Gunstig interlandseizoen eindigde met anti-climax Voetbal van Cruyff is z'n tijd vooruit Afstandsschot Chivers velde de Wolves: 2-1 Vijfde doelpunt van militairen bleef toch uit Te speels Peru aangeslagen door strafschop '1197 DONDERDAG 4 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ROTTERDAM Voor het eerst, sinds een Nederlands elf tal in 1905 zijn eerste officiële interland speelde, heeft Oranje in een seizoen geen enkel winstpunt afgestaan. De overwinning van 3-0, welke gisteravond op Peru werd be haald, betekende de vijfde zege in successie. De 22.000 toeschouwers is het Feyenoordstadion zagen daarin ech ter geen aanleiding om een feestje te bouwen. Het tegen overgestelde was eerder het geval, want een schril fluit concert klonk, toen de Nederlanders het veld verlieten. Een begrijpelijke reactie, omdat de acteurs op een ac ceptabele eerste helft een tweede hadden laten volgen, die stomvervelend was. Wim Jansen is Quesada te snel af, later in de tweede helft zouden de rollen omgedraaid worden. Toen kon Nederland niet meer de inspi ratie opbrengen om door tè gaan. Waardoor het einde van het dnterlandseizoen kwam met een anticlimax, nadat de nationale formatie tweeën halve maand eerder ieder een in vervoering had ge bracht door de op eigen veld nimmer te onder schatten Grieken met 5-0 weg te vagen. Dat het voor de door Spartaan Jan Klijnjan en PSV-er Jan van Beveren gecomple- ROTTERDAM De ene .wereld maestro" liet van de andere weinig over. Johan Cruyff, voor rust zich uitlevend als in de beste wed strijd van zijn le ven, zei over de fascinerende Cu- billas, de drijf stang van het Pe ruviaanse voet bal, die gister avond in de Kuip soms uitblonk: „Wat hij ook deed, na alles nam hij tien mi nuten rust. Dat is lekkei voetballen hoor. Zo deden wij het tien jaar geleden ook. Maar, waar is waar, hij kan al les met de bal". Cubillas, fameus troetelkind van Peru-trainer Didi op de wereldkam pioenschappen in 1968 over zijn „tegenspeler": „Soms groots, het voetbal van hem. zoals in de eerste helft gespeeld, is zijn tijd vooruit". Deze ontboezemingen vormden de ontkno ping van een wed strijd met twee ge zichten. Het boze oog richtte zich op het matige gebeuren, toen het Oranje-elftal zich aanpaste aan het ongeorganiseerde Peru. Wat daarvoor te zien was, was ech ter een streling voor het oog. Hartverwar mend, enthousiast voetbal bracht de slechts 22.000 toe schouwers voor rust tot de ontdekking, dat dit nu een ont moeting was waar op niveau werd uitge maakt wal de spelers in de mars hadden. Cruyff later veront waardigd over de fluitconcerten van het Rotterdamse pu bliek: „Wat wil men nu eigenlijk meer. De eerste helft speel de ik de beste wed strijd vin mijn le ven. Alles ging weer galoos gemakkelijk. Waarom dan later die onvrede. Heeft het publiek nog niet genoeg genoten? Ik in elk geval wel". Bondscoach Fadhronc, Johan Cruijff, voetballer in de toekomst vaak een criticaster had begrip voor de vervlakking van de wedstrijd. ,,Ik ben beslist niet boos. Het seizoen loopt ten ein de, dus de situatie bij de glubs voor de spelers is niet ideaal meer". Uit het feit dat Cruyff, Keizer en Van Hanegem voor rust zo excelleerden, trok de bondscoach de conclusie: Tevre den te zijn met de improvisatie en het organisatietalent van het hele elftal. ,,Ik weet nu hoe de klok staat, als het uur van de waarheid slaat". Daarmee doelend op het kwalificatietoer nooi voor de wereld kampioenschappen in 1974 in München. „Tegen een vreemd systeem als Peru toch speelt, hebben de spelers bewezen te weten wat ze moe ten doen. Vooral als straks de conditie en de concentratie hon derd procent zijn, zal Fadhronc helemaal op het conto van het aflopende seizoen schreef. Johan Cruyff ontkende niet, dat het van invloed was geweest, maar voegde daaraan toe: „Doordat we in de tweede helft minder inventief werden en ons ook aanpasten aan het systeem van Peru zie je, wat er gebeurt. Dan ver traagt het spel en zijn we nergens". Jezelf blijven Jezelf blijven op mo menten dat het moet, is dan