Ccidóc Sou^crnt Matige reacties van Sowjet-Unie verwacht op havenblokkade Werkloosheid doorg: ;aans van korte duur Dag vol demonstraties Veiling Flora zet vestiging Voorhout door Tv verkocht om belasting van f 25 te betalen DATSUN VREES WEGGENOMEN i Bloedproef beter dan ademtest Ruim 1500 gulden aan prijzen i PINKSTER i PUZZEL 1972 Deze maand gesprek over lonen en prijzen Mogelijk verlaging wiebeltax 63e jaargang, no. 18.692 WOENSDAG 10 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND |Kort F Arivi Selectie uit tv-programma van hedenavond: Ned. I: 19.10 uur Zorro; 21.05 uur Marty Feldman. Ned. II: 20.50 uur Germaine Greer is kwaad; 21.05 uur De zoon van Frankenstein. Selectie morgenavond: Ned. I: 21.00 uur Farce majeure; 21.40 uur Doek Green. Ned. II: 20.21 uur Afdeling Frau de; 21.50 Het oproer kraait. VRIJ VEEL BEWOLKING Vrij veel bewolking met plaatselijk buien. Min. temperatuur om streeks acht graden, maxima morgen van veertien graden aan zee tot achttien graden in het binnenland. Meest matige, wes telijke wind. Vanmorgen zijn in de zilvermijn in de Amerikaanse stad Kelogg waar een week geleden een ijrand uitbrak twee mijnwerkers gered. Veer tig mijnwerkers worden nog vermist, 47 stoffelijke overschotten zijn reeds geborgen. IN ZUID-HOLLAND: DEN HAAG Het percentage werklozen, dat eind maart 3,3 was blijkt eind april te zijn teruggelopen naar 2,9 procent. Uit de gege vens van het ministerie van Sociale Zaken wordt duidelijk dat het percentage in West-Nederland terugliep van 2,5 procent naar 2,4 pro cent. De jeugdwerkloosheid, die eind 1971 snel toegenomen was, daalde belangrijk. Voor de groep 14-18 jarigen bijvoorbeeld ligt deze thans zelfs onder het landelijke gemiddelde: 2,3 procent. De werk- Den Haag (3.1 pet), Rotterdam (2,9 pet), Leiden (3,6 pet) ter wijl een lage werkloosheid o.a. geldt voor het Gooi, de IJmond en het Westiand. loosheid bij meisjes onder de 23 jaar bedraagt minder dan 1 pro cent. Het aantal werklozen in absolute cijfers daalde eind april met 11.500. Maar het voor het sei zoen gecorrigeerde werkloos heidscijfer steeg in april met 9.600 vrij sterk, zodat het totaal werklozen op 117.200 kwam. De voor het seizoen gecorrigeerde stijging deed zich vooral in de noordelijke en oostelijke provin cies voor. in het westen is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen slechts gedaald met 2.270, waar van 860 bouwvakarbeiders, daarnaast konden ruim 300 per sonen in de horecasector wor den geplaatst. De arbeidsreser ve van metaalbewerkers is vrij wel ongewijzigd gebleven, hoe wel de vraag in Zuid-Holland weer enigszins is toegenomen. Dverigens is de geringe daling van de arbeidsreserve in Zuid-' Holland opvallend. Deze heeft bijna uitsluitend betrekking ge had op jongeren beneden de 25 jaar. Het aantal personen dat als minder geschikt staat ge boekt, nam in deze provincie toe met 150. Landelijk is de vraag naar jeugdi gen beneden 19 jaar de afgelo pen maand gestegen met ruim 1.000, een stijging die geheel is gelocaliseerd in Zuid-Holland 950), Noord-Holland 300) en Gelderland (+180). In de ove rige provincies daalde deze vraag. luid-Holland heeft' de laagste ge middelde werkloosheidsduur met 3,5 manden. Over het al gemeen worden in het westen de hoogste werkloosheidspercen tages aangetroffen in de grote steden: Amsterdam (3,5' pet), NEW YORK (AFP) De Sovjet-Unie zal vandaag een verklaring uitgeven over de door president Nixon in Vietnam genomen maatre gelen om