Ver. Staten houden deur vooi overleg met Sowjet-Unie open CeldocSoimint Deel Kamer tegen blokkade van Vietnam voor een eigen huis. I Nvt blokkade twijfelachtig Algemene Bank Nederland Vermoorde meisjes hegraven WOENSDAG 10 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA L' De vergelijking met de tweede Cubaanse crisis zal zich aan ve- j len opdringen. Toen, in oktober 1962, was het president Kenne dy, die voor radio en televisie bekend maakte, dat de Sovjet- I Unie voorbereidingen had ge troffen voor het stationeren van aanvalsraketten op het eiland Cuba. Hij kondigde een quaran taine af (tegen het woord „blok kade" hadden enkele adviseurs van de president bezwaar ge maakt, omdat het technisch een oorlogshandeling was) voor alle offensieve militaire uitrustings stukken die onderweg waren naar Cuba. Ufgelopen maandag was het pre- i sident Nixon, die op de Ameri- j kaanse beeldschermen ver scheen om mee te delen dat hij verder alle oorlogswapens uit handen wenste te houden van de „internationale bandieten" in Noord-Vietnam. Ook hij ver meed het woord „blokkade", maar de maatregelen, die hij afkonsigde, verschilden slechts op onderdelen van een blokka de: in de toegangeri tot de ha vens van Haifong, Thanh Hoa, Vinh en vier andere Noordviet- namese kuststeden zijn mijnne gelegd, die uit de aard van de zaak geen onderscheid maken tussen oorlogvoerenden en niet- oorlogvoerenden (al is het bij voorbeeld wel mogelijk accous- tische mijnen af te stellen op een betrekkelijk sterk geruis, zodat niet dadelijk iedere vis sersprauw in de lucht vliegt). Amerikaanse ,vlootstrijdkrachten zien erop toe eventueel ook in de territoriale wateren van 1 Noord-Vietnam dat de strijd krachten van Noord-Vietnam en het Nationale Bevrijdingsfront geen enkele bevoorrading over zee ontvangen. En de landen, wier schepen gevaar lopen te I worden getroffen, zijn vooraf gewaarschuwd. Alles precies volgens de regels van de oor logsblokkade. ohn Kennedy besloot zijn toe spraak destijds met een oproep tot de Russische partijleider Ni- kita Chroesjtsjev om af te zien van pogingen tot wereldheer- schappij en deel te nemen aan een historische onderneming om t de gevaarlijke bewapeningswed loop te staken en de geschiecfe- nis van de mensheid te hervor men. Sommige zinnen zijn de i tijdgenoten in het geheugen ge- j grift: „Medeburgers, laat nie- i mand eraan twijfelen, dat dit een moeilijke en gevaarlijke on- derneming is... Niemand kan 1 nauwkeurig zeggen hoe zij zal door' H. J. Neuiuan, directeur van het Neder lands Instituut voor Vredes vraagstukken: verkeerde ta xatie kan fataal zijn. verlopen en hoe groot de kosten of het aantal slachtoffers zullen zijn. Maar het allergrootste ge vaar zou zijn, als wij niets de den." Echo's van deze toe spraak vinden we terug in de redevoering van Nixon: „Onder deze omstandigheden, nu 60.000 Amerikanen gevaar lopen, zou iedere president, die naliet op een besliste wijze te handelen, het vertrouwen van zijn land en de zaak van de wereldvrede verraden." Ook het beroep op de Sovjet-leiders is er ditmaal: „Wij vragen u niet uw beginse len of uw vrienden op te offe ren. Maar evenmin zoudt gij moeten gedogen, dat Hanoi door zijn koppigheid de kans krijgt de vooruitzichten, die wij samen zo geduldig hebben voorbereid, uit te wissen." De vraag is nu alleen, of Nixon's blokkade even doelmatig zal zijn en met even weinig onge lukken zal verlopen als destijds de quarantaine van Kennedy. Hoe boos Castro destijds ook was dat de grote mogendheden, teneinde de grote nucleaire con frontatie te ontgaan, over zijn hoofd heen - en zonder hem daarin te kennen - afspraken maakten, hij kon moeilijk vol houden, dat zijn nationale be langen rechtstreeks bij deze af faire waren betrokken. In het geval van Noord-Vietnam ligt dat anders. De regering in Ha noi voert als rechtvaardiging voor haar strijd in het zuiden het argument aan, dat zij bezig is het recht op zelfverdediging van het Vietnamese volk te ef fectueren. Zij meent daarbij te mogen rekenen op de hulp van zowel de Sovjet-Unie als de volksrepubliek China. Gooit de Sovjet-Unie het op een akkoord je met de Amerikanen, dan zal zij zich wel degelijk hebben te verdedigen tegen het verwijt, dat zij