Pastorale raad bekijkt volwasenenkathechese i n iifwi- v~- -* araffi Voorlopig nog geen ontslagen bij Defensie Twintig douane kantoren voortaan 24 uur geopend voor een eigen huis. Moordenaar gangster-chef meldt zich KORTE METTEN DUITS PLEIDOOI VOOR „PRACTISCHE" PRIESTERS 1100 vrijstellingen voor onderwijzers Algemene Bank Nederland Charteris door chauffeur gered 1972 H Donderdag 4 mei 1972 leidse courant PAGINA 7 Volwassenenkatechese is een uitgestrekt gebied, waar de pastoraal her en der voort durend mee bezig is, waar sommigen zich wat meer op specialiseren, maar dat ai9 geheel nog in de kinderschoe nen staat. Er gebeurt wel veel, maar er is nog weinig planning en te weinig inzicht over wat gepland moet wor den, waar de prioriteiten lig gen en welke methoden de voorkeur verdienen. De diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam zal met het oog op deze pro blematiek, in de vergadering van maandag 8 mei, die 's avonds om half acht in de Adelberthof in Delft wordt gehouden, uitvoerig van ge dachten wisselen over de vr-a gen die zijn voorgelegd door de diocesane contactgroep voor volwassenenkatechese. Die vragen hebben voor een groot deel betrekking op de uitgangspunten en doelstel lingen van de volwassenen katechese. Daarover zegt pater J. Weit- jens s.j. in een summier overzicht aan de raad: „Zij die zich met volwassenenka techese bezig houden hebben in hoofdzaak twee doelstellin gen voor ogen. Enerzijds een overbruggingskatechese, voor hen die het oude ver trouwde niét herkennen in de huidige tendensen en die daarom oftewel verstarren ofwel de eigenlijke intenties van dat oude zelf verwerpen. Anderzijds een „katechese van de tekenen des tijds", een poging om de eigen si tuatie van de mens van nu te doorzien en te confronte ren met de blijde bood schap". Voor de overbruggingskateche se wordlt voornamelijk ge bruik gemaakt van de infor matieve methode, het ge bruik van cursussen. Voor de katechese van de te kenen des tijds gaat men meer uit van „vormings werk." waarbij men uitgaat wat de mensen zelf inbren gen. Onder de overbruggingskate chese vallen onder meer de cursussen aan ouders van kinderen op de basisscholen, series gespreksavonden, klei nere gespreksgroepen, ge richt huisbezoek, e.d. Onder de katechese van de te kenen des tijds vallen de ge spreksgroepen die zich bezig houden met actuele thema's, al dan niet uitdrukkelijk ker kelijk, groepen die zich bezig houden met mensen in de knel (in het bedrijfsleven) en groepen die deelnemen aan bewegingen van bewustwor ding en maatschappelijk en gagement (o.a. Pax Christi). De contactgroep voor volwas- seneraka'tachese, die in hel bisdom Rotterdam bestaat, tracht op dit moment degenen die in deze sector van de zielzorg werkzaam zijn, door onderlinge informatie meer inzrdht te geven. In het na jaar hoopt de groep te ko men tot de publikatie van een systematisch overzicht van de diverse modellen, die tot nu toe in de praktijk naar voren zijn gekomen, om van- daaruit verder te experimen teren. Aan de diocesane pas torale raad is nu de vraag voorgelegd of men de con tactgroep verder zou willen helpen door datgene wat tot nu toe gebeurd is kritisch te evalueren. A Lie katholieke gezinnen in Kopenhagen krijgen sinds kort een informatieblad van de bisschop. De bisschop van Kopenhagen, Hans L. Mar- tensen S. J. licht daarin zijn gelovigen in over zijn reizen, over activiteiten, geplande bijeenkomsten en acties in zijn diocees. De uitgave van het blad geschiedt op ver zoek van de diocesane pasto rale raad. De regel is dat niemand in de Oosteuropese lander- wordt vervolgd om zijn gods dienstige overtuiging, aldus dr. P. Hansen, secretaris voor Europa van de lutherse wereldfederatie. Hij acht het onjuist om bij bespreking van de situatie van de ker ken achter het IJzeren Gor dijn, de voorkomende uitzon deringen op deze regel als de normale toestand voor te stellen. Volgens dr. Hansen heeft de keric in de Sovjet-U- nie de meest begrensde mo gelijkheden. 