IMet mavo-diploma toegang tot havo niet gewaarborgd Omstreden bisdom in Peru krijgt steun verkenners Minister geeft rectoren gelijk iNaiiwere samenwerking Nederland-Venezuela 7manieren om de bevrijding te vieren met kaas uit't vuistje, Delta-plan nodig voor redding economie Korte metten VRIJDAG 5 MEI 1972 LEIDSE COURANT u DEN HAAGBezitters van het MAVO-4-diploma hebben niet zonder meer het recht door te leren aan een HAVO. De HAVO's mogen allerlei aanvullende eisen stellen waaraan de MAVO-verlater moet voldoen wil hij/zij wor den toegelaten. Dit blijkt uit het antwoord van minister Stuyt namens onderwijsminister Van Veen op schriftelij ke vragen van de KVP-kamerleden Van der Sanden en Hutschemaekers. De kamerleden waren verbaasd over een circulaire die de kring van rectoren van katholieke VWO- en HAVO-schoIen in Den Haag heeft gestuurd aan direkteuren van MAVO-scholen. (Van een onzer verslaggevers) BN HAAG Nederland en Venezuela zullen samenwer ken om met Suriname en de Antillen te komen tot een in- I jéensievere economische en culturele relatie. Als eerste en I ^langrijke stap tot deze samenwerking zal de visum- 1 plicht tussen de Antillen, Suriname en Venezuela worden I «afgeschaft. Dit heeft de Venezolaanse minister van Bui- lenlandse Zaken, Aris Tides Calvani gisteren medege deeld na besprekingen met minister Schmelzer van Bui- I inlandse Zaken. De Venezolaanse minister van bui tenlandse zaken Calvani, die een driedaags bezoek aan Nederland brengt, bezocht gistermiddag het Institute for Social Studies in Den Haag en sprak met enkele studenten uit Venezuela. Derde van links de heer Calvani, heel rechts zijn echtgenote. Venezuela en het konink- |jk is een luchtvaart overeen- gesloten betreffende het luchtverkeer tussen de Antillen Venezuela. Voorts zal Vene- Iftela op de Caïribische confe- die in juni in Santo Do- Minco wordt gehouden over de Voordracht kamergriffiec O fain onze parlementaire redactie) 1 HAAG Een speciale com missie uit de Tweede Kamer :eft de heer mr. W. Koops lorgedragen ter benoeming tot fiffier van de Tweede Kamer. j)e heer Koops moet de huidige [riffier, de heer Schepel, opvol gen, die op 1 februari 1973 met Jinsioen gaat. Hij is nu reeds aatsvervangend griffier. wateren, ervoor pleiten dat de Antilliaanse vertegenwoordiger als waarnemer aan de confe rentie zal kunnen deelnemen, afbakening van de territoriale Minister Calvani zei dat Venezue la op korte termijn met het ko ninkrijk overleg zal plegen met betrekking tot de grenzen van het continentaal plat tussen Ve nezuela, Curagao en Aruba. Deze grenskwestie vormt reeds - jaren een slepende zaak. Ten slotte zei de Venezolaanse be windsman dat tussen het ko ninkrijk en Venezuela geen ern stige problemen bestaan. Wel is er een verschil in standpunten ten aanzien van enkele zaken zoals de grensafbakening tussen de Antillen en Venezuela. Hij liet duidelijk blijken dat Vene zuela er alles aan gelegen is om de goede vecboudingen met Ne derland te handhaven en samen te werken bij de economische ontplooiing van de rijksdelen. In de circulaire staat dat een MA- VO-gediplomeerde pas zal wor den toegelaten tot de vierde klas HAVO als: de direkteur van de MAVO een gunstig advies over hem of haar uitbrengt, de direkteur van de MAVO gunstig adviseert over het HA- VO-vakkenpakket dat de MAVO- verlater wil gaan volgen de MA- VO'ar voor zijn eindexamenvak ken samen tenminste 39 punten heeft gehaald, op de overgangs rapporten en bij het schoolonder zoek, de MAVO'er geen cijfers dager dan 5 of meer dan één 5 heeft voor een vak. de MAVO'er in het algemeen een normale MAVO-schoolloop baan heeft voltooid en niet ou der is dan 17, de MAVO'er eindexamen heeft gedaan in Frans, Duits en En gels voor het geval hij of zij deze vakken in het HAVO-pak- ket kiest. Een en ander betekent wel dat het diploma MAVO sterk aan waarde verliest