Zuiderparkbaan levensgevaarlijk Vierde plaats Ger Harings in eindsprint Damstrijd wereldtitel is geopend KANSLOZE ALIAR START TOCH MET MENTALITEIT „K WORD DE KAMPIOEN" Dammen tweede sport in Suriname Resultaten Hilversum Sportwereld Kinderfeestjes,üenerfuiven, houseparties. Hoe kunt u ze't best organiseren? LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze Sportredactie) DEN HAAG De Rolschaatsbaan in het Haagse Zuiderpark, eens het pronkstuk van de Nederlandse bond, is nu niets meer dan een baan waar het voor kinde ren levensgevaarlijk is te rolschaatsen. Maar niet alleen voor hen, het is onbe grijpelijk dat de Nederlandse rolschaats- bond de Zuiderparkbaan nog niet heeft af gekeurd voor competitie wedstrijden. Aan de baan is niets heel meer en de beheer der van de baan, de Stichting Jeugdre- creatie, is niet van plan nog maar een vinger naar de baan uit te steken, die bin nen enkele tijd in gemeentehanden over- tn de balastrade zijn de planken op sommige plaat sen gewoon kapot gereden. Afgelopen zondag werd er zelfs een heel stuk schutting uit de baan gereden en moest de wedstrijd Residentie—Rol ling Stars gestopt worden. Maar dat is nog niet alles. Achter beide doelen zijn de hekken kapot. Kinderen kunnen zo met hun gezicht in het gevaarlijke hekwerk rijden en een plaats achter het doel bij rolhockey is door het op vele plaatsen kapotte hek levensgevaarlijk. De vraag blijft natuurlijk waarom keurt de Neder landse rolschaatsbond deze baan niet af. Of heeft Den Haag in de ogen van het bondsbestuur een streepje voor?. Secretaris Theunisse van de Nederlandse rol schaatsbond: „Wij weten dat de baan in het Zui derpark onbespeelbaar is. Natuurlijk moet zo'n veld worden afgekeurd. Maar waar moeten dan de clubs Residentie, Rolling Stars en Marathon naar toe? O pde Eekhoornbaan waar Hollandia reeds met zeven teams onderdak heeft is natuur lijk ook geen plaats. Ik heb echter goede hoop dat de gemeente nog deze week met werkzaam heden aan de baan gaat beginnen. Enkele dagen geleden had ik op het stadhuis een gesprek met de heer Smits van gemeentewerken, terwijl ook de Heer Lindhout van Sportzaken met de toestand van de baan op de hoogte is. Ik hoop dat de Gemeente nog deze week aan de verbete ring, van de baan kan beginnen. Als Nederlandse rolschaatsbond is het echter onverantwoordelijk om op zo'n baan te laten spelen". Voorzitter Meijer van The Rolling Stars: „Het is elke week weer een verrassing dat we nog mo gen spelen. Hij is levensgevaarlijk maar de jon gens willen nu eenmaal". Zondagmiddag komen Belgische topclubs naar de Zuiderparkverenigingen voor het spelen van wed strijden in de Supercompetitie. Het is te hopen dat de gemeente dan voor een noodvoorziening De baan in het Zuiderpark was eens het pronkstuk van de Haagse rolhockeyers. Tijdens de wedstrijd zal zorgen. Residentie-Rolling Stars bleek weer eens, in welke mate de accommodatie is verwaarloosd. GANDIA De Belg Pierre Nassen heeft gisteren de vijfde etappe van de ronde van Spanje gewonnen In de eind sprint versloeg hij de Spanjaard Domingo Perurena. Ger Harings werd vierde. In de vijfde etappe, die geken merkt werd door een harde wind, maar tevens een aangena me temperatuur, waren twee bergen van de tweede categorie opgenomen. Verder was het