376 inheemse priesters en 441 buitenlandse geestelijken hebben op Taiwan de zorg voor 304.945 katholieken. Op twee seminaries bereiden zich 65 kandidaten voor op de priesterwijding. De keric pp Taiwan heeft de zorg over 107 ziekenhuizen, drie weeshuizen en een bejaar dentehuis. Ten dienste van de kerk staan twee weekbla den, acht maandbladen en twee cadiostations. De Amerikaanse provincie van de paters Van de H. Geest bestaat dit jaar hon derd jaar. De eerste paters en broeders die naar Ameri ka kwamen waren van Duit se afkomst. Zij waren door Von Bismarck Duitsland uit gewezen. Op dit moment werken er paters van de H. Geest in tweeëntwintig bis dommen van de Verenigde Staten. I Officiële kerken hebben geen moeilijkheden met de Cubaanse regering, maar wel sekten, zoals de Getui gen van Jehova, die het anti- communisme preken, zo heeft de methodistische gees telijke Rodolfo Juarez ver klaard. Juarez, die zich zelf een strijdmakker van Fidel Castro noemt, acht het juist dat de kerk op Cuba weinig macht heeft. Naar zijn me ning moeten de kerken in Latijns-Amerika lering trek ken uit de Cubaanse ervarin gen. Omdat de bisschoppen daar voor de revolutie ge zwegen hebben ten aanzien *1 v. I Ook godsdienstig over de Berlijnse muur Oosf-Duitsland ook open voor godsdienstige bezoekers Oost- en Westduitse onderhan delaars voor het verkeers- verdrag tussen de Bondsre publiek en de DDR zijn het er over eens geworden dat Westduitse burgers ook een bezoek aan Oost-Duitsland zouden moeten kunnen bren gen om godsdienstige rede nen. De huidige regeling biedt daar toe nog geen mogelijkheden. Burgers uit de Bondsrepu bliek mogen tot nu toe alleen om commerciële, culturele en sportieve redenen toegela ten worden in de DDR. Als het verdrag van kracht wordt kan men nu om gods dienstige rede-nen naar de DDR, vooropgesteld dat men een uitnodiging heeft van „betrouwbare" kerkelijke or ganen e n instellingen uit Oost-Duitsland. Mgr. dr. Helmut Holzapfel, hoofdredacteur van het Duitse blad voor de geestelijken, „Klerusblattes", heeft in Duitsland de dis cussie op gang gebracht over de vraag of priesters academici moeten zijn of dat men in de toekomst ook mannen tot het priesterambt toe zou moeten laten zonder uitgesproken weten schappelijke opleiding. Holzapfel zelf is van mening dat men ook niet-academicl tot priester zou moeten wijden. Hij ziet daarin een mogelijkheid om tegemoet te komen aan het afnemende aantal priesters. Hij verklaart echter met nadruk, dat dit voorstel op geen enkele manier een geringschatting van een gedegen theologische oplei ding mag betekenen. Mgr. Holzapfel gelooft dat ook in niet-academische kringen van jongeren, onder jonge arbeiders en boeren, technici en ambte naren, nog altijd een „reservoir van krachten" voorhanden is, die goed contacten kunnen leggen, oog hebben voor de proble matiek van anderen, begrip hebben voor de geestelijke nood van anderen en die bereid zijn, de priesterlijke verplichtingen op zich te nemen. Dergelijke mensen, moet men volgens mgr. Holxapfel een theolo gische en pastorale opleiding geven op een apart seminarie dat bijzondere aandacht geeft aan de praktijk, waarin men terecht komt. van de schreiende ongerech tigheid. hecht men nu niet veel waarde aan hun kritiek, aldus Juarez. De Zwitser Otto