Qeidw(3owiamt Beperking raketten binnen handbereik Sociaal-politieke crisis voor deur Zege van Clay Geheim contact A ixon-Brezjnjev Vier doden bij botsing in Alphen Negerbevolking Rhodesië verwerpt akkoord Schenk naar Miinchen voor NOSsport gjBSBBS 63e jaargang, no. 18.685 DINSDAG 2 MEI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. I 19.05 uur Toppop; 20.31 uur Peyton Place. Ned. II 20.21 uur Please sir; 20.45 uur Hier en nu met een docu mentaire over de Russische schrijver Bourkovsky; 21.25 uur Een maal, ander maal. In AVRO's televizie magazine vanavond een samenvatting van de bokswedstrijd Cassius Clay Chuvalo. VRIJ ZONNIG Vril zonnig en op de meeste plaat sen droog weer, Minimumtempe raturen ongeveer 10, maxima morgen van 14 graden aan do kust tot 22 graden in het binnen land. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen noord en oost. Maanstenen totaal anders HOUSTON (AP) Wetenschap pelijke ambtenaren van het cen trum voor bemande ruimtevaart hebben een zak met maange- steente uitgepakt, die door de astronauten van de Apollo 16 waren verzameld. Volgens de ambtenaren verschillen deze stenen in alles van wat zij tot dusverre hebben gezien. De stenen lijken veel op die, wel ke door de astronauten van de Apollo 14 werden gevonden. Zij zijn echter veeel lichter en zij zijn van een geheel ander mate riaal samengesteld. Alle stenen vertonen scheurene alsof zij door 2" meteorieten zijn getroffen. Een f' der stenen lijkt wit en is bespik keld met zwart glas. De stenenverzamelaars op de maan hebben uitstekend werk verricht. Charles Duke zocht ze aan de rand zijn hand. Voorts Charles Duke bij de maanauto, met op de voorgrond grote maanstenen, die tenslotte ii De dochter van wijlen Robert Ken nedy, Kathleen, voert in Cleve land, de hoofdstad van de Ame rikaanse staat Ohio, een cam pagne voor presidentskandidaat McGovern. Mocht deze senator de voorverkiezing van vandaag winnen, dan is hij vrijwel zeker van de democratische nominatie voor het presidentschap. Zijn voornaamste tegenstander van daag is Hubert Humphrey. VANCOUVER Oud-we reldkampioen in het zwaar gewicht Cassius Clay heeft gisteravond in Vancouver een puntenoverwinning be haald op de Canadees George Chuvalo. Het ge vecht ging over twaalf ron den. De juryleden verklaarden de Amerikaan unaniem tot win naar. Van een van de leden van de jury kreeg hij lien ronden op zijn naam met een score van 58 tegen 51 punten. Het tweede lid gaf hem zelfs alle ronden met een puntentotaal van 60 tegen 46 punten. Scheidsrechter Dave Brown kende elf ronden aan Clay toe (59-51 punten). Het verloop van het gevecht deed denken aan het duel tussen de beide' boksers in *966, toen Cas sius Clay in een gevecht met de titel als inzet in Toronto zijn te genstander gemakkelijk ver sloeg. ALPHEN AAN DE RIJN (ANP) Vier mensen zijn om het leven gekomen en twee zwaar gewond ten ge volge van de autobotsing, gis teravond op de Oostkanaal- weg in Bodegraven. De botsing was het gevolg van een inhaalmanoeuvre. De 22-jarige N. van Veen uit Bo degraven wilde een auto in halen. Hij raakte deze auto en botste toen frontaal tegen een auto uit de tegengestelde richting. De heer Van Veen was op slag dood. De met hem meerijdende 15-jarige Annette Hendrikse uit Bos koop, van wie pas enkele uren later de identiteit kon worden vastgesteld, overleed vanmorgen vroeg in een zie kenhuis. De bestuurder van de andere auto, de 58-jarige J. H. Icke uit Amstelveen, kwam eveneens om het le ven, evenals zijn