„Opkomst en ondergang van Hitiers Derde Rijk" Woyzeck van Büchner in tv-vorm Diepgaande tv-documentaire TERUGBLIK Wereldomroep- prijzen voor Afrikaanse auteurs PAGINA 2 LEIDSE COURANT t DONDERDAG 4 MEI 1972 - (Van onze rtv-redactie) Het blijft een psychologisch en polemologisch raadsel van de eerste orde hoe één man er in is kunnen slagen een geheel werelddeel te storten in de ellende van een onmenselijke oorlog. Hoe kon een volk, het Duitse, dat gro te geleerden, dichters en filo sofen voortbracht, zich vrij wel eenstemmig en gebiolo geerd scharen achter een weerzinwekkende volksmen ner als Hitier? Deze vragen bracht de Ameri kaanse auteur William L. Shirer ertoe om aan de hand van documenten en gesprek ken tot een analyse te ko men van oorzaken van dit verschrikkelijke gebeuren. Tot een antwoord kwam Shi rer niet. De toedracht was te complex en bleek niet te doorvorsen. Het boek dat werd geschreven op basis van de verkregen gegevens, vond echter zo'n grote weer-, klank, dat het binnen de kortste keren een bestseller werd: „Opkomst en onder gang van het Derde Rijk". Producer David Wolper ver werkte dit boek tot een docu mentaire film, die evenzeer aansloeg bij vertoning door de ABC Television Network. Vanavond komt deze docu mentaire op het Nederlandse scherm, met name in het TROS-programma, dat er ruim twee uur in het avond programma voor uittrok. Vooral is deze geschiedenis interessant voor hen die de Tweede Wereldoorlog niet aan den lijve hebben onder vonden. de jongere generatie derhalve. Deze documentaire geeft een beeld van de jeugd van Hitler, van diens greep naar de macht ten tijde van de vermolmde republiek van Weimar en verder van de keer in de oorlog na de ne derlaag bij Stalingrad en de invasie tot Hitiers dood en de val van Berlijn. Hitiers jongste jaren blijven een tamelijk gesloten boek. Er zijn wat getuigenissen van ouderen: een gesloten, eenzelvige jongen, die moei lijk zijn draai kon vinden, ei genzinnig ook en soms ten prooi aan woede-aanvallen. Als zoon van de Oostenrijkse douanier Schicklgruber werd hij aanvankelijk opgeleid voor het schildersvak. Als 20-jarige trok hij naar Mün- chen, waar hij lessen in ar chitectuur volgde en veel be langstelling toonde voor de samenzweerderige politieke Hitler met zijn trawanten, onmiddellijk na de mislukte aanslag op hem op 20 juli 1944 gesprekken in de bierkel ders. Daar ontwaakte zijn belangstelling voor binnen landse aangelegenheden van Duitsland. Hij nam dienst in het leger, bereikte geen ho gere rang dan korporaal en werd verschillende keren ge wond. Uit onvrede met de economische en sociale posi tie van het Duitse volk na het verlies van de Eerste Wereldoorlog, werd de natio- naal-socialistische arbeiders partij opgericht, waarvan Hitier de leider werd. Hitier legde als zodanig een grote wilskracht aan de dag en toonde een welsprekendheid waardoor hij velen overtuig de. Ook kwam toen al aan het licht zijn niets-ontziend- heid, resulterende in een po ging tot een staatsgreep, die hem in de gevangenis bracht. Nadien kan hij zijn theorieën kwijt in de krant, de Völki- scher Beobachter. Zijn pro pagandistische artikelen sloe gen dermate aan, dat hij bij de verkiezingen veel stem men verwierf en daarmee een plaats in de regering. De seniele Hindenburg zette hij geheel naar zijn hand, waar na hij de communisten uit schakelde na de Rijksdag brand en een opstand in zijn David Wolper maakte meer documentaires David Wolper, de maker van de tv-documentaire over het Derde Rijk van vanavond, is een Amerikaanse filmprodu cent die een aantal goed ge documenteerde televisie-se ries maakte over de Tweede Wereldoorlog en de nasleep daarvan. Voor „Opkomst en ondergang van het Derde Rijk" zond hij tien man ge durende twintig maanden naar West- en Oost-Europa. Voor Wolper werkte o.a. Mei Stuart als regisseur aan deze tv-film. Hij maakte al eerder voor Wolper de knappe documen taire over de dood van