Rode Kruis protesteert tegen Israëlisch geweld Braziliaanse krant meldt martelingen i Chaos bij Britse Spoorwegen Hanoi neemt overleg in Parijs serieus L £eid^<2oma/ni Universiteiten ontregeld door personeels gebrek Zes hart aanvallen ijdens Ajax- Den Haag NS-politie uitgebreid ZEEPOST Geheim VS-document: Washington (rtr) volgens ÜW MENING )72 TERDAG 13 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ITERDAM (ANP) Zes en- louslaste Ajax-supporters heb- en op Hemelvaartsdag hun moties tijdens de voetbalwed- |jd in het Feyenoordstadion Rotterdam niet kunnen ver- uerken. Zij kregen allen een Brtaanval, zij het dan In niet I te ernstige mate. Twee perso en zijn in het Claraziekenhuls de Maasstad opgenomen Vier nderen konden na medische ontrole naar huis worden ge tuurd. supporters, die in het zieken- iuis terecht kwamen, zijn de 5-jarige A. P. van der Toorn lit Den Haag en de 50-jarige G. van de Korput uit Rotterdam, mensen met een lichte hart- andoening zijn heel wat jon- er. Het zijn de 44-jarige J. chonenwilde uit Utrecht, de 31- ange J.M. van der Sluis uit )en Haag, de 19-jarige R. Riet veld uit Schoonhoven en de 17- jarige W. Allema uit Lisse. fRECHT (ANP) In verband met de stijgende criminaliteit in stations en treinen gaat de Ne derlandse Spoorwegen de ko mende drie jaar het korps ipoorwegrecherche drastisch uitbreiden met circa 60 man tot in totaal 215 man. igeveer de helft van de aspirant agenten zullen binnen het be drijf worden aangetrokken. De laldadigheid - met name onder de jongeren - in de NS-lokalitei- ten en treinen wordt steeds gro ter. Vandaar dan ook dat de spoorwegrecherche zich - behal ve met opsporingswerk - steeds meer moet gaan bezighouden met surveillance en patrouille in treinen en stations. Midden- en kleinbedrijf sociale vuilnisbak ISlV WAAG (ANP) Het mid den-en kleinbedrijf dreigt meer en meer te worden beschouwd ais een sociale vuilnisbak. Aldus mr, J. F. B. Vermaas, secreta ris van het hoofdbedrijfschap ambachten, woensdagmiddag in de bestuurvergadering van dit schap. Je heer Vermaas zei dit n.a.v. een opmerking van de heer A. Pels (KVO), dat soms mensen, met een uitkering krachtens de wet op de arbeidsongeschiktheid subsidie krijgen van b.v. be drijfsverenigingen om een zaak te beginnen in het midden- en kleinbedrijf. Iet de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. rgentinië: ms „Ronneburg" (17/5). ustralië: ms „Botany Bay" (20/5).' Srazilië ms „Ronneburg" (17/5). 'anada: ms „Mont Royal" (16/5) Mi: ms „Lindenstein" (15/5). sraël: ms „Eshkol" (17/5). iië: ms „Bavaria" (17/5). apan: ms „Liverpool Bay" (17/5). lad. Antillen: ms „Neptunus" (15/5). Nieuw-Zeeland: ms „Essen" (17/5). Suriname: ms „Neptunus" (15/5). herenigde Staten van Amerika: ms „S/L 181" (17/5). t.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afri- ka: ms „Nedlloyd Kyoto" (17/5). (Van onze correspondent) GENEVE Het Internatio nale Rode Kruis bereidt een officieel protest tegen Israël voor in verband met het „misbruiken" van de Rode Kruisvlag en verte genwoordigers van de or ganisatie bij de herovering van het Sabena-vliegtuig op Palestijnse guerrilla's deze week. Er heerst grote verwarring in het hoofdkwartier van het Rode Kruis dat ook was verzocht om in de kaping in te grijpen. Dit gebeuren eindigde met een schietpartij op het vliegveld Lod, waarbij 97 gijzelaars wer den bevrijd. De brandende vraag voor het In ternationale Rode Kruis is: wer den rode-kruismensen door de Israëliërs bedrogen om een groep als mecaniciens verklede bewapende para's in het vlieg tuig te krijgen, of maakten ze deel uit van een geplande ope ratie om de gijzelaars te red den? Het Internationele comité van het Rode Kruis meent dat er sprake is geweest van „een misbruik van vertrouwen" door de Israë liërs. Het vindt verder dat het Rode Kruis gezien het Pales tijns protest tegen het gebeuren emg terrein heeft verloren in zijn rol van neutrale, humani taire bemiddelaar in politieke wereldproblemen. