Warmonders hun nieuwe profileerden burgemeester Wervelend aanvalsspel baat LFC niet: 1-2 Ook koningin aanwezig bij herdenking Thorbecke? Kwart eeuw Vrouwengilde Oegstgeest Herdenking gevallenen van 4de R.I. ÜW MENING Leidse bioscopen Burgerlijke stand LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 MEI 1972 (door TON PIETERS) Warmond Mr. Maarten Vro lijk, de commissaris van de Ko- Iningui in Zuid-Hclland, weet nu ongeveer waar hij op 9 mei a.s. rekening mee kan houden als hij in het openbaar met de ge meenteraad van Warmond komt proton over de opvolger van burgemeester drs. F. K. Lange- meijer. Zoals de Leidse raad anderhalf jaar geleoVm lustig zijn nieuwe burgemeester profi leerde in markante cotntouren en eigenschappen (en zie. dr. Vis lag nèasi de conceptie, maar hij groeide sinds zijn in stallatie allengs kn appreciatie bij raad en bevolking) zo heeft ook Warmond, bij monde van een select gezelschap raadsle den en een aantal politiek be wuste en o>p inspraak belustigde niet-besturende inwoners gis teravond een niet geheel voltooi de sculptuur achtergelaten van de toekomstige burgervader. Ook Warmond wil een goede bur gemeester. Welke gemeente wil dat niet? Het heeft altijd zin als een gemeenteraad zich over wensen en verwachtingen buigt. Nog aantrekkelijker wordt het asl een commissaris der Konin gin, zoals mr. Vrolijk, de bevol king bij het vraagstuk wil be trekken en de gemeentenaren in staat stelt hun zegje daarover dracht komen. De buitengewone vergadering van I J. van der Kroft: „We moeten aan de heer Vrolijk kenbaar maken wat we willen, het maxi maal haalbare, en dan verder maar afwachten wat mogelijk is. Wat er gaat gebeuren weten we niet". Voorzitter Tulp was ervan overtuigd, dat commissa ris Vrolijk het maximaal haal bare zal bevorderen, ,,ook al is hij gebonden in zijn mogelijkhe den". te doen. Evenals alle Neder landse gemeenten wil ook War mond een man uit duizenden als burgemeester. Politieke kleur is niet belangrijk, op het bezitten van een titel wordt niet gelet. Het moet een man zijn zonder aristocratische trekjes („Tuut tuut", zei gisteravond een me vrouw tijdens de hearing ten ge meentehuize, „ook een arbeider kan een aristocraat zijn"), als hij maar iemand van deze tijd is die van wanten weet. Gemeentesecretaris P. J. Baas maakte eigenlijk zonder het te willen van de burgemeester een paskwil: „Hij is alleen het hoofd van de politie en regelt de openbare orde; voor de rest is hij uitgerangeerd en is het een zaak van B. en W. en de raad". Sommigen van de toehoorders en deelnemers aan de hearing kregen bovendien de indruk, dat de burgemeester van Warmond een „kneusje" mag zijn, im mers zo was in het profiel van de man door B. en W. reeds getekend hij krijgt Warmond als „startgemeente" om haar als een springplank te zien voor een verdere carrière. Hoe dan ook, men was er wel van overtuigd, dat je toch min der krijgt dan gewenst is uit de de raad („èn de hearing", riep iemand verongelijkt) stond on der voorzitterschap van wethou der G. Tulp, die aanvankelijk stelde: „Zeg maar, wie u wilt hebben: een slechte WD-er of een goede of een KVP-er, die het toch wel zal worden". In het profiel, zoals dat door het colle ge vooruit was getekend, waren weinig concrete politieke pun ten. „Uiteindelijk", aldus wet houder Tulp, „bepaalt de raad het beleid en niet de burge meester of het college. Dit pro fiel heeft een losse toon, om niet in letterzifterij te verval len". e uitdrukking „startgemeente" zette bij enkelen kwaad bloed. „Iemand van daadkracht", zo zei men, „zal dan na enige tijd weer d*e benen nemen en War mond laten zitten". De heer Baas beaamde dat volkomen: „We willen een jongere „zwaar dere" burgemeester, iemand met toekomst. Het verlies moe ten we dan maar later op de hij), die als oud-staatssecretaris een jaar of tien rustig z'n tijd uitzit en dan ook nog bijbaan tjes moet bijhouden. Volgens de routiniers