£cidóc SotMcmt HUISVESTING VOOR TWEE MINISTERIES Beroering op Bonaventura SANOCELI Regering van Turkije verwerpt eisen van ■H 4 kapers van voormalig Nerviproject Godsdienstlessen in geding NIEUWE DATSUN Strijd in Zuid-Vietnam afg enomen Kleuter (5) fietste dertig kilometer Europa Cupfinale met vertraagde herhalingen De doden en de levenden n OLGA '2 63e jaargang, no. 18.687 DONDERDAG 4 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA Herdenkingscon- Ned. II 20.25 uur Opkomst en on dergang van het Derde Rijk. PLAATSELIJK REGEN Vrij veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Overwegend ma tige noordoostelijke wind. Mini mumtemperaturen ongeveer 9 graden, maxima morgen om streeks 16 graden. Een van de passagiers die eerste hulp nodig heeft Een bemanningslid van het Turkse toestel roept wordt uit liet toestel geholpen. Een van de kapers een Bulgaarse official om eerste hulp houdt de gang van zaken in de gaten. van de passagiers. •hsp toestel ment -*• Israël houdt Gazastrook JERUZALEM (UPI/AFP) Is raël zal de strook van Gaza nooit moer atfstalai. De regering heeft beslciten haar afgezanten in het buitenland ervan op de hoogte te stellen dat de strook van Gaza in toekomstige (vre- d esover* fin k om sten niet zal woiden losgemaakt vafei de staat Israël, zo deelde minister zon der portefeuille Galiü gisteren het parlement in Jeruzalem mee. GaJili wördt beschouwd als een van de naaste medewer kers van premier Golda Meir. De grote winnaar in stijl en techniek OHicieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK LEIDEN Er Is op het Bonaven tura Lyceum beroering onstaan rond de katecheet Pleter Ei bers, die met ingang van vol gend schooljaar, geen les meer mag geven. Er bestaat tussen hem en de schoolleiding ver schil van mening over de opzet van de godsdienstlessen. Middels een handtekenlijst hebben honderden leerlingen zich ach ter Eibers geschaard. De schoolleiding heeft echter een verzoek van leerlingen en een leraar om een commissie van goede diensten in te stellen af gewezen. Morgenmiddag verga dert de leerlingenraad van de school over deze kwestie in de kantine. Ook de ouders kunnen daar terecht. Voorlopig ziet het fer echtei naar uit dat het ont slag van Eibers onherroepelijk De kern van het conflict ligt in de maatschappijkritische tint die Eibers zijn godsdienstlessen geeft. Terwijl sommige leraren en ouders hem uitkreten voor maoist en anarchist stelt Ei bers: ,,De katachese dient van uit de evangelische keuze gemo tiveerd te worden". Hij vindt dat alle actuele zaken als bij voorbeeld Derde Wereld, strijd om cao's, rascisme e.d. in het licht van het evangelie gezien moeten worden. ISTANBOEL (Reuter) - De Turkse regering heeft de eisen van de studenten die een Turks lijnvliegtuig gekaapt hebben, dat nu in Sofia staat, afgewezen. De kapers hadden om de vrijlating gevraagd van zes ter dood veroordeelde guerrilla strijders. De met pistolen en granaten bewapende kapers heb ben nu gedreigd het vliegtuig met de inzittenden te zullen op blazen. De DC-9 van de Turkse luchtvaartmaatschappij werd gisteren op weg van Ankara naar Istanboel gekaapt. De bemanning werd gedwongen in de Bulgaarse hoofdstad te landen. Onder de 67 inzittenden zou zich een Nederlander bevinden. Het Turkse kabinet onder leiding van president Sunay heeft tot diep in de nacht vergaderd. Met de Bulgaanse regering was overeenstemming bereikt over het verlenen van politiek asiel aan de kapers in Sofia. Het kabinet had echter besloten dat de zes leden van het Turk se Volksbevrijdingsleger niet zouden worden vrijgelaten en geen vrijgeleide naar de Bulgaarse hoofdstad zouden krijgen. Van een onzer verslaggevers RHENEN Automobilisten op de rijksweg Velp—Arnhem konden gisteravond met moeite de vijfjarige Herman Walraven uit Opheus- den ontwijken, die daar op zijn fietsje reed. Rond de Grebbeberg bij Rhenen zochten echter op dat moment brandweer, politie en burgers tevergeefs naar de kleuter, die tijdens een (ietstochtje met zijn moeder, opa en enkele kinderen plotseling weg was. Mogelijk uit angst voor een naderend onweer was hij er vandoor gegaan en had maar liefst dertig kilometer afgelegd. Een inwoonster uit Velp ontfermde zich over het jongetje en bracht hem naar het