Bertschi is door de Christian Science Raad van Directeuren van de Moederkerk, The First Church of Christ, Scientist, in Boston, benoemd tot op volger van Clayton Bion Craig uit Boston als lid van de Raad van Directeuren. De heer Cralg is 23 jaar lid van deze raad geweest. Otto Bertschi is de eerste Euro peaan die benoemd is tot di recteur van de Moederkerk. Historische juistheid deel bijbel in geding De documenten, die in 1967 door een Nederlandse ar cheologische expeditie gevon den zijn in Delr Alia in het centralle deel van het Jor- damnland, tonen volgens his torici aan dat de gegevens die in de bijbel staan over het Palestina en Jordanië van de dertiende tot de tien de eeuw voor Christus, onbe trouwbaar zijn. De documenten zijn rond de zevende eeuw voor Christus in het Aramees, de taal die Christus sprak, geschreven. Een van de leiders van de expeditie, dr. H. J. Franken, verklaarde dat de gegevens in de bijbel in de betreffende periode daarom onbetrouw baar zijn, omdat zij de neer slag vormen van een poging van de Joodse priesters in Jeruzalem om de geschiede nis te plaatsen in het kader van de godsdienstige opvat tingen van de zevende eeuw voor Christus. De documen ten, die in Nederland zijn ontcijferd en bestudeerd zijn dezer dagen namens de Ne derlandse regering door dr. H. Bannier aan de Jordaanse regering overhandigd. Het cesultaat van het onderzoek zal binnenkort worden gepu bliceerd. Het herdenkingsmonument ter ere van generaal De Gaulle in Colombey les deux Eglises dat op 18 juni onthuld zal wor den, nadert met rasse schre den zijn voltooiing. Het mo nument, in de vorm van een jf:, Lotharings Kruis, heeft even- als de man voor wie het wordt ff opgericht grote afmetingen. De hoogte is 43 meter, de breedte 19 meter. Het kruis is zichtbaar in een omtrek van 20 kilometer. Rus houdt reizigers vast UTRECHT Op grond van overi gens nog onduidelijke motieven heeft de Russische conducteur van een uit Moskou afkomstig slaaprijtuig van de Sovjet Staatsspoorwegen geweigerd, de 14 inzittenden van het rijtuig - onder wie vier Russen - te laten overstappen in Hengelo op een ander rijtuig. Het Russische rijtuig en een daar aan gekoppelde Poolse wagon waren gisterochtend vroeg bij Hengelo onklaar geraakt. De Russische conducteur wilde de reizigers van „zijn" rijtuig niet over laten stappen op het ande re treingedeelte. Hij gaf ze "hun passen niet terug die hij tevoren voor de douanecontrole aan de Duits-Nederlandse grens had in genomen. Kabinet houdt standpunt defensie aan Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel zal niet voor augustus zijn standpunt bekend maken over het rapport van de com missie-van Rijckevorsel, welke commissie een (verdeeld) ad vies heeft uitgebracht over de gewenste hoogto va<n de defen sieuitgaven. De vaste commis sie voor Defensie van de Twee de Kamer had bij minister De Koster van defensie aangedron gen op een snelle standpuntbe paling. dinister De Koster heeft nu geantwoord, dat de regering haar oordeel over het rapport nog moet aanhouden, omdat er zo'n groot verband bestaat tus sen dat oordeel en de ontwerp begroting voor 1973. Min. De Koster in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koster (Defensie) heeft gisteren in de Eerste Kamer ontkend dat er plannen zouden bestaan voor gedwon gen afvloeiing van militair en burgerpersoneel uit het defensie- apparaat. Wel is er 'n diepgaande studie begonnen over de aanbeve lingen die de Defensiestudlecommissie Van Rijckevorsel inzake per soneelsvermindering heeft gedaan. Indien er in de toekomst ontsla, gen moeten plaatsvinden, dan zal daar tijdig overleg over worden gepleegd met