Vijfde klas van St.-Jozefschool bij wethouder Ambtenaren voor Leiden te veel en te kostbaar Kinderen in binnenstad vragen meer speelruimte Katholiek-zijn bepalend voor band met de partij Hondenvuil wekt protest Urlusplantsoen Aanvullende bijdrage 1971 onder voorivaarde Iets goeds alleen door eendracht en vertrouwen mogelijk' Wat u ook moet weten KVP-LEIDEN MEENT: DONDERDAG 4 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 1972 LEIDEN De staatssecretaris van financiën heeft de ge meente Leiden een aanvullende bijdrage toegekend op de gemeentefinanciën voor de jaren 1970 en 1971. Voor het uitkeringsjaar 1970 bedraagt de aanvullende bijdrage 4,5 miljoen gulden; voor het jaar 1971 is de bijdrage vastge steld op 4 miljoen. Omdat de staatssecretaris, gehoord het advies van de raad voor de gemeentefinanciën, meent, dat Leiden teveel en te dure ambtenaren heeft, is er aan de laatste uitkering het bijzondere voorschrift" verbonden, dat „naar de doelmatigheid van de werking van het administratief- en technisch apparaat door terza ke deskundigen een onderzoek dient te worden ingesteld". „De aanleiding hiertoe is gelegen aldus de staatssecretaris van Leiden in de omstandigheid dat, uitgaande van de situatie in 1971 de bezetting van het ap- paiaat kwantitatief uitgaat bo ven het in vergelijkbare ge meenten aangetroffen gemiddel de. Daarbij komt voorts, dat de gemiddelde loonsom per perso neelslid eveneens het gemiddel de in die andere gemeente over- schrijdit". Staatssecretaris van der Stee wenst dat de resultaten van hei door hem geëiste onderzoek t.z.t. aan hem en zijn collega van binnenlandse zaken Van Stuyvenberg worden voorgelegd. Uit protest tegen het tekort aan speelruimte in de binnenstad kalkte de jeugd gisteren op muren bij de Oude Singel. Scheidende Menken aan KVP: LEIDEN Tijdens een ledenver gadering heeft de afdeling Lei den van de KVP gisteravond af scheid genomen van wethouder S. Menken. Voorzitter J. Warter noemde het een minder prettig moment- waarop men afscheid moet nemen van iemand, die meer dan 26 jaar aan de top van de Leidse gemeenschap heeft gestaan. Minder prettig vooral omdat het afscheid om gezondheidsreden door de dok ters werd aangeraden. De heer Warter, die niet een chronologisch overzicht wilde geven van 26 jaar wethouder schap, stelde vast dat de heer LEIDEN „Wij willen meer ruimte" en „Als een kind zich gaat vervelen, moet het buiten kunnen spelen". Dit waren en kele leuzen, die gisterenmiddag meegevoerd werden tijdens een protestmars van zo'n tweehon derd binnen-stadskinderen, ou ders, jeugdleiders en belangstel lenden. De optocht was georganiseerd naar aanleiding van een aantal besluiten, die onlangs genomen zijn in het verse binnenstadsco mité. In de oprichtingsvergadering kwam met klem naar voren, dat er voor de kinderen in de binnenstad onvoldoende veilige speelruimte is. Een groep men sen houdt zich op het ogenblik bezig met het bestuderen van eventuele oplossingen. Om de zaak echter in de aandacht te houden, besloot men ook over te gaan tot prikacties. De stoet vertrok rond twee uur van het clubhuis „Inde vrolijcke Arcke" aan de Pieterskerk- choorsteeg met begeleiding van een muziekorgel. Via het Ra penburg kwam men bij de uni versitaire manege aan. Dit zou - nu buiten gebruik - een ideale kinderspeelplaats kunnen zijn. Aangezien curatoren van de uni versiteit echter bang zijn, dat een aantal bijzondere, ach ter hekken geplaatste plantjes schade zouden kunnen oplopen door het kinderspel, is de ruim te bestemd als fietsenstalling en openluchttheater. „Een belache lijke zaak, met dit klimaat", was het commentaar van een van de binnenstadters. deze prikactie waren de hekken gesloten. Zou de groep toch de manege betreden, dan zouden onmiddellijk de toe- Ook LEIDEN Bewoners van het Jac Urlusplantsoen hebben van middag aan de heer Streefland, directeur van de Gemeentelijke Won ngstichting, een