Kiesdrempel politieke partijen moet hoger Unctad III moet meer haast maken Ccidoc SouAont V ervuilingsbelasting voor zeegebruikers AUTEUR HOCHHUTH VERLIEST PROCES K.V.P. HANDHAAFT INITIATIEF: Automatische verhoging alimentatie Bevolkingsgroei remmen door minder gedwongen huwelijken Koe richt ravage aan DR. H. J. HEEREN: 2' DO. LERDAG 4 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA I LONDEN (DPA-AP) De Westduitse auteur Rolf Hoch- huth is door een Londens rechtbank veroordeeld tot een schadevergoeding van 50.000 pond Sterling (430.000 gulden). Tegen hem was een aanklacht wegens laster in gediend door de in Amerika levende 61-jarige ex-RAF vlieger Edward Maximiliam Prchal (Tsjechoslowaak van geboorte). Hochhuth stelt in zijn stuk ,.De soldaten" dat in het „New Theatre" in Londen wordt gespeeld, dat de in 1943 om het leven ge komen Poolse minister-presi dent Wladyslaw Sikorski het slachtoffer van een complot is geweest. Winston Churchill zou er de hand in hebben ge had en hiermee zijn bondge noot Josef Stalin een dienst hebben bewezen. Stalin was het met Sikorski oneens over de toekomst van de Poolse gebieden die door het Rode Leger op de Duitsers waren heroverd. Edward Prchal was de enige overlevende van het vliegtuigongeluk waarbij Sikorski omkwam, en dat ook het leven kostte aan diens dochter en twee Britse parlementsleden. Prchal zelf werd na het on geluk, vlak na de start in Gi braltar, bewusteloos uit zee opgevist. Hij had een zwem- Hochhuth, die in Zwitserland woont, was niet bij het pro ces aanwezig en liet zich evenmin door een advocaat vertegenwoordigen. Zijn to neelstuk en in 1967 versche nen boek wekten in Enge land grote verontwaardiging omdat het Churchill aanvalt die zich niet meer kan ver dedigen. Hochhuth leverde al eerder een controversieel to neelwerk met zijn „Plaatsbe kleder", waarin hij de rol van paus Pius XII tijdens de Tweede Wereldoorlog be handelt. Officials onderzoeken de schade die is ontstaan bij een explosie in een flat in Manhattan. Twee drukleidingen sprongen uit elkaar waardoor zeven mensen om het leven kwamen. BRUCE CAEOT OVERLEDEN HOLLYWOOD (AP) Bruce Cabot, wiens hoofdrol in de in 1933 uitgebrachte film „King Kong" tot de bekendste van zijn 40-jarige filmcarrière mag worden gerekend, is woensdag in de ouderdom van 67 jaar overleden. Cabot leed aan longkanker. Hij is in de jaren '30 en het begin van de jaren '40 in totaal in 300 cov/boy- en andere actie films opgetreden. Tot zijn jongste films behoren „The green berets" (1968) en „Big Jake" (1971). Verder speelde hij een rol in „Diamonds are forever" (1971). Zijn werke lijke naam was Jacques de Bujac. Hij werd geboren te Carlsbad in de staat New Mexico. DEN HAAG De KVP-Tweede- Kamerleden Andriessen, Van Schaik en Van der Sanden blij ven vasthouden aan het in het na jaar van 1970 ingediende initia tief-wetsontwerp om de kiesdrem pel voor de Tweede-Kamerverkie zingen voor het toelaten van poli tieke partijen te verfiogen. Het voorstel beoogt de toelating van politieke partijen tot de Kamer te bemoeilijken. Thans moet een partij de kiesdeler (het aantal uitgebrachte stemmen gedeeld door 150) of tweederde procent van het aantal stemmen behaald hebben om intrede in de Kamer te kunnen doen. De initiatiefnemers willen de kiesdrempel stellen op procent van het aantal uitge- driemaal de kiesdeler of twee brachte stemmen. Hogere boete voor „zwarte" Twee creaties uit de wintercollectie van het modehuis Dior