presi dent John F. Kennedy onder de titel „Four days in no vember" en begaf zich een jaar geleden ook op speel- filmgebied. Hij lijfde in de jaren nadien wat grensgebieden in, waar na hij overging tot de ver overing van de Westeuropese landen. Daarna verklaarde hij Rusland de oorlog. Het begin van het einde werd in geluid bij de verloren Slag om Stalingrad, gevolgd later door de invasie van het Brits-Amerikaanse leger. Langzamerhand stortte het ge droomde Groot-Duitse Rijk ineen, dat aan het front en in de concentratiekampen leidde tot de dood van vele miljoenen. In deze documentaire wordt deze verschrikkelijke, nog ei gentijdse geschiedenis diep gaand onthuld. Zij is opgezet in drie delen. In het eerste krijgt men beelden te zien van de machteloze Duitse re gering in de jaren na de Eerste Wereldoorlog, alsme de van het brute optreden op straat en op bijeenkomsten van de nationaal-socialisten. Dan volgt Hitiers overrompe ling van Europa, waarna in het derde deel het einde van het „duizendjarige rijk" wordt behandeld. Zoals we al schreven is deze documentai re speciaal interessant voor hen die de oorlog niet heb ben meegemaakt. Maar ook voor hen die dit wel hebben is dit in beelden omgezette boek boeiend, omdat het op nieuw de onbeantwoorde vraag oproept: Hoe was dit alles mogelijk? Radio dokumentaire over Koopmans (Van onze radio- en tv-redac- tie) HILVERSUM De IKOR zendt om 19.30 uur via Hil versum II een documentaire uit over het verzet van de kerk in de oorlogsjaren, beli chaamd in de persoon van Dr. Jan Koopmans. Koopmans een zeer begaafd theoloog en een van de lei ders van het kerkelijk ver zet, overleed in maart 1945, nadat hij bij een executie op het Weteringplantsoen in Amsterdam door een ver dwaalde kogel was getroffen. Hij was o.m. de auteur van de bekende illegale brochure „Bijna te laat". M.G.M. waarschijnlijk naar Philips (Van onze radio- en tv-redac- tie) CULVER CITY De Meyro- Goldwyn-Mayer, Inc., heeft in principe overeenstemming bereikt met de Phillpsfabrie- ken over de verkoop van de grammofoonplatenafdeling van MGM aan de Polygram- groep, een zusteronderne ming van Philips. De MGM zal hierover pas meer bekend maken als er een definitieve overeenkomst tot stand is gekomen. Op 2 mei 1945 capituleerde Berlijn voor de oprukkende Russische troepen. Voor de KRO was gisteren aanleiding om „Vonnis over Berlijn" uit te zenden, film die de laatste maanden voo capitulatie en de eerste m den erna in beeld bracht. Een goede film? Voor de mensen die de gebeurtenissen bewust als tijdgenoot hebben beleefd bepaald wel. Maar voor die groep was het voornamelijk een „ophalen" van reeds bekende feiten. Jongere kijkers kregen een goed verslag van wat des tijds plaatsvond, maar er wer den weinig achtergronden gebo den. Wat we vooral misten was de reactie van „de Berlijner". Die Berlijner was destijds meestal niet pro nazi. Hij was wat an ders dan de doorsnee-Duitser, meer individualist bijvoorbeeld. Die heeft in de naoorlogse jaren fiere geschiedenis gemaakt. Die geschiedenis werd in de film aangeduid, maar ze werd niet geprojecteerd tegen de achter grond van wat Berlijn in de nazi- tijd was. De stad n.I. waar de nazi's hun etalage oprichtten, maar waar de Berlijners over die etalage weinig enthousiast waren. Kenmerk, de wekelijkse informa tierubriek over kerk en samen leving, wijdde aandacht aan het probleem van de werkloosheid en situeerde dat probleem In Emmen, waar de werkloosheid een groter probleem Is dan in de meeste andere delen van ons land. Kenmerk maakte duidelijk dat werkloosheid afgezien van materiële problemen ook andere nevenverschijnselen met zich brengt. Voor zover hier menselijke waar den in het geding zijn hebben ongetwijfeld ook de kerken zeg genschap in de problemen rond de werkloosheid. Maar we von den de Kenmerk-aanpak toch iets naïefs hebben. Werkloos heidsbestrijding is iets dat, hoe je het ook bekijkt, primair tot de taak