Wijziging in opzet „Meren wijk" Nieuw veen koopt het Groene Kruisgebouw Laatste avond van de minister Mr. Vrolijk kon raad Warmond niets beloven sen ?Ver. Milieubeheer t voor organisatie ro „milieuwachters55 14 mei Moederdag - Taartendag Banketbakkerij Fa. A. v. d. Heijden Bewoners Nieuwstraat ontevreden OOK Wat u moet weten I 1972 WOENSDAG 10 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Door Ton Pieters) [rMOND Met een pakket ihtinggevende verlangens en wensen van de Warmondse ge meenteraad mend het profiel vi irgemeester is iris der koningin in Zuid-Hol- lang gisteravond huiswaarts ge trokken. De diepere gevoelens van de oud-journalist Maarten Vrolijk zijn niet aan het da- licht getreden; sommige van de aanwezigen hadden daar heel wat voor willen geven. Mr. I Vrolijk als commissaris vond het echter een heel constructie ve avond, ook al was hij dan gebonden aan de hem door de minister van Binnenlandse Zaken gegeven instructies. De raad er kende graag, dat de commissa ris slechts kon handelen „bin nen het raam van zijn mogelijk heden" maar de Warmondse be stuurders lieten geen middel on gebruikt om de heer Vrolijk uit te halen. Ondanks alle bloemen, de koffie, de cake en de sherry en vooral ook de hardnekkige pogingen van waarnemend burgemeester mr. V. C. Groenendijk om tot zeu- rens toe de commissaris tot een voor Warmond aangename uit spraak te verleiden, bleef de heer Vrolijk bij zijn voorge schreven standpunt:de minis ter oordeelt beslissend. Primair op dit moment is, dat de aanbe veling geschiedt op basis van bekwaamheid en geschiktheid. Mr. Vrolijk had zo zijn richtlij nen. Hij zette de raad uiteen: „Allereerst heb ik de taak, de raad te horen. Als de hier aan wezige en welkome burgerij spreekt zal ik de vergadering niet verlaten, maar ik zal ook niet luisteren". Dit was al een eerste indicatie, dat niet alles van een leien dakje zou gaan. Vanuit de raad werd het reeds op schrift gestelde profiel nader getekend en aangevuld, zowel namens de samenwerkende fracties als door de VVD-er Bakker. Het was duidelijk: War mond wil iemand met goede contactuele eigenschappen, die in een kleine gemeente bijzon der belangrijk zijn. Het moet ook een jonge man zijn. ten hoogste 40 jaar oud, energiek, die het in zich heeft een „goeie" te worden en hier het vak kan leren. Mr. Vrolijk vond het een uitste kend profiel. „Als ik een beter wist, zou ik het zeggen". Alleen die grens van 40 jaar achtte hij bedenkelijk. ,,U bent toch al met uw wensen op weg naar het schaap met vijf poten. Het zal gewoon iemand moeten zijn die mensen en andere vraagstukken normaal kan benaderen". Toen de heer Vrolijk vertelde, dat hij al 29 kandidaten op z'n lijst had en dat door een leeftijdsgrens te stellen de keuze al te zeer be perkt zou kunnen worden, was de raad bereid tot een paar jaar verschil. De heer Groenen dijk probeerde het nog even: „Een frisse, energieke aanpak verwachten we eerder bij een jongere dan bij een oudere dan 40". De commissaris, die ook geen 20 meer is, knipperde niet eens met zijn ogen. De nieuwe burgemeester zou vol gens de Warmonders „nee" moeten kunnen verkopen. „U moet u niet lager voordoen dan u bent", wierp de heer Vrolijk in het midedn: „uiteindelijk bent u het hoofd der gemeente", De raad verwacht evenwel een „nee" te horen als de burge