echtgenote. Zijn 29-jarige dochter Mar jan en diens vriendin, de 26- jarige A. G. Schoof uit Am sterdam, werden zwaar ge wond in een Leids ziekenhuis opgenomen. Verder deed zich gisteravond een frontale botsing voor bij Apeldoorn, waarbij een 29-ja- rige J. F. Toorman van Nij- kerk omkwam en drie perso nen gewond raakten. Twee personen uit Gemert vonden de dood, toen hun auto. in Oploo (NB) tegen een boom reed. Het waren de 26-jarige H. de Bruin en de 21-jarige mej. I. van Laar. Volgens de rijkspolitie is de ver keersdrukte, in tegenstelling tot de twee voorgaande da gen, gisteren bijzonder groot geweest. Er hebben zich wei nig ongevallen voorgedaan. Op rijksweg 12 bij Zevenaar deed zich een kettingbotsing voor. De Nederlandse Spoor wegen hebben het niet erg druk gehad. De treinen re den volgens zondagsdienstre geling. Excuus van Hadimassa DEN HAAG (ANP) Kees van Kooten en Wlm de Bie hebben gisteravond, mede naméns re gisseur Dimitri Frenkel Frank, voor de televisie hun excuses aangeboden aan degenen die zich gekwetst hebben gevoeld door de moppen met discrimine rende inslag, de zij onder het motto .weerzinwekkende ge sprekken" in het programma „Hadimassa" vrijdagavond had den verteld. j ,Wij hadden moeten beseffen dat een weerzinwekkende mop, met wat voor bedoeling je hem ook i vertelt, weerzinwekkend blijft", verklaarden zij. „Daardoor heb ben wij de gediscrimineerde groepen het hardst getroffen". ^Wij bieden de getroffenen onze oprechte verontschuldigingen aan voor deze grove fout", aldus Wim de Bie en Kees van Kooten. Zij zegden overigens te hopen, dat degenen die gewoon zijn dergelijke moppen zonder na denken te vertallen, nu zullen inzien hoe weerzinwekkend zij zijn. foorzitter A. Kloos van de VARA, die Van Koohten en De Bie bij de kijkers inleidde, zei dat het da gelijks bestuur van de VARA zich gisteren heeft afgevraagd hoe dit kin voorkomen. Geble ken is, da» de normale tekstcon trole dooi een samenloop van omstandigheden niet is uitge voerd- aldus de heer Kloos. Hij kondigde aan dat op dit ontbre ken van controle „intern zal worden geieageerd." WASHINGTON (AP) President Nixon heeft onlangs een gehei me briefwisseling gehad met de Russische partijleider Breznjev over beperking van raketwa pens. De kans van een Ameri kaans-Russisch overeenkomst over beperking van aanvalwa- pens, dp 7..g. Salt-bcsp.-ekingen die in Helsinki worden gehou den, is door dit geheim overleg toegenomen. Nixon en Breznjev hebben hun onderhandelaars op de Salt conferentie nieuwe in structies gegeven die kunnen leiden tot een voor beide partij en aanvaardbaar akkoord. De perschef van Nixon, Ziegler, sprak van een grote stap voor waars met betrekking tot een verbreiding van het terrein van bevriezing van aanvalswapens. Het viel echter moeilijk te voor spellen of een Salt-overeen- komst tijdig gnoeg kon worden bereikt om de ondrtekening van het verdrag tijdens Nixons bezoek aan Moskou, dat op 22 mei begint, mogelijk te maken. Ziegler gaf te kennen dat Nixon en de Russische leiders tot rechtstreekse onderhandelingen over dit onderwerp zouden kun nen overgaan als tegen die tijd nog geen akkoord tot stand was gekomen. Zieglers opmerking over verbrei ding van het terrein van bevrie zing van aanvalswapens zou kunnen betekenen, dat Moskou heeft ingestemd met onderhan delingen over beperking van de bouw van onderzeeboten met raketten, als voorgesteld door de Verenigde Staten en over be perking van het stelsen van in tercontinentale ballistisrtie