Strafbepaling onmisbaar in Bijstandswet „Grachten" onmogelijk ~te dempen -Al zou Leiden willen: Men parkeert hier maar raak Toonschaal '72: kunst uit particulier bezit Directeur GWS Leiden: Zelfstandigheid School voor Taal en Letterkunde twijfelachtig lEii 'ZATERDAG 13 MEI 1972 LEIDSE COURANT ippen i f.IPEN Er deden verhalen de ronde door Leiden - ongeveer een jaar geleden - over de on- ln. voorstelbare mate waarin ge fraudeerd werd door personen, die een beroep doen op de so- ciale wetten. Die fraude is niet een typisch Leids euvel, gezien de poging, die staatssecretaris t mevrouw Van Veen dinsdag on dernam om enkele strafbepalin gen in de Algemene Bijstands- ;U mi wet te doen opnemen. De kamer zei in meerderheid „nee." hisrni Mr. J- W. ten Napel, directeur van de Gemeentelijke Sociale I Dienst van Leiden, betreurt de afwijzende houding van de ka merfracties. Niet omdat er in Leiden méér dan waar ook, fraude gepleegd zou worden. „Het is niet te bewijzen, dat er hier in Leiden méér fraude voorkomt dan in andere ge meenten. Je zou ook aan een dominee kunnen vragen of er veel overspel gepleegd wordt in zijn gemeente. Misschien kent hij wel drie of vier gevallen. Maar daarmee weet hij nog niets over de overspeligheid in zijn gemeente. Zo is het ook bij de uitvoering van de Algemene Bijstandswet: Ms er misbruik van gemaakt wordt, dan blijft die waarschijn- lijk voor het grootste deel bui- I ten onze waarneming." „Men moet een strafmaatregel n-sho niet afhankelijk stellen van het feit of er veel of weinig mis bruik van de Bijstand gemaakt wordt: een strafbepaling moet je zien als een louter technische kwestie. Daarom heb ik als se cretaris van de DIVOSA, dat is de vereniging van Directeuren van Overheidsorganen voor' So ciale Arbeid, al enige jaren op een dergelijke bepaling aange drongen. Waarom is er wel een strafbepaling opgenomen in (art. 48) de Wet Werkloos heidsvoorziening? Nu voorziet de A.B.W. niet in een situatie, die door iedereen als grievend of strafbaar wordt ervaren. Dat de bewijsmogelijkheid nu zo be perkt is, is gewoon niet goed. De Bijstand wordt voortdurend I als een recht gepresenteerd en dat maakt de mensen slim. Met j alle fouten, die erin zitten, heb ben we na de oorlog een hecht i bouwwerk van sociale voorzie ningen opgetrokken en wanneer fraude dat gebouw belaagt, dan moeten we tenminste waakzaam zijn. Daarom vind ik het jammer, dat het technische probleem van de I strafbepaling in de politiek ge- trokken is, waardoor het op heel andere dan juridisch-tech- j nische gronden wordt aangeno- men of verworpen." Burgemeester mr. J. M. Bonnike zal maandagmiddag 15 mei a.s. in het Noordwijk- se restaurant „De Land bouw" een expositie openen van werk van de Amster damse kunstenaar Han Bijl. Deze zal daar een aantal door hem vervaardige re- lieèfs aan het publiek laten zien. Bij is een jonge kunste naar (31 jaar), die zijn eer ste opleiding kreeg aan de Amsterdamse Grafische School voor reproductie en reclame, daarna de Vrije Academie voor beeldende kunsten volgde en in de ja de Grafische Universiteit in ren 19701971 studeerde aan de Grafische Universiteit in de hoofdstad. De opening vindt plaats om vijf uur. De expositie is tot 10 juni a.s. te bezichtigen. Het gemeentebestuur van de Noordwijkse Harmoniekapel „Crescendo" ontving beric.it van het Anjerfonds Zuid-Hol land, waarin een subsidie van ƒ2500 werd toegezegd. Het Anjerfonds, dat financië le steun verleent aan cultu rele arbeid, wees het bedrag toe uit waardering voor de aktiviteiten van „Crescendo" om gelden bijeen te brengen voor de aanschaf van nieuwe uniformen en instrumenten. Er moet, in het kader van de vi sie van de minister van Onder wijs, van worden uitgegaan, dat de School voor Taal- en Letter kunde en het Gemeentelijk In stituut voor Middelbare Akten in de exacte vakken te Den Haag niet zelfstandig zullen blij- Dit is evenwel niet in strijd met hetgeen tot dusverre is bereikt in het gemeenschappelijk over leg, dat ever deze zaak is ge voerd. Diverse instellingen zul len op den duur opgaan in een nieuwe organisatie, aldus B. en W. in antwoord op schriftelijke vragen van het P. v.d. A.