mijnenvelden aan te leggen voor Noordvietnamese ha vens. In Sovjet-kringen bij de Verenigde Naties is gezegd dat de verklaring niet louter een veroordeling behoeft te zijn maar een constructief karakter zou kunnen hebben. Het Russische regerings blad Pravda heeft vandaag weinig aandacht geschonken aan d maatregelen van Nixon. In een kort berichtje van vijf regels op een binnenpagina werd de aanleg van de mijnenvelden gemeld. De ad viseur van president Nixon, dr. Henry Kissinger, heeft Inmiddels in Washington verklaard dat de voorbereidingen voor Nixons reis naar Moskou volgens plan doorgaan. Dominee verkocht bijbels DOORN (ANP) De, rijkspolitie in Doorn onderzoekt klachten tegen de 25-jarige E. B. uit deze gemeen te, die als „pseudo- dominee" bijbels aan de man heeft ge bracht voor prijzen die ver boven de nor male liggen. De heer B. las in de kranten overlijden sadvertenties. Als hij de indruk had dat het om een christelij ke familie ging stuurde hij de nabe staanden een bijbel plus een acceptgiro kaart voor 53,50 gul den. De familieleden dachten dan dat de overledene de bijbel voor zijn dood had besteld. Bovendien wekte de titel „ds", die hij voor zijn naam zette, vertrou- De g«- DEN HAAG (ANP) De ademproef kan als bewijsmiddel voor het rij den onder invloed gehanteerd wor den na invoering van de nieuwe wegenverkeerswet, aldus minister Van Agt, hoewel een vergelijking tussen deze test en een bloedproef uitvalt in het voordeel van de bloedproef. De bloedproef is een directe meetmethode. Bij andere technieken wordt het alcohol percentage slechts op indirekte wijze be naderd. Bovendien kan men met een bloedproef ook nog een onderzoek doen naar andere stoffen, die de rijvaardigheid in gevaar kunnen brengen. Een bloed monster geeft over druggebruik geen uit sluitsel, omdat de sporen van drugge bruik alleen in de urine voorkomen. Voor de invoering van de verplichte bloed proef denkt men aan een landelijk sy steem van districtsartsen. Aan de vrijwil lige bloedproef werken thans 500 artsen mee. Er zullen in de toekomst meer bloedmonsters genomen worden, maar men verwacht geen uitbreiding tot meer dan twintigduizend per jaar. Sabena- kaping voorbij TEL AVIV (AFP) Een bestorming van vermomde Israë- sche parachutisten heeft gisteravond een einde gemankt aan de vliegtuigkaping van eon Snbena Boeing-707 door leden van de Arabische verzetsgroep Zwarte september. De radiozender van de Palestijnse El Fatah- beweging beschuldigt het internationale Rode Kruis dat het met Israël onder ëén hoedje heeft gespeeld bij de bemiddeling over vrijlating van de passagiers. Volgens de Jerusalem Post heeft de Israë- sche politie twee in zittenden van het vliegtuig aangehou den omdat ze de vier kapers zouden heb ben gefeliciteerd toen ze zich van het toe stel hadden meester gemaakt. (zie elders in dit blad). Noord-Vietnam heeft bekendge maakt dat vanmorgen bij luch taanvallen op Hanoi negen Amerikaanse vliegtuigen wer den neergehaald. Amerikaanse de vrees dat het besluit van president Nixon de havens van Noord-Vietnam ontoegankelijk te maken, het begint van een kattingreactie zou kunnen zijn. bommenwerpers hebben, aldus De reacties op het besluit radio Hanoi, vandaag aanvallen uitgevoerd op bevolkingscentra en ziekenhuizen in Hanoi en Ha- pong en op het spoorwegknoop punt Yenbai. De Agierikaanse zeeblokkade tege Noord-Vietnam heeft over de gehele wereld angst voor een confrontatie tussen de grote mo- genheden doen ontstaan. In