MOTIE LEIDSE RAAD WIL STEUN AAN SCHOOLADVIESDIENST BESPOEDIGEN „Den Haag onder druk Horen, zien en zwijgen Scheidende wethouder Menken: .Houd Leiden toch bestuurbaar" VVD'er De Jong niet uit Leidse VVD-fractie Devies scheidende bode Jacob van der Luit: OOK Wat u moet weten Water in Westen minder schaars WOENSDAG 3 MEI 1972 LEIDSE COURANT Van onze raadsverslaggever LEIDEN De vurigheid waar mee de Leidse gemeenteraad gisteravond de zo noodzakelijke steun heeft willen verlenen aan de Schooladviesdienst Leiden, heeft het gezelschap gemeente bestuurderen weer eens parten gespeeld. De hulp aan deze noodlijdende Leidse dienst (die geen weg meer uit kan omdat de gemeentebegroting voor dit jaar nog niet is goedgekeurd en het mes van de rijksoverheid met nog meer besnoeiingen dreigt) werd aangeboden in een motie, ingediend door PAK-frac- tievoorzitter In 't Veld en gea- - mendeerd door het college van B. en W. Na twee uur debatte ren scheen de raad doordrongen van het nut van deze motie, maar van de kant van de con fessionele fracties en de VVD rezen naarmate de besluitvoering vaste vormen begon te krijgen grote twijfels. In de motie werd B. en W. gevraagd, de onmid dellijke uitvoering van de be groting met betrekking tot de Schooladviesdienst voor te be reiden. De raad verklaarde zich voorts bij voorbaat bereid, na nader overleg maatregelen te nemen om het doen van uitga ven t.a.v. de Schooladviesdienst mogelijk te maken. De heer In 't Veld was tamelijk hard van stapel gelopen met zijn motie, waarin werd ge vraagd om onmiddellijke uitvoe- ring van de begroting (196.000 In 't Veld had aan het begin van nog een poging tot ondersteu- kreeg steun o.a. van het PAK. ning van de motie en stelde, dat De heer Verboom (PvdA) kon het voorbereidende maatregelen tot de aanstelling van personeel ge nomen kunnen worden en dat daarna verder overleg kan plaatsvinden over de financiële consequenties. Zijn gezichtspunt geharrewar niet langer aanho ren en riep geëmotioneerd uit: ,,Hoor eens hoe hier wordt ge hannest om een paar centen als het gaat om zaken van de min sten der Leidse bevolking met de grootste noden..." Wethou der Harmsen verkondigde niet temin het minderheidsstandpunt in het college: hij was tegen de motie, omdat deze ruimte biedt aan velerlei interpretaties, zei hij. De meerderheid van de raad was echter vaq, oordeel, dat de urgentie van de zaak geen uitstel duldde en nam de motie aan. In verband met het afscheid van wethouder Menken weTd die behandeling van de rest van de agenda verschoven naar de volgende week maan dagavond. gulden) betreffende de SAD. De amendering van het college (bij elkaar werd de vergadering voor ongeveer een uur ge schorst) wilde de tekst voor „Den Haag" wat aannemelijker maken. Uiteindelijk moet daar toch de beslissing vallen. Niette min was de herziene motie de heren Driessen (KVP), Elsgeest (Prot. Chr.) en Portheine (VVD) nog te gortig: men vreesde toepassing van artikel 248 (persoonlijke aansprakelijk heid van de raadsleden bij het doorbreken van wettelijke voor schriften). Driessen wilde de zaak bij ordevoorstel een week uitstellen voor nader overleg in de commissie voor de financiën. Dit voorstel werd met 20 tegen 17 stemmen verworpen. De gea mendeerde motie werd tenslotte aangenomen met 27 tegen 10 stemmen. Leiden Bij de firma Hasselman en Pander is gistermiddag afscheid genomen van de heer Luitjes. Na 52 dienstjaren is hij sinds vorige week met pensioen. De heer Luitjes kwam als loopjongen in het be drijf. Vervolgens werd hjj aangesteld als chef van de stoffeerderij behangerij. Bij de herstructurering in 1947 werd hij verkoper en dat is hij gebleven tot aan zijn afscheid. Tijdens de drukke receptie werd de heer Luitjes een prachtige onix schoorsteenklok en koperen ge vulde plantenbak aangeboden namens het personeel. Van de directie ontving hij vorige week reeds een gouden speld met diamant. Bij zijn 50-jarig dienstjubileum. twee jaar geleden, is de heer Luitjes ge- cerd met een koninklijke