Extra aandacht voor Randstad woningbouw E-10 Ontevredenheid in UN CT AD-delegatie Jongeren vragen bisschop actueler en duidelijk te zijn TUDELUK 5PEnnni sinus Skol spreekt id taal. Preeftmaa. vj Oud-katholiek bisschop in Praag afgezet unn98uaor voor de slanke lijn PORION Bonn moet ambassadeur terugroepen Spoorweg- vakbonden geven toe VRIJDAG 21 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Uit de soms emotionele, soms wat ongenuanceerde uitspraken van jongeren over de brief van mgr. A. Simonis aan de jonge ren van het bisdom Rotterdam, kan een ieder, of hij nu bis schop is of jongerenpastoor, veel lezen. Jongeren aanvaarden je niet meer vanzelfsprekend als gesprekspartner, omdat je je beroept op je aanstelling van „boven af". Je zult als gespreks partner moeten laten blijken dat je met hen mee wilt denken, naast hen wilt gaan staan, vandaaruit wilt starten om samen te zoeken. Het interesseert hun minder wat je bent als wel wie je bent, hoe je bent." Aldus luidt een van de conlcusies uit het onderzoek dat jongeren- en jeugdpastores tesamen met het diocesaan service centrum voor levensvorming hebben ingesteld naar het nut en de bete kenis van de bisschoppelijke brief, die mgr. Simonis eind vorig jaar aan alle r.k. jongeren tussen de 15 en 20 jaar in het bis dom heeft verstuurd. Het onderzoek is samengevat in het ver slagboek „In antwoord op uw schrijven". Hieruit hebben wij gisteren al het een en ander gepubliceerd. Behalve aan het invullen van enquêteformulieren hebben de jon geren ook deelgenomen aan groepsgesprekken, waarin men uit voerig over de inhoud van de brief heeft gediscussieerd. Over de opvatting van mgr. Simonis: „Christus als fundament en hoeksteen in je leven", zei men onder meer: „Wat de bisschop bedoelt is duidelijk, hetgeen niet wil zeggen dat iedereen zich hierdoor gegrepen voelt". En: „Als ik in de krant zou lezen dat Christus nooit bestaan heeft, zou ik mijn leven inrichten als Martin Luther King". Weer anderen noemden de opvattin gen van mgr. Simonis „niets nieuws, hoogdravend, vermanend en zwevend". Sommigen geven toe dat de brief hen er toe heeft aangezet om over Christus na te gaan denken. Het meest is men getroffen door het hoofdstuk over de dienst baarheid aan de samenleving, „Dat is tenminste iets dat prac- tisch is, dat spreekt mij aan, dat is zeer belangrijk voor de toekomst", zo werd in de gespreksgroepen opgemerkt. Over de vraag of een nieuwe bisschoppelijke brief op prijs werd gesteld, werd zeer verschillend geoordeeld. Sommigen vinden een nieuwe brief wel zinnig, anderen zien meer in een gesprek. Men hoopt dat de bisschop eerst zal luisteren naar, en aanwe zig zal zijn in hun leef- en gedachtenwereld. Als de bisschop dan een nieuwe brief schrijft „dan zou hij veel meer verstaan baar zijn met veel minder woorden en iets actueler", zo vinden veel jongeren. Een brief zonder meer, vindt men „waarde loos". „Als de bisschop onze meningen overdenkt, komt hij misschien tot een andere mening. Daar zijn we zeer beniewd naar". En: „We willen wel eens weten wat hij denkt, want je moet nu teveel veronderstellen", zo antwoorden een aantal jon geren. Mgr. Simonis zelf heeft op zijn brief een zestigtal persoonlijke reacties behad, waarvan de meeste positief waren. (Het ver slagboek „In antwoord op uw schrijven" is een uitgave van het Service Centrum voor Levensvorming, Laan van Meerder- voort 608, Den Haag, prijs 2,50). Jongeren en bisschop: verstaanbaar blijven In opdracht van het Nederlands Bijbel genootschap wordt er op het ogenblik gewerkt aan een vertaling van het Nieuwe Testament in de omgangstaal. Deze uitgave, die in het najaar van de pers komt, wil een missionaire vertaling zijn voor mensen die niets of weinig weten van de bijbel en de leer van de kerk. De Nederlandse vertaling ver schijnt in een reeks Nieuwe Tes tamenten die over al ter wereld bestsellers zijn- Van de Ameri kaanse versie „Good News for Modern Man" zijn al dertig miljoen exemplaren ver kocht. Inmiddels verschenen er ook vertalingen in het NIEUWE TESTAMENT IN