Eerst na de oorlog kwam in De Zilk de democratie op gang Geen premie voor tuinbou wbedrij ven Bijna 3.5 ton voor Stompwijk Hazerswoude blij met een schone industrie JONG ADE GEHULDIGD In feest commissie zaten van ouds de notabelen Europees titelduel voor Rudi Lubbers LEIDSE COURANT Uit de geschiedenis van een dorpsgemeenschap DE ZILK Zoals wij reeds eer der in ander bestek hebben be toogd is De Zilk, die buurschap ressorterand e onder de gemeen te Noordwijkerhout, door de eeuw an heen altijd een min of. meer eigetngerleid elri loshangend stuk van <le moediergemeente geweest. Het hoefde een eigen leven, voorzover men niet ambtelijk gedwongen was zich naar Noordwijkerhout te rich-, tien. Men was ook nooit „Noord-. wijkerhaiBer" maar „Zilker". En in dat gemeentedeel hebben eeuwenlang de boeren en later, de bollenkwekers een leidende en dikwijls ook een bestuurlijke rol gespeeld. Ook toen later De Zilk een afzonderlijke parochie werd eeuwenlang kerkte men. in Vogelenzang bleef dat zo.. Het kerkbestuur en het «armbei stuur werden gevormd door veri tegenwoordigers van de heer-, sonde klasse, zoals in die tijden, overigens overal gebruikelijke Jan met de pet kwam- daar niet aan te pas. Zelfs de volksfees-. ten, ook wel de Zilker kermis geheten, werden van boven af georganiseerd door een z.g. per-, mar.ente feestcommissie, die al-, les regelde en het gewone volk als een soort lekkerbeetje wer den voorgeschoteld. Ook bij. priesterfeesten kwam de gewo ne man niet aan bod, zij het dan wel bij de gebruikelijke col lecten voor zulke doelen. Na de laatste oorlogsjaren kwam daar geleidelijk verandering in. Onder aanvoering van een klei ne groep andersWillende bur gers ontstond er een soort ver zet tegen de „gevestigde orde". Men voelde zich mondiger wor den, men wilde wel meer „in spraak" (hoewel dat woord toen rog niet was uitgevonden). Kortweg gezegd: men wilde ook wel eens een vingertje in de pap- De eerste stoot gold een democra tisering van de z.g. feestcom missie. gegeven door een viertal inwoners, die wel wat meer de mocratie in de gemeenschap wilden nastreven. De feestcora- De missie werd vanouds gevormd door slechts „notabele" Zilkena- ren. Ook de geestelijke herders leefden op een enkele uitzonde ring nog wel in die mentaliteit van bevoogding en daardoor wel eens meesmuilend werd betiteld als „de burgemeester" van De Zilk. Ook de intelligentsia, in de persoon van het schoolhoofd, re kende zich eveneens gaarne tot de Oberschicht. er laten we ze gemakshal ve noemen met de verzamel naam „het kwartet" zochten en kregen contact met de be staande commissie. Men legde een aantal voorstellen op tafel, beogend de feestcommissie tot 'n goede afspiegeJing van de bevol king te maken. Het kwartet had zelfs de toen nog euvele moed ook een vertegenwoordiger van dc zeer kleine niet-katholieke minderheid als lid voor te dra ger- Het eerste samentreffen had geen. resultaat, al was er een kleine maar politieke concessie: men. wilde wel het opponerende kwartet in de commissie opne men. Het viertal weigerde ech ter daar in te trappen. Grote weerstand ondervond echter de geopperde mogelijkheid ook een met-katholiek in de commis sie op te nemen. Een der leder» ging zelfs zo ver zijn mandaat ter beschikking te stellen als er een protestant in de roomse commissie zou worden opgeno men. Een lichtpunt was er: de intelli gentsia in de commissie bleek, verdeeld. Schaarde zich het schoolhoofd aan de zijde van de voorstanders van de bestaarde toestand, pastoor, die zich tij dens het contact vrijwel neu traal hield, bleek later de wens van de opponenten te billijken1 en te willen honoreren. Hij zag in, dat de tfijden veranderd waj ren. i In een discussie, die bijna vier uur had geduurd, werd tegen1 middernacht het gesprek afge-- broken. Resultaat was er niet: geboekt en de poging tot demo cratisering scheen definitief mislukt, liet kwartet nam in de nachtelijk verlaten St. Jacob- straat eenstemmig het besluit de pogingen voorlopig te staken.