onderscheiding. LEIDEN Drs. M. de Jong, lid van de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad, is niet van plan zijn raadslidmaatschap neer te leggen. Een bericht van die strekking, vorige week gepubli ceerd, werd door hem gister avond na de raadsvergadering tegenover onze raadsverslagge ver ontkend. Naar zijn mening was er sprake van naamsver wisseling met de heer De Jong, voormalig secretaris van de VVD afd. Leiden. Alleen zou het vertrek van mej. mr. A. Kap- peijne v. d. Coppello en mr. F. Portheine (beiden lid van de Tweede Kamer) uit de VVD- raadsfractie te verwachten zijn. de discussies hulde gebracht aan de „beweging onder de be volking". die duidelijk achter het principe „ieder het zijne" stond. Burgers en de samenwer kende kerken in Leiden hadden ten bate van de Schooladvies dienst gepleit. „Deze raad zou het onduldbaar moeten achten, dat aan een groot deel van de kinderen in deze gemeente ont plooiingskansen worden onthou den. Ondanks dreigende taal van Den Ha_ig moet de raad eisen, dat de begroting '72 voor wat de SAD betreft wordt uitge voerd", aldus In 't Veld. Wethouder Duyverman van On derwijs verklaarde, dat de mo tie het college op een ontijdig moment had bereikt: „hier wordt een bepaalde pot uit de gehele strategie gelicht". Het college had. zo benadrukte hij, voor dit onderwerp van de Schooladviesdienst in de afgelo- pen weken meer gedaan dan voor enig ander onderwerp. Een dringend beloog was aan de mi nister van Binnenlandse Zaken gericht en een delegatie uit B. en W. was op bezoek geweest bij Staatssecretaris Veldman van Onderwijs en Wetenschap pen. „De reactie van de staats secretaris was moedgevend; hij zou al het mogelijke doen. Lei den staat in dit opzicht hoog ge noteerd bij het ministerie", al dus de wethouder, die de motie, in de vorm waarin In 't Veld deze had ingediend, niet aan vaardbaar achtte. De wethouder kwam met een amendering, die het college meer armslag verschafte door de onmiddellijke uitvoering van de SAD-begroting „voor te be reiden". „Betekent dit, dat de werving voor personeel voor de adviesdienst morgen kan begin nen?" vroeg de heer In 't Veld. „Nee", antwoordde de heer Duyverman „We zullen wel maatregelen nemen om dit mogelijk te maken". In 't Veld wilde in elk geval een toezeg ging, dat er geen vertraging zou optreden in de wervingsprocedu re tot en met de aanstelling van het personeel. Volgens de wet houder zal het college alles on dernemen om alle vertragingen te voorkomen. De heer Portheine achtte het ge vaarlijk, andere prioriteiten ter zijde te stellen. De heer Dries sen vond het technisch gezien al te laat voor de SAD om uitbrei ding te realiseren: „misschien zijn kleine wijzigingen beter mogelijk". Mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.) wilde irritatie bij de hogere overheid voorkomen en stond achter de door het col lege geamendeerde motie. Haar fractiegenoot Elsgeest zag het spook van de persoonlijke aan sprakelijkheid en stelde zich achter het ordevoorstel, dat door Driessen werd ingediend. KVP-er Cornelissens ondernam Burgemeester Van Eysings neemt afscheid OEGSTGEEST Aan het einde In zijn toespraak zei de burge- lange, intensieve werk- meester ondermeer: „De burge- Aan hem overhandigde Jacob Meer dan veertig jaar lang was periode als bode op het gemeen tehuis in Oegstgeest is gisteren middag aan Jacob van der Luit de eremedaille van Oranje Nas sau in brons uitgereikt. Dit ge beurde tijdens een officiële bij eenkomst in het Raadhuis door jhr. mr. Van Eysinga, burge meester van Oegstgeest. Behal ve het gemeentebestuur en en kele raadsleden, waren vele col lega's, oudcollega's, vrienden en De heer van der Luit wordt ook familieleden bij dit eervolle mo- opgevolgd door een familielid, ment aanwezig. en wel door zijn broer Dirk. meester en het gemeentebestuur van Oegstgeest hebben altijd geleefd bij de gratie van Van der Luit en zijn hele familie. Want als Jacob er niet was, dan zorgden andere Van der Luitjes er wel voor dat het Raadhuis