een vrij vlakke etappe, waarin r.a 63 kilometer de Fransman Du- creux een ontsnappingspoging waagde, die echter op niets uit liep. Meer allure had de poging van Santamarine op 139 kilome ter van de start. Reeds snel had hij een voorsprong van 45 se ll vase succes, vooraai nei wereianampioenscnap Degini. HENGELO In het gemeentehuis te Hengelo heeft giste ren de opening van het wereldkampioenschap dammen 1972 plaatsgevonden. Eerst vond in de Raadszaal een persconferentie plaats, waarin werd medegedeeld dat de Roemeen Pilz verhinderd was. Ook Wiersma en de Ita liaan La Forta waren eveneens niet aanwezig. De Neder landse kampioen arriveerde echter later. Het door de or ganisatie ontworpen lotingsschema, waarbij de spelers in groepen waren ingedeeld, was door de internationale Dambond afgewezen. Eveneens de ingestelde commis sie. waarin men tegen de beslis sing van de arbiter in beroep kon gaan, werd door de Federa tion Mondial Jeu de dames (FMJD) verworpen. De beslis sing berust uitsluitend bij de scheidsrechter, de Belg Ray mond Picard, hetgeen geheel in overeenstemming met de regle menten van de internationale dambond is. Nadat de burgemeester van Hen gelo, jonkheer Mr. von Fisenne, Prins Claus welkom had gehe ten en spelers en officials wa ren voorgesteld, opende de Prins met enkele woorden het wereldkampioenschap 1972. De loting, die daarna werd gehou den was een geheel vrije loting. Alleen de Italiaan La Porta was nog niet aanwezig. In de laatste zes ronden zullen geen Neder landse spelers tegen elkaar ujt- komen en zal er ook geen on derling treffen tussen de Russi sche deelnemers zijn. In de eer ste ronde, die vandaag begint, speelt favoriet Sijbrands tegen de Rus Koeperman, Wiersma ontmoet Baby Sy uit Senegal. Zege jeugdelftal FC Den Haag (Van onze sportredactie) bEN HAAG Het jeugdelftal van FC Den Haag heeft gisteravond in het Zuiderpark een gemakke lijke zege van 40 op het twee de elftal van RVC behaald. de lichtwedstrijd scoorden Wim van Laar en Barend van Hij koop voor rust. Chris Willemsen en Kees Storm vergrootten daar na de score tot 40. Vrijdag Ronde van Capitol DEN HAAG Op het tradi tionele parcours bij de Loos- duinseweg houdt Sparta a.s. vrijdag (Bevrijdingsdag) de jaarlijkse Ronde van Capi tol. Alle bekende amateurs komen in deze wedstrijd, die voor de 25ste keer wordt gehouden, aan de start. Favorieten zijn: T. van der Spiegel, L. Westrus en P. Legierse. De race voor ama teurs begint om 19.15 uur en wordt voorafgegaan door een wedstrijd voor adspiranten, waarvoor om 18.30 uur het startsein zal worden gegeven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Waldo Aliar gaat helemaal op in het dam men. Als hij zijn partij begint, zit hij keurig gekleed ach ter het bord met de nog veertig schijven. Na een half uur verhuist zijn colbertje naar de rugleuning van zijn stoel. Zestig minuten later worden de beide mouwen van zijn overhemd tot de ellebogen opgestroopt, terwijl hij even later met een vluchtig gebaar enkele zweetdruppeltjes van zijn voorhoofd wist. Zijn hoofd laat hij op beide han den rusten, verandert slechts van houding als hij een schijf verschuift en de zetten noteert. Dan, bijna vier uur ingespannen denken reikt hij zijn tegenstander de hand; ditmaal geen winst voor Waldo