Olmeken bedachten zonnekalender Luchtschepen weer aktueel Leven met de jaren Uit de lucht gegrepen GIDS VOOR DE DERDE LEVENSFASE Er is een practisch handboek uitgekomen onder redactie van Harriet Freezer met medewerking van 12 deskundigen, bedoeld om allen die (moeten) rekening houden met de derde levensfase, bij te staan met adviezen en wenken. Natuurlijk richt het zich tot bejaarden, de groep waartoe 14% van ons volk behoort. Maar aangezien ieder zijn toekomst moet voorbereiden, hoort ook de nog midden in het leven staande te denken aan „later", aan die extra jaren die hij er pas in deze moderne tijd heeft bijgekregen met het nog niet eerder onder vonden goede: een hogere leeftijd in betere omstandigheden - en het minder goede: de toenemende kans op vereenzaming. De derde fase reikt van 55 tot 80 of 90 jaar. Daarom staat als titel op het omslag van dit boek: LEVEN MET DE JAREN 50, 60, 70, 80, 90. Twee uitgevers, J.H. Gottmer - Haarlem en H.J. Paris - Amster dam, gaven opdracht tot de samenstelling en nemen zich voor er met volgende uitgaven een reeks van te maken. Nou ik es Voorziet dit vademecum In een behoefte? Uit de ervaring van me vrouw Freezer blijkt, wat niet iedereen zou verwachten: dat velen die de leeftijd van „bejaarde" bereiken, in talloze situaties met twee linkerhanden staan. Niet oud, maar onvoorbereid. Artsen, psy chologen, financiële experts, architecten, hobbyisten en anderen spreken over de derde levensfase in hoofdstukken die een opbouw te zien geven vanaf de nog vitale, normaal handige mensen tot aan de hoogbejaarden met afnemende kracht. In de uitgebreide (en voor iedere volwassene leerzame) uiteenzetting over inkomen en uitgaven beschrijft de deskundige A. Schortinghuis-Sprangers een oude moe der die een loterijprijs won. Haar kinderen meenden al bij voorbaat dat zij de som zou verdelen maar de oude dame sprak drie woor den: „Nou ik es." Deze prachtkreet had best de titel yan het boek kunnen worden, luchtiger en pittiger dan het wat zware leven met de jaren! zo lijkend op leven met je handicap) terwijl het boek juist wil aantonen dat bejaard zijn niet zwaar hoeft te wezen. Na je 60ste of 65ste loont het nog best te zeggen; nou ik es Niet meer dan 3% van de mensen boven 65 jaar is chronisch invali de. Verouderingsverschijnselen zijn normaal, geen tekenen van slij tage, en ze leiden niet tot invaliditeit. Lichamelijk, maar ook gees telijk worden oudere mensen dikwijls te laag aangeslagen. .,De in telligentie verandert niet bij ouder worden", zegt A. Diatlowicki-To- bi in de bijdrage GEZONDHEID. Alleen het inprentingsvermogen vermindert, men „leert" niet meer zo vlug. Maar, al wordt men op zijn 65ste meestl niet rijker aan goederen, wèl komt er een rijk dom aan tijd, mogelijkheden en vrijheid in de schoot vallen. Men heeft dus alle tijd om te leren. Uit het boek valt dan te leren hoe te werk te gaan om zijn geestelijke en lichamelijke gezondheid en zelf standigheid tot op hoge leeftijd te behouden. Vooral door beweging, recreatie, medemenselijk contact, door gezondheidsklachten niet te negeren, ongelukken te voorkomen, met doelmatige voeding en een goed uiterlijk. Voorts in de juiste woning, met evenwichtige inkom sten en uitgaven, op de hoogte van erfrecht en testament. Rust roest Veel rust wordt hier afgekeurd: „het uitrusten na een actief leven klink, aardig maar is ongeremd I. d. 0ngelukken ,n huis naam „Avondrust" voor een tehuis, verschrikkelijk het middagdutje niet verstandig. Bij recreatie staat de actieve vorm voorop: sport (uiteraard in kalme vorm), tuinieren, reizen, dieren houden, de hobby uitleven, stude- Aan contactverlies en de energie die het kost contacten te houden, te vernieuwen of te maken, worden ernstige woorden gewijd die men al heel vroeg zou moeten lezen. Wie al zover is dat het er op aan gaat komen, is meestal te eigenwijs of te vastgeroest om nog te Wij treffen 6 recepten veranderen. land 2300 dodelijke per jaar en 100 x zo veel gewonden) overtreffen die in het