750.000 buitenlandse toeristen in Nederland Gemeentelijke zaken uit handen van militairen Toenemende activiteit jeugdbenden Belfast Kerken vragen recht voor Derde Wereld Ondanks minder mooi weer Studente uitgesloten van expeditie DINSDAG 2 MEI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Het Nationaal Bureau voor Toerisme schat het aantal buitenlanders dat de afgelopen drie da gen ondanks overwegend slecht weer een bezoek aan het uitbundig bloeiend Nederland bracht, op rond 750.000. Het getaxeerde aantal buitenlandse toeristen bedroeg met Pasen (vier dagen) 700.000 en geduren de de 1-mei-weekeinden var» 1970, 1967 en 1964, toen de in vele landen vrije dag-van-de-ar-* beid eveneens op een zaterdag en zondag aansloot, respectieve lijk 610.000, 625.000 en 600.000.' Het betreft dit jaar dus een 1- mei-weekeindrecord. Het NBT moest tijdens elk van de laatste drie lange 1-mei-weekeinden de hulp van radio en televisie in roepen om een beroep op de burgerij te doen niet-gebruikte logeerruimte beschikbaar te V.l.n.r. Eileen Shanahan, een onderwijzeres, zuster Gloria Fitzgerald en zuster Mary Alice Scully, verlaten een New Yorkse politiepost waar zij zijn bekeurd op beschuldiging een dienst te hebben stoord. Met vijf andere zusters werd dit drietal gearresteerd ii St. Patrick's Cathedral na een demonstratie in het middenpad tegen de oorlog in Vietnam. De zuster draagt nog een laken met woorden: er is nog iemand dood. Samenwerking WDM en Vlaamse collega's UTRECHT (ANP) De Neder landse) Vereniging van Dienst plichtige Militairen (WDM) en haar Belgisch-Vlaamse tegen-, hanger, de Vereniging van /Vlaamse Dienstplichtige Mili- Siiren, hebben het afgelopen 'eekeinde in Leuven besloten op erschillende gebieden te gaan samenwerken. Het ligt in de be doeling op een aantal punten ge zamenlijk acties te gaan onder nemen. Men wil ondermeer komen tot een betere coördinatie wat betreft het uiten van gemeenschappelijke eisen op het gebied van de vrij heid van meningsuiting, het mi litair tuchtrecht en de uitstel- regeling. Kwart Russische strijdkrachten aan grens China LONDEN (DPA) Meer dan een kwart van de actieve landstrijd krachten van de Sowjet-Unie is op het ogenblik aan de frens met China gestationeerd. Dit zegt het onafhankelijke institute of strategie studies in zijn van daag in Londen gepubliceerde jaarlijkse rapport. Volgens het instituut, dat bij mili taire deskundigen over de gehe le wereld veel gezag heeft, staan thans 44 Russische divies langs de grens met China, veer tien meer dan in 1970. Het belang düt het Kremlin aan de bescherming van zijti grens met het ideologische broeder land China hecht blijkt ook uit het feit dat de troepensterkte in het westen veel geringer is. Kapitein Churchill overleden CANNES (UPI) In een zieken huis in Cannes Is op C3-jarige leeftijd overleden kapitein Peter Churchill, een bekende Britse geheime agent die tijdens de tweede wereldoorlog ïr. bezet Frankrijk opereerde. Churchill was lid van een eenheid voor speciale operaties. Hij landde vier keer in Frankrijk daarna vanuit een klein vaar tuig en twee koer per val scherm. Hij had tot taak een spionagenet op te bouwen en sa botage tegen de Duitsers te or ganiseren. Churchill werd even/wel verraden en in 1943 gevangengenomen. Hij heeft in de concentratiekam pen Sachsenhausen, F'ossen- burg, Dachau en Innsbruck ge zeten. Peter Churchill had zijn leven te danken aan het feit, dat de Duitsers in de waan verkeerden dat hij een neef van premier Winston Churchill was en wel licht een waardevolle gijzelaar zou kunnen zijn. Grootste poes gestorven CARLISE (AP) Gigi, de grootste poes in de wereld is dood. Zij is twaalf jaar oud geworden. Gigi woog ongeveer 19 kilo, was vermeld in het Guinness Book ol Records en kreeg brieven uil alle delen van de wereld. Mej. Anne Clark, 63, die Gigi kreeg toen de poes zes weken oud was vertelde dat Gigi de vorige week net meer wilde