Zilkse gemeenschap heeft altijd dorpstypen gekend Bevolking Warmond tekent profiel met nieuwe burgemeester Wat u ook moet weten DUUR TOILET AAN DE KAAG Platenalbum van Leeuwenhorstkoor Oud-raadsnestor van Alkemade 50 jaar getrouwd Volgende week start markt Noordwijkerhout Wat u ook moet weten WOENSDAG 3 MEI 1972 LEIDSE COURANT WARMOND Mr. M. Vrolijk, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid- Holland, zal in het openbaar met de Warmondse gemeen teraad praten over het pro fiel dat men de nieuwe bur gemeester, de opvolger van drs. F. K. Langemeijer. toedenkt. Mr. Vrolijk gaat daarmee een stapje verder dan zijn ambtsvoorganger mr. Klaasesz, die wel met de raden placht te spreken over hun wensen ten aanzien van de burgemeester (dat is al meer dan zijn collega's in andere provincies wilden toe staan), maar voor dat ge sprek toch de voorkeur ga ven aan een voor het publiek gesloten vergaderzaal. De commissaris komt 9 mei naar Warmond. De War mondse gemeenteraad hoopt voor die tijd het profiel, dat zij zelf reeds door het colle ge liet tekenen, nog wat meer gedetailleerd voor zich te zien door bepaalde wensen en verlangens uit de bevol king. De Warmondse ge meentenaren kunnen heden avond schriftelijk of monde ling om half negen in de raadzaal hun ideeën naar vo ren brengen. Ter informatie van de ingezetenen heeft het college aan alle bewoners la ten weten hoe het over de nieuwe eerste burger denkt. Volgens het profiel van het college moet de opvolger van drs. Langemeijer zijn: een zakelijk persoon met vi sie; geslacht, politieke kleur of confessie, al of niet voe ren van titel onbelangrijk; iemand van deze tijd zonder aristocratische trekjes: een bestuurder, die ook „nee" moet durven verkopen in vergaderingen; iemand met kennis van de gemeentelijke administratie; iemand, die Warmond als startplaats krijgt en deze post als springplank ziet voor een verdere carrière; een hoofd van politie, die als persoon gezag uitoefent zonder intolerant te zijn. In het profiel van het college wordt verder de wens uitge sproken, dat de nieuwe bur gemeester over goede con tactuele eigenschappen be schikt. met het gemeenteper- soneel kan omgaan en inte resse voor het recreatieve aspect van Warmond heeft. De uitnodiging aan de bevol king jm vanavond mee te komen tekenen aan het profiel wordt besloten met de wens, dat er uiteindelijk geen „r—r-.rt vijf po ten" uit het geschets op rijst. „want zo'n figuur krijg je todi niet." NIEUWKOOP De Katho lieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden afdeling Nieuwkoop, heeft voor haar leden tot het einde van dit jaar en aantrekkelijk pro gramma opgesteld. Zaterdag 13 mei is er een toneeluitvoe ring van de vereniging ,,St. Cecilia" uit Noorden. Leden hebben gratis toègang. Op 28 mei is er een Eucharistievie ring voor bejaarden in de parochiekerk te Nieuwkoop.- Deze mis wordt muzikaal op^ geluisterd door een Haags- bejaardenkoor. LEIDEN - Eüy Buter en Frans van Bennekom gaan het clubhuis „In de vrolijcke Arcke" aan de Pieterskerk- choorsteeg verlaten, na er zo'n vijf jaar gewerkt te heb ben. Het clubhuis neemt af scheid van hen op 12 mei, met medewerking van het duo Ad en Pieter. Boskoop De bejaardensoos aan de Voorkade maakt goede tijden door. Het aantal leden gaat gezwind omhoog en bedraagt momenteel ruim honderd. Iedere dinsdagmiddag komen ze bijeen om te kaarten, te sjoelen en alle andere dingen die bejaarden op hun sozen plegen te doen. Het maakt allemaal een levenslustige indruk in Boskoop. Die