verkeer en ook die in het be drijfsleven. Op de pagina's die aan wonen zijn gewijd, doet de au teur allerlei aan de hand om veiligheid te bevorderen. Bij verstan dige voeding is de manier van het aan tafel gaan niet vergeten: de gezelligheid doet er veel toe, ook en vooral voor een eenling. Aandacht naar buiten Zoek Franse vrouwen lopen er in Rodier, over de hele wereld en ook bij ons welbekend om verrukkelij ke jersey en tricot kleren, heeft bemerkt dat vrouwen (althans de vrouwen die Rodiers kunnen kopen) gemakkelijker een tentoonstelling van industriële vormgeving binnen lopen dan een boutique met kle ren. De firma heeft daarvoor een uniek bewijs. Op een expositie van Franse ontwerpkunst stond o.a. een heel bijzonder ingerichte boutique met Rodierspullen en niet minder dan 1200 bezoeksters wipten er dagelijks binnen. De boutique, een proeve van moderne vormgeving, werd na de tentoonstelling onmiddellijk geïnstalleerd door Rodier in twee winkelbuurten, één in Parijs, één in Nice. Het interieur is ontworpen om tot kopen te verleiden, met lichte, soepe le, verplaatsbare meubels in wit en rood plastic die vloeiende circu latie toestaan. De klant wordt niet aangeklampt, maar gaat alleen op onderzoek uit. Alles is ruim te overzien. Pas als madame al reeds bijna haar eigen keus bepaald heeft komt een verkoopster be scheiden naderbij. Het resultaat? De goede verkoopster zette in de traditionele boutique 150 tot 200 duizend franc om. In de boutique nieuwe stijl maakt zij er 300 duizend van. nooit tijd voor had. 2) Help anderen. Zoek contacten door brief, telefoon of bezoek. 3) Leer afstand te nemen en afstand te doen van aanzien, roem en macht, van (eigen) kinderen die hun weg gaan, van vrienden en fa milie. 4) Zoek anderen op als u daar behoefte aan voelt door groepswerk, hobbies, reizen, sociëteiten. 5) En zoek een nieuwe levenspartner als u zich eenzaam voelt. 6) Blijf op de hoogte en bij de tijd. Verhelderend tegen vooroordelen is de onthulling over sexuele activi teiten van oudere mensen. Wijs en ook troostrijk (gedeelde smart enz.) hetgeen te leren valt over de natuurlijke verwijdering tussen ouders en kinderen. „Eigen interessen zoeken, de bakens verzetten, afstand nemen is de enige manier om minder kwetsbaar te worden voor verwaarlozing door kinderen". Voor ouderen die willen gaan samenwonen of inwoning nemen, klinkt in 12 regels een waarschuwing. „Wees verstandig, leg deze lijst op tafel en zegt: „Zullen we het even doornemen?" luidt de goede raad. Een reden om het boek aan te schaffen: het is veel gemakke lijker de wederpartij die bladzijde voor te leggen. Schoonheidsfoutjes Tussen al dit behartenswaardigs komt het goede uiterlijk met huid-, haarverzorging en kleding er mager af. De cosmetische en modisti- sche raad is summier, vreemd en soms onjuist. Waar een hobbyist aan het woord is wordt schilderen met olieverf zo gemakkelijk en „schoon" voorgesteld (in tegenstelling tot aquarelleren) dat de vraag rijst of hier de bejaarde niet als een kleuter met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Schilderen met olieverf geeft meer rom mel en vlekken, en is kostbaarder dan aquarelleren terwijl de be stendigheid van het werk pas na een eeuw belangrijk wordt! Bij de naïeve en zondagsschilders die ten voorbeeld worden gehouden vindt men geen academisch werk maar wel kennis van materialen en vaak talent. In een los bijgevoegde folder zijn adressen, telefoonnummers, bedra gen en andere zaken die aan verandering onderhevig zijn, bijeenge bracht met de bedoeling dit bijvoegsel op gezette tijden te vernieu wen zodat LEVEN MET DE JAREN lang bij de tijd kan blijven. De Amerikaan Michael Mooney bij de r die zich in een mast boorde. DEN HAAG Onlangs is in Cardington in de buurt van Londen het luchtschip „Europa", eigendom van de Good Year rubberfabrieken, van de ankerpaal geslagen en in een tuin bij een boerderij neergestort. Op het ogenblik dat het ongeluk gebeurde was er niemand aan boord. Ook bij de boerderij, waar