Eindhoven zonder openbaar vervoer bij Coen Moulijn in conflict Unieke beenmerg transplantatie Pony hoorde niet bij hoofdprijs Een van de Acht Vier doden botsing Dode walvis aangespoeld Spoed beraad op Witte Huis Meer treinen Den Haag- Leiden 63e jaargang, no. 18.690 MAANDAG 8 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. T.V.-SELECTIE HEDENAVOND VRIJ WARM Ned. I: 19.05 Toppop; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Perspec tief over Suriname. Ned. II: 19.05 uur Leven in het klooster; 21.10 uur Smith en Jones; 22.00 Frits Lambrechts. In Televizier samenvatting Leeds United—Wolverhampton Wande rers om het Britse kampioen schap en Italiaanse verkiezingen (Ned. I, 22.00 uur). Zonnig en vrij warm met later op de dag enkele buien. Overwe gend matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperatuur on geveer 9 graden, maxima mor gen 18 tot 23 graden. ALLE STADS BUSSEN DOOR BRAND VERWOEST AFSCHEID? Van onze sportredactie DEN HAAG Coen Moulijn had aan het eind van dit seizoen -zijn voetbalcarrière willen beëindigen, maar als gevolg van een conflict met Feyenoord over de financiële regeling van dit afscheid zal hij vermoede lijk nog een jaar blijven voetballen. Het contract van Coen loopt eind volgend seizoen af. Feyenoord wil wel meewerken aan een vervroegd votbalpen- sioen, maar biedt volgens Coen te weinig: een uitkering van 130.000 gulden, een persoonlijk geschenk, in juni een erewed- strijd tegen Uruguay, en een receptie. Coen wil echter een benefietwedstrijd tegen een sterke tegen stander. De wetistrijd tegen Uruguay levert hem slechts 15.000 gulden op. Het bedrag dat Feyenoord wil geven boven de vorig jaar reeds contractueel vastgelegde afvloeiingsrege ling, waarbij Coen Moulijn gedurende vijf jaar jaarlijks 23.000 krijgt. Meer hierover in onae sportbijlage. Ander interessant sportnieuws: Vrijwel geen cupvoetbal voor Sparta. RH1JC door de knieën. Holland Sport terug door fusie tussen zaterdagclubs Wilson- meters en KTB. Anderlecht toch Belgisch kampioen. ROTTERDAM (ANP) Bij het vuilverbrandingscomplex te Rotterdam ligt sinds gisteravond een zeven ton zware en bij na tien meter lange dode walvis „afgemeerd". Gistermorgen werd het dier ontdekt in de Prinses Margriethaven in de Maasstad, waar het een deel van de kade van de KNSM blok keerde. De walvis had enkele zware wonden en daaruit concludeerde men, dat het. dier op zee door een scheepsschroef fataal ge wond was geraakt, en vervolgens door het schip werd meege sleurd naar het Rotterdamse havengebied. De 33 autobussen van het Eind- hovense stadsvervoerbedrijf gingen in vlammen op. nadat om tien voor vijf vanmorgen brand uitbrak in het garagecom plex. Hier een beeld van de blussingswerkzaamheden. STRIJD VIETNAM WASHINGTON (RTR/AP) Pre sident Nixon heeft zich vanmor gen vroeg met zijn naaste me dewerkers beraden over de wei nig rooskleurige situatie in Zuid-Vietnam. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten hun bombardementen op het gebied rondom de Noordvietnamese hoofdstad anoi en op de grote havenstad Haiphong zullen her vatten om voorraden voor het Noordvietnamese offensief in het zuiden te vernietigen. De belangrijkheid van het Amete- rikaanse topberaad wordt gelil- lustreerd door het terugroepen van min'ster van buitenlandse zaken William Rogers uit Bonn en het besluit om het voorgeno men bezoek van Henry Kissin ger, de belzngrijkste adviseur van de president op het gebied van het buitenlandse beleid, aan Japan voor een tweedemaal uit te stellen. De uitbreiding