wanneer het voor HAVO's een mode gaat worden zo zwaar mogelijke aan- worden zo zwaar mogelijke aan vullende toelatingseisen te stel len. Voor MAVO-verlatecs, die door willen leren, maar niet tot een HAVO worden toegelaten, zijn er weliswaar andere door- leerniogelijkheden. Maar meer voor de hand ligt dat veel van de afgewezenen dan maar een baan zoeken, zo zichzelf onge wild indelend bij de probleem groep van de werkende jongeren. De ANOF (Algemeene Onderwij zers Federatie) is erg boos op de minister. Volgens de federatie heeft hij vroegere afspraken met zijn voorganger staatssecretaris Grosheide van tafel geveegd. Voorstandster Angola-koffie bedreigd BUSSUM (ANP) De 39-jarige mevrouw Truus Coster uit Bus- sum, die vorige week een actie is begonnen tegen het Angola- comité, blijkt sindsdien herhaal delijk, vooral telefonisch, te wo.-den lastig gevallen en zelfs bedreigd. Onbekenden vertellen haar per telefoon, dat men van haar huis de ruiten wil ingooien en her haaldelijk wordt zij 's nachts door een man opgebeld, die dan alleen maar zegt: „Drink An gola-koffie"... Overigens kreeg zij ook veel positieve reacties. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Kant en klare uiAvorsele kunsthars vul past a met gebundelde hochtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55. 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij I winkels in hobby- en dhz-artikelen. verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. 1. Doe een blokje kaas in uw knoopsgat. 2. Organiseer kaashappen voor de kleuters. 3. Snij een toeter van kaas en blaas. 4. Gooi blokjes kaas vanaf een toren op het feestgewoel. 5. Snij iets moois uit 'n stuk kaas en hou een expositie. 6. Verkleed u 's avonds als vuistje en vraag uw geliefde als kaas te komen. 7. En natuurlijk: hap er nog maar es lekker van. Henry Cabot Lodge heeft zijn diplomatieke jas aan de kapstok gehan- malige minister uit het kabinet van Eisenhower, ambassadeur in Zuid-Vietnam, gedelegeerde bij de VN en persoonlijk gezant Nixon bij het Vaticaan amuseert zich best met zijn nieuwe gehoor. Vice-voorzitter NCW: Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Toen we geconfronteerd werden met een ernstige watersnood kwamen we met een geweldig Deltaplan; een soortge lijk plan hebben we thans nodig voor het gezond maken van onze economie", zo zei gisteren de vice-voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversbond, de heer B. Pruijt tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1971 van dit verbond. Dit jaarverslag maakt eens te meer duidelijk, dat het met onze economie moeilijk is ge steld. De heer Pruijt wees erop, dat een belangryk stuk van de moeilijkheden zijn versluierd, omdat in de economie altijd met gemiddelde cijfers wordt gewerkt, zodat in heel wat si tuaties de zaak nog ernstiger is dan wordt aangegeven. Geluk kig, zo zei hij, wordt het bij steeds meer mensen duidelijk, dat er orde op zaken moet wor- den gesteld. Een gemeenschap pelijke inspanning is daarvoor nodig: overheid en bedrijfsleven j moeten tesamen de middelen j beramen om tot herstel te ko- men. Zijn indruk was, dat de weg cm gezamenlijk op te trek- j ken begaanbaarder is geworden. „Alleen in constructief overleg zai wat te bereiken zijn en de be richten die mij bereiken, wijzen erop, dat eT bij alle partijen be reidheid is, de koe bij de horens te pakken. Daarbij zal men er van moeten uitgaan, dat ieder een een veer zal moeten laten. Er moet een evenwichtig plan van de grond komen en als de „veren" naar evenredigheid worden verdeeld wijst mijn or ganisatie geen enkele maatregel bij voorbaat af", aldus de heer Pruijt, die goede hoop had, dat het bedrijfsleven in de vergade ring van de Sociaal-Economi sche Raad van 19 mei al met gezamenlijke aanwijzingen voor het herstel van de economie zai komen in haar halfjaarlijks eco nomisch rapport. Ook