petitie oveihandigd waarin zij protest aanlekenen tegen de toenemen de vervuiling van hun woonmi- lieu door honden van htm mede bewoners. )t petitie, ondertekend door ruim 180 van de 336 bewoners van het plantsoen, verzoekt de stich- ting op korte termijn krachtige en afdoende maatregelen te ne men om de door haarzelf inge stelde reglementen te doen na leven. fci toenemende mate worden de trapportalen, ha!, lift en zelfs de overloop van de twee flat- blokken aan het Urlusplantsoen door honden bevuild. De trot toirs het liefst zo dioh't moge lijk bij de huisdeur en de parkeerplaatsen waren voor heel wat hondebezitters altijd al een favoriete plaats om hun dieren zonder veel ongerief van de hoogste nood te verlossen Om het .speetoerreintje midden op het plantsoen niet te verge ten: wat de honden daar naar buiten brengen, wordt door de kinderen weer binnengelopen. En op het trapveldje aan de Cornelis Schuytlaan-ziijde is elke trap bijna iaak. >e ondertekenaars van de petitie w;jten deze ergerlijke vorm van overlast aan „grove schuld en nalatigheid van medebewo ners". Daarom doen zij een be- roeD op artikel 8, letter i, van het Huurreglement, dat bepaalt: „Bij het houden van huisdieren dient ervoor gewaakt te worden, dat de overige bewoners hier van geen overlast ondervinden". En zij ondervinden die overlast wel: Regelmatig tnoeten hal, gale rij, lift en trottoirs schoonge maakt worden door bewoners van de flats, die niet de eige naars zijn van de honden, die hun vuil daar hebben achterge laten. Een zandbak in het toch al po vere speelhoekje dat op het plein voor de kinderen is inge richt, is uit hygiënisch oog punt dichtgegooid en tot plantenbak gemaakt. (Dat werd - gedaan op verzoek van het „Be woners Contact", dat tevoren geen enkel contact met de be woners had opgenomen). Het voetbalveldje is geen voet balveldje en het speelterrein geen speelterrein maar een „hondenuitlaat". „Wij willen wonen in een schoon en leefbaar plantsoen" is het standpunt van de klagers, die de suggestie doen dat de Wo ningstichting dwingend zal voor schrijven dat men zijn hond bij een rioolput uitlaat en dan een emmertje water meeneemt om de uitwerpselen weg te spoe len, dan wel honden uit te laten aan de sportveldenkant van de Chuchdllaan waar bijna nie mand loopt. „Dit alles moet men overhebben gangshekken dichtgesoldeerd worden, was de sanctie van cu ratoren. Omdat dit problemen voor de bewoners van het bin nen de omheining gelegen poort huis zou opleveren, besloot men de actie te houden op het braak liggend terrein aan de Witte Singel op de plek van het oude Diaconessenziekenhuis. Tijdens de tocht daarnaar toe, werd aan mevrouw Vis (de bur gemeester zelf was niet thuis) een brief aangeboden. Hierin werd nogmaals met klem ge vraagd om betere en meer speelruimte. Voorts werd erop gewezen, dat men net zo lang met acties zou doorgaan, tot er daadwerkelijk iets zou gebeu ren. Op het Witte Singel-terrein wer den van oud hout prachtige hut ten gebouwd, pannekoeken ge bakken en de aangrenzende muur beschilderd met kleurige en duidelijke leuzen. Bob In 't Hout, een van de actie voerders: „Omdat de universi teit ons chanteert met de mane ge, werden we wel gedwongen om buiten de singels te gaan. Dit is een erg fijn terrein, maar alweer te ver uit de binnenstad. Er zouden in de Pieters- en Academiewijk gewoon verschil lende open en besloten speel ruimten moeten komen, waar de kinderen veilig voor het verkeer en de grachten kunnen ravotten Je staat er verbaasd van hoeveel kinderen er in de binnenstad zijn. Je ziet ze ook nooit, maar dat komt gewoon omdat ze niet naar buiten kun nen of mogen. Door deze acties hopen we dat duidelijk te ma ken aan de gemeente en aan andere binnenstadbewoners, want voor deze en andere speci fieke centrum-problemen heb ben we nog veel meer mensen nodig". Menken het in Leiden niet altijd gemakkelijk heeft gehad. Vaak