ook de voor naamste les van deze interland. Ruud Krol die de ongelooflijk snelle Munante moest afstoppen, kan daarover meespre ken. Toen hij de Kuip binnen wandel de dacht hij een te genstander te treffen, die geen bijzondere kwaliteiten had. En wat de rechtsbuiten van Peru al in die emotionele beginfase liet zien, droeg een onwaarschijnlijk ka rakter. Als een raket zo snel dook Munante tel kens de ruimte in, om als het maar even kon, gevaar te stichten. Waarin hij slaagde. Ruud Krol: „Je staat heel even met je ogen te knip peren van verbazing. Die knaap is zeker tweemaal zo snel als anderen. Als je dat niet verwacht, ben je er wel van onder de indruk". Maar Ruud Krol is geschoold bij Ajax: Hij is zodoen de al het nodige ge wend, als gevolg waarvan hij zich snel herstelde. „Maar het bleef rotvoetbal. Ze speelden systeemloos en bleven maar door hameren op de een twee combinaties. Spel van niveau kun je het echter niet noemen. Aan het be gin van het seizoen zou Peru dan ook zeer beslist voor ons een tegenstander van niks zijn geweest". Jan Klijnjan, de vreemde eend in de „Feyenoord-Ajax- bijt", had zijn grote vorm in deze wed strijd niet kunnen ha len. Hij was de zwakste aanvaller. Klijnjan: „Ik voel dat ook zo. Maar je moet niet vergeten dat het heel moeilijk is om tussen inge speelde jongens te moeten voetballen. Ze doen toch telkens dingen, waar je niet op rekent. Bovendien is het al weer vier interlands geleden, dat ik voor het laatst kennis met hen maakte. Dat scheelt ook". Bondscoach Fadhronc: „Klijnjan groeit. Dat kon je in deze wed strijd al zien. Zijn tweede helft was stukken beter dan de eerste". Over debu tant Schneider: „Hij is bij me op het oude nest terug, dat kan je merken. Hij vocht voor wat ie waard De huidige trainer La- jos Barnotti, de be zieler van het Peru viaanse elftal, vecht tegen de herinnering aan Didi. Deze einde loos populaire „tove raar", is en blijft ook na zijn vertrek in Peru onvergete lijk. De Europese trip verandert daar momenteel weinig aan. Daar zijn de re sultaten te onopval lend voor. HANS DE BRUYN teerde Ajax-Feyenoord- conrbi natie in de slotfase van een zware competitie allemaal niet meer zo no dig moest, kan misschien als excuus dienen voor de teleurstellende prestaties. Een feit blijft, dat de 22.000 be langstellenden zich uitsluitend toegang tot de Kuip hadden kunnen verschaffen door het neertellen van een fors aantal guldens. En gezien de aantrek kelijke overwinningspremies, die voor de Oranjespelers zijn te ''■erdienen, had een grote in zet beslist niet misstaan. Uitzon der-na in de Nederlandse for mats waren Wim Jansen, Ruud Krol, Barry Hulshof, Jan Klijn jan en Johan Cruyff, de enigen, die gedurende de gehele wed strijd toonden rekening te hou den met de wensen van het pu bliek. Zij waren echter te ge ring in aantal om de wedstrijd als kijkspel te redden en dat wns bijzonder jammer, omdat de eerste helft wel aantrekkelijk was geweest. Speels Toen werd er wel keihard ge werkt door de elf Ned-etrlenders, die öen veel beter gg-heel vorm den, dan de technisch bekwaime, i het werk. Ditmaal wordt Miflin het slachtoffer van zijn onvermoede maar te speelse Peruvianen. Oranje -wuferxie vdtir ruat vrij wel voortdurend pressie uit op het door Uribe zwak verdedig- genUe doel. Met de krjnsen ech ter werd uiterst nonchalant om- gespremgen en het w?Js uitslui tend aan de hulp van scheiiids- iechter CtomatSde te dalnken, dat het overwicht na achttien minuten in leen doelpunt kon worden uitgedrukt. Volkomen ten onrechte kende de Zwitser Nederland een straf schop toe, na een duel tussen Cruyff en Manzo. Klijnjan trok zich niets aan van de luidkeels tegen de beslissing protesteren de toeschouwers en deponeerde de bal in het doel: 1-0. Het presentje van de heer Clema- tide drukte de stempel op de wedstrijd, want het na over wegend matige resultaten tij dens een toernooi door Zuid- en Midden-Amerika, Noord Afrika en Europa toch al aangesla-1 gen moreel van de Zuid-u meri- kanen bleek opnieuw een fikse dreun te hebben