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayan, heeft de beschuldigingen tegengesproken. Hij verklaarde dat hij de func tionarissen van het Rode Kruis duidelijk heeft gezegd dat zij weg konden gaan als zij niet ak koord gingen met een eventueel gebruik van geweld door Israël. Een demonstrant in San Francisco wordt hier door omstanders overeind ge holpen na een treffen met de politie. De demonstra tie richtte zich tegen de Vietnam-politiek van de regering vlak voor een ho tel waar de gouverneurs Reagan en Rockefeller de verkiezingscampagne van president Nixon in de staat Californië inluidden. (Van onze correspondent) LONDEN Als gevolg van de stiptheidsactie van de 250.000 Britse spoorwegarbeiders, zullen morgen in Groot-Brittannië geen treinen rijden. De spoorwegdi rectie heeft bekend gemaakt, dat het treinverkeer vanavond volledig stilgelegd wordt vanaf tien uur, en dit tot maandag morgen zes uur. Na de stiptheidsaktie van april werd op de Britse spoorwegen zestien dagen normaal gewerkt in overeenstemming met de be slissing van het nationale indus triële tribunaal dat de arbei ders een afkoelingsperiode van twee weken opgelegd had. De drie vakbonden en de spoorweg directie slaagden er evenwel niet in een overeenkomst te be reiken over de aanvangsdatum van een algemene loonsverho ging van 121/2 percent. De vakbondsleiders kondigden een nieuwe stiptheidsaktie af, omdat de spoorwegdirectie, die verbod gekregen had van de regering, weigerde toe te geven aan de eis om deze loonsverhoging te betalen met terugwerkende kracht vanaf 1 mei. De spoor wegen hebben geen geld om er vroeger dan 15 juni mee te be ginnen. De gevolgen van de nieuwe stipt heidsactie lieten gisteren al niet op zich wachten. De treindien sten van het hele land liepen in de war. Het kwam opnieuw tot chaotische toestanden en som mige stations moesten gesloten worden, omdat het enorme aan tal wachtende reizigers een ge vaar vormde voor de openbare veiligheid. De meeste arbeiders en bedienden die naar hun werk reden of terugkeerden naar huis, liepen uren vertraging op. Bureau Spreiding Rijksdienst DIRECTEUR KRIJGT GEVRAAGD ONTSLAG DEN HAAG (ANP) Op zijn verzoek wordt de heer H. H. de Wildt, directeur van het Cen traal Bureau Spreiding Rijks dienst, met ingang van 15 mei ontheven van zijn functie. De heer De Wildt heeft deze ont heffing verzocht, omdat naar zijn mening in het spreidingsbe- leid van het huidige kabinet voor hem onaanvaardbare ac centverleggingen zouden hebben plaatsgevonden. Groningen wil tweede centrum regering worden (Van r verslaggevers) GRONINGEN „De ons inziens juiste beslissing die terzake van de spreiding rijksdiensten kan worden genomen is om Gronin gen tot het tweede regeringscen trum te maken." Dit staat in een aan Kamerleden en anderen verzonden brief van de gemeente Groningen. 1 een pleitnota wordt ervan uit gegaan dat, in de komende 10 12 jaar inderdaad een over plaatsing zal plaats hebben van een 24.000 arbeidsplaatsen van uit de Randstad naar andere ge bieden, waarbij speciaal aan het noorden zou worden ge dacht. I het Amerikaanse ministerie van j buitenlandse zaken zijn er dui- delijke aanwijzingen dat Noord- Vietnam het Parijse vredesover- 'eg over Vietnam serieus neemt. D't in tegenstelling tot de bewe- ringen van de regering-Nixon dat Hanoi de onderhandelingen niet ernstig neemt. 'it staat te lezen in een memo randum uit 1969 dat het demo cratische lid van het huis van afgevaardigden, Ronald Del- lums, een van de tegenstanders van Nixons Vietnampolitiek heeft laten opnemen. In het donder dag verschenen congresverslag. Het document, dat door het Witte Huis nog steeds als geheim wordt beschouwd, geeft een sa menvatting van de antwoorden op 28 vragen die de nationale veiligheidsraad van dr. Henry Kissinger over de oorlog, in Vietnam heeft gesteld. Uit de nu gepubliceerde stukken blijkt dat het bureau van de mi nister van defensie en de CIA het met de gezamenlijke chefs van staven en het militaire op perbevel in Saigon