eten. ,,De dieren arts zei dat het nu sned zou af lopen. Ik heb haar in het week einde laten afmaken". stellen. De vroege, onder ongun stige weersomstandigheden err bij een nog te bescheiden bol- lenbloei plaatsvindende paasda gen maakten dat velen hun voorgenomen voorjaarsbezoek aan Nederland tot het 1-mei- weckeinde hadden uitgesteld.' Dit had tot gevolg dat in de ge hele randstad Holland voor deze drie dagen al zoveed beroepsac commodatie vooraf was bespro ken dat een aantal VW's tijdig een noodreservoir van adressen van particuliere verhuurders had aangelegd. Het Nationaal Bureau voor Toe risme is ervan overtuigd, dat bij mooi weer op zaterdag en zondag grote logiesproblemen zouden zijn ontstaan, met name in het westen, waar onder ande re Amsterdam, de Floriade (100 000 bezoekers) en Keuken hof (111.000 bezoekers) magi sche aantrekkingskracht bleken te hebben. Verkiezingen in Bethlehem BETHLEHEM (Reuter) Vandaag worden in Bethlehem en twaalf nabijgelegen plaatsen gemeenteraadsverkiezin gen gehouden die het mogelijk kunnen maken meer auto nomie te verlenen. Zij vormen de tweede fase van de ge meenteraadsverkiezingen die in het gehele bezette gebied van de westelijke Jordaanoever worden gehouden. In de noordelijke sector is eind maart reeds gestemd. (Van onze correspondent) LONDEN Het gepraat over een „leger" van 10.000 tot 30.000 gewapende en geoefende protestanten in Ulster De strijdkrachten en de Noordierse politie maken zich wordt in Britse militaire kringen niet ernstig opgenomen, echter wel zorgen over de toenemende bedrijvigheid van de „Tartans" (benden jonge protestanten) in Oost-Bel- fast. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben de militai ren en de politie het niet gemakkelijk gehad om straatge vechten te voorkomen tussen de „Tartans" en katholie ken. wollen stof. De Tartans zijn tie ners die broeken dragen van blauw gekeperde katoen. Ze hebben zware werklaarzen aan en uit een van hun broekzakken hangt een geruite zakdoek. De Tartan-benden zijn pas onlangs sektarisch geworden. ken, verboden voor het leger en de politie, tot stand te brengen1 in Oost-Belfast. De troepen heb ben opdracht gekregen deze op zet met man en macht te verij delen. Het Israëlische militaire bewind hoopt zich na enige tijd terug te kunnen trekken uit gemeentelij ke zaken op de westelijke oever en deze geheel over te laten aan de nieuw gekozen raden. In tegenstelling tot de eerste fase is de verkiezingscampagne vrij rustig verlopen. Er zijn slechts enkele gevallen van intimidatie gemeld. Politieke zaken zijn uit gesloten van de campagne. Ver moedelijk om te voorkomen dat in het openbaar vragen over de Israëlische bezetting worden be steld. De kandidaten concen treerden zich op plaatselijke aangelegenheden. In de Bijbelse geboorteplaats van Jezus be schikken de kiezers niet meer over hun belangrijkste kandi daat, de onlangs overleden po pulaire Elias Bandak, die in de afgelopen 17 jaar burgemeester is geweest. Zijn plaats boven aan de kandidatenlijst is inge nomen door de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Ayoeb Moesalem, voormalig Jordaans minister van Ontwik keling. Een van de belangrijkste punten van zijn programma is een pro ject tot wijziging van het lelijke plein voor de Geboortekerk in een mooi complex met een fon tein en marmeren banken. In Hebron, met zijn 42.000 inwo ners de grootste plaats in het In Oost-Belfast wonen ongeveer 65.000 protestanten. De katholie ke minderheid is er gevestigd in twee kleine enclaves: de Short Strand en Willowfield. De inwo ners van beide miniwijken wor den door protestanten al gerui me tijd als gijzelaars be schouwd. Als de katholieken van West-Belfast, waar zij in de meerderheid zijn, onrust zaaien,' krijgen de katholieke inwoners van Oost-Belfast een „lesje"1 van de meerderheid. De katholieken van Belfast heb ben ook Tartan-benden, die zich de .Shamrock Tartans" noe men. Het klaverblad „Sham rock" is het zinnebeeld van Ier land. Tartans Is Schotse geruite De protestantse Tartans doen van zich spreken sinds vorig jaar drie Schotse soldaten doodge schoten werden in Belfast. Deze misdaad veroorzaakte grote be roering onder de protestantse jeugd van Oost-Belfast wegens haar sympathie voor de Schotse Ranger voetbalclub. Naar het voorbeefd van de republikeinen in Londonderry en West-Belfast trachten de Tartans vandaag de dag protestantse „no go"-wlj- Van onze correspondent AMSTERDAM Omdat zij een vrouw is. mag de 26-jarige studen te in de geologie Loes Mallee uit Amsterdam niet deelnemen aan een expeditie naar Tanzania. Zij slaagde onlangs voor haar kandi daatsexamen en meldde zich vervolgens als deelneemster aan het karteringsproject dat de universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit gezamenlijk in de Afrikaanse wildernis gaan uitvoeren. Ze deed dit in het kader van het verplichte veldwerk, dat na het examen van haar verwacht wordt. Tot haar verbazing hoorde ze echter van dr. Oen Ing Soen, een van de leiders van de expeditie, dat vrouwen ongewenst waron op de tocht dit zowel op grond van seksuele overwegingen afls met het oog op de aanwezigheid van vleesetende dieren. Ook zou een vrouw niet het gewenste overwicht hebben op inheemse dragers. Loes Mallee voelt haar uitsluiting als een onduldbare vorm van discriminatie en heeft bij de betrokken universitaire instanties geprotesteerd. Deze week zal het college van bestuur van de Amsterdamse univer siteit zijn standpunt bepalen. gebied, zullen helemaal geen verkiezingen worden gehouden, daar er slechts tien kandidaten voor de tien zetels zijn. Op een openbare bijeenkomst bevestig den de burgers hun steun aan de raad en was men het erover eens dat er geen verkiezingen nodig waren. Baby dood bij brand in Verviers BRUSSEL (ANP) In de Belgische stad Verviers is gisterochtend bij een brand in een afgedankte textielfabriek, waarvan de eerste etage bewoond werd, een enkele maanden oude baby in de vlammen omgekomen. De begane grond van de afge-* dankte textielfabriek is in ge- brulk als garage. De bewaken van die garage slaagde er in> zijn vrouw en (wee jonge kinde ren naar buiten te brengen,' maur de baby kon men niet meer bereiken. In de garage be vond zich een 50-tal wagens die een prooi van het vuur gewor den zijn. Beleefde dieven IBADAN, Nigeria (AFP) In oen kerk üi Ibadan in Nigeria heb< ben dieven voor 10.000 gulden aan materiaal meegenomen. Zij Heten een briefje achter waarop stond: ..heer, wij hebben u ge beden, ons geld te geven, maar u schijnt te slapen en nu hebben we goederen meerenomen die aan u toebehoren, wij hopen dat u het ons zal vergeven. LONDON (AFP/UPI) De 18.000 employes van do Londense oni dergrondse hebben gisteravond met ingang van zondag midder-i nacht besloten over te gaan tot een stiptheidsactie en geen overwerk meer te verrichten als zij voor die tijd geen loonsver- hoging van 16 procent krijgen. In een gemeenschappelijke verklaring hebben vertegenwoordi gers van de Wereldraad van Kerken, actiegroepen en kerkelij ke organisaties uit een aantal West-Europese landen, waaron der Nederland „doeltreffende en billijke deelname van de der de wereld bij de internationale monetaire hervorming" geëist. De verklaring is uitgegeven bij gelegenheid van de derde we- reIdhandelsconferentie-Unctad-3-die in Chili wordt gehouden. Als voornaamste oorzaken voor het feit dat de armoe in de derde wereld blijft voortduren noemen d« ondertekenaars van de ver klaring de weigering van de rijke landen hun rijkdommen te delen en het falen van dè politieke wil van de ontwikkelingslan den hun stelsel te wijzigen, waardoor rijken nog rijker en ar men nog armer worden. De gedelegeerde van het- Vaticaan bij de Unctadconferentie, de Spaanse bisschop Ramon Torella Cascate heeft er in een rede op gewezen dat het Vaticaan ervan overtuigd is dat de solidai re ontwikkeling