waren er downs, meer dan ups. De man, die hem beschreef als de statig voortschrijdende pa triarch, die uiterlijk onbewogen de zonneschijn begroet, had het volgens de heer Werter niet he lemaal bij het goede eind. Want onder de uiterlijke onbewogen heid van de heer Menken schuilde toch een warm klop pend hart, waarin de Leidse ge meenschap centraal stond. Daarvoor dankte hij namens de afdeling Leiden de scheidende wethouder, die hij toewenste dat de goede God hem geve dat hij nog vele jaren op de achter grond het politieke strijdgewoel in Leiden objectief kan bekij ken. De dank van de afdeling was tastbaar gemaakt in een grammofoonplaat van de opera AIda van Verdi; mevrouw Men ken ontving een boeket bloemen. Sprekend namens de fractie zei Helmuth Driessen dat de KVP en Menken meer dan 26 jaar dezelfde geweest zijn. Die perio de wordt nu afgesloten. Hij achtte dit moment belangrijker dan de datum, waarop een eind kwam aan een college van b en w op afspiegelingsbasis. De heer Driessen overhandigde de scheidende wethouder Joh. Hui zinga's boek „Herfsttij der Mid deleeuwen" omdat hij meende dat hij bij het lezen daarvan tot het besef zou komen, dat de te genwoordige tijd een overeen komst vertoont met het behan delde tijdvak: het is een tijd, „waarin we het allemaal niet meer weten", en als waarschu wing voor de schok, die moge lijk komen gaat, veronderstelde hij: „Het is beslist niet uitgeslo ten dat er een socialist op uw zetel komt." In zijn dankwoord zei de heer Menken, dat het vooruitzicht van een hartkwaal, als gevolg van voortdurend invretende er gernis hem hoe zwaar het ook viel tot dit afscheid noop te. Terugziend op zijn ambtster mijn stelde hij vast dat veel van wat tot stand gekomen is, mogelijk werd dank zij tal van goedwillende ambtenaren en ini tiatieven van verenigingen en instellingen in het sociale vlak. Hij sprak de hoop uit dat, wat ook zal veranderen, de KVP in Leiden nog iets van de beginsel vastheid zal overhouden. Willen we nog iets goeds bereiken aldus de heer Menken dan kan dat alleen op basis van een dracht en wederzijds vertrou- BURGERLIJKE STAND NOORDWIJKERHOUT Ceboren Elisabeth T. J. d. v. A. W. D. Dui venvoorde en H. J. A. Steen voorde; Jacobus G.. v. P L. J. Heems kerk en C. P. J. Ransdorp. Front I- nu C.. d. v. N. A. Gcorllngs en A. F. Heemskerk; Brigitte F. J.. d. v. F. H. M. Stlkkelbroeck en E. M. Jonkheer; In grid A C.. d. v. C. J. Hu Ik rok en A. M. de Groot; Onder trouwd: W. Roest, Sassenhelm en A. G. M. Phlllppl; Overleden: Cornelia J. de Klerk (68). ALPHEN De commissie voor de ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling maandag in openbare verga dering bijeenkomen in het raadhuis aanvang 19.30 uur. Onderwerpen van gesprek zullen zijn: het bouwplai voor 14 patiowoningen aan het Groenoord, te bouwen door Bouwbedrijf Joh. West maas Jr., n.v. te Alphen aai den Rijn het bouwplai voor 60 één-, twee-, drie- ei vierkamerwoningen aan he Groenoord. te bouwen door de firma C. Slingerland Zn., te Alphen aan den Rijn, het bouwplan voor 85 pre miekoopwoningen ten zuiden van de Lupinesingel, te bou wen door Multibouw Neder- horst n.v. te Gouda. LISSE J. van der Hulst heeft de wedvlucht vanaf Strombeek, georganiseerd door de Luchtklievers gewon nen. Er deden 406 duiven mee. De duiven werden ge lost om 08-50, aankomst eer ste prijsduif om 11.04 uur, do laatste 12.55 uur. Tweede werd H. van Duivenvoorden en derde H. van Gerven. LISSE De door ons gepu bliceerde opgave van het nieuw bestuur van de afd. Lisse van de Alg. Bejaarden- bond moet aangevuld worden met de naam mevrouw J. Reijerkerk-Spierenburg, Tas manstraat 2. Lisse. NIEUWVEEN De „Wit- pen" uit Nieuwveen organi seerde een wedvlucht vanaf Strombeek. Gevlogen werd over een afstand van km. De uitslag is als volgt: 1—8, Th. Wijfje- 2. W. Wijfje. 3. J. Verhaar, 4-15. M. Murk- man, 5-10-11. H. Snoek. 