de dirigible tegen een boom vloog, was niemand aanwezig. Het luchtschip werd zwaar be schadigd. De Europa, die op 8 maart van dit jaar de eer ste vlucht maakte heeft meer dan 10 miljoen gulden ge kost, en zou onder andere gebruikt worden voor tv-uitzen- dingen van de Olympische pelen, die in het najaar in München worden gehuden. Voor dat doel had men de eventuele uitrusting aan boord. De oorzaak van het onge val was de stormachtige wind, die de kabels van de an kerpaal lossloegen. Als gevolg van een defect aan de top van de landingsmast, sloeg het luchtschip los. De gondel bleef intact, maar het omhulsel liep zware schade op. Later werd het schip naar de hangar bij Cardington overgebracht, waar men op korte termijn zou beginnen aan het her stel van de schade die op 1,7 miljoen gulden wordt geschat. Men hoopt dat het luchtschip over één tot twee maanden weer bruikbaar zal zijn. Hopelijk schrikt het ongeval een aantal Duitse technici, die onlangs in Stuttgart bijeenkwam om voor het eerst in dertig jaar de come back van het luchtschip te bespreken, niet af. Door verscheidene grote rampen kort voor de Tweede Wereldoorlog is de ontwikkeling van de dirigibles ernstig gestremd. Nu blijkt dat bijvoorbeeld door onbrandbaar gas, waarvan ook de „Europa" was voorzien, en zeer lichte metaalconstructies, de grootste problemen opgelost zijn of kunnen worden, als men de bouw van luchtschepen weer ter hand wil nemen. Nieuwe dirigibles werden na de oorlog nog wel gebouwd, onder ande re door de Good Year fabrieken; maar veel had het niet meer om 'it lijf. In Europa bleef het een zeer zeldzame versohïjo'ing. In de Ver enigde Staten daarentegen kan men vaak de „reuzesigaren" in de lucht bewonderen. Het luchtschip is na de ballon het oudste vervoermiddel door de lucht. Het eerste met succes gebouwde schip werd in 1852 gecon strueerd door de Franse ingenieur Henri Giffand. Een stoomma chine van drie pk bracht een luchtschroef aan het draaiien waar door het luchtschip een snelheid kreeg van ongeveer acht kilometer per uur. De ontwikkeling van de dirigible vorderde bijzonder snel dank zij beroemdheden als Albert Santos Dumomt en graaf Ferdi nand von Zeppelin. In Frankrijk, Italië, Engeland en de Verenigde Staten begon op grote schaal de bouw van bestuurbare luchtsche pen. Sommige hadden een lengte van meer dan 240 meter en een snelheid van 128 kilometer per uur. De laatste jaren ileeft de aandacht voor luchtschepen weer op vooral omdat behalve eerdergenoemde verbeteringen, de vervoersdeskundi- gen weer mogelijkheden schijnen te zien voor het vervoer van vracht over lange afstanden per luchtschip. Bovendien heeft men voor luchtschepen geen start- of landingsbaan nodig; het maakt weinig lawaai en verspreidt geen stank of rook. In Amerika vliegen op het ogenblik drie luchtschepen, alle gebouwd door Good Year, die sinds 1917 meer dan driehonderd „reuzesiga- ren" vervaardigde. Daarnaast bouwde de maatschappij er ongeveer vijfenvijftig voor eigen commerciële doeleinden. De „Europa" Een spectaculaire foto was het vierde schip en speciaal ontworpen voor Europese belan- Lakehurst N.J. gen. Heit schip had een lengte van 57 meter, eem breedte van 17,5 meter en een hoogte van 16 meter. Een ingenieus en erg commercieel idee dat bij de „Europa" aanwe zig was is het systeem dat bestaat uit 7560 gekleurde lampjes die aan beide Zijden van het luchtschip Zijn aangebracht. Meer dan 100 meter kabel verbindt deze lampjes met een in de cabine opge stelde computer, die zorgt voor het aan- en uitfMtsen, waa'ndoor alle mogelijke beeld- en woordcombinaties gemaakt kunnen worden. 