- Het was looh (nog) vechten te gen de bierkaai. - Maar enkele dagen later bleek de invloed van pastoor Hansen z.g. Hij turnde met zijn gezag de feestcommissie om. Er kwam een nieuwe voorzitter, er kwam zelfs een protestant in de club.' En zo kwam het dan dat van die tijd af de feestcommissie zo gemêleerd werd, dat alle bevol kingsgroepen er in vertegen woordigd waren. Het werd tevens een pril begin van oecumene. Want met pries terfeesten kon men voortaan ook een hooggehoede, zwartge- frakte vertegenwoordiger van de 'kleine niet-roomse minderheid in functie aantreffen. Een tweede symptoom van men taliteitsverandering betrof de gang van zaken rond de jaar lijkse „Autotocht Ouden van da gen", die eveneens door de feestcommissie werd georgani seerd. Overigens al te dikwijls met veel te geringe financiële middelen, die voor het grote deel via een huis-aan-huis-col- lect'e moesten worden bijeenge bracht. De opbrengsten daarvan waren echter nimmer voldoende om de bejaarden datgene te bie den wat men graag zou willen. Eeuwenoude versleten taboes werden doorbroeken Om dat enigszins te ondervan gen begaf men zich dan ook wel builen de eigen dorpskring. Men -mag daar nu van denken zo men wil, maar een dorpswinke lier moet nu eenmaal ook leven cn ziet niet graag zijn klanten naar de buren gaan. In die dagen was juist een afde ling van dc middenstandsvereni- ging opgericht, een kleine maar actieve groep Zilker winkeliers en andere neringdoenden. Op een der vergaderingen daarvan uitle de toenmalige voorzitter een nogal geharnast protest te gen de geschetste gang van za ken: een protest dat nogal op- vallend-breedvoerlg door de pers werd gepubliceerd. Hier van schrok de organiserende commissie zo, dat men haastig contact zocht. Het resultaat was dat de gebrui kelijke activiteiten In verband- met de bejaardentochten niet meet door de feestcommissie al leen zouden worden verricht,- maar in samenwerking met de Middenstandsvereniging en de sportvereniging „Van Nispen".- Het gevolg was dat de baten met grote sprongen omhoog lie pen en het organiserende comi té veel meer armslag kreeg. Ook dit was een geslaagde poging tot meerdere democratlsox-ing van de Zilker gemeenschap,- omdat daarmee meer en betere samenwerking werd bereikt en- daarmee tevens een betere ver standhouding ontstond tussen de verschillende maatschappelijke groeperingen, hetgeen weer doorwerkte in de verhouding tussen de sociale organisaties. Dat alles was gegaan met horten en stoten, maar de doorbreking van de eeuwenoude versleten tabces werd er mede door be reikt. vroegere onvoorstelbare gemeenschapsbanden gesmeed.- WILLEN PRINS LEIDSCHENDAM/STOMPWIJK Als de gemeenteraad ak koord gaat met de voorstellen van B. en W. zal in Stompwijk een gesloten riolering worden aangebracht bij de Dr. van Noortstraat en de Meerlsan. De riolering zal op de plaats van de achter de woningen gelegen sloot worden gelegd. Na dem-~ ping van de sloot zal voor de grondwaterstand een nieuwe sloot moeten worden gegraven. De riolering zal voor een groot gedeelte op particuliere grond moeten worden gelegd, mede werking van de grondeigenaren is dus een eerste vereiste. Van de gelegenheid zal gebruik worden gemaakt om achter de bebouwing van de Dr. van Noortstraat tussen de Meerlaan en de R.K. kerk een voetpad aan te leggen dat aansluiting geeft op het toegangspad naai de Potasch en Perlemoer in Boskoop SOSKOOP De toneelvereniging Tavenu voert op negen mei in het verenigingsgebouw de come- die „Potasch en Perlemoer" op. De regie is in