-raads lid. de heer G. W. Helsdingen. De Haagse en Rotterdamse instel lingen, die een lerarenopleiding verzorgen hebben met andere instellingen reeds geruime tijd contact over een lerarenoplei- I ding in Zuid-West Nederland, i De laatste bespreking dateert van 29 maart 1972. De minister heeft laten weten in -beginsel i voorstander van een centraal bestuur voor de lerarenopleiding in Z.W. Nederland te zijn, ^Idus Noordwijk Voor het club kampioenschap „Meisjes van de Noordwijkse tafeltennis vereniging TCV traden 25 deelneemsters tegen elkaar in het strijdperk. De kamp leverde geen verrassingen op. Bij de laatste vier waren al van ouds de drie meisjes uit het eerste TOV-team en bij hen voegde zich Annelies van der Poel. In de finaie zegevierde Willy Groenewoud met 21—16, 21—9 over Margo Caspers. Op de derde plaats eindigde Lonny de Haas en Annelies van der Poel werd Langeraar Zondag speelt Altior een vriendschappelijke wedstrijd tegen Teylingen; aanvang 2.30 uur. Noodslachten kan doorgaan in Zoeternieer ZOETERMEER De noodslach plaats van Westgeest aan d Voorweg in Zoetermeer hoe niet dicht, maar dan moeten wel od korte termijn voorzieni: gen worden getroffen, zoals d Keuringsdienst en de Inspectei van de Veterinaire Dienst J hebben geëist. Wanneer Wes geest die inderdaad wil aai brengen kan hij doorgaan rm de noodslacht van klein ve (schapen, geiten, varkens e kalveren tot 100 kg,). Grot» vee moet in ieder geval nat het Haagse slachthuis. i W. Bij verwezenlijking van de nieuwe bestuursstructuur zal er geen zekerheid bestaan, dat de in Den Haag bestaande mogelijk heden voor de opleiding van le raren in de alfa. bèta en be roepsgerichte vakken, zoals die in het verleden steeds hebben bestaan, volledig gehandhaafd worden, aldus B. en W. aan de Haagse raad. li ses!fld' spelletje stoom te zelfs al LEIDEN In brede kringen van de Leidse burgerij houdt men zich de laatste weken intensief bezig met de vraag: „Moeten de Leidse „grachten" dichtge gooid worden, ja of nee?" Van even onofficiële als ondeskundi ge zijde is zelfs een enquête in- aarin men alleen zijn ,nee" kwijtkan. Zo'n mooi om de burgerij laten afblazen maar )u men met de ant- s. woorden-sec de hele Rijn kun nen dempen, dan bleef nog de onmogelijkheid van zo'n ingreep als een paal boven water staan. )e onmogelijkheid van het dem pen van de Leidse waterlopen berust op het feit, dat ze niet zomaar grachten zijn maar de armen van de Rijn, een rivier die van nature de hoofdader is van de afwatering van een groot bovenstrooms achterland. Leiden is het hart van een be langrijk watertoevoersysteem en bijna alle stadswateren ma ken van dat systeem deel uit. Men zou de situering van Lei den in het stroomgebied van de Rijn kunnen voorstellen aan de hand van een wat scheef gebak ken schoteltje: van zuid-oost naar zuidwest loopt de vallei Van de oude Rijn-bedding met een bocht door het gemeentelij ke grondgebied. De oude „Pan-- cras"-wijk ligt als een verho ging in het diepste punt, waar door alle water uit de bovenloop moet passeren. Dat valt niet zo op want Leiden ligt zo dicht achter Katwijk, dat er geen natuurlijk verval is en het water er nauwelijks merk baar stroomt, wanneer het ge maal Katwijk niet draait. Wanneer de pompen van het ge maal Katwijk wel werken, dan passeert door de Oude Vest al léén al een bult water van 10 ku bieke meter per seconde en door de Witte Singel, ruw gemeten een hoeveelheid van 8 kub/se- conde. De Oude Vest is de hoofdader van het systeem in de binnenstad. Als de drie pompen in Katwijk vol vermogen draaien, passeert er niet meer water, dan wan neer er maar twee aan staan. En ongeveer evenveel water als er dan dóór Leiden getrokken wordt, trekt om de stad heen via Leede, Kagerplassen