DE MENSEN HEBBEN ONS NOG STEEDS NODIG Boskoopse vrouwen gaan zich inzetten voor de bejaarden Pastoor Kragtwijks ideaal 40 jaar oud OOK Wat u moet weten FAMA Lüj 2ATERDAG 13 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ZOETERWOUDE-HOGE RIJNDIJK In de burgermaatschappij hoor je de laatste jaren burgemeesters in toespraken bij dienst- jubilea nogal eens zeggen: geachte jubilaris, u wordt een uni cum. Dat u het zolang bij één baas heeft uitgehouden. Fantas tisch. Zo'n periode vertelt iets over uw verknochtheid aan het bedrijf, maar ook wordt daarmee de goede werksfeer onder streept." En dan komt de burgemeester als een donderslag bij heldere hemel minzaam aanzetten met het behagen van de ko ningin en de medaille. In de kerkelijke structuren lopen de,<za- ken zo ongeveer parallel. De koperen feesten worden zeldzamer, de zilveren beginnen ook ulit te dunnen. Maar de zilver-goud-le- gering van de 40 jaren en het goud en platina van de daarop vol gende hoogtijdagen zetten aan het priesterlijk leven nog luister bij. Dan is de hele kudde blij en het moeten al erg zwarte scha pen zijn als die hun verwondering laten blijken over die ene baas en de werksfeer. Aan de Hoge Rijndijk, bij „ons aan de Meerburg', gaat de pa rochiegemeenschap van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen haar herder Jos W. Kragtwijk op zijn 40-jarig priesterfeest om hoog steken. Zeven jaar heeft pastoor Kragtwijk hier richting gegeven aan de zielzorg. Nu leve hij hoog in de gloria, in de koepelschaduw van zijn mun sterkerk. Pastoor Kragtwijk is 66 geweest. Dat gaat meespre ken. Hij heeft zijn zorgen. Maar steeds ziet hij een glimp van de ion die de Meerburg blijft koes teren. Zijn karakter Jijkt even opgeruimd als het gladgescho ren modelgazon in goed-Hol- lands groen, dat als een tafella ken voor zijn vriendelijkstatige pastorie ligt uitgespreid. Er heersen ook rust en orde bij de rijzige tulpen in de smalle bor ders. Een glimlachend oord is het rond dit pastoorshuis, dat eens helemaal op de groei en bloei van een volksdeel werd gebouwd. Vandaag staat de pas torie daar als een goedmoedig slachtoffer van het vlakke spel van dalende statistische lijnen; een kast, waarin je met z'n drieën bijkans verdrinkt. „Maar ik heb veel aanloop, veel logees. Ik zou best kleinèr kunnen, maar de ruimte doet me goed," zegt de heer Kragtwijk. Jerder Kragtwijk met veertig dienstjaren mag niet klagen over zijn gezondheid. „Ik moet op medisch advies wel rusten, maar daar komt niets van te recht. Je rommelt maar an. Het is een ongeregeld leven. Maar wèt er ook gebeurt, zondag ga ik een week weg met een paar collega's. Zoiets moet je ook doen. Vrije avonden?, vraagt u. Neê, die ken ik niet zo." Ook zonder soutane heeft deze schip per naast God het voorkomen van „de pastoor." Aan de ande re kant zou hij het helemaal niet oneerbiedig vinden als niet-ingewijden zouden denken, dat hij directeur van een con- servenfabriek' was, of penning meester van de veilingvereni ging. Als pastoor Kragtwijk in zijn grijze fantasiepak een si gaartje opsteekt is het alsof er een tevreden man zit, die on- „Licht pakkie" in plaats van afzakkende sjerp langs aan zijn oudste zoon een goedlopende, geurige groenten- zaak heeft overgedragen. Pas toor Kragtwijk praat nu over zijn Meerburggemeenschap. Daar draait het bij hem om. „Er zit hier leven in. In de kerkbijdrage komt dat al tot ui ting. We hebben fijne liturgie vieringen, prettig samenwerken de koren. Een rijk bezit eigen lijk, hè? We kunnen in deze pa rochie alle mensen nog geven wat ze willen. Een bepaalde groep uitschakelen kèn ik ge woon niet; mkg je ook niet. Neem nou zo'n jongerenkoor, dat door iedereen gewaardeerd wordt. En dat koor op zijn beurt respecteert de anderen. taak. Voor mij betekent