politiebureau in Arnhem, waar het enige tijd duurde voordat men door had, dat dit het jongetje was waarnaar zo gezocht werd. Van o e radio en tv-redactie HILVERSUM— De slow motion camera-apparatuur. NOS sinds kort de beschikking heeft, zal in de Europacupfinale Ajax-lnter op 31 mei In Rotterdam voor het eerst worden toegepast. Evt. doelpunten en gevaarlijke situaties zal de kijker dan vertraagd in herhaling te zien krijgen. Over de gehele wereld verwacht men 150 miljoen kijkers. De eerste woensdagmiddag dat de Amsterdamse zwembaden open waren, was het meteen raak ook. Vrij van school en gelokt door het zachte weer trokken velen naar water en speelweiden voor een mid' dag zorgeloos vermaak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nervi-project is dood, leve het Plar. Schedeldoekshaven, zo is de stemming van de Rijksge bouwendienst ten aanzien van de bebouwing van het in Den Haag al jarenlang braakliggende terrein, begrensd door Spui, Turfmarkt en Schedeldoekshaven. Eind vol gend jaar hoopt de Rijksgebouwendienst het bouwplan kant en klaar voor de uitvoering te hebben. Met de bouw zal zo'n vier jaar zijn gemoeid. Eind 1977 kan de nieuwe bouw in dit kale deel van de Haagse binnenstad gehee' klaar zijn, om dan huisvesting te bieden aan de ministe ries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Aanvankelijk zou hier het Nervi-project worden gerealiseerd. In op dracht van de E.M.S. had de Italiaanse bouwmeester Nervi een fa* tasierijk bouwplan ontworpen, met onder meer een torergebou van 120 meter hoog. Dat ontlokte echter bedenkingen. Later werkte prof. Nervi samen met architektenbureau Lucas en Niemeijer. In 1968 heeft het Algemeen Burgerlijk Peinsioenfercis het bouwplan vac de E.M.S. overgenomen om bet in een later stadium dorr te schuivc naar het rijk. Intussen lis er van het oorspronkelijke Nervi-projec niet veel meer overgebleven. De Rijksgebouwendienst wil deze naam dan ook zo gauw mogeli' naar de historie verwijzen. Voortaan zal alleen worden gesprokc van het plan Schedeldoekshaven. De Rijksgebouwendienst heeft het architektenbureau Lucas en Nie meijer opdracht gegeven bouwplannen uit te werken voor de huis vesting van de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie. Waarmee vast staat dat deze ministeries in Den Haag zullen blijven. Aan deze ministeries is gedacht, omdat die onderlinge relaties met el kaar hebben. Ze komen gunstig te liggen bij het nieuwe station Den Haag Centraal. Juist voor deze ministeries, die veel bezoekers uit de provincies krijgen, heel aantrekkelijk. Er komen vier torengebouwen, twee van 70 en twee van 30 meter hoog met in totaal 80.000 m2 aan kantoorruimte. Er zullen in totaal 4000 ambtenaren kunnen werken. Onder de gebouwen komt parkeer ruimte voor 1000 auto's. Dodenherdenking vandaag bete kent terugdenken naar zevenen twintig jaar geleden, meer dan een kwart eeuw. Heeft dat ei genlijk nog wel zin? Maar on langs is nog gebleken, dat deze herinneringen niet meer over gaan. Ze zijn ingebakken in het wezen van de mensen, die het hebben meegemaakt. Zelfs hij, die er niet zo intens bij betrokken was, raakt ook nu nog altijd gebiologeerd wanneer die tijd ter sprake komt, en van avond wanneer de stilte valt zal het voor zeer velen even zijn alsof die kwart eeuw plus twee jaar er niet geweest is en of het gisteren was toen eindelijk het einde van de oorlog kwam. Dan zoeken de levenden het weer bij de doden. Zc-lang de (levenden van toen er nog zijn, zijn ook de do den van toen er nog. Begrijpen de jongeren die er niet bij waren en voor wie 1945 even ver weg ligt als de tijd van Napoleon, dat? Misschien niet, maar zij moeten hegrijpen, dat de doden van toen ook hen nog begeleiden. De ouderen hebben in die dagen geleerd wat vrij heid en onafhankelijkheid bete kent. De vrijheid en onafhankelijk heid, die de jongeren van nu in veel opzichten geboden wordt heeft alles te maken met de do- 18 personen bedwelmd door dampend postpakket (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier PTT-beamb- tcn. acht brandweerlieden en zes politiemensen moesten de afge lopen nacht In het Dijkzichtzle- kenhuis te Rotterdam behandeld worden, omdat zij bijna waren bedwelmd door een dampend postpakket. De vier PTT-beambten