schromelijk tekort schiet in socialistische solidariteit. Dat verwijt zal opklinken uit Hanoi, en het zal duizendvoudig wor den versterkt door Peking. In dien de Amerikaanse strijd krachten er nu in slagen - om een term te gebruiken van oud president Johnsons adviseur voor nationale veiligheidszaken Walt Rostow - de mond van de Noordvietnamese trechter te sluiten, dan zal dit op het ver loop van de strijd in het zuiden naar alle waarschijnlijkheid geen rechtstreekse invloed heb ben. Het grote offensief, dat op Witte Donderdag is ontketend, is voorafgegaan door uitgebrei de voorbereidingen. Het is zeer waarschijnlijk dat nabij de drie voornaamste fronten in het zui den (in de noordelijke provin cies Quang Tri en Thua Tien, in het centrale bergland en in de omgeving van an loc) aanzien lijke voorraden uitrusting, mu nitie, brandstof en leeftocht zijn opgeslagen. Evenwel dient be dacht te worden, dat de Noord vietnamese veldheer Von Guyen Giap ditmaal een conventioneel offensief leidt, met zware artil lerie tanks e.d. en de logistieke problemen, die hij moet over winnen, zijn nu groter dan wan neer hij zich tot de guerilla had beperkt. Met name de toevoer van dieselolie voor zijn Russi sche tanks kan gevaar lopen. Sterker spreekt het tot de verbeel ding, dat het welslagen van de Amerikaanse blokkade tot ge volg zal hebben, dat Noord-Viet nam ook verstoken blijft van niet-militaire voorraden, zoals voedsel en medicijnen. Geeft de Sovjet-Unie in dit opzicht de Amerikanen hun zin en respec teert zij de blokkade, dan maakt zij zich tot de medeplich tige van dit aspect van Nixons maatregelen. Een belangrijke factor bij de bepaling van het Russische handelen kan ook zijn, dat de Cubaanse crisis - en het onvermogen om de maritie me krachtsontplooiing van de Verenigde Staten het hoofd te bieden - een belangrijke stoot heeft gegeven tot de indrukwek kende uitbreiding van de rode vloot onder admiraal Gorsjkov. Zal de Russische marineleiding nu rustig afwachten, wat de re gering van de Sovjet-Unie be slist. Of zal zij smeken om te mogen bewijzen, wat zij waard is? Hoe zullen de Amerikanen reageren, als er in de Zuid-Chi- nese Zee en in de Golf van Ton kin Russische mijnenvegers ver schijnen met de kennelijke be doeling om de toegang tot Hai fong weer te openen? Ik breng het alleen ter sprake om de risi co's aan te duiden, die president Nixon met zijn jongste maatre gelen loopt. Zijn manusje-van- alles Henry Kissinger mag dan de correspondenten in Washing ton verzekeren, dat het Ameri kaanse staatshoofd zich bewust is geweest van de moeilijkhe den. die hij de Russen op korte termijn bezorgde, en dat Mos kou zich later wel in de nieuwe situatie zou schikken, een ver keerde taxatie van andermans reacties in emotionele omstan digheden is zo gemaakt. Tamelijk geringe aandacht heb ben intussen de voorstellen ge kregen, die de Amerikaanse president in zijn toespraak van maandag ook had opgenomen. Indien alle Amerikaanse krijgs gevangenen terugkeren en wan neer voor heel Indochina een bestand van kracht wordt, dat onder internationaal toezicht staat, dan zal Nixon zijn jongste maatregelen ongedaan maken. Hij zal dan zijnerzijds alle ge welddaden in Indo-China achter wege laten en binnen vier maanden alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam te rugtrekken. Zelf heeft hij dit voorstel „edelmoedig" ge noemd. En zo op het eerste ge zicht lijkt het inderdaad ver schillen te vertonen met zijn zo genaamde „acht punten" van oktober j.l. In de eerste plaats is het tempo van de terugtrek king versneld (van zes tot vier maanden) en verder onthoudt de president zich nu blijkbaar van bemoeienis met de regeling van de politieke toekomst van Vietnam. In oktober sprak hij nog van nieuwe presidentsver kiezingen, die in het zuiden zou den worden georganiseerd door een onafhankelijk lichaam (ee maand voor de gang naar de stembus zouden president Thieu en vice-president Huong aftre den). Ditmaal volstond hij met de opmerking, dat de Vietname- zen die politieke toekomst naar onderling moeten regelen. Niet alles, wat Nixon afegolpen zei, i dus i bik kelhard. Het is alleen jammer, dat de man er zo'n riskante stijl op na houdt. Kerk en politiek Van onze