meester weet, dat het apparaat een beslissing niet aan zal kun nen. „Akkoord", zei de commis saris. Toen de voorzitter de publieke tri bune uitnodigde om iets te ber de te brengen reageerde de heer Vrolijk: „Nu gaat dus de raad de belangstellenden ho ren?" en ambtelijk stopte hij derhalve abstracte watjes in de oren. Toch bleek later dat hij prima had geluisterd naar een opmerking, dat de nieuwe bur gemeester zal moeten nastre ven, dat bedrijven en instellin gen als de VVV de recreatieve mogelijkheden voor Warmond zullen bevorderen (en dat is niet alleen het goed leggen van boeien voor wedstrijden). Lang werd er heen en weer ge praat over de te volgen proce dure. Wat de raad maar wilde zeggen was: „U hebt nu het profiel, maar wat gaat u er mee doen?" De commissaris: „Alles gaat hier buiten de fi guur Vrolijk om. Ik moest ope reren binnen het wettelijke sy steem, dat niet uitgaat van opti male openheid. Wat ik te doen heb is handelen naar wat de mi nister oirbaar acht. Niettemin is het mijn plicht zoveel mogelijk recht te doen aan de behoeften van een bepaalde plaatselijke samenleving. De raad zal zich in elk geval niet mogen optrek ken in de richting van een geko zen burgemeester", Die kant ging het anders hard op, gister avond. Of de minister wel eens was afge weken van een aanbeveling door de commissaris? „Nou", zei mr. Vrolijk die pas een di- Mr. Vrolijk noteert ijverig de diverse wensen van de Warmondse gemeenteraadsleden. plomatieke blauwe maandag het ambt bekleedt „in mijn loop baan is dat nog niet gebeurd", hilariteit in de raadzaal. De commissaris gaat zich nu richten op het profiel, zoals dat door de Warmondse raad, met inbreng van de burgers, is op gesteld. Als het mis mocht gaan, wilde hij nog wel verder persoonlijk contact met de kan didaten via een advertentie in de Staatscourant opnieuw ter sprake. Voor het geval, dat het overleg mocht mislukken. Mr. Vrolijk bleef kalm: „Dat is aller eerst de eigen verantwoorde lijkheid van de raad. In dit op zicht ken ik geen gevoelens. Laat het zo duidelijk zijn". overleg, maar hij hoopte niet Het zal de raad wel duidelijk zijn dat het zover zal komen. De geweest, maar de Warmondse welbespraakte, zorgvuldig for- vroede vaderen lieten het niet mulerende meneer op de tribu- blijken. Het liefst wilden ze, dat ne was er weer en bracht het de heer Vrolijk in nauw contact met hen bleef om te vertellen hoe de kwaliteiten van de kandi daten zouden worden beoordeeld door de beslissende Instantie. Omdat de commissaris er niet was als de heer Vrolijk privé zei hij niet: ,,U kunt me nog meer vertellen". Hij vond het alles bijeen geen formele, maar een genoeglijke vergadering „en laat u mij nu de vrijheid van handelen binnen mijn eigen ver antwoordelijkheid, waarbij ik uw inspraak wel degelijk zal hanteren". Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Rutger Jacobus In'\.Zn^van P' R M Eorst en P. M. M. Koelewijn: Huibert Ja- J. Baak en M. J. Ver- Lange en C. H. M. Koenders: Pe trus Antonlus, zn. v. II. J. L. Kir winkel en R. M. A. Voorn: Boud. jjmmg. v. J. L. NoolJ der Zwan: Patrick Johannes Maria, zn. v. J. Kluivers en D. M. J. de Graat: Veronlque. dr. v. J. G. J de Laaf en W. Lepelaar: Maria Johan na. dr v JA. C. de Bruin en P. E. M. WeljersCelesta Margreth. dr. v. P. J. A. de Kier en J. H J. A. WL