er piekfijn uitzag. Zelfs de aller kleinsten zag ik wel eens de prullenbakken legen". plechtig de sleutel en benoemde hem tot dorpelwaohter van het gemeentehuis, met de woorden: „horen zien en zwijgen". Tot het eind van dit jaar zal ook Jacob nog -in parttime dient blijven. Vele cadeaus, zoals een rad-io- cassette-recorder van het ge meentebestuur en gereedschap van het personeel, getuigden van de dankbaarheid en vriend schappelijkheid, die iedereen voelt ten opzichte van de schei dende bode. Jacob van der Luit in dienst van de gemeente Oegstgeest. Eerst gedurende de zes jaar als chauffeur van wethouder Ru- venkamp en vervolgens als bode met als neventaken onbe zoldigd veldwachter, deurwaar der voor weigerende belasting betalers en niet te vergeten spoedbesteller van raadsstuk ken. Dit alles werd op velerlei manieren bezongen en herdacht, voordat de heer Van der Luit en zijn vrouw de openbare receptie hielden. r 0 LEIDEN Vrijdagmiddag 26 mei wordt in de Medische Bibliotheek van het Diacones- senhuis (Houtlaan 55) de op richtingsvergadering gehou den van de Stichting Samen werkende ziekenhuizen in Leiden en Omstreken. Voor zitter van de Stichting is mr. J. G. Bergmeijer, secretaris J. J. L. de Soeten. De vergu- dering begint om 16.30 uur. LEIDEN De koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de afdeling Leiden en Om-i streken organiseert twee ex cursus. op zaterdag 13 en 271 mei. De excursie van 13 mei is een polderwandeling. Voor deze excursie wordt om 8.15 uur vertrokken van de par^ keerplaats aan het eind van de Willem de Zwijgerla. Kosten zijn 1,50 gulden per persoon. De tweede excursie op 27 mei gaat naar het pot- plantenbedrijf van de fa.' Maarse in Aalsmeer. Ver- tiokken wordt om 9.00 uur met een Maarse en Kroon bus (Busstation vak II) LEIDEN De atletiekver eniging „De Bataven" hield op Koninginnedag een toer nooi voor haar jongste leden. De Bataven hebben tijdens dit toernooi erg goede resul taten bereikt. Bij de meisjes C. won Tineke de Groot het discuswerpen en werd wee- de op de 80 MF.TER. Winna res op deze afstand werd In- grid Dessens. Patricia Jan sen liep de 800 meter in nieuwe club recordtijd van 2.28.2 en won de lOll im iri i 13.4 min. Grote verrassing was het pupillenmeisje Kievits, dat een bijzonder gemakkelijke zege behaalde op de driekamp. Zij had nog nooit eerder aan een toer nooi deelgenomen. In de to taal einduitslag eindigden Bataven als tweede. Wandelen met de politie LEIDEN De Leidse Politie Sportvereniging bestaat 45-jaar. Om dit te vieren, en om de kon takten met de burgerij te ver stevigen organiseert de jubile rende vereniging op 13 mei een wandeltocht door de Leidse Hout. /oor deze tocht kan men kiezen uit vijf afstanden: vijf, tien, vijf tien, twintig en veertig kilome ter. Er wordt gestart in de Leidse Hout vanaf 10.00 uur 's morgens tot 14.30 uur 's mid dags. Voor de 'ocht kan inge schreven worden bij het WV- kantoor en op het polit.ebureau aar. de Zonneveldstraat. Het in schrijfgeld bedraagt voor kinde ren beneden de veertien jaar 1,25 da broa ,5.10 n v/e 11,25, daarboven 1,50. LEIDEN De „Green ri ver Jazz band" geeft op 5> mei een concert in de bene denzaal van Augustinus. Deze winnaars van Loos- drecht zullen het Oranjebat met dixieland-klanken opluis teren. Dit alles onder auspi ciën van Hot House. Aan vang: 22 uur. LEIDEN Jazz-zolder Hot- Housen en Kreatief Sentrum- organiseren op 10 mei een concert in de grote zaal van- het KS met als solist Ben- Webster, net terug uit Dene marken. LEIDEN Twee oude „bazen" waren gisteravond bij zijn af scheid aanwezig toen de heer S. Menken in de Leidse raad werd uitgeluid als wethouder. De oud-burgemeesters Van Kin schot en Van der Willigen flan keerden in de ambtenarenbank zigheid nu en dan vond ik de zaken gewoon in orde terug. Als plaatsvervanger van de burge meester heeft de heer Menken zich steeds uitermate bekwaam spelen". Hij liet zich daarbij niet in een neutrale rol dwin gen, maar streefde ernaar tot een goed collegiaal