parlementaire redactie T~)RS. L. P. J. DE BRUYN, allengs uitgegroeid tot huis-politicolooj der KVP, heeft in Politie kPerspectief de eerste resultaten van hei nationaal verkiezingsonderzoek 1971 geanalyseerd op het punt vat de relatie tussen geloof, politiek en politiek gedrag. Het is een bij zonder boeiend artikel geworden; dit ondanks het feit dat zoali niet anders te verwachten viel zijn commentaar op de onder zoeksresultaten naar ons gevoel speculatief blijft. Niet wat betreft de cijfermatige afbrokkeling van het eens schijnbaai hechte bolwerk der confessionele partijen; ook niet wanneer drs. D« Bruyn politieke deconfessionalisering in verband brengt met wijzi- I gingen in het gedragspatroon van christenen als gevolg van ander* opvattingen over religie en Kerk. Met het nodige voorbehoud daJ drs. De Bruyn zelf maakt, moet dit allemaal ongeveer wel kloppen. Onze twijfel begint op het moment dat drs. De Bruyn adviezen gaal I geven; bij voorbeeld wat een confessionele partij nu doen moet om te voorkomen dat ze in de toekomst slechts haar achterban kan re- crateren uit de lidmaten van een naar orthodoxie neigende Kerk. Waarbij De Bruyn, ondanks uiteenlopende onderzoekingsresultaten, ervoor waarschuwt, dat een KVP die zich sterk oriënteert op kerke- lijk-orthodoxen alleen al daardoor een sterk behoudend karakter zou kunnen krijgen. Daarna stelt De Bruyn dan weer terecht, dat de discussie over d< grondslag van de confessionele partijen niet losgemaakt mag wor den van hun politieke plaatsbepaling. Daarover eens worden behoeft beslist geen generatie te duren. Het grote probleem is nu veeleet dat, bewust of onbewust, door sommigen in de hete discussie ernaat gestreefd wordt tot een politieke plaatsbepaling te komen zonder duidelijke eigen ideologische grondslag. En dan hebben zowel Den Uyl en Van Mierlo als Wiegel en Geertsema gelijk, als ze pleiten voor een tweedeling in de Nederlandse politiek zonder „open volks partij" van het soort dat onder meer KVP-voorzitter De Zeeuw be- Ontzuiling TVICHT in de buurt hiervan ligt ook onze twijfel omtrent de degelijk, heid van drs. De Bruyn's adviezen. Hij heeft gelijk met te con stateren dat de zogenoemde „ontzuiling" is voortgeschreden en dat het nog maar een vraag is of die in 1975 of 1979 tot stilstand zal zijn gekomen. Maar als hij dan de vraag stelt of vasthouden aan het exclusief confessionele karakter van de KVP niet een blijvende afbrokkeling van die partij impliceert, moet hij tegelijkertijd de vraag stellen of zo'n partij tot een merkbaar andere politieke plaats bepaling zal komen dun de volkomen „open volkspartij" die naust een politiek-conservatief en een politiek-links blok haar opwachting zou moeten maken. De politieke plaatsbepaling is de hoofdzaak; is die plaatsbepaling goed, dan zal een partij met visie ook de moed kunnen opbrengen terwille daarvan naar links en/of rechts verlies te accepteren. Merkwaardigerwijze herinnert drs. De Bruyn eraan, hoe hij vroeger al eens gepleit heeft voor het scheppen van een empirische basis voor het nemen van beslissingen omtrent de koers van de KVP. Is hiervoor een middel te vinden, dan zou er inderdaad meer zeker heid te scheppen zijn. Maar De Bruyn zelf weet het middel niet: want wie probeert het effect van het helemaal „open" maken van de partij te meten, heeft reële alternatieven nodig. Het enige zinni ge alternatief lijkt ons dan te zijn een politiek program, dat moge lijk is bij een „open volkspartij" versus een ander politiek pro gram, dat zou volgen uit een opzet zoals de meerderheid van ARP en CHU plus een niet te onderschatten deel van de KVP waar schijnlijk lief is. Onuitvoerbaar TfOIETS is natuurlijk onuitvoerbaar. Maar dan moet de KVP-leiding zich ook maar niet wagen ann het overnemen van andere adviezen die niet door empirisch onder zoek gestaafd zijn; bij voorbeeld dat de voorliefde voor een chris ten-democratische partij opzet, die voortvloeien zou uit een zekere kerkelijke orthodoxie, leidt tot voorkeur voor een politiek minder goed program. Neen, de politisering van de KVP is een veel gecompliceerder kwestie dan als theorie op papier kan worden gezet. En de enige duidelijke relatie tussen Kerk en politiek op dit moment lijkt ons