die dezer dagen in Londen werd getoond. Links een wollen overgooier in schaakbordmotief met zwarte sweater. Rechts een jurkje met het zelfde motief, voorzien van een zwart jakje. Engels tintje is het bol hoedje. DEN HAAG (ANP) De Konink lijke Vereniging van Transpor tondernemingen heeft minister dr. W. Drees van Verkeer en Waterstaat verzoekt om een verhoging van de boete, voor „zwarte" reizigers op bussen en trams mogelijk te maken van twee naar vijftien gulden. Naar ramingr derven de bus- en trammaatschappij in ons land jaarlijks acht tien mil joen gulden aan inkomsten door het reizen zonder kaartje. - In een antwoord van de initiatief- nemers op vragen van de Ka mer wordt er op gewezen dat In Italië, in de verhoging van de kiesdrempel provincie een belangrijk middel is om de Verona, is een problemen waarmee het parle- i mentaire stelsel kampt, uit de PrachtlS fossiel wereld te helpen. Dat euvel ontdekt van een wordt volgens hen veroorzaakt zee-engel in een door het grote aantal fracties in schitterende de Tweede Kamer. Het zijn er 1 nu vijftien; indien het voorstel amberkleur- bij de jongste verkiezingen van I De vis meet kracht zou zijn geweest, zou de 70 centimeter in Kamer nu zes fracties minder 1 hoogte en 40 in SANTIAGO (UPI) de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim, heeft er bij de 141 deelnemende landen van de derde conferentie voor handel en ontwikkeling Inctad III op aange drongen een beetje meer haast met het werk te maken, daar er geen geld beschikbaar is om de conferentie na de vastgestelde sluitingsdatum van 18 mei voort te zetten. Verscheidene ontwikkelingslanden hebben al om een verlenging van de op 13 april in Santiago de Chili begonnen conferentie gevraagd. Zij vinden de agenda te lang om deze voor 19 mei helemaal af te kunnen werken. Chileense bladen hebben in onderschriften bij gepu bliceerde foto's de vraag gesteld of de deelne mers nu meer belangstelling hebben, voor het amusement na afloop van de dagelijkse vergade ringen dan in de problemen van de wereldhan del. Woensdag dreigden meningsverschillen een breuk in de groep van 77 te doen ontstaan. Er is one nigheid ontstaan over de vraag wie moeten wor den opgenomen op een lijst van de vijfentwintig armste landen, die voor speciale maatregelen in aanmerking komen. De vertegenwoordigers van de Latijnsamerikaanse landen hebben deze lijst onrechtvaardig en on juist samengesteld genoemd. Zij zeggen dat de criteria om op deze lijst te komen niet juist zijn en de Latijnsamerikaanse landen buiten sluiten. Deze criteria zijn: een inkomen van 100 dollar of minder per hoofd van de bevolking, een analfabe tisme van 15 procent en een produktiegraad van 20 procent of minder. Op de omstreden lijst komen zestien Afrikaanse landen voor, acht Aziatische en slechts een La tijnsamerikaans land, namelijk Haïti. Waarnemer J. Edgar Hoover WASHINGTON (AP) - Hel wille huis heeft bekendgemaakt dat de onderminister van Justitie Gray waarnemend hoofd van de federale recherche (De FBI) zal worden, en tenminste tot aan de presidentsverkiezingen in vo- vember. Gray staat thans op de nominatie om door de senaat te worden benoemd tot plaatsvervangend minister van Justitie, maar deze aanvraag zal worden inge trokken. Namens het Witte huls is ver klaard dat er geen vaste opvol ger van de maandag overleden J. Edgar Hoover zal worden be noemd tot na 7 november om dat men niet wil dat de keus een inzet zou kunnen worden bij de