en Oegstgeesterkanaal, de laagste rkant van het Leidse „schotel- 'tje". Dat wil zeggen, dat het „debiet" het vermogen om water te be vatten) van de watergangen in de stad maximaal) belast is. De voornaamste functies van de Rijnarmen in Leiden - en van een deel van de grachten en De Rijn langs de Apothekersdijk. Parkeerterrein? Onmogelijk Gezuiverde „De Zijl" maandag weer open LEIDEN Het zwembad „De Zijl" in de wijk De Kooi gaat maandagmorgen om ze ven uur weer open. Dat is vooral mogelijk geworden door een aktie van de Sport stichting, die na een „nood kreet" van het Kooicomité een ware zuiveringsaktie heeft laten uitvoeren. Vooral het gedeelte rond de springkuil was door de op eenhoping van bagger le vensgevaarlijk geworden, re den waarom enkele dagen achteren de bagger is weg gezogen. Daarna is vanaf 14 april weer helder bronwater in het wa ter gestroomd, onttrokken aan een reservoir van acht tien meter diep. De verwachting is dat in de periode tussen 15 mei en 15 september waarin het bad geopend is, het zwembad De Zijl bezocht zal worden door 20.000 zwemlustigen. Alphen Simon C. Jansen, organist van de Westerkerk dam gaf gisteravond een openingsconcert op het i... de Opstandingskerk. Bijzonder aan dit door Strubbc gebouwde orgel is, dat het pijpmaleriaal en de klavit. c>i het orgel van Spijkenisse. dat uit 1859 stamt. De totale I ren 67.935. singels - zijn: watertransport met als afgeleide de waterver versing en voorts de berging van vers water, die afhankelijk is van de capaciteit van het ge maal. Daaruit spreekt dat, zo lang het water van nature het diepste punt blijft zoeken, het dempen van een of meer Rijn armen een ouderwetse waterli nie zou veroorzaken ten oosten en noorden van de stad. Want verkleint men het door- stroom-profiel wat ook bij het overkluizen van de waterlopen in Leiden al het geval zou zijn, dan zou men het waterdebiet ten oosten van de stad, stroom opwaarts, moeten vergroten. De noodzaak daartoe stijgt kwadra tisch, terwijl het effect van maatregelen, die de vernau wing, naar mate men verder van de stad af komt. Het beheer van boezem be rust: bij het Hoogheemraad schap van Rijnland. Het is afge stemd op de belangen van alle ingelanden. Daardoor is het - in letterlijke zin - een milimeter- kwestie geworden. Zou men de waterlopen in Leiden gaan overkluizen, dan zou het oerwoud van palen dat daarvoor in de bedding geslagen moet worden, duidelijk merkbare in vloed hebben op het boezembe- heer. De Rijn biedt geen enkele uitwijkmogelijkheid. Zo'n overhuiving zou ook van in vloed zijn op de waterkwaliteit. Want als er niet gemalen wordt en er dus helemaal geen stro ming staat, zou er in het aarde donker onder de overkluizing geen enkele zuurstofuitwisse- het gevolg zou zijn. Wie zich de geweldige hoeveelheid vuil voor de geest haalt, die achter de paalconstructie zou blijven hangen, heeft er ook geen moeite mee, zich de rot ting voor te stellen, die daarvan hetgevolg zou zijn. De vraag is, of het onderhoud van zo'n broeinest praktisch uitvoer baar is maar vóór alles, of de bouw ervan, financieel gezien, praktisch uitvoerbaar zou zijn. Welnu, dan voeren we het water uit de diepte van de schotel te gen de rand van de „schdtel" omhoog. De oplossing daarvoor zou een gigantische pijpleiding zijn met een apart gemaal. Maar dan zou de regulering van het boezempeil door de andere drie Rijnlandse gemalen ingrij pend verstoord worden. Maar bovendien zijn er voor het geval van groot „waterbezwaar" (zware regenval etc.) nooduitla- ten op de boezem nodig voor het gemengde rioleringssysteem van Leiden. En dat zijn er heel wat. De stad groeit en het ver harde oppervlak neemt toe. Het waterbezwaar loopt daardoor op bepaalde - veelal onvoorziene - momenten sterk op. En dat ter wijl er toch al behoefte is aan grotere waterafvoermogelijkhe den. Uit dit alles blijkt, dat overhuiving van de Leidse wa terlopen op grote praktische be zwaren stuit en dat er