fitheid straalt ook van de bestuurders af. Voorzitter Ruyg wordt in juni tachtig en dat is hem echt niet aan te zien. Ook de nieuwe secretaris. R. Vurens, maakt geen bejaarde indruk. ..Ik ben pas aan mijn tweede jeugd begonnen", deelt hij monter mede. De bejaarden vereniging ..Ons Belang", onder wier auspiciën de soos draait, organiseert regelmatig loterijen om de kas te spekken. Voldoende om de grote wens. een eigen gebouw waar iedereen binnen kan wippen, kan op deze wankele basis niet gerealiseerd worden. DEN HAAG-DE KAAG Aan het recreatieplan aan De Kaag ontbreekt nog -een openbaar toi letgebouwtje. In de oorspronkelijke opzet was al met de aanleg van zo'n voorzie ning rekening gehouden maar de prijs was nief te bepalen. Omdat riool en waterleiding in de omgeving volledig ontbraken, lieten G.S. een ontwerp maken voor een toiletaccommodatie van J ubileiunseizoen Trou Moet Blycken muzikaal geopend LISSE De jubileumfestiviteiten van de 75-jarige plaatselijke harmonie „Trou Moet Blycken" zijn gisteren onder grote be langstelling ingezet met het pro menadeconcert door het gere nommeerde gezelschap „St- An- thonius" uit Weert. 3e Limburgse harmonie, met haar bijzondere en eigen klank kleur. zorgde voor een luister rijke opening van het feestsei- zoen van de harmonie waarmee zij sinds enkele jaren hechte vriendschapsbanden onderhoudt. Jnder leiding van dirigent Hen driks werd een bijzonder mooi programma uitgevoerd met de volgende stukken: On the Moll (Goldman), Vaudeville suite (Pi Scheffer), Mariachie en Jama- cia folk suite (H. Wolters) en Tiger rag (N. la Rossa. Na de pauze werd vervolgd met Bur- lasco en drumband festival Bra- sil, Orpheus in de onderwereld (Offenbach), Drie dansen voor harmonie-orkest fF. Schorer), Whitcomb en rimbalzello in een arrangement van jaroc. ^Ja afloop werd een muzikale show gegeven in de grote Bloemlusthal van de H.B.G. waar het majorettenpeloton van Trou moet Blycken een perfecte show opvoerde, daarbij begeleid door de Stedelijke Harmonie uit Weert. De opening van de jubileumvie ring werd besloten met een ge zellig samenzijn in Rehoboth met „Weerter Boereharmonie- je" uit Weert en „De Gaapstok kers" uit Lisse. De feeststem ming werd verhoogd door Zijne Doorluchtige Hoogheid „Prins Piet 1" uit Weert die onder scheidingen uitreikte aan loco- burgemeester A. J. Nesman de VW-voorzitter, de heer H. J. C. van der Kroft. een speciaal systeem, dat zou voldoen aan de huidige milieu hygiënische eisen. Dat ontwerp is nu gereed. Mits gecombi neerd met de thans op het re creatieterrein in uitvoering zijn de werken, worden de kosten voor het gebouwtje geraamd op (afgerond 40.000,-—. Deze prijs kon alleen gehaald worden, als de aannemer ter plaatse nog over zijn materieel beschikt. Anders zou het werk naar ver wachting nog tien tot twintig mille duurder worden. De kosten van de inrichtingswer ken van het hele plan belopen nu mede gelet op de prijsstij gingen rond 400.000,-. De raming bedroeg 220.000,- plus 150.000,- is 370.000,- waarbij rekening was gehouden met een toiletvoorziening van 20.000,-. Er ontbreekt derhalve een be drag van 30.000,- voor welk bedrag G. S. de Staten krediet vragen. HAZERSWOUDE Tijdens het in Gouda gehouden zaal- handbaltoernooi voor scholie ren uit een gedeelte van de regio Gouda heeft het jon- gensjuniorenteam van de Ha- zerswoudse protestants-chris telijke mavo de eerste prijs in de wacht gesleept. De Ha- zerswoudse ploeg versloeg de Petrus Canisiusschool uit Gouda met 20 en de RK mavo uit Bodegraven