Linda, dr. v. J. Boomhouwer cn W Boer: Mariët dr. v. L. Niesen er M. KelhoitEdwin Wilhelm, zn. v C. Jf.irt.x-.lt W. J. Des I ré Mat Groothuls e H, Koning en J. H. M. l'Eclu- leek; Danielle. ililph'en Wethouder Duin heeft gistermiddag de eerste paal geslagen vor de bouw v e ik'-Eisenhowerlaan in Ridderveld I. De huizen worden volgend jaar opgeleverd. i 359 woningen aan 0 (ISSE Binnen de Vereniging Milieubeheer Bollenstreek, die Eisteren een contactavond hield, is door ir. J. Wotte een pleidooi gehouden voor een organisatie in de Bollenstreek, die versto ringen van de milieuhygiëne signaleert. 01 n tens het idee van ir. Wotte 'laa zouden een of meer functiona rissen van een gemeente, men zou het ..milieuwachters" kun nen noemen met de verantwoor delijke functionarissen dere gemeenten de signalerings- ®®jorganisatie kunnen vormen. Dit mogelijk voor zover het water- ontreiniging betreft, samenwerking met het hoog heemraadschap „Rijnland' milieuwachters moeten Rechter ook met andere vormen in milieubederf zezig houden. Vereniging Milieubeheer Bol- lenstreek, die vorige maand werd opgericht, stelt zich doel de milieuhygiëne psycho-hygiëne in de Bollen streek in de meest uitgebreide zin te be orderen. De vereni ging weet zich al verzekerd va de nodige gemeentelijke steun, zoals gisteren o.m. bleek uit de aanwezigheid van de burge meesters van Lisse en Benne- broek, verschillende raadsleden en veel raadsleden. NOORDWIJ K De afde ling Noordwijk aan Zee van de Intern. Ver. Philatelica besloot het seizoen met een druk bezochte vergadering in De Rank. In deze geanimeer de bijeenkomst leidde de heer S. A. van den Oever een interessante quiz, waar bij het aankwam op het her kennen van postzegels aan de hand van fragmenten. De winnaars waren 1. F. War- menhoven, 2. G. J. van Hou ten 3. de heer Ltischen 4. A. Leenheer, 5. mevr. Crama. Verder vond een optimaal grote verloting plaats met fraaie postzegelprijzen, als mede een veiling waarbij veilingmeester Van den Oe ver niet minder dan 58 ka vels onder de hamer bracht, waaronder diverse unieke stukken. Zij gingen opmerke lijk vlot van de hand. sc: Frank Frlts Lou._. F. Box en M. A. M. Jongen; Marti- ne Stefan Ie. dr. v. A. M. Nleuwen- burg en D. T. Sanders: Miranda, dr. v. H. Kleingeld en J. W. de Wolf; Erik Jan. zn. v. J. C. de Ja ger en E. Hulzlnga. iverledenA. van Duinen: A. t. van der Wereld: A. Smink; M. de Niet; F. J. van den Berg. Gehuwd: W. J. van der Waals en H. M. C. A. Ilenzen: E. W. GUlcher en C. E. C. Wlngerder: W. T. M. Ooit- idllk en E. M. Henneman: M. J. rgen :A J. VV. M. d.v. J. N. .T. Koomen en B. M. M. Dijkman; Gitta J. M.. d.v. .T. D. Kroon en J. M. IJsselmuidenYvon ne A. M.. d.v. E. H. Duivenvoorden en M. F. C. Dulindam: Sander IT. H z. v. H. N. Koomen en M. J. Getrouwd: R. van Gelderen en C. H. J. M. Hoogewerf: J. P. C. G. Jon ker en A. H. J. M. van der Linden: J. L. Brocodes Zaalberg en E. H. M. van Stokkum. Overleden: Jan L. Sehokkenkamp i den Rijn Geboren: hannes Maria Mlchaël. Ondertrouwd: Domburg. Teuols (251 en De Kooter. ChrisUna Maria Ma- rljtje (21). NIEUWVEEN De raad van Nieuwveen is gisteravond ak koord gegaan met het voorstel het oude Groene Kruisgebouw aan de Kerkstraat tegen de fic tieve som van een gulden. De heer Spekman (KVP) vroeg wat b. en w. voor plaannen hadden met dit gebouw. Mevrouw