RENE MOL DEED BIJNAAM OPNIEUW ALLE EER AAN Drie Nederlandse boksers haakten af Wiersma kon toezien hoe Andriko zich inspande Coach voorspelde zege op Polen Poui Knudsen (Dcn> wüp von ,ose'Flei>ch- fOENSDAG 10 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 ,1 MSTERDAM René Mol wierp maandag een juiste blik in de toekomst. Toen zei hij: „We winnen van Polen". Nog geen 24 uur later rende hij met een lui de kreet van blijdschap op zijn spelers af om hen direct met de winst op Polen te feleiciteren. Nederland gaf zijn coach de prestatie waar hij recht op had. Een overwinning van 76-64. La ter in de kleedkamer kon René Mol zijn vreugde nog niet op. Hij kom slechts stamelen: „Mijne heren, ik heb het u voor speld, en zie, mijn woorden ko men altijd uit". René Mol kreeg het grootste gelijk van de we reld. Ditmaal was hïj niet bang voor verlies, hij was aibsoluut zeker van zijn zaak. De basisopstel ling bestaande uit Boot, Ruud Harrewijn, Akerboom, Van Weerkom en Kales was daar ge tuige van. René Mol had zijn ploeg duidelijk te kennen gege ven op zekerheid te willen spe len. De Oranje-equipe be schaamde ztijn vertrouwen niet. Aangemoedigd door de ongeveer 2.000 enthousiaste toeschouwers ging het Nederlandse team op weg om Polen, dat in de voor ronde de zeer sterke ploeg van Spanje nog met 88-86 had ver slagen, naar de nederlaag te spelen. Ton Boot en Ruud Harrewijn groeiden naar grote hoogte. Keer op keer snel den zij door de verdediging van Po len, die zich slechts staande kon hou den ten koste van een groot aantal persoonlijke fouten. De voorsprong van Nederland liep op tot 6 punten (11-17). Een tijdelijke black out had tot gevolg dat Polen gevaarlijk dicht bij kon komen, 18-19. Een time out van René Mol voorkwam echter een achterstand. Lange tijd kon geen van beide partijen het doel vinden. Kees Akerboom, zeker in de eerste helft een tikkeltje tegengevallen, scoorde na elf minuten onder luid gejuich zijn eerste velddoelpunt. De wissel Van Woerkom—Harrie Kip bracht het oude elan weer in de ploeg terug. Typerend voor de wedstrijd was dat de Pool Lopatka zich tegenover Ton Boot verontschuldigde voor een fout van de scheidsrechter. Met een licht, schouder ophalen scheen hij te zeggen: „Sorry, jij hebt gelijk". Even later verliet Ton Boot het veld. De Nederlanders werk ten met zekerheid verder aan het op bouwen van een voorsprong. De rust brak dan ook bij de stand 28-37. Verrassing De tweede helft bracht voor velen een verrassing. René Mol had er echter de voorkeur aangegeven Akerboom en Boot uit de ploeg te laten en daarvoor weer Van Woerkom en Sikking op te stellen. Daarover zei Mol: „Ik wilde nog meer kracht in de aanval bren gen. Je hebt een voorsprong en die moet je dan langzaam uitbouwen". De gok van René Mol mislukte ditmaal. De Nederlandse ploeg zat helemaal vast. De Polen slaagden er dan ook in om binnen vier minuten de achter stand ongedaan te maken en zelfs vier punten voor te komen. René Mol: „Op dat moment was ik echt nog even bang, dat de wedstrijd ons tussen de vingers door zou glippen. De gok met Sikking mislukte en daarom heb ik Boot er weer onmiddellijk ingezet". Ton Boot stuwde zijn ploeg weer om hoog. Ondanks het feit, dat hij in de eerste minuut van zijn hernieuwde op treden enkele grove missers beging, René Mol, amper bekomen van de dolle het due Itegen Italië een staand ap plaus van het laaiend enthousiaste pu bliek. Wat niemand voor mogelijk had gehouden, was gebeurd. De Italiaanse basketbalprofs hadden een nederlaag geleden: 66-67. De