RUNSTREEK KRUGT WAT ZACHTER WATER Zuiderkwartier zwaar in zorgen SPORTDAG WARMOND WAS GROOT SUCCES DE FONTEIN IN DE LAK LDM moet Rijnstreek in toekomst van water voorzien HINDER IN HET HEEMPARK Vrachtwagens in weekeinde naar omheind terrein Markt berichten Burgerlijke stand VRIJDAG 12 MEI 1972 LEIDSE COURANT RIJNSTREEK Een zeven meter hoog apparaat, dat tienduizend gulden kost en geplaatst is in de watertoren van Hazerswoude Rijn dijk zorgt er sinds een paar dagen voor dat het water in de Rijn streek beduidend minder hard is dan het was. Dat gebeurt op een voor het oog zeer simpele methode: men voegt aan het door het apparaat circulerende water natronloog toe, een stof die zich gaat binden met de boosdoener in het Rijnstreekwater, de kalk. Gevolg: het water wordt zachter. Het was 30 Duitse graden, het is op dit moment 25 graden en het moet nog verder omlaag, naar 5 6 Duit se graden. Wat aardig is als men bedenkt dat het water in de duin streek, dat van de LDM een hardheid heeft van 21 graden. De buizen die een leiding moeten gaan vormen waardoor het Elisabethziekenhuis LDM-water krijgt. Het ziekenhuis wilde beslist zacht water omdat het anders een dure onthardingsmachine had moeten aan schaffen. Goed nieuws derhalve voor de huisvrouwen die minder zeep zullen hoeven te gebruiken in hun wasmachines. Nu het water minder hard wordt wordt de zeep niet langer nutte loos gemaakt door de aanwe zigheid van calcium en magne sium. Ook de afzetting van ke telsteen zal veel minder worden. Dat zal allemaal echter toch nog wel even gaan duren omdat men nog werkt met een proefin stallatie. Of het waterleidingbe drijf definitief op deze manier doorgaat met het ontharden van water wordt over een klein jaar bekend. Dan pas kan men beoordelen of het apparaat aan de verwaohtingen beantwoord heeft. Behalve de kwaliteit van het wa ter zorgt ook de benodigde hoe veelheid voor problemen. Op dit moment verbruikt men in de Rijnstreek vijf miljoen kubieke meter water per jaar. Daar kan het waterleidingbedrijf dat voor deze streek moet zor gen niet zelf in voorzien. Uit de bronnen langs de Oude Rijn haalt men vanaf een diepte van vertig meter ongeveer drie miljoen kubieke meter. Dat is niet het maximum, men zou vier miljoen m3 op kunnen pompen, maar men heeft er de voorkeur aan gegeven zich tot een kleinere hoeveelheid te be perken om niet eerder dan ver wacht door de voorraad heen te zijn. Daarom koopt men het restant van de Goudse drinkwa- Het apparaat dat voor zachter water moet gaan zorgen in de Rijn streek. Men brengt natronloog in het circulerende water, welke stof zich moet binden met de kalk. Tien mille van gemeente blijft na telefoontje uit LEIDEN - Het PvdA-raadsUd H.C. Kwik heeft B en W meege deeld dat hij het niet eens is met de procedure rond het niet toekennen van een bedrag van 10.000 gulden aan de Leidse korfbalvereniging Zuiderkwar tier. Nadat de korfbalvereniging een nieuw clubhuis had gekregen, werd nog eens een bedrag van 10.000 gld. toegezegd door wet houder De Haan en de heer Biegstraten van de Sportstich ting. Enkele maanden geleden werd dit van de baan geschoven met een simpel telefoontje. Hoe wel Zuiderkwartier een brief over de zaak zou krijgen, heeft het bestuur nog niets ontvan gen. Dit niet toekennen van 10.000 be tekent een grote slag voor de korfbalvereniging. Het bestuur zal genoodzaakt zijn een contri butieverhoging in te voeren. Vele activiteiten zullen boven- dien moeten worden gestaakt en het is nog maar de vraag of de trainer kan aanblijven. termaatschappij. Samen kunnen ze bijna zeven miljoen kubieke meter water per jaar leveren. Ook dat zal op den duur echter slechts een fractie zijn van wat er aan water in de Rijnstreek gebruikt gaat worden. Vooral niet nu enkele grote gebruikers