van de economen be hoort. Als die economen christelijk-geïn- spireerd zijn (of om humanisti sche gronden zich tot het wel zijn van de arbeider verplicht voelen) zullen ze zich meer so ciaal dan om profijt gericht op stellen. Als de werkloosheid toeneemt om dat de inflatiefactor bedrijven de das omdoet is dat een zaak die terugvalt op overvragende groepen die minder begunstig den in de kou laten staan. Bij die overvragers kunnen zowel werkgevers als werknemers zijn. Beide groepen zitten in christelijk geïnspireerde zin verschrikkelijk fout. Vg. HILVERSUM (ANP) Drs. L. F. Tijmstra, directeur van Ra dio Nederland Wereldomroep, heeft In Hilversum de prijzen uitgereikt die waren verbonden aan een door de Wereldom roep uitgeschreven prijsvraag voor korte verhalen van jonge auteurs in Engels sprekend Afrika. De 1000 inzendingen werden beoordeeld door een jury, bestaan de uit de Afrikaanse schrijvers William Conton en John Na- genda, en de Nederlandse auteur Willem G. van Maanen. De eerste prijs, een gouden windmolen, ging naar Rasheed Gba- damosi uit Nigeria voor zijn verhaal Sunset over Nairobi. Hij kon zijn prijs zelf in ontvangst nemen, omdat hij als eerste prijswinnaar voor een veertiendaags bezoek aan Nederland was uitgenodigd. De tweede en derde prijs, respectievelijk een zilveren en een bronzen windmolen, werden toegekend aan Nathan Okonkwo Nkala uit Nigeria en aan Samuel Ap- piah-Ampofo uit Ghana. Voor hen werden de prijzen in ont vangst genomen door de ambassadeur van hun landen in Ne derland, de heren I. J. D. Durlong en E. P. K. Seddoh. TED DE BRAAK Ted de Braak in Diligentia met Tête a Ted Van kunstredactie DEN HAAG Ted de Braak en Mieke Bos komen met hun nieu we programma Tête Ted in het Haagse Diligentia een reeks voorstellingen geven en wel van vrijdag 5 tot en met 20 mei. Met dit cabaret hebben zij al geruime tijd in Amsterdam ge staan. Onlangs vierden zij in Haarlem de 100e voorstellnig. Hou het scherm in het oog Woyzeck van George Büchner, een toneelstuk dat op basis van een krantebericht werd geschre ven, is al in zoveel interpreta ties gespeeld als er voorstellin gen van zijn gegeven. Ditmaal krijgt men een speciale tv-zet- tlng voorgeschoteld, hetgeen er op neerkomt, dat de makers zeer diep In de tekst zijn gedo ken om hetgeen gezegd of ook niet gezegd wordt in beelden duidelijk te maken. Dit heeft geleid tot een ietwat merkwaar dige voorstelling, omdat er bij de tekst en met onderbreking van de handeling associatieve beelden worden geproduceerd. Voor de regie tekent Anne-Marie Prins, die zich overigens niet als eenling aan deze taak heeft gezet, maar de speler van de ti telrol, Bruce Gray, van begin tot einde heeft betrokken bij de vormgeving van dit spel. In lan ge gesprekken zijn zij steeds nader tot elkaar gekomen. Vol gens hen beiden heeft dit gere sulteerd in een unieke vorm van samenwerking, die in de uit beelding van Woyzeck op de tv zijn effect niet zal missen. Wie is Woyzeck? Woyzeck is een eenvoudige soldaat, die men te genwoordig een underdog zou noemen, een vertrapte, die tegen zijn wil op autoritaire wijze wordt misbruikt door zijn meer deren. Zijn kapitein acht minder diens menselijke waardigheid dan diens bruikbaarheid voor kant noch wal rakende opdrach ten en ziet in hem een man in wie hij zijn eigen verkeerd be grepen positie kan uitproberen. Dezelfde karakteristiek krijgt de legerarts mee, die Woyzeck ziet als een proefkonijn voor zijn medische probeersels. Door de kapitein noch door de dokter worde Woyzeck ook maar één keer fatsoenlijk aangesproken. Hij wordt voortdurend afgeblaft en overbluft. Woyzeck ver vreemdt daardoor niet alleen van zijn functie, d.w.z. 