BASKETBALPLOEG BEREIKTE DOEL ONDANKS TERUGSLAG Gratis reizen Fred Hemmes vermeed alle risico's tegen Noor Ross Remise kon in ragfijne partij van Sijbrands niet uitblijven !2l NS-Vakantie- dagtochten NA ZEGE OP ALBANIË IN FINALEGROEP 2 dagen in mei opuw65+kaart 8 Dagen kriskras door Nederland f44.- UITSLAGEN ZEGE KEES KOEKEN Favoriet ?Vuelta Agostinho na val ernstig gewond Olympia Waldi SATERDAG 6 MEI 1972 LEIDSE COURANT JCHEVENINGEN Frithjof Prydz is in Noorwegen een bijzonder populaire sport man. Elke winter wordt Prydz bejubeld als begenadigd skispringer. De 28-jarige Noor behoort tot het selecte groepje „honderd meter-springers" en steekt daar zelfs ver boven uit, want zijn beste prestatie staat op 150 meter. Tijdens de Olympische winter spelen van Sapporo maakte Prydz deel uit van de Noorse equipe, maar stelde ernstig teleur door slechts een tiende en een twaalf de plaats te bereiken. Gisteren stond Frithjof reeds op de tennisba nen van het Scheveningse complex „de Mets" als lid van de Noorse Daviscupploeg. Dat Prydz als tennisser nog wel het een en ander te kort komt, toonde Jan Hordijk aan, door hem in drie sets ruim binnen een uur aan de kant te zetten. '^Doordat Fred Hemmes de Noorse kampioen Jon Erik Ross eveneens overmeesterde, heeft Nederland na de eerste dag van het duel tegen de Noren een com fortabele voorsprong van 20. En dat is een uit gangspunt dat een nationaal tennisteam zich in het daviscup-toernooi slechts uiterst zelden heeft kunnen verwerven. Jon Erik Ross liet nog wel enige vraagtekens ach ter. De nationale kampioen kon het duel pas na ruim anderhalf uur met 6—1, 10—8 en 6—3 in zijn voordeel beslissen. In de tweede set had de vrij- etijds-tennisser Ross niet minder dan drie keer de kans de ontmoeting langer dan drie sets te laten du ren. Even zovele keren schoot de Noor in vastheid tekort en kon Hemmes zich herstellen. De Nederlandse kampioen, die tijdens het seizoen we liswaar veel op de baan staat, maar weinig ..echte partijen speelt, wenste het spel vanaf de baseline te dicteren. Slecths zelden naar voren komend en daar mee risico's vermijdend, trachtte hij Ross de fouten te laten maken. Vertoning Daardoor ontstond een tamelijk saaie vertoning. Hem mes beperkte de risico's tot een minimum, maar had na twee gewonnen sets alle remmen los kunnen gooien. De Noor kwam zichtbaar in conditionele moeilijkheden, maar zalfs met een voorsprong van 20 in handen, liet Hemmes zijn passieve speelwij ze niet varen. ,,Het was een belangrijke partij, verdedigde de na tionale titelhouder zich later. ,,Ik kon daarom geen onnodige risico's nemen. Of ik voorzichtig heb ge speeld? Hoe komt men er bij. Ik heb de bal steeds snel genomen om Ross onder druk te houden. Hij is tenslotte de sterkste man van de Noren. Als ik van hem zou hebben verloren en Jan Hordijk eveneens, zou het op het herendubbel zijn aangekomen. En zo ver wilde ik het niet laten komen. Ik heb hem veel laten lopen, waardoor hii snel vermoeid zou raken. Nee, ik ben wel tevreden. Overigens was ik in de tweede set een beetje misselijk. Ik had iets ver keerd gegeten. Maar dat ging gelukkig gauw over. Knoeien Ook captain Bè Lijsen was tevreden. „Je hebt goed gespeeld, zei hij tegen Hemmes. „Maar in de twee de set heb je wel een beetje staan knoeien. Rinus Buytelaar, de trainer die de leden van de Da viscupploeg praktisch voorbereidde, gaf eveneens blijk ingenomen te zijn met de overwinning van zijn pupil. Na een paar kritische opmerkingen van zijn kant en een ontwijkend antwoord van Hemmes zei Buytelaar: „Maar je kunt er wel iets van leren. Tot de laatste punt „acteerde Jan Hordijk tot ieders tevredenheid