„Eerst de man en dan de bal was toen heel gewoon, maar het bleef sportief' FOREHOLTE IS VERHEUGD OVER TERUGKEER COR Voetbalveteraan over de tijd van „borrel met nootjes ASC-roem vergaat niet OOK Wat u moet weten UIT DE CLUB BLADEN correspondent^) PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MEI 1972 LEIDEN „Pas was ik hier ook in het restaurant. Komt er zo'n knul vlak naast me zitten met van dat hele lange haar. Ik zeg tegen hem, ik heb liever dat je ergens an ders gaat zitten. Er is plaats genoeg. Zegt hij tegen me ik mag toch gaan zitten waar ik wil. Ja, maar niet hier". P.(iet) Roem 72 jaar, al vele tientallen jaren sportaow'er, ljjkt er voor de jonge gene ratie starre, verouderde op vattingen op na te hou den.Zoals hij ook in politiek opzicht een zwartwitte we reldbol voor zich ziet. De be lezen Leidenaar compenseert dat, voor zover er iets te compenseren valt, met een wilskrachtige houding, spor tiviteit, die refereert aan de roemrijke jaren van ASC. Nauwelijks is het journalis tieke gereedschap tevoor schijn gehaald of ik word al meegetrokken de historie in. Van de roem in 1925 met de opstanding van ASC en zijn supporters, die vanaf vracht wagens van Van Gend en Loos Feyenoord in vervoe ring brachten, tot zijn voor liefde voor het schaken. Met het geven van zijn mening over deze denksport tekent hij onbewust scherp zijn ka rakter: „In 1918 was ik in valler in een simultaansean ce tegen Aljechin. Samen met een Alphenaar dwong ik remise af, maar ik voetbalde liever. Ik had geen tijd om een half uur te wachten op een zet van een tegenstander Ik wil me uitleven". ASC had een heel prettige tijd achter de rug. We speelden voor het derde jaar in de hoofdklas, maar juist in dat derde jaar waren er enorme troubles. Aan dertien wed strijden hadden we pas vijf punten overgehouden. In plaats dat we na de fusie met Sportman versterkt wa- 1926 ASC le klas KNVB. Ad van Welsenes, Henk Wamsteker, Jopi Brouwer, J. Stephanus, Piet Roem, Gé de Ruyter, Henk Vreken, Ro Josson, Hans de Bruyb, Jaap van der Mark en V. D. Dussen grensrechter. ren waren we verzwakt. Sommigen wilden namelijk niet spelen met jongens van De Sportman, omdat dat middenklasse was .Eindelijk kwam de geest van het oude ASC toch weer terug. Met nog vijf wedstrijden te spe len begonnen we met 32 winst tegen Sparta, dat later landskampioen werd. We draaiden plotseling zo gewel dig dat we met negen punten uit de laatste vijf wedstrij den nog de zesde plaats be reikten, terwijl we toch al afgeschreven waren. De toe schouwers geloofden er ook weer in. Tegen Feyenoord waren er 12.000 Van Gend en Loos stelde 's morgens vrachtwagens op rond het veld, zodat de mensen erop konden staan. Feyenoord kwam met al zijn internatio nals: Petterson, Pijl, de Ko ning, Weber, Bul en Van Dijk en de toen 17-jarige Puck van Meel, die nog geen plaats in het Nederlands elf tal had gekregen. We won nen met 3—1, waardoor Sparta in plaats van Feyen oord kampioen werd. In die tijd speelden we hard. We moesten wel tegen die boot werkers uit Rotterdam. Maar het bleef door en door eerlijk. Al werd je bij wijze van spreken door midden ge scheurd of je had geen adem meer, dat gaf niet. „Pakken", zoals nu was er niet bij. Wel werd de Engel se tackle toegepast. Eerst de man en dan de bal was heel gewoon, maar de sportiviteit stond voorop. Ik herinner me een staaltje uit de