zich in dit gebied gevestigd heb ben. Volgend jaar al heeft de brouwerij Heineken 150.000 m3 water nodig. En dat is nog maar een begin. In 1980 rekent Heineken op niet minder dan zeven miljoen kubieke meter per jaar. Daarnaast moet ook nog eens 100.000 m3 water gele verd worden aan het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. In to taal verwacht men in het jaar 2000 twintig miljoen kubieke meter water per jaar te moeten leveren. Dat getal is als volgt samengesteld: Leiderdorp en Zoeterwoude 4,7 miljoen, Heine ken 7 miljoen, het merengebied (Alkemade gn omstreken) en Hazerswoude 4,3 miljoen, Bos koop en Waddinxveen 4 miljoen. Het extra-water moet uit de dui nen komen. Met de LDM is overeengekomen dat deze maat schappij in de toekomst 17,3 miljoen m3 water per jaar gaat leveren aan de Rijnstreek. Hei neken, het ziekenhuis, Leider dorp en Zoeterwoude krijgen al leen maar LDM-water, het me rengebied en Hazerswoude voor een gedeelte. Het Elisabethzie kenhuis heeft spec aal aange drongen op „Leids" water om dat men zeker wil zijn van zacht water, om te voorkomen dat men een onthardingsinstal- latie moet aanschaffen om de apparatuur tegen het afzetten van ketelsteen te beschermen. De LDM gaat water leveren via een inkooppunt ter hoogte van de Zijldijk in Leiderdorp. Via een leiding met een diameter van 500 mm, die men op het ogenblik aan het aanleggen is, gaat het ziekenhuis van water voorzien. Deze leiding moet in de begintijd overigens ook Hei neken gaan voeden. Om de risi co's, die met deze enorme leve ringen gepaard gaan, te dek ken gaal men een koppelleiding aanleggen een onderlinge verbinding tussen de diverse waterleidingen tussen Den Haag, Leiden, Heineken-Zoeter- woude en via Delft weer terug naar Den Haag. NÖORDWIJK Op grond van de teleurstellende bedrijfsre sultaten over 1971, blijkt de N.V. Zeebad Noordwijk voor nemens te zijn geweest om het Zuiderbad aan de konin gin Asrid Boulevard in het komende seizoen niet meer te exploiteren. Aangezien de sluiting van het Zuiderbad naar de mening van het gemeentebestuur van Noordwijk een zeer na delige invloed zou hebben op deontwikkeling van de bad plaats, hebben B. en W. een gesprek gehad met de N.V. Zeebad. Daarbij is gebleken, dat het exploitatietekort in belangrijke mate wordt ver oorzaakt door de huursom, welke de N.V. verschuldigd is aan de gemeente voor de ondergrond van het Zuider bad. Voor 1972 werd de huur som geraamd op 7810,-. De N.V. Zeebad heeft aan ht ge meentebestuur verzocht de huurprijs voor 1972 terug te brengen tot het symbolische bedrag van 1,-, waarna zij de exploitatie van het Zui derbad zou willen voortzet ten. De fontein op de Vismarkt die op springen staat. LEIDEN Het springen van de fontein op de Viachmarkt" is ja renlang een van de toppers ge weest op de „Feestwijzer" .voor 3 October. Weliswaar is het „springen" na restauratie van het inwendige van het monumentje een alledaags ge beuren. Maar het blijft een fees telijk element. Al bestaat het angstige vermoeden dat het bin nenkort wel eens uit -zou kunnen zijn met de pret. Want na de verbreding van de rijbaan werd het smeedijzeren hek gedeeltelijk weggehaald en opgeslagen om dat het een sta-in-de-weg was voor de voetgangers en de bus passagiers. Daarmee kwam het monumentale fonteintje onder handbereik van het niet zo kies keurige publiek, Bovendien wordt het oude beeldhouwwerk door water en vuile lucht aangetast. Op verzoek van ir. W. Kuypers (raadslid D'66) die bang is, dat de fontein op de Vismarkt op springen staat, heeft de Dienst Gemeentewerken nu de sugges tie in studie, het monumentje met een beschermende laag transparante lak te bedekken. Kortekaas; kogelstoten L. v.d. Hulst en L. v.d. Hulst; hoog springen L. v.d. Hulst en G. van Tongeren: groepsprijs