Ons volk wordt steeds slordiger Gratis reizen Theosofische vereniging 75 jaar Echtscheidingswet in Italië zonder kans? Yacamoiel: vakantieauto in caravanstijl Korte metten Zeldzame plaag van ..ratten*' Mansholt protesteert bij Grieken 2 dap in mei opuw65+kaart STUDENTENPROTEST TEGEN TSJECHISCHE STAATSINGREEP RAND- KRANT LRIJDAG 12 MEI 1972 LEIDSE COURANT rOME (Rtr) De grote verschuiving naar rechts bij de jongste algemene verkiezin gen in Italië zou het einde kunnen beteke nen voor de in 1970 van kracht geworden maar nog steeds hevig omstreden echt scheidingswet. ,let de winst van de neo-fascisten hebben nu dus mogelijk dat 't nieu- parlement de 17 maanden echtscheidingswet onge- maakt, iets wat het Vati- in dat zich steeds tegen de it heeft verzet van harte toejuichen. Het omstreden iferendum over deze kwestie, waarvan men een verdeling van het volk in twee kampen vrees- Ie, is dan van de baan. degenen die in de kamer van de partijen die in 1970 tegen het wets voorstel stemden, nu in totaal 326 afge vaardigden in de 630 zetels tellende ka mer van afgevaardigden en 166 in de se naat, waarin 315 gekozen afgevaardigden zitting hebben. teevaardigden zijn gekozen £fn anarchisti die op L.jiet men admiraal Gino Birin- k'delli, voormalig NAVO-bevei- 1hebber in de Middellandse Zee. die voor „nationaal rechts" kandidaat stond. Een andere neo-fascist die in het parlement komt in Pino Rauti: (Van onze correspondent) MADRID Een campagne om een «ind te maken aan een rat- /'tenplaag op het kleine Baleari- sche eiland Formentera is stop gezet na een verzoek daartoe door Spaanse, Britse, Duitse en I Zwitserse zoölogen, pe „ratten" zijn in werkelijkheid een zeldzaam soort relmuis, die nergens anders in Europa voor komt. Ze hebben een witte 'staart en witte cirkeltjes onder de ogen. Vermoedelijk zijn ze op het eiland aan het vermeer deren geslagen na een schip breuk 200 jaar geleden. Formentera, dat vlak bij het po pulaire vakantie-eiland Ibiza ligt, is 82 vierkante kilometer groot en telt 3500 inwoners. Vo rig jaar klaagden boeren dat de „ratten" hun 5 amandel-, fruit-, en groentenoogsten verwoestten. Het Spaanse ministerie voor Jandbouw deed een niet zo suc cesvolle poging om de relmui- ten uit te roeien door vergif te groeien. Aangenomen wordt dat afval, achtergelaten door de buitenlandse toeristen, die For- >mentera kort geleden hebben ontdekt, verantwoordelijk is voor de snelle groei van de rel- muisbevolking. Ondertussen ma ken de boeren zich nog steeds •zorgen over hun gewassen. Levenslang voor 14-jarige SYDNEY (Reuter) In Sydney is een meisje van 14 jaar tót le venslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord op een 3-jarig jongetje. Een meisje van 19. met wie zij de kleuter in koelen bloede van het leven had beroofd, kreeg dezelfde straf. deze werd onlangs ontslagen uit de gevangenis, waar hij werd vastgehouden op verdenking be trokken te zijn geweest bij een bomaanslag in 1969 in Milaan, die zestien mensen het leven kostte. Valpredo was kandidaat van de communistische splintergroep „II Manifesto", dire alle vijf ze tels 'in het vorige parlement heeft verloren. zijn proces wacht, had minder geluk. Pietro Valpreda zou op grond van par lementaire onschendbaarheid uit de gevangenis zijn ontslagen als hij gekozen was. Een tweede die niet zo gelukkig was gekozen te worden was markies Emilio Pucci, een be kend mode-ontwerper in Floren ce. Hij verloor zijn zetel voor de liberale partij. Meer succes had voetvalscheids- rechter Concetto lo Bello, die op Sicilië kandidaat voor de