een veelheid van om roepen in de versnipperde zendtijd elke ge legenheid aangrijpen om hun opvattingen te spuien. De tv zal dan niet langer een bron zijn van vermaak en informatie, maar een paskwil. Als de Ev. Omroep op een zaterdagavond een half uur van haar zendtijd gebruikt om met vier voorgangers de vraag aan de orde te stellen in hoever re en of bij de zondagspredikatie de kate- chismus zal worden gebruikt, dan hebben we duidelijk te doen met een interkerkelijk probleem. Hier faalt de Ev. Omroep een uitzending van algemeen nut te verzorgen, zoals de wet eist. De minister kan o.a. aan genootschappen op geestelijke grondslag zendtijd toewijzen en dat gebeurt dan ook al in een aantal gevallen. Daar hoort de Ev. Omroep thuis. Super-omroep Men moet er niet aan denken wat onlangs aan de orde was, dat de vakbeweging met de macht van het getal achter zich, waar mee zij de huidige super-omroep AVRO ver achter zich zou laten, zich meester zou maken van tv-zendtijd. Volgens de omroep wet moet een dergelijke kandidaat voldoen aan de voorwaarde, dat het maken van uitzendingen hoofddoel moet zijn, maar er zou binnen de vakbeweging gemakkelijk een juridische structuur te bedenken zijn om aan deze eis te voldoen. Zo zou iedere grote organisatie zich meester kunnen ma ken van het netwerk. De conclusie is dat de huidige wet niet voldoet. De omroep- raad, ingesteld bij deze wet om de minis ter te adviseren over omroepzaken. heeft ook in het geval van de TROS te zeer op het getal gelet en te weinig op de noodzaak van een totaal-programma te moeten bren gen ofschoon de TROS wekelijks nu al over 4 uur en 39 minuten zendtijd fee- schikt. schittert zij op de tv dooi afwezig heid van een informatierubriek, warin tot algemeen nut dienende onderwerpen wor den behandeld. De TROS-radiojournaalru- briek Aktua heeft pas één keer op de tv zijn gezicht laten zien, nl. bij het wekelijks gesprek op vrijdagavond met premier Biesheuvel, een programma-onderdeel ove rigens. dat door de grote omroepen op touw is gezet. Dit tekort stempelt de TROS tot een omroeporganisatie, die naar wette lijke maten gemeten geen recht heeft op zoveel zendtijd. De TROS schermt wel al ja ren met de toezegging hiervoor te zullen zorgen, maar heeft tot nu toe op dit punt weinig of niets laten zien. Zij hanteert ver maak als de sterkste troef om het ledental op te schroeven en vreest blijkbaar de weerstanden die kunnen ontstaan als zij in een informatief programma haar gezicht zou laten zien. Het is niet te ontkennen, dat de TROS in een behoefte voorziet, zoals ook de Ev. Omroep en nog heel veel anderen meer, maar de wet dient om een ruim-programma-aanbod te garanderen, met name gerichtheid op de bevrediging van in het volk levende culturele of gods dienstige dan wel geestelijke behoeften en dit dan samengebracht in een veelomvat tend totaal-programma. De TROS zoekt te eenzijdig vermaak en dat valt nog niet eens zo slecht. Maar straks vestigt zich een omroep die ons almar eenzijdig in formatie verschaft. En wat dan? Op 2 juni wijdt de NOS een speciale vergadering aan de dreigende versnippering Waarborgen De omroepwet dient waarborgen te scheppen om dit te voorkomen ofwel de omroepraad zal in zijn overwegingen zwaarder gewicht moeten toekennen aan in de wet duidelijk omschreven eisen als het totaal-program- ma en het voorzien in geestelijke en cultu- HOLLYWOOD (Rtr.) De actrice Glenda Jackson en de B.B.C. hebben Emmy-onderscheidingen ontvangen voor de televisie serie Elizabeth R. De Emmy's staan in waarde gelijk aan de Oscars voor de