Jj George Wallace edeeltelijk verlamd Shell gaat inkrimpen I Laatste boodschap in boot gekerfd NA AANSLAG BIJ VOORVERKIEZING IN MARYLAND Drieling na achtmaal tweelingen 3 CcidócSomont Duizenden chauffeurs slikken peppillen CDU-ers mogen vrij stemmen Arthur Bremer. een raadsel Beslag op soldaten- bladen Nieuwe formateur in Turkije 63e jaargang, no. 18.696 DINSDAG 16 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2, Leiden. postbus 11. telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91.55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I 19.05 uur Pipo op Bizarra; 20.50 uur In Achter het Nieuws een inrteview met de partijsecre taris van Roemenië Ceaucescoe en een gesprek met een lid van de onderhandelingsdelegatie van Vietcong. Ned. II: 19.30 uur Net effe een andere vakantie; 20.21 uur Met liedjes het land in. PLAATSELIJK NACHTVORST Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend ma tige noordelijke wind. Minimum temperaturen van 7 graden aan de kust tot ongeveer 2 graden in het binnenland, met plaatselijk nachtvorst. Maxima morgen on geveer 13 graden. Visseizoen 1 juni van start 1 HAAG (ANP) Het v zoerk zal normaal 1 juni worden geopend. Het ministerie J landbouw en visserij heeft degedeeld, dat deze datum niet zal worden vervroegd. Eerst van 1 juli af mag er worden ge snoekt. Snoek die voor deze da tum wordt gevangen, moet di rect in hetzelfde viswater wor den teruggezet. TEHERAN (AP) Na acht Seer achter elkaar het leven aan tweelingen te hebben ge schonken heeft de 41-jarige Mcl ick Haroni een drieling in dc wereld gebracht. De twee jon gens en een meisje brengen het aantal kinderen van de boeren vrouw in het dorp Jamaloo, na bij Ispahan, op 19. Bevoegdheden voor Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De ge- meeteraad van Rotterdam wenst, dat voor het eind van de huidige zittingsperiode dat is voor 1 september 1974 min stens vijf bevoegdheden worden overgedragen aan het openbaar lichaam Rijnmond. De wethouder van verkeer, mr. H. C. G. L. Polak, waarschuwde de raad voor de mogelijke ge volgen van partiele overdracht. „Als Rotterdam besluit tot voer- dracht van bevoegdheden, dan van allemaal" zo meende hij. Negen maanden voor Leidse gasfitter LEIDEN/Den HAAG Een 20-ja- ïige Leidse gasfitter is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Leidse jongeman werd nu voor de tweede keer veroor deeld. In de gevangenis had hij kennis gemaakt met een gedeti neerde, die van wanten wj neerde, die van wanten wist. Toen hij eenmaal op vrije voe ten was ging hij onmiddellijk fors aan de slag. In Hazerswou- de, Alkemade en Voorschoten sloeg hij zijn slag. Luigi Rossettl, een 59-jarige Ita liaanse metselaar, zit vol trots op de troon, na benoemd te zijn tot Reuzenkoning 1972". Zijn neus heeft dan ook vorstelijke afmetingen: 69 mm lang, 42 breed en 26 mm naar voren, gewone volk haalt het er niet bij. Spanningen in de Leidse raad duren voort pag. 3 Vernielingen in speeltuin ij Groenoord pag. 3 Nieuw plan openbaar vervoer in binnenstad pag. 4 Nieuwveen verlost van ver keersellende pag. 4 Sluis Leidschendam meet blijven pag. E Triotiek in Warmond pag. f Protestant contra katholiel in gemeente Woubrugge pag. e De „vader" van De Doer gaat weg pag. 6 UTRECHT (ANP) Veel beroep- schaufeurs waarschijnlijk duizenden slikken regematig peppillen om hun opdrachten te kunnen uitvoeren. De voorzitter van de bedrijfsgroep wegver voer van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. van der Doef, heeft dit van daag in Utrecht gezegd op de algemene vergadering van de bedrijfsoep. Deze situatie wordt volgens hem veroorzaakt door de chauffeurs zelf (,,ze weten waar ze aan be ginnen, maar niet waar ze ein digen, op het kerkhof of in de gevangenis") voor wiel geld kennelijk veel verzoet, door de ondernemers die alleen maar naar de verdiensten en nit naar risico's en gevaren kijken en door de overheid die het alle maal maar toelaat. De heer Van der Doef noemde de positie van het personeel in het beroepsgoederenvervoer over de weg schandalig, zowel