van de volkeren het belangrijkste probleem van de toekomst zal zijn. „In aanwezigheid van economisch rijke landen is de stem van de H. Stoel zwak en praktisch machteloos", aldus mgr. Cascate, wat hem er niet van weerhield de aanwezigen op te roepen om tot handelen over te gaan, ..omdat de grote massa anders het vertrouwen in internationale conferenties verliest en er toe zou kunnen komen recht en gerechtigheid wellicht door geweldadi- ge methoden af te dwingen". „Het grote verlangen naar meer rechtvaardigheid voor alle volkeren, mag door de Unctad-con- ferentie niet uitlopen op een ontgoocheling", aldus de Vaticaan se vertegenwoordiger. Ook Italiaanse bisschoppen afwijzend tegen theologen Na kardinaal Garonne, prefect van de curie-congregatie voor het onderwijs en mgr. Ph. Delhaye, secretaris van de internationa le theologencommissie, heeft nu ook de permanente raad van de Italiaanse bisschoppenconferentie stelling genomen tegen het manifest van de 33 theologen. In dit manifest sporen de theologen de gelovigen aan om verder te gaan met de vernieuwing binnen de kerk en zich niet neer te leggen bij de tegenwerkende stromingen. De Italiaanse bisschoppen schrijven in hun brief aan de paus „dat zij zich als herders verplicht voelen de geest van een dracht in de kerkgemeenschap te bevorderen". Zij wijzen de verklaring van de theologen af, omdat daarin bepaalde elemen ten van tegenstelling binnen de kerk worden geaccentueerd. De brief van de bisschoppen is in zijn geheel in een bulletin van de Vaticaanse persdienst gepubliceerd. Deze gang van zaken is niet gebruikelijk, want in de regel worden in dit bulletin alleen maar bekendmakingen van het Vaticaan zelf gepubliceerd. Italiaans episcopaat tegen „7-november beweging" Het besluit van de ruim twee honderd priesters en leken In Italië om een protestbewe ging tegen de kerkelijke hiërarchie op te richten on der de naam „7 november- beweging" - heeft in het Va ticaan „verdriet en verba zing" veroorzaakt, aldus de Vaticaanse woordvoerder prof. F. Allesandrini. In een verklaring hebben de Italiaanse bisschoppen hun openlijke afkeuring uitge sproken over het besluit van de kritische groepering om ziCh te verenigen in de 7-no- vemberbeweging. De bis schoppen zeggen, dat deze priesters en leken in Italië een klimaat van onverdraag zaamheid en afwijzing schep pen en onder de gelovigen grote onrust zaaien. De 7-november-beweging, die vorige week is opgericht, heeft zich ten doel gesteld de huidige structuren van de kerk omver te werpen en de vrijheidsstrijd van het volk tegenover de overheersende klassen te ondersteunen. De beweging noemt zich naar de sluitingsdatum van de bis schoppensynode van vorig jaar. omdat deze- zo heeft zij verklaard - zo'n grote teleur stelling voor de katholieke wereld is geworden. Mgr. Arceo: kerk moet kapitalisme verwerpen De 65-jarige bisschop van Cuernavaca In Mexico, mgr. Sergio Mendez Arceo heeft bij gelegenheid van de internationale con ferentie van christen-socialisten in Santiago de Chili verklaard, dat het Marxisme en zelfs het revolutionair geweld verenig baar zijn met het christendom maar dat het kapitalisme na drukkelijk verworpen moet worden door de rooms-katholieke kerk. Volgens mgr. Mendez Arceo moeten christenen het krachtens de woorden van Christus opnemen voor de verdrukten. Dat bete kent volgens hem dat de kerk het kapitalisme, dat op uitbui ting gericht is, moet verwerpen. Mgr. Mendez Arceo, die om zijn linkse opvattingen dc „rode bisschop" wordt genoemd, verklaarde ook, -dat hij het geweld niet verwerpt als middel voor de opbouw van het socialisme, „mits het niet kunstmatig wordt opgewekt". De Argentijnse afvaardiging op het congres heeft een document ingediend waarin de ..revolutionaire weg" wordt aangeprezen als middel om de problemen in Argentinië tot een oplossing te brengen. Men drong ook aan op een dialoog tussen christenen en marxisten, die