Genoeg onderwijzers voor kleinere klassen Klacht over bisschop van Johannesburg Drie gijzelaars bevrijd uit gevangenis CeidocGommit Rode opmars in Zuid-V ietnam en Cambodja Mulo-examens achter de rug Staatssecretaris Schelfhout: tij Vaticaan 4fc NOORDIERLAND Beperking reclame kan nodig zijn Kapelaan Ruijter gaat trouwen Mogelijk laatste corso hollenstreek LEIDSE COURANT Dit is mode van Yves St. Laurent. St. Laurent ziet de vrouw de ko mende winter in een fluwelen uitwaaierende pantalon met daarover een schilderskiel. De kiel is zeer veelkleurig. St. Lau rent noemde de kiel Harle quin" en is gecompleteerd mgt een in plooien vallende kraag. Voor de koude winterdagen is deze camel-mantel. De wijde mouwen worden met een man chet gesloten. Eronder een tweed rok. Op de rok worden een geribd vest me ceintuur en een trui met turtle-neck gedra gen. ANNESBURG (KNP) Een groep Zuidafrikaanse katholieken [ft een klacht ingediend bij het Vaticaan tegen de bisschop van tannesburg, mgr. Hugh Boyle. Zij verwijten hem „onbeschoft op- den" tegenover de negers, „typerend voor de blanke racistische iding". Sommige priesters in hef bisdom, onder wie de voormali- secretaris van de bisschop vrezen dat de houding van mgr. Boy- ernstige gevolgen kan hebben voor de kerk in Johannesburg. Zij 'wachten dat de negers massaal de kerk zullen verlaten. aoeilijkheden in Johannesburg begonnen, toen in juli vorig jaar zwarte vakbondsleider Djrake Koka met andere negers eiste dat r. Boyle (74), afkomstig uit Ierland, zou aftreden en plaats zou ken voor een neger bisschop. In een memorandum, dat door m persoonlijk aan de bisschoppenconférentie is voorgelegd, wees ;a erop dat de katholieke kerk in Zuid-Afrika ruim een miljoen len telt, waarvan slechts 170.000 blanken. Van de zesentwintig bis- loppen is er slechts één neger-bisschop. Het conflict spitste zich rig najaar toe toen Koka gekozen werd tot voorzitter van de dio- sane commissie Justitia et Pax. De bisschop maakte daar be- 'aar tegen en eiste een drastische vermindering van de bevoegd- den van de commissie. Uit protest traden de leden, vijf negers, r blanken en een kleuring, tegelijk af. De groep die nu een cht heeft ingediend, waaronder Koka, verwijt de bisschop in het onder, dat hij geen belangstelling heeft voor de geestelijke en aal-economische omstandigheden van de negers. ANVR tikt reisbureau op vingers UTRECHT (ANP) De Algeme ne Nederlandse Vereniging van Riesbureaus heeft gisteren in de dertiende algemene vergadering van de vereniging in Utrecht de waarschuwende vinger geheven tegen het Rotterdamse reisbu reau dat een aantal vakantie gangers te weinig voor een reis naar Rhodos liet betalen. De ANVR betreurt het dat de Rijksluchtvaardienst niet gere geld controle uitoefent op de prijzen van vakantiechartervlie- greizen. Zoals bekend strandden afgelopen dinsdag ruim twintig passagiers op Schiphol omdat de reissom die zij betaald had den onder het toegestane mini mum lag. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatssecretaris Schelfhout (onderwijs) ver wacht dat er tot 1975 voldoende onderwijzers zuilen zijn cm de klassen verder te verkleinen zoals in het regeerak koord is afgesproken. De splitsingsnorm voor kleuterklas sen ligt vanaf augustus a.s. bij 37 kinderen en moet in au gustus 1975 komen te liggen bij maximaal 32 kinderen per klas. De splitsingsnorm bij het basisonderwijs is thans 36 en moet in 1975 komen te liggen op maximaal 33 leerlin gen per klas. Mr. Schelfhout liet dit gisteravond