ra ketten te land n de anti-raket verdediging. Ziegler zei dat Kissingers bezoek aan Moskou vorige week en normale diplomatieke corres pondentie deel uitmaakten van de vertrouwelijke contacten. De Salt-besprekingen zijn in 1969 begonnen. Topo verleg in Saigon over ver slechtering toestand aan front SAIGON (AP) Lange ko- Ninnes verslagen Zuidviet- namese soldaten en tanks trekken in zuidelijke rich ting langs de wegen naar het noordelijke front. De provinciehoofdstad Quang Tri, die gisteren door de communisten is ingeno men en de nabijgelegen militaire basis, zijn een grote ruïne. Grote delen van Quang Tri staan in brand. Zuidvietnamese commandanten hebben verklaard niet te kunnen zeggen waar de vluchten de troepen zich weer zul len hergroeperen. Ook aan de ar re fronten in Zuid-Vietr. ,.i houdt de communistische druk aan. De verslechterende toe stand heeft geleid tot overleg op het hoogste ni veau in Saigon. De Ame rikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker en op perbevelhebber Creighton Abrams hebben bespre kingen gevoerd met presi dent Nguyen Van Thieu. Als gevolg van het offensief dat Noordvietnamezen en Victcong-eenheden 32 da den geleden hebben inge zet, is Zuid-Vietnam in het midden vrijwel in tweeën gedeeld. Met de inneming van Quang Tri, op 25 km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, boekten de Noord vietnamezen hun grootste overwinning tot dusver. Het verlies van deze stra tegisch belangrijke stad betekent een verder uit eenvallen van het noorde lijk front van de Zuidviet namese regeringstroepen. Commissie Pearce: NKV VREEST UTRECHT (ANP) In ons land dreigt een grote sociaal-politie- moet nemen voor een matiging ke crisis tengevolge van de ern- van het arbeidsvoorwaardn- stige uit haar evenwicht geraak- beleid. te economie, aldus „Ruim Dat kan de vakbeweging alleen Zicht", het ifficieel orgaan van maar opbrengen, als zij tegelij- het Nederlands Katholiek Vak- kertijd uitzicht kan bieden op de verbond. De toestand van de doorvoering van een sociaal be leid, dat een rechtvaardige las tenverdeling garandeert en dat kreatieve oplossingen aandraagt voor de grote sociale vraagstuk ken als werkloosheid en woning nood, inkomens- en eigendoms verhoudingen, medezeggen schap in het bedrijfsleven en democratisering van het onder wijs. Nederlandse economie dwint tot weinig populaire maatregelen. Het begrip matiging staat daar in centraal. Voor zo'n beleid is naar het oor deel van het NKV een gezamen lijke aanpak van overheid, on dernemers en vakbeweging noodzakelijk. Voor de vakbewe ging betekent dit, dat zij een bijzondere verantwoordelijkheid „Als de regering zich ook sterk maakt voor zo'n beleid dan kan ze volgens het NKV rekenen op de medewerking van de vakbe weging. Doet zij dit niet, dan is de crisis een feit. De politici die een werkelijk vooruitstrevend sociaal beleid willen voeren zou den er verstandig aan doen op dit ogenblik met elkaar in kon- klaaf te gaan. Er staat bijzon der veel op het spel. Zoveel, dat mogelijk een kabinet van een andere samenstelling de enige èleutel is tot een werkelijk slui tende oplosesing", aldus het NKV. Gist-Delft wapent zich tegen overval DELFT (ANP) De Gistfabriek te Delft wil zich wapenen tegen een mogelijke overval, waar door het bedrijf zonder het zelf te willen in andere handen zou overgaan. Om dit t verhinde ren wil de Raad van Bestuur de mogelijkheid van het uitgeven van 90 miljoen preferente aan delen openen. Het maatschappe lijk kapitaal