'n een voudige soldaat te zijn die over eenkomstig dit handwerk als mens wordt benaderd, maar hij raakt ook geestelijk los van zijn omgeving. Dit leidt tot een vorm van schizofrenie, die on herstelbare vormen aanneemt als ook zijn geliefde, Marie, hem niet ernstig neemt en ande ren naar zich toehaalt om te voorzien in waarin Woyzeck niet sterk is, nl. haar zich vrouw te laten voelen. Woyzeck kan dit niet, omdat hij als mens verwor pen, ook als man zich moeizaam kan manifesteren. Dit leidt tot de moord op Marie, waarna Woy zeck een veroordeling wacht. Woyzeck van Büchner spreekt elke generatie opnieuw aan, om dat zijn probleem ook van deze tijd is. Ned. I 20.40 uur. Voor hun hoeft het niet „Voor hen hoeft het wel" is de ti tel van een programma, dat de NOS-ielevisie in de vooravond uitzendt. Het bevat gesprekken met kinderen uit de hoogste klassen van een aantal basis scholen, aan wie de vraag werd voorgelegd wat zij voor andere mensen zouden wensen, als zij een wens mochten doen die ze ker in vervulling zou gaan. Oor log en milieuverontreiniging ble ken enkele van de onderwerpen waarmee de kinderen bezig zijn. Dit alles echter bracht hen toch niet tot de veel gehoorde uit spraak „Voor mij hoeft het alle maal niet meer". De meesten vonden dat alle problemen in de wereld niet op rekening van God of anderen moeten worden gebracht, maar dat de mensen - en zijzelf - er zelf iets aan kun nen en moeten doen. Het programma bevat ook een reaktie van Henri Knap op het geen de kinderen zeggen. Ned. I 19.05 uur. Herdenkings concert Het herdenkingsprogramma dat via beide zenders zal worden uitgezonden begint met een con cert door het Filharmonisch Or kest olv. Charles de Wolff. Het orkest speelt zes adagio's van Willem Pijper en een adagio en fuga in c van Wolfgang Ama- deus Mozart. De harpiste Vera Badings speelt een Sarabande van Nino Rota. De regie is in handen van Jurriaan Andries- sen. Na het concert begint een reportage van de dodenherden king op de Waalsdorpervlakte. Ned. I 19.30 uur. In gesprek met Joop van Tijn heeft deze maal een gesprek met mr. J. A. W. Burger, oud-minister van Bin nenlandse Zaken, in de Londen- se regering, oud-fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer en lid van de Raad van State. Ned. I 21.30 uur. Staatsszvendel met kinderen Hitier en Himmler hadden tijdens de Tweede Wereldoorlog voor de Poolse kinderen onder de 16 jaar drie mogelijkheden uitge broed: Als ze er een beetje Ger maans uitzagen konden ze Duits worden, levenslange slavernij of vernietiging. Over deze zwarte bladzijde uit de geschiedenis van het nazi-regiem in Polen maakte Hessischer Rundfunk een dokumentaire. Ned. I 22.25 uur. Anne-Marie Prins heeft een zeer specifieke tv-vorm aan Büchners toneelstuk Woyzeck gegeven. Om Woyzeck als mens te onder scheiden van de menselijke we zens in zijn naaste omgeving heeft zij Woyzeck zijn normale gezicht laten behouden en de tegenspelers maskers aangeme ten. Hiermee legt zij nadruk op vooral de sociale nederlaag van Woyzeck in een samenleving, die hij niet aankan en waarvan hij steeds meer vervreemdt. Ook in vele andere, telkens wisselende beelden heeft Anne-Marie Prins een sterk stuk symboliek aan deze voorstelling meegegeven. Calimero Het kuikentje is van plan zijn arme vader te helpen die heel erg moe is. Ned. II 19.05 uur. De laatste sporen Een natuurfilm over de grootste vogelbroedplaats van Europa. Deze bevindt zich op IJsland waar zeer zeldzame vogels een beschermd leven leiden. Ned. II 19.10 uur. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur IS.45 uur 18.53 uur 19.05 uur 19.30 uur 19.55 uur 20.10 uur VPRO 20.25 uur Schooltelevisie Fabeltjeskrant Journaal Voor hun hoeft het wel Herdenkingsconcert Dodenherdenking Journaal Berichten uit de samenleving r Woyzeck (t.v.-spel) r Joop van Tijn in ge sprek met mr. Burger r Staatszwendel in kinderen r Journaal NEDERLAND II TROS 18.55 uur Fabeltjeskrant 19.00 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur De laatste sporen NOS 19.30 uur Zie Ned. I TROS 20.25 uur Opkomst en ondergang van het Derde Rijk NOS 22.45 uur Ter visie >23.10 uur Journaal kleur MORGEN NEDERLAND 10.45 uur School-tv 18.45 uur. Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS 19.05 uur Zorro 19.25 uur Wereld op water 20.00 uur Journaal 20.21 uur Godewoord veerpont 22.05 uur We'll meet again 22.40 uur Tros-sport extra 22.55 uur Journaal 23.00 uur Teleac NEDERLAND II AVRO 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur De Mary Tyler Moore show 19.30 uur Langs de dakrand van de wereld 20.00 uur Journaal 20.21 uur De wereld waarin wij moeten leven 21.05 uur Entre nous 21.15 uur Voor de vuist weg NOS 22.25 uur Uit de kunst 22.55 uur Journaal 23.00 uur Den Haag vandaag 23.05 uur Teleac RADIO HEDEN >emble. 18.24 Op de 18.00 (S) Licht 88 man af. praatje. 18.30 Nieuws. 18.40 -18.50 (S) Muziek Wereldpanura van Het Leger des Heils (gr). 19.05 (S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: koorzang en brassband. NOS: 19.30 Confrontatie met Auschwitz. 19.57 Inleiding herdenking NCRV: 20.30 (S) Thuiskomst, hooi spel. 21,05 (S) Omroeporkest met zangsollsten. 21.50 (S) Kerkorgelcon cert: oude muziek (opn). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Le ven en dood in de historische ont wikkeling van onze cultuur, lezing. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. Po litieke Partijen: 1S.20-18.30 Uitzen ding van het Gereformeerd Politiek i Verbond; 19.00 (S) Johan Willem Friso KapelConcoursmuzlek 1972. 19.25 De gesproken brief: IKOR: 19.30 Het verzet van de kerk in de oorlogsjaren: documentaire over de theoloog dr. Jan Koopmans. NOS: 1 19.57 Inleiding herdenking op do Dam. 20.00 Stilte op de Dam. 20.08 Wilhelmus. AVRO: Plm. 20.04 Nieuws; 20.10 (S) Nederlandse or kestwerken: hedendaagse en moder- ne muziek. 21.40 Te veel koks. hoor spel. 22.30 (S) Dichter bij de mu ziek: nieuwe liedjes, chansons of songs. 22.55 Mededelingen. 23:00 I ""10 Radiojournaal. 23.20 Evangelos 23.55-24.00 derne muziek (oi Nieuws. MORGEN HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende kop. (10.30-10.32 Nieuws). 11.55 Me dedelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land. 16.26 Mededelln- j gen t-b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echo; 13.00-13.a5 Raden maar 11.05 Schoolradio: 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag: muzikaal middagmagazine. (15.30- 16.32 Nieuws). 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest 17.25 7.32 Ecï klnc 17.30 Nieuw: HILVERSUM 11 AVP.O: 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym- I nastiek. 7.20 Dag met een gaatje: S lichte muziek, reportages en inter- l views. (8.00 Nieuws. S.ll Radiojour naal. 8.30-8.33 De Groenteman.) 9.00 (S> Filharmonisch Orkest van Ma drid: 20e eeuwse Spaanse muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Euro pees Jeugdmuzlckfestival Neerpelt (BelglO) 20 Jaar: 10.00 Voor de kleuters10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma (It.00-11.02 Nieuws.) 11.30 (S) Euro pees Jeugdmuzlekfestival Neerpelt (België» 20 Jaar; 11.55 Beursberich ten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: een programma over ontwikkelings werk. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw: 12.40 (S) Lichte grammofoonplaten. 12.50 I Recht en slecht, praatje. 13.0(1 13.50 (S) Promenade Matinee: amu sementsmuziek. 14.25 Spiegel van Duitsland: Informatie en muziek uit do Bondsrepubliek. EO.14.65 Ruimte: radiomagazine met gewijde muziek, lezingen en een korte over denking. VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag- IT.VERSHM Hl NCRV: 7.0(1 Nieuws. 7.02 Lichte vnkn- le muziek. (8.00 Nieuws,) NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 .Tan Corduwener Show. Pnoparlement. in 00 Niet Show. 11.- - rent van Engelen Show. VPRO: 1".00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.N> Nieuws. 13.03 Fettx Meurdera Show. NOS- 14.00 Nleuwfi. 14.>">3 Herman Stok Show. met o.a. Ton Tien LP s. 15.00 Nieuws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show, met

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2