tegen Frithjof Prydz. Nadat Hordijk soepel en gedurfder dan ploegmaat Hemmes de twee openingssets met 60 en 6—1 op zijn naam had gebracht, en de stand in de derde set inmiddels 50 was geworden, begonnen de eerste tekenen van een naderende regenbui zich te manifesteren. Veel van de slechts vijftig toeschouwers spoedden zich naar betere oorden, maar een aantal wenste ook de laatste slag van de partij mee te maken. Terwijl scheidsrechter Dunkel elk moment kon ingrij pen om de partij te staken wegens de gestage re genval, behoefde Hordijk nog slechts een punt te scoren. Dit leverde hem echter zoveel moeilijkheden op, dat het duel nog vijf minuten voortduurde alvo rens iedereen in gestrekte draf de beschutting van de kantine kon opzoeken. Nederlandse kampioen Fred Hemmes maakte het zich tegen de zwakke Noor Ross moeilijk. Hij durfde geen t Anatoli Gantwarg peinzend over het dambord gebogen. Verder dan een remise tegen Ton Sijbrands, die na drie zware partijen al een behoorlijke achterstand heeft opgelopen, komt de Rus niet. HENGELO Na de derde ronde van het wereldkampioenschap dam- men heeft wereldkampioen AndrSs Andreiko de leiding genomeen dankzij een overwinning op de Belgische kampioes Oscar Verpoest. Wel heeft hij nog gezelschap van de fransman Delhom, die door een remise tegeta Deslauriers eveneens op vijf pnten kwam, maar dat heeft niet veel te betekenen. Ton Sijbrands raakte een punt achterop, maar hij moest dan ook duelleren met Anatoli Gant warg. Een spectaculaire partij is dat niet geworden. Via een flankspelgenre trachtten de fa vorieten in het bezit te komen van het centrum, maar aan bei de kanten werd ragfijn gespeeld en remise kon dan ook niet ui blijven. Sijbrands staat nu twee punien achter, maar hij heeft drie zware rondes achter de De die de 19-jarige Aldo Aliar donderdag tegen Andreiko aantekenden kan goud waard zijn. Hoewel afgewacht dient te worden hoe Alair zich tegen de andere titelkandidaten zal hou den, bewees hij in de derde ron de dat zijn puntenverdeling met de wereldkampioen geen toeval streffer was. Ook tegen Koeper- man speelde hij weer met een geweldige inzet en de aanval die de oud-wereldkampioen al vroeg inzette verontrustte Alair met. Vrijwel de gehele partij in de verdediging spelend bleef hij zeer koelbloedig en zelfbewus Koeperman moest dan ook een rem'se aanvaarden. Harm Wiersma moest ook een punt afgestaan aan Carl Smith in een wat vreemde partij die de nationale kampioen weinig kansen bood. Aangezien de Amerikaan weigerde een fout te maken, moest dit spelsysteem wel tot remise leiden, al leek het tegen het einde dat Wiers ma kansen zou krijgen. De on verstoorbare Smith vond de juiste variant. De partij lussen de Rus Kot i de Sui -39. S—13; 31—37, 2S 28x17, 11x31: Allar had het vol- 3130. 20—24 9. 10. 30—23. 17—22; 11. 13. 30x27, 1 1—20; 13. 3328, 4-9; 15. 39-33 O 21. 2"x29; 23. 40-34, 14—20; 28. 44—40, 20—24; 20. 49—44. 9—14. 30. 41—36. 14—20; 31. 43—39. 12—17; 32. 37—31. 26x37 33. 42x31. 'n Dagje naar Texel of naar 't Teutoburgerwoud, naar 't Evoluon in Eindhoven of naar Ouwehands Dierenpark, naar de Deltawerken of naar de Floriade. Vraag op 't station de brochure „NS- Vakantiedagtochten". voordelig uit met NS 43—49. 3—9; 50. 39—33. 19—23 51. 2 23. 42—37 57. 23—18, 37-31; 64. 1—18. 27—32 65. 32x25. 2 Hier werd de witte schllf tot i gekroond; 66. _iv~23. 21-38; 2-0. Baba Sy Fanelll (It.) 0-2. Deslauriers (Can)—Delhor wurg. Fanelll en Wiersma 4. 7 Des lauriers 3 (uit 2). 8 Allar. Sijbrands. Koeperman en Hlsnr'd 3. 12 Baba Sy. SMlth en Laporta 2. 16 Verpoest 1. l« Asllardl 0 (uit 2). 