de reactie uit talrijke landen klinkt in de van onze adverteerders U vindt in onze uitgave van vandaag een aantal pagina's onder de kop: „Pinksterpuzzel 1972 van onze adverteerders". Verder vindt u op genoemde pagina's de deelnemingsvoor- waarden en de weg om tot een goede oplossing te komen. Vele prachtige prijzen stellen onze adverteerders beschikbaar voor de goede inzendingen. Bekijkt u ook de prijzen lijst aandachtig, nzendlngen dienen uiterlijk 24 ■nei as. In ons bezit te zijn. Nixon varieerden van een be gripvolle Britse regering tot een scherpe Zweedse veroordeling. Het scherpst waren de reacties van de communistische landen, maar ook in de Verenigde Sta ten was de kritiek niet mals. De democratische senatoren in de Senaat hebben hun afkeuring uitgesproken tegen de maatre gelen. Nagenoeg alle republi keinse parlementsleden verde digden de stap van de Ameri kaanse president. Voor commentaar op situatie lp Vietnam door H. J. Neuman zie pag- In Kopenhagen is de 41-ja- rige Michael Brodje in hongerstaking gegaan om de Poolse autoriteiten te vragen zijn vader, Leopold Trepper, toestemming te geven naar Israël te emi greren. In Londen hebben de scho lieren gedemonstreerd te gen de plannen om voor alle scholen uniformen in te voeren en de opkomende dictatuur van de school directeuren. In verschillende Amerikaan- sa steden is gisteren hef tig gedemonstreerd tegen de maatregelen van presi dent Nixon in Vietnam. In New Haven, Connecticut, moest de politie hard op treden tegen de demon stranten, die op de straten gingen zitten en het ver keer ernstig stagneerden. Kort geleden lag Gert Timmerman in het ziekenhuis, nu is beurt van zijn vrouw Hermien. Vorige week werd zij aan eer kwaal geopereerd en is intussen weer ver genoeg opgeknapt v fotootje. Hazerswoude Cor Kraan, 62-jarige boer uit Hazerswoude, I heeft gisteravond toch in kleur naar de tv kunnen kijken hoe- wel zijn toestel enkele uren eerder voor 225 gulden was ver kocht. De gemeente Hazerswoud vild het in beslag genomen toestel publiekleijk om van de opbrengst 25 gulden reinigingsbelas- ting van de heer Kraan te kunnen innen. Langer dan twintig jaar woont de heer Kraan al in Hazers woude en nooit had hij reini gingsbelasting betaald. Hij had de vuilniswagen niet no dig omdat hij zijn vuil op zijn eigen land begroef. Vorig jaar kreeg hij maar een openbare verko ping. Het werd Kraan's kleu- ren-tv. twee dorpelingen bo den tegen elkaar op om te stoppen bij 225 gulden toen zij er achter kwamen, dat zij het alleen maar deden om vriend Kraan te helpen. VOORHOUT-Rijnsburg In de Voorhoutse gemeenteraadsver gadering van aanstaande maan dag komt een verzoek aan de orde van de Vereniging Veiling Flora tot wijziging van het be stemmingsplan Landelijk Gebied. Zoals bekend wil de bloemenvei ling Flora Rijnsburg verlaten, omdat ze haars inziens in de ge meente te weinig ruimte heeft voor expansie. De ledenvergade ring van de veiling nam vorig jaar oktober een bestuursvoor stel aan om de veiling elders te vestigen. Hedenmorgen hebben de bestuursleden Van Delft en Den Haan met de Provinciale Planologische Dienst en het ge meentebestuur van Voorhout on derhandeld over de eventuele vestiging van de veiling in Voorhout. De PPD heeft in het verleden al tijd ernstige bezwaren gehad te gen bebouwing van de open gor del tussen Rijnsburg en Voor hout. Volgens zegslieden heeft ze die bezwaren nog niet laten varen. De vestiging van de vei ling in Voorhout is dan