dat, dat de mensen bij ons blij de kerk uit moeten komen 's zondags." Er zijn facetten aan de zielzorg die pastoor Kragtwijk erg boeien. „De hele liturgie vind ik geweldig; daar doen we veel voor. Daardoor - denk ik - heb ben we nog een behoorlijk kerk bezoek. Ook rouw en trouw heb ben m'n volle aandacht. Ik stel veel prijs op goed contact bij het voorbereiden van huwe lijkssluitingen. Dat is er bijna altijd en als dat contact er af en toe niet is, voel ik me niet happy. Een uitvaart moet tot een zekere ontspanning leiden, waarbij de nabestaanden troost kunnen vinden. Een grote steun is dan het dameskoor. Voortref felijk, wat die vrouwen preste ren." Ook de bejaardenzorg ligt aan de Meerburg hoog genoteerd. In juni gaan 60 mensen een week naar Oisterwijk. „Je hebt er geen idee van hoe fijn dat is, hoe plezierig ze voor elkaar zijn." Door bekwame lieden wordt de geestelijkheid tegen woordig veel uit handen geno men. Pastoor Kragtwijks erva ring is, dat deze „secularisatie" Pastoor Kragtwijk: „Het werk loopt gewoon door als ik weg ben" Veertig jaar priester zijn hebben zielzorger Kragtwijk gevormd. „Ik zat eens als jong kapelaan- tje in de trein met een voor mij onbekende oude pastoor, die wel kon zien dat ik pas in het vak zat. Hij gaf me toen een les die ik nooit meer vergeten ben: „jongeman", zei die pastoor, „als ze allemaal in jouw paro chie zouden zeggen: het is zo'n winst. Pas heb ik nog - als agens nota bene - een grote, ou derwetse processie meege maakt. Ik voelde toen: dat gaat niet meer. Daar had ik moeite mee. Ik was blij toen ik weer met Onze Lieve Heer binnen In feite wil pastoor Kragtwijk lie ver niet in de krant staan: „het is omdat het over de Meerburg gaat. Ik kan me best voorstel len, dat pastoor Van Vugt van die anderen eens maar ze uiten zich zo vaak op een scherpe manier, zonder naastenliefde. Je moet het menselijk stellen. Het gaat om de manier waarop. Waarom elkaar zo afbreken? Daar doe je veel kwaad mee; zoiets moet je toch niet doen.' Pastoor Kragtwijk heeft zijn ideaal steeds voor ogen gehou den. Voor hem geldt derd: „de mensen hebben priesters, nog nodig. Het is Daarom kun je op kerkelijke topdagen bij ons zoveel meene men." ,We -hebben hier geen „wilde" mensen," zo constateert de aan komende jubilaris; „welke kant je ook uit wilt. Vroeger had je zo wel eens aanmerkingen. Dat is hier schijnbaar over. Ze kun nen elkaar leuk plagen; doen ze mij ook, maar het ligt lekker." Pastoor Kragtwijk heeft bij het runnen van zijn zaak wel de handen vol, ook al staat de as sistentie zo veel mogelijk voor hem klaar. „We staan voor een best verloopt: „Het werk loopt gewoon door als ik weg ben. De figuur van de priester is anders geworden. Eigenlijk wel prettig. Je moet niet stil blijven staan, dan zou je je niet gelukkig voe len. Er is overleg met iedereen; je bent wat kwijt, maar het lóópt allemaal. Vroeger moesten we alles zelf doen. Dat het nu anders is betreur ik helemaal niet, als je maar je goeie men sen er voor hebt. Ze komen tóch wel bij je, houden rekening met je. Dat gaat ongedwongen. Als je iets vast zou houden, verloor goeie vent, ga dan op je knieën liggen en onderzoek je geweten. Want dan klopt er iets niet." Pastoor Kragtwijk zou in de Kerk niet meer onder de oude om standigheden kunnen leven, zegt hij. „Je mist wel de nodige din gen, maar er kwam veel voor in de plaats wat óók mooi is." De herder van de Meerburg is iemand die met enthousiasme en glimmende ogen over „z'n mensen" spreekt: „ik vind dat heerlijk; ik geniet van een goe de viering waar ze iets aan heb ben. Dat is een enorme aan- Hoogmade, die ook feest gaat vieren, voor de publicatie-eer heeft bedankt. Er wordt al zo veel geschreven en gesproken over altijd maar weer hetzelfde onderwerp. Zou het veel hel