gezien vanuit de sociale belangen van het personeel zelf als vanuit het algemeen belang (verkeersvei ligheid). Hij zei, dat om de Rijksverkeer sinspectie in de bedrijven meer wordt gelachen dan gehuild. Er zijn redelijke voorschriften, bij voorbeeld n het rijtijdenbesluit, maar de praktijk maakt er een aanfluiting van. In dit verband vestigde de heer Van der Doef de aandacht op beloningssyste men die Heen maar zijn ge richt op een bepaalde kilome ter-prestatie van de chauffeur. LAUREL (AP-RTR) De artsen die gouverneur George Wallace van Alabama op wie gisteren in de staat Ma ryland een moordaanslag is gepleegd behandelen heb ben verklaard dat hij gedeeltelijk verlamd is. Zij achten het nog te vroeg om te zeggen of de verlamming blijvend zal zijn of tijdelijk. Pas over enkele dagen kan worden besloten of de kogel bij de ruggegraat al dan niet zal wor den verwijderd. Van de vier overige kogels, die nu zijn weggehaald, heeft er een mogelijk ook de borstholte be schadigd. Wallace is nu verlamd in heupen en benen. Wallace werd gisteren getroffen door een blanke jongeman, de 21-jarige Arthur Bremer, die ver scheidene schoten op hem af vuurde. Hij had net in een win kelcentrum in Laurel in de BONN (AFP) De afgevaardig den van de christen-democraten in de Westduitse Bondsdag mo gen morgen bij de stemming over de verdragen met Moskou en Warschau „volgens hun ge weten" stemmen. Tot deze stemvrijheid heeft het partijbe stuur van de CDU gisteren be sloten. In een resoluie, die met een stem tegen en bij een onthouding werd aangenomen, wordt ge zegd dat de partij door haar „vastbesloten houding" voldoen de opheldering over de verdra gen met het oosten heeft gekre gen. Volgens politieke kringen in Bonn betekent dit besluit van de CDU dat de verdragen een meerderheid in de Bondsdag zullen krijgen. staat Maryland een verkie zingsredevoering gehouden; ver wacht werd dat hij bij de voor verkiezingen vandaag de over winning zou hebben behaald. Wallace had het kogelvrije spreekgestoelte verlaten om en kele omstanders handen te druk ken, toen op hem geschoten werd. Ook een lijfwacht werd door de kogels getroffen. Nadat Wallace was neergestort, knielde zijn tweede vrouw, de 32-jarige Cornelia Wallace, bij hem neer. Met spoed \verd de gouverneur naar het ziekenhuis Holy Cross 'in het -^nabijgelegen Silver Springs overgebracht, waar 'n spoedoperatie werd uit gevoerd. Na de operatie werd zijn toestand bevredigend geacht. Later op de avond verscheen me vrouw Wallace voor de televisie om te verklaren dat zij optimis tisch was. Wallace is altijd vechtlustig geweest, hij zal zijn leven op de oude voet voortzet ten, aldus zijn vrouw. De pers man van de gouverneur ver klaarde dat Wallace zijn race naar het presidentschap zal voortzetten. President Nixon en de democrati sche kandidaten voor het presi dentschap hebben allen de aan slag op Wallace sterk veroor deeld. Humphrey en McGovem staakten hun campagne in Ma ryland, zodra zij het nieuws vernamen. Mevrouw Wallace buigt zich over haar op de grond liggende echtgenoot MILWAUKEE (Wisconsin) (AP) Arthur Bremer, een 21-jarige man, die eens leerling-fotograaf was en die thans is aan geklaagd wegens het neerschieten van George Wallace, is een eenzame rustige persoon, die zelfs soms voor zijn familie een puzzel was. Niemand kon ooit een gesprek me hem voeren, zei zijn tie nerbroer Roger. Wij wis ten eigenlijk niets van hem. Journalisten, die de flat be zochten nadat deze door agenten van het federale recherchebureau onder- stelboven was gehaald, zagen een vlag van de ge- confronteerden, een revol ver-catalogus, een doos vol kogels, een stripboek, hotelreclames en een aan tal kranteknipsels. Eevan die knipsels ging over de problemen van journalis ten,* die veiligheidsman nen bilden passeren om met presidentiele kandi daten te kunnen spreken. Bremers vader, de 58 jaar oude vrachtautochauffeur William, zei dat het gezin er geen idee van had, dat Arthur in Maryland was. Hij sprak nooit over Wal lace of over politieke za ken. Wallace wachtend op