van dem ping zonder meer geen sprake kan zijn. Gesteld, dat Leiden desondanks op het water zou willen parkeren al zou het maar een klein stukje zijn wat zou dan de prijs per strekkende meter bedragen, vergeleken bij hel praktisch voor parkeren be schikbaar komende oppervlak? Moeten die Leidse „grachten" daarvoor dicht? Ja of nee? Het antwoord is nee natuurlijk. Maar de vraag was niet ter KLACHT RAAD LEIMUIDEN: LEIMUIDEN. In de gemeente raad is gisteravond het nodige geklaagd over het parkeren van auto's. „Het komt steeds voor, dat straten geblokkeerd worden door parkeerders", aldus de heer Gillssen, die niet de indruk had, dat er door de politie flink ge noeg tegen dit euvel wordt op- gelreden. BODEGRAVEN Het team van de Bodegraafse tennisklub Botesa verrichtte een bijzondere prestatie door in de uitwedstrijd tegen me dekampioen gegadigde H.T.C.-3 met maar liefst 62 te winnen. Hoewel de Bode gravers de Hagenaars nog een keer thuis zullen moeten bestrijden kan hen het kam pioenschap bijna al niet meer ontgaan. Ook het mixed team heeft nog alle kansen op een kampioen schap, doordat het No.ord- vvijk-1 met 32 het onderspit liet delven. SASSENHEIM Gistermor gen werd op Rijksweg elf ter hoogte van het service-sta tion een niet afgesloten per sonenwagen aangetroffen, die blijkens papieren die aanwezig waren, het eigen dom was van een inwoner van Luik (België). De wa gen. die bleek gestolen te zijn, werd door de eigenaar uit de Belgische stad opge haald, nadat hij de Belgische ambassade was verwittigd. SASSENHEIM Gistermid dag had er op de Pallandt- laan een botsing plaats tus sen twee personenwagen, met drie gewonden en grote schade. De Bestuurder van een personenwagen, een Ja panner woonachtig te Parij botste tijdens een inhaalma- r.oevre, frontaal tegen een tegemoet komende personen wagen, bestuurd door een plaatsgenoot. De Japanner (39) liep hoofverwondingen °P en 'z'n echtgenote (41) die naast hem zat een kaak- fractuur en snijwonden aan het gelaat. De inwondr uit Sassenheim (49) hoofdver wondingen en een rib-frac- tiiur. Na eerste hulp door dokter Kwint werden de ge wonden met twee-ambulan- ce-wagens naar het Acad. ziekenhuis te Leiden overge bracht. De beide personen wagens werden zwaar be schadigd weggesleept. VOORSCHOTEN Toonzaal '72: De Voorschotense gemeentelijke tentoonstelling bestaat dit jaar uit oude kunst en antiek uit particulier bezit. Een groot aantal Voorschotenaren heeft gehoor gegeven aan de oproep van het gemeentebestuur om voorwerpen voor deze tentoonstelling be schikbaar te stellen. Het aanbod was zo groot, dat het oorspronkelijke plan ook moderne kunst (na 1900) in de tentoonstelling op te nemen wegens ruimtegebrek niet door kon gaan. Thans worden alleen oude kunst en antiek geëxposeerd. Als uitzondering is er een collectie voorwerpen in Jugendstil. Gisteravond opende mevrouw mr. Scheffer-Munters (raadslid) de tentoonstelling wegens ziekte van wethouder Esselaar. Het toneel van het Cultureel Centrum is ingericht naar 'n 18e-eeuws interieur. De houten geverfde wieg der familie Leguit vermeldt de koters der familie, te beginnen bij Leentje in 1860 en eindigend bij Nicolaas Willem in 1899. Een uitgelezen selectie Chinees porselein, twee laat-barokke kerkkandelaars, zilveren gebruiksvoorwerpen, houten beel den en een schilderstuk van Gerrit Honthorst (1590-1656) voorstellende: „Ezau staat geboorte recht af" zijn slechts grepen uit de 500 tentoongestelde kunst- en antiekvoorwerpen. De tentoon stelling duurt tot dinsdag 23 mei en is dagelijks geopend van maandag t.e.m. vrijdag van 16 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 21 uur en zondag van 14 tot 21 uur. Herveld won damesvoetbal toernooi in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het eerste grote dames-voetbaltournooi dat de K.P.J. op „Haasbroek" orga niseerde trok de gehele dag gro te belangstelling. Er kwamen tien elftallen in het strijdperk die met veel inzet