Aliar. Waldo Aliar, twintig jaar, dam- kampioen van Suriname is in Nederland om deel te nemen aan de in Hengelo te houden wereldkampioenschappen. Over zijn kansen zegt hij: „Laten we reeeèl zijn, totaal geen. De strijd om de titel zal gaan tus sen de Russen en de Nederlan ders. Faforieten? De kampioen zal een van de volgende vijf zijn Sijbrands, Wiersma, An- dreiko, Koeperman of Gant- warg." Ondanks het feit, dat hij weet bij voorisaat geen enkele kans te hebben, wil Waldo Aliar toch deelnemen aan de wereldkam pioenschappen. „Het is voor Su riname een nationale zaak, dat er iemand uit dat land verte genwoordigd is. Het is de taak van de uitgezonden speler om zo hoog mogelijk te eindigen. Ik start daarom ook met de men taliteit van „Ik word wereld kampioen". Door dit in je hoofd te prenten blijf je altijd tot het uiterste vechten. Met deze in stelling eindig ik dan misschien op de achtste plaats, terwijl ik anders niet verder dan de tien de zou zijn gekomen." Dammen beheerst het leven van Waldo Aliar. Op zijn vijftiende werd hij jeugdkampioen van Su riname om die titel de volgende vier jaar eveneens in zijn bezit te houden. Dit jaar was hij de 6terkste bij de senioren. Waldo Aliar heeft dit jaar net niet moeten kiezen tussen deelnemen aan de wereldkampioenschap pen en zijn studie. Zijn eindexa mens, hij is bezig aan het laat ste jaar van 4e kweekschool, beginnen op 25 mei, terwijl hij pas op de zesentwintigste uit Nederland terugkomt. „Dankzij het hoofd van de school, is er toch een regeling gevonden, dat ik aan de examens kan deelne men. Hij vond zowel de kam pioenschappen als het examen zaken waar alles voor moest wijken," zegt Aliar glimla chend. Waldo Aliar, voor de eerste maal Ipi Nederland verblijvend, kan al direct een belangrijk verschil tussen het dammen in Neder land en Suriname aanwijzen. „In de eerste plaats de speel- sterkte. Nederland heeft in Sij brands en Wiersma spelers van wereldklasse, waar wij in Suri name nog niet aan kunnen tip pen. Misschien in de toekomst, want dammen is in Suriname een van de meest populaire sporten. Dit toernooi is voor Su riname ook zo belangrijk, om dat wij op deze wijze eindelijk de gelegenheid krijgen om enige internationale contacten op te doen." De Surinaamse Dam bond doet er alles aan om de damsport zo goed mogelijk te ontwikkelen. Daarom staat de speler, die naar het buitenband wordt uitgezonden, sinds kort niet meer alleen, maar heeft hij voor het eerst een begeleider naast zich. „Ik ben blij met zo'n coach. Ik zou niet weten wat ik hier in een vreemd land in mijn eentje zou moeten doen en hoe ik de diverse contacten zou moeten leggen". Coach van Aliar is de heer B. Ad- jiedj, oud-kampioen van Surina me en momenteel vice-voorzit- ter van de Surinaamse dambond. bond. De heer Adjiedj bevindt zich in Suriname in een unieke positie. Sinds acht maanden is hij door de regering vrijgemaakt van zijn baan als onderwijzer om zich te kunnen toeleggen op het bevorderen van het dammen in Suriname. Adjiedj: „Na voetbal 'is dammen in Suriname de zet. Volledig geconcentreerd richt hlzich op de meest beoefende sport. Daarom willen wij dit van regeringswe ge zoveel mogelijk stimuleren. Bij wijze van proef wordt het komende schooljaar dammen ook als vak op het lesrooster van de