Verzet ont deed FC Den Haag van etiket „alternatief bekerwinnaar" Ton van Eek beet door I -v i VRIJDAG 12 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 ROTTERDAM De mogelijkheid om te worden bestem peld tot „de alternatieve bekerwinnaar" had bij FC Den Haag tot een schrikbeeld kunnen uitgroeien. Voor Ajax was de verdere opmars naar de trilogie de iniet van het bekerduel, voor FC Den Haag het vestigen van de indruk dat Nederland een waardig vertegenwoordiger in het toer nooi om de Europa Cup II zou krijgen. Tevoren moest er immers rekening mee worden gehouden dat het onaan tastbaar geachte Ajax voor FC Den Haag een te zware opgave zou zijn, waartegen een sterk verzet de remedie moest zijn om inderdaad als de representant te worden geaccepteerd. Vandaar dat vurige duel, dat weliswaar niet in aanmerking kwam voor de stijrprijs in het vader landse voetbalgebeuren, maar boeiend bleef door het gril lige scoreverloop, de weerstand die FC Den Haag bood en de moeite die Ajax moest doen om tot een acceptabele verrichting te komen. Het „sluipdoelpunt" van Hans van Eeden. De bal draait om Stuy heen en zal in de uiterste hoek van het doel belanden. FC Den Haag is teruggekomen tot 2—1. Want hoewel het verschil, vooral individueel, af en toe grote vor men aannam, dwong FC Den Haag door de stugge strijdwijze de kampioen geen moment te verslappen. Die strijdwijze was ook de reden dat Ajax vrijwel nimmer tot het vloeiende combi natiespel kon komen waarmee een ploeg volledig kan worden weggespeeld. Daarvan was geen sprake, hoewel de defensie van FC Den Haag met Mansveld steld. Daarentegen kon de aan- valslljn van FC Den Haag, ze ker in de eerste helft, geen be dreiging vormen voor de Am sterdamse verdediging die in de lucht oppermachtig was en al tijd wel een been kon steken tussen de te korte combinaties, waarvan Harald Berg de ani mator was maar hij had niet de juiste man tot zijn beschikking om tot een succesvolle afron ding te komen. en Thie ale de grote figuren - Bjj Ajax he, echter grote problemen werd ge- BEVERWIJK Tonny van Eek, de tweevoudige Neder landse lichtgewicht kampioen, heeft gisteren op de vierde avond van het Holland bokstoernooi in Beverwijk een ein de gemaakt aan de serie nederlagen, die de Nederlandse vertegenwoordigers dinsdag- en woensdagavond in Am sterdam en Vlissingen leden. De Amsterdammer versloeg de Hongaarse kampioen Lazlo Zentes na een verbitterd duel met drie tegen twee jury-stemmen op punten. gaf dat moeilijkheden met de visa. Gisteren is uit Den Haag alsnog toestemming verstrekt om de visa af te geven maar omdat de ambassade in Moskou pas om half tien openging en het vliegtuig een half uur later vertrok was het onmogelijk de zaak op tijd te regelen". De toernooi-organisatie heeft nu het lotingsschema in de ge wichtsklasse waarin de Russen uitkwamen, moeten wijzigen. ifan Eek na afloop van de partij: ,,In de tweede ronde wilde ik na een linkse hoek op mijn maag opgeven. Ik dacht dat die Hon gaar dwars door me heen sloeg. Doorbijten was het enige waar aan ik dacht". Van Eek kwam moeilijk op gang en werd daar door in het defensief gedrongen door de Hongaar, die met 312 partijen er precies 270 meer had gebokst dan de Nederlandse kampioen, die gisteravond voor de 42e maal in de ring stond. In de tweede ronde bokste Van Eek voortreffelijk vanuit de de fensie en scoorde met links- rechtse combinaties terwijl hij de Hongaar veelvuldig liet mis slaan. De linkse hoek, die de rechtsvoorstaande Zentes in die ronde op de maag van de Ne derlander plaatste, betekende bijna het einde. De Amsterdam mer beet zich echter door de pijn heen, en nam in de slotron- de de partij zelfs in handen. Zentes viel wel- voortdurend aan maar werd uitstekend opgevan gen. De laatste ronde heeft hij het jurylid dat aan Van Eek de voorkeurstem gaf de doorslag gegeven. De juryscores" 59-58, 59-59 (voorkeur Van Eek), 58-59 60-59 en 57-60. Rudi Koopmans, de Nederlandse middengewicht kampioen, heeft zijn deelneming aan het Hol- landtoernooi, dat voor hem als kwalificatie voor de Olympische spelen gold met zijn baan moe ten