chris ten-democratische partij was. Lo Bello, die meer dan driehon derd wedstrijden in de Italiaan se eerste divisie en tal van in ternationale ontmoetingen heeft gefloten, verklaarde dat hij zijn scheidsrechtersfluit niet zal op- Het prototype bergen nu hij een „eerzaam lijke caravan parlementslid" is geworden. senen ruimte in de vacamobiel toont een volwaardige caravan op een volwaardig chassis. De eigen 3y2 meter lang heeft een open verbinding met de cabine en biedt aan vier volwas- i overvloed. Westen wil DDR zonder stemrecht in Stockholm NEW YORK (DPA) In een ge zamenlijke stap bij de secreta ris-generaal der Verenigde Na ties, Waldheim, hebben de lei ders van de delegaties der drie grote Westerse mogendheden het standpunt van hun regerin gen beklemtoond dat de DDR (Oost-Duitsland) niet via de achterdeur van de milieuconfe rentie in Stockholm politieke en staatsrechtelijke erkenning mag krijgen. De DDR kan volgens deze landen wel aan de conferentie deelne men, maar zij mag geen stem recht krijgen. Het oostblok heeft daarentegen gedreigd de confe rentie te boycotten als Oost- Duitsland niet als gelijkberech tigd deelnemer wordt toegela ten. Jenkins ontving Karei de Groteprijs AKEN (DPA) De voormalige plaatsvervangende leider van de Britse Labour-partij, Roy Jen kins. heeft gisteren de Karel- de-Groteprijs van de stad Aken voor zijn „vastberaden ijveren voor de Britse toetreding tot de EEG" in ontvangst genomen. Jenkins is de derde Brit, die de onderscheiding krijgt (De ande ren waren Churchill en Edward Heath). Hij onderscheidde zich door tegen het standpunt van Labour te stemmen, tijdens de debatten over de Britse toetre ding tot de EEG. Aan de voorgevel van het pand 18-19 gelegen aan het St. Anna- plein waarin van 1866-1868 Vincent v. Gogh woonde, is een bronzen plaquette onthuld, die vervaardigd is door de kunste naar Niei Steenbergen. (Van onze correspondent) OLDENZAAL Het werkverband ,,De Schakel" heeft op Hemelvaartsdag aan een groot aantal binnen- en buiten- j landse genodigden een tot dusver unieke vinding op kam- peergebied gepresenteerd, nl. een vakantieauto in cara- j vanstijl, die de naam vacamobiel heeft gekregen. BRUSSEL (ANP) Dr. S. L. Mansholt. voorzitter van dc Eu ropese Commissie in Brussel, heeft woensdagavond de plaats vervangend permanent verte genwoordiger van Griekenland bij de EEG, Nicolas Katapodis, ontboden om namens de ge meenschap te protesteren tegen recente nieuwe arrestaties in Griekenland. Mansholt heeft hem een verkla ring overhandigd waarin gezegd wordt dat de EEG met veront waardiging kennis heeeft geno men van nieuwe arrestaties in Griekenland, onder meer van personen die altijd hebben ge streden voor de Europese ge dachte en die hebben bijgedra gen tot de totstandkoming van het associatie-akkoord tussen de EEG en Griekenland. (Het gaat hier in het bijzonder om Pesma- zoglou, destijds de voornaamste Griekse onderhandelaar bij de associatie-onderhandelingen, en Kanellakis, de voorzitter van de Grieks-Europese jongerenorga nisatie). (ADVERTENTIE) Het idee daartoe is afkomstig van n.v. Avonds te Mortsel bij Ant werpen, importeur van de Pool se Zuk-automobielen. Beide di recties zochten een caravanbou wer voor het realiseren van een complete caravan op de onder bouw van een kleine Zukwagen versterkt. Het grote voordeel van polyester is dat het geen onderhoud vraagt en ook na vele jaren intensief gebruik geen lekkages kent. Meer dan 17 jaar reeds zijn polyestercara vans, getrokken door personen wagens, in gebruik. en vonden deze in het