handen van Cor Hoogerdijk, de hoofdrollen zijn voor Adri Stam en Harry Ver meulen. Deze avond, die geor ganiseerd wordt door de „St. Nicolaasactie Het Zuiden", is alleen voor bejaarden en begint om half acht. Men heeft nog mensen nodig voor het vervoer. Men kan zich opgeven bij me vrouw Van Gemeren, Mendel- weg 30, tel. 2991 en E. Oostrum, Goudse Rijweg 121. Op S mei speelt Tavenu dit stuk voor de buurtvereniging Het Zuiden. sportvelden. Kinderen en be jaarden zullen dan tevens een veilige verbindingsweg hebben tussen kerk, school, bibliotheek en dorpshuis en de woonbebou wing bij de Meerlaan. De totale kosten bedragen 282.000 gulden. Voor de herindeling van de Van Santhorststraat en de Van Raaphorststraat vragen B. en W. bovendien 55.800 gulden. De woonbuurt aan de Meerlaan is voltooid en de straat- en plantsoenaanleg moet ni* zo snel mogelijk worden uitgevoerd. Een bewoner van de buurt, de heer J. v.d. Brink had hiervoor een wijziging van de plannen voorgesteld die 37.900 gulden meer zou moeten kosten en ten laste van 3e algemene dienst zou moeten komen omdat de eerste opzet van het stratenplan vanwege een sluitende exploita tie eenvoudig was gehouden. D^ plannen voor de herindeling zijn, zoals bekend, in de com missie voor Stompwijk en tij dens een hoorzitting ter sprake gebracht. Uiteindelijk is tot aller genoegen een plan aanvaard dat rationeler van opzet is. waarbij nog enige parkeervakken zijn weggelaten en dat 32.100 gulden goedkoper is. Van de commissie voor openbare werken ruimtelijke ordening heeft één lid zich tegen de plan nen verklaard, een ander lid heeft zijn stem nog voorbehou den. HAZERSWOUDE De gemeenteraad van Hazerswoude hééft al een bedrag van 17.500 beschikbaar gesteld voor de vestiging van een kleine opslagplaats op de voormalige begraafplaats te Ilazerswou- de-dorp. Het enige probleem is, dat zich op deze in de jaren dertig „geruimde" begraafplaats nog de stoffelijke resten van een burge meester van Hazerswoude bevinden. Met name ir. A. Kamphuis, raadslid voor de ARP, heeft ervoor gepleit de piëteitsgedachte ook nu te doen zegevieren. Daarom zal het gemeentebestuur de erven van genoemd begraven persoon verzoeken, ermee in te stemmen, dat de stoffelijke resten worden „geruimd". Destijds in de jaren dertig dus gingen zij niet akkoord om van 't eeuwigdurend graf recht af te zien. Overigens heeft het opheffen van de (nu voormali ge) begraafplaats in de jaren dertig veel tongen losgemaakt, aldus SGP-er L. J. Matze. Later werd hieraan weer aandacht besteed, toen zich bij de gemeente Hazerswoude iemand meldde die de voor malige begraafplaats wilde kopen. De besprekingen leidden voor de aspirant-koper tot niets, want uit piëteit met de nabestaanden van de enige op het kerkhof begraven persoon werd van verkoop afge- Burg. Ten Heuvelhof opende wijnkelders HAZERSWWOUDE - Burgemees ter J. ten Heuvelhof heeft gis termorgen het kantoor (220 vierkante meter) en de uitbrei ding van het centraal magazijn (2200 vierkante meter) van de Nederlandse Coöperatieve Kel ders G.A. officieel geopend. Ha- ze rs woud es eerste burger hees de vlag van de coöperatie voor het gebouw aan de Willem Kloosstraat in de wijk Rhynen- burch, nadat hij in zijn toe spraak onomwttiden had ver klaard, dat het gemeentebestuur blij is met de vestiging van „een schone industrie" In de ge meente zoals die van de NCK. LUILAK- VOETBAL BOSKOOP IOSKOOP Voor voetballiefheb bers is op zaterdag 20 mei in de prille ochtenduren weer veel te beleven. Da,n heeft op de Flo- reant-sportvelden aan de Hooge- veenseweg het specifieke Bos- koopse luilak-voetbal plaats. is een record aantal inschrij vingen binnen gekomen. Er zul len 39 elftallen deelnemen. De i organisatoren P van den Nieu- wendijk en J. van Osnabruggen