helemaal niet eens waren over de vraag of de Chinese en Russische wa penhulp aan Noord-Vietnam vol doende konden worden vermin derd om een wijziging in het verloop van de oorlog tot stand te brengen. Het ministerie van defensie voeg de hieraan toe: Het zal onmoge lijk zijn alle aanvoer overzee te verhinderen. Mevrouw Schmelzer heeft, geflankeerd door haar echtgenoot in Jeru zalem het Holland Plein" geopend. Volgens burgemeester Koliek van Jeruzalem is het plein zo ontworpen dat het 's avonds uitermate geschikt is voor vrijende paartjes. Nederland, zo beloofde minister Schmelzer, zal bloemen sturen. Gesprek regering bedrijfsleven op 23 mei Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Dinsdag 23 mei zal een delegatie van ministers het voorgenomen gesprek hebben met werkgevers, werknemers en middenstand over het te voe ren loon- en prijsbeleid. Daarna zal de regering beslissen welk beleid in de naaste toekomst ge voerd zal worden, a] dan niet met loon- of prijsmaatregelen. De delegatie van ministers bestaat uit de ministers Boersma (so ciale zaken), Langman (econo mische zaken), Nelissen /finan ciën), Lardinois (landbouw), staatssecretaris Oostenbrink (economische zaken, speciaal voor middenstandszaken), en waarschijnlijk minister Drees (verkeer) als vervanger van de verhinderde minister Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Minister-president Biesheuvel zal niet aan het ge sprek deelnemen. Oude voorwerpen uit Voorschoten tentoongesteld VOORSCHOTEN - Wethouder mr. T. C. Esselaar van Voor schoten opende gisteravond de tentoonstelling Toonschaal in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Op de ex positie worden ruim 400 voor werpen van Voorschotense inwo ners getoond. De gemeente Voorschoten houdt elk jaar de tentoonstelling, deze maal de veertiende keer. Vorig jaar was er een veelbesproken heeldenexpositie op straat. De initiatiefnemer van de expositie, cultureel ambtenaar T. J. Bon hof verwacht dan ook dit jaar naast veel belangstelling minder kritiek. De geëxposeerde stuk ken hebben een verzekerde waarde van ruim vier ton. De tentoonstellingsruimte wordt dag en nacht bewaakt. De expo sitie is geopend tot 23 mei, za terdagen van tien tot negen, zondagen van twee tot negen en de overige dagen van vier tot negen uur. Han Bentz van den Berg krijgt de Raadhuisprijs, tweejaarlijkse culturele prijs van de gemeente Bussum. De 54-jarige acteur, wonend te Amsterdam, is een aantal jaren ingezetene van Bussum geweest. De prijs zal op 24 mei worden uitgereikt. Het Texas Southern University Choir uit Houston (Ver. treedt donderdag 18 mei op In de Oude Kerk te Voorburg. Op het programma staan negro-spi rituals met de oorspronkelijk bijbehorende dansen, uit te voe ren door de dansgroep van de TSU. Voorts worden nog andere koorwerken uitgevoerd met klassieke dansen. De toegang is gratis. De Austria-Express is gistermorgen tussen Oisterwijk en Tilburg op een overweg in botsing gekomen met een vrachtauto die was blijven steken. Alleen de machinist van de trein werd gewond. De chauffeur van de vrachtwagen had tijdig zijn cabine kunnen verlaten. Het treinverkeer heeft korte tijd van hét tweede spoor gebruik moeten maken. Eis van DS 70 Als fractieleider van DS-'70 heeft mr. Berger onlangs in zijn eigen partijblad betoogd dat men om de Inflatie echt te bestrijden een paar onaangename maatregelen voor lief moet nemen. In het ver lengstuk van die mededeling ligt mr. Berger's brief aan het kabinet met de mededeling dat DS-'70 niet bereid is het kabinetsbeleid te blijven steunen, wanneer de regering haar ingreep in loon- en prijs beleid nog langer uitstelt. Zo'n kreet van de kleinste der regeringspartijen klinkt op het eerste gehoor wat overtrokken, maar een zinloze kreet is het niet. In de nogal pragmatisch ingestelde partij van mr. Berger en Drees denkt men: wat heeft het voor zin om de preken van de Club van Rome of het rapport Mansholt toe te Juichen, zo men intussen in eigen land de economie