film. Glenda Jackson kreeg de onder scheiding voor haar vertolking van de stervende Elizabeth en als beste dramatische actrice. Peter Falk kreeg een Emmy voor zijn rol als detective Co lombo. De Australische acteur Keith Mi- chell ontving een Emmy voor de BBC-serie De zes vrouwen van Hendrik de Achtste. rele behoeften die het algemen nut dienen. En hierbij hebben we veeleer de belangen van de tv-kijker op het oog dan die van het omroeppersoneel, die bij wisselende toewijzingen van zendtijd niet weten waar ze aan toe zijn, soms zelfs de gehele opzet van een voorgenomen programma schip breuk zien lijden. De omroepwet van 1967 had mede als oog merk om het toen tamelijk gesloten om roepbestel te openen. Dat werd toen als een goed ding ervaren en daar zouden we ons ook nu nog achter willen stellen. Men kan het bestel echter ook zo open willen hebben, dat het ontploft. Het bestel zal ge sloten moeten blijven voor (omroep)organi- saties met beperkte doelstellingen. Voorko men moet worden dat een soortgelijke si tuatie optreedt in omroepland als zich voordeed in de Tweede Kamer, waar om trent een dozijn Koekoeksjongen zich nes telde, die binnen de kortste keren zich op loste in onderlinge ruzie. Gebeurt ditzelfde in Hilversum, dan vrezen we dat de daar aanwezige mil joenenappara tuur en per soonlijke ervaring telkens voor de kar ge spannen zal worden van de groep, die op dat moment de grootste aanhang heeft en meent de tv-kijker met zijn ideeën te moe ten opschepen. Het bestel kan open blijven door alle gega digden die op enigerlei wijze voldoen aan de in de wet gestelde voorwaarden onder te brengen bij de NOS met de garantie van een zekere hoeveelheid zendtijd. Voorzover zij ooit als zelfstandige omroeporganisatie mogen en kunnen optreden, moet dit niet worden bepaald door het getal alleen, maar mede door de duurzaamheid van de aanhang. In de wet zal derhalve een tijds limiet moeten worden gesteld over de duur waarvan het getal leden zal moeten stijgen of op een hoog niveau zich zal moeten handhaven. Bovendien zou de mogelijkheid moeten worden uitgesloten van dubbellid- maatschappen. Het is in het geval van de Ev. Omroep buiten kijf. dat een aantal NCRV-leden louter om de NCRV te dwin gen zich evangelisch rechtzinniger op te stellen momenteel als lid de Ev. Omroep steunt. Deze dubbel-leden zullen voortaan dus moeten kiezen en dat niet alleen, maar ook hun keuze over langere duur gestand moeten blijven. In het verlengde hiervan ligt de ontkoppeling van lidmaatschap van een omroep en abonnee van een omroep blad. Dat de AVRO destijds door de lezers van Televizier te naasten als omroepleden van de ene dag op de andere super-omroep kon worden was een onzinnig ding, omdat Televizierlezers niet per sé AVRO-aanhan- gers zijn. Ook hier had het op wettelijke termijn stelie»i van het getal vtjr de duur van een bepaald aantal jarenkristallise rend kunnen werken. TON OLIEMULLER TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I l 18.45 uur: Fabeltjeskrant 1 18.55 uur: Journaal VARA I 19.05 uur: Pipo op Bizarra i 19.30 uur: Tik tak tor I 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Tegenvoeters 20-50 uur: Achter het nieuws 21.30 uur De wagen staat ver meneer (tv-spel) 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Teleac NEDERLAND II i>-spel „De wagen staat voor me- 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Zo vader, zo zoon 19.30 uur: Net effe een antk vakantie 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Met liedjes het land 22.00 uur: Hier 22.40 uur: Het nieuwe kerklift 