werkver- Handig bij de vacamobiel is de band „De Schakel" te Olden- zaal, dat reeds een aantal jaren met succes caravans op de markt brengt. Het motorchassis van een Zuk heeft een speciale vering, waar door de combinatie met de op bouw een harmoniërend geheel is geworden. Het chassis is dus danig geconstrueerd dat een lange levensduur is gewaar borgd. De motor is een vier-ci- lindermotor van 2120 cc. De achterbrug is zelfdragend. flexibele verbinding tussen cabi ne en caravan, waardoor de ge hele ruimte van de combinatie ter beschikking staat van de maximaal 4 vakantiegangers. In voorbereiding is de bouw van een vacamobiel die geschikt is voor zes personen. Opbouw DEN HAAG (ANP) „Er is in ons volk iets veran- derd; wij zijn in ons gedrag niet meer hetzelfde volk van vroeger: er is een stuk degelijkheid uit ons volk weggeëbd, de eigen verantwoordelijk heid kent andere toetsstenen en de slordigheid neemt hand over hand toe". De voorzitter van de vereniging van brandassura deuren, mr. C. D. Henny, heeft dit woensdag in de jaarvergadering van deze vereniging een van de oorzaken genoemd van de voortdurende stij ging van de brandschade in ons land. In 1971 hebben de verzekeringmaatschappijen een re cordbedrag aan brand- en bedrijfsschade moeten uitkeren, hoewel zeer grote brandschaden, zoals in 1968 bij Shell in Pernis, vorig jaar niet zijn voorgekomen. Desondanks bedroeg de schade ruim 270 min. gulden. „Slordigheid", aldus mr. Henny, „heeft immers al vaak een forse schade veroorzaakt. Die slordig heid vloeit overigens vaak voort uit ontwetend- heid. Het is niet altijd laksheid: dikwijls beseft men niet welke rampzalige gevolgen een nalatig heid kan hebben". McGovern wint in Nebraska OMAHA (Rtr) Senator Geor ge McGovern heeft in de strijd om de democratische kandida tuur voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen wederom een belangrijke overwinning ge boekt. Bij de woensdag in de conserva tieve staat Nebraska gehouden voorverkiezingen behaalde hij zes procent meer stemmen dan zijn grootste rivaal, senator Hu- bert Humphrey. De stemmen verhouding was 41—35. Georg Wallace kreeg dertien procent. Noodsprong ruimtevaarder HOUSTON (Reuter) Astronaut Charles Conrad (41), de derde mens die op de maan heeft ge lopen, heeft woensdag een oe fenvliegtuig met het valscherm moeten verlaten toen een nood landing op een vliegbasis bij Austin in Texas niet lukte. Hij is ter observatie in een zieken huis opgenomen, maar is onge deerd. Conrad was commandant van de Apollo 12 Sn november 1969. In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11,20 en 23 mei). Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas beta,alt u max. f 4.- Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65 kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plusser kan or een kopen (uw vyouw mag jonger zijn). NS-legitimatichewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrengen. KERK EN WERELD De Theosofische Vereniging, Nederlandse Afde ling, bestaat op zondag 14 mei vijfenzeventig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er die dag om twee uur een openbare bijeen komst worden gehouden in de Rai te Amster dam. Tijdens die bijeenkomst zullen er twee voordrachten worden gehouden. Mag. H. J. Spierenburg en de Leidse hoogleraar prof. dr. J. H. Dubbink zJjn daarvoor uitgenodigd. De Theosofische Vereniging is ontstaan als reactie op het toenemende materialisme, In een tot nu toe betrekkelijk gesioten structuur werkten de leden van de vereniging aan de verwezenlijking van de door de stichters