weten in een vergadering van de onderwijscommissie van Tweede Kamer. Schelfhout kende dat de cijfers waarop de prognose van het aantal be schikbare onderwijzers is geba seerd, nogal wankel zijn. Vol- gens mevr. Klaassens (PvdA) zal het kabinet de gemaakte af spraken in het regeerakkoord niet kunnen waarmaken, maar de heer Schelfhout bestreed dat. Onder meer is de toename belangstelling voor de opleiding van kleuterleidsters en onder wijzers verheugend toegenomen. Intensivering van de propagan da voor deze opleidingen is daarom volgens de heer Schelf hout niet nodig, volgens mevr. Klaassens echter wel. Iets anders is dat de klassever kleining in gevaar kan komen doordat door de beroerde situa tie van de staatsfinanciën het geld er niet voor is op te bren gen. In principe is de financie ring veilig gesteld, maar nie mand kan alle omstandigheden in de toekomst voorzien, aldus de heer Schelfhout. Veel Kamerleden waren van ning dat kleuterleidsters er aerwijzers te weinig verdienen vergeleken met leraren en hoog leraren. Mevr. Smit-Kroes (VVD) wilde een salarisverbete ring voor kleuterleidsters en on derwijzers laten komen uit be zuiniging bij het wetenschappe lijk onderwijs. De heer Laban (PvdA) stelde voor, leraren \oortaan alleen nog compensa tie voor prijsstijging te geven, Met het overschietende salaris- geld zouden onderwijzers en kleuterleidsters extra moeten worden beloond. Minister Van Veen beloofde deze laatste sug gestie te bekijken en te besp: ken in het overleg met de on derwijzersorganisaties. 700 stakers Heengeslagen in Emmen MEJNEen mobiele eenheid de rijkspolitie heeft van- rgen ruim 700 werknemers voor de fabriek van Peiger Emmen een solidariteitsactie de stakers van dit bedrijf Iden uit elkaar geslagen. Dat leurde op het moment, dat dis tsbestuurder Ton Langebeek t de megafoon mensen opriep demonstratie te ontbinden, was nog niet uitgesproken de wagen van de mobiele iheid arriveerde. Zonder eni- waarschuwing sloegen de po- emannen er direct op los. De lonstranten werden volkomen rast. „Het is een groot landaal", riep Ton Lange- k. Ik krijg niet eens de gele- iheid om mijn oproep af te ken. ihriek is de laatste tijd voort- ïd in het nieuws geweest, it er allerlei problemen ld geheime objecten waren, r aanziens des persoons i er op losgeslagen. ,Er it maar eens een eind aan en', was het commentaar commissaris Hilbers. Op de lag waarom niet gewacht totdat de districtsbestuur- was uitgesproken zei hij: zijn al meer malen gewaar- mwd". ictsbestuurder Langebeek idt het een vreemde zaak. Hij d namelijk van de politie toe- mming gekregen om gebruik maken van de megafoon in politieauto. De solidariteits- ties voor de stakers (de sta- ig duurt al zes weken) nemen eds groter omvang aan. De - ustriebond NW verwacht na gebeurde van vanmorgen de acties zich zullen uitbrei- Rendieren tntsnapt van Floriade NrdaM (ANP) Groot |rm weerklonk gisteren op de priadc in Amsterdam. Vlak i de opening van een nieuw jitoonstellingspaviljoen, de tae afdeling die geopend werd "ging Nederland-Finland, bra- ■ki twee jonge rendieren uit. po" en „Tuula" waren ter {tegenheid van de opening van paviljoen losgelaten. Zij -lommen over de gracht die de joriade van de bewoonde we- P scheidt en zochten hun heil J de plantsoenen en groenstro- P van de tuinstad Buitenvel- P- Pas na een langdurige Wit van politie- en Artismen- P werden de dieren gevangen. De gevangenis van Armagh, waar negen gevangenen in opstand kwamen ARMAGH (UPI-Reuter-AP) - Twintig Britse