wedstrijd tegen Quick. International Boshard stond backk. Tien minuten voor tijd had ASC een 10 voorsprong. Om nog iets te redden ging Boshard in de slotfase naar de halfli- nie. Tijdens een scrimmage ving hij de bal met de hand op en wilde die toen met de hand voor de borst houdend in het doel lopen. Ik zag dat gaf een klap op zijn hand, waardoor de bal op de grond viel en ruimde op. „Zeg Roempie", komt Boshard na afloop naar me toe: „dacht je ook dat het korfballen was?" Een verwijt werd er niet gemaakt. Nooit trou wens. Voor de wedstrijd stel den wij ons op en riepen dan in koor „Three cheers for Ajax, three cheers for HBS". Ook na afloop. Of we nu hadden gewonnen of verlo ren. Dat was een traditie. Deden ze dat nu nog maar. Dan hadden ze meer respect voor elkaar. Als je iemand zo begroet hebt, dan geef je hem toch geen rot schop meer? Laatst hoorde ik Dick van Dijk in een inter view zeggen alsof het de nor- maalste zaak van de wereld is: „Natuurlijk probeer je ie mand neer te leggen als je gepasseerd bent", Een over treding maken om een doel punt te voorkomen. Mis schien ben ik ouderwets maar ik zou me doodschamen als ik iemand zou vastpakken of schoppen als iemand me te vlug af was. Uitleven mag. Juist dat mannelijke trekt me zo aan in het voetbal spel, maar wel op een eerlij ke manier. In mijn tijd kwa men knie- en enkelblessures lang niet zo veel voor als nu. Je miste alleen spelers door familieomstandigheden of door studie. Persoonlijk vind ik het voetbal achteruitge gaan. De mandekking van tegenwoordig maakte Benfi- ca-Ajax en Celtic—Inter met 0—0 als uitslag gewoon tot nare wedstrijden. Er is ook minder plezier. Wij verkleed den ons vroeger in een café of in een varkenshok, maar we waren tienmaal gelukki ger. Er kon nog eens een geintje af. In 1918 scoorde De Bruin, die altijd loeihard schoot, driemaal tegen HW. De keeper van HVV, Mc. Neil, vroeg na afloop: „Zeg, De Bruin, hoe krijg je ze zo hard? Met een stalen gezicht antwoordde De Bruin: „Op pompen". ASC-Roem vergaat niet, zou den we bijna willen zeggen. De tijd waarin „een borrel met nootjes en radijs" maar tien cent kostte en de jeugd ook al liever de sport voor de studie liet gaan. „In plaats van studeren gingen we soms stiekum trainen. Op de fiets of lopend ging je naar het veld. Even rennen en dan snel naar huis. Als een hijgend hert kwam je aan. De huishoudster be greep het dan al, en poetste je schoenen voor je op". Tijdens de reünie van ASC op 3 juni zullen al die herinne ringen weer onborrelen: „Ik bel rog wat vrienden van me bij elkaar. Dat wordt fantas tisch". JAN PREENEN F HAZERSWOUDE In het pand Dorpsstraat 105 te Ha- zerswoude-dorp is sinds kort de schoonheids- en kapsalon „Elisabeth" gevestigd. Het moderne winkelpand, dat één bloemenzee was, werd ge opend door mevrouw Boere- Goddijn, een van de firman ten van het bedrijf. Een van haar kinderen overhandigde haar de sleutel van de salon, voordat zij de gasten uitno digde een kijkje in het be drijf te nemen. ZOETERWOUDE Tijdens de vorige week gehouden jaarvergadering van de KPJ is Theo van Leeuwen als voorzitter gekozen. Het be stuur heeft daarna de andere functies als volgt verdeeld: secretaresse Trudy Olst- hoorn, penningmeesterresse Corry Straver, verzorging muziek Jacques v. d. Salm, jaarverslag Gerard den Blanken, Theo van Leeuwen sportverslag. Overige be stuursleden: Maria