's Nachts is een dergelijk beeld over een afstand van meer dan dui zend meter duidelijk te zi'en. Het systeem wordt in hoofdzaak ge bruikt voor charitatieve akrtiies, mationnale collectes etc. Hindenburg Een heel ander hoofdstuk in de geschiedenis van het luchtschip wordt gelicht in een onlangs verschenen boek van de Amerikaan Michael M. Mooney getiteld „Hindenburg". De discussies rond het veronge lukken van de Hindenburg herleefden in alle hevigheid. Het lucht schip, de trots van de burgerluchtvaart der Nazi-Duitsers, werd door een ontploffing op 6 mei 1937 op het legervliegveld te Lake hurst in New Jersey totaal vernietigd. Tweeëntwintig van de 61 be manningsleden stierven, evenals dertien van de 39 passagiers. Het aantal deden steeg nog met één, toen een dodelijk gewonde man van de grondploeg het leven liet. Als oorzaak van de ramp werd het St. Elmus vuur genoemd, een grote uitbarsting van statische elektrici teit. Een groep tegenstanders van deze stelling verklaarden echter dat het ongeluk te wijten was aan sabotage. In zijn boek zegt Mooney dat een jong bemanningslid, genaamd Erik Spehl, een fosforbom dn het toestel plaatste met de bedoeling dit te laten springen als iedereen het luchtschip verlaten had. Door slecht weer en zware mist ontplofte de bom te vroeg. Bij de ramp werd Spehil zelf zwaar gewond. Volgens Mooney was de vijfentwintig jari- De trieste overblijfselen van de „Europa", nadat dit neer stortte in een tuin in de buurt van Cardington, waar het schip gebouwd was. de ramp van de Duitse Hindenburg te Transavia-directeur over prijzen Transavia-direkteur J. N. Block heeft onlangs zijn teleur stelling uitgesproken over het feit dat men in Nededand nog steeds d 60%-regeling van de IATA aanhangt. Deze regeling bepaalt dat de prijs van een vakantievlucht niet goedkoper mag zijn dan 60% van ht gel dende IATA-tarief voor lijndien sten. Transavia daarentegen ziet giaag dat men de prijs van de populaire zonnevlugjes vrij laat, wil men tot een behoorlijke va- karliespreiding komen. „Als wij in staat worden gesteld om in het voor- en naseizoen extra goedkope vluchten te maken, trekken we de markt open en brengen we het vliegen inder daad binnen het bereik van de massa," aldus de heer Block In £e ons omringende landen zijn de prijzen al vrij, waardoor het ondenkbaar is dat men door de 60% regeling de lijndiensten zou beschermen. Voorts zegt de heer Block dat door het verla gen van de prijzen een thans bestaand overschot aan vlieg tuigcapaciteit kan worden weg gewerkt. Geen privévllegerlj boven Over- schie De wethouder voor ver keerszaken te Rotterdam, de vliegscholen op de luchthaven Zestienhoven gevraagd bij wijze van proef met ingang van 1 april j.l. zoveel mogelijk gebruik te gaan maken van de verharde baan 06-24 i.p.v. de gebruikelij ke grasbaan. De sluiting van de grasbaan, waarmee de vlieg scholen akkoord gingen, heeft tot gavolg dat het stadsdeel Overschie, wa&rvan de bewo ners in het verleden hinder on dervonden van de pcivévliegers, voor het grootste deel zal zijn verlost van het vliegtuiglawaai. Eerste TrlSüars afgeleverd De Lockheèd vliegtuigfabriek heeft de eerste TriStar aan de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Airlines afgeleverd. De tweed TriStar staat op het punt overgedragen te worden aan Trans World Airlines. Bin nenkort wordt het Bewijs van Luchtvaardigheid voor het toe stel uitgereikt. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Niet de Maya's, maar de eerste bekende bewoners van Amerika, de Olmeken, hebben de zonne kalender uitgevonden. De Maya's hebben het systeem overgenomen, maar niet be dacht. Dit blijkt uit een opzien barende vondst van een stuk zuil in Tres Zapotes in de Mexi caanse staat Vera Cruz, waarop in het van de Maya's bekende systeem van punten (voor het getal 1) en strepen (voor het getal 5) een tijdsaanduiding voor het jaar 31 v. C. is ont dekt. Het fundament van de zuil was al in 1939 gevonden. Het boven ste deel werd onlangs door een boer opgegraven. De Maya's bouwden weliswaar een schitte rende wiskundige en architecto nische cultuur op, maar hadden de beroemde zonnekalender van de Olmeken overgenomen. De Olmeken zijn, evenals later de Maya's omstreeks het begin van onze jaartelling op raadselachti ge wijze verdwenen, na onge veer 1200 jaar aan de oostkust van Mexico te hebben gewoond. Ze lieten kolossale stenen