van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten in Zui- doost-Azië en de versterking van de Amerikaanse marine voor de kust van Vietnam tot ongeveer 60 oorlogsbodems met circa 50.000 man hebben presi dent Nixon de middelen ver schaft om de grootste lucht- en vlotoperaties uit de gehele Viet namese oorlog te beginnen. A merikaanse gevechtsvliegtuigen hebben ten zuiden van Hanoi Een Zuidvietnamees houdt zich schuil in een mangat van een bunker langs hoofdweg 13 ten noorden van Vhon Tanh. Er wordt nog hevig gevochten om deze weg open te stellen voor Ae aanvoer bij de ontzetting van de provinciale hoofdstad An Loc. drie Mig straaljagers neerge haald en in de omgeving van Hué een aantal Noordvietname se tanks en vrachtwagens bui ten gevecht gesteld. De strijd te land speelde zich in het week einde voornamelijk af in het Centrale hoogland. (Van één onzer verslaggevers) EINDHOVEN Een hevige brand, waarbij praktisch alle bussen verbrand zijn, is er van daag de oorzaak van geweest, dat de stad Eindhoven praktisch zonder openbaar vervoer ge raakt is. Duizenden Eindhovena- ren zijn daardoor veel te laat op hun werk verschenen, of bleven althans in de morgenuren bij gebrek aan eigen vervoer thuis. De schade door deze brand, waarbij 32 stadsbussen verloren gingen, wordt geraamd op enkele miljoenen guldens. De schade aan vervangingswaarde is echter vele malen groter. In de loop van de dag heeft het streekvervoer het stadsvervoer voor het grootste gedeelte over genomen. Daardoor kwam het openbaar vervoer weer op gang. Dit zal ook in de komende da gen het geval zijn, totdat nieuw materieel aangeschaft is. Een paar reservebussen werden van morgen al ingeschakeld. Zij konden echter weinig beginnen tegenover het enorme aanbod in het spitsuur. De Eindhovense gemeentelijke brandweer heeft de branu iu .ia garage die even voor half vijf vanmorgen ontdekt werd met groot materieel bestreden. Uit breiding van de brand was al leen aan de zijde van een belen dende fabriek te vrezen. Deze kon door nat houden gespaard blijven. De uitbreiding van de brand in de garage ging gepaard met tal van explosies. De bussen wor den 's avonds en 's nachts reeds van brandstof voor de volgende dag voorzien. Van de enorme garage met inhoud kon niets worden gered. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Met ingang van 1 oktober komen er In de spits uren tussen Den Haag en Zoetermeer langere treinen. De Spoorwegen willen op deze manier de vervoerscapaciteit voor de treinreizigers sterk opvoeren. Het Inzetten van meer treinen op dit traject acht de NS. onmogelijk. Behalve, dat er, zoals reeds gemeld, meer „laatste trei nen van de dag" tussen de grote steden en de omliggen de woongebieden gaan rijden komen er op het zogenaamde Leidse Baan-traject Den Haag H.S.-Leiden in de spits uren enkele treinen bij. Tussen Leiden en Utrecht zal in de zomermaanden ook op de zondagen ieder half uur een trein gaan rlj<Jen. Dit zijn enkele vernieuwingen ln de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen. Daarin is ook opgenomen, dat Gouda in het intercity-net geplaatst is. De intercitytrein Den Haag-Enschede gaat er een keer per uur stoppen. Bovendien komen er op het traject Den Haag Utrecht, Arnhem-Nijmegen nieuwe stoptreinen. Dit materieel bestaat uit moderne tweerij- tuig-treinste'.len, die op ande re trajecten al geruime tijd ingezet zijn. Dit geldt ook voor de semi-sneltreinen Am sterdam—Rotterdam. LEIDEN (ANP) In het Academisch Zie kenhuis Leiden is afgelopen week bij een 18-jarige patiënt een