Veldhuy- zen, Nel van Santen, Jan v. d. Krogt en Kees de Groot. De KPJ van Bodegraven or ganiseert a.s. zondag een au- tosterrit aanvang 13 uur. De prijsuitreking vindt des avonds plaats tijdens een dansavond in Don Bosco, waaraan „Rain and Téars" medewerking verleent. ZOETERWOUDE De oefenwedstrijd tussen SJZ en Rodenburg we'ke morgenavond op „Haas broek" zou worden gespeeld, is om technische redenen verschoven naar a.s. dinsdag half zeven. De ontmoeting bestuur Oranjevereniging- Drumband VIOS gaat mor genavond op „Haasbroek" wèl door. I Voorhout/Lelden Cor van Steyn zal het komende voetbalseizoen J niet meer tot de selectie van UVS behoren. De 22-jarige blonde spits I van de Leidse amateurvereniging heeft het bestuur van zijn club te kennen gegeven in 1973 weer de kleuren te gaan verdedigen van zijn oude ciub Foreholte. Een stap die de Voorhouter deed omdat i hij dit seizoen niet een maai In een competitiewedstrijd van de re servebank is gehaald ondanks het feit dat hij, zo zegt hij zelf, toch in een redelijke vorm stak. Waarom trainer Van Schoten hem desondanks aan de kant heeft laten zitten is voor hem een on- I duidelijke zaak. In oefenwed- strijden kwam Van Steyn wel uit. Vier maal werd hij opge steld en diverse malen scoorde I hij ook. Van Steyn is er niet rouwig om dat hij het topama- teurvoetbal gaat verlaten en overstapt op de wat lagere re gionen. Foreholte is voor hem een club waaraan hij, ook in zijn UVS-tijd, geestelijk mee 1 verbonden bleef. Vanaf zijn tier.de voetbalde hij er om ten- I slotte op zijn negentiende jaar I de grote overstap te maken. 1 „Ik wilde wel eens wat anders", zegt Van Steyn. „Het hogere voetbal trok me erg aan. De wens van iedere jeugdvoetballer is zo hoog mogelijk te spe- len. Bij UVS kreeg ik die kans I al snel. Het eerste seizoen dat I ik er speelde werd ik direct al i achttien maal opgesteld", j Van Steyn, werkzaam bij de KNVB afdeling Leiden, ziet zijn I UVS-periode beslist niet als een verloren tijd. Hij heeft er, i zo zegt hij, heel wat ervaring 1 op gedaan die hem goed te pas zullen komen bij Foreholte. Juniorentoernooi bij Blauw Zwart WASSENAAR Zondag organi seert Blauw Zwart op haar ter reinen aan de Dr. Mansveitkade een toernooi voor A-junioren. De deelnemende verenigingen zijn. behalve Blauw Zwart zelf: Archipel uit Den Haag, A.V.S. uit Rotterdam, Dynamo '67 uit Rilswijk, ESTO uit Bodegraven. RK DEO uit Nootdorp en SVLV uit Voorschoten. Het toernooi zal om kwart voor 11 's mor gens worden geopend door wet houder mevrouw A. J. le Coul- tre-Foest. „Het spelpeil bij UVS lag na tuurlijk een stuk hoger dan bij Foreholte. Vooral tactisch en technisch gezien heb ik er veel ervaring opgedaan. In die twee jaar heb ik UVS leren kennen als een elftal zonder uitblinkers. Wel een aantal jongens waar tussen een hechte band bestaat. Dat heeft ons dit jaar ook zo ver gebradht". Van Steyn is niet de enige die dit jaar UVS gaat verlaten. Ook Willemse (ook hij keert tergug naar zijn oude club Foreholte), Leget, Koren en waarschijnlijk Karstens trekken zich terug. Fataal voor UVS? Van Steyn gelooft van wel. ,.Ze krijgen het komende seizoen beslist een flinke klap. Er zijn niet vol doende vervangers. De jeugdaf deling valt tegen". Van Steyn gaat zich nu weer con centreren op Foreholte. Hij ver wacht dat de ploeg het komende seize en hoge ogen gaat gooie- niet zozeer omdat hij