opge stelde drie doeleinden: het vormen van een kern van de algemene broederschap der mens heid, zonder onderscheid van ras, geslacht, kaste of kleur, het aanmoedigen van vergelij kenden studie van godsdiensten, wijsbegeerte en wetenschappen en het onderzoeken van on verklaarde wetten der natuur en van latente krachten in de mens. De theosofische visie geeft alle geestelijke be- wegingen en stromingen de principiële gelijk heid. Door de vrij gesloten structuur van de Theosofische vereniging, werd de organisatie vaak gezien als een neo-Boeddhisme. waarin de algemeen christelijke en humanistische waarden niet worden erkend, hetgeen overi gens in tegenspraak zou zijn met de doel einden. De viering van het 75-jarig jubileum van de Ne derlandse afdeling de vereniging werd in 1875 in New York gesticht zal vooral bena drukken dat de bewus'wording van de inner lijke waarden meer dan ooit nodig is, juist dn deze tijd nu de begrensdheid van de economi sche en technische potentie is aangetoond. Problemen als milieuverontreaniging, honger in de wereldproblemen is er voornamelijk op get- theosofen. Hun bijdrage aan de oplossing van de wereldproblemen is er voornameldjko p ge richt dat er op brede schaal een verschuiving van het normbesef naar meer geestelijke ni veaus ontstaat De Nederlandse Afdeling wil bovendien meer gaan samenwerken met ver enigingen, die in wezen dezelfde doeleinden hebben. Daarmee hoopt men ook het gesloten karakter van de vereniging enigszins te door breken. Lufherse kerk aanvaart homofiele ambisdrager De synode van de evange- lisch-Lutherse kerk heeft een rapport over homofilie ei» het predikambt aanvaard en besloten het aan de predi kanten ter studie aan te bie den. Bij de benoeming van een ho mofiele ambtsdrager dienen geen andere maatstaven te worden aangelegd dan bij de benoeming van enige andere functionaris, aldus het rap port, dat onder meer werd opgesteld door de Utrechtse psychiater dr. H. A. C. Kamphuisen. Het rapport stelt zich op het standpunt dat er geen be roep, geen functie, geen maatschappelijke taak is, waarin een homofiele mede mens niet zou kunnen staan, mits hij voldoet aan de alge mene eisen die met betrek king tot die functie moeten worden gesteld. De synode besloot voorts dat een archiefcommissie in de 63 Lutherse gemeenten in Nederland de kunstvoorwer pen, schilderijen, avondmaal- bekers, doopvonten, boeken e.d. zal catalogiseren, zodat de synode een overzicht zal hebben van de kunstvoorwer pen en er controle kan zijn dat deze kunstvoorwerpen in het bezit van de kerk blij- Het werelddiaconaat van de Nederlandse hervormde kerk heeft in samenwerking met het Rode Kruis een eerste zending van 281 kilo verbandmiddelen en medicijnen (waarde ongeveer 70.000 gulden) naar Zuid-Vietnam verzonden. De zending is be stemd voor de teams van de boeddhistische vredesbeweging irt Zuid-Vietnam. Deze vredesbeweging verzorgt twintig van de vijfentwintig vluchtelingencentra in Hué. I Paus Paulus heeft de prefect van de congregatie voor de eredienst kardinaal Arturo Tabera Araoz benoemd tot zijn spe ciale gezant naar het nationale eucharistische congres dat van 22 tot 28 mei in Spanje wordt gehouden. De kardinaal was tot 1971 aartsbisschop van het Spaanse diocees Pamplona. De zusters Dominicanessen in de Zuidzweedse plaats Rögle gaan in de maand juni hun klooster verhuren. Volgens een be richt in de laatste uitgave van het kerkblad van Stockholm wil len de zusters door het verhuren van het klooster hun eigen va kantie verdienen. Bij de sanering van de