beenmergtransplanta tie uitgevoerd, waarbij de donor niet ver want was aan de patiënt. Voor zover be kend, is het voor het eerst ter wereld dat een dergelijke transplantatie met een niet- verwante donor heeft plaats gehad. De patiënt werd reeds geruime tijd behan deld wegens een zogenaamde aplastische anemie (een plotseling ophouden van de functie van het beenmerg; geen aanmaak van bloedlichaampjes en bloedplaatjes). Zonder beenmergtransplantatie was de kans op herstel uitgesloten. Tot nog toe werden beenmergtransplantaties met enige kans op succes uitsluitend moge lijk geacht, indien de donor verwant is aan de patiënt. Omdat in dit geval de patiënt door vele bloedtransfusies afweerstoffen had gevormd tegen al zijn familieleden, konden geen verwanten als donor fungeren. Van de kennis van de transplantatiebiologie is toen gebruik gemaakt om met behulp van de in Leiden gevestigde internationale organisatie voon orgaantransplantaties „Eurotransplan" een potentiële, niet ver wante donor met gelijke weefselgroepen te vinden. Deze werd gevonden bij Aarhus in Denemarken. Begin vorige week werd de transplantatie uit gevoerd door Prof. dr. J. J. van Rood en dr. Speck met medewerking van dr. J. G. Eernisse. De patiënt maakt het thans goed. Of de transplantatie een definitief succes is, kan echter pas over twee tot drie weken worden gezegd. k lV-' 'onas óp de walvis. In de Prinses Margrieihaven in tiolierdqm werd gistermorgen een 7^ meter lange dode walvis ontdekt. Het tonnen zware lichaam verkeerde al in lichte staat van ontbinding. WORMER Vader de Jong heeft gisteren ze ker veertig keer het succesverhaal afge draaid van zijn optre den en dat van zijn dochter Els in de Mies Bouwmanquiz „Een van de acht". Mensen, die hij gedurende twin tig jaar niet meer had gesproken, beiden naar de hoeve aan de Noorderweg in Wijde Wormer. Hij ontving telefonische gelukwen sen van de burgemees ter, de dijkgraaf, een zuster uit het plaatse lijk klooster en van to taal onbekende men sen. Iedereen was het er over eens dat vader en dochter het gewel dig hadden gedaan. Maar iedereen vond ook dat de pony wel degelijk bij de hoofd prijs hoorde. Het ziet er - voorlopig - echter niet naar uit, dat het paardje een warme stal zal krijgen op de Wormer-boeitleri j De prijzen, die Els op de lopende band (op volle snelheid) aan zich zag voorbijtrek ken, vormden daar door een probleem apart. Dit gold niet voor de 15 kilogram wegende worst. Deze vond na de uitzending zijn weg naar het Le ger des Heils. maar het glazen bakje met „zomaar een beetje stro" betekende vol gens eenieder een po nywagen en tuig, met daarbij de pony. Na de uitzending bleek het dier slechts ter illu stratie te dienen, on danks de nadrukkelij ke mededeling van Mies, dat het dier wel degelijk de prijswinna- res toekwam. De fami lie wenst er geen dra ma van te maken. Els: „Wij zijn zo gewel dig ontvangen en heb ben zo'n fijne avond gehad, dat we er geen ruzie om willen. Maar wat heb je nu eigenlijk aan een kar zonder pony?" Vader: „Ach, het ging mij niet zozeer om de prijzen, maar om de eer". De HAVO-scholiere (4e klas Sint Michaëlcolle- ge. Zaandam) maakte zich in de verste verte niet zou vragen. Maar de vragen die haar op de stoel - licht uit. spot aan - zouden wor den gesteld. „We hebben er echt niet speciaal voor geoe fend. Ik geloof, dat je in die dingen vrij nuchter moet zijn en eenvoudig moet af wachten wat er gaat gebeuren. Pa en ik hebben wel de namen van alle ministers doorgenomen. Nota bene in de auto op weg naar Utrecht, schoot mij