om de punten streden. Enkele ploe gen kwamen tot alleszins rede lijk voetbal. Dat was met name het geval met de ploeg van Her- veld-Andelst. De Betuwse da mes van wie een aantal regel matig competitie speelt werden met overmacht poulewinnaars; de doelcijfers van vier wedstrij den waren 23—0. Dit in schrille tegenstelling tot de vertegen woordigsters van Hazerswoude die als laatsten in de poule ein digden en zelfs in het geheel niet tot scoren kwamen. In pou le B. was het Oliveo uit Pijnac- ker dat eveneens de maximale 8 punten behaalde maar de doel cijfers waren wat minder impo nerend. Aan de finale tussen deze teams ging de strijd om de derde vier de plaats vooraf tussen Zoeter woude en Bodegraven. Na de 11 eindstand beslisten de Bo degraafse dames de strijd in hun voordeel bij het nemen van I penalties. De finale tussen de „Grootmachten" Herveld-An- deïst en Oliveo werd door de j Gelderse dames met 1—0 ge wonnen. een tweede treffer werd afgekeurd. De organisatie was vrijwel vlek keloos. Wel moesten twee da- j mes naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een speelster uit het Brabantse Bladel liep bij een botsing een hersenschudding op, j een ander werd met een acute j blindedarm weggebracht ALKEMADE Weteringse Boys uit Oude Wetering en DOSR uit Roelofarandsveen organiseren zondag een groot B .luniorentoernooi, aanvang half 12. Er nemen 16 vereni gingen aan deel. SVIV, DIOS, Neptunus. L en Snel, HMSH, SVH, MBC, CSV, VVSB, I.FC, Westlandia, Den Hóorn, Warmunda, BGC Flo- reant en DOSR en Weter Boys zelf. Alphen Beeld uit de wedstrijd Alphenfachter het net)—Eind hoven die gisteren in de Rijn streekhal werd gespeeld. De vol leybalteams van twaalf politie korpsen bestreden elkaar giste ren in de Rijnstreekhal. Amster dam kreeg de hoofdprijs uit han den van wethouder Goedhart. Tweede werd Zeist, derde Eind hoven en gastheer Alphen ver overde een alleszins verdienste lijke vierde plaats voor Utrecht, Haarlem, Leiden en Den Haag. Burgemeester H. L. Breen zei, dat hij zijn aandacht eens extra zal gaan wijden aan deze moei lijkheden. Als voorbeeld van parkeeroverlast werd ook aan gevoerd, dat de brandput bij de T-kruising Oosterweg Burg. Bakhuizenlaan nooit bereikbaar is. Als er in deze buurt ooit brand uitbreekt zal de brand weer hier grote vertraging oplo pen. Klachten over gewoonten van mededorpsgenoten had ook de hr. P. A. J. van Graus. Hij sprak over do rommel, die de woonbootbewoners maken bij de Raadhuislaan. De raad stelde wederom het nodi ge geld beschikbaur voor de scholen. Als voorschot op het vakonderwijs in 1972 krijgen School met de Bijbel en de R.K. School respectievelijk 8000,- en 6000,-; ook werd een krediet van f 25.000,- gevoteerd voor de aanschaf van gymnastlekbeno- digdheden voor de scholen. De Griet- en Vriezehoopspolder raakte de eerste Dwarsweg voor de som van 1 kwijt aan de gemeente, maar de weg zul wel wat meer gaan kosten, want de gemeente heeft nu ook het on derhoud. Het stuk weg loopt vun Drechtkade lot Ringvaartkade. De beslemming vun het terrein tegenover het gemeentehuls is nog niet bekend. Het kan par keerterrein worden, maar, zo deelde de voorzitter aan de hr. Van Graas mee. het mag ook als bouwgrond verkocht worden. Een excursie der raad naar het sportterrein, die gepland was voor de raad, kon door het slechte weer niet doorgaan. HAZERSWOUDE Op za terdag 13 mei, vanaf 19,30 uur. wordt in Pleyn 68 (Groenendijks parochiehuis) een jeugddisco-avond gehou den. Alle jongeren, tussen II en 16 jaar, zijn daar welkom tot 22,30 uur. ZOITF.RWOUDE Gediplo meerde leden van de EHBO- afdeling St. Llduina kunnen j.s. woensdag 17 mei deelne men aan een grote bultcnoe- fer.ing in Hoogmadc. Men gelieve zich op te geven bij mevr. OvercJevest-Welp, Elouts'raat 19 en bij mcj. M, v.d. Sa'.m, Weipoortscwcg 97. Hel vertrek woensdagavond iS om 7 uur v rel het Wit (■-'< ii', gebouw aan de

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3