militairen heb ben gisteren de gevangenis van het Noordierse stadje Armagh bestormd en er drie gijzelaars „zonder ernstig letsel" bevrijd uit handen van negen opstandi ge gevangenen, die een vrijge leide eisten naar de grens van de Ierse republiek, op slechts enkele kilometers afstand. onder dekking van braakgasgra- naten, troffen alle drie gijze laars levend aan. De gevange nen werden volgens een woord voerder overmeesterd zonder gebruik van vuurwapens. grondse Ierse republikeinse le ger <IRA). Eerder op de dag waren zij voor de rechter in staat van beschuldiging gesteld wegens verboden wapenbezit. Nadat ze per auto naar de ge vangenis waren teruggebracht, Twee jonge meisjes zijn gisteren overmeesterden ze op de bin- met teer en veren ingesmeerd, nenplaats hun escorte, twee ci- nadat hun hoofd was kaalge- piers en een politieman. Daarop schoren, als vergelding voor het verschansten zij zich met hun feit dat zij waren uitgeweest gijzelaars in een dienstvertrek. met Engelse soldaten. De gevangenen worden ervan ver- De militairen die met gasmaskers De 18-jarige Sheila Herron en de dacht te behoren tot het onder- op de gevangenis bestormden eveneens 18-jarige Margaret Scullion moesten met een shock het ziekenhuis worden opge- imen, nadat zij in het centrum in Coalisland uit een auto wa rt gegooid. Politiemannen in Fairborn in de Amerikaanse staat Ohio verwijde ren demonstranten van autoweg 440. Langs de weg ligt een lucht machtbasis, waartegen de anti-oorlogsdemonstratie was gericht. Jorge Mistral overleden MEIXCO (AP) De Spaanse ac teur Jorge Mistral is donderdag overleden aan een schotwond. Hij heeft blijkbaar zelfmoord gepleegd in ziin werkkamer waar hij een televisietekst aan het lezen was. De koeel drong zijn borst binnen op s'echts twee centimeter van zijn hart. Mistral stierf in een ambulance op weg naar een zie kenhuis. De in 1922 in Spanje geboren acteur heeft rollen in meer dan 80 films gespeeld. Een veldmaarschalk vindt pose ren maar een lasting ding en 'n tijdrovende geschiedenis. Mont gomery was er nooit erg voor te vinden. Maar nu is het da ntoch zo ver: De Engelse schilder Te rence Cueno heeft het eerste of ficiële portret van hem ge maakt. Het toont Monty" in zijn bekende woestijn-uniform tegen een achtergrond die iets van de beroemde slag bij El Al- beeld brengt. NVV overweegt AMSTERDAM (ANP) Het zal nodig zijn het tegengaan van de stimulering van consumptie, on dermeer door reclame, ter dis cussie te stellen. Deze uitspraak heeft de verbondsvergadering van het NVV gisteren toege voegd aan een concept-resolutie over „vakbeweging en milieu" waarin ondermeer was gesteld dat een ingrijpende mentaliteits wijziging nodig is bij consumen ten, producenten en overheidsli chamen. Een amendement van de bouw bond NVV dat pleitte voor in stelling van een maximuminko men teneinde een onbegrensde groei van de consumptie tegen te gaan („De consumptiepio niers willen hun voorsprong op de lagere inkomens behouden en daarom maken de fabrikan ten voor hen de onzinnigste arti kelen") werd - met 80 tegen 25 stemmen - verworpen. Dit na dat NVV-secretaris F. Willems had betoogd, dat het weinig zin heeft om geïsoleerde maatrege len te bepleiten, terwijl er een totaal - gelijkmatiger - inko mensbeleid moet komen. Boven dien staat het effect van de in voering van een maximuminko men nog helemaal niet vast. De kans op „vluchtpogingen" naar andere beloningsvormen is bij voorbeeld levensgroot aanwezig, ie verbondsvergadering stelde vast, dat een effectief milieube leid de ruimte voor de uitbrei ding van de particuliere con sumptie en investeringen be perkt; dat een doelmatig selec tief investeringsbeleid moet worden gevoerd; en dat mede werking van alle groepen van de bevolking nodig is, maar dat de laagstbetaalden niet mogen worden getroffen door de kosten van milieubescherming. Daaraan werd toegevoegd, dat het streven naar een andere sa menstelling van het produktie- pakket niet persé als het nastre ven van een soberheidsprogram ma moet worden voorgesteld Een recente foto van koningin Eli zabeth van Engeland die van daag 46 jaar oud is geworden. BEVERWIJK Kapelaan Jan Ruijter, leider van de Kritische Gemeente IJmond en lid van de stuurgroep van Septuagint, zal in september van dit jaar gaan trouwen. Hij heeft zijn voorne men gisteravond zelf bekend ge maakt op de algemene leden vergadering van zijn interkerke lijke gemeente. Kapelaan Ruijter is van plan voor te blijven gaan in liturgische vieringen. Namens de bisschop van Haarlem legde bedrijfsaal- moezeiner J. Stam tijdens de bijeenkomst een verklaring af, waarin hij zei dat de bisschop pen geen gehuwde priester als voorganger in de eucharistie kunnen toestaan. Kapelaan Ruijter zou zijn pastorale werk zaamheden moeten beperkten tot de prediking e.d. Het bestuur van de Kritische Ge meente zal in de komende we ken de noodzakelijke besprekin gen met het bisdom voeren. Wanneer daaruit zou voort vloeien dat de gemeente zich buiten verantwoordelijkheid van de bisschop van Haarlem zou opstellen, dan wil zij echter in de geest met de bisschop ver bonden blijven. (Van een onzer verslaggevers) LISSE Is de bollenstreek zon der corso denkbaar? Zonder dat kilometerslange kleurige lint dat duizenden in verrukking brengt? Aan de vooravond van het zilve ren corso is deze vraag opeens acmeel geworden. Het is name lijk helemaal niet denkbeeldig, dat dit jaar het corso voor de laatste maal van start gaat. De stichting Bloemencorso Bollen streek stelt dat in vakkringen en met name in de raad van Nederlandse bloembollenonder nemers kritische stemmen zijn te horen, dat het geld van het peperdure corso wellicht elders betei besteed zou kunnen wor den. Van de zijde van de bloembollen ondernemers uit de bollen streek verwacht men weinig anti-corso geluiden. Onderwij s-bureaucratie W/anneer minister Van Veen het advies van het zogenoemde Lo chemse onderwijsoverleg overneemt, wordt het straks voo V.W.O.-scholen - die dat willen en kunnen - mogelijk om leerlingen van atheneum en gymnasium een achtste vak in hun pakket te la ten opnemen. De kwestie is dat de door de mammoetwet opgelegde beperking van zeven eindexamenvakken begaafde leerlingen - en dan vooral gym nasiasten- de kans onthoudt om in de twee laatste leerjaren onder wijs te volgen in vakken welke zij later bij hun wetenschappelijk! studie of in hun carrière goed zouden kunr.en gebruiken. Straks kan dat misschien; maar - omdat anders de wet gewijzigd zoi moeten worden - eindexamen kan in zo'n achtste vak niet wordei afgelegd; er zal volstaan moeten worden met een bijzondere aante kening op of bij het diploma. Wetswijzigingen in de fiscale sfeei gaan in Nederland nu eenmaal sneller door adviescolleges en volks vertegenwoordiging dan wanneer het gaat om onderwijs en andert zaken van geestelijk welzijn. O ovendien; het mag geen cent kosten, omdat geen rector of school- directeur voor zo'n achtste vak een leraaruur extra krijgt ei maar naar middelen moet zoeken om leerlingen die een achtste val willen volgen in bestaande groepen te helpen. Nog even en er be staat in het lieve vaderland geen departement dat zo door een epi demie van bureaucratie geteisterd wordt als onderwijs. En als minister Van Veen nu maar de moed en eerlijkheid zou willen opbrengen om eens te verklaren: „Inderdaad, or 'is bij hot concipid ren en goedkeuren van de mammoetwet een fout gemaakt, maar il heb nu geen geld om die goed te maken'. Wijlen Cals zou hem zo'i verklaring beslist niet kwalijk nemen. Is het gek dat de publieke opinie minister Van Agt na de „drie vai Breda" meer waardeert, dan daarvoor? Een groot deel van het po litiek bedrijf heeft hem verketterd, maar de „gewone man" waar deert het dat hij de moed had een fout te erkennen. En dan oj waardige wijze, wat enkele van zijn critici ook niet eens bleken ti kunnen! Regering en krant f~kp een volgende week te houden discussiemiddag, die de Vrije Uni- versiteit wijdt aan de problemen van de pers, komt een stelling van prof. Boukema aan bod. De Amsterdamse hoogleraar in hoi staatsrecht verkondigt daarin, dat onze overheid de plicht heeft zul ke maatregelen te nemen, dat Nederland een gedifferentierde pers behoudt. Die stelling zal niet op verzet stuiten, hoewel de kans bestaat dal iemand op de gedachte komt het woord „pers" te amenderen in „communicatie-media". De vrijheid van voorlichting en opinievor ming via radio en televisie zou, gemeten met de maatstaf van diffe rentiatie, eerlang immers misschien wel in even groot gevaar kun nen komen ais die van de drukpers nu. De meest omstreden vraag op dit moment is evenwel, hoe de over heid zich van de plicht om de pers in haar streven naar behoud var pluriformiteit te steunen zou moeten kwijten. De één plein voor recht strekse steun aan kranten waarvan de onafhankelijke stem zou moe ten blijven klinken; een ander vindt het scheppen van een algemeer klimaat waarin de pers zich economisch handhaven kan zonder gro tendeels afhankelijk te zijn van inkomsten uit advertenties belang rijker; weer anderen betogen dat er geen maatregelen moeten k» men waardoor de overheid gaat ingrijpen in het vrije spel dei maatschappelijke krachten, dus in de concurrentie. Nu zal de beslissing in deze belangrijke kwestie als de Persraad binnenkort zijn advies aan minister Engels uitgebracht heeft geno men moeten worden aan de hand van het gebruikelijke overleg tus sen regering en wetgevende macht, zijnde de Staten-Generaal. Het leuke (en griezelige!) daarbij is, dat dan misschien het hardst ge pleit gaat worden voor zeer krachtige maatregelen tot behoud van differentiatie in en eigen identiteit voor de media door politici, die in hun politieke activiteit het liefst rekening zouden willen houden n.et een minimale pluriformiteit Inks, rechts en ondemocratisch. SAIGON/PHNOM PENH (Reu- ter-AFP) Troepen van Noord-Viefnam en het bevrij dingsfront hebben successen ge boekt in Zuld-Vietnam en in Cambodja. In Zuld-Vietnam ver overden ze na een belegering van een week de stad Hoai An (38.000 inwoners), die ten noor den van Qui Nonh vlakbij de kust ligt. Hun luchtafweerge schut rond An Loc was zo hevig dat de bevoorrading van de be- „Alleen maar vruchtendrank, vooral niets scherps, uw keel doet al pijn genoeg!". Zo is het nu gesteld met Gert van Hermien die in ..Ziekenzorg" verpleegd wordt. De zustertjes (in de geijkte armen- over-elkaar-houding) mogen even figurantjes zijn in deze medische show. In het noorden kregen de Zuid- vietnamese artilleriebasis Bus- togne en twee nabijgelegen pos ten, die de westelijke toegang tot Hue beschermen, groot scheepse bombardementen met mortieren en aanvallen vun de infanterie te verduren. In Cam bodja zijn troepen van Noord- Vietnam erin geslaagd vrijwel de hele „papagaaienbek" (het deel van Cambodja dat uitsteekt in Zuid-Vietnam) onder controle te krijgen, met uitzondering van de provinciale hoofdstad Svay Rieng, die nog door hen wordt belegerd. Om de belangrijke Zuidvietname- sc militaire basis Lai Khe, 51 km van Saigon, en het laatste grote verdedigingsbolwerk voor de hoofdstad, werd gisteren he vig gevochten. Sedert het begin van het offensief, drie weken geleden, is er nog niet op zo grote schaal zo dicht bij Suigon gevochten. Tussen Lai Khe en Saigon zijn geen verdedigings- posten meer behalve een kleine post bij een telefoongebouw 10 km ten noorden van Saingon. De Noordvietnamese autoriteiten verwachten kennelijk zware Amerikaanse luchtaanvallen op de hoofdstad Hanoi. Buitenland se diplomaten zijn vannacht op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden waar hun werd ver/ocht vrouwen kinderen en personeel dat niet onmiddellijk bij de hand moet zijn binnen 72 uur Hanoi te evacueren. De schriftelijke zorgen van de kandidaten voor het mulo-exa men zijn achter de rug. Giste ren werd het laafste vakkenpak ket bestaande uit Frans, En gels, bedrijfsrekenen en algebra afgewerkt, en ook op deze laat ste dag kan niet worden gezegd dat de kandidaten bij voorbaat de kans om een voldoende te behalen door erg Ingewikkeld gestelde opgaven Is ontnomen Het werk had een redelijk ka rakter. De Franse tekst was, hoewel niet al te makkelijk, l^uk en zal de jongelui vermoedelijk wel aan gesproken hebben. Het stuk is geschreven in de stiil van een interview en handelt over de winnares van het Eurovisie Songfestival 1971. Natuurlijk kwamen in de tekst weer enkele vreemde woorden voor zoals ,,un metteur en scène", „emission". De bij het stuk behorende vragen waren niet moeilijk en de ant woorden erop zowat allemaal.in de tekst terug te vinden. Het Engels zal de meeste kandi daten wel gemakkelijk voorgeko men zijn. Het verhaal gaat over een achtjarig jongetje dat naar school gaat en was in niet moei lijk Engels gesteld. De vragen waren gedeeltelijk uit de tekst te halen. Het bedrijfsrekenen deed op het eerste gezicht wat vreemd aan. Het truditioncle pakket was om gezet in drie grote sommen en een uit meerdere delen bestaan de opgave. De eerste was de kostprijsberekening van een meststrooier en verliep volgens het normale en bekende pa troon. Som twee v/as gemakke lijk en handelde over een brandverzekering, waarbij de goederen onder- en de machines en inventaris oververzekerd wa ren. De derde opgave had een belegging in huizen met een hy potheek als onderwerp. De bere kening van het belegd clgero vermogen kan wat moelljkhedciti gegeven hebben, maar verdel was de som gewoon routine1 werk. Het vierde vraagstuk ten slotte bestond uit vijf losse klei ne opgaven. Hoewel de soml beslist niet moeilijk was, Icerdl de praktijk dat er toch vaal fouten in worden gemaakt. Het vak algebra hoeft de kandida ten normaal en geen moeilljl werk opgeleverd. Er werden ze ven opgaven voorgeschoteld, va riërend van vierkantsvergelijkin gen tot her'-idingen. De tweede, een vergeliiklng waarin twel onbekenden waren verwerkt, ei dat voor de mulo geen alle daags verschijnsel is. kan hiel en daar wel aanleiding tot pro blemen hebben gegeven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9