Spanjaarden wilden het zelf eigenlijk niet geloven en, in die eerste helft zag het er inderdaad niet naar uit dat zij voor deze sensatie zouden zorgen. Na een kwartier keken zij op tegen een achterstand van 10 punten om te gaan rusten met een voorsprong van 28-27 voor de Italianen. Direkt na rust zette Spanje een fel offensief in, waarbij zij over het hele veld man-to-man toepas ten. Dit middel bleek succesvol, want binnen de kortste keren werkten zij zich naast de Italianen: 50-50. Vanaf dat moment heeft Italië geen voor sprong meer kunnen nemen. Constant keken zij tegen twee of drie punten achterstand aan. Een minuut voor tijd was de stand toch nog in evenwicht: 66-66. De ene vrije worp die Margall even later voor de Spanjaarden benut te, bleek goud waard. PAUL HOVIUS TopscorersNederlar S—4: R. Harrewlji- - 0—17: Akerboom 6—11; Vaj Kales 6—1; Kip 0—4. Polen: Korez 511; Dolczewskl 412; Lopat ka 4—7; Lagosz 6—2. Stand puntenscore: 1. Tsjechoslowaklje 4 4 0 8 352—296 2. Itat 8. Spanje 4. Bulgarije De Apollohal bleek gisteren niet geheel 5- Frankrijk waterdicht. Tijdens een regenbui kwam 6- Polon er water door het dak. Tijdens een 7' Nederlnnd time out moest er een dweil aan te pas 8' Zweden komen om het veld weer bespeelbaar te maken. .422 .422 .422 339—318 304—312 334-336 1 3 5 260—300 0 4 4 309-382 hij door zijn routine toch de man die weer de benodigde rust in de ploeg bracht, Rust, die hard nodig was, want Nederland dreigde inderdaad het hoofd te verliezen. Ton Boot, die 102 interlands op zijn naam heeft staan, werd de dirigent. Zo lang mogelijk werd de bal in bezit gehouden, zo wei nig mogelijk werd er geschoten. Teke nend aangehouden schotloosheid feit, dat Nederland binnen drie minu ten viermaal balverlies kreeg wegens overtreding van de dertig seconden-re gel. Langzaam maar zeker groeide het zelfvertrouwen weer. Bij 45-45 bracht de weer teruggekeerde Kees Akerboom de stand in evenwicht, daarna met zijn trefzekere schoten een belangrijk aandeel hebbend in het eindresultaat. feestvreugde, wilde wel verklaren waarom hij ditmèal niet al zijn spe lers had gebruikt. „Deze wedstrijd speelde ik om te winnen. Je mag nu niet een speler opstellen om hem toch maar een plezier te doen. Het is triest voor de jongens die nu niet aan de beurt kwamen, maar nu coach ik voor de winst", Dolgelukkig de op dat moment bewust Kees Akerboom, in de kleedkamer het middelpunt wegens het rond hem op genomen televisieprogramma, zat stil voor zich uit te staren, volkomen leeg- gespeeld. Want weer had René Mol er de voorkeur aan gegeven om hem praktisch de volle veertig minuten in het veld te laten staan. Dit resulteer de wel hierin, dat de populaire speler ook ditmaal topscorer van het Neder- lanse team Werd, nu met 17 punten. Hugo Harrewijn evenaarde deze pres tatie. René Mol, die van sommigen al de bij naam „de waarzegger" kreeg, wilde zich ditmaal, in tegenstelling tot zijn gewoonte, niet aan een voorspelling voor de wedstrijd tegen Spanje wagen. „We zien wel", was het ontwijkende antwoord. Ruud Harrewijn wordt belaagd door twee Polen, maar zal toch scoren v Nederlandse team dat gisteren een verrassende overwinning behaalde op Polen. De spelers zelf waren ook dolgelukkig dat de serie van twee nederlagen, te gen Bulgarije en Italië, doorbreken was. In zijn overwinningsroes zei Har ry Kip zelfs: „Nu pakken we Spanje er ook maar bij". Een mening die ge deeld kon v/orden doer Erik van Weerkom. „Polen won van Spanje en wij wonnen van Polen, dus. Staand applaus De Spaanse ploeg kreeg i Ton Sijbrands van de overwinning Hoe Andreiko remiseerde De partij tussen Deslau- riers (wit) en Andreiko had het volgende verloop: 1. 