in het War- mondse gemeentebestuur is een man die Warmond als startpunt kiest („die Springplank ligt klaar", zei de heer Tulp opge wekt) de beste keuze. „Waarom dan deze hearing?", zo kon men horen: „Zo wordt Warmond een school voor burgemeesters" In het college leek het beter de term springplank te vervangen door „aanloop". koop toe nemen". Warmond zal Toen de heer Tulp het profiel i moeten profiteren va>n de kennis van mensen die bestemd zijn voor grotere gemeenten. Een welbespraakte meneer wenste geen burgemeester (zoals dat onlangs in een naburige ge- het algemeen getekend achtte werd vervolgens nog druk ge sproken over de te volgen pro cedure. Tijdelijk wethouder G. drie kandidaten (er is ook een vrouwelijke bij) die op de voor- Leiden. Zwart Wit '28 heeft zich als eerste geplaatst voor de finale vin het Zilveren Molentoernooi door het organiserende LFC met 2-1 te kloppen. De za'terdag- kampioen, eerder ih het toer nooi al niet overtuigend langs Roodenburg 3, had echter de grootste moeite. Met -Frans Steur nu wel degelijk in de ploeg, maar zonder Viergever en Wander, verkeken de Rotter dammers zich bij vlagen volko- op het snelle, maar niet al tijd even Intelligente aanvals spel van LFC. Met Wim v.d. Linden en Teun Hoek in de rol van voorbereider wervelden Gubler en Cock van Veerlee door de Zwart Wit de fensie, doch in hun gehaastheid Het soms wervelende aanvalsspel despelers af) tot de openings treffer. Frans Steun wandelde daardoor zonder enig probleem door de verdediging en bleek tenslotte voor doelman Bouw meester een niet meer te stui ten gevaar: 0-1. Eerder had de Leidse doelman zich goed ge weerd bij een inzet van dezelfde Steur, die meestal uitzwermde naar de vleugels om dan ver rassend in de spits op te duiken. Met Reinier Geerlof in de plaats van Leo de Jong, kwam LFC na rust uitstekend terug. Dat was mede mogelijk omdat Zwart Wit al snel een prachtige kans onbe nut liet. Alleen voor Bouwmees ter verschenen lobte de mee op gerukte verdediger De Winter de bal nog over de lat. meente is voorgekomen, zei Mocht de commissaris niet aah de wensen van raad en inspreken de burgers op 9 mei tegemott kunnen kounen en zou de proce dure eventueel ongunstig verlo pen als alle mogelijkheden zijn (afgetast, datn zouden desnoods door middel vah een advertentie fti de Staatscourant de kandida ten kunnen worden opgeroepen, zich kenbaar te maken. Dit was een suggest'le, die door het col lege niet bij voerbaar werd af gewezen. „Maar", aldus de heer Tulp, „wie moeten er bovenal voor waken, dat t gen glazen ingooien; het misluk ken van het overleg mogen t niet in de hand werken. Het ge sprek met de commissaris moet hoe dan ook gaande blijven". Op 9 mei wordt in elk geval de volgende stap op weg naar een nieuwe burgemeester gezet. LEIDEN Het is niet uitge sloten, dat koningin Juliana en mogelijk ook andere le den van het Koninklijk Huis de Thorbeckeherdenking zul len bijwonen op 2 juni. De Leidse Universiteit, die met medewerking van de Rege ring de herdenking van de honderdste sterfdag van de li berale staatsman en staats rechtgeleerde organiseert, heeft dit informeel verno- mie werd benoemd, zal aan de bijeenkomst zijn mede werking verlenen. Er zullen voort enkele flui'tduetten weerklinken, die blijkens zijn brieven de bewondering van Thorbecke genoten. Op het orgel zal de Thorbeckecanta- te, die Schimmel en Nicolai ter gelegenheid van de ont hulling van zijn standbeeld op 18 mei 1876 in Amster dam componeerden, ten ge hore worden gebracht. Na afloop van de samenkomst zal de minister van binnen landse zaken een tentoonstel ling over „Thorbecke in Lei den" openen. Die expositie is door het Academisch Histo risch Museum met techni sche bijstand van de Rijks voorlichtingsdienst georgani seerd en wordt gehouden in het pand Rapenburg 65, het huis waar Klikspaan heeft gewoond. De tentoonstelling zal de gehele maand juni ge opend