ook hoogst onzeker, ook al beslist de gemeenteraad van Voorhout po sitief over het voorstel van de veilingvereniging. Ruim 170 le den van de veiling hebben on der leiding van de Valkenburgse wethouder-tuinder Vis inmiddels het bestuur gedwongen binnen een maand opnieuw een verga dering uit te schrijven waarop een eventuele verhuizing aan de orde moet komen. Een sterke oppositie binnen de vereniging vindt namelijk dat de veiling het aanbod van de gemeente Rijnsburg moet accepteren. Rijnsburg heeft de veiling 3 hectare aangeboden, waarop uitbreiding gerealiseerd kan worden. Volgens vele leden is dat de eerste 15-20 jaar wel vol doende. (ADVERTENTIE) eerste maal een aanslagbil- De heer Kraan betaalde de uit- jet van 25 gulden. Hij stuur- eindelijke koper zijn 225 gul- de het biljet terug naar de den rug en laadde het tv- gemeente en etaalde niet. toestel n zijn auto. De gemeente was streng: dan Er was re U gedaan. Scholieren „beroven" Dolle Mina's van huifkar UTRECHT (ANP) De dolle mi na's, die momenteel op een abortus-kruistocht" per huifkar door Nederland trekken, waren vanmorgen vroeg goed wakker toen bij het krieken van de da geraad bleek dat hun huifkar was ontvreemd. Een en ander geschiedde op een weiland in Bergamb cht bij Schoonhoven, waar de Mina's de nachtrust in een tentje bij de huifkar hadden genoten. De dieven hadden al leen de huifkar meegenomen en het paard laten staan. Overigens bleef een speurtocht (ADVERTENTIE) De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK van de gealarmeerde politie niet zonder resultaat: om half tien 's ochtends werd de huifkar in Vollenhoven ongedeerd terugge vonden. De dieven, drie scholie ren lagen er in te slaper. De jogelui moeten het ding hebben meegesleept. De politie denkt aan een practical joke, de mi na's spreken van een flauwe grap. Den Haag (Anp - Nog deze maand zal de regering over leg plegen met werknmers en werkgevers om te komen tot een evaluatie van de re cente ontwikkeling van lo nen, prijzen en werkgele genheid. Tijdens dit over leg zal ook ter sprake ko men in hoeverre de aanpak van de inflat.'ebestrijding wijziging behoeft. Volgens premier Biesheuvel stemde de st.jgmg van het prijs indexcijfer in januari en fe bruari van dit jaar globaal overeen met het beeld dat daar over bij een jaarraming van 6.5 procent mag worden verwacht, zij het dat deze stijging nauwe lijks of geen ruimte liet voor te- genvai'ers in de rest van het jaar. Voor maart gaf het cijfer een afwijking in ongunstige zin te zien. Op grond van deze ont wikkeling moet er dan ook reke ning mee worden gehouden dat de jaarraming van 6.5 procent zal worden overschreden. DEN HAAG (ANP) Ministei Nelissen (Financiën) heeft gi» teren In de Eerste Kamer hel „niet uitgesloten" genoemd, dat op 1 januari 1973 een verders verlaging vn de wiebeltax znl ingaan. Op vragen van zijn voorganger prof. dr. H.J. Witte- veen (WD), zei de minister dol zelfs de mogelijkheid van een verlaging per 1 oktober van dit jaar aanwezig Is. De minister zei een verder wijzi ging in het wicbeltax-percentaga mede afhankelijk te willen stel- len van de ontwikkelingen op da arbeidsmarkt. Periodiek zal de hoogte van het percentage wor den bezien. Hij noemde de flexi biliteit een van de kenmerken van deze conjuncturele maatre gel. Een zijns inziens belang rijk, maar niet uitsluitend gege ven bij dc hnnterlnR van het percentage is de betalingsba lans.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1