verkiezingsstrijd. DEN HAAG (ANP) De Tweede schieden, en wel steeds aan het Kamer gaat de volgende week begin van het jaar. een verfijning aanbrengen in het wetsvoorstel om ailments- Mevrouw Haas-Berger (PvdA) tie-uitkerlngen automatisch en verplicht te verhogen met het loonindexcijfer. Voorgesteld was, nog ten tijde van het kabi net-De Jong door de toenmalige minister Polak, die aanpassing eenmaal per jaar te laten ge- l'ENLO (ANP) - Een op hol gesla gen koe heeft giste ren in Venlo een enorme ravage aangericht en een man en een vrouw verwond, alvorens zij door twee scho ten uit een politie- karabijn werd ge veld. »e koe ontsnapte toen zij werd over geladen van een spoorwegwagon in een vrachtauto. Het dier beschadigde in O een dolle ren vijf pers.ne auto's, twee bestelauto's en een vrachtwa ren. Een 63-jarige Venlose mevrouw werd met haar fiets omver gelopen, ter wijl een 47-jarige Duitser uit Mül- heim door het dolle dier tegen zijn auto werd gedrukt. -Bei den werden naar het ziekenhuis over gebracht. diende gistermiddag een amen dement in om de aanpassing tweemaal per jaar te doen plaats vinden, en wel per 1 januari en per 1 juli, omdat bij aanpassing eenmaal per jaar de alimenta tiegerechtigden te lang moeten wachten op een aan de wel- vaartsstijging aangepaste verho- I ging. In de praktijk is het na- melijk zo, dat in de eerste maanden van het jaar de mees- j te lonen verhoogd worden. Het I loonindexcijfer dat aan het ein de van het jaar wordt vastge steld, loopt dan een maand of j tien achter. Het amendement vond tijdens het kamerdebat weinig bestrijding. Tot op heden kan een eenmaal bij rechterlijke uitspraak vastge stelde uitkering voor levenson derhoud hetgeen meestal voorkomt na echtscheidingen I alleen maar door een nieuwe beslissing van de rechter ver- I hoogd worden. lengte. Hat Tweede-Kamerlid me), mr. He, ,ossie, A. M. Goudsmit van D 66 heeft dateert uit h de minister van Binnenlandse midden-Eoceen, Zaken gevraagd op korle ter- I ongeve„ mijn te komen met een voorstel tot het verlagen van de kiesge rechtigde leeftijd tot 18 jaar, op dat bij grenswijzigingen in en kele gemeenten de jongeren al kunnen deelnemen aan de ver kiezingen voor de nieuwe ge meenteraden. een toelichting op haar vraag wijst mej. Goudsmit erop dat zij het gewenst vindt, dat in ie der geval de jeugdige inwoners van de gemeenten, waar de grenzen gewijzigd worden, spoe dig van een wijziging van de kieswet moeten kunnen profite ren. Bij KVP veel animo om het lijntje niet te breken Van een grote groep KVP-Kamerleden was bekend, dat ze lang niet elke gedachte of wens van partijvoorzitter De Zeeuw voor hun J rekening wilden nemen. Er waren er die vonden, dat prof. Steen kamp terzake van de positie der KVP in het politieke krachtenveld het lijntje al stak gespannen had. maar dat dr. De Zeeuw verdei gaat en bereid schijnt te zijn het lijntje ook te breken. Ten koste waarvan? Misschien de nauwe samenwerking met CHU en Anti-Revolutionairen; misschien ook le ten koste van een flink stul. KVP-electoraat. Een paar dagen nadat de nieuwe CHU-voorzittci Verschuer had laten weten dat uiteindelijk de leden en niet de lei ders der drie christelijke partijen moeten beslissen, bleek in Polk.' tiek Perspectief het aan leesbaarheid winnende tijdschrift van hel Centrum voor Staatkundige Vorming dat ook Andriessen, de jon ge fractievoorzitter der KVP, niet van plan is zich buiten de discus- sie te houden. Hij maakte andere opmerkingen waarop