bestuur van de gemeente Leiden te komen". de collegiale sfeer ten opzichte van de grootste verplichtingen, van zijn mederaadsleden. Hij daaraan vast te houden", te hopen, dat de heer Men- De heer Menken zei steeds i niet zo vaak cieel aan het 27-jarige wethou derschap van de heer Menken een slot gaf. Binnenkort zal de heer Menken ook raadslid af zijn. „Formeel gezien ben ik het nog even, maar ik hoop niet om half twaalf 's nachts voor een stemming te worden opgeroe pen. Maar je weet het nooit..." De heer Menken doelde daar mee op een van de zwartste momenten in zijn wethouders loopbaan. enige tijd geleden, toen de heer Portheine in aller ijl werd opgeroepen, om een motie van wantrouwen tegen de wethouder mee te helpen afwen- Burgemeester Vis, die de heer Menken slechts een jaar had meegemaakt, prees de scheiden de gemeentebestuurder aller eerst in diens functie als loco burgemeester. „Na mijn afwe- getoond. En dat is wel wat. De burgemeester bedankte me vrouw Menken (die met een boeketje was verrast bij haar binnenkomen) voor de wijze waarop zij haar man had ge steund en aldus een beetje had meegeholpen, op haar manier, aan het besturen van Leiden. Het college, aldus de heer Vis, want in Leiden i iets gewoon". Vis toen de burge- „Het raadslid Menken ging schuil toespraak offi- achter de wethouder Menken sinds 12 november 1945", aldus de burgemeester. „Die periode is te lang om in een paar woor den te vangen wat de heer Men ken heeft beleefd en wat hij heeft doen geschieden. Ik heb wel vastgesteld, dat hij in die 27 ken zijn kwaliteiten nu zal kun nen inzetten voor andere taken waarvan Leiden kan profiteren. Samen met fracatiegenoot Wie- benga bood hij namens de raad de heer Menken als goede her innering „bij uw weinig meer doen" een luxe tuinstoel aan. „Dat de zon maar schijnen mag...", aanvaardde de oud wethouder het meubel. jaar zeer waardevolle diensten VVD-er Portheine sprak Leiden heeft bewezen. Het college bestaat uit personen en persoonlijkheden; de persoon lijkheid van wethouder Menken heeft een belangrijke rol ver vuld. Steeds heb ik gewaar deerd zijn bedachtzame, rustig nadenkende wijze waarop hij soms de moeilijkheden tegemoet trad bij verdeelde meningen en het voorbereiden van belangrij ke besluiten. Hij gooide olie op vaak hoge golven in de rol van bemiddelaar, plooien-gladstrij- ker in de trant van „jongens, niet op het scherp van het mes zal later nog „in geheime zit- „Blijft u toch zitten", gebaarde de burgemeester, toen de heer Menken opstond voor zijn dank woord. Deze wees het advies echter vriendelijk van de hand: „Ik sta met dat „gespit" beter dan ik zit", rijmde hij ongewild. „Inderdaad vertrek ik met ge mengde gevoelens (de heer Port heine wees daar reeds op), maar toch sta ik hier met veel genoegen om de uitgesproken oprechte dankbaarheid en waar dering. Ook de aanwezigheid van de twee n hu gemeesters treft mii. "dopen 27 jaar heb i! werkt op basis van 'V. het alge meen belang - dienen. Zeker voor een wethouder is het een de raad. „Onder ons zijn er, die zeggen: het is lang genoeg ge weest. Zij verwerken uw heen gaan op een andere geestelijke manier. Wat wel duidelijk is ge worden, dat u tijdens een in drukwekkend aantal jaren hebt meegeholpen de stad te bestu ren met uw vele bestuurlijke kwaliteiten. De tijd na uw 25-ja- rige jubileum in de raad is niet altijd gemakkelijk geweest. De strijdbijl is nu begraven. Allen staan thans achter dit dank woord". De heer Portheine dankte de oud-wethouder voor hen getracht in gemeenschappe lijk overleg tot oplossingen te komen. „Misschien noemde men dit staaltjes van diplomatie, maar ik ben nooit een dwang matige figuur geweest; het moeten echte ,,raads"-besluiten zijn. Het Is mijn oprechte wens dat u als raad er met z'n allen in slaugt in goed democratische zin te besturen en eendrachtig samen te werken. Een huis. dat in zichzelf verdeeld is, daar loopt het mee mis. Ik hoop, dat waar u allen voor staat tot een oplossing mag komen. Houdt Leiden