33-28 18-22, 2. 38,33 12- 18, 3. 43-38 7-12, 4. 44-39 I-7, 5. 32-27 19-23, 6. 28x19 14x23, 6. 34-29 2334, 8. 39x30 10-14, 9. 37-32 17-21, 10. 44-39 14-19. 11. 50-44 5- 10, 12. 30-25 10-14. 13. 35- 30 21-26, 14. 32-29 26x37, 15. 41x32 22x31, 16. 36x27 II-17, 17. 30-24 19x30, 18. 25x34 20-24, 19. 46-41 18-22, 20. 27x18 13x22, 21. 41-37 14-20, 22. T7-31 16-21, 23. 34-29 20-25, 24. 29x0 5x14, 25. 42-37 6-11, 26. 43-42 11-16, 27. 31-26 8-13, 23. 40-34 3-8, 29. 45-40 15- 20, 30. 40-35 20-25, 31. 34- 29 1420, 32. 2°-23 9-14, 33. 3530 25::34. 34. 29x40 21- 2", 35. 22-21 10x27. 30. 37- 32 13-19, 37. 32x21, 19x28, 38. 42-27, remise op voor stel van Andreiko. HENGELO De spanning blijft onverminderd voortdu ren in de strijd om het wereldkampioenschap dammen in Hengelo. Zoals mocht worden verwacht behielden na de zesde ronde Wiersma en Andreiko hun leiderspositie met direct daarachter Sijbrands en Gantwarg die geen duim breed toegaven. Koeperman moest door een remise tegen Desiauriers even afhaken. Dat Wiersma zou winnen van Janecek stond voor een ieder vast, maar dat dit binnen een half uur zou gebeuren toch niet. Kort nu de opening liep de Tsjech in een eenvoudige combinatie naar dam en toen was het snel gebeurd. Wiersma kon toen op zijn gemak de damlijn bereiken maar dit rondwandelen en toezien hoe was een te groot mutcriaalver- zijn concurrent Andreiko zich lies. Andreiko besliste snel. inspannen om de Frans- Ton Sijbrands bleef een punt ach ter dc leiders door een goede pr man Raoul Delhom te over winnen. De man uit Toulouse heeft alles gegeven om dc we reldkampioen van een zege af te houden. Zag het er in het middenspel naar uit dat Andrei ko weinig had bereikt hij liet zien dat hij meester is in het creëren vun spanningen in schijnbaar contactloze posities. In een tien-om-tienstand bracht hi] met enkele krach.zetten Delhom in moeilijkheden en Sijbrands had nog al wat remise- de positie van de Fransman be- klippen te omzeilen ulvorens hij de winst veilig kon stellen. Ook Gantwarg liet een twee op zijn scoretabcl bijschrijven en wel ten koste van Oscar Verpoest. die vrijwel in dezelfde spelka- rakteristick naar een nederlaag werd gespeeld als tegen Wiers overwinning op Andreas Kuy- ker.. In het middenspel plaatste dc Zwitser een voorpost die hij vervolgens op eenvoudige wijze verloor door een aktic van Sij brands met als inleiding een gambiet. Wel heeft Kuyken zich met een stuk achter nog lang en zeker niet onverdienstelijk ver dedigd. IMSTERPAM Amerikanen verschijnen slechts zeer zelden in een Nederlandse ring.. Alleen bij grote internationale evenementen maken boksers van het in de zwaardere klassen toonaangevende continent wel eens hun opwachting. Zoals gister avond tijdens liet Hollandtoernooi, dat voor een mager bezet Krasnapclsky m Amsterdam werd voortgezet. I William Maroni en Emory Chapman waren de mannen voor wie de toeschouwers er eens 'wat beter voor gingen zitten. Het draaide echter op een lichteiijke teleurstelling uit. Halfzwaargewicht Maroni kreeg tegen de Brit John Ban ham weinig gelegenheid zijn ongetwijfeld grote capacitei ten te tonen en Chapman had de volle negen minuten no dig om zich winnaar te kunnen noemen tegen de Italiaan Amadeo Lauretti. Het waren de slotpartijen van een avond waarop op een minder niveau werd gebokst dan de openingsdag in De Vliegermolen. Konden in Voorburg beide Nederlandse deelnemers, Tonnie