hebben al veel prijzen-beker» ontvangen, van onder andere café restaurant „De Drie sprong", •assurantiekantoor Van Barlingen en de danssociëteit „De Instuif", welke tevens toe zegging deed de opbrengst van de eerstvolgende dansavond te reserveren voor het luilak-voet- bal. LEIDSCHENDAM Burgemees ter en wethouders stellen de raad voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de geza menlijke land- en tuinbouworga nisaties van Leidschendam om een premie van gemeentewege in de kosten van omschakeling van tuinbouwbedrijven van olie naar aardgas. Het argument van de luchtveront reiniging wijzen B. en W. af omdat in het bijzonder de lage brandstofkosten en het daarmee gepaard gaande financiële voor deel de reden is de installaties te verbouwen Dit is in de tijd dat de olieprijzen vrij hoog wa ren duidelijk gebleken. Nu het prijsverschil vrijwel nihil is ge worden is de animo voor ver bouwing bij de tuinders aanzien lijk verminderd en bestaat er ALKMAAR AZ '67 blijft be taald voetbal spe'en. Dc beoor delingscommissie, beslaande uit de heren Klaas en Kees Mole naar, mr. B. van Vloten en mr. A. V. M. Leesberg, heeft dit be sluit genomen nadat de gemeen te Alkmaar te kennen had gege ven de profclub ook in de toe komst finacliële fcteun te verle- zeffs een zekere terughoudend heid. B. en W. wijzen er verder op dat het rijk richtlijnen voor de tuin bouwbedrijven heeft verstrekt waarbij onder meer reductie op de gasprijs wordt gegeven. Hiervan komt al 1/3 voot reke ning van de gemeente. De tuinders hoeven bovendien slechts 1500 gulden in de aan sluitkosten bij te dragen. De an dere grootverbruikers betalen dikwijls veel meer. De situering van de tuinbouwbedrijven moet ook in aanmerking worden ge nomen. Veel bedrijven zijn on gunstig gelegen en de gemeente investeert per bedrijf al 27.500 gulden. Tenslotte wordt opgemerkt dat Leidschendam zeer voortvarend is geweest met het beleid voor de tuinbouwbedrijven. Vorig jaar reeds was het mogelijk alle be drijven op gas aan te sluien. Tooh zijn er nog 25 tuinders die niet of nauwelijks gereageerd hebben of die al gezegd hebben niet op gas te zullen overgaan. Wat weer ten koste van de ren tabiliteit van de gemeentelijke investeringen gaat. De gemeen ten, die in het verzoek van de organisaties als voorbeeld wor den gesteld, hebben geen eigen gas distributiebedrijven en kun nen dus niet met Leidschendam, waar in meerdere opzichten fi nanciële faciliteiten worden ver leend, worden vergeleken. B. en W. achten de premietoewij zing ook ongewenst gezien het toch al beperkte budget en de verwachte begrotingspositie voor de komende jaren. Amsterdam Het is vrijwel ze ker dat de Nederlandse kam pioen zwaargewicht Rudi Lub bers tegen de Duitser Jlirgen Blin zal uitkomen voor de Euro pese titel. Als voorlopige datum is vastgesteld 16 juni, tien da gen nadat broer Jan in Londen is uitgekomen tegen Finnegan om de Europese titel halfzwaar- gewicht. De voorzitter van de NCK, de Rotterdammer C. W, van Ype- ren, meende dat de ingebruikne ming van de uitbreiding tot stand gekomen binnen een perio den van negen maanden de stap naar volwassenheid bete kent, nadat in 1956 het eerste lootje in Breda werd geplant. („Het is nu een forse boom!"). De vestiging van de NCK (150 leden, 200 verkooppunten) in Hazerswoude noemde de heer Van YpeTen gunstig, „gezien de ligging ten opzichte van het ver keer". Overigens is de NCK er met de nu in gebruik genomen uitbreiding nog niet, want zo zei de heer Van Yperen, „we zijn pas op de helft". De NCK-voorzitter uitte over da hoofden van de genodigden heen ook een hartekreet tot de desbe treffende instanties in Den Haag: „We hopen, dat de NCK niet het slachtoffer wordt van de geselecteerde investeringsre geling", waarbij hij