blijven. Laarhoven. Reitsma knapte het overige werk op. Overigens de stTijd toen al beslist moeten zijn. Wat fortuinlijk was Frans Steur langs de LFC-defensie ge wipt, doch alleen voor Bouw meester verschenen tikte hij de bal langs de buitenkant van de paal. Volgende week woensdag voJgt het tweede duel in de halve fi nale tussen UVS en Quick Boys. Ondanks soms wervelend aanvals spel van LFC verloren de Leide- naren gisteravond met 2-1 Zwart Wit '28. De regering heeft bovendien kennis genomen hebbend van het herdenkingsprogramma, besloten de bijwoning van de bijeenkomst in de Pieters kerk aan te bevelen bij de leden van de Staten Gene raal en andere Hoge Colle ges van Staat. Tijdens de herdenkingsbijeen komst zullen als sprekers op treden prof, dr. J. C. Boog man uit Utrecht („Johan Ru- dolf Thorbecke. Uitdaging en antwoord") prof. dr. J. A. Tijdens en na de opening Bomewasser uit Tilburg de tentoonstelling zal („Thorbecke en de kerken"), prof. H. A. Gomperts uit Lei den („Waarom was Thorbec ke het zwarte schaap van Multatuli?") en mr. H. van Riel uit Den Haag („Thor becke als ®taait(rechit)man"). De min'i'Siterpresidenit zal een 'iml'eLdend woord spreken. Het sludentenmiizickgezelschap Sempre Crescendo, dat opge richt werd in 1831, het jaar waarin Thorbecke tot hoogle raar aan de Leidse Acade- ontvangst worden gehouden in de Hortus Botanicus, al waar Leidse kaas en krui denwijn (zoals die, waarop Thorbecke zijn gasten in zijn tuin placht te onthalen) zal worden aangeboden. Belangstellenden kunnen voor 10 mei een, maximaal twee toegangskaart(en) aanvragen bij de Senaatscommissie Thorbeckeherdenking van de Leidse Universiteit, Postbus 482 te Leiden. verloren zij maar al te vaak de controle over de bal. Bovendien, en dat deed nogal wat afbreuk aan de aanval, werd rechter vleugelspeler Peter van Laarho ven, die soms geheel ongedekt stond, volkomen genegeerd. Pas in de slotfase werd Van Laarho ven in het spel betrokken. In die periode ook ontstonden unie ke kansen voor LFC. dat op dat moment verbeten vocht om hun 2-1 achterstand weg te werken. Het had die handicap gedeelte lijk aan zichzelf te wijten. In de 55e minuut Uidde een misver stand in de overigens goed slui tende LFC-defensie (roepen van René Holswilder leidde zijn me- van LFC kreeg in de 15e minuut zijn bekroning in de gelijkma ker. Na de bal aangespeeld te hebben van Wim v.d. Linden liet Teun Hoek een stuitende bal los, die doelman Ger Reitsma volkomen verraste: 1-1. Het fa buleuze antwoord van Zwart Wit liet niet lang op zich wach ten. In de 20e minuut loste P. Borremans vanaf de rechter vleugel, waar hij tevergeefs werd belaagd door Geerlof, een schot, waardoor de bal in de voor Borremans verste hoek van het doel belandde. LFC zou het daarna moeten doen met èen buitenspelgoal van Van Seg- gelen uit een voorzet van Van /ALKENBURG Het voormalig vierde Regiment Infanterie houdt op donderdag 11 mei (He melvaartsdag) een herdenkings bijeenkomst voor de gevallenen van het Regiment op de vlieg basis Valkenburg. De herden kingsplechtigheid wordt gehou den in Valkenburg met als uit zondering het leggen van een krans bij het ere-graf op de al gemene begraafplaats in Rijs wijk. De rest van de herden kingsbijeenkomst ziet er als volgt uit: 1.00 uur. Vlag in top, daarna half stok hijsen op de Ere-begraaf- plaatsen. 9.15 uur. Kranslegging bij het ere-graf op de algemene begraafplaats. Sir Winston Churchilllaan (vroeger Kleiweg) te Rijswijk (Z.H.). Daarna vlag in top. 10.00 uur. Herdenkings samenkomst in de Herv. Kerk te Valkenburg. In deze samen komst hopen voor te gaan de le geraalmoezenier Th. Menting en 1 Ds. D. Veldkamp van 's-Gra- venhage. 11.15 uur. Vertrek van de Hervormde Kerk te Valken- burg naar de cantine van het marine-vliegkamp. 