van de vennoot schap wordt verhoogd van 125 miljoen gulden tot 180 miljoen gulden. De Rand van Bestur heeft dit voorstel thans aan de aandeelhouders voorgelegd. LONDEN (AFP) De commlssic-Pcarce, die een onderzoek heeft In- p- gesteld naar de reactie van de negerbevolking in Rhodesië op het tussen de Rhodesisclie en de Britse regering gesloten akkoord, zegt in haar rapport over dit onderzoek dat de Rhodesische bevolking in haar geheel dit akkoord verwerpt. In het rapport, dat deze week ann Engelands minister van buitenland se zaken, Sir Alec Douglas Home, zal worden overhandigd, wordt gesteld dat de voornaamste reden van het neen van de negerbevol king tegen het akkoord, het wantrouwen tegenover het blanke be wind van Ian Smith is. De regering-Smith zou het akkoord moeten uitvoeren. Pearce en zijn commissieleden hebben de mening van de Rhodesische bevolking gepeild over het irn november gesloten Brits-Rhodesischc akkoord. Op massabijeenkomsten in de open lucht heeft de commis sie meestal een overdonderend neen van de Afrikanen te horen ge kregen. Volgens het akkoord zou Rhodosië wettelijk onafhankelijk worden on der het huidige blanke minderheidsbewind. Langs geleidelijke weg zou dan een Afrikaans meerderheidsbewind tot stand kunnen ko men. Daarvoor moeten echter zoveel hinderpalen overwonnen wor den dat de negers mogelijk pas in de volgende eeuw een overwe gende invloed op het landsbestuur zouden krijgen. PvdA PRIJST PRINS CXAUS DEN HAAG (ANP) PvdA-voor- zitter André van der Louw meent dat prins Claus rich als voorzit ter van de commissie ontwikke lingsstrategie onderscheidt door duidelijke belangstelling voor het lot van het arme deel van de wereld. Op de 1 mei-bijeenkomst van zijn partij zei hij gisteravond in Den Haag het een verademing te vinden, „dat we nu een prins hebben die niet in de eerste plaats opvalt door aanvallen op de soldij van Jan Soldaat, deel name aan luxe jachtpartijen en bedenkelijke uitspraken over onze parlementaire democra tie". „De belangstelling van de prins blijkt verder te gaan dan vrij blijvende liefdadigheid en richt zich met name op het blijvend onrecht dat we een deel van de wereld aandoen, de manier waarop we in de wereldecono mie een groot aantal landen in hun ontwikkeling achterhou den", aldus Van der Louw, „Daarmee is prins Claus niet links geworden, maar prijzens waardige maatschappelijke acti viteiten van prinsen mogen ook wel eens door ons geprezen wor den". Brandkast gekraakt in Consumarkt LEIDEN Bij de consumarkt aan het Levendaal is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Twee brandkasten, waarin baar kasgeld was opge slagen zijn gekraakt, met be hulp van snijbranders. In de ene brandkast lag een buit van 15.000 in de andere 7500,-. De krakers waren binnengekomen door het forceren van een deur in de Bolwerkstraat. DACCA (Reuter) In Dacca wordt gevreesd dat de orkaan die zondag de provincie Mymen- sing in het noorden van Bangla- desj teisterde, tenminste drie honderd mensen het leven heeft gekost. Do wurnemend provin- elecommissarls S. Achmd, acht de kans aanwezig dat het aantal doden stijgt. HILVERSUM Het ligt In het voornemen van NOS-sport om Ard Schenk op te nemen in het verslaggeverscorps voor de Olympische Spelen te MUnchen. Hij zal hiervoor een praktische snelcursus krij gen in het interviewen. Vooral van de wereldpopulariteit van Ard eft de NOS voor dit werk hoge verwachtingen. principieel bezier^ter

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1