met 30. De meisjesjunioren van de Hazerswoudse RK Mavo eindigden op de tweede plaats, na een 8—0 zege op de Bodegraafse mavo en een 01 nederlaag tegen de Pe trus Canisiusschool. De se niorenmeisjes van de protes tants-christelijke mavo verlo ren beide wedstrijden terwijl ook de seniorenjongens van de RK mavo geen winstpun ten wisten te veroveren. - LISSE De postduivenclub De Blauwband heeft deelge nomen aan een wedvlucht vanaf Roosendaal. De eerste binnenkomende duiven wa ren van A. Balkenende, K. Ippel en de Gebr. v.d. Ploeg. - ROELOFARENDSVEEN - De duivenvereniging De Wit kop heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Strom- Bever. De eerst binnenko mende duiven waren van Loos-Van Ruiten, J. Hoogen- boom en de Gebr. Loos. KAPELAAN KUYPERS Bij afscheid kapelaan Kuypers SASSENHEIM Kapelaan R. N. Kuypers, één van de pastores van de Pancratius-parochie, neemt afscheid van het Leeu wenhorst-college te Noordwij- kerhout, waar hij als leraar mu ziek 10 jaar leiding gaf aan het leerlingenkoor. Dit koor, begonnen als jongens koor, naar de laatste jaren ge mengd, werkte niet alleen mee aan de liturgie-vieringen op Leeuwenhorst zelf. maar werd daarnaast graag gehoord in di verse plaatsen waar concerten werden gehouden. Zo ook in Sassenheim waar het de laatste jaren met kerstconcerten 'n we zenlijke bijdrage leverde aan de kerstviering. Concerten die op hoog peil stonden en door velen uit Sassenheim en omgeving werden bijgewoond. Door meer deren werd het koor vergeleken met het beroemde „Kings Colle ge, Choir" uit Cambridge. He laas zijn deze concerten verle den tijd, want hoe het verder met het koor zal gaan is niet bekend. De laatste maal was het koor in de Pancratiuskerk te beluisteren op zaterdag 15 april, toen 's avonds medewerking werd verleend aan de Eucharis tie-viering. Als herinnering is voor de leerlin gen, oud-leerlingen en leraren een platenalbum uitgegeven met een aanhef van de liederen die gedurende 10 jaar werden ge zongen. Ze komen op de twee platen fragmenten voor van de Kerst- Paas- en Pinksterliederen uit diverse landen, maar het geeft ook een summiere indruk van Leeuwenhorsts kerkmuziek. Onder de 18 nummers komen o.a. voor het populaire „Ave Verum" van Mozart en het be kende „Hodie" van Palestrina: het geliefde kerstlied van de laatste jaren „Once in Royal David's City" en verder ook en kele liederen gecomponeerd door kapelaan Kuypers zelf t.w. „Kom Wijsheid kom" en „Lof zang". Van het leraren-ensemble dat in '64 werd opgericht js er Kapelaan Kuypers zegt zefl het „Stabat Mater' van Tardine. dat voor deze platen nooit is „geposeerd". Alle opnamen zijn live, en daarom niet vlekkeloos, maar wel heel echt. In de eer ste jaren zijn de opnamen zelfs met kleine miezerige microfoon met kleine miezerige microfon- tjes gemaakt vandaar excuses voor ,-de ruis". Alle schola's en koren zijn vertegenwoordigd. Ie dere oud-zanger herkent iets, wat hij of hij zelf heeft meege zongen". Rest nog te vermelden dat op de hoes van het album een fraaie luchtopname van het Leeuwenhorst-college voorkomt, terwijl aan de binnenzijde veel foto's voorkomen. Het album, dat uiteraard in de eerste plaats bestemd is voor oud-leerlingen van Leeuwenhorst. Indien er nog exemplaren over zijn ze te koop bij boekhandel Wagner. ROELOFARENDSVEEN Oud- raadsnestor J. P. Hogenboom en mevrouw Hogenboom-Straat- hof (73) vieren 17 mei- te begin nen met een eucharistieviering door hun zoon Jos Hogenboom, hun gouden huwelijksfeest. Het gouden paar, hoe kan het bijna