L. v.d. Hulst en W. v. Winsen. Warmond Dit weekeinde heeft de jeugdraad voor de zevende maal de jaarlijkse sportdag voor jeugd en ouderen georgani seerd. Er waren ditmaal 375 deelnemers. De heer Van Beek 17-25 jaar: hardlopen: reikte de prijzen uit aan de sloot en K. Groen jeugd, de heer Van Eyk deed hetzelfde bij de ouderen. De winnaars van de verschillende onderdelen waren: 7 en 8 jaar: hardlopen M. Kou- wenhoven en M. Opgehaeffen; verspringen I. van Stijn en W. Hoek; hindernislopen N. v.d. Heiden en D. Waersenburg; groepsprijs M. Vel en N. Opgen- haeffen. 9 en 10 jaar: hardlopen T. Bunts- ma en M. Warmerdam: ver springen E. Mentink en H. Hulsman; hindernislopen R. Juffermans en M. Warmerdam; groepsprijs E. Mentink en M. Warmerdam. 11 en 13 jaar: hardlopen H. Ha verkort en B. Zekveld; ver springen C. Haverkort en W. Buters; hindernislopen J. v.d. Hulst en G. Spierings; hoog springen M. van Tongeren en B. Zekveld; groepsprijs H. Haver kort en W. Buters. 14 en 16 jaar: hardlopen: D. v.d. Beest en W. van Winsen; ver springen: L. v.d. Hulst en K. kogelstoten R. Versluys en D. Kok; hoogspringen F. van Rijn en R. van Bentum; Groeps- L. v.d. prijs: C. Zwetsloot en K. Groen in 't Woud. 2. Zwet- 25 jaar en ouder: hardlopen en t Woud; verspringen Dolf van Dijk, ko gelstoten G. v.d. Linden, Hoog springen J. v. d. Zwet. Groeps prijs D. van Dijk. Prijs oudste deelnemer Jan Koppers. Veld loop dames: Ria van der Geest, veldloop heren Wim van Win- LEIDEN De Leidse perso neelsverenigingen en het Leidse Volkshuis organiseren zaterdag 17 juni een viswed strijd. Er zal in de Vliet ge vist worden. Voor het win nende bedrijf wordt een wis selbeker beschikbaar gesteld. KATWIJK Het kinderkoor van de St. Josefschool uit Katwijk aan den Rijn is er niet in geslaagd de finale van het KRO zangfestival te halen. De onder leiding van de heer Tullenaar zingende vterde en vijfde klassers kregen van de jury, Paula van Alphen, Hans Peters en Jos Timmer, niet meer dan 36fó punt. De winnaar behaalde 47/2 punt. Deze halve finale zal zondag aanstaande van een tot twee uur uit gezonden worden via Hilversum I. lEIDEN Het „Heempark" in leg en andere forse ingrepen in de Kikkerpolder is een van de toenemende mate geweld wordt mooiste - zo niet het mooiste - aangedaan, park van Leiden. Men vindt er een bloemlezing van inheemse Men wordt daaraan bij- een be- kruiden, gewassen en bomen, zoek aan het Heempark voort- PLAN GEMEENTE: die met name de moeite een stille beschouwing waard zijn, nu de natuur door verste delijking, industrie, wegenaan- durend op pijnlijke wijze herin nerd, meent Herman Ampt- meyer (raadslid PSP), door de geluidshinder die het verkeer op de Oegstgeesterweg veroor zaakt. Hij heeft daarom in de openbare vergadering van de Commissie voor de Volkshuis vesting en de Openbare Werken verzocht, langs de OegsCgeester- Wie In het Heempark in stilte wil weg een dichtere beplanting aan genieten van de zo vaak ont- te brengen die een deel van het heemde natuur, ondervindt hin- hinderlijke verkeerslawaai kan der van het langssnorrende ver- absorberen. keer. KATWIJK Gedurende het week einde kan men in Katwijk veel grote vlachtwagens aantreffen, geparkeerd in do straten, welke door hun chauffeur mee naar huls worden genomen. Afgezien van de risico's voor het ver keer, ondervinden de bewoners soms hinder doordat hun uit zicht geheel of gedeeltelijk wordt belemmerd. De reden, dat chauffeurs deze auto's vaak vlak bij hun woning plaatsen is vaakn ietalleenge- plaalsen is vaak niet alleen ge makzucht, doch ook omdat zij het oog willen hebben op de auto, of, indien het een koel-au- to is, voor controle van de tem peratuur. De gemeente wil iets gaan doen tegen dit weekeinde- parkeren en overweegt een of meer afsluitbare terreinen te