waarvan het welzijn materieel afhankelijk is, nog meer in de gort laat draaien. In de eis van DS'70 zit één gevaarlijk element: de partij heeft haar bestaan en electoraal succes mede te danken gehad aan haar weer stand tegen de belastingpolitiek van vorige kabinetten en hat risico dat de overheid door die politiek de inflatie helpt toenemen. Waarschuwt mr. Berger nu premier Blesheuvel hoofdzakelijk om nog eens te laten blijken, dat DS-'70 van overheid en burgers bezuinigin gen eist en niet te winnen zal zijn van belastingverhogingen om de overheid uit het begrotingsmoeilijkheden te helpen? Of heeft DS-'70 begrepen, dat zonder loon- en prijsstop de natie toch niet tot mati ging te bewegen zal zijn? In het laatste geval kunnen wij mr. Berger c.s. geen ongelijk geven. Overheid, werkgevers en vakcentralen, ze zijn in het afgelopen jaar weer op enkele kritieke momenten tekort geschoten; en de Neder landse burgerij zweert nog altijd bij het „én én" in plaats van „of ditof dat". In zo'n situatie zal er ook van het realiseren van die onderdelen van de aanbevelingen van de Club van Rome waarmee ie dereen het eens moet zijn, geen fluit terecht komen. Tot nu toe heeft iedereen in Nederland zijn bereidheid om aan een matigingsbeleid mee te werken veel te veel van voorwaarden afhan kelijk gesteld: zonder duidelijk te maken dat na het inlossen van die voorwaarden inderdaad gematigd worden zal. Garanties durft in geen geval iemand te geven. En het voorspel op het loon- en prijs beleid voor 1973 getuigt ook al weer van veel goede wil, maar wei nig kracht. Tegen deze achtergrond wordt de interventie van mr. Berger bij hetf kabinet begrijpelijk. Academische Raad: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De universiteiten en hogescholen kunnen onmoge lijk hun medewerking verlenen aan uitvoering van de plannen- Posthumus als ze van minister De Brauw (Wetenschappen) niet Ien krijgen bijvoorbeeld geen uitkering voor hun volledige personeelsbestand, zoals die op papier bestaat. Er wordt in de uitkeringen namelijk rekening mee gehouden dat er altijd een bepaald percentage vacature» zal bestaan. meer perMnecl mogen ftÉuilrek. Volgen, d. brief ven de Aced.ml- ken. Dit heelt de Academisch. 'de hee t deie ni.uw. Raad geschreven nan da mini.- berekening er el toe geleld dat ter> het personeelsbestand aan een aantal instellingen al is inRe- Voor toewijzing van de bedragen krompen tot beneden het niveau voor personeelslasten heeft De van 1971. Brauw voor het lopende jaar Dat gebeurt allemaal juist op een nieuwe berekening gevolgd. tijdstip dat het werk voor de De universiteiten en hogescho- Koopavond Een tweetal citaten uit Het Bin nenhof van j.l. dinsdag (n.a.v. de invoering van de koop avond.) „De werknemers zijn tegen, de meerderheid van het kleinbe drijf is tégen en de meerderheid van de K. v. K. is tégen." „80% van de middenstanders op de donderdagavond sluiten vrij willig." Eén vraag slechts: Ais de mid- denstanders er voor 80% tegen zijn, de werknemers én de Ka mer van Koophandel ook tegen zijn zou er dan wel met de belangrijkste belanghebbenden rekening gehouden zijn? Het is niet gebruikelijk in inge zonden stukken over „Idiote handelingen" te praten maar welk gezond denkend mens zou dit toch wei doorgedrukt kunnen hébben? Dat anderen (of andere gemeenten) geen rekening hou den met een gezonde en redelij ke oppositie behoeft voor Den Haag geen reden te zijn dan ook maar in het water te sprin gen. Den Haag W. J. v.d. V. universiteiten en hogescholen merkbaar groeit, schrijft de Academische Raad. Grote groe pen van de zo sterk gegroeide studentenpopulatie van de laat ste jaren zit thans In de na-kan didaatsfase. Bovendien staat er veel werk te wachten voor de wetenschappelijke staf wanneer straks alle studieprogramma'» opnieuw moeten worden Inge richt ais de plannen-Posthumus (studieduurverkorting) inge voerd worden. 