anders, woont in het pension St. Jacobus rond de nieuwe paro chiekerk van St. Petrus Banden, waar tegenwoordig nagenoeg alle oudere ingezetenen van Roelofarendsveen wonen. Ruim 46 van de 50 jaar woonden de heer en mevrouw Hogen boom op Zuideinde 105. Een adres waar de heer Hogenboom overigens nog dagelijks komt, want hoewel hij in 1966 zijn bloemisterijbedrijf overdroeg aan zijn twee zoons, werkt hij nog graag mee. In de gemeente Alkemade is de bruidegom een bekende per soonlijkheid. Niet minder dan 35 jaar was hij raadslid, waarvan 5 jaar als nestor. Bij zijn 30-ja- rig raadslidmaatschap werd hij ook onderscheiden met de gou den medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. LISSE Op speciaal ver zoek organiseert de Spartaan voor dit seizoen nog één keer een strandloop, waaraan ie dereen kan deelnemen. Deze strandloop wordt gehouden a.s. zondag, start 12 uur pre cies aan het Langevelder- slag. Iedere deelnemer op 4 of 8 km. ontvangt een herin neringsmedaille. Aanmelding op 7 mei in „Oase", op 100 m. afstand van het strand. Inschrijfgeld 2.50, bij voor inschrijving f 2,- op het adres Wagenstraat 26-28 Lis- NOORDWIJK Het be stuur van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid, afd. Noordwijk, deelt mee, dat er gelegenheid is voor het inle veren van vakantiezegelboek- jes bouw- en schildersbedrijf op vrijdag, 12 mei a.s. van 8-9 uur nam. in de oude Wil- helminaschool en op maan- oag 15 mei a.s. van 8.30 10.00 uur nam. in „De Rank" aan de Golfbaan. Naast deze functie in het gemeen telijk leven en zijn werk in vele commissies iets wat me vrouw Hogenboom op een ontel baar aantal eenzame avonden kwam te staan had hij ver der nog 26 jaar zitting in het bestuur van de plaatselijke Raiffeisenbank, waarvan 22 jaar als secretaris: 23 jaar zat hij bovendien in het bestuur van tuindersorganisatie LTB en ook maakte hij langdurig deel uit van het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek." Het gouden feest wordt met de ze ven kinderen en 30 kleinkinde ren gevierd in „De Vier Heems kinderen" op 17 mei. Waar van 17.00 tot 18.00 uur gelegenheid is tot feliciteren. NOORDWIJKERHOUT De weekmarkt In Noordwijkerhout zal op maandag 8 mei om twee uur 's middags officieel geopend worden. De markt zal draaien in dc maanden mei tot september. Dit gebeurt op advies van het hoofdbedrijfschap voor de detailhandel, omdat het aantal inwoners van Noordwijkerhout te gering Is om het hele jaar door een markt te houden. De omvang van de markt (20 koop lieden en 30 kramen) steunt eveneens op die overweging. De 20 kooplieden zijn uit een aantal van 150 gekomen via loting. De markt wordt gehouden op het parkeerterrein aan de Havenstraat. Eerste paal voor woningwet woningen BOSKOOP Dinsdagmiddag is de eerste paal geslagen voor de bouw van 32 woningwet-wonin gen in Snijdelwijk west 2. Dit gebeurde onder de belangstel ling van het voltallig college van b. en w. en het bestuur van de betreffende woningbouwver eniging Patrimonium. Men hoopt de hulzen begin 1973 ge reed te hebben. De huur zal rond de 300 per maand liggen. Er zijn voor deze 32 woningen al vijftig gegadig den. Het gouden echtpaar Hogenboom DE ZILK Elke mensengemeen schap kent haar eigen typen, lieden die door een of andere hebbelijkheid, instelling of me ning een aparte plaats in die gemeenschap innemen. Vooral in een kleine groep treden ze naar voren omdat ieder ze kent en ze daarom ook temeer opval len. Ik heb ze in de Zilk gekend en meegemaakt, maar nee, nee, we noemen geen namen. Nu