omgeven met hoge hekken en voldoende politiecontrole, zodat diefstal of vernieling zo goed nis uitgesloten is. Zij rekent hierbij op medewerking van chauffeurs en/of eigenaren. Teneinde meer inzicht te krijgen in deze materie zal een en quète gehouden worden omtrent de AMBTSWONING BURGEMEESTER HAZERSWOUDE OPGELEVERD HAZERSWOUDE Hazerswoud- se wethouder van openbare wer ken, de heer L. Verwei], nam woensdagmiddag weer eens de gelegenheid te baat, om tot uit drukking te brengen dat het ge meentebestuur enorm is begaan met het woningbestand in de ge meente. „Die vierhonderd wo ningzoekenden hopen we alle maal te helpen"! Hij prefereer de in dit verband aan een rap port van minister Udink, van Vlkshuisvesting, waarin deze prioriteiten toezegt aan die ge bieden die woningbouw hel hardst nodig hebben. „Ik dachl dat wij daarvoor zeker in aan merking komen", aldus Ver- weij, die de wens uitsprak dal men bij bevoegde instanties niel aan Groene Hart-, maar aan hartproblemen denkt. De wethouder kwam tot deze uit spraken tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de opleve ring van de nieuwe ambtswo ning van de burgemeester, te genover de huidige aand e Bur gemeester Warnaarkade. Me vrouw Ten Heuvelhof, de echt genote van de eerste burger, kreeg de sleutel van de riante bungalow overhandigd door ar chitect J. Dekker, naar wiens ontwerp aannemingsbedrijf C. de Boer te werk ging. Wethou der P. A. Th. v.d. Werf sprak de wens uit, dat ,,deze woning een krachtbron mag zij die heil zaam zal zijn voor de gemeente Hazerswoude". Bij deze „ople- verings-gebeurtenis" gaven ook directeur gemeentewerken W. Soeters en gemeentesecretaris J. Verlare acte de présence, evenals de aannemer, die bin nen de gestelde tijdslimiet bleei wat de uitvoering van de op dracht betreft. Burgemeester J. 'ten Heuvelhof, nog even de rel len in het verleden over de bur- gemeesterlijke ambtswoning in herinnering brengd vertolke zijn dank jegens aannemer, archi tect en alle anderen. De leden van de gemeenteraad krijgen t.z.t. een uitnodiging om de nieuwe ambtswoning te bezichti gen. De nieuwe ambtswoning komt ie liggen aan de Ridder van Montfoortlaan, die is gepro jecteerd tussen de Oude Geme- neweg en de ds. D. A. v.d. Bosschstraat. motie de t i het weekeinde „mee naar huis" gaat en niet geparkeerd wordt op het terrein van het bedrijf. LEIDEN In de afgelopen nach ten zijn in de professorenwijk weer behoorlijk wat vernielin gen aangericht. Op de Van der Iïranderlerkade en Burggraven laan werden woensdagnacht van drie auto's de bunden kapot ge maakt. Ook in de Modderman straat werden de banden van een auto doorgesneden met een scherp voorwerp. In de Lorentzschool aan de Lo- rentzkade is in dezelfde nacht ingebroken. In de lokalen en kunloren lagen schoolbehoeften, zoals schriften en potloden, uit gestrooid op de vloer. Een pot- tcbakkersoven was onklaar ge maakt en van het televisietoe stel waren de knoppen afge- sloopt, De totale schade wordt door het hoofd van de school voorlopig geschat op 3.000, In een slijterij, annex cufé, aan de Korte Mare is gisterennacht driehonderd gulden uit een wis sellade en nog eens 27,50 uit de kassa weggehaald. leiden 1075—2300: uulsle koelen 1875: knlfvimrz.-ti rood 1850- zwurt 1575 1975: klumvnnrzeii 1575—tlHKi; Kulde vunrzeii 1450- 1575 -1900: «ulide viinr/en 1540 1850: pinken 1150- 1400: ki unkiilve- i'i'H 725 975: nuchtere kalveren v. O.GII de kwaliteit). Horen per kif.' «esl' wnl.11,00- 0.20 (2e vette knlverên per B.Ofi—5.30 (Ie kwnl.) Willi, 1.55 175 Cle melk- •hmirlljk koelen irljshnn- rertelljk ""prljiT uikei. I>. V. Dam en ,1. T, M. V •n H»nk, J. M. de Oroot en G. tinere, 1J. de Jn«<-i en 1. M. UI dOl Zwet luwd; II J. Neelcn en T. A

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5