17 Janccek (ADVERTENTIE) In mei kunt u met NS op uw 65+kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve 2,11, 20 en 23 mei). Laat aan 't loket nw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor le klas betaalt u max. f 4.- bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart voor de halve prijs van een enkele reis. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.- Driemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f30.- Elke 65-plus8er kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). NS-legitimatiebewijs of pasfoto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje) meebrèngen. voordelig uit met NS ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras- abonne- Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedag tochten. voordelig uit met NS HAARLEM Het publiek smeekte het Ne derlandse team om die laatste punten en als een geheel kwam het overeind om de ploeg naar winst te schreeuwen. Hoog rees Pieter van Tuyll van Serooskerken op voor de basket, om met een zelfverze kerd gebaar de bal in het net te leggen. Tegelijkertijd ging het eindsignaal. Nederland had zijn doel bereikt, door winst op België en Albanië (84-81) was de finale- groep bereikt. Coach Rcné Mol slaakte direct na afloop een diepe zucht van verlichting. Goed, de winst was binnen, maar vraag niet op welke wijze. Verklarend zei hij: „Dit was i de terugslag van de wedstrijd van giste ren. Alle spelers leefden bijna alleenn aar de „derby" met België toe. Toen we daar van eenmaal hadden gewonnen, overheer ste de gedachte alleen: Albanië nog. Mis schien hebben we deze tegenstander toch wel iets onderschat". Voor de wedstrijd begon hadden de Nederlan ders, dankzij de winst van Tsjechoslowakije op België, al de zeker heid dat zij op de Al banezen eventueel nog elf punten mochten achterkomen, om zich dan via het doelgemid- delde alsnog te plaat sen. „Maar", zei René Mol, „daar speel je niet op. Het gaat er om de winst te pak ken. Ga je met die ge dachte het veld in, dat speel je op de aanval. Als je bij jezelf denkt we kunnen met elf punten verschil verlie zen, blijf je voordu rend achter. Met het verschrikkelijk grote risico dat je dat hele maal wordt wegge speeld". René Mol, van velen de gelukwensen in ont vangst nemend, had Kujtim Kasmi springt hoog op om Ruud Harrewijn weer lang in spanning het scoren te beletten. De ..reddingsactie" van de moeten zitten. „Ik was kleine Albanees baat niet: hij krijgt twee straf- pas zeker van mijn worpen tegen. zaak, toen de laatste de niet, maar Nederland heeft het wel zeer moeilijk gehad. Piet wildenthousiaste publiek genoot van de show, technisch zeker geen perfect basket bal, seconde was verstreken". De Belg had bange voorgevoelens gekoesterd. Het ergste geschied- spannend. Terwijl ve len zich reeds richting restaurant haastten, overtuigd van de voor sprong van Nederland bij rust, schoot Agim Fagu Albanië in de laatste seconden naar een belangrijke psy chologische voorsprong: 42-43. Weelde René Mol, die al vrij snel Ton Boot wegens een blessure naar de kant had moeten ha len. pepte de ploeg echter voortreffelijk op. In het begin de tweede periode liep Nederland, vooral dankzij de doeltreffen de schoten van Kees Akerboom, uit naai een voorsprong var vijf punten. Een weel de, die de ploeg nog niet had gekend. Albanezen slaagden er echter in toch weer gelijk te komen. Tot 80-80 bleef iid gelijk oogaan. Kales Polen 66-77 (36-36). Polen Spanje plaaUten zich voor de fine groep. Groep B (Arnhem); Denemarken Italië 59-108 (32-55). Grlekc-nlai Frankrijk 47-50 21-22), Italië Frankrijk geplaatst. Groep D (Haarlem: België Tsje- choslowakljë 77-105 (34-43), Neder land - Albanië 