troffen het pakket bij het sorteren van post in het hoofdpostkantoor te Rot terdam aan. De damp sloeg zo danig op hun luchtwegen, dat ze voor behandeling naar het zie kenhuis moesten worden overge bracht. Hetzelfde gold voor de acht brandweermannen en zes politiemannen, die te hulp waren geroepen. Drie van de vier PTT-beambten lagen vanmorgen nog in de zuur stoftent van het ziekenhuis; de overigen werden naar huis ge stuurd. Het postpakket bleek twee flessen thionychloride te bevatten, waar van er één was gebroken. De flessen met deze giftige vloeistof waren door het Rotterdamse che mische bedrijf Hicol naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda verzi nden, die de flessen retour neerde, omdat ze ondeugdelijk zouden zijn verpakt. den die vandaag herdacht wor den. En bij alle nare bijver schijnselen die vrijheid niet .on verdeeld tot blijheid maken, wordt door zeer velen hier het testament van de doden van toen geëxecuteerd: wees onaf hankelijk, denk zelf, gun de an der zijn eigen leven, kom op voor wie wordt geëxploiteerd. herdenkl tg riet alle n, dat de le venden het bij de doden zoeken. De doden zijn ook bij de leven den. „Zwarte vissers" aangepakt LELYSTAD (AS'P) Er zal ten I scherpere controle komen op de I vissers, die nop altijd zonder bijdTagebo- wijs van de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij hun liefhebberij bedrijven. Dil kondigde minister I-ardinois gis teren aan. Een Zuidvietnamese vrouw wacht langs hoofdweg 1 op haar vlucht van Quang Tri naar Hoeö, een stad waar ze vermoedelijk niet lang zal kunnen verblijven. De uittocht uit Hoeé in verband met de nadering van de Noordvietna- mese troepen is al begonnen. Pensioen regeling voor vrije beroepen DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot verplichte deelne ming in een pensioenregeling aangenomen, met aliccn D'66 als tegenstemmer. Hierdoor zul len ook personen uit de vrije be roepen moeten deelnemen in een door beroepsgenolen getrof fen collectieve pensioenregeling, op verzoek van een representa tieve organisatie uit dc betrok ken tak van beroep. De rege ring komt hiermee tegemoet aan in de vrije beroepen leven de verlangens om in collectief verband een pensioenregeling tot stand te brengen. SAIGON (AP) De zware strijd in Zuld-Vietnam is vandaag, bij het begin van de zesde week van het grote communistische offensief, aanzienlijk afgenomen. Amerikaanse bommenwerpers blijven echter doelen in Noord- en Zuld-Vietnam bestoken. De Zuidvietnamezen zijn op het ogenblik bezig zich in Hué te hergroe peren en de verdediging van de stad to versterken. Bovendien pro beren zij de discipline in dc eigen gelederen te herstellen. In de stad bevinden zich vele deserteurs uit Guang Tri. De Zuidviet namezen weten niet goed wat zij met deze soldaten moeten doen. Hun discipline is slecht en er zijn vele gevallen van wangedrag. De chef van de Amerikaanse generale staf, admiraal Thomas Moorer, heeft president Nixon gisteren een somber beeld geschetst van de toestand in Zuid-Vietnam. Hij verschafte Nixon geen serieuze hoop of aanwijzingen dat de Zuid vietnamezen met massale Amerikaanse luchtsteun het offensief zou den kunnen breken. De Verenigde Staten zullen een groep deskundigen naar Zuid-Vietnam sturen die moet nagaan of men behoefte heeft aan meer steun op het gebied van wapens en voorraden. Tevens zal worden onderzocht of de nog aanwezige Amerikaanse troepen genoeg hebben om hun eigen veiligheid te verzekeren. im&m■ümü.s' de enige matras met de juiste celbalans Valse collectie in Fries museum (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN - Ruim honderd voorwerpen uit de Vikinppcriode uit het bezit van het Frles mu seum in Leeuwarden blijken vals te zijn. Het betreft zilveren sieraden en andere kleine voor worpen. Naar de herkomst van de falsificaties zal een diep gaand onderzoek worden Inge steld. De valsheid is ondermeer geble ken na een onderzoek door de Amsterdamse universiteit. De archeologische conclus;** uit de collectie zijn nu op losse schroe ven komen te staan. Dc voor werpen zijn In twintig jaar via derden in handen van liet mu seum gekomen. Directeur C. Boschma: „Het kan iedereen overkomen". principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1