in deze kolom nog terugg» komen zal worden, maar hij betoogde ook dat Evangelie en hum» nistische inspiratie in de grondslag van een volkspartij waarin de KVP zich laat opnemen, niet nevengeschikt moeten worden. „We! open, maar niet zo, dat de ideële grondslag van de partij onduide lijk wordt," moet Andriessen denken. Globaal taxerend geloven w« dat de fractievoorzitter (met een flink deel van de fractie) in dit; opzicht dichter bij de Anti-Revolutionaire meerderheid dan bij D« Zeeuw staat. Niet forceren /"kpmerkingen in deze kolom al eerder gemaakt zullen bij onze Ie* zers geen onzekerheid erover hebben laten bestaan, dat ook wij weinig heil zien in de forceringspogingen om met onduidelijke mid delen snel een parlementaire meerderheid voor een „progressieve politiek" te bereiken. Wie dat wel wil, onderschat de risiko's die hij; loopt; vooral de risiko's terzake van de toestand op langere ter«' mijn. Natuurlijk moeten er wil men niet ter plaatse vastroesten altijd' risiko's genomen worden. Maar dan graag risiko's welke een duide lijke meerderheid der partijleden da moeite waard vindt. En dan is er dachten wij vandaag aan de dag wel iets anders te doen dan theoretiseren over de bronnen welke de politiek van een volks partij georganiseerd zouden moetan inspireren. Pas op de wagen JERUZALEM (UPI) Uit de re- j sultaten van de tweede en laat ste ronde van de gemeente- I raadsverkiezingen op de bezette westelijke oever van de Jordaan blijkt, dat de kiezers de oude garde hebben gewipt en een jon gere groep leiders heeft geko- j zen, die noch Israël noch Jorda nië vijandig gezind zijn. T upamaroleider gearresteerd MONTEVIDEO (AFP) Een be langrijke Tupamarolelder, Nes tor Peralta Larrosa, is gisteren samen mot zeven van z ,'n kamo- raden door het leger gearres teerd in het departement FIo- res, ongeveer 200 km. ten noor den van de hoofdstad Montevi deo. In 1969 nam de guerrillaleider deel aan de on'vaering van de Italiaanse bankier Gaetano Pel legrini Giampietro. Zes maan den later werd hij gearresteerd. Vorig jaar september wist hij met 105 andere Tupamaro's uit de gevangenis van Punta Carre- tas te ontsnappen. IVederland bevindt zich in een uiterst moeilijke situatie en de KVP weet zich en dan niet in de eerste plaats door eigen schuld hierbij zelf ook in een moeilijke positie gedrongen. De politiek wel ke het overgrote deel der christen-democratische politici en kiezers graag uitgevoerd zouden zien, dreigt schipbreuk te lijden: niet omdat ons politiek bestel daarvoor ondeugdelijk is, maar omdat de midde len ervoor momenteel ontbreken en daardoor het streven naar pola risatie Andriessen waarschuwt o.i. terecht ook hiertegen op iets anders zou uitdraaien dan echte sociale rechtvaardigheid naar de mocratische inzichten, j Er zijn KVP'ers die desondanks bereid zijn het lijntje te laten bre- 1 ken. Behoort dr. De Zeeuw tot hen? Hij wekt wel eens de schijn, maar bij andere gelegenheden heeft hij zich doen kennen als muo die realist kan zijn als een in zijn ogen goed doel dat vergt. Van groot belang is daarom nu, hoe de partijvoorzitter op de kantte keningen van de fractievoorzitter reageren zal. Het komende parle mentaire jaar wordt waarachtig belangrijk en moeilijk genoeg; als span voor de wagen kunnen De Zeeuw cn Andriessen beter geen te genstrijdige bewegingen maken. Want dan breekt niet alleen het lijntje, maar gaat de hele wagen eraan. In de Amerikaanse stad Kellogg in de staat Idaho wcht een