gekregen. Cu- billas mocht dan telkens weer demonstreren, dat hij na de strijd om de wereldtitel van i twee jaar geleden niet ten on-1 rechte als nieuwe ster van we- rcldformaat werd gekwalifi ceerd, en rechtsbuiten Munante versloeg Krol dan wel verschil lende keren overtuigend op pure I snelheid, veel gevaar school er I toch niet in de tegenacties. Het meest opwindende moment voor het Nederlandse doel had negen i minuten voor rirSt plaats, toen Cubillas zioh meesterlijk ont deed van Israël en vervolgens met een ziedend schot de paal trof. Peru was toen eahter al geëlimineerd, omdat van Hane gem in de 30e minuut voor de eerste en enige keer van zijn aanwezigheid had blijk ge- I geven door een schot vnn Kei- zer dat werd afgeslagen doeltref fend te retourneren: 2-0. Aanvalskracht De toch al geringe aanvalskracht van Peru individueel waren de spitsen Cubillas, Sotil en Mu nante uitblinkers, maar collec tief brachten ze er niets van te recht werd drie minuien na rust nog verminderd doordat Munante zich wegens een bles sure moest laten vervangen door Rojas. Niet veel later ruimde ook Keizer het veH. Hij liep een wreefkwetsuur op en ofschoon de chaotisch ingrijpen de Peruviaanse defensie storm- rijp was zette Fadrhonc voor Keizer geen aanvaller in maar middenvelder MUhren. Tien minuten voor het einde maakte Nederland nog een doel punt. Tekenend voor de machte loosheid van de aanval, waarin alleen Cruijff af en toe sdhiititer- dt, was dat ook voor die treffer een strafschop nodig was. Om dat linksback Diaz nogal onno dig hands maakte na een voor zet van Klijnjan werd Schneider in de gelegenheid gesteld zijn debuut in de A-ploeg luister bij te zetten met een bijdrage In de score Een kans, die de verdedi ger van Feyenoord met beide handen aangreep: 3-0. TON VAN DALEN Overwinning Griekenland werd hoogst gewaardeerd ROTTERDAM Het Ne derlonds elftal, dat op 16 februari In Athene met 50 van Griekenland won, Is op de eerste plaats ge ëindigd in het klassement van de Ford-premie, groot 25.000 gulden en uitgeloofd voor het Oranjeteam dat in de periode van 1 janu ari 1971 tot 1 juli 1972 de beste prestatie leverde. Dat elftal bestond uit: Van Beveren, Venneker, Israel, Hulshoff, Krol, De Jong, Neeskens, Van Hanegem, Wery. Cruyff. Keizer. In de laatste wedstrijd, waarin Peru tegenstander was. kende de juryleden Faas Wilkes. Abe Lenstra en Eddy Pieters Graaf land respectievelijk 66, 68 en 69 punten toe, hetgeen een totaal van 203 punten opleverde. Het elftal van gisteren deelt in het eind klassement van zeven wedstrijden de vijfde plaats met de ploeg, die op 1 december 1971 met 2—1 van Schotland won. Eindklassement is: 1. 16-2-1971 Athene: Grie kenland—Nederland 0—5, 272 punten. 2. 17-11-1971 Eindhoven: Luxemburg—Nederland 0 —8, 264 punten. 3. 24-2-1971 Rotterdam: Ne derland—Luxemburg 6—0, 257 punten. 4. 10-10-1971 Rotterdam: Ne derlandOo8t-Duitsiand 3 —2, 237 punten. 5. 1-I2-I971 Amsterdam: Ne derland—Schotland 2—1, 203 punten. 1-5-1972 Rotterdam Neder land—Peru 30, 203 pun ten. 6. 4-4-1971 Split, Joegosla vië—Nederland 2—0, 186 punten. want de Peruviaan zal de Feyen- Baseballploeg Niearagiia zwaar gestraft nale Amateurbaseball Federatie FIBA) met nationale team van Nicaragua streng bestraft. tlLLEMSTAD/CURAgAO - Naar aanleiding van een protest, inge diend door Panama en gericht tegen het meespelen van een speler, die inmiddels een prof- Alle wedstrijden van Nicaragua, contract heeft getekend, heeft waaronder die van het wereld- het bestuur van de Internatio- kampioenschap, dat van 22 no- WOLVERHAMPTON Tottenham Hotspur heeft zich gisteravond kandidaat gesteld voor het veroveren van de UEFA-Cup. In de eer ste wedstrijd van de finale, een uitwedstrijd voor de Londenaren, wonnen de Spurs met 21 van Wolverhampton Wanderers. Zij moe ten in staat geacht worden deze voorsprong ten minste vast te hou den in de tweede wedstrijd, welke op 17 mei in Londen wordt ge speeld. De UEFA-Cup (vroeger de jaarbeursstedenbeker) gaat in ieder geval voor de vierde maal in vier jaar naar een Engelse