een Wi lemse terug zijn gekomen mar ook omdat Foreholte, zo zet hij, nu over een ploeg beschi! met mogelijkheden. Foreholte dat dit jaar in de competitie it geëindigd als middenmoter heeft nu de mogelijkheid om met John van Dijk en Cor van Steyn een productief span te gaan vormen dat de Voorhoutse ploeg naar een hoge klassering moet weten te brengen. Of dit inderdaad ook gaat gebeu ren is afwachten. Wel is zeker dat De Voorhouters bijzonder verheugd zijn over de terugkeer van hun „verloren zoon". Cor, momenteel studerend voor het trainersdiploma D waarvoor hij volgende week zaterdag exa men moet doen, is sedert zijn bekendmaking, al heel wat ke ren door zijn dorpsgenoten aan gehouden. „Ze zijn bijzonder en thousiast", zegt hij. „Dat doet me goed. Voor mij is het een normale zaak dat ik naar Fore holte terugkeer. Je oude club laat je toch niet varen". Zoeterwoudse trimmers voetballen ten bate van Hartstichting ZOETERWOUDE Zondagmid dag om 3 uur gaan de trimmers voetballen tegen S.J.Z. ten bate van de Nederlandse Hartstich ting waarbij de aftrap wordt verricht door dokter B. Kort- Onder het motto' „Voorkomen is beter dan genezen", stimuleert ook de Hartstichting het trim men voor iedere Nederlander. In aansluiting op de Wereldhart maand 1972 wordt nu door de Trimmers een dringend beroep gedaan op iedereen om naar het sportpark „Haasbroek" te ko men. Het programma bestaat uit een grote show door de drumband VIOS, een korte de monstratie trimmen en een „bliksem "-partijtje voetbal van 2x20 minuten volgens het ijshoc- keysysteem. Hierbij worden drie kleine partijtjes van 6 te gen 6 tegelijkertijd gespeeld over de breedte van het veld. De toeschouwers kunnen hierbij zeker genieten van het betere „pingelwerk" en geraffineerde aanvallen vanachter het doel, waarbij geen buitenspelregel wordt toegepast. De normale entreeprilzen blijven gehand haafd. Voor de kinderen zijn een aantal ballen beschikbaar welke zullen worden verloot op basis van het nummer van het entreebewijs. lor van Steyn (kijkend naar dit kopduel) is dit jaar niet één keer opgesteld in de competitie, reden voor hem om naar Foreholte over te stappen. Seliaatstraining op ijsbaan in Oude Wetering ALKEMADE De gezamenliike ijsclubs in de gemeente Alke- madc organiseren op het terrein van de ijsbaan aan de Baan te Oude Wetering t.b.v. de schaats sport een jeugdtraining, welke zal beginnen op dinsdag 23 mei. Voor de jeugd van 7 t/m 14 jaar is de aanvangstijd 18.45 uur. Kosten 6,- p.p. De schaatstrai- ning voor 14 jaar en ouder heeft o 23 mei als aanvangstijd 19.45 uur. Inschrijving te Oud-Ade G. v. d. Fits. Vrouw Venneweg 37: Riipwetering, K. v.d. Meer, Bui tenweg 32: Nieuwe Wetering. Th. de Koning, Voorweg 3. Roe- lofsarendsvèen, S. van Rijn, Noordeinde, R. van Dommelen, Veerstraat 20, tel. 2227. In ver volg op deze zomertraining zul len t.z.t. nog nadere mededelin gen volgen over het vervoer naar een kunstijsbaan, dit zodra dit via de K.N.S.B. is georgani seerd. Hier zal dan onder erva ren ijstrainers verder schaats- ondericht worden gegeven. Sportvariëteiten SJZ: „Het bestuur heeft beslo ten dat bij verloving van een van onze leden geen bloemen meer zullen worden geschon ken en ook eventuele recep ties niet meer zullen worden bezocht. Het is namelijk niet meer bij te houden. Wij heb ben dit besluit ook genomen met het oog op de kas en omdat Vein zo'n