belasting maatregelen wilde de heer Pruijt niet bij voorbaat afwlj- 21 meisjes verdronken ATHENE (AFP) Voor de kust van Kreta zijn gisteren 21 meis jes, allen leerlingen van een middelbare school, verdronken, toen dc boot waarmee zij een pleziertocht maakten in een storm omsloeg. Drie meisjes konden worden gered. Toen de storm opstak werden de meisjes angstig en gingen reoht staan waardoor de boot om sloeg. In het scheepje lagen veel netten waarin de meisjes ver strikt raakten. D '66 vindt huurverhoging 20 te veel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De fractie van D '66 in de Tweede Kamer acht een extra huurverhoging van 2t) procent vóór I januari 1975 niet nodig. De Tweede-Kamer leden Nypels en Nooteboom zeg gen dit in een verklaring van de fractie over de door minister Gdlnk (Volkshuisvesting) uitge geven beleidsnota. De fractie van D '66 staat positief tegenover de door de minister aangekondigde beleidsombuigin gen. Met name geldt dat voor het subsidiebeleid, waarbij de subsidiëring van de woning wordt vervangen door indivi duele subsidies voor mensen met lage inkomens. zelfstandige Lavo-scholen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onderwijsminister Van Veen is tegen de zelfstan dige LAVO-school (Lager Alge meen Vormend Onderwijs). Met ingang van augustus 1974 zal hij een einde maken aan de praktijk van veel LAVO-scholcn die, hoe wel ze wettelijk slechts twee cursusjaren mogen hebben, een derde leerjaar hebben. Gezamenlijke kassenbouw in Oostblok landen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De firma's Herman Eichoff en Zonen Import-Export N.V. uit Aalsmeer en G. Grim bergen en zoon N.V. uit Poeldijk zijn een- overeenkomst aange gaan met twee Joegoslavische bedrijven, die zich bezig houden met de bouw van kassen in Joegoslavië, Polen, de Sowjet- Unie en Hongarije. De Joego slavische bedrijven zijn Zeljc- zara Sisak en Agroindustrija Export-Import uit Novi Sad. De overeenkomst is afgesloten voor een periode van tien jaar. Volgens het ministerie van eco nomische aken is voor het eer ste jaar een omzet van 6,2 mil joen gulden overeengekomen. De overeenkomst is gesloten in het kader van het onlangs go- tekende Nederlands-Joegoslavi- sche verdrag voor economische samenwerking. Benoeming DEN HAAG (ANP) - De heer K. Lewin is met ingang van 1 mei benoemd tot directeur voor algemeen arbeldsvoorzle- nlngsbeleld bij het Directoraat- Generaal voor de Arbeidsvoor ziening. De heer Lewin (61) trad in 1961 in dienst-bij dit directoraat-gene raal als sous-chef van de afde ling internationale arbeidsmarkt- zaken. Hij is sinds 1968 hoofd inspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid-Hol land. 'tMethodisten lafgewezen door 3anglicanen 'U De algemene synode van de Anglicaanse kerk van Enge- land, gevormd door verte- genwoordigers van geestelij ks ken en leken heeft het voor- - stel voor hereniging van de anglicaanse en methodisti sche kerk opnieuw verwor- i P®n- 4 Di: ondanks een krachtig plei- dooi voor aanneming van dr. 1 Michael Ramsey, anglicaans primaat en aartsbisschop van Canterburry. Het voor- stel kreeg, 65,81 procent van j het aantal uitgebrachte stem- 2 men. Voor aanvaarding is 1 vijfenzeventig procent nodig. De methodisten hebben het I voorstel, dat overigens al vijfentwintig jaar oud is, al tweemaal aangenomen. Dr. Ramsey zei na afloop van de synodevergadering niet te ^geloven dat de anglikanen nu niet meer over het voorstel i zullen stemmen. Dr. Kenneth Greet, een vooraanstaand functionaris van de metho- distische kerk noemde de uitslag van de stemming j „een grote tegenslag voor de 1 christelijke zaak". DR. MICHAEL RAMSEY vergeefs pleidooi KERK EN WERELD Zwitserse protestanten bezorgd om oecumene Zwitserse protestanten zijn van mening dat zij, vanwege de toenemende conservatieve in vloed in de rooms katholieke kerk, niet