moeder met haar dochter op de terugkomst van haar man en zoon die na een brand in een mijn worden vermist. De mannen behoren tot een groep van 77 mijnwerkers, van wie tenminste vijf om het leven moeten zijn gekomen. Op de foto rechts dragen redders zuurstofcilinders waarmee zij zich in de mijn van Kellogg willen wagen. De brand is ontstaan op 1000 meter diepte. UTRECHT (ANP) Alle gebrul- kers van de zee zouden, voorzo ver hun activiteiten schadelijke gevolgen kunnen hebben voor het zeemilieu, een internationale „vervuilingsbelasting" moeten betalen aan een internationaal fonds. Dit voorstel lanceert dr. J. L. J. Bouchez, lector in het volken recht aan de Rijksuniversiteit in Utrecht in een pre-advies dat hij heeft uitgebracht voor de conferentie van de Nederlandse vereniging voor internationaal recht over „Volkenrechtelijke aspecten van de waterveronti ei- nigin" die zaterdag in Utrecht wordt gehouden. Als belastingplichtigen noemt Dr. Bouchez de eigenaars van sche pen en ladingen, mijnbouwon- dernemingen en degenen die in gevallen waarin bestaande een vergunning hebben om af- internationale regelingen daar valstoffen in zee te storten. Het niet of onvoldoende in voorzien, geld zou moeten worden ge- Het marinemilieu zal moeten wor- bruikt voor het wetenschappc- den beschermd met het oog op lijk onderzoek van de zee en bestaande en toekomstige vocd- voor de vergoeding van schade selproduktie uit de zee. Daarbij zal de zee vo'gens dr. Bouchez in beginsel als een inlegrnal ge heel moeten worden beschouwd. De rechtsmacht van de kuststa ten over delen van de zee mo gen geen hinderpaal vormen voor een effectief beleid. UTRECHT (ANP) - „Wanneer men het aantal gedwongen hu welijken In Nederland zou kun nen verminderen cn het aantal ongewenste zwangerschappen beperken, dan was men al een heel eind op weg naur een sta tionaire bevolking. Ingrijpende maatregelen op bijvoorbeeld fl- nanciccl-economisch gebied zou den dan niet nodig zijn". Aldus dr. H. J. Heeren van het sociologisch instituut in Utrecht tijdens een cursus van de Stich ting Centrum Milieuzorg. Het aantal gedwongen huwelijken bedraagt 23 procent van het to taal. Het terugbrengen tot 10 zou volgens hem al een hela winst zijn; 20 procent van de ge zinnen is groter dan de ouders eigenlijk hadden gewild. Voldoende voorlichting zou een promillage voor een stationaire bevolking (13,4) mogelijk ma ken. Het geboortencijfer was vorig jaar 17,1 promille bij een sterftecijfer van 8,4 promille. De huidige groeifactor zal vol gens de heer Heeren In 85 jaar nog leiden tot een verdubbeling vun de bevolking. Maar zelfs al zou van dit moment af de Idenlo gezinsgrootte van 2,1 kinderen bereikt zijn, zou het tot 2040 du ren voordat de bevolking een stationair niveau had bereikt van 16,5 miljoen. Geboortestimulerende factoren zijn volgens dr. 'Heeren het be lastingstelsel, kinderbijslag en de „huisvrouwrol" van de Van het buitenshuis werken door de vrouw gaat volgens hem een belangrijke remming op het ge boortencijfer uit. Storm in Mexico: 40 doden MEXÏCO-STAD (Reuter) Onge veer vijftig personen zijn omge komen tijdens een hevige storm die Mcxlco-Stad en omgeving vannacht teisterde. Hulzen stortten In. Gebieden rond de hoofdstad zijn oversti oomd. Volgens de politie ci, reddings ploegen zijn in San Ar.drcs uit de ruines van ingestorte huizen twintig lijken geborgen. In het Tlalpungebied van Mexico-Stad

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9