verloving toch wel bijna altijd een bruiloft het gevolg is." Leider cl DOSR: „De maker van de vierde goal was Ri chard v. d. Meer. Deze spe ler moest wel scoren om voor ons een consumptie te verdienen. Wat was nl. het geval? Deze speler was een fikse beloning in het vooruit zicht gesteld als hij een doel punt wist te maken en daar van wilden wij allemaal, met toestemming van deze spe ler, een graantje meepik ken." Meerburg: „Na een wedstrijd van de veteranen tijdens het bekertoernooi van Koudekerk moesten helaas enige oudge dienden met blessures het veld verlaten, zodat ijlings opgeroenen spelers moesten komen helpen met hoog hou den van onze kleuren." Swift: „Swift was dit Jaar weer aan de beurt om naar Oxford te gaan. Enkele fami lies gingen met de boot en kwamen met vertraging 's nachts om half een aan. Er bleek echter niemand aanwezig te zijn. Bij het ho tel aangekomen bleek dit vol te zijn, maar men kon wel in de kamer slapen, wat ze ook deden. Die nacht sliepen ze op de grond. Net een com mune." SJC: „Net als bij de veldvoet- balclubs is te merken dat voor de zaalvoetbalverenigin gen de overschrijvingen na bij is. Ook de zaalvoetballers worden benaderd toch maar voor een andere vereniging te komen spelen. Daarbij valt het op dat de „rijke sponsors" er de meeste vruchten van plukken. Het „leuke voetbal" wordt hier in Noordwiik gewoon een keiharde business." Jeugdvoorzitter G. van Dijk van Spel. Llsse: „De strafza ken nemen onrustbarend toe en ook onze vereniging is de laatste weken in het (slech te) nieuws geweest. Welis waar mogen wij nog niet mopperen in onze jeugdafde ling. maar ook bij onze teams leeft wel eens de me ning dat alles is toegestaan. De jeugdcommissie zal zich dan ook intensief gaan bezig houden met het hanteren van een nog strakkere lijn." TOV: „Ook na de competitie bliift TOV wel degelijk be staan. Wij blijven tot aan de zomerti'd gasvrijheid bieden aan allen, die de celluloid bal een warm hart toedra gen." UDO: Als onvolger voor trai ner Soestbergen heeft de Oegstgeestse vereniging aangetrokken de heer Oud. De heer Oud werkt als in structeur bij de Doelenkazer ne in Leiden en woont sinds kort in Roelof arendsveen. In j Bussum was de heer Oud be last met de training van scheidsrechters (amateur en betaald voetbal) in de kring 't Gooi. DOCOS tafeltennis: „Op het tijdstip, waaroo de dames kamp zou beginnen, bleken de tafels niet aanwezig te ziin in de zaal. Deze werden door de snelle tussenkomst van de politie, aan wie ze waren uitgeleend, uit de Vijf- meihal teruggebracht. Kaartend Teyllngen: „Net als in de voetballerij is de speel wijze van het klaverjassen drastisch veranderd. Zwaar passen, dus voorzichtig op vlees snelen, is er niet meer bij. Echte vleeskaarters zou den dan ook beslist geen ple zierige avond beleven en za terdagmorgen in de sprint naar de slager moeten." Bestuur SJZ: „Wij zouden het op priis stellen als de trai ners, vooral van de jeugdelf- tallen, na de training bij de jongens blijven met wassen en douchen. Laatst kreeen wij een telefoontje van Ge meentewerken of wij er op j wilden letten dat er niet door de beplanting rond de velden wordt gelopen." De redactie vari de Leidse Courant zoekt voor de berichtgeving uit LEIDERDORP een Ook geschikt voor 65 'ers. Inlichtingen: Tel. 22244 of Kort Rapenburg 2, Leiden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4