langer mogen meewerken aan de opheffing van het zogenaamde „Jezuïe ten-artikel" In de Zwitserse wetgeving. Dit artikel ver biedt Jezuïeten kloosters te vestigen in Zwitserland. De opheffing van dit artikel zou volgend jaar aan een volks referendum worden onder worpen. Vorig jaar heeft de synode van de evangelisch hervormde kerk in Zwitserland inge- De katholieke verkenners in Ne derland willen een bedrag van 35.000 guden bijeen brengen als bijdrage in een hulpprogramma, dat enige tijd geleden in de Pe ruaanse provincie Puno is be gonnen, onder leiding van de vooruitstrevende bisschop mgr. Julio Gonzalez Ruiz, die overi gens per 13 mei bij pauselijk decreet uit zijn ambt onzet dreigt te worden. De provincie Puno is anderhalf maal Nederland. Er is nog veel grootgrondbezit, een slechte in- fra-structuur en er zijn op on derwijsgebied en op het stuk van de sociale voorzieningen miserabele toestanden. Een hulpprogramma moet een eind maken aan deze onhoudbare si tuatie. De grond wordt herver deeld, nieuwe landbouwmetho den worden aan de bevolking geleerd, er worden scholen en medische posten gesticht en op verschillende plaatsen verrijzen sociale centra, annex kerkjes. De Nederlandse katholieke ver kenners willen aan dit opbouw werk meehelpen. De bijdrage van 35.000 gulden wil men ver dienen door elk karwei dat geld opbrengt aan te pakken. De plaatselije groepen kunnen hier voor alle initiatieven nemen, die zij kunnen bedenken. Ondertussen zit mgr. Gonzalez Ruiz van Puno met de Vtikaan- se maatregel. Hij wordt be schuldigd van „ketterij, kritiek op de paus, inmenging in zaken van een congregatie en sexuele obsessie". De bisschop heeft overigens de pauselijke straf maatregel niet aanvaard. Hij heeft de nuntius in Peru, mgr. Poggi, uitgenodigd vóór 13 mei, wanneer de maatregel van kracht zal worden, nog een be zoek aan het afgelegen diocees langs het Titicacameer te bren gen. In zijn uitnodiging zegt de bisschop, dat de nuntius, die volgens de omgeving van de bisschop ondanks de ernst van beschuldigingen nooit in Puno is geweest moet komen vóór „de vernietiging van alle werk en offers gedurende dertien jaar". Mgr. Gonzalez Ruiz heeft de volle steun van zijn priesters en de leken. In een verklaring deelt hij mee, dat hij de conservatie ve bisschoppen in het land ver antwoordelijk stelt voor de be schuldigingen. die tegen hem zijn ingebracht en dat hij zelf rooit in de gelegenheid is ge steld zich te verdedigen. De bekende Münchener Glyptotheek, een verzameling beeldhouwwerken, die duizend jaar Griekse en Romeinse beeldhouwkunst omvat Ivan de zesde eeuw voor Christus tot de vierde eeuw na Chris tus) is weer open. Daarmee is het museum, dat in 1944 zwaar beschadigd werd bij een bombar dement, weer voor het publiek toegankelijk. De verzameling werd begonnen door lodewijk de Eerste van Beieren. De foto toont een moment uit de omvangrijke restauratie, die nu afgesloten is. stemd met de toelating van de Jezuïeten. Nu echter heeft de synode-voorzitter dr. W. Furrer verklaard dat hij re serves meent te moeten uit spreken vanwege de „terug schroevende tendenzen onder de Zwitserse katholieken en de Romeinse curie". „De laatste maanden zijn fei ten en meningen bekend ge worden die bij alle oecume nisch gezinde katholieken en protestanten grote bezorgd heid en twijfel oproepen en het erg moeilijk maken of volgend jaar het volk zijn in stemming zal geven aan de opheffing van het betreffende „Er zijn kleine, maar militan te en door de curie in Rome krachtig ondersteunde groe pen. die hun ultra-conserva tieve, naar de inquisitie nei gende gezindheid en daden drang demonstreren. Daar hun strijd zich op de eerste plaats richt tegen de oecu menisch gezinde personen en groepen in de R.K. kerk van Zwitserland, gaat het ook ons als protestanten aan. omdat het gaat om de toe komst van de oecumene", al dus