van Eek en Sjeng Verstappen zich handhaven, in Krasnapolsky waren Jan Huppen, Henco Baars en Jan Raaymakers niet in staat zich te ontworste len aan het buitenlandse geweld. Huppen kon zich tot de laatste gong staande houden, maar de beide andere Neder landers konden hun aspiraties al voortijdig vergeten. Baars verloor door interventie in de derde ronde van de Deen Ib Boetcher en Raaymakers bezweek eveneens in de slotronde onder de overmacht van de Fransman Mi chel Balliard. Beste kans Jan Huppen heeft nog de beste kans gehad zich voor de vol gende ronde te kwalificeren. De achtvoudige Nederlandse kampioen opende tegen de Canadees Les Hamilton, die on danks zijn jeugdige leeftijd van zeventien jaar al tachtig partijen heelt gemaakt, indrukwekkend met een paar link se hoeken maar Hamilton liet zich niet imponeren. Huppen, die zijn dekking vaak nonchalant liet zakken, moest het initiatief uit handen geven. Hamilton bewees gaande weg over aanzienlijk meer talent te beschikken dan zijn Met z:jn gevaarlijkste wapen Henco Baars rechts) was niet opgewassen tegen de Deen B oetcher. De Amerikaanse student William Marlonl trof het niet dat hl) al In zijn eerste partij de Europese polltiekampioen John Banham trof. In een gevecht dat eigenlijk de linale had kunnen zijn, bleven de mogelijkheden van Marion! tot de laatste ronde verhuld. Tot dan had de uiterst geconcen treerde Banham het duel beheerst, maar de soms flitsend snelle hoeken van de Amerikaan gaven een kleine indica tie van diens mogelijkheden. Pas nadat Marioni van scheidsrechter Bril staande acht tellen had moeten rusten op een rechtse hoek nam de Amerikaan wat meer initiatief. Hij slaagde erin Banham enkele keren In het nauw te brengen, maar de routine van de Engelsman stond er borg voor dat dit zonder gevolgen bleef. De Amerikaan had zijn offensief te laat ingezet en een ruime puntenover- winnlng van Banham was het gevolg. De 21-jarige Emory Chapman, die in zijn dertig partijen slechts vijfmaal als verliezer uit de ring was gestapt, kon evenmin een voortijdig einde forceren. De Amerikaan bracht zijn tegenstander al kort na het begin aan het wan kelen, maar de vijftien kilo zwaardere Italiaan herstelde zich. In de resterende tijd bewees Chapman echter zo veel kwaliteiten te bezitten dat aan zijn overwinning op punten niet de minste twijfel behoefde te bestaan. FRANK WERKMAN Uitslagen: Vlieggewicht: Chris lus (Can) wop van Jeffrey Pritchard (Wales). Bantamgewicht: Lesley Hamilton (Can) wop van Jan Hup pen (Ned). Vedergewicht: Pasqualine Morbidelli (Ita) wop van Pavel Nedelcea (Roe.). Lichtgewicht: Karei Kasper (TsJ) - wop van Erik Madsen (Den). Lichtweltergewicht: Peter Turrel (Eng) wint door opgeven i de 3e ronde van Armin Rindlisbacher (Zwi). bijna dertien jaar oudere tegenstander. Kundig counterend scoorde hij punten, Huppen enkele keren neerzettend voor een serie. Vooral in de slotronde, toen de Nederlandse kampioen het conditioneel niet meer zo best kon bijbenen, was de jeugdige Canadees oppermachtig. Juist aan zijn optreden in die derde ronde dankte Hamilton zijn punten- zege, want de uitspraak was slechts zeer miniem in zijn voordeelMet een uitstag van 3—2 bereikte Hamilton de volgende ronde. Hok Henco Baars kon zich in dit milieu niet handhaven. De Amsterdammer trof in de Deen Boetcher weliswaar geen - de linkse hoek naar het li chaam trachtte Baars tot succes te komen, maar Boet cher bleek hiervan weinig moeilijkheden te ondervinden. In de tweede ronde kreeg de gespannen boksende Amster dammer