volgens de afvaardiging grote kans op succes heeft. Enkele deelnemers aan het congres zijn dezer dagen ontvangen door de Chileense kardinaal Raul Silva Henriquez, die van te voren bezwaren tegen de bijeenkomst van linkse priesters ken baar had gemaakt Joegoslavische bisschop veroordeeld De Servische-orthodoxe bis schop van Zica, dr. Vallije Kostic, is tot dertig dagen gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het maken van vijandige propa ganda, zo meldt het In Bel grado verschijnende dagblad Veccrnje Novosti. In oktober vorig Jaar liet dr. Kostic zijn toespraak op een religieuze feestdag in Brez- na, een stadje in Servië, voorafgaan door het vooroor logse royalistische lied „Boze Pravdé" (God der ge rechtigheid) en haalde toen uit nanr de moderne jeugd. „Verwacht geen respect van de tegenwoordige Jeugd", zo vertelde de bisschop op een bijeenkomst van duizend mensen. „Tenzij wij ons Pan-Afrikaans bisschoppen- symposium In de hoofdstad van de Afri- kaanse staat Burundi, Bu jumbura, zal van 13 tot 1& augustus het derde sympo sium van de bis-schoppencon- ferentles van Afriku en Ma-, dagascar plaatsvinden. The ma van de bijeenkomst zal zijn „de deelname van de Ie* ken in de zich ontplooiend© kerk en de integrale ontwik keling van Afrika". Het eerste Pan-Afrikaanse symposium vond in 1969 in Kampala plaats tijdens d© reis van paus Paulus VI. D© tweede bijeenkomst werd In» 1970 in Abidjan gehouden. i gaan verzetten, lopen ze over ons heen. Zij die dc Jeugd lelden zijn nog erger", aldus Kostic. KORTE METTEN In de belangrijkste Italiaan-* se kerken wordeti aJarmin-* stalluties aangelegd om een eind te maken aan de die/- stallen vain kunstwerken. In» de eerste drie maanden var» dit jaar zijn al eenentachtig grote diefstallen gepleegde waarvan zesenveertig in ker- ken, met oen gezamenlijk© bult van 598 schilderijen en beeldhouwwerken. Drs. C. I. Damen uit Ooster-* hout is aan de Universiteit! van Nijmegen gepromoveerd tot doctor in de godgeleerd-* held op een proefschrift geti-* trld Geschiedenis van d® benedictijnerkloosters in d® provincie Groningen". DrsJ Damen (47) is monnik van da S:,-P..ulusabdij te Ooster- hout, en heeft zich gespecia- liseerd in de geschiedenis van de Benedictijnen in Ne derland. Pedro Casaldaliga heeft on danks het feit dai hij daar voor ol eerder een „subver sieve agitator" is genoemd.) opnieuw beschuldigingen geuit aan het adres van d© grootgrondbezitters in het dis trict Santa Terezhinha. Hij verwijt ze een terreurcam- pagno tegen de kleine boe ien. mot de bedoeling hun land In handen te krijgen. Ah veertig hoeren zouden d© jungle rijn Ingevlucht. ft Voor leerlingen van de Ne derlandse Kunst- en Kunst nijverheidsscholen, de vrij© academies en de grafisch© rcholen is een prijsvraag uit geschreven door de national© stichting „Mensen in Nood",. Hekellaan 6 te Den Bosch/ Het thema is „Vluchtelingen hulp". Er zijn drie prijzen en wel van 750, 500 en 25(1 gulden. Het ligt in de bedoe ling, na beoordeling door eer» jury, een expositie te hou den. Met Pinksteren zullen drie honderd Hongaren kunnen deelnemen aan een bede-, vaart naar Rome. De bede vaart ls nog vanwege de dui zendste verjaardag van d© kerstening van Hongarlj© door de H. Siefanus. Eind 1971 waren de voorbereidin gen voor deze pelgrimsrri» plotseling stopgezet. De rel» was niet aangemeld als be devaart en Iemand van het IMmMMMB hnd toen in zijn onwetendheid drie tou ringcars ter beschikking ge steld. Toen dit bleek werd d© vergunning Ingetrokken. In de hervormde dorpskerk» m Spaarndam bij Haarlem, beginnen op Hemelvaartsdag 11 mei weerde zomerse „on derwegkerkdiensten", voon toeristen en anderen di© vroeg op zijn. Tot 10 septem ber zullen deze diensten elk© zondag om negen uur wor den gehouden. Aan dc dierv- sten die ongeveer veertig mi nuten zullen duren, zal tel kens een muzikaal solist me dewerken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7