ledenregisters, die eind vorig jaar in de evangelisch lutherse kerk Is gehouden, is gebleken, dat de teruggang in de lutherse kerk meevalt. Van de ruim 45.000 leden gaf bij de sanering 2,5 procent te kennen niet meer bij de kerk te willen horen. De financiële bijdragen van de lutheranen aan de kerk zijn in het afgelopen jaar omhoog gegaan. De katholieke stichting Caritas en de hulporganisatie van de evangelische kerk in Zwitserland zijn een actie begonnen voor de vluchtelingen uit Zuid-Soedan. Het saat om ruim 750.000 mensen die het land sinds 1955 hebben verlaten. Nu een over eenkomst is gesloten tussen de regering en leiders van de onaf hankelijkheidsbeweging, wil men maatregelen nemen om de vluchtelingen weer naar hun land terug te laten keren. Vanaf augustus van dit jaar organiseert het Universitair Insti tuut Vormingswerk Bedrijfsleven een doctoraal cursus theolo gie waarbij industriële verhoudingen bijzondere aandacht krij gen. De inschrijving tot die cursus staat tot 15 mei open voor pastores. Voor studenten is een apart studentendoctoraal met industriële verhoudingen in voorbereiding, waarvoor geïnteres seerden zich kunnen melden. Bovendien organiseert het insti tuut drie maal per jaar gemeenschappelijke studieweken. Zo is er in juni een bedrijfspracticum van vier weken. Informatie en aanmelding bij het instituut, Oostmaaslaan 80, Rotterdam. Theologiestudenten van de ho geschool te München zijn een handtekeningenactie begon nen ten gunste van de theo logiestudenten uit Bratislava, die door de Slowaakse auto riteiten gedwongen waren het seminarie te verlaten. De lijsten met handtekeningen, die op alle katholieke en evangelische faculteiten in de Bondsrepubliek en Oos tenrijk, en op alle academi sche instituten en gezamen lijke studentengemeenschap pen verzameld zullen wor den, worden later gestuurd naar het secretariaat voor kerkelijke aangelegenheden van het Slowaakse ministerie van cultuur. De initiatiefnemers van de ac tie protesteren tegen de staatsingreep op het semina rie. In een verklaring zeggen de studenten dat deze gang van zaken in tegenspraak is met het recht op de vrije uit oefening van godsdienst, die de Tsjecho-Slowaakse wet garandeert. De maatregel is volgens de studenten tevens in strijd met de vrije studie en de vrije beroepskeuze, een van de meest elementai re mensenrechten. In hun verklaring roepen de studen ten de ondertekenaars op om er bij hun regeringen, bij de Verenigde Nalies en bij hun kerken op aan te dringen, openlijk stelling te nemen. Zoals reeds eerder bericht, wa ren de Slowaakse theologie studenten gedwongen binnen vierentwintig uur het semi narie te verlaten. Als reden werd van de kant van de re gering meegedeeld, dat de betrokken studenten tijdens de „Praagse lente" een te grote activiteit aan de dag hadden gelegd. Verkenners blijven Puno steunen De Katholieke Verkenners zien in dc jongste ontwikkelingen rondom de persoon van de bisschop van Puno In Peru, mgr. Julio Gonzalez Ruiz geen aanleiding om dc actie ten gunste van het bisdom te staken. De bisschop, die zeer sociaal is ingesteld, is zoals gemeld, in conflict geraakt met de nuntius, hetgeen ertoe heeft geleld dat hij in zijn ambt gesuspendeerd wordt. In een verklaring van het na tionaal hoofdkwartier van de verkenners wordt gezegd, dat men zich geen oordeel kan vormen over de tegen mgr. Ruiz Ingebrachte be schuldigingen. „Daarvoor kennen wij te weinig de per soonlijke en plaatselijke om standigheden. Wij willen het opbouwwerk in Puno blijven steunen", aidus de hoofd kwartier, dat voor