een waarschuwing wegens afklemmen, maar dit bleek op het resultaat niet eens van invloed. In de derde ronde moest Baars staande acht tellen rusten en toen de Amsterdammer even later opnieuw aangeslagen raakte mocht hij ondanks zijn protesten definitief naar zijn hoek. Dat Jan Raaymakers slechts over uitermate povere moge lijkheden beschikt toonde de Fransman Belliard aan. De Dordrechtenaar met zijn 34 jaar een van de oudste deeknemers trachtte door rechts voor te staan de stoot kracht van de Franse koi -^ioen te reduceren, maar hij slaagde daarin niet. Na een acceptabele openingsronde. Weltergewicht: Ib Boetcher (Den) wint door Interventie ven waarin hij d ar veel de ring te honden buiten bere.k kon scheidsrechter in 3e ronde van Henco Baan (Ned), blijven van de vuisten van Balliard moest hij, door condi- Weltergewicht: Karl Geschwind (Zwi) wop van Lars Lars- tiegebrek gedwongen, zijn toevlucht zoeken tot hangen en son (Zwe). afklemmen. Dit leverde hem in de tweede ronde een open- Zwaarweltergewicht: Michel Balliard (Fra) wint door opg. bare waarschuwing wegens te 'laat inkomen op. De slot- in 3e ronde van Jan Raaymakers (Ned). loos en Belliard maakte zijn ongenoegen over de „strijd- d wijze" van zijn opponent kenbaar door veel te praten. Na Halfzwaargewicht: John Banham (Eng) wop van William een vermaning van de scheidsrechter toomde de Frans- Maroni (VSt). man zijn opmerkingen in, maar vergat daarbij niet zijn Zwaargewicht: Emory Chapman (VSt) wop van Amadeo tegenstander nog meer in moeilijkheden te brengen. Nadat Laureti (Ita). Alleen had hij hier wat meer kan sen op remiseafwikkelingen. Meer dan kansen waren het niet. De Rus, die maandag te gen Aliar had laten zien dat hij allerminst van plan is zijn titel- aanspraken prijs Ie geven, speelde positioneel feilloos en won. Het langst moesten de vele toe schouwers wachten op het resul taat v. Koeperman—Desiauriers. De Rus, die zijn tegenstander beter kent dan zijn landgenoot Andreiko. pakte het taktisch heel anders aan en slaagde erin om de Canadees een lastige po sitie te bezorgen. Toen Desiau riers een voorpost plaatste om singelde Koeperman deze met grote kundigheid en de 67-jarige veteraan dreigde te gaan verlie zen. Maar de originaliteit van Desiauriers was ook weer aan wezig en via een listige combi natie hield hij Koeperman nog even van zijn doorbraakplannen af. Hij moest tenslotte toch een stuk offeren om groter onheil te voorkomen. Na bijna zes uren spelen zag de Russische oud-we- rcldkampioen van verdere winstpogingen of. De" Canadese oud-wereldkampioen dwong in een eindspel met een stuk min der remise af. Agliardi verloor vun Smith door een eenvoudige combinatie in het middenspel een stuk. De Amerikaan had toen weinig moeite meer. Hl- sar d en Baba Sy speelden aan vankelijk een interessant duel maar besloten toch al vroeg tot remise. Laporta en Aliar be reikten eveneens remise nadat de Surinamer een nogal dure doorbraak had moeten nemen. Het einde kwam met licht voordeel voor de Italiaan. Andreiko (Sovjet Unie- Delhom (Fr.) 2-0; Wiersma (Ned)—Jr wjet (in Aliar (Surinam""i 1-1; Axilnrdi (Monncc)-Smith (VS) 0-3: Kuyken (/.wit*) Sijbrands (Ned.) 0-2; Hlnurd Ihïi Baba Sy (Senegal1-1Koe- pi'imun (Ruk)-Desiauriers (Can) 1-1. Hand1. Andreiko en Wler»mn 10 pul 3. CanlwarK en Sljbrund» *J; 6. Koe(>erman 8; 6. Ucilaurler* 7 uit 6; 7 Smith 7. 8. Delhom en Kuykt-n- 6 uit 5; 10 Baba S> fi 11. Fanelll en Hlanrd 5 uit 5: 13. Allnr 4 14. AKIII jcok O./t

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15