Bezorgdheid in De Zilk over lot van oude beuken en eiken Zwembad gaat in juli open KOOPAVOND IN LEIDSCHENDAM Werkgroep wil schoolbioloog Sassenheim snel naar 15.000 inw. WASSENAAR KRIJGT AFDELING HUM ANITAS Ondanks verzet van ondernemers 'correspondent(e) DONDERDAG 4 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DE ZILK Wie we! eens quasi denigrerend de opmerking heeft gemaakt dat De Zilk „een gat is dat met kranten zit dichtge plakt" moet nu toch wel tot be zinning zijn gekomen nu konin gin Juliana afgelopen maandag een Zilkse delegatie hoogstper soonlijk met waarderende woor den heeft toegesproken. Die eer viel de Zilkers te beurt omdat zij in de paleistuin in Soestdijk op koninginnedag met veel elan een prachtig bloemen- tapijt neerlegden. De koningin vond het zo'n knap staaltje bloemenvlijt dat ze de Zilkers meedeelde dat ze het mozaïek nog graag een paar dagen in haar tuin wilde houden. De Zilk is daar trots op. Drie Zilkena- ren in hart en nieren hebben maandag aan de buis gekluis terd gezeten om te kijken hoe hun dorpsgenoten het er in Soestdijk zouden afbrengen: Willem Hulsebosch, Arie Pen- nings en Nico van Gijlswijk. Ze zien het naar buiten treden van De Zilk als een van de normaal ste zaken in deze wereld die het dorp beslist ten goede zal ko men. Op het bankje op de hoek van de Beukenlaan geven ze, gekoesterd door een behaaglijk lentezonnetje hun visie op De Zilk van nu. ,,We hebben nu tenminste een aangezicht gekregen" zeggen De Zilkenaren zijn wat opener ge worden omdat er veel meer in boorlingen (mensen van buiten De Zilk red.) hier zijn komen wonen. Ze hebben De Zilk zien groeien tot wat het nu is en ze zijn er trots op. Een prachtig sportcomplex, nieuwe woonblok ken, verbeterde wegen en noem Dit restant van boerderij Wassenaar gaat ook tegen de vlakte maar op. Natuurlijk hebben ze in de loop van de jaren met een wat weemoedige blik in de ogen enkele vertrouwde punten in het dorp zien verdwijnen. Boerderij Wassenaar van de gebroeders Kerkvliet was daar een van. Nu ligt hetzelfde stuk grond waar eens de oude boerderij zich had genesteld, braak. De dikke beu ken en eiken die de boerderij omarmden, staan er nog. Die zouden ze graag behouden willen zien. Het plan van de wo ningbouwvereniging op het stuk grond huizen te gaan bouwen juichen ze toe, „want", zeggen ze, ,,'s zomers is het een wilder nis daar achter die bomen. De mensen maken er een grote troep van. Ze gooien er van al les neer. Tot oude auto's toe. Zelfs de gemeente stort er af en toe vuil". Het Zilkse trio, alsmede veel van hun dorpsgenoten aldus bleek ons toen wij in het dorp enkele steekproeven namen, zijn van mening dat nog dit jaar met de bouw van de woningen zal wor den begonnen en dat ook de bo men zullen worden gerooid. Na vraag bij de gemeente leerde ons echter dat nog niets defini tiefs is vastgesteld en at ook het lot van de bomen een vraagte ken blijft. „Het hangt af van de architekt of ze kunnen blijven staan of niet", aldus een woord voerder van de gemeente. Vast staat wel dat de tot woonhuis omgebouwde stal (enig overge bleven deel van de oude boerde rij) tegen de vlakte zal gaan. „Het is jammer dat ik geen geld heb" zegt Willem Hulse bosch, „anders had ik die lap grond gekocht en er een water molen met een speeltuin op ge zet". Herman van Amsterdam Het lot van deze oude beuken en eiken hangt aan een zijden draad ,We zijn trots op De Zilk". V.l.n.r. Willem Hulsebosch (72), Arie Pennings (66) en Nico van Gijlswijk (64) VOORSCHOTEN. De Voorschoten- se werkgroep Milieuzorg vindt het noodzakelijk dat alle krach ten