deze actie het gironummer 293435 ten name van de Landelijke Stichting De Katholieke Ver kenners te Den Haag heeft opengesteld. Schone stad De Europese bezoeker nam nog een laatste trekje aan zijn sigaret, gooide deze weg en stak de hand uit om een vriend te begroeten, die hem op het vliegveld van Kwala Loempoer was komen afha len. De Maleisische vriend bukte zich, pakte de peuk op en drukte toen pas zijn rela tie de hand. die hij daardoor1 mogelijk een boete bespaar' de. Toen zij door dc stad reden, waar nergens vuil te beken nen was. legde de Maleisier de bepalingen uit die hier gelden om de stad zuiver te houden. Vroeger lag er over al vuil, ook al werden er steeds meer straatvegers in dienst genomen. In decem ber 1969 werd de strenge po litieverordening van kracht die Kwala Loempoer tot een schone stad heeft gemaakt. Zelfs het wegwerpen van een peuk of spuwen werd straf baar. Als een agent iemand een peuk uit zijn wagen ziel gooien, wordt het nummer genoteerd en de eigenaar be boet. Als er vuil voor een winkel wordt aangetroffen, wordt de eigenaar beboet. De boeten lopen uiteen van 2 tot 175 dollar voor de eerste overtreding, tot een maxi mum van 350 dollar. Ieders een die weigert te betalen, wordt naar de gevangenis gestuurd. Van december 1969 tot nu toe werden meer dan 13.000 mensen gegrepen, die in totaal 110.000 dollar aan boeten moesten betalen. Het grote succes van de poli-' tleverordening heeft er toe geleid, dat tal van andere steden in Maleisië deze heb ben overgenomen. Wandelen Is het u ook opgevallen, dat enkele weken geleden hon derdduizenden mensen gin gen wandelen, toen de wan deling opeens een gulden kostteNu het weer gratis is, zie je niemand meer. Sprookje De plannen van minister Huur- dink om binnen enkele faren de huren drastisch te verho gen, kunnen een auteur stof bieden voor een sprookje, dat als volgt moet beginnen: „Er was eens een schatrijk man, die zijn eigen woning verkocht cn gehuurd ging wonen, omdat dit meer beantwoordde aan de zeef hoge eisen, die hij stelde aan zijn eigen staat en stand". Wat zouden we de porcelein- kast dieper vermogen te doorgron den, j de vader werd gevon- Ingeslap en De politie In een plaatsje bif Recife in Brazilië heeft een dief die was ingeslapen in het hed van een rijke indu strieel die hij wilde beroven, geboeid uit de droom gehol pen. Op jacht naar gelei had de dief systematisch het hele huls doorzocht cn na gedane arbeid wilde hlf het zich nog wel even gemakkelijk ma ken. Hij begon met een warm bad, dat hem echter zo slaperig maakte, dat hif de neiging niet kon onder drukken het bed van zijn „werkgever" eens te probe ren. Het was daar dat de in dustrieel. en korte tijd later de politie, hem vond, nog steecis In Morpheus armen. Slaven (We zifn weliswaar succesvol geweest bij het uitbannen van Angola-koffie, maar dc vraag is: wat nu?) Niet langer zulle ns la- i koffie, die door zwarte sla- als slaven daar In angst en vrezen i Bloedig worden onderdrukt. Hoeveel nog moetan we gaan Dij 't onnadenkend consumeren de gevulde welvaartskom! fCwam slechts datgene op de borden, waarvan dc staven vrtjer wor den: e nwamen van de honger Bad Een paardenfokker In Saint Brleuc (Brotagnc) heeft een groot zwembassin met ver warmd water geopend voor paarden. In het midden Is een eilandje, waarop perso neel het zwemmen kan lel' den. Van het bad gaan ge bruik maken paarden die ge wond zifn geweest of door het rennen oververmoeid zijp geworden. Het warme wate is goed voor hun spieren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9