vereniging. Leeds United, Arsenal en Newcastle United waren de vorige triom- i fators. Martin Chivers rehabiliteerde zich gisteravond in het stadion Molijeux voor zijn schamele spel in het Engelse elftal tegen West- Duitsland. Hij scoorde beide doelpunten voor de Spurs, waarvan het tweede (88e minuut) van hoge kwaliteit was. Tottenham, wiens enige Europese triomf van negen jaar geleden da teert: Europa Cup II, ging als eerste in het offensief op de door een etmaal aanhoudende regen glibberige grasmat. Geleidelijk aan kwam Wolverhampton terug. Tegen het einde van de eerste helft slaagden de Wolves er zelfs in hevige druk op de Londense defensie uit te oefenen. Na rust bleek Wolverhampton, na tien jaar eindelijk weer in een Eu ropees toernooi, in de meerderheid maar werd in de 52e minuut verrast door een vrije trap van Mike England. De bal kwam op het hoofd van Chivers, die hoog opspringend doelman Parkes passeer- vember tot 5 december jl. In Havana, waaraan door de be treffende speler Jorge Aldin Wolverhampton kwam terug in de 71e minuut door een doelpunt van McKenzie werd deelgenomen. aanvoerder Jim McCalliog, die een vrije trap van Hegan verlengde, zijn alsnog ongeldig en verloren j Een kwartier later, toen het er naar uit zog dat de wedstrijd in een verklaard, gelijkspel zou eindigen, pikte Chivers een afgezwaaide bal op en I schooi van 25 meter: 2—1. KAMERLEDEN: Vaclav Jezek moet blijven DEN HAAG Minister Schmelzer en staats secretaris Vonhoff moeten volgens de tweede-kamerleden S. Keuning en Verwoert (beiden DS *70) en Van Dijk (VVD) bij de Tsjechische ambassa deur in Den Haag aan dringen op een vrije beslissingsmogelijk heid voor trainer Jezek van FC Den Haag. Aldus blijkt uit gisteren gestelde schriftelijke vragen. Trainer Jezek kreeg onlangs bericht uit Tsjechoslowakije dat hij naar dit land moet terugkeren, zodat ver lenging van zijn con tract met FC Den Haag gelijk is. De drie kamerleden willen, dat Jezek de gelegenheid krijgt naar eigen inzicht te beslissen of hij in ons land wil blijven en daardoor de Hage naars kan blijven trainen. GMüND Het Nederlandse militair elftal gaat door een zege van 40 op Oostenrijk waarschijnlijk naar Irak, waar in juni het eindtoernooi om het Iandenkampioen- schap wordt gehouden. De legerformatie heeft in de twee de helft de kans voorbij laten gaan om het „waarschijn lijk" te schrappen. Militair-Oranje stond bij de rust met 40 voor en zou met nog een treffer de Italianen in doel- gemiddelde (7—3) voorbij zijn gestreefd. Het beslissende doelpunt kwam niet en wal er nu gebeuren gaat wordt pas morgen bekend. Of er wordt een beslissingswedstrijd tussen Nederland en Italië gespeeld of Oranje gaat direct over op grond van het feit, dat er ii>. Je uitwedstrijd (2— 2) twee keer door Nederland tegen Italië werd gescoord. Nederland speelde in de Oosten rijkse grensstad münd, op een slecht veld waar de grassprie ten waren te tellen bij een ver lichting, die deze naam niet ver diende. Het nationale team regeerde door constant aartdrincen van Arie Haan, Wim Rijsbergen en de Spartaan Bart Jansen. Orunie nam in de derde minuut al af- stand. Ausputzer Dwozarlk speelde de bal terug tegen de linkervoet van Thyssen en dat betekende 1—0. Even later werd het door Hazelhekke 2—0. Doel man Horzinger greep mis en de Wageninger scoorde koppend (0-2). Hazelhekke maakte in de 32e mi nuut zijn tweede doelpunt uit een voorzet van Van Marwijk (3—0) en acht minuten later volgde zijn derde doelpunt nu een vrije trap van Haan (4—0). De gedachte, dat dc tweede helft een formaliteit zou zijn, voor wat betreft een vijfde doel punt, kwam niet uit. Hoewel Ne derland veel sterker was, verde digde Oostenrijk sterk en het bleef 4-0. Opstelling Nederland) Barth (Ander tocht), L. Jansen (Spuria UIJsbcr 5eii (Keyenoord) en Kerkhof (Voer» iim i. Mellnard (NEC), ThljMc! (NEC), Haan (AJ»x) en Hovenkamf 2. Italic 3. Wi'*t-Dult»land 4. Oostenrijk 3 1 2 0 4 7-1 3 12 0 4 7-1 3 1 2 0 4 5—1 3 0 0 3 0 011

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11