te zijn hun beider behoefte aan pluriformiteit als middel om mensen te leren dat het zonder geloof, hoop en liefde op aarde geen leven is. pleit. lossing van het conflict ernstiig bemoeilijkt wordt. DS'70 woordvoerder Pors waar schuwde echter dat het stoppen van de bombardementen op dit moment een onvoorwaardelijke overgave aan Hanoi zou beteke nen. De VVD-er Koudijs zei dat Amerika voor de afschuwelijke keus staat verslagen te worden of de militaire maatregelen op te voeren. Boven: Oud-minister Luns, thans secretaris-generaal van de NAVO, werd gistermorgen op paleis Soestdijk ontvangen door koningin Juliana. Rechts mevrouw Luns. Onder: Prins Bernhard toont hier een „gouden" pandaplaat die hem gistermiddag werd aangeboden als symbool voor de verkoop van 250.000 exem plaren van het album „Ko ningen in het dierenrijk" in het kader van een campagne voor het Wereld Natuur Fonds. De prins ontving voor het fonds een cheque van 53.000 gulden. Ontslag 45 man bij „Kruithoorn" DEN BOSCH (ANP) De directie van munitiefabriek „De Kruit- I hoorn" in Den Bosch heeft voor ongeveer -15 werknemers van dit bedrijf een ontslagver«nvmirg aangevraagd. De ontslagen be treffen zogenaamde Indirecte werknemers, zoals onderhouds monteurs e.d., uit verschillende afdelingen van de onderneming. BAARLE-NASSAU (ANP) - In een leegstaande boerderij te Baarle-Nassau is een 57-jarige bewaker van een munitiedepot gisterochtend neergeslagen. De man liepe een hersenschudding en een wond aan het gezicht op. De voervaller maakte de porte feuille van de man, waarin 300 zat, buit. DEN HAAG Minister Schmel- zer (Buitenlandse Zaken) heeft er begrip voor dat Amerika zich tracht te verweren tegen de in vasie van Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam, maar hij betwij- feldt of het nieuwe middel daar tegen van de haven-blokkade met mijnen wel juist is. „Deze blokkade kan tot verergering van het conflict leiden en de aanvoer afsnijden van goederen voor de burgerbevolking", aldus de minister, ook de bombarde menten op Noord-Vietnam blijft hij afkeuren, maar hij vindt het overbodig die afkeuring opnieuw jegens Washington uit te spre ken. Het plaatsen van deze „kritische vraagtekens" achter de Ameri kaanse blokkade-maatregel was de opvallendste noot in het Viet- nam-debat dat de Tweede Ka mer gisterenop basis van een interpellatie Van der Spek <PSP) voerde. Ook KVP, AR en CHU spraken in een motie Geel kerken (AR) uit geschokt te zijn door de blokkade en de her vatte bombardementen op Noord-Vietnam, maar evenzeer door de daaraan voorafgaande nieuwe grootscheepse inval van Noord-Vietnam in Zuid-Vietnam. De drie partijen vrezen dat door dit alles een politieke op- HMG bevestigt vonnis bewakers atoomkoppen DEN HAAG Het Hoger Militair Gerechtshof te Den Haag heeft vanochtend het vonnis van krijgsraad te Den Bosch beves tigd in de zaak tegen twee dienstp'ichtigen, die tijdens de bewaking van een ops'agolaats met atoomkoppen in Duitsland met stenen twee schünwe-pers i vernield hadden. Beide dienst- p'ichtieen vonden de?" bewa kingsdienst geestdodend en on-1 mcrse'i'k en hun verdedig»: mr. Cammelbeek had vrij spraak gevraagd. De bevesti-j •ging betekent dat beide soldaten veroordeeld zijn tot honderd I gulden boete subsidiair tien da- Na een sombere rouwdienst werd gistermorgen op de i gen. I Witte uit Damwoude ter aarde besteld. Geld De Algemene Bank Nederland wil II aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 87*% en een afsluitprovisie van 1%. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. DAMWOUDE (ANP) In diepe rouw heeft het Friese dorpje Damwoude de belde jeugdige slachtoffertjes van de gestoorde 14-jarlge Folkcrt v.d. W. giste ren naar de laatste rustplaats gebracht. 's Ochtens is de katholieke zeven jarige Maria de Witte, oudste dochter van een uit België af komstige klompenmaker, vanuit de katholieke kerk in Dokkum begraven, 's middags volgden tuim 300 dorpsgenoten in een rich langzaam voortbewegende oet dwars door Damwoude de •ikwagen, waarin het kistje met 'c vijfjarige Boukje de Jong van de gereformeerde kerk naar het kerkhof werd gereden. k. begraafplaats in Dokkum de 7-jarige Maria de

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13