beeld houwwerken na. Kolibrie De kolibrie, het kleinste vogeltje ter wereld, bezit een uitzonder lijke gezichtsvermogen. Het diertje is in staait de geringste en met het menselijk oog niet waarneembare kleurschakerin gen te zien. Prof. Gottsberger van de universiteit van' Nijme gen merkte op, dat kolibries bij hun bezoek aan de malva vis- cusbloem onmiddellijk die exemplaren uitkiezen, die ho ning bevatten. Ze laten de jon- I v Met ingang van 15 april j.l. heeft de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Trans World Airlines in haar toestellen een nieuwigheid onder de naam „Ambassador Express". Dit is een service die de maatschappij geeft aan de zakenman en reiziger die haast heeft. De luchtreiziger kan op het laatste ogenblik bij de uitgang het reisbiljet in orde laten maken. De koffers mogen in het vliegtuig worden meegenomen, zodat wachten er niet meer bij is. Op de foto de speciaal daarvoor ingerichte bagageruimte. gere exemplaren, die nog geen honing bevatten, links liggen. De mens kan met de beste wil van de wereld geen onderscheid zien tussen de honingdragende en j nog geen honingdragende bloe men. Gottsberger, die vermoed de dat de keuze gemaakt wordt aan de hand van een zeer klein kleurverschil, paste spectrosco pische analyse toe. Het bleek dat de bloemblaadjes voor de men? niet zichtbare kleurveran deringen ondergaan in het ge bied rond de 5150A-golflengte, Kosmische stralen Kosmische stralen bestaan yjt zeer energierijke deeltjes zijn afkomstig van allerlei he mellichamen. Met een enorme kracht vliegen de deeltjes uit hun bronnen de ruimte in. Het ene deeltje is minder energie rijk dan het andere. Dat houdt met name in dat de doordrin gingskracht van het ene deeltje minder is dan van het andere. De hoeveelheid energie is on dermeer afhankelijk van massa en snelheid en wordt doorgaans uitgedrukt in electron volts of eV. Prof. Suga van de universi teit van Tokio en zijn medewer kers hebben, langs indirecte weg een super energierijk deel tje ontdekt. Het bezit een ener gie-inhoud van niet minder dan 4 x 10 21 eV (d.i. ongeveer vier triljard eV). Dat is tien maal meer dan de tot dusverre be kende deeltjes. De maximum energie die reusachtige aardse deeltjesversnellers aan deeltjes kunnen geven is „slechts" 7 x 10 10 eV De oorspring van dit superdeeltji is nog steeds een mysterie maar men heeft redenen on aan te nemen dat het afkomstig is van twee hemellichamen, na melijk de radiobron 3C409 en de pulsar (pulserende ster) AP2015. ge Spehl ernstig teleurgesteld over het Hitler-regime, die katholieke priesters en nonnen vervolgde. Maar het was vooral zijn anti-nazis- tiische vriendin die hem tegen de „FUhrer" opzette. Volgens het boek was de Duitser van plan om na de vernietiging van de Hindenburg 'in de Verenigde Staten te blijven. De heer Mooney beweert dat zo wel de Amerikaanse en de Duitse inlichtingendienst dienden te zwij gen omtrent het wel of niet waar zijn van sabotage „om een inter nationaal schandaal te voorkomen". Het boek is geschreven na een interview dat Mooney 'in Duitsland ihad met de vriendin van Spehl en na uitgebreide naspeuringen in Duitse oorlogsarchieven. JAN-PIETER VAN VREE Het Good Year luchtschip „Europa" toen het op 8 maart de eerste vlucht maakte. Het was voor het eerst in twintig jaar dat er in Engeland een dirigible het luchtruim koos. Twee 6 cilinder motoren, die aan de gondel bevestigd zijn, stuwen het luchtschip voort. Dit is het nieuwe interieur van de Boeing 707 van Transavia. Door het verplaatsen van bagageruimten, tafels en raampanelen en door het verlagen van het plafond heeft men een ruimer interieur gecreëerd. De nieuwe inrichting kostte de maatschappij de lieve som van 140.000 dollar. vrouwelijke commandant de Russische AN-22, iets wo| in onze Westerse wereld nauwelijks denkbaar is. Marino? maakt met haar bemannino; twee vluchten van respectieve,, lijk 1000 en 2000 km met eei vracht van 3ó tot 50 ton.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10