spreek ik van een periode die zo'n 20 jaar geleden achter ons ligt. De lichamelijke en psychi- se eigenaardigheden worden dikwijls in bijnamen gekarakte riseerd, bijnamen die dan dik wijls van de vaders op de kin deren overgingen. Niet altijd wist een jongere generatie her komst of reden van zulk een bijnaam, die in het dagelijks verkeer meer werd gebruikt dan die, waaronder ze stonden ingeschreven in de registers van de burgelijke stand. be dragers ervan zochten er ook veelal niets beledigends in, men had er vrede mee. Iedereen, van klein tot groot, wist wie de Kwik, Klein Jantje, de Snijer of de dragers van een vroeger bekend merk margarine waren. Nogmaals we noemen geen (echte) namen, hoewel veel van de dragers ervan reeds naar betere gewesten ver trokken zijn. Er zijn er ook die zonder bijnaam op hun manier geschiedenis hadden gemaakt. Dat was onder meer de dorpspoeet Henk Krij- nen. Hij was de telg van een erfgooiersfamilie die zich in de Zilker contrei had gevestigd. Het rijmen zat hem in het bloed en vele malen droeg hij z'n poë tische werkstukken over allerlei zaken voor in het bekende stamcafé van Frits en Anna. Zijn broer Jan, ook reeds lang ter ziele, heeft het eens bestaan om een nogal kwezelachtige vrouw te doen geloven dat een van haar kippen een zgn. Witte Donderdag ei had gelegd. De goede en goedgeloofse vrouw viel er bijkans in aanbidding voor neer. Later bleek dat Jan het ei had bewerkt met wat zoutzuur, dat zoals men weet de kalk aantast. Hij tekende er een kruis met een paar figuren op, die in de verte aan mensen kon den doen denken. Natuurlijk kwam het uit toen de grap lang genoeg had geduurd. Of de vrouw hem toen nog heeft aan gekeken? Daar zullen we maar over zwijgen. De Zilk heeft ook een geestelijk leidsman van uitzonderlijk type gekend. Die was nogal autori tair ingesteld, niet alleen in za ken zijn ambt betreffende, maar ook in meer wereldse aangelegenheden. Zo bestond hij het eens een jonge vrouw, vreemdelinge In het Zilkse Jeru zalem, die met haar verloofde de euvele moed had in de man nenbanken plaats te nemen (dat was nog in de tijd *'an de paro chiële scheiding der genitale geesten) en de predikant op de preekstoel haar beval de man nelijke banken te verlaten als een.niet passende zit- en kniel plaats voor een persoon van 'Touwelijke kunne. Deze ver liet in arren moede toen maar het kerkgebouw. Dezelfde klerikale diktator ver bood eens vanaf de preekstoel een parochiaan-dagbladverslag gever diens Journalistieke werk te doen. Bij het gebruikelijke feestelijke inhalen van een „pa- rochiezoon" als neomist had de krantenman de aangeboden bloemen voor lelies uitgeschol den, hoewel het aronskelken waren. Wist de man veel. Er werd echter niet bijgezegd dat de krantenman persona non gra ta was. want die was het niet altijd met de geestelijke autori teit eens en dat niet onder stoe len of banken stak. Dat alles kon toen nog in de Zilk gebeu ren. Over de pers gesproken: de pen- nevruchten van een (andere) krantencorrespondent wijlen Piet de Groot zullen bij velen nog lang In het geheugen blij ven. Diens berichten waren zo spectaculair en met zoveel doorzichtige humor doorspekt, dat elk een wist dat hij zijn nieuws uit de brede duim zoog. Maar verschillende kranten ook een tijdlang onze eigen Leidse Courant waren daar nu eenmaal gek op. Er ging geen week voorbij of hij liet mensen op de meest vreem de manier in de beek rollen, maar hij was daar bij wel zo wijs nimmer namen te noemen. Het werd op een gegeven mo ment