ingezet worden in de strijd tegen de milieuverontreiniging. Overtuigd dat reeds op de scho len begonnen moet worden met opvoeding tot milieubesef en dat via de kinderen wellicht ook de ouders bereikt kunnen worden, verdiepte de werkgroep Milieu zorg Voorschoten zich in de functie van de schoolbioloog. Als voorbeeld heeft gediend het nuttige werk van de Haagse school en kindertuinen, waar een 10-tal schoolbiologen werk zaam zijn en welk project in on derwijskringen reeds enigszins bekend is. Ook in Voorschoten zou de schooljeugd moeten kun nen profiteren van kindertuin werk, excursies, demonstratie- lessen, bezoeken aan kinder boerderijen, lesmaterieel enzo voorts. Intensief contact met planten en dieren Is uiterst be langrijk zowel voor d emotio nele ontwikkeling van het kind als voor de opvoedlg tot mi lieubesef. Om iedereen, die iets met onder wijs en/of kinderen te maken heeft, zich te laten overtuigen van de noodzaak van het school- biologenwerk, wordt in het Ge zondheidscentrum aan de Prof. v.d. Wanlslaan 25 op dinsdag avond 16 mei een Informatieve bijeenkomst gehouden. Aanvang 20 uur. De heer H. Wals, dlrek- teur van de Haagse School- en Kindertuinen en de heer J. Zwier, landelijk consulent voor het schoolbiologenwerk, zullen Inleidingen houden en daarbij enkele dia's vertonen. SASSENHEIM De werkzaam heden aan het nieuwe zwembad in het plan Wasbeeklaan vorde ren zo goed, dat men hoopt op 1 juli het bad te kunnen openen. De bouwerij in het plan Was beeklaan in augustus begint er waarschijnlijk ook de bouw van de noodlokalen van het Rijnlands Lyceum vormen een onderdeel in de niet geringe bouwactiviteit in Sassenheim. Het uitbreidingsplan Teylingen gaat nu zijn laatste fase in. Er zullen 170 woningen bij gebouwd worden, allen in laagbouw. De verdeling is als volgt: 32 wo ningwet, 99 premie, 20 vrije sec tor en 20 bejaardenwoningen. De Iaatsten komen wel in twee woonlagen. In. het plan Teylin gen zijn geen winkels en scho len gepland. Voor winkels blijft men aangewezen op de slechts 10 min. gaans liggende Hoofd straat, terwijl er voor een school gedacht wordt aan een basisschool naast Teylingen, achter de Charbonlaan. In Wasbeek zijn evenmin winkels gepland. Wellicht speelt hierbij een rol, dat er van de zes win kels in het flatgebouw aan de Essenlaan in het Kooiplan, slechts één in exploitatie geno- Geen winkels in Wasbeek en Teylingen men is. De exloitant van een benzine- en servicestation ging al tot sluiting over. In Wasbeek komen nog scholen, n.l. een basisschool en een kleu terschool. Van de 300 woningen, die er komen wordt overwogen j een aantal te bestemmen voor j bejaarden en wel in de nabij- j heid van de Bernardus. Over de driehoek Teyllnge'r-1 laan/Clusiuslaan/Hoofdstraat, I het laatste stuk waar de ge- 1 meente Sassenheim nog, zij het in geringe mate, kan bouwen, is nog niets concreets te zeggen. Dit is een zaak van verre toe komst. al zal ook deze hoek ze ker vol worden gebouwd, zodra de mogelijkheden aanwezig zijn. Als het plan-Teylingen en het Wasbeek-plan rond zijn kan ge rekend worden dat Sassenheim een inwonertal van ruim 15.000 zal hebben. Thans is dit ruim 13.000. "W-r. .v^r - n Sassenheim moet nog deze zomer gereed komen. De wordt toch betwijfeld of de aangekondigde openingsdatum, 1 juni, De redactie van de Leidse Courant zoekt voor de berichtgeving uit LEIDERDORP een Ook geschikt voor 65-f'ers. Inlichtingen: Tel. 22244 of Kort Rapenburg 2, 'Leiden. WASSENAAR - Een aantal en thousiaste leden van Humanitas en enkele belangstellenden heb ben een werkgroep gevormd om to komen tot de