de betrokken personeelsorganisaties. ALMELO Staatssecretaris van Financiën mr. W. Scholten heeft gisteren bekend gemaakt, dat de douaneonderhandelingen met de Duitse bondsrepubliek verle den week met succes zijn afge sloten. Er is bereikt, dat het vrachtverkeer over de Neder- DEN HAAG Staatssecretaris Van Es (Defensie) heeft giste ren in de Eerste Kamer meegedeeld dat hij voor het school jaar 1972/1973 vrijstelling van militaire dienst wil verlenen aan 1100 onderwijzers. Daarvoor komen vooral ln aanmerking degenen die reeds eerder uitstel genoten. Hiermee hoopt de staatssecretaris aan de behoeften van het basisonderwijs te gemoet te kunnen komen. De heer van Es kondigde voorts de instelling aan van een klei ne commissie van advies inzake de democratisering van de krijgsmacht. De commissie moet haar visie geven op heden daagse mens- en maatschappijproblemen en de consequenties daarvan voor de opleiding, vorming en intermenselijke ver houdingen in de krijgsmacht. lands-Duitse grens in het ver volg veel sneller en soepeler zal verlopen, nu de uren van open stelling en de bevoegdheden van een groot aantal douanekanto ren langs de grens belangrijk zijn verruimd. De nieuwe regeling moet het mo gelijk maken de wachttijden voor het vrachtverkeer in de toekomst tot maximaal vijf mi nuten te beperken. Belangrijke maatregel in dat verband is, dat straks 20 douanekantoren langs de Duitse grens dag en nacht geopend zullen zijn. De nieuwe douaneregeling met Duitsland wordt op 1 juni van kracht. Tweede belangrijke verandering is, dat in juni de bij het goede renverkeer ietwat beruchte 500 grens zal vervallen. Tot nu toe was het zo, dat bij een twaalftal grenskantoren slechts goederen J konden worden ingevoerd, waar over niet meer dan 500 belas ting verschuldigd was. Voor grotere transporten moest men naar een ander kantoor. Nu deze regeling vervalt, kan men aan alle dus ook via deze kantoren een onbeperkte hoe veelheid goederen invoeren. Minister De Koster kondigde voorts in de Senaat aan dat per 1 januari 1974 een automatise ring van dienstplichtzaken wordt ingevoerd, die zich uit strekt van de inschrijving tot aan de eerste oproep. Terzake de marine werd bekend dat de nieuwe „Tromp" eind 1974 voor een eerste proefvaart gereed zal zijn. De nieuwe „De Ruyter" eind 1975. Minister De Koster zei dat geen gevolg kon worden gegeven aan de suggestie van de heer Van Riel (VVD) tot permanente de tachering van Nederlandse ma rinevaartuigen in de Indische Oceaan met het oog op Russi sche activiteiten in dat gebied. De minister wees erop dat het NAVO-gebied zich beperkt tot de Noorderkeerkring. Hij zei f~ ook dat er thans per maand een Russische kern-onderzeeën bij komt en dat de vloot nu al 360 eenheden telt. Er bestond bij hem geen twijfel aan het „of fensieve potentieel" daarvan. Omtrent de vervanging van de Starfighter gaat minister De Koster zich binnenkort ook nog in Zweden oriënteren bij de fa- j briek van de „Viggen". De socialistische senator Neder-1 horst herhaalde zijn waarschu- j wing tegen verhoging van de de- j Volgende week stemming over Oostverdrag in Bonn BONN (DPA) Bondskanselier Willy Brandt is vastbesloten de verdragen met Moskou en War schau volgende week in stem ming te brengen in de Bonds dag, hoewel de vrijwel ononder broken gesprekken tussen rege ring en oppositie in Bonn nog geen overeenstemming hebben gebracht. Vandaag zou Brandt opnieuw overleggen met opposi tieleider Ralner Barzel. Brandt en Barzel zijn overeenge komen drie commissies met ver tegenwoordigers uit de SPD. de FDP en de CDU in te stellen die de details moeten uitwerken van een gemeenschappelijke be