echtei wat al te bar en toen werd hem toch maar de raad gegeven daarmee te stop pen, omdat door al die drenke lingen de beek zo langzamer hand wel gedempt zou zijn. Hij presteerde het zelfs eens een verhaal in de krant op te han gen over schrijver dezes, waar mee hij overigens goed be vriend was. Ergens In de buurt van Wormerveer zou ik met m'n fiets tijdens een vakantie- tocht via een voor het doorlaten van een schip geopende brug in een kanaal zijn gereden. Hij kreeg dat bericht zelfs geplaatst In de krant waaraan ik toen verbonden was. Zo maakte Piet nieuws waarvan ieder wist dat het verzinsels wa- ren of op z'n minst sterk aange dikt. Maar ieder nam er vrede mee. Omdat men nu eenmaal voor deze merkwaardige maar lichamelijk zwakke scribent sympathie had. Maar waar schijnlijk kon dat alles alleen in De Zilk gebeuren. WILLEM PRINS. VOORSCHOTEN Voor schoten gaat zaterdagmiddag een primeur beleven. Twee basis-scholen brengen een meisjes-voetbalelftal in het veld. De meisjes van de St. Jozefschool en de Willibror- dusschool ontmoeten elkaar om 9.30 uur op het SVLV-ter- rein. Indien deze eerste wed strijd slaagt, dan bestaat er alle kans dat het Voorscho- tense schoolvoetbal uitge breid wordt tot de meisjes, die zich thans alleen nog mo gen bezig houden met korf bal, maar daar schijnt de lol voor de meisjes allang af te zijn. VOORSCHOTEN In Voor schoten wordt de Dodenher denking op 4 mei gehouden bij het monument aan de Koningin Julianalaan. Het programma van deze her denking is als volgt: 18 uur. Halfstok hijsen van de natio nale vlag; 19.40 u. Aanvang van het luiden van de kerk klok van de Dorpstoren; 19.45 u. Bijeenkomst bij het monument: 19,50 u. Einde van het klokgelui en uitvoe ring van toepasselijke mu ziek door de Harmoniever eniging Benvenuto tot 20 uur. Daarna twee minuten stilte en tenslotte kranslegging bij het monument met als einde het zingen van het Wilhel- VOORSCHOTEN Dc Voorschotense gemeentelijke tentoonstelling „Toonschaal '72 heeft dit maal de titel: „Oude Kunst en Antiek uit Particulier Bezit". Vrijdag 12 mei wordt om 20 uur de tentoonstelling in het Cultu reel Centrum officieel ge opend. de expositie duurt tot 23 mei. De tentoonstelling geeft een overzicht van de oude kunst en antiek, welke in Voorschotense hulzen als familiebezit te vinden Is. De openingstijden zijn: m dag t/m vrijdag van 16 tot 21 uur; zaterdag 10 tot 21 u en zondag van 14 tot 21 Wassenaar In de kunstga lerie van dc Openbare Bi bliotheek, Lulfelbaan 1, Was senaar, exposeert jhr. prof. Mr. H. F. van Panhuys, hoogleraar in het volken recht aan de Leidse universi teit, kleurcomposities. De tentoonstelling is op werkda gen geopend van 10'tot 12.30, van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. behalve op donderdag, avond. Op zaterdagen kan men er van 10 tot 13 uur te recht en voorts nn telefoni sche afspraak (01751—3397). Leiden „Doctrina", de vormingswerkcommissie van Minerva" organiseert op 18 mei een symposium over het rapport van de Club van Rome en de konsekwentles daarvan. Aan het forum zul len deelnemen prof. dr. C. J F. Böttcher, lid van de Club van Rome. drs. Hans Gruij- ters (D'68), Bram van der I, Lek, bioloog en oud-lid van de Tweede Kamer voor de J PSP en prof dr. W. Brand. hoogleraar in de niet wester se staathuishoudkunde. In verband met dit symposium zal een map worden samen- gesteld, waarin documentatie j over het rapport van de Club! van Rome en van de com- J missie Mansholt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5