6-7. H. Verhaar, 9. G. Reyneker, 12. G. Eppyng, 13. A. Peet. 14. C. v. Leeuwen. OUDE WETERING Deze week heeft juffrouw Boelens het feit herdacht dat zij 25 jaar onderwijzeres aan de School met de Bijbel is. Vrij dag a.s. is het op school met de kinderen feest, terwijl i schooltijd het bestuur juf frouw Boelens zal huldigen, SASSENHEIM De Sas- MOhtimi postdui venclub deed mee aan een wedvlucht vanaf Roosendaal. De ee drie duiven waren van C. Warring, P Krom en Drost. LISSE Serg Vennoten 1« giste- ren in „Trefpunt" gcfétaerd vanwege zijn 25-jartg dienstver band bij dc fa. Dirk Schouten. In de bijeenkomst met het voltal lig personeel en hun dumes roemde directeur P. van Hest de Jubilaris vanwege zijn inzet voor het bedrijf, zijn ge voel voor service en dienstver lening en zijn vermogen om bij te blijven in de grote technische ontwikkelingen. Hij overhandig de een enveloppe met inhoud. De medewerkers boden een tuinstoel aan. Kinderen van het Jacques Urlus plantsoen hebben minder voor rechten dan honden. De zand bakken zijn voor kinderen ver boden speelruimte geworden nu de honden er veelvuldig hun be hoefte in doen. voor het houden van een hond dn een zo klein woongebied met zoveel honden, als het Jac. Ur lusplantsoen is", menen zij. En daarom eisen de ondertekenaars van de G.WS als eigenaar van hun woningen, dat ze haar in vloed uitoefent om de geschetste overlast tegen te gaan en dat ze krachtige maatregelen zal tref fen om de door haar ingestelde reglementen te doen naleven. Die maatregelen zouden zelfs de toepassing tot gevolg kunnen hebben van artikel 2 van het Huurreglement, d.w.z. dat de huurovereenkomst wordt ont bonden met personen, die ten opzichte daarvan in gebreke blijven. LEIDEN Gevraagd na<ar haar opvatting over grondslag en koers ven de KVP. heeft de af deling Leiden van deze partij gisteravond oen over-dukielijk antwoord gegeven. Voor het me ren (leed van de 18 leden - die na het afscheid van die heer Men ken nog in de zaal waren - wordt <ij binding een de partij bepaald door het katholiek prin cipe; het essentiële bindmiddel is de wijze, waarop dat principe in de practijk ges tall tie wordt ge geven. Een basisprogram dat er sinds 1968 n>?t meer Is werd dan ook als oen vereiste gevoeld. Ten aanzien van een samenwerking met ARP en CHIJ was mon minder eensge zind. Maar tegen een federatief F.IDEN Met c Ha, hallo jongens!" alsof ze oude be kenden begroette heeft me- N. Hr wethouder voor CRM, gister morgen in het stadhuis ontvan gen. De kinderen kwamen haar daar de maquette overhandigen van een speelaccommodatie, die naar hun mening model moet staan voor de ideale speelgele- genheid. bdat oe wethouder de kinderen eerst hartelijk had bedankt voor de keurige brieven waarin ze haar om een onderhoud hadden verzocht moesten de scholieren „eeisi maar eens uitleggen, wat dat a. emaal is". Dat had een uitvoerige opsomming tot ge volg van wei sen en denkbee!- der over de ge egenheid om te spelen en over de variatie in speeltoestellen voor kinderen in de lagere-schoolleeftijd. „Het is overal hetzelfde; dat is verve- Ier.^ en je oem zo u.igespeeid". De kinderen spraken overigens niet voor de eigen omgev.ng maar voor hun leeftijdgenootjes uit heel Leiden. Mevrouw Den Haan luisterde vol medeleven en stelde vragen. Ze kwam tot de conc.usie: „O. dus dit is: „Hier heb je wat ideeën en doe er nou iets mee". „Ja!" galmde het enthousiast door de burgerzaal, waarop één van de meisjes een lijst overhan- Qigue met 156 hanc tekeningen van andere leerlingen van de school. Ze waren het er dus al lemaal mee eens", stelde de wetnnuc'er vast. En tegen een meisje dat spontaan nog even aandacht vroeg voor het feit dat er zoveel sportvelden zijn, die eenzijdig en dan nog niet opti- Op het stadhuis ontving wethouder Den Haan-Groen leerlingen van de St. Jozefschool maal gebruikt worden, zei ze: „Uch, liverd, ik zie die sp Jrtver- tn.gngcn al, als ik zou doen wat juJlie willen :al die sportvelden omschoffeien! Maar na een glaasje heerlijke ge- meentelimonade girg de actieve 5e klas van de St. Jozefschool met z'n glunderende onderwij zer L. H. Voorn toch de stad huisdeur uit met de toezegging van mevrouw Den Haan: „Ik zal «he maquette eens laten tien en 'm bespreken met de men sen, die er het meeste mee te maken hebben. En als ik het dan niet allemaal precies meer weet. verband had gnen der leden overwegende bezwairen. Een duidelijk gezicht en een hel dere stem. Dat was waar de le den om vroegen. De heer Oost- dam schetste de situatie met de vraag: ..Wat willen we eigeri- lijk: straks gaan de 18-jnrigen naar de stembus. Ze stemmen maar zijn geen lid van de KVP. Ze peinsen daar ook niet over. Wat stelt de KVP nu voor? Alle kopstukken hebben een andere mening en uiteindelijk geldt al leen het woord van een voorzit ter, die voor de radio komt". Dat klonk als een „eerste schel" wat negatief maar de be- zorgheid, die uit deze vraag sprak, werd later ook door an dere leden overgenomen. Het antwoord op de vraag naar de bind:ng met de KVP kreeg vele nuances. Enkeel daarvan: „Het is de eigen visie, die wij ge ven op de maatschappij-proble men" (Mr. Cornelissens) „De bind.ng met ons geloof in de po litiek; wanneer wij daarvan af wijken, heeft de KVP geen zin meer" (A. van Dijk). „De ka tholieke - of tenminste christelij ke grondslag èn een kernpro gram; we moeten de christelij ke waarden niet overboord gooien om meer leden te krij gen". Voorzitter J. Werter opperde: „Als de KVP een christelijke partij is, heeft het dan zin om haar „open" te verklaren? De KVP is altijd open geweest. Waarom dan dat nog eens expli ciet uit te spreken en de ,,K" laten vallen om haar open te •maken?" Daarmee was de heer Sala het wel eens: „Het ontbreekt juist aan die ,,K": we moeten ons katholiek standpunt in de poli tiek waar maken. Daarom moe ter we eerst de plaats bepalen, die we innemen, dan hebben we tenminste een situatie. We moe ten niet langer flakkeren als een kaarsvlam in de wind want die wordt uitgeblazen. Het unt- woord is: het geloof". Waarop de heer Van der Zon aan voerde: „Als katholieken moe ten we onze naasten liefhebben. Dan kunnen we toch ook samen werken met iedereen? Onder de katholieken zijn veel zelfstandi gen. We zouden hen kunnen op nemen in 'het program om ze te rug te kunnen winnen". „Voor mij - aldus de heer Ver- voorn - is de grondslag van de KVP het katholiek-zijn omdat ik weet, vat dal m.b.t. de maitschappij-visie betekent. De part'; heeft tot taak, vonuit de katholieke levensbeschouwing, die maatschappij-visie gestuite te geven. Wanneer de piogrum- merimg zou gaan afwijken als gevolg van een afwegen tussen levensbeschouwing en maat schappijvisie, dan moet de le- vensbt schouwing het zwaarste wegen. En dat niet uit electora le overwegingen". En Helmuth Driessen: „Als Je als politieke partij niet een wisse dood wilt sterven, dan moet je «treven naar het „harmonisatie model": dan is vcrdnaug/.aam- heid en de bereidheid om offers te brengen voor de anderen." Daar kwam de heer Van Dijk te genop: „Belangrijk is niet, of wij met tien of met 25 man in de kamer zitten maar of wij nog pal willen staan voor ons principe. Waar het ons aan mankeert is, dat men op tijd appelleert aan ons geweten en onze principes „De heer Oost- dam toonde zich tevreden met een partij, waarin het katholiek denken geen geweld wordt aan gedaan. Waarop de heer Ver voorn opperde: Er is geen enke le partij, waar nut vroeg of laat Juist dat katholieke denken geweld zal worden aangedaan". Conclusie: Men moet ophouden met discussies als deze, ophou den met theoretiseren. De straat op: present zijn bij de jeugd, de vakbeweging, in de wijken. Dan alleen is het geweldige leden verlies ie stoppen, als men ziet, dat de KVP in de practijk ge neigd is de hand uil de mouwen te sieken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3