oprichting van een Wassennarse afdeling van „Humanitas". Humnnltns is een vereniging voor maatschappelijke dienstverle ning en samenlevingsopbouw, die een dubbele taak vervult. Enerzijds worden verschillende, van ouds bekende vormen van hulpverlening uitgevoerd, zoals gezinsverzorging. bejaarden hulp, kinderbescherming en al gemeen maatschappelijk werk. Dit werk, dot verricht wordt door vakmensen, gebeurt tegen woordig in nauwe samenwer king met andere, meestal con fessionele Instellingen. Ander zijds echter nemen de afdelin gen van Humanitas ook andere taken ter hand. die het best door „gewone burgers" behar tigd kunnen worden: activiteiten die te maken hebben met het goed functioneren van de sa menleving. Enige voorbeelden hiervan zijn: het bevorderen van de leefbaarheid van nieuwe wijken in snelgroeiende dorpen, burenhulp, hulp aan groepen die in de moderne samenleving niet voldoende aan hun trekken ko men zoals bejuarden, gastarbei ders en andere groepen. Ook niet-vakmensen met een positie ve kritische instelling ten op zichte van de samenleving kun nen hier een belangrijke rol vervullen. In de komende maanden zullen nadere mededelingen worden gedaan over de activiteiten van de Humanitas-werkgroep. Zij die hieraan willen medewerken of nadere inlichtingen wensen, kunnen contact zoeken met me vrouw Cox, tel 6442 of mevrouw Oosthoek, tel 6887 (Wassenaar). LEIDSCHENDAM —Ondanks te genstand van de Leidschendam- se Ondernemersvereniging, die tegen continuering van de koop avond is en naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Den Haag tot het definitief in stellen van een koopavond, haar verbazing heeft uitgesproken dat dit terwille van een kleine groep (groot) ondernemers ge beurt. stellen B. en W. van Leidschendam de raad voor over te gaan tot de instelling van een definitieve koopavond op donderdag. De Leidschendamse Ondernemers Vereniging zegt in een brief aan B. en W. dat de grootonderne mers slechts een klein deel van de totale detailhandelsomzet in ons land vertegenwoordigt. Hiervoor zou een privilege wor den geschapen dat „blijkens de ervaring totaal tegen de finan ciële en sociale belangen van Vele duizenden ondernemers en werknemers indruist". Het be stuur noemt dit „een ernstige discriminatie". Zoals bekend is de Haagse Kamer van Koophandel na en viertal enquêtes tot de conclusie geko- jen dat het niet verantwoord is de koopavond na 31 mei 1972 voort te zetten. De Kamer was wel van mening dat indien een van de agglomeratiegemeenten die aan de proef met de koop avond meedoen de koopavond zou continueren de andere ge meenten ook een koopavond zouden moeten hebben. In 'n Commissie van het Haagse Overlegorgaan voor de agglo meratie is eenstemmig besloten het instellen van een definitieve koopavond te bevorderen. Uit het rapport van de Kamer van Koophandel is volgens B. en W. gebleken dat vooral voor jonge ren en jonge gezinnen dc koop avond in een behoefte voorziet. Verder is overwogen dat in een aantal aan de agglomeratie grenzende gemeenten al een de finitieve koopavond is ingesteld. Ook is gebleken dat hoofdzake lijk ondernemers in de grotere Wat de Leidschendamse onderne mers betreft zeggen B. en W. nog in hun voorstel dat de Werkgroep Leldsenhage namens alle In dit winkelcentrum geves tigde ondernemers er bij het college op heeft nangedrongen de wekelijkse koopavond op donderdag voort te zetten. Het bestuur van de Stompwijkse winkeliersvereniging „De Dorpskettlng" heeft meegedeeld dat men daar de koopavond ook graag gehandhaafd wil zien.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5