pen? Ik ben gematigd, wil nie mand stoten. Ik wil niet in vier jaar trachten vier eeuwen in te halen. Dat is misschien al een cliché geworden, maar dat doet aan de realiteit niets af. Tegen woordig lees je van priesters die geen mogelijkheden meer zien, die aan samenwerking twijfelen. Ik ben het vaak met taak die doorgaat. Ook de apos telen twijfelden („Laat die Va der nou eens zien, waar is- ie?"). maar ze gingen door. Ik mis om me heen zo vaak het vertrouwen." Pastoor Kragtwijk steekt nog 'ns een sigaartje op. „Het klinkt misschien wel ou derwets hoor, maar de H. Geest is er altijd nog. Wellicht gaan we een keer kopje onder, maar dan komt er zeker weer iets goeds uit voort." Zo mogen we ook pastoor Jos. Kragtwijk zien als een man die kan twijfelen bij een procedure, maar voor wie de uitkomst posi tief vaststaat. „Het is goed ge weest die jaren. Met Gods hulp zal het goed blijven. Een mach tig mooie tijd was het in Aar- landerveen. Ik was daar nog een typische dorpspastoor. Maar even boeiend was het la ter in de moeilijke Haagse paro chie die ik kreeg. Maar ook in de oorlogsellende heb ik me daar gelukkig gevoeld. Ik heb altijd een lange inlooptijd nodig gehad, maar nergens heb ik ge werkt tegen m'n zin." „Nog steeds is er een fijne vrien denkring. waar ik veel aan heb. Ik houd van gezelligheid om me heen, in huis ook. Die komt niet op de laatste plaats voor reke ning van mijn huishoudster. Lies Ars (die werkelijk niéts met de pastoor van Ars uit staande heeft, want dat kón eenvoudig niet..), die al veertien jaar mijn rechterhand is." De zwarte sjerp, de sleeptoog en de mantel met fluwelen kraagje hadden hun bekoring vroeger. F.en pastoor schreed door zijn kerk en bij huisbezoeken stond de ere-zetel voor hem klaar. Bij pastoor Kragtwijk hangen sjerp, toog en mantel tussen de mot- tenballen in de kast. Reliquieën. „Grappig eigenlijk. Wat zijn we toch veranderd. Vroeger hees ik de gevlamde sjerp op als-ie af zakte. Tegenwoordig voel ik me best in een licht pakkie en slin gerend colbertje. Ach dat is de buitenkant allemaal." JSKOOP In Boskoop is een afdeling van de Unie Voor Vrouwelijke Vrijwilligers. Het ioel van deze Unie is tweeledig. Men wil op de eerste plaats bij 'e vrouw het besef van haar Verantwoordelijkheid voor het welzijn van de gemeenschap Versterken. Ten tweede wil men lit welzijn bevorderen door sa menwerking van vrijwilligers met naastenliefde en hulpvaar- ligheid als leidend beginsel. Unie is een voortvloeisel van •e „Tafeltje dek je"-groep die jich op initiatief van mevrouw 'an Dedem, de presidente van de Unie, heeft bezig gehouden met de verzorging van warme maaltijden voor bejaarden en alleenstaanden. Van oktober 1970 tot februari 1972 zijn in to taal vijfduizend maaltijden ver strekt. De UW doet al jaren werk als dit. Behalve Tafeltje-dek-je zijn ken. er vele werkobjecten zoals be jaardensociëteiten, ontspan- Er een rijdende winkel te arrange ren en hand en spandiensten te gaan verrichten in de Boskoop- se bejaardentehuizen Irene en Mendelhof. Daar verstaat men dan het verzorgen van bloemen, fruit klaar maken voor de men sen en helpen in de broodkeu- ningsmiddagen. uitstapjes vakantiewerken, biblio- en puzz- letheekdienst, hulp aan blinden en slechthorenden, het organise ren van koopochtenden. Mevrouw Van Dedem met haar medewerksters stellen zich voor Boskoop nog een zeer Muzikale jumelage Hazerswoude grot tekort aan mensen die be reid zijn dit werk belangeloos te doen. De realisering van bij voorbeeld het rijdende winkeltje hangt af van het aantal mede werksters dat zich beschikbaar j stelt. HAZERSWOUDE De Groenen- dijksc St. Bernarduskerk was gisteravond een compleet zang centrum. Ter gelegenheid van het bezoek van het mannekoor uit Waldkappel, de Duitse ge- een jumelage