22.50 uur: Journaal 22.55 uur: Den Haag vandaag 23.00 uur: Teleac MORGEN NEDERLAND Het spel „De wagen staat voor meneer" geeft, evenals in het lste tv-spel van hoorspel-auteur Wim Povel „Wie is Alfred", dat enige maanden geleden werd uitgezonden, een doorkijkje op iemands karakter. Het spel han delt over een eenvoudig auto monteur, Harry, die zich op werkt tot een geslaagd zaken man. Harry is een vechter. Wanneer hij eenmaal iets in zijn hoofd heeft, zal en moet het hem lukken. Hij wil wraak ne men op zijn oude baas en dat doet hij door carrière te maken. Hij gaat hierbij over lijken. Men sen en menselijke verhoudingen tellen voor hem niet mee. Hij gebruikt voor zijn weg naar de top vooral vrouwen en laat ze vallen als hij ze niet meer nodig heeft. Als Harry schijnbaar al les heeft bereikt staat hij al leen. Ver weg van zijn vrouw Annie en hun zoontje, zonder vrienden en met vele vijanden. Ned. I 21.30 uur Pipo op Bizarra Het ei waaruit de geluksvogel zou komen wordt uit het huis van kapitein Bereschuim gestolen. Pipo en Klukkluk leggen een hinderlaag om te voorkomen dat Snuf en Snuitje er met het bijzondere ei vandoor gaan. Ned. I 19.05 uur Tegenvoeters Hendrik-Pieter stuit, als hij een boom in zijn achtertuin wil planten, op olie. De zaak komt voor het hoogheemraadschap maar deze hebben niet genoeg mensen ter beschikking. De dor pelingen blijken plotseling erg materialistisch te zijn. Hendrik- Pieter kan nu zijn theorieën over milieubescherming nergens meer kwijt. Ned. I 20.21 uur IVet effe een andere vakantie In de vijfde en laatste aflevering brengen we met het gezin Huys- kens een bezoek aan het Dolfi narium te Harderwijk. We krij gen o.m. te zien hoe dolfijnen voor het publiek worden opge leid. Ned. II 19.30 uur Met liedjes het land, in Voor de vierentwintigste keer gaat een aantal bekende Neder landse artiesten Met liedjes het land in. In deze feestelijke uitzending die tot stand kwam in samenwer king met de Stichting viering Nationale Feest- en Gedenkda gen Arnhem, treden in de Rijn-, hal te Arnhem op De Pierrots, Het Cocktail Trio, Willy Alberti, The Shepherds, Ben Cramer, De Gebroeders Brouwer, Ronnie Tober, Gonnie Baars en de Kon. Luchtmacht kapel o.l.v. majoor Van Diepen beek. Verder de finale van de wedstrijd voor muzikale families, de vas te rubriek Presentatie is zoals altijd in han den van Ted de Braak. Ned. II 20.21 uur Het nieuwe kerklied Componisten en dichters bewerk ten een groot aantal bestaande kerkliederen, die vanavond te ■horen zullen zijn. Ned. II 22.40 uur Bibelebom Bolletjeboos en Sebastiaan gaan op vakantie naar het strand waar ze weer heel wat avontu ren beleveen. Woensdag Ned. I 17.00 uur. Boeket, gisteravond bij de AVRO, vonden we een blij makend pro gramma. Er werden de resulta ten in vastgelegd van wat de Nederlander als geluk aan vaardt en in hoeverre hij zich gelukkig weet. Die resultaten waren veel bevredigender dan we hadden durven hopen. Oorzaak: nieuwsmedia, dus ook t.v., benadrukken de gebeurte nissen die nieuwswaardig zijn. Dat zijn meestal onprettige ge beurtenissen. Men krijgt daar door gemakkelijk de indruk dat we in een slecht geregeerde, vervuilde wereld leven. Een we reld waar voor geluk geen plaats is. De enquête die de ondergrond van Boeket vormde leerde anders. Het overgrote deel van de Ne derlanders vindt ons land een gelukkig land, is zelf gelukkig. Hij vindt verdraagzaamheid en eerlijkheid voorname deugden. Allemaal leuke cijfers. Die wer den bovendien erg aantrekkelijk gepresenteerd door Jan Brusse die ervoor zorgde dat het geen