Speet-Sikkens drong er op aan het in gemeentebezit te houden en het te benutten voor het ver minderen van de woningnood. Akkoord werd gegaan met een werkkrediet voor het IMNSTI- TUUT Stad en Landschap van 10.000,- in verband met het in voorbereiding zijnde nieuwe be stemmingsplan voor het gebied tussen Kattenburg en Blokland. Er zal met spoed een ballenvan- ger worden geplaatst langs de zuidoostelijke hoek van de sportvelden, teneinde te vook- omen dat er ballen op de nieu we provinciale weg terecht zul len komen. Met Zevenhoven zal een gemeen schappelijke regeling worden aangegaan, inzake het gezamen lijk bezitten van een woonwa gencentrum, met die voorwaar de, dat het totaal aantal van twee wagens niet mag worden overschreden. J. Spekman wilde hiervoor graag zekerheid. Het St. Nicolaaspad is door de ge meente overgenomen sinds april 1970 en heeft nu de bestemming van openbare weg verkregen. De brug aan het einde van dit pad, over de Roingsloot, zal on der handen worden genomen. Aan de Hogedijk kan door de gemeente niets wordn gedaan, daar dit valt onder de polder Nieuwkoop. Met algemene stemmen werd ak koord gegaan met de benoe ming van mej. C. M. Spendel uit Leiden als hoofdleidster voor de nieuwe openbare kleuter- schooi. Voor de inrichting van deze klas werd een krediet uit getrokken van ƒ10.000,- .Met eenzelfde bedrag werd akkoord gegaan voor de inrichting van een 2e las aan de Chr. Nat. Kleuterschool. Medewerking werd verleend aan het verzoek van het Chr Nat. Schoolbestuur tot vervanging van haar 3-klas- sige basisschool voor een nieu we 4-kIassige school in Schoter- veld. De huidige school kan niet meer aan de minimale eisen voldoen en is door de Inspec teur afgekeurd, terwijl er geen mogelijkheid bestaat tot aan bouw van een vierde lokaal, waarvoor reeds leerkracht in functie is. Bij de rondvraag vestigde G. v.d. Hoorn de aandacht op geluids hinder. Mevr. Speet-Sikkens vroeg, wanneer er een aanvang zou worden gemaakt met het opknappen en egaliseren in be perkte vorm van de speelveld jes in de nieuwbouw, hetgeen juni '71 werd toegezegd. De voorzitter meende, dat de veld jes wel in bespeelbare staat verkeerden en aan de toezeggin gen wel naar genoegen was vol daan. OF een cornet bonbons van „Godiva" BONBONS VAN INTERNATIONALE ALLURE (alleenverkoop voor Leiden) een zeer welkom geschenk LEIDEN - BREESTRAAT 83 LEIDEN De Massamarkt van de NV Gebr. D. Schuitema in de Consumarkt aan het Leven daal heeft vorig jaar een omzet gemaakt van f 4.680.000,.Het Leidse bedrijf zat daarmee ver reweg aan de top van alle za ken, die door Schuitema's NV Winkelbeheer, worden geëxploi teerd. De Leidse Massamarkt is echter ook in vloeroppervlak (1200 m2) de grootste. De vestiging in As sen is ongeveer even groot, maar had ruim anderhalf mil joen gulden minder omzet. De nettowinst van het Schuitema- concern, aldus het jaarverslag, bedroeg vorig jaar f 1.170.000, Voorverkoop KRV gestart KARWIJK De voorverkoop voor de wedstrijd tussen een team vam radio Veronica en een elftal van Nederlandse ar tiesten, die KRV op 3 juni orga niseert ten bate van de kinde ren van het Zechospitum, is be gonnen. De kaarten raison van een rijksdaalder zijn verkrijgbaar bij café De Koekoek in Rijns burg, sigarenmagazijn Eijken- broek in Valkenburg en op de volgende adressen in