84-81 (41-42), Tsjc- de flnnlegrocp edstrijden tellen 1. Bulgarljë 1 1 0 2 92-72 2. Italië 1 1 0 2 79-65 3. Tsjechoslowakije 1 1 0 2 77-61 ,,Ik merkte het al tijdens de mid- bracht Nederland in een hekse- dagtraining, dat de spelerï ver- ketel van lawaai op 82-80. moeid waren. Ook tijdens de Vergezeld van een luid fluitcon- wedstrijd was dikwijls duidelijk te zien, dat zij een fractie van een seconde te laat reageerden. De spirit was eruit, mentaal was de ploeg tegen België zo geladen geweest dat het onmo gelijk was om dit binnen 24 uur te herhalen". René Mol nam het zekere voor het onzekere. Hij startte met zijn sterkste basisopstelling: Boot, Ruud Harrewijn, Aker boom, Kales en Van Tuyll van Serooskerken. „Ik wilde zo snel mogelijk een voorsprong van minstens tien punten veroveren. Als Je achter komt, wordt het zeker tegen een ploeg als Albanië erg moeilijk om weer langszij te komen". René Mol wilde ten koste van al les een voorsprong nemen, maar de fanatieke Albanezen verhinderden dat. Constant fel op de bal spelend, slaagden zij erin de voorsprong van Neder land telkens tot een punt te be perken. eert kreeg Fagu even later de kans om met twee vrije worpen de stand in evenwicht te bren gen. Zijn eerste schot ging mis, het tweede bracht tot grote vreugde van de Nederlandse of ficials Albanië weer een punt dichterbij. Tot grote vreugde van de officials, want dat doel punt betekende in de laatste twintig seconden balbezit. Toch bleef nog even de twilfel, totdat de lange Pieter van Tuvll van Serooskerken ook daar een eind PAUL HOVIUS KAISERSLAUTERN De gister avond voor de Bundesliga ge speelde wedstrijd FC Kaisers- lautern—Schalke '04 is geëindigd In een gelijkspel: 2—2. LONDEN In de eerste divisie van de Engelse voetbalcompeti tie is gisteravond een wedstrijd gespeeld: Stoke City—West Bromwich Albion. De uitslag was 11. Kees Koeken maakt het gebruikelijke triomfgebaar, als hij weer voor een Nederlandse zege in de Ronde van Spanje zorgt. Lei der Perurena (links) wordt tweede. Ger Harings (derde) com pleteerde het Nederlandse succes. TARREGONA De opwindendste, zi| het niet dramatische ge beurtenis tijdens de achtste ctuppe van de ronde van Spanje was wel de massale valpartij, die zich na 46 van 189 kilome ter in de rit van Vinaroz naar Tarragona voordeed. Een ren ner bleef na de plotselinge, chaotische opeenstapeling van renners en fietsen liggen: Joaquin Agostinho een der favorie ten voor de eindzege in de „Vuelta. Later in het ziekenhuis constateerden artsen een schedelbusis- fractuur, zodat de Portugees voor enkele maanden is uitge schakeld en waarschijnlijk niet zal deelnemen aan de ronde van Frankrijk. De eerste plaagstoten werden in de achtste etappe uitgedeeld door de panjaarden Grande en Lopez Carril, die er al on- middelijk nu de start vandoor gingen en een halve minuut voorsprong namen. In do beginfase deden verder nog Morten- sen (Den.), Van der Vleuten en Vianen van zich spreken, hoewel geen van dit trio een beslissende ontsnapping kon in leiden. Steeds nam het peloton de vluchters weer in zich op en dat bleef zo tot het einde. Het was weer een Nederlander die ais eerste over de streep flitste: dit keer Kees Koeken. Do uitslag van do achtste ctappi 1»; l. Kees Koekon (Ned.). 189 km In 5.00.51. In dezelfde tljrl2. Do- mlngo Perurena (Spul; 3. Goi llnrlngs (Ned.), I Pierre Nasser (Belie 5. Wlllv Planckaert (Bels.); 6. Lopez Rodriguez. (Sp); 7. Sches (Belg. IS Krek.-Is (Ned). 9. Vinnen (Ned) 38.46.02; IS.53.0535. Vnn 6 Man- in. ten (Ned. 17. (Ned 39.02.10; 9.02.45 66. Hoi 39.02,03 74. Van Kuiwljk (Ne< 9»

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13