bekopen. Het Hollandbokstoernool, dat op de eerste drie avonden on danks de hoge kwaliteit van het gebodene slecht bezocht werd, heeft op de vierde dag een ernstige tegenslag gehad. Gisteren gingen de organisato ren vergeefs naar Schiphol om drie Russische boksers, die la- ter..zouden aankomen, af te ha len. Vlieggewicht jen, de Olym pische kamden vedergewicht Sokolov en middengewicht Tol- kov arriveerden echter niet. Bij navraag in Moskou bleek dat de Russen geen visum hadden ge kregen. NBB-voorzitter Hof man: ,,De Russen hebben op het laatste moment hun ploeg gewijzigd. De visa waren op naam van de oorspronkelijk aangewezen bokser afgegeven. Toen de ploeg veranderd werd Jong Rusland al in halve eindstrijd DUISBURG Indien Jong Oranje er volgende week wonsdag in slaagt de be slissingswedstrijd tegen Bulgarije, in Frankfort voor de kwart finales van het Europese voetbaltoer nooi voor landenploegen van spelers onder 23 jaar te winnen, ontmoet de ploeg in de halve eindstrij den de Russische jeugd. In de tweede wedstrijd voor de kwarteindstrijden, gis teren in Duisburg gespeeld tussen West Duitland en Rusland werd niet ges coord. De Russen gaan over naar de volgende ron de aangezien zij in de ees- te ontmoeting met 3-1 zege vierden. Den Haag De premie van sporttoto nummer 40 ten bedra ge van bruto 142.594,60 is ten deel gevallen aan de houder van het formulier met nummer j 1713369. De gelukkige ontvangt nu aan prijs en premie in totaal bruto 142.868,60. stroever dan mocht worden ver wacht van een ploeg die een unieke prestatie wenst te leve ren door kampioen, bekerhouder en Europa Cupwinnaar te wor den. De vurige inzet van het duel werd door scheidsrechter Dorpmans al spoedig getemperd toen De Zoete, aangesteld als bewaker van Cruijff, meteen ietwat hardhandig optrad. Dorp mans achtte het zijn plicht de zaken strak in de hand te hou den en hij floot onverbiddelijk voor de nogal veelvuldige over tredingen, aan beide zijden ove rigens. Geraffineerd Niet alleen daardoor ontstond een rommelig geheel. De aanvallen de kracht van Ajax was wel zo groot, dat FC Den Haag moest overgaan tot het breken van de attaques. Daarvoor was bijna geen tijd meer toen Cruyff, zich ontdaan hebbend van De Zoete, aan een onnavolgbare solo be gon, die een bekroning waard was geweest. Hij kon Ton Thie echter niet voorbij komen. Ook Swart kon dat niet toen hij ein delijk de bal in een zodanige po sitie kreeg waaruit hij gewend is te scoren. De voet van Thie verijdelde de poging, die pal daarop wel ge stalte kreeg toen Ajax een ge raffineerde combinatie in elkaar vlocht en Cruyff er de laatste voet aan legde: 1-0. De steriele aanval van FC Den Haag vermocht in de eerste helft niet meer dan eenmaal tot het doel van Ajax door te drin gen en dat was nog met een kopbal van Mansveld. Op de met 55.000 kijkers gevulde tribu nes vroeg de Amsterdamse aan hang zich luidkeels af waarom het overwicht niet in meer tref fers werd uitgedrukt. Steeds weer stuitten do Amsterdamse aanvallers echter op de onver zettelijke Haagse defensie. De strijd kreeg daardoor wel het karakter van het duel tussen technischer vaardigheid en stug verzet, waaraan nu en dan wel far! y Zodra de kans zich voordeed, verscheen Aad Mansveld in de aanval. Dat was dus zeker het geval bij een vrije trap, die hem tot vogelvlucht brengt en de bal zoveel kracht meegeeft dat de Ajacieden terugdeinzen. kort maar er was niet gebeurd - wat „nippertjeswerk" te pas kwam, zoals het moment waar op Thie (weer) met zijn voet een schot van Swart kon keren, de koele wijze waarop hij een solo van Keizer onderbrak en het ogenblik vlak na de rust toen Cruyff met een verre pass Mühren bereikte, wiens voorzet door Swart in gunstige positie naast werd gekopt. Meer vaart Haag vecht voor de image niet door toeval te zijn doorgedron gen tot de Europese strijd voor bekerwinnaars. En toch kwam het doelpunt waar mee FC Den Haag op 2-1 kwam, op merkwaardige wijze tot stand. Van Eeden schoot, op de linkervleugel, de bal langs de hem tegemoetkomende Stuy en In de verste hoek trof hij doel: 2-1. Er hadden zich toen bij FC