lagere scholen gezet. Dammen is immers goed voor de ontwikkeling van het kind. Het bevordert het denkvermo gen en de concentratie." Om het alle inwoners van Surina me mogelijk te maken kennis te nemen van het damspel werden de nationale kampioenschappen dit jaar voor het eerst gedecen traliseerd. Toen de huidige kampioen een maal bekend was, kwam Aliar onder strenge medische controle te staan. Adjiedj legt uit :„De tijden, waarop in Suriname en in Nederland gedamd wordt ver schillen. Ook het gebruik van de maaltijden vormde een pro bleem. In Suriname werd over het algemeen eerst gespeeld en pas daarna warm gegeten, maar htier zal dat wel eens om gekeerd worden. Na zo'n maal tijd is het een bekend verschijn sel, dat een speler slaperig wordt. Dit kan natuurlijk niet tijdens het toernooi, maar hoe moet dit opgevangen worden? Wij hebben daarom een oogarts (de speler staart immers ver scheidene uren naar het bord) in de hand genomen, die deze materie heeft uitgezocht en daarna een rapport heeft uitge bracht. Een geheim rapport want onze tegenstanders mogen geen profijt van onze onderzoe kingen hebben." Suriname spaart zich geen moeite als het om zijn dammers gaat. De uitzending van Aliar („acht ste") en begeleider Adjiedj („contacten leggen") is daar een voorbeeld van. PAUL HOVIUS Borussia MG oppermachtig GRONINGEN FC Groningen heeft gisteravond voor 5000 toe schouwers de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Duitse Bun- desliga-club Borussia Mönchen Gladbach verloren met 50. Tol aan de rust, die met een ach terstand van 1—0 inging, hand haafden de Groningers zich re delijk, Daarna werden zij echter overspeeld door de Westduitsers, die loen het tempo opvoerden. Het scoreverloop: 6 Zoppke 0—1, 51. Heynckens 0—2. 61. Heyn- ckes 0—3 (strafschop), 74. Le- fevre 0—4. 76. Bledick 0-5. Wakker Het peloton schrok wakker en on der aanvoering van de Portu gees Agosthinho werd de ach tervolging ingezet. Een valpartij was het gevolg, waarvan onder anderen de Spanjaard Ramon Saez het slachtoffer werd. Met een sleutelbeenfractuur werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Het tempo lag zeer hoog en op enkele kilometers voor de eindstreep was het peloton weer compact bijeen. In de eindsprint toonde de Belg Nassen zich de snelste. De Spanjaard Perurena blijft lei der in het algemeen klassement. vUMe etappe van km. In 4.58,44, 2. Domingo P.-rurena (Spn) zt. 3. Dlno Znndi'KU (It) zt, 4.' Ger Harings (Ned) zt. 5. Wllly Plnneknerl (Belg) (Belg) (Ned) zt. 85. Van Katwijk (Nod Ren»4 Pijnen werd uil de koer* nomen wegens te lant binnenkomen. Ugemcen klassement: 1. Perurena (Spa> 26.30.05 2. Llnnres (Spn) 26.30.37 3. Labourdettc (Krat 26 30.43 HILVERSUM - zijn i •n. luid Rugby-prljs (le afd.). 2000 meter: I. Harold Slgnui (A. Brouwer) 1.23.9, 2. Ida Roodnoot. 3. Judy. Toto winnend ƒ5.60. plant* 2.00 2.10 130. koppel ƒ9.80. trio ƒ114.10. Voetbal-prijs, (Is afd 2040 meter, I. Kas*lann (K. Woudstra) 127.0, 2. Korry Buitenzorg, 3. Karin van .30. küppel ƒ5.80. amateurrljders. 2O40 - 1.94.8* Crlterli meter: 1. Guit (J. 2. lllbma A.. 3. Gonda Scotch. 2.40, koppel 4.90. I_„ Voetbal-prijs. (2e afd 2040 t„ Kandy Buitenzorg 1.28.9, 2. Karlna Dear. 3. Karper K. Toto winnend 1.90. plaats 1.30 2.60 1.70, koppcj 7.80. Hnndbnl-prljs. 