dooie cijferboel werd. Hij had daarvoor veler medewerking, o.m. van de minister-president en mevrouw Biesheuvel, maar ook van schoolkinderen die on bevangen antwoorden op levens vragen die alleen onbevangen beantwoord mogen worden. Boeket vonden we een uitschieter. Dat was Recht voor de gewone man, in het KRO-programma, eigenlijk niet. Er zat wel nutti ge informatie in over de wijze waarop voor iedereen rechts kundige hulp te krijgen is. Op gezet als maatschappijkritiek viel dit programma over „kriti sche advokaten" toch nogal po sitief uit over de rechtsmiddelen voor iedereen in ons land. Al Een Mars-verduistering is een zeldzaam gebeuren. Gisteren konden we het meemaken, dankzij de sterrenwacht te Rijs wijk die voortreffelijke beelden toeliet in AVRO's Televizier. De AVRO-rub riek was voorts rede lijk gevarieerd maar bevatte, op actueel nieuws over de aan slag op Wallace na, geen direc te aansluiting op wat gisteren als „groot nieuws" kon gelden. Na Televizier kondigde de AVRO- omroepster aan dat we AVROs' Sportpanorama ons nog „mee zou laten genieten" van het in ternationale bokstoernooi in Groningen. Met direct in het be gin al een paar eng-uitziende knock-outs vonden we dat „meegenieten" moet geslagen hebben op kijkers van een sa- distischer inslag dan we onszelf achten. Vg. BRUSSEL (ANP) Twee leden van de Britse popgroep The Sweet zijn in Luik in de gevange nis beland. Ze worden er van verdacht de goede zeden te hebben geschonden. Het tweetal, de 24- jarige Stephen Priest en de 26-jarige Brian MacManus, werd opgebracht door de rijkswacht van Luik toen die een inval deekü n een school te Liers, waar de popgroep optrad. Zij zouden tij dens het optreden dubbelzinnige gebaren hebben gemaakt, waarbij meisjes op het podium aanwe zig waren. NOS schenkt afgedankte tv-apparatuur aan Suriname HILVERSUM (ANP) Het NOS-bestuur - heeft besloten overtollige tvjapparatuur zoals camera-installaties, monitoren en montagetafels, alle voor zwart-wit-tv, te schenken aan de tv-maatschappij in Suriname en de Ned. Antillen. De materialen kan men gratis aanbieden, om dat ze bij de NOS reeds afge schreven en niet meer in ge- bruik zijn, aangezien men steeds meer op kleuren-tv over- Binnen twee jaar zullen NOS en omroepen, aldus NOS-voorzitter Schüttenhelm geen zwart-wit- beeld meer gebruiken. Waar schijnlijk zal dat in heel Europa zo zijn. Rod-streeh (Van onze showredactie) Onder bovenstaand kopje lazen we in het blad Jeugd en Mu ziek: Rod McKuen, Amsterdamlief hebber en zanger, heeft een niet onbelangrijk deel, f 10.000,-, van zijn honorarium dat hij zou ontvangen voor zijn optreden tijdens het j.l. gehouden Grand Gala du Disque, moeten afstaan aan de Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars, beter bekend als ANOUK. Op 17 oktober 1971 trad McKuen op in het Concertgebouw in Amster dam. Hij had tevoren een af spraak gemaakt met de hem begeleidende musici dat zij f 40,- de man extra zouden krijgen, in verband met een platenopname van 'enkele nummers'. Later bleek dat van dat optreden twee volle dige l.p.'s op de markt wa ren gebracht. Reden voor de zich enigszins bekochte of juist verkochte musici om naar hun bond te stappen. ANOUK won. Rolling Stones op tournee in circustent LONDEN (AP) Het volgend jaar zullen de Rolling Stones rondtrekken met hun eigen cir custent. die in een speciale trein zal worden vervoerd. Mick Jag- I ger heeft dit gezegd in een in- terview met het Londense dag blad Sun. De Stones zullen sa men met de Who oplreden in een circusvertoning, die een soort rock-carneval