uiteraard doelde op de (nog meer) uit breiding, die het bestuur voor staat. Burgemeester Ten Heu velhof, die overigens een des kundig referaat hield over wijn, meende daarentegen, „U moet de pap niet zo heet eten. als ze wordt opgediend". Hij sprak daarbij de wens uit dat de NCK-vestlging van nu weldra te klein zal zijn. Nog diverse sprekers voerden het woord op de openingsbijeen komst. En daarbij kon men be luisteren, dat in de kringen van de drie landelijke inkoopvereni gingen voor vrije en zelfstandi ge slijters gedacht wordt aan méët samenwerking (lees: naar één organisatie). De toekomst van deze slijters wordt rooskleurig gencht, indien ze zich aansluiten bij één van de drie landelijke organisaties. Wat het milieu betreft had NCK- voorzitter Van Yperen een op merkelijke uitspraak: „Hoewel we een „schone industrie" zijn genoemd door de burgemeester, doet zich toch een vraag voor: wat gaan we doen aan de over vloed van glas en plastic, die vla de slijterijen in do vuilnis emmers belanden?" Spreker vroeg zich af, of het (weer) in voeren van statiegeld nut zal hebben. „Dc slijters guan zich hierover in elk geval bezinnen!" Het NCK-proJect te Hazcrswoud* werd gebouwd door de aanne mers Vonk en Leenheer, naar het ontwerp van het bureau voor architectuur in civiele wer ken van P. Groenhart uit Al phen aan den Rijn/Woerden. Tij dens de officiële openingsbijeen komst gaven vele (ook buiten landse) relaties acte do présen- ce, evenals burgemeester J. ten Heuvelhof cn echtgenote, wet houder L. VerwoiJ, gemeentese cretaris J. Verlnrc en vertegen woordigers van diverse bij het NCK-project betrokken bedrij ven cn organisaties. Diverse ge schenken werden het NCK-be- stuur ter gelegenheid van het bereiken van de mijlpaal aange boden. Matige start in toernooi basketballers Hee ui In Heerlen is het pre- schouwers gisteravond ook nog Olympisch basketbaltoernooi nog- twee duels van zeer matig ge- al rommelig van start gegaan. halte. De organisatie klopt-, niet best, waardoor de eerste wedstrijd Turkije had geen enkele moeite tussen Turkije en het voor het met de zwakke Ieren (120—59) eerst sinds 1948 op het vasteland van Europa spelende Ierland ruim veertig minuten te Iaat be gon. Bovendien zagen de 800 toe- De ontmoeting BulgarijeOos tenrijk, die eindigde in 11460 (55—17) was al even onaantrek kelijk. Trainer Obbes nam afscheid OUDE ADE Jong Ade Is gis teravond in dc bloemetjes gezet ter gelegenheid van het behaal de kampioenschap en de promo tie naar de tweede klas NHV nfd. Den Hang. Dit gebeurde tij dens een zeer druk bezochte re ceptie in café 't Lage Land. Vele verenigingen, waaronder Velo, NIO, Foreholte en MIYIO, boden cadeaus aan. Iedere speelster kreeg onder meer een bekertje met Inscriptie, aange boden door het echtpaar Van der Lans uit Sassenhelm. Namens het gemeentebestuur feli citeerde de heer Drcacher de kampioensploeg, die ook werd toegesproken door pastoor Schrama. Hij spoorde de dames aan op de goede weg door te gaan en de fijne teamgeest te bewaren. Extra In het zonnetje werd gezet oefenmeeslcr Bram Obbes, die na een succesvol jaar Jong Ade gaat verlaten. Voorzitter Schakenbos noemde dat een verlies. Obbes, die ver zekerde de verrichtingen van Jong Ade te zullen blijven vol- Tuin- en gevel- versieringen in Lisse op boog niveau LISSF. De tuin cn gevelversie- ringen In Llsse komen op een steeds hoger niveau. Tot die conclusie kwam de jury, die afgelopen dagen t.iliozt tui nen en gevels In het grootste bollendorp heeft gekeurd. Men vond dat de heer Kortokaas uit de Gladlolenstrnnt de mooiste mozaïek had gemankt. Hij be haalde 75.5 punten. Bij de orna menten behaalde dc heer Pos thumus van het Van Kuysdael- plein de eerste prils.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5