ginselverklaring over de buiten landse politiek. De grootste moeilijkheid bij deze kwestie is de eis van de christen-democra- ten dat een dergelijke verklaring bij de verdrgen met Moskou en Warschau ook door de Sovjet-U nie onderschreven moet worden. fensieuitgaven. Mocht zo'n ver hoging er toch komen dan zou dat „een politieke zelfmoord" betekenen en wacht ons een hete na-zomer, aldus drs. Nederhorst. Minister De Koster ging niet in op bespiegelingen omtrent het uitgavenpercentage voor Defen sie. Wel zei hij het begrip te willen zien als een gemiddelde van zich variërend aftekenende percentages gedurende de jaren van de komende planperiode. Dit gemiddelde percentage hoeft daarbij niet zonder meer bepa lend te zijn voor een volgende periode. Hij vond het inmiddels' onjuist om pas tot verhoging over te gaan als de internatio nale toestand verslechtert. Dan zou het weieens te laat kunnen zijn, zo zei hij. f ADVERTENTIE) Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kunnen U een hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk,momenteel 8'/4°/oen een afsluitprovisie van l°/o. Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. In het Capitol In Washington staat de katafalk met de kist waarin het lichaam van FBl-directeur J. Edgar Hoover ligt opgebaard. (Van onze show-redactie) LONDEN Leslie Charteris, de schepper van de „Saint" Is door zijn chauffeur uit een In brand gevlogen auto gered na dat de wugen bij een kettingbotsing op een snelweg bij het vliegveld van Londen betrokken was geraakt. De auto waarin Charteris zat en een vrachtwagen gingen in vlammen op. Bij de botsing waren zes wagens betrokken. Charteris. 65. is in een ziekenhuis behandeld wegens lichte ver wondingen en shock. NEW YORK (AP) Een lid van gangsterbende van Joe Colom bo sr. heeft zich overgegeven aan de FBI en verklaard dat hij en vier anderen op 7april de moord op Joe Gallo heeft ge pleegd, aldus heeft de New York Times gisteren bericht. De man, Joseph Lupnrelli, was volgens de Times een directe medewerker van Joseph Yaco- velli, het huidige hoofd van de Colombo clan. Hij zou zich heb ben overgegeven omdat hij vreesde door andere leden van de clan uit de weg te worden geruimd. Volgens het blad wordt Luparelli reeds drie weken In New York in verzekerde bewaring gehou den. Luparelli zou de FBI heb ben medegedeeld dat hij met Carmine di Biase, Philip Gam- blno en twee niet geïdentifi ceerde broers de aanslag op Gallo heeft gepleegd. Volgens zegslieden vnn de politie bevend Luparelli zich op 7 april toevallig in Umberto's oester- restaurant ln Manhattan toen Gallo daar met zijn echtgenote en enkele vrienden binnenkwam om zijn verjaardag te vieren. Luparelli zou hebben verklaard dat hij het restaurant nadat hij Gallo had zien binnenkomen had verlaten en drie kwartier later met vier anderen was te ruggekeerd. Luparelli zou in een vun de 2 auto's buiten het res taurant zijn blijven wachten. De vier gingen naar binnen en openden het vuur op Gallo. Deze beantwoordde de schoten, kon nog tot bulten het restau rant komen maar stierf op tfcT trottoir. Bezoek gen. Westmoreland DFN HAAG CANP) - Gerwraat W. Westmoreland, de Ameri' kaanse chef generale staf en voormalig bevelhebber in Viet nam, heeft dinsdag en gistere» eén bezoek aan Nederland ge bracht. Hij heeft gesproken mei minister De Koster van Defer* sie en de Nederlandse chef ge nerale staf generaal G. Uasel» stein. Op het programma stort den geen speciale gespreksort derworpen. De generaal bezocfy de KMA. zag een oefening o| de I.eusderheide en maakte eei rondvlucht boven de Deltawer ken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7