gaat wor den. Van die voorstellingen zal een film worden gemaakt. NOS 10.45 uur School-tv AVRO 17.00 uur Bibelebons TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 Nancy (tv-serie) 19.30 uur Pop internationaal 20.00 uur Journaal 21.21 uur Zendtijd DS '70 20.30 uur Stichting Socutera 20.36 uur La reine Margot (fil 22.40 uur Podium 23.05 uur Journaal 23.10 uur Den Haag vandaag NEDERLAND II AVRO 18.45 uur 1 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.45 uur 21.40 uur IKOR 22.15 uur: 22.40 uur 22.45 uur Fabeltjeskrant Journaal Tarzan Journaal Adamo Alles is altijd anders (tv-spel) De cursisten (repot tage) Kenmerk Journaal Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I listen. Politieke Partijen. zending van de Nederlandse Midi ands Partij. KRO: 18.30 N\ >nde dilettanten: :ang. 19.30 Dood doet leven: gesprekken over leven, dood ei comst. 19.45 De zingende kerk: dek in de liturgie. 20.00 (SI ■ert: klassieke en moderne m gr). 20.45 Waar maak je je iver'.': gesprekken. 21.00 Babel: ïziek. 23.55-24.00 Nw; op de dini i. 23.15 (S) V. pro gramma jazz. 19.25 Paris vous parle. Vanavondgevar. programma om 20.00 Nws. 22.00 Trefpunt: schouwingen over akt. zaken. (SI Vanavond laat: licht progra ma met actualiteiten waarin 22.55 Mededelinget USSEL (Nederlands) .8.00 Nws. 18.05 Voor de sold.; 15 Paardesportbcrlchten. 18.30 Weg wezen. 18.45 Sport 18.55 Taalv ken. 18.57 Amusementsmuziek. 1 Nws. act. en lichte muziek. 1 Svndi'cale rubriek. 19.55 Lichte k'estmuziek. 20.00 Platenprograma 21.30 Israëlisch-godsdienstlge uitz; ding. 22.00 Nws en De zeven w sten. 22.20 Jazz programma. Kamermuziek. 23.40-23.45 Nws. MORGEN HILVERSUM 1 TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt l (Soos): lichte grammofoonmuzü reportages en berichten. (7.30 Nu 7.41-8.00 Aktualiteiten; 8.30 Nu 8.41-8.50 Akt.). 10.00 Voor de vro? (10.30-10.32 Nws). 11.55 Mededel gen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf twee: gevarieerd programma (L Mededelingen t.b.v. land- en tu bouw: 12.30 Nws: 12.41-12.50 Eet 13.00-13.05 Raden maar...) Huisbezoek: pastoraal gesprek mens tot mens. NOS: 14.10 van ta tot totale taal: rubriek over 1 leven in de taal. 14.20 (S) Aspekl van de Kamermuziek: mod ziek. 14.50 Jazz uit het hist< chief. 15.10 Meer over mi stem \an de sprekende mlndernt (15.30-15.32 Nws). NCRV: 16.45 Kom met je boek: literaire Jew uitzending; 17.00 (S) NCRV-VCf1 ensemble: moderne koorwei Overheidsvoorlichting: 17.20 Same HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendje nastiek. 7.20 (S> Dag woensdai muziek en informaUe (om plm. Van de voorpagina.) VPRO: Deze dag. VARA8.00 Nws. 8.11J tualiteitcn. 8.23 (S) Dag Voenst (vervolgt. (Om plm. 8.35 irkten thuis) 9.00 (S) R dgevarieerd prograr 9,15 Koning Klant, om standen, om 9.40 School 15 voor de kleuters, om Koffie. blad: 12.35 ;mble met zangsollsW 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 11 Muziek van gisteren: licht plafc" programma. 15-45 Gesproken -1.00 (Si Speelruimte: 6'- amma met actual»» (16.00-16.02 Nws) J (S) Geef me de vijf: verzoekplat! programma. 17.55 Mededelingen. HILVKRSU rieerd programma laiojournuttw. iwB.w. ...gen-uur-show. W Nws. 10.03 Arbeidsvitaminen: P«? •.enprog: »'S. 12.' et 'm op. I .105 S'.'P"rol* aDn-® machine. 15.00 Nw tenprogr. (16.00 Nws.c 17.03 Radiojournaal. 17.0G-18.00 r» bus 700: ver/ockplatenpro BRUSSEL SI' m( Nederlands) lededellngen en SOS* niet. 14.50 Schoolkoren (15 00 15.15 Kinderprogramma. 16.00 en beursberichten. 16.10 OperaW

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2