de afkor ting VVDM nog te bin nen. Ik vroeg vader wat die letters bete kenden, maar hij zei toen dat men zoiets niet ou vragen. Maar je zag het het was stomtoevallig de vraag, waardoor ik achter de lopende band terecht- De felicitaties waren gis teren in de eerste plaats bedoeld voor de 18-iarige Els. maar vader Louis, die in de huiskamer een strate gische plaats had ge kozen in de onmiddel lijke nabiiheid van het telefoontoestel, voerde vooral het woord te genover de belangstel lenden aan de andere zijde van de lijn. De hele familie was het er over eens: de dochter mag dan zaterdag avond wel de prijzen hebben gewonnen, maar het was per slot van rekening pa, die de show stal. Veehouder De Jong („geen boer, dat klinkt zo discriminerend") won de sympathie van de kijkers door zijn geweldig improvise rend optreden tijdens de imitatie van John nie Kraaykamp en Rijk de Gooyer. „Ik zei al tegen Mies, geef mij die rol van John nie maar. Ik kon na tuurlijk meer dan de helft van al die dure woorden die hij ge bruikte, niet herhalert. Maar ik dacht, dat ik mijn tegenspeler Van der Kruit uit Vlaardin- gen aardig kon over troeven. door de boel eenvoudigweg te over schreeuwen". Prof. dr. J. J. van Rood, een van de leden van het medische team, dat in het Leidse Academische ziekenhuis een beenmergtrans plantatie uitvoerde. G revel i n «jen dam ZIERIKZEE (ANP) Bij een autobotsing op de Grevclingen- dam tussen Overflakkce en Dui- veland zijn gis ter avond vier mcnscoi om het leven gckooncn. De dadelijke slachtoffers zijn een echtpaar en hun kind uit Breda, alsmede de 18-jarige P. J. Rath uit Den Haag. De ge wonden zijn afkomstig uit Den Haag (4) en Breda (I). Het ongeluk gebeurde op de twee- strooksrijweg (geen tussen- berm) op de Grevelingendam, waarschijnlijk door een verkeer de inhaalmanoeuvre. Door het mooie weer tijdens het weekeinde was er veel verkeer, dat na de botsing waardoor een enorme ravage was ontstaan via de wegberm en een secundaire weg onderaan de dijk doorgang kon vinden. Leerlingen actie-comité neemt het op voor Eibers LEIDEN In ee nstencll die op de Bonavcntura-scholcngcmeen- schup wordt verspreid worden alle leerlingen, leraren cn ou ders van leerlingen opgeroepen morgenmiddag de vergadering van de leeriingenrand bij te wo nen, waarop de kwestie rond do kntcchcct Eibers, dc ontslagen godsdienstleraar en dc orde zal komen. Het leerlingenaktiecomlté zal eni ge moties Indienen, waarin wordt voorgesteld, een commis sie van goede diensten in te stellen, de manier van lesgeven van Eibers goed te keuren en ook zijn buiten-schoolse aktivi- teiten positief waarderen. Alphen dringt aan op betere wegen Alphen Het gemeentebestuur van Alphen is bang dat Alphen niet in staat zal zijn haar In het streekplan Rijn en Gouwe opge legde functie het opvangen van de overloop vim de Leidse en Haagse agglomeratie te realiseren. Men is van mening dat er te wei nig gedaan wordt aan de ver- keersvoorzieningen. In een brief aan Gedeputeerde Staten dringt het Alphense college aan op spoed waar het di* aanleg van secundaire weg 6 betreft, aan drang op de aanleg van de om streden rijksweg 11, verbetering van secundaire weg 7. SAN DIEGO (UPI) Tijdens het aftappen van resterende brand stof uit de Apollo-16-cabine waarmee de astronauten Young, Duke en Mattlngly op 27 april van een reis van elf dagen naar de maan op narde terugkeerden heeft zich gisteren een explosie voorgedaan. Vijf personen wer den gewond. De cabine liep liichte schade op.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1