heeft, concerteer den er ook het R.K. Kerkkoor van de Groenendijk, het ge mengde koor „Zang en Vriend schap" en de groep Kameleon o.I.v Hans Peil (foto). Alle 1 ren brachten een selectie v hun actuele repertoire, tot gr» r LEIDERDORP De uitsla gen van de viertallencompe titie van de Leiderdorpse bridgeclub zijn als volgt: fam. De Vrind 495. echt paar Danz en de heren Tijs- sen en De Winter 3816, de heren De Jong. Van Leeu wen, Van Kins en Rebel 36 —18. Dit wat betreft groep rood. Groep zwart: echtpa ren Verduin en Zwanenburg 3915, mevrouw Van Gelder en de heren Van Winkel en Van den Kommer 34-20 en het echtpaar Middelburg en de heren De Haas—Veldhuy- zen 3420. HAZERSWOUDE De oudheidkamer te Hazerswou- de, gevestigd in de toren van de Nederlands Hervormde kerk te Hazerswoude-dorp, zal in de periode tussen 10 juni en 26 augustus weer voor het publiek worden opengesteld. Iedere zaterdag middag, tussen 14.00 en 17.00 uur, zal men de collectie, herinnerend aan de historie van Hazerswoude, kunnen bezichtigen. „Conservator" van de oudheidkamer is de heer C. Kroon. HAZERSWOUDE Het be stuur van Pleyn 68 en de jeugdsectie van de parochie, P.W. 7-27, organiseert de tra ditionele jeugdzeskamp op zondag 21 mei (Eerste Pink sterdag) op de terreinen van de SV St. Bernardus te Ha- zerswoude-Rijndijk. De wed strijden voor de jeugd tussen 11 en 16 jaar beginnen die dag om 12.00 uur. Voor de jongste jeugd worden diverse spelen op touw gezet. HAZERSWOUDE Twee thuiswedstrijden voor de respecllieve Hazerswoudse voetbalclubs staan er voor zaterdag 13 mei op het pro gramma. Hazerswoudse Boys is om 4.15 uur gastheer van Leiden, terwijl St. Ber nardus (zaterdag) Kic kers '69 op datzelfde tijdstip ontvangt. St. Bernardus (zondag) ontmoet zondag middag om 2.30 uur in Lei den VNL voor de bekercom petitie. HAZERSWOUDE De ge meentesecretarie en de dienst gemeentewerken zul len woensdag aanstaande ge sloten zijn. WARMOND In Warmond zijn de afgelopen maand een poes. een ruwharige teckel en een airdale-terrier gevon den. Verloren werden: een wandelwagen, een parelket ting, een rode damesfiets, een herenpolshorloge, een plastic poppetje en een ge bloemde zijden sjaal. Daar tegenover stonden de volgen de vondsten, een verzekc- ringsplaatie van een brom fiets, een bedelurmbandje en een kentekenplaat. Wassenaarse raad praat over overleg c? agglomeratie WASSENAAR In de gemeente raadsvergadering van a.s. maandagavond komt o.m. de discussie-nota van het Haags Intergemeentelijk Overlegor gaan aan de orde. Het raadslid, de heer G. L. Elout heeft vragen gesteld over de fiuoridering van drinkwater. De raad zal voorts de leden benoe men van de nieuw ingestelde commissie Maatschappelijke Voorzieningen. Er komt een voorstel aan de orde voor het trefien van een aantal voorzie ningen in de molen „Windlust". Niet minder dan vijf „voorbe- rei.bngsbesluiten" staan er op de agenda. Drie duarvan heb- ben betrekking op percelen in Xerkehoui. aan dc Stoeplaan en aan de Hillennarlaan. Verder is er een voorbereidingsbesluit in verband met de herziening van het zg. Komplan en een voorbe- leidingsbesluit betreffende de natuurgebieden in de gemeente. Er komt een raadsvoorstel nan de orde dat betrekking heeft op de restauratie van monumenten in de gemeente. Aan de raad wordt verder voorgesteld op dracht te geven tot het uitbren gen van orgnnisAtie-ndviezen in verband met de „doorlichting" van het gemeentelijk apparaat. Mevrouw Postma heeft zich met een bezwaarschrift tot de raad gewend in verband met het wei geren van een vergunning voor het aanbrengen van een rietmat op iiet terrein op de hoek van de Zijdeweg en de Buurtweg. CAVIA'S HAMSTERS MUIZEN VOGELS VISSEN SCHILDPADDEN alles voor huisdieren

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5