de ambulance. UTRECHT (ANP) Op verzoek van de kazernecommandanten heeft de marechaussee het afge lopen weekeinde en gisteren op nieuw twee afdelingsbladen van de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen in beslag geno men, zo heeft het hoofdbestuur van de VVDM in- Utrecht mee gedeeld. Nadat anderhalve maand geleden het afdelingsblad in De Lier in beslag was genomen, gaat het nu om de VVDM-bladen „Ser- bu", afdelingsblad van de Wil lem I kazerne in Den Bosch, en „Stomp", afdelingsblad van de Willem de Zwijger kazerne in Wezep. DEN HAAG (ANP) Shell gaat inkrimpen. Bij di verse Shell-bedrijven zullen in de komende twee jaar 615 arbeidsplaatsen verdwijnen. Bij voor keur zal dit geschieden door natuurlijk verloop, zo deelde de directie gisteren mee. Bij het centraal kantoor in Den Haag zullen aan het eind van dit jaar 215 werkpemers minder op de salarislijst staan cn bij de verkoopmaatschap pij komen 60 arbeidsplaatsen minder. Eventuele gevolgen yoor de laboratoria worden nog beke ken. Bij de Nederlandse Aardoliemaatschappij zullen geen ontslagen vallen, Bij Shell werken In Nederland in totaal 18.400 personen. Van onze correspondent. ISTANBOEL Turkijes waarne mend premier, Ferit Melen, heeft een verzoek van president Sunay aanvaard om te proberen een nieuwe regering te vormen. Dit om een eird te maken aan de nu een maand oude kabinets crisis, die is veroorzaakt door de terugtrekking van de voor malige premier Erim. Een paar dagen geleden ontsloeg Sunay de nieuw benoemde pre mier Urguplu, na het door hem voorgestelde kabinet te hebben verworpen. Urguplu had na twee weken van hard marchan deren met de politieke leiders een regering gevormd die be stond uit leden van de vier voornaamste partijen en enkele onafhankelijker. Aangenomen wordt dat Sunay de voorgestel de lijst heeft afgewezen, omdat sommigen der kandidaten niet aanvaardbaar waren voor de militaire bevelhebbers. HILLEGOM De 24-jarige fa brieksarbeider P. G. van Roon uit Noordwijk is vanmorgen te Hillegom met zijn motor tegen een bus gebotst. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde door dat hij met zijn motor uit de bocht vloog. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een dramatische boodschap speelde dezer dagen op de Amerikaanse X. ooilanden aan. De 29-jarige onder- Wim Rutgers, afkomstig uit Wage- i. ;cn en werkzaam op het Antilliaanse t nd St.-Maarten, was bij een zeiltochtje op zee omgekomen cn had een laatste groet aan vrouw en familie in een drijver van zijn zinkende boot gekerfd. Op 29 april vertrok Rutgers met zijn boot naar kennissen aan c'.e andere kant van het eiland. Hij kwam daar nooit aan. Da genlang hebben vl.egtuigcn en schepen in ruw weer tevergeefs gezocht. Vermoedelijk is de onderwijzer door uitputting verdron- jou. Ik hoop dat je zelf een gelukkig leven zult hebben. Ik zal voor je bidden. Kusje van Wim. Tot straks. 1 mei De bond schap aan zijn ouders en zus luidde: ..Lie ve mam, pa en Ans. Mijn bxujc zinkt. Ik heb een fijn leven gehad. Vooral ook dank zij jullie. Bedankt. Treur niet. Straks zijn we weer samen. Wees lief voor Christien. Ze was een engel voor mij. Een zoen. Wil lem." NOORDWIJKERHOUT - Drie Haagse bejaarden zijn gistermiddag op slag gedood bij een aanrijding op het kruispunt Gooweg Langelaan voor het Bis schoppelijk College Leeu wenhorst. De bestuurder van een per sonenauto, de 83-jarige Hagenaar Z. de Groet verleende geen voorrang aan een vrachtauto, be stuurd door de 26-jarige P. Streefkerk uit Scher- merhorn. De personenau to werd in de flank gegre pen en enkele bonderden meters meegesleurd. De mede-inzittenden van de heer De Groet t 65-jarige echtgenote en haar 71-jarige zuster. He' kruispunt Langelaan Gooweg is nu 2 jaar open. Er gebeurde al eerder een dodelijk ongeval. Er 7';n rnvallend veel ainrii- dingen. In dezelfde pro vincial weg, enkele ki'o- meters noordelijker bij Ruieenhoek ligt een zelf de kruispunt, waar in korte tijd achtereen vijf dodelijke ongelukken ge beurden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1