Niet snoeien in begroting voor maatschappelijk- werk in Leiden DEN HAAG INVITEERT LEIDEN EN OMGEVING Gezamenlijke bejaardenzorg in Oegstgeest krijgt vorm KVP-protest bij regering Wijkraad moet niet op stoel van gemeente gaan zitten Een stad vol muziek Acties onderwijs in Botswana Inrit wordt toch de uitrit PRIL Vrijdag 21 APRIL 1972 LEIDSE COURANT ders supplei list weg :jeskrant ;nsen OEGSTGEEST Een daverende donderslag vormde de laatste van een reeks klappen, waar mee burgemeester jhr. T. A. J. yan Eysinga gistermiddag de (officiële) eerste van 135 palen sloeg, waarop een inrichting voor bejaardenzorg zal rusten. 3m precies te zijn: de bewuste paal was er een, die de funde ring zal schragen van een blok van 34 bejaardenflats, die sa men met het verzorgingshuis „Rustenburg", het verpleegte huis „Wijckersloot", een zuster huis en een verbindende laag bouw met kapel, winkeltjes etc. het gehle complex zullen vor men. Ir. T. K. Han, voorzitter van de bouwcommissie, verwel- Jipmde in de directiekeet het ge meentebestuur van Oegstgeest, .dokter Bazuin, directeur van G.G. en G.D. te Leiden, de be sturen van „Sint Elisabeth Gast hofhuis" en „Huize Roomburg", pastoor Kooijman en vertegen woordigers van de architecten bureaus Van Oerle en Schrama en van de aannemersfirma 'Noorlander te Leiderdorp. Hij sprak de hoop uit, dat door de bouw van het complex een bij drage geleverd wordt aan de oplossing van de problemen van de bejaarden. „Want als er pro blemen zijn, dan moeten we voorzieningen treffen". Archi tect Schrama, die vervolgens een inzicht gaf in de volgorde van de bouw, trok in twijfel of het complex wel in drie jaar ge reed zou zijn. Het karwei begint met de bouw van de flats. Het verzorgings huis staat als tweede op de lijst van de urgente voorzieningen in Zuid-Holland: in mei is de bouwvergunning te verwachten. De laagbouw met de gemeen schappelijke diensten wordt dan meteen meegebouwd. De geschatte bouwsom van het geheel beloopt 10 15 miljoen gulden. De flats zullen bewoond worden door Leidse bejaarden: van de 141 bedden in het verzor gingshuis zijn er 120 voor Lei den en 20 voor Oegstgeest; het verpleegtehuis (110 bedden) heeft een streekfunctie. In een slotwoord noemde burge meester Van Eysinga het pro ject daarom een vorm van sa menwerking (met Leiden), die men tegenwoordig gelukkig méér gestalte ziet krijgen. LEIDEN Gealarmeerd door het bericht dat de Leidse begroting voor dit jaar niet acceptabel is voor het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het afdelingsbestuur van Zoals bekend (zie voorpagina) de Katholieke Volkspartij Ut "W in Leiden een protesttele gram gestuurd aan minis ter Geertsema van Binnen landse Zaken. bij VOO kampiot :afeltenni ;rant ïtlsch Sm IS. 30 NI kenning. (S) RIJNSBURG De raad van Rijnsburg is er gisteravond mee akkoord gegaan dat de wijkraad Van Frederiksoord een subsidie krijgt van 1000 gulden, ondanks fle bezwaren die o.a. de heer Bouman naar voren -bracht. „We moeten er voor waken dat ^le wijkraad niet op de stoel van de gemeenteraad gaat zitten", aldus de heer Bouman, die daarop van de burgemeester de verzekering kreeg daf hij daar helemaal niet bang voor is. De en^°°vn b"act'e van de ARP en CHU o (S)Cu vonden dat de wijkraad vooral voor inkomsten uit eigen midde len moet zorgdragen. veel m$en debat over de doorstroming _in de Rijnsburgse raad is gister avond niet doorgegaan. Dit on danks een verzoek van de PVdA-fractie. Het motief van het gemeentebestuur: een «brief daarover van de PvdA moeten wé nog bestuderen. io Muziek ig-1-raad ging akkoord met de karu{i aSnkoop van grond in Fre deriksoord. Oorspronkelijk was deze grond bestemd voor re- ierne mt creatie, maar nu is het de be doeling dat hierop toch wonin gen zullen worden gebouwd. Voor het zover is gaat er echter nog wel enige tijd heen. Van daar dat enige raadsleden een beetje aanhikten tegen het ko mende renteverlies. Verder werd door raadsleden er op aangedrongen dat B. en W. er op toezien dat Van der Marei aan de Florislaan geen autora- ma vestigt, maar een gewone garage met showroom, zoals is toegezegd. Tenslotte ontstond er een ietwat verwarde discussie over de naamgeving van de paden langs het kanaal. Voorgesteld werd de naam Kanaalpad de