0 CHAT-competitie 1071-1972 wordt zaterdag 27 mei besloten met een feestavond in de schouwburgzaal van Amlcitla, Westeinde 15 Den Haag. Vooraf gaand aan de uitslag en de prijs uitreiking zal voor de pauze voordrnchtskunstenares Nel Ooosthout Ionesco's Rinoceros en de toneelgroep Inter Nos da eenacter Niemandsland van Mnrga Kool ten tonele brengen. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, dr. H. J. van Wll- zen, zal de prijzen uitreiken, e Rotterdamse Kunststichting toont tot 12 juni werk van „koele Rotterdammer»" in ex positiezaal De Doelen, t.w. van Arnold van Herpen, Johan Melj- erink, Gust Romijn, Wim Smits, Ineke Visser, Frans van Wage- ningen en Guido de Waart. Over 4 jaar zekerheid over leven op Mars MADRID (UPI) De geleer den hopen over vier jaar te weten of er op de planeet Mars wel of geen leven is, zo- heeft prof. Carl Sagan van 't laboratorium voor planeet- onderzoek van de Cornell Uni versiteit gezegd. Amerikaanse en Sovjetrussische rulmte- vaartgcieerden hebben in Madrid vergaderd voor uit wisseling van de gegevens, die vergaard zijn op de maan en de planeten. „Onze gegevens hebben niets opgeleverd dat de aanwezig heid van leven op Mars uit sluit. Maar er is ook geen bewijs dat er wel leven be staat", zei Sagan. Het antwoord zal worden ge geven wanneer de Sovjet- Unie en de V.S. het gjschikte instrumentarium op Mars zetten. De Sovjet-Unie zal dat in 1973 doen, de V.S. in 1976, zei hij. Prinses Beatrix is voornemens op vrijdag 19 mei de première bij te wonen van de film ,,Len paard heeft geen leuning'' in het koetshuis van het Konink- lijkse Staldepartement te Den Haag. De film is vervaardigd door de Vereniging Federatie Paardrijden Gehandicapten. In het Dordrechts Museum wordt tot 28 mei een tentoonstelling gehouden van werk van tien jonge Dordtse kunstenaars, t.w. Lucien den Arend, Hans van Arkel, Jos Deuss, Robert Duyf, Aart Elshout, Will Ferwerda, Henk Groenevcld, Ruud Rin gers, Jaap Schlee en Kees de Witt Wijn. ïalerie Judith Weingarten, Prin sengracht 690 Amsterdam, expo seert van 17 mei tot 1 juli de „fantastic modern art' van de Fin Juhani Linnovaara. DEN HAAG (ANP) Het Braziliaanse dagblad Correio Brasiliense heeft onlangs in een recht bankverslag melding gemaakt van martelingen van politieke gevangenen. Officieel ontkent de Braziliaanse regering steeds dat in de gevange nissen van Brazilië wordt gefolterd. Amnesty In ternational, de organisatie die zich het lot van politieke gevangenen aantrekt, noemt in een reactie op dit bericht een dergelijke pubiikatie in de Braziliaanse pers dan ook zeer uitzonderlijk. Voor het militair gerechtshof in Brasilia kwam on langs een drama aan het licht dat gdbeurde in de gevangenis, en waarvan de studente Heciida Mary Veiga Fonteneles de Lima de hoofdpersoon was, zo schrijft de Correio Bras<Iien»e, dc groot, ste krant in de hoofdstad Brasilia. Zij vertelde dat ze in aanwezigheid van haar man even eens beschuldigd van ondermijnende activiteiten was verkracht en mishandeld. Hoewei zij in de laatste maand van zwangerschap verkeerde sloeg men haar op de buik onder uitspraken als: een dergelijk ras mag zich niet voortplanten; He- oilda vertelde dat men haar later, toen haar kind was geboren, had gezegd dat zij injecties zou krijgen opdat de borst waarmee ze het kind zoog de zou opdrogen. Ze smeekte de rechter dit te verbieden. Op dat moment gelastte de rechter, met tranen in de ogen, de aanwezige Journalisten de zaai te verlaten, aldüa de liberaal-gezinde Correio Brasiliense. De schrijver bepleit dergelijke processen voortaan niet meer achter gesloten deuren te houden opdat iedereen ervan op de hoogto is dat dergelijke dingen gebeuren in dï gevangenissen. Volgens mevrouw Breunis-Cohen van het hoofdbe stuur van Amnesty moet het een regiefout zijn geweest dat de pers bij dit proces aanwezig kon zijn. Ook is het opmerkelijk dat dit verslag de oensuur heeft kunnen passeren. Gewoonlijk moe ten alle berichten eerst worden voorgelegd aan een door de regering aangestelde censor, voor ze gedrukt worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7