11.30 uur. Ontvangst en bijeenkomst in de cantine. Gezamenlijke brood maaltijd. Toespraak door de voorzitter, reservekapitein M. Vlug. 13.00 uur. Vertrek van het l vliegkamp naar Valkenburg. Bij j aankomst in de Marinus Post- straat stellen de deelnemers j zich op in defilé-vorm. De volg-1 orde van de stoet is: MLD-j kapel Bestuur en genodigden - i Familieleden van de gevallenen. I Oud-Strijders van voormalig 4 R.I - overige deelnemers. 13.15 uur. Van hier wordt gezamen- lijk afgemarcheerd naar de Erebegraafplaats. Toespraak door burgemeester N. van 't Woud, van Valkenburg.13.30 uur. Kranslegging door de voor-1 zitter, reserve-kapitein M. j Vlug. Daarna vlag in top. -Ko- 1 raalmuziek. - Défilé langs de graven. - Einde herdenking.Na de herdenking ontvangst door het gemeentebestuur van Val kenburg in het Dorpshuis. Woord van dank De vele weken van voorbereiding m.b.t. ons nonstopprogramma op Koninginnedag zijn niet voor niets geweest. Het is ons een behoefte in het openbaar een woord van dank te uiten ten op zichte van de wijkagenten en j andere leden van het Leidse po- litiekorps, het Gemeentebestuur I van Leiden, de Vereniging van Leidse Marktkooplieden, het be stuur van Swift, de directie van de NZH, de KNWU, het perso- neel van de afd. wegbebakening van de Dienst Gemeentewerken, de afd. Leiden van de EHBO, de dames en heren van de stu dentenvereniging St. Augusti-1 nus. de Leidse brandweer en de muzikanten van Werkmans Wilskracht en K. en G. Hun me- dewerking was geweldig! Niet te vergeten ook een woord van dank voor de diverse jury's, de vrijwilligers in de stands en een aantal wijkbewoners die de ge- j hele dag in touw zijn geweest. Bestuur wijkvereniging AKT1EF Aklie gaal door De uit de burgerij voortgekomen aktie voor een onverkorte hand having van de begrotingspost 1972 voor de Schooladviesdienst heeft dinsdagavond het raads- debat over deze zaak totaal be-j heerst. Deze duidelijk uitgespro ken wil van het voik is als een noodkreet gekomen uit één van de stadswijken. Hij is daarna 1 door de gezamenlijke kerken en defunctionele raden van de stad overgenomen en heeft de raad besluit gedwongen. Het LEIDEN Augustinus kan het niet laten om steeds maar weer ludiek te zijn. Zoals elk jaar werd gisteren op Pallieterachti- ge wijze de dies gevierd. Dit keer de 79ste. Een hoogtepunt was wel het hoempa-concours, waaraan de Maretoeters (Lei den). Wasemenouebbers (Utrecht), De Vroede Glunikken (Breda) en uiteraard het Augus- tijnse Leids Hoempa Gezelschap deelnamen. De gastheren kwa men als eersten uit de bus ge blazen. De wel zeer muzikale jury werd gepresideerd door oud-commissaris der Koningin van Zuid-HQlland. mr. J. Klaes- sesz. Hij werd geassisteerd door prof. A. Klasens. directeur van het museum van Oudheden en de heer J. N. van der Poll. le raar aan de Leidse muziek school. In een oud-hollandse entourage, compleet met poffertjes- en vis- der jaar neemt het Gilde ook deel aan de Stille Omgang. In tern beschikt men over toneel-, handwerk-, studie en bijbelgroe- pen. Het Gilde is aangesloten bij de Kring Leiden. De laatste tijd is er een groeiend contact met de Christen en Gereformeerde Vrouwenbeweging. kramen, hield prof. dr. C. F. P. Stutterheim in de openlucht een haast ontroerende lezing over „Ziekten, zwakten en zonden van de taalgebruiker". Met deze wijze lezing in gedachten zijn de Augustijnen tenslotte1 overgegaan tot het werkelijk vieren van hun verjaardag in een daverend slotfeest, versierd met cabaret en dixieland-mu- ziek uit eigen keuken. Nog harte. OEGSTGEEST Het Katholiek Vrouwengilde in Oegstgeest be staat 25 jaar. Morgen gaat men dat feit uitgebreid vieren. Om half acht 's avonds is er een plechtige eucharistieviering in de Willibrordkerk met mede werking van hot parochieel da meskoor en do soliste mevrouw Van Dam Hoogeveen. Pastor J. Schlatmann verzorgt de feestpredikatie. Na afloop is er om half negen een receptie in het parochiehuis. Maandag avond om 8 uiii is in de grote zaal van het Willibrordgebouw een grote feestavond waar de toneelgroep „EIckerlyck" uit