Den Haag enige wijzigingen voorge daan. Korevaar en De Caluwé hadden als vleugelverdedigers van plaats verwisseld, Van Ee den speelde op de rechterflank en Hestad links. Het bracht geen wijziging in de aanvals- kracht van FC Den Haag. Dat gebeurde pas toen Roggeveen, die in het centrum geen enkele kans had gekregen en zich evenmin in de combinatie had kunnen mengen, werd geruild voor René Pas, wiens dribbel- werk Ruud Krol menigmaal voor problemen stelde. Toen Pas in elk geval meer vaart in de aanval had gebracht, kon de achterstand, inmiddels al opge lopen tot 2-0 worden verkleind. Scheidsrechter Dorpmans had namelijk de manier waarop De Weer' herhaalde ach- Drie minuten later had Ajax het verschil weer op twee doelpun ten gebracht. Uit een voorzet van Cruyff, waaruit blijkt dat hij toch niet zo effectief werd geschaduwd want hij scoorde Ajax' eerste doelpunt en was ook rechtstreeks betrokken bij het tweede, kon Thie de bal nog aantippen, maar wel voor de voeten van Keizer die de simpe le kans niet ongebruikt liet: 3-1. Dat gebeurde in een periode FC Den Haag, na dat ïenige Amsterdamse sup porter tevoren had voorspeld: FC Den Haag wordt wegge speeld. Daarvan was geen spra-1 ke en dat moet op rekening worden geschreven van het vol ijverige Haagse middenveld en i de defensie, die weigerde te ca- j pituleren voor de soms razend- snelle, uitgekiende Amsterdam-1 se combinaties. Het was echter I ook zo dat Ajax noch FC Den Haag tot het hoogste niveau konden komen. Beide ploegen-1 speelden onder het normale kunnen maar wel op een wijze die inherent is aan een beker-1 strijd, een dikwijls felle strijd. Maar nadat premier Biesheuvel de trofee had uitgereikt, vorm den de Hagenaars een erehaag voor de tegenstander die het tweede deel van de trilogie had bereikt. Want zo is ook een be kerduel: hard maar niet meedo genloos. sluipdoelpunt" van Van Eeden En FC Den Haag, hoewel tech- sterk opdrong, terecht overi gens, want er was bij Ajax sprake van ongerustheid. De weinig imponerende aanval van FC Den Haag had zich ontwor steld aan het gevoel dat er niets meer kon lukken. nisch op lager vlak, behoeft zich niet te voelen als de alter natieve bekerwinnaar. De vecht lust alleen al staat daarvoor borg. HERMAN VAN BERGEM Zoete door aan het shirt te trekken Cruyff trachtte te stoppen, nog getolereerd omdat de Europese voetballer nr 1 nog in het bezit van de bal bleef. Maar toen hem, in eendrachtige samenwerking tussen De Zoete terstand, vocht FC Den Haag, dat niet voor niets de naam ..cupfighter" in het blazoen mag schrijven, terug. Hestad, na het inzetten van Pas tot spits aangesteld, was ineens veel be weeglijker. en Mansveld de doortocht werd Hij was naar rechts geswitcht belet, was de tolerantie van waar hij stuitte op Krol, die Dorpmans niet toereikend en hem, liggend op de grond vast- kende hij Ajax 'n strafschop toe hield. Dorpsmans was resoluut die door Mühren werd omgezet In zijn beslissing: strafschop en 'n 2-0. Aad Mansveld kwam daardoor toch aan zijn doelpunt: 3-2. Merkwaardig Met een dergelijke stand zou me- Onder normaal nige wedstrijd volledig ten einde De vier minuten die nog restten, zijn. Niet echter indien FC Den waren voor FC Den Haag te Urtain verdedigt titel tegen Blin MADRID De Spaanse bokser Jose Manuel Ibar „Urtain" Eu ropees kampioen zwaargewicht, zal op 9 juni in Madrid zijn ti tel verdedigen tegen de West duitser JUrgen Blin. Dit hebben de managers van „Ur tain" en Blin woensdag in Ma drid bekendgemaakt. Jürgen Blin is door de Europese boks- unie als officiële uitdager aange wezen. Dit betekent dat de kans van Rudi Lubbers op een titel gevecht op korte termijn tot nul is gereduceerd. JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Zaterdag en zondag geopend. KOPENHAGEN VeJIe heeft de finale van het toernooi om de Deense voetbalbekcr gewonnen. De ploeg, die ook reeds natio naal kampioen was, versloeg de tweede divisieclub Fremad Amager met 2-0. Fremud was dus reeds verzekerd van deelne ming in het toernooi om de Eu ropa Cup voor hekerwinnaars.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15