bestuurbaar in de nor male democratische betekenis van het woord". Verder was het de ervaring van de heer Men ken, dat Leiden een goed amb tenarenkorps heeft: „wees zui nig op deze beleidsmensen bij. alle diensten. Die beleidsman is in de meest simpele ambtenaar onder ons aanwezig", aldus de heer Menken, die besloot met: „God zegene u en de goede stad Leiden". In de Burgerzaal werd het afscheid nadien informeel voortgezet. LEIDEN „Op het ogenblik zijn er geen problemen met de Rijn-afvoer. Maar wat het deze zomer moet worden, is nog met geen mogelijkheid te voorzien. Als het weer droog wordt- is het wel zeker dat we weer in de na righeid komen". Dat verneemt men bij het Hoog heemraadschap van Rijnland na i een april, die kouder, nutter en j somberder was don het een aprilletje-zoet betaamt. Na alle regen, die niet alleen bo ven Nederland moor ook boven J Zuid-Duitsland en Zwitserland loskwam, is de afvoer van de Rijn vrij hoog geweest, vergele ken bij de waterstanden bij voorbeeld in oktober vun het afgelopen jaar. Momenteel is de afvoer weer aan het dalen, al gaat het .langzaam. Voorlopig is er dus geen sprake van „narigheden" in de vorm van waternood voor westclijk- Nederland. „We laten zelfs sinds vorige \yeek weer water in uit de Hollandse Usel bij Gouda. Dat was wel nodig omdat niet alle regenwa ter op de boezem kwum doordat de gewassen nu veel water no dig hebben. Het is met geen mogelijkheid te bepalen, hoe veel water er nog in de boven loop van de Rijn wordt vastge houden. 's Winters blijft er wel veel water achter in de vorm van sneeuw. Maar deze winter is er bijna geen sneeuw geval len. Wat het dus deze zomer moet worden. Boerderij komt in oude staat ZOETERWOUDE De omstre den boerderij aan de Noord Aa in oktober van het vorig jaar gekraakt door studenten van de sociale akudemic wordt door de provincie in erfpacht gege ven voor 50 juar tegen een jaar lijks bedrag van 880 gulden aan de heer A. Boelen uit Den Haag. Men is van plan het gebied waar in de boerderij ligt - in 't toe komstige recreatieplan 's-Gra- venwoude - te bestemmen als visplaats. Met de heer Boe len die al een horecubedrljf heeft is overeenstemming be reikt over de boerderij. De heer Boelen gaat zelf in de boerderij wonen en zal het ge bouw in de oude staat brengen. De kosten bedragen 60.000,- hel is de bedoeling dat de be drijfsgebouwen in de toekomst een recreatieve bestemming krijgen. Leidenaar «tooide fiets door ruiten NOORDWMK Een 20-iarige grondwerker uit Leiden trachtte eisternvond In een har te Nonrdwilk de hooi op stelten te metten. Na in een slijterij op brutale wllre bier en andere drank te hebben gestolen, begnf hii zich samen met een te Noordwllk woona htlg vriendje naar een bar In de Hoofdstraat waar z|j de bezoekers begonnen te treiteren. De ionoehii nomen een uitdagen de, vechtlustige houding aan, waaron een der barhe»oekers hen trnchrtc te bewegen de zaak te verlaten. De grondwerker beantwoordde deze poging met dreigementen en toen was de maat vol. De barbezoekers gre pen naar hunkrukken en sloegen de beide vechtersbazen de deur uit. De Noordwijker liep daarbij zo'n pak slaag op, dat hij zich later, hont en blauw, onder dok iers behandeling moest stellen. De Leidenaar pakte buiten in stierlijke woede een fiets van de straat en smeet die door de ra men van het etablissement. Achtervolgd door zijn belagers koos hij daarop ijlings hei ha- zennnd en vluchtte de Konin- gin-WMhelminn Boulevard op. Daar kwam juist een patrouille van de gealarmeerde politie aanrijden en met een sprong dook de grondwerker uit puur liifshehoud door het geooende portier de politiewagen binnen. De patrouille reed hem zonder mankeren naar het bureau, waar hii als verdacht van dief stal en vernieling prompt werd ingesloten. De jongeman, die zich reeds eer der aan geweldpleging in cafe's had schuldig gemaakt, bevond zich pas enkele maanden op vrije voeten, nadat hij een straf wegens beroving had uitgezeten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3