Katwijk: supermarkyVan Vliet, schoenen magazijn De Lange, textielzaak J. Pieterse, benzinestation Ei- tens, herenkapper Van der Wilk, snackbar De Driesprong, j supermarkt Van Kampen en in i de kantine op het sportpark De Kooltuin. LEIDEN Het bestemmingsplan voor de Merenwijk zal op enkele onderdelen worden herzien. B. en W., die daartoe een concept, raadsvoorstel hebben voorgelegd aan de Commissie Stadsontwikke ling, menen dat het in feite gaat om aanpassingen, die de structure le opzet van het plan niet aantasten. De wijzigingen betreffen: verschuiving van het hoofdwinkclccntrum m westelijke richting; opschuiving van de uitvalsweg in de richting Warmond - aande westzijde van het pkmgeb ed - in de richting van de spoorbaan; hierdoor kan het woongebied eveneens iets in die richting opschuiven en meer bij de geplande NS-hal(e Merenwijk komen; aansluiting van de wijkverbindingsweg aan de uitvalsweg in de richting Warmond en niet aan de hoofdweg onmiddellijk ten noorde van „vlek I." Dit is een van de belangrijkste wijzigingen omdat hierdoor de „ringbaan" door de wijk onderbroken wordt, het geen de weg het karakter van een „racebaan" zal ontnemen; toe voeging van een wijkwinkel-centrum aan de oostzijde. (In het vast. gestelde plan is, behalve het hoofdw-inkelcentrum, slechts een wijk- wrnkelcentrum geprojecteerd aan de westzijde). Voorts verwisseling van de plaats van de verschillende soorten be stemmingen, waarbij uiteraard de vastgestelde aantallen woningen etc. niet aangetast mogen worden; het concentreren van de school terreinen op drie - in plaats van V>ier - plaatsen, t.w. aan de zuidzij de („vlek I") aan de westzijde en aan de oostzijde; een uitloper van de centrale groenvoorziening i./.im. de moeilijkheid dat een voormalige vuilstortplaats verwijderd zou moeten worden. Br is in middels een geaccidenteerd recreat. eter rein in aanleg. BOSKOOP De bewoners van het Nieuwstraatblok hebben via hun actie-comité laten weten dat ze niet langer genoegen ne men met de situatie die er in hun omgeving bestaat. Zij zijn ontevreden over twee din gen. Op de eerste plaats over de verkeerssituatie. Ondanks het feit dat de Nieuwstraat smal is denderen er regelmatig vrachtwagens door. De oorzaak hiervan is een niet op de juiste plaats neergezet verkeersbord. Herhaalde klachten hierover hebben niets uitgehaald. Grief nummer twee betreft de sloot (foto rechts) die al sinds een jaar niet meer gespuid wordt. Over deze zaken wil men aan kloppen bij de regering. Leiden De VVD houdt op maandag 15 mei een openbare vergadering over de aspecten van gewestvor ming en milieubeheer. Op de bijeenkomst zullen mej. drs. I. Günther en dr. L. Ginj, van de VVD-fractie in Provinciale Staten hun vi over dit onderwerp uiteenzet ten. Na een pauze kunnen de aanwezigen hun standpunten verdedigen en vragen stellen over woon- en leefmilieu. De avond wordt gehouden in „De Gouden Leeuw" gint om 20.15 uur. Leiden Op 15 mei a.s, treedt het duo Fusio Moder ne, bestaande uit Harry Sparnaay (bas en klarinet) en Polo de Huas (piano) op in museum De Lakenhal. Dit concert is het laatste in de serie hedendaagse muziek, aanvang 20.15 uur. Voorschoten Het Swee- linck Trio, bestaande uit Henny Kielman (fluit), Lous Goossens (viola da gamba) en Lida Claus (kla vecimbel) geeft een kamer muziekconcert op 18 