Sassenhcim een klucht zal op voeren, de titel daarvan „Die rare familie". Het Oegstgeester Gilde is in de afgelopen 25 jaar uitgegroeid tot een van de grootste en actiefste vrouwenbewegingen in de Willi- brordparochie. Een belangrijke rol in deze ontwikkeling heelt de presidente, mevrouw J. Staal van Santvliet, gespeeld. Zij is vanaf het begin bij het Gilde betrokken geweest. Nog steeds presteert zij het om het maand blad „Even tijd voor het Gilde" iedere keer te openen met een toepasselijk gedicht. Het Gilde heeft in de loop der ja ren een scala van activiteiten bedreven. Vermaard is het vooral om de kerstvieringen. Men treedt ook veel naar bui ten. Dat gebeurt d.m.v. bezoe ken aan musea en bedrijven. Ie 19.00. 21.16 u„ do 14.30 u. Kindervoorst.Lachfestl- val". za.. wo. 14.30 u. en zo. 14.00 en 16.15 u.nachtvoorstl. vr. en za. 23.30 u. .Cincinnati-Kid" 18 Jr. LIDO: (tel. 24130) „Een woord van liefde" 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en de duivel", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 u. zo. extra 16.45 u. REX: (tel. 25414) „De amoureuze avonturen van Sieglricd" 18 jr. dag. 14.30. 19.00 en 21.15 u. zo. extra 16.45 u.: nachtvoorst. ..Sex and life" IS jr. vr. en za. 23.30 u. STUDIO: (tel. 33210) „La malson sous les arbres, JIU" 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 u. zo. extra 16.45 u. TRIANON: (tel. 23875) „De vier trage Kouddieven" M Jr. dag. 14.30, 19.00 gaat om de gen stad. Daarom was het be- j schamend dat hier zo uitvoerig over gedebatteerd moest wor- j den. Het besluit van de raad is j een opening. Geen definitieve oolossing voor het probleem. Die moet er wel komen!' De wethouder doet wat hij kan. maar kan nog best een steuntje in de rug gebruiken Daarom gaat de adhesie-aktie door. Op I het adres Kemperstraat 5 kunt u uw formulieren en zelf ge schreven adhesies kwijt. Het co mité zorgt er wel voor, dat ze te hes'emder plaatse komen. j e raad kon om de duidelijk uit-j gesproken volkswil niet heen: ering moet onze wil inde- van der Put aroel Johaimi v. A. J. M. T. WCber en K. 1 Zr 1st. Arjan zn. 1 Llnschoo A. L. Kalden. E. Waaijei jnands, dr. II. W. Gi dr. Kt Wljnands, H. G. Mot Rome C. M. W. F. Onv... Elsbfth dr D. Y. 11. Prins A. van der Pols. Anna Maria. H P M. Overdevesl en H. hoff; Lconle dr. v. H. H. Boekelo e: W. A. Hoek. Hakan zn. v. F. Pedü en G. G. Heijns. Jacob Johnnne .1. H. H. Huls van DuUn en W de Bruin, zn. v. \V. van Duljvonbodc Kuijt, Leontlne Hildesuid Ire J. Vervoorn-Leiden 1 P. J. A. Doffcr- A. J. Wits cn J. M. E. van Kloos ter, LlseJolte dr. v, 11. M. J. van AVunnlk en P E. M. Lotstra. Gehuwd: R. W. I. M. van Leeuwen en J. C. A. M. Groenendijk. J. F. W. Blom. C. J. M. van Vliet en M. it. M. Ahsmann. F. C. Yuan en G. K. de Lange. Overleden: J. G. CorsUcns 81 Jr.. H. D. Vos. 73 jr.. J. ÏL F. M. BUBOtU. 62 jr.. A. D. de Koning 47 Jr.. A. van der Plas 71 Jr.. A. van di Waals 69 Jr.. A. P. Valk 73 Jr Lotte 75 jr A. P. Scnmidt 64 Ji 11. C van Meurs 74 Jr.. H. W. 1 Vierdag 26 Jr.. M. van der Knaap Jr.. P. P. Jansen 3d JrN. Wei 80 Jr.. D. Nöslnger 59 Jr.. J. J. Wouw 80 Jr.. G. J. Laoan 6 jr.. Haagse inbreker aangehouden Leiden In verband met een in braak bij de Gruyter aan het Bevrijdingsplein, waarvan wij vrijdag melding gaven, zijn gis teren een 36-jarige en een 25-ja- rige Hagenaar aangehouden. Zij hebben bekend sigaretten, si- garen, shag, sokken en panty's te hebben meegenomen voor een totale waarde van ongeveer 10.000. Zij hadden met een breekijzer de toegangsdeur van j de winkel geforceerd. Koudekerk Het kampioensteam van Koudekerk is gisteravond op het gemeentehuis ontvangen door het gemeentebestuur. Aanvoerder Teun Vergunst kreeg van burgemeester Van der Linden een beker, dfó inzet wordt van een serie wedstrijden. De voorzitter van Koudekerk kreeg tien lampen voor de ver lichting van het veld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4