toevoegin gen N.W., N.O., Z.O. en Z.W. te geven. De heer De Mooy (PvdA) wilde liever namen die al in de Rijnsburgse volksmond worden gebruikt als het Stort, het Dooiegat, het Heem e.d. Hij kreeg bijval maar de meerder heid schaarde zich tenslotte achter het voorstel van B. en W. Het Amsterdams Toneel in: „De greep van de macht Leiden/Oegstgeest Het Amsterdams toneel brengt op 25 april „De greep van de macht" van de Cubaanse schrijver Eduardo Manet in het Rijnlands Lyceum, aanvang 20.15 Drie jaar geleden werd „De greep van de macht" geschreven en onlangs uitgegeven in Parijs, waar Manet nu ongeveer twee jaar woont. Twee mensen, meneer en me vrouw Arthur (Guus Hermus en Sigrid Koetse) beleven een aantal situaties, waar in de herinnering en de toekomst een grote rol spelen. Het twee uur durende stuk heeft geen pauze en zou een spel van de vicieuze cirkel genoemd kunnen worden: het begint met een feest en het eindigt met dezelfde viering. Er is een voortdurende cyclus: de acteurs zijn onafgebroken op het toneel be zig elkaar het hoofd te bieden en naar el kaar te komen, zonder werkelijk contact te krijgen. Uiteindelijk bevinden zij zich altijd tegenover een muur. Tijdens het spel maakt men een soort religieus ritueel mee. terwijl tegelijkertijd tradities en conventies aan vechtbaar worden gesteld. Er loopt een rode lijn van voortdurend verzet tegen be staande waarden, zonder dat daarvoor een duidelijk argument is. Juist hierdoor geeft „De greep van de macht" een karakteristiek beeld van nu: van de mensen en de vaak vertwijfelde sfeer waar in zij leven. Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijg baar aan de Leidse Schouwburg, Oude Vest 43, vanaf twee dagen voor de voorstelling tussen 10 en 15 uur (tel. 23444) en vanaf drie kwartier voor aanvang aan de zaal. Leiden het tekort ruim 12 miljoen gulden op de begroting terugbrengen tot min der dan 6 miljoen gulden. Re den voor de KVP de minister het volgende telegram te zen den: „De KVP, afdeling Leiden, kennisgenomen hebbende van berichten in de Leidse pers over terugbrengen van begrotingste kort door te snijden in voorna melijk posten, uitgetrokken ten behoeve van maatschappelijk werk, toont zich zeer verontrust en verzoekt de minister alsnog op deze posten niet te be snoeien". Mr. Vrolijk bezoekt K G LEIDEN De pas benoemde Commissaris van de Koningin j in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, be zoekt zaterdagavond de feesta- vond van het Leidse drum-, pij per- en trompetterkorps ,,K en G" In de Stadsgehoorzaal. Mr. Vrolijk zal bij die gelegenheid de nieuwe LP van het Leidse orkest in ontvangst nemen. De heer Vrolijk zal begeleid wor den door de heer Menken, die burgemeester Vis, die op vakan tie is, vervangt. R.K. Vrouwen hadden batig saldo LEIDEN De stedelijke R.K. Vrouwenbeweging heeft atgelo- pen jaar goed gedraaid. Dit bleek uit het jaarverslag van de penningmeesteresse mejuttrouw Nijenhuis. Samen met de leden, die in groten getale waren opgekomen, werd de uitgangsdag van het komen de jaar besproken. Voor deze dagen bestaat altijd grote be langstelling volgens het verslag van secretaresse mevrouw Van Leeuwen-Goddijn, die alle uit stapjes van het afgelopen jaar nog eens memoreerde. Als af sluiting van deze 25ste jaarver gadering konden de leden sjoe len of kaarten onder het genot van een kopje koffie. LITTERIS SPEELT ALBEE EN 1 SHAFFER EfDEN - Op 27 april geeft de Ko- »T,-.°.P-Mninklijke toneelvereniging „Lit- teris Sacrum" een première 10°Popfl Van »De droom van Amerika' ■meii «en wrange satire van Edward •°oo NS? A,l)ee en duister heden", eh- een klucht van Peter Shaffer in het Rijnlands Lyceum, aanvang 20.15. een-acter van Albee is ver- taa'd door Gerard van hot Reve mil en wordt geregisseerd dcor Bob Hageman. Co Hagemar-Verha gen heeft de regie van de twee- I deeen-acter, die is vertaald i door Alfred Pleiter. Dit pro- I gramma wordt verder nog ge- Ispeeld op 28 en 29 april. Het P »ormt de afsluiting van dit Lit- ZOETERWOUDE In dit hoogseizoen van huwelijksjubilea worden de „50-jarigen" bijzonder in de schijnwerpers geplaatst al komen dergelijke mijlpalen nu veel meer voor dan in het verleden. Dat laatste beamen de heer en mevrouw Van Leeuwen-Olsthoorn die op 3 mei vijftig