mei in kasteel Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur. Uitgevoerd worden werken van Joh. Seb. Bach. Oegstgeest In het Gemeentecentrum aan de Lijtweg houdt prof. dr. E. ZUrcher op 16 mei een lezing over „China's opkomst als wereldmarkt, uanvang 20 uur. Leiden Prof. dr. P. E. Josselin de Jong, hoogleraar in de culturele antropologie aan de Leidse universiteit, is op verzoek van het konink lijk antropologisch instituut van Groot-Brittunnië erelid geworden van dit instituut. Prof. Josselin de Jong ziet deze benoeming niet alleen als een persoonlijke erken ning, maar vindt haar vooral van belang voor de beoefe ning van de culturele antro pologie in Nederland het bijzonder te Leiden. Leiden Bij Koninklijk Besluit is dr. E. V. vun Hall benoemd tot gewoon hoogle raar in de verloskunde en gynaecologie aan de Leidse universiteit. Tot nu toe was hij wetenschappelijk hoofd medewerker aan de vrou wenkliniek van de Nijmeegse universiteit. 0 Leiden Voor het exa men Intensive Care (speciale nazorg na operaties) zijn ge slaagd: de dames P. do Blois, G. L. Evers, A. C. No- teboom, A. L. M. van Gurp, M. W. Hegeman, H. E. Itz, M. Martijn, G. W. M. Moon- en, M. T. van Grinsven, I. van Schagen, W. G. Seguar, L. T. Tehupuring en de heer W. M. Soen. Leiden Het jaarlijks ziekentriduüm wordt dit juar gehouden op 13, 14 en 15 juni in de Christus-Dienaar-Kerk te Zoeterwoude. Aanmel dingsformulieren zijn ver krijgbaar bij mevrouw G. H. Bos-Zandvliet. Lammen- schansweg 3, Leiden, tel. 33474. Leiden Op 13 mei zullen len een aantal leden van LFC gehuldigd worden in de Kantine op het sportcomplex aan de Boshuizerkade, aan vang 20 uur. Deze mensen hebben zich gedurende, 25. 35, 40, 50 of 60 jaar verdien stelijk gemaakt voor L.F.C. ZOETERWOUDE De au torally die de K.P.J. tesn- men met de afdeling Bode graven organiseerde trok veel deelnemers. Na het ver trek in Bodegraven liep de route via Noorden. Wilnis. Vinkeveen, Uithoorn, Ter Aar. Hoogir.ade, Leiderdorp en Leiden naar Zoeterwoude. Hier was het 's avonds dan sen met „Rain and Tears" uit Bodegraven en vond de prijsuitreiking plaats. 1. Wim v. d. Salm 15 .strafpunten, 2. Adri Balvert 17, 3. Kees Ove- res 20. De troostprijs was voor Robert de Groot met 41 strafpunten. NOORDWIJK De Noord- wijkse vereniging van post- duivenhouders „Steeds Snel ler" deed mee aan een wed vlucht voor oude duiven van af Strombeek. De afstand be droeg plm. 149 km. In con cours waren 977 duiven, die te 8 uur met noordwtwind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok te 10.22.37 uur en had gevlogen mot een gemiddelde snelheid van 10.43.14, cn de laatste prijs- duif arriveerde om 10.43.48, gemiddelde snelheid 911.46. De volgorde van aankomst (eerste duif) was: 1. L. Steenvoorde en Zn., 2. C. Ruigrok 3, J. Passchier en Zn. Een tweede wedvlucht met oude duiven wc~d gevlo gen vanaf St. Ghislain H. In concours waren 827 duiven, die te 8 uur bij zuidwesten wind en regen werden gelost. D" eerste duif kwam te 10.-16.15 op haar hok aan en had gevlogen met een gemid delde snelheid van 1228 30 De laatste prijsduif bereikte haar hok te 12.51.01 en had gevlogen met een gemiddel de snelheid van 703.99 deze wedvlucht was de gorde van aankomst: 1. Steetivoorden, 2. A. Borst W. Peschier. BIJ

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5