synode-voorzitter dr. Furrer. De Duitse „Aktie 218", die zich Inzet tegen het zinloze schrappen van de abortuspa ragraaf uit de strafwet, houdt op Moederdag, 14 mei, in Wuppertal een soort „rechtszitting" waar de justi tie, de artsen, de Springer pers, de kerken en de chemi sche Industrie aangeklaagd zullen worden vanwege hun stelllngname inzake dc abor tus-problematiek. Twee Spaanse bisschoppen hebben in een herderlijk schrijven de noodsituatie van het huidige priesterschap blootgelegd. Mgr. Garcia-A- ionso. bisschop van Albacete stelt in zijn brief het toene mende ongeduld van pro gressieve en conservatieve priesters aan de orde. „Al die priesters geloven elk op hun beurt dat zij de waar heid in pacht hebben". De bisschop van Bilbao, mgr. Anovfiros-Ataun klaagt in zijn brief over de ontoereiken- de bezoldiging en het gebrek aan sociale voorzieningen. De Zwitserse bisschoppen zullen in de toekomst vier maal per jaar bij elkaar ko men, en wel in maart, juli, oktober en december. Boven dien zbI een maal per Jaar een bijeekomst belegd wor den met de vicarissen van de verschillende bisdommen. De Zwitserse bisschoppen hebben ook besloten dat zij persoonlijke raadgevers kun nen uitnodigen, die speciale onderwerpen ln de vergade ring kunnen toelichten. Op 15 mei herdenkt de be kende Nederlandse theoloog prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk In de leerstellige godgeleerdheid, de kerkge schiedenis en de christelijke zending aan de universiteit van Amsterdam, de dag, waarop hij veertig Jaar gele den te Schraard (Fr.) het ambt van prednkant aan vaardde. Volgens het Poolse dagblad „Slowo Powzcchnc", een krant die de Pax-bewcglng gunstig gezind Is, leeft het merendeel van de Poolse geestelijken in een toestand van voortdurende overbelas ting, In het bijzonder In plat telandsparochies. Het aantal priesters dat probeert te le ven als priester-ambtenaar loopt steeds meer terug, hoe wel er volgens het blad nog wel van dergelijke formalis ten zijn. Het is vooral deze groep dlc dc vernieuwingen van het Tweede Vaticaans concilie niet In praktijk brengt, omdat men van me ning Is dat het „verdachte vernieuwingen uit het wes- „Concilium" slecht voor seminaristen Het hafcermvtionalc tijdschrift „c moilium", (tijdens het Vn- tikuunse Concilie opgericht op Initiatief van de NedSer- lundse uitgever Paul Brand, buinu-n met theologen als ScMIleböCökx en Kalmer), maakt do hoofden op hol van do moeste jonge seminaris ten en het blijft alsmaar ver- i.iftigCTKl werken tuin dc tra ditionele zin vun de kerkelijke loer. Aldus theologen van de pauselijke thrologisci*; aca demie in Rome, in een bij drage voor het komende nummer van hot theologisch tijdschrift „Divlnfcaa". De kritiek op „Concilium" is het sluitstuk van een scherpe aanval op het vorige maand gepubliceerde manifest der :heologen, waarin de gelovi gen werden aangemoedigd niet moedeloos te worden, nu remmende stromingen in de kerk de vernieuwing vertra gen. De Romeinse theologen, waar toe ook de Vatikaanse theo loog Lulgi Clappl, behoort, richten zich vooral tegen de geest van het manifest, die zij „profaan en demago gisch" noemen. Volgens de Romeinse theolo gen gaat het manifest uit van de onjuiste vooronder stelling, dat de kerk zich op hetzelfde niveau moet plaat sen als de burgerlijke sa menleving. Het manifest is volgens de Romeinse theolo gen ook fout, wanneer het do schuld aan do crisis op de huls schuift van het gezag in plaats van de kerkelijke s'rukturen. Zij besluiten hun kritiek op het munifest met de constatering, dat iedereen weet, dat die crisis voorna melijk. „aangestookt is door d>e theologen, die zich koste wat het kost, in de wervel- stroom van het progressivis- me hobben gestort". In aan sluiting hierop kritiseren do Romeinse theologen hot tijd schrift „Concilium".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9