2000 meter: 1 Gay Rodney 1.21.6. 0. Fcny Hollandia. 3. Gravin Rita W. Toto winnend 6.20, plaaU f 1.80 1 70 1.40. koppel ƒ8.70. trio 123 1" 1. In. (P. i 1.26.2, 2. Ivo D., 3. Jona Bul- 1.80, koppel J Wnterpolo-prljs, 2000 i ■j.24.4. 2. Fury Hollandtu, 3< •ppel 30.80, trio 1290.41 Korfbal-prljH. 2400 meter: 1. Joop vnrl Rhea 1.26.2, 2. Hlspano, 3. Gregoi- M. Toto winnend 8.60. plaata 3.90 3.40, koppel 10.80. Volleybal-prijs. 2400 meter, (met nu- to*tart): 1. Inn Sprookjeshof (W. Ilnuber) 1 24.3, 2. Ida Belwln. 3. Ge- Hockey-prl.-. SNU-r B (K. Wnud*tro> i.rt.o. u Irene Braun. 8. Ironies Toto winnend 1.40, plaats 1.90 2 30* koppel 3 70. DEN BOSCH Tot directeur-ma nager van de eredivisieclub FC Den Bosch is benoemd de heer C. J. Hesselberth uit Waalwijk. De heer Hesselberth is voorzit ter van de amateur eerste klas- ser RKC uit Waalwijk en assis tent-verkoopleider van de N.V. van Leeuwen. Met ingang van 8 mei a.s. treedt hij in dienst van FC Den Bosch. Hij volgf daar mee de heer v.d. Klink op, d e benoemd is tot manager van de FC Utrecht. AMSTERDAM Het organisatie comité van het suikerdamtoer- nooi is tot volledige overeen stemming gekomen met Ton Sij brands over het meespelen in de Grootmeestergroep van het vierde suikerdamtoernco:, dat van 18 tot en met 29 december in Amsterdam wordt gehouden. ADVERTENTIE Voor de vrouw-van-vandaag is, op initiatief van de Amro Bank, een sieraad van een boek geschreven. Vol tips, ideeën en informatie over wat een vrouw belangrijk vindt: mode, verzorging, sieraden, haar rol in de maatschappij, haar rechten en plichten, kinderen, gasten, feestjes, vrije tijd, huisinrichting, geldzaken. Meer dan 140 pagina's en meer dan 35 kleurenfoto's. Samen met een handig huishoudboekje en een vernuftig boodschappenlijstje verpakt In een luxueuze geschenkdoos. En bij de Amro Bank verkrijgbaar voor wie daar spaart of gaat sparen. Hoe? Stap een kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank binnen om inlichtingen. Amro Bank Het Boek Vrouw: Tip voor Moederdag? Italiaanse titel grootste zege tenniscarrière van Orantes ROME Dc 23 -jarige linkshan dige Spanjaard Manuel Orantes heeft gisteren de grootste zege praal uit zijn tennisloophann be haald. HIJ werd open Italiaans kampioen door een overwinning In de finaie op de Tsjech Jan Kodes met 4-6, 6—1, 7—5. 6—2. De in Granada geboren Span jaard, die zijn succes dankte aan subliem voe^enjwerk en goe de spreiding van zijn slagen, verdiende met de zege 10.000 dollar. Het was de derde achtereenvol gende maal dat Kodes een ver geefse poging deed de finale te winnen. In 1970 verloor hij van dc Roemeen Jlie Nastaee, die hij maandag in de halve finales versloeg en verleden jaar moest hij zijn meerdere erkennen in Rod Laver. De Roemenen Ion Tirlac cn Uid Nastose wonnen later op do avond het heren dubbelspel. Bij de stand 3—6 3—6 6—4 B—3 5—3 in het voordeel van dc Roeme nen staakten hun tegenstanders Lew Hoad/Frew Mc. Millan (Austr./ZA) de strijd. Hoad en McMillan wilden stop pen. omdat zij in de toenemen de duisternis de bol niet meet konden volgen. Scheidsrechte! Sergio Baruti vond echter dal er nog best twee games ge speeld konden worden. Daarop verlieten Hoad en McMillan di baan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11