GEWOON HOLLANDS Frans, Duits, Fins, Spaans en Kore- aans. Het initiatief om de bijbel in de om gangstaal te ver talen is afkomstig van de Ameri kaanse baptist dr. Robert Bratcher- Hij ging er van uit dat de evange listen ook niet schreven voor een lezerspubliek dat eeuwenlang ge drenkt was in de christelijke leer. Zij gebruikten volgens Batcher het algemeen be schaafde eenvou dige Grieks. Bij zijn vertaling maakte hij zoveel mogelijk gebruik van een soortge lijk Engels, waar bij voorop stond dat een zo vloeiend mogelijk taalgebruik ge vonden moest worden. )e Nederlandse vertaling zal even oorspronkelijk worden als de En gelse, omdat men weer uit gaat van de Griekse tek sten en geen ver taling maakt van de Engelse versie. KORTE METTEN De Wereldraad van Kerken heeft zich opnieuw tot de kerken in een aantal landen gewend om extra geldelijke steun te vragen voor de weer toenemende nood In Zuid-Vietnam en Laos. De stichtingen Oecumenische hulp aan kerken en vluchte lingen in Utrecht (gi ro 5261) en Mensen in Nood in Den Bosch (giro 111222) hebben hun bemiddeling toe gezegd. Men hoopt ruim 200.000 gulden bijeen te krij gen voor onmiddellijke hulp verlening. lieke intellectuelen uit de Bondsrepubliek heeft de le den van de Bondsdag en de Bondsraad verzocht zich uit te spreken voor goedkeuring van de verdragen met de Sovjet-Unie en Polen die door de regering van Wlly Brandt zijn afgesloten- Bij de ver dragen gaat het volgens de intellectuelen om ,.een le vensvraag van het gezamen lijke Duitse volk en zijn bu ren in het oosten en westen". Op last van de Amerikaan se bisschoppen zal een com missie van theologen gaan onderzoeken of vrouwen in de katholieke kerk ook tot het kerkelijk ambt kunnen worden toegelaten. Op dit on derzoek is door vele leken- groepen uit Amerika sterk aangedrongen. In Rome is op 65-jarige leeftijd de generaal-overste van de missiecongregatie Mariahill, pater Ferdinand Holzner, overleden. Vorige week had hij in Duitsland juist zijn veertigjarig pries terfeest gevierd. Hij stond op het punt een bezoek te bren gen aan Afrikaanse missie posten van zijn congregatie- O De bisschoppenconferentie van Uruquay heeft tijdens de laatste bijeenkomst in Mon tevideo iedere vorm van ge weld scherp veroordeeld. In een verklaring wijzen zij in het bijzonder op de dood van twaalf personen, die het slachtoffer zijn geworden van nieuwe onrust in het land. De Protestantse Stichting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming (Duin weg 23, Den Haag) heeft de zer dagen in de serie G.G.- Pamfletten een brochure uit gegeven over een actueel as pect van de geboorterege ling: sterilisatie. In „leken- taal" worden de belangrijk ste aspecten van sterilisatie, zoals achtergronden, besluit vorming. ingreep, kostn en verwijsadressen, behandeld. De bisschoppenconferentie van Rhodeslë heeft een com missie voor rechtvaardigheid en vrede ingesteld. De com missie heeft zich voorgeno men allereerst te gaan zoe ken naar mogelijkheden voor een vreedzaam samenleven tussen zwarten en blanken in Rhodesië. KERK EN WERELD 9 Bij de vele bezoekers deze week ten Vaticane was ook een rasechte indiaan, zij het gecamoufleerd met stropdas en een haardracht als van een middeleeuwse monnik. Het was een jager uit Venezuela uit het gebied van de Orinoco. Hij bracht een papegaai mee voor de paus. De man met de eer biedwaardige grijze baard en de patriarchenschedel is de Salesiaanse missionaris Luis Coco, die het bezoek arrangeerde. Het Praagse kerkelijk bureau heeft de bisschop van de oud- katholieke kerk, dr. Augustin Podolak, uit het ambt ontheven. Dr. Podolak was in 1950 aangewezen tot leider van het bisdom Praag, nadat hij tijdens de oorlog en daarna tijdens de politieke actie buiten spel was gezet. Hij kon eerst in 19C8 tijdens de „Praagse lente" tot bisschop worden gekozen. Hij kreeg toen toestemming om in Utrecht de bisschopswijding te ontvangen. De oud-katholieke kerk in Tsjecho-SIowakije werd aan het eind van de Donaumonarchie in 1919 in de nieuws Tsjechoslowuak- se republiek zelfstandig en door de staat erkend. Het grootste deel van de toenmalige 25.000 leden bestond uit Sudeten- Duitsers. Na hun gedwongen evacuatie in 1945 bleven er In Tsjecho-SIowakije nog ongeveer vijfduizend oud-Katholieken over, verdeeld over tien gemeenten, die zich in het kader vun de politieke ontwikeklinken in 1968 reorganiseerden en die in de laatste jaren de verbroken contacten met de oud-katholieken in het westen weer hebben opgenomen. Europese kerken bijeen in Rusland Tijdens de vergadering van het bestuur van de Europese kerken-conferentie die deze week in het Russlsch-ortho- doxe klooster Zagorsk bij Moskou is gehouden, hebben de deelnemers zich specifiek bezig gehouden met actuele problemen. V«nuit Nederland nam de ge reformeerde dr. P. G. Kunst deel aan de conferentie, een organisatie, waarbij ruim honderd protestantse en or thodoxe kerken uit West- en Oost-Europa zijn aangeslo ten. De vergadering werd belegd op uitnodiging van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Bespro ken is onder meer welke bij drage de kerken op het Eu ropese vasteland kunnen le veren aan de verzoening in Noord-Ierland. Ook besprak men de contacten met de rooms-katholieke bisschop penconferenties in Europa, terwijl voorbereidende be sprekingen werden geopend voor dc volgende grote bij eenkomst van de Europese kerken-conferentie, die in 1974 in Nyborg (Denemar ken) zal worden gehouden. 3/4 LITER JP ELK materiaal, droog'of oinnen of buiten. Krimpt of scheurt piet, zet niet uit. Onschadelijk voor aandon. Onbeperkt houdbaar. Geen ver- les resten. Onmisbaar bij. elk karwei: Stoppen, plamuren, herstellen fan beton, houtrot, afdichten, enz. t kg 8.55. 2 kg 15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-artikelen, ferfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. 111 jaar oud en in de cel MADRID In de Zuidspaanse stad Malaga is de oudste inwo ner van Spanje gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd op straat te hebben gebedeld. Se- nor Antonio Tapia Canela is 111 jaar oud. Pas nadat hij in hech tenis was genomen, ontdekten de aurotriteiten zijn leeftijd, als mede een aantal feiten over zijn fascinerend leven. Het „beroep" van bedelaar heeft hij vele jaren uitgeoefend. Bede len is in Spanje theoretisch ver boden. Tapia werd in 1861 geboren. Op 24-Jarige leeftijd diende hij in het Spaanse leger op Cuba. Na zijn terugkeer woonde hij 8 jaar in Cordoba, gedurende welke periode hij het met de wet aan de stok zou hebben gekregen. Aan het eind van de vorige eeuw zat hij diverse korte cel straffen uit met beruchte ban dieten uit die tijd. Tapia schijnt er vertrouwen in te hebben dat hij een nieuw vonnis ook wel zal overleven en nog vele energieke jaren voor de boeg heeft. Copyright the Guardian/Persunie. Oud-minislers in Griekenland willen koning ATHENE (Reuter) Negentien Griekse oud-ministers hebben gisteren een oproep gedaan voor de terugkeer van de in vrijwil lige ballingschap levende koning Constantijn. Zij zien daarin dc enige garantie voor een geleide lijk herstel van het parlemen taire bewind in Griekenland. In een geschreven verklaring aan buitenlandse correspondenten zeggen de liberale oud-ministers: „Het Griekse volk strijdt tegen het vooruitzicht op een complete afzondering van ons land van de rest van de vrije wereld en een geïntegreerd Europa." Het kolonelsregime viert vandaag zijn vijfde verjaardag. lANTIAGO DE CHILE Suriname en vooral de Nederlandse Antillen zijn ontevreden over de ge ringe invloed die zij tijdens de wereldhandelscon ferentie UNCTAD 3 kunnen uitoefenen. In de for se koninkrijksvertegenwoordiging van veertig personen zijn acht woordvoerders en adviseurs van de Nederlandse rijksdelen aanwezig. Op de houding van de Nederlandse delegatie hebben zij geen enkele invloed, aldus de Antilliaanse minis ter D.G. Croes (Economische Zaken). „Wij zijn een arm land en zitten hier in een delegatie van een rijk land". De Antilliaanse minister die voor stander is van snelle onafhankelijkheid van de Antillen sloot de mogelijkheid niet geheel uit, dat de vertegenwordigers van zijn land demonstra tief uit de Nederlandse delegatie zullen stappen. )e Nederlandse minister Langman (Economische Zaken), hoofd van de Nederlandse UNCTAD-dele- gatie, ontkende het ontbreken van invloed van de rijksdelen. De taak van Nederland op de UNC TAD ziet hij, zoals reeds in de regeringsnota was aangekondigd, in het uitoefenen van een brug functie tussen de arme en rijke landen. Hij kon digde vorige week aan dat hij In het openbaar andere landen niet te hard op de tenen zal trap pen om juist achter de schermen „op de vele cocktailparties die hier worden gehouden, onwil lige landen positief te beïnvloeden". Ook de Nederlandse parlementariër, P.v.d.A.-frac tievoorzitter Den Uyl, ziet wel perspectief in dit overleg achter de schermen, maar dan voorna melijk met sociaal-democratische vertegenwoor digers van andere landen. Binnen de delegatie heeft hij sterk aangedrongen, tot op heden tever geefs. op een aankondiging tijdens de UNCTAD* dat Nederland bereid is de schuld van Chili aan ons land (38 miljoen gulden) kwijt te schelden. Groep priesters negeert brief (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Enkele groepen priesters in het bisdom Roer mond hebben besloten de brief, die mgr. J. Gijsen zondag bij gelegenheid van Roepingenzon dag van de preekstoel wil laten voorlezen, te negeren. ZIJ me nen de brief niet te mogen voor lezen, omdat zij daarin een ver oordeling lezen van hun eigen pastorale werk, zoals dat onder mgr. P. Moors is gegroeid. Enkele pastores hebben in overleg met hun parochianen de brief aan de bisschop teruggestuurd met de mededeling, dat zij deze brief niet kunnen voorlezen. Weer andere pastores hebben da bisschop om nadere uitleg gevraagd. De werkgroep „Open Kerk" heeft zich over de brief van de bis schop niet uitgesproken. Men is van mening dat de pastores over al dan niet voorlezen zelf ver antwoordelijkheid moeten nemen. De bezwaren van de pastores richten zich vooral tegen die passages in de brief waarin een al te negatieve analyse van het recente verleden van het bis dom wordt gemaakt. Verwacht wordt dat een groot deel van de andere pastores de brief wel zal voorlezen. De volksrepubliek China heeft de Verenigde Staten twee reuzen- panda's geschonken. Hier het vrouwtje Ling-Hing. Zij en het mannetje Hsing-Hsing zijn on dergebracht in de nationale die rentuin van Washington. Beide zijn ongeveer 18 maanden oud. Griekenland ATHENE (AP) Griekenland heeft geëist dat West-Duitsland zijn ambassadeur Peter Llm- bourg uit Athene terugroept, omdat hij een lid van de Griekse oppositie, namelijk prof. Mangakis, uit het land zou heb ben helpen ontsnappen. Volgens radio MUnchen zou de Griekse premier George Papa- dopoulos persoonlijk toestem ming hebben gegeven voor het vertrek van professor Georgios Mangakis uit Griekenland. Volgens „betrouwbare bronnen" zou de Westduitse ambassadeur, Peter Limbourg, de premier vo rig jaar december om de vrijla ting van Mangakis hebben ver zocht. Papadopoulos zou hiermee akkoord zijn gegaan. DEN HAAG Minister Udlnk meent, dat de woningbouw In de Randstad Holland bijzondere aandacht verdient, omdat daar in de grote steden de knelpun ten het grootst djn. In het wes ten daalt de woningbouw in ab solute cijfers. Dc steden hebben geen uitbreidingsmogelijkheid en moeten voor hun bevolkings- overioop een sprong gaan ma ken, bij voorbeeld vanuit Den Haag naar Zoctermcer en van uit Amsterdam naar Purmer- end. Voor de woningbouw in de steden zal een interdepartementale commissie zich in het bijzonder inspannen. De in te dienen wet op de stadsuitbreidingen moet onder meer de bevoegdheden geven om de knelpunten van de stedebouw te kunnen opvangen. De subsidies voor krotopruiming enz. zullen worden verhoogd, zo dat de stadssanering krachtig kan worden versneld. De bevordering van de woning bouw In het westen betekent niet. aldus minister Udlnk, dat het spreidingsbeleid wordt aan getast. „We gaan niet elders af- ïemmen. De prioriteit van de wegenaanleg naar het oosten wordt bij voorbeeld niet afge zwakt." De minister voelt er niet voor het verlenen van de individuele huursubsidies via een soort ne gatieve inkostenbelasting te la ten verlopen. Dat zou een te in gewikkeld systeem worden. 0"er het nieuwe individuele subsi diebeleid heeft de minister een advies aan de SER gevraagd met het oog op de consequenties van de forse huurverhogingen voor de lonen en prijzen. De vraag speelt hierbij of de extra huurverhoging van 20 percent tussen 1 januari 1973 en 1 Ja nuari 1975 door een looncompen- satie zou moeten worden ver recht. Dr. W. van Cauwenberg, ambas sadeur van België In Den Haag, heeft gisteren op de ambassade de versierselen uitgereikt van grootofficier in de orde van Leopold 2 aan de heer H. Rei- noud, directeur-generaal van de PTT. Weekeinde vol bloemen en bloesem DEN HAAG (ANP) Het komende weekeinde zullen er op verschillende plaat sen in ons land weer bloelende bloemen, bollen en bomen tc zien ziji». Het Nationaal Bureau voor Toerisme stelde het volgende overzicht op. Keukenhof en Zuid-Holland: met wat meer zon wordt in de Bollenstreek de doorbraak van de vroege tulpensoorten verwacht. Laatste weekeinde met enige velden „cup"-nar- clssen en hyacinten. Over al tulipa's in vele kleu- cen. Op de Keukenhof vol op narcissen, hyacinten, tulipa's en steeds meer kleingoed. Floriade-Amsterdam: hoog- bloei van de bloembolge- wnssen is aangebroken. Ook de krentenboompjes en de bloemkerscn bloeien nu. terwijl «n dc Amstelhal de tentoonstel ling van bloeiende rodo dendrons en azalea's nog open is. In de kassen bloeien de rozen, anjers, orchideeën en chrysanten nog vol op. Zeeland: volop bloei van peren en pruimen. Einde van de kersenbloesem in zicht. Utrecht: pruimen en kersen in volle bloei. Peren en eppels beginnen. Gelders rivierengebied: pe ren, pruimen en kersen bloeien als het zachte weer aanhoudt. Limburg: laatste week-end dat kersen en pruimen In volle bloei zijn. Ook pe renbloesem te verwach ten. In Haarlem start morgen ochtend om tien uur het 25e bloemencorso. 23 Praalwagens (één van 35 meter lang) versierde au to's en twintig muziek korpsen zullen de kleurige stoet vormen. Het eind punt van het corso is om half vijf in Sassenheim. LONDEN (AP) De drie Engel se vakbonden van spoorwegper soneel hebben gisteravond be sloten het bevel van de indus- trlële rechtbank om de lang- zaamaanactie te staken op te volgen. Ze hebben dit slechts „met de grootste tegenzin go- daan". In een afkoelingsperiode van 14 dagtn tullen er weer loononder handelingen gaan plaatsvinden. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen kan de treinen loop maandag weer normaal zijn. Het was de eerste maal, dut de speciale rechtbank, die sinds november vorig Jaar be staat, zijn macht kon tonen. Dal de bonden besloten hebben hel bevel op te volgen, Is als een overwinning van do regering U beschouwen. Dc rechtbank heeft overigens de grootste Britse vakbond een boete van 425.000 gulden opge legd wegens „minachting van het hof". De bond had een oor deel van de rechtbank naast zich neergelegd omtrent een weigering van havenarbeiders om een containervracht aan te nemen. Bonwproblemen hij onderwijs DEN HAAG (ANP) St.Ks.f- cretaris Schelfhout van Onder wijs hoeft grote zorgen ovei dc bouwzaken. In het regeer akkoord is vastgelegd, dat In d« thans lopende kabinetsperiode gestreefd zal worden naar ver laging van de leerltngenschnal, zowel bij het kleuteronderwijs als bij het lager ol basisonder wijs. De verlaging betekent dat er meer klassen zullen moeten komen. Er ligt momenteel een omvangrijk bouwprogramma dat gereali seerd moet worden, zo zei de staatssecretaris gistermiddag tijdens een openbar»* vergade ring van de Twoede-Kamercom missie voor onderwijs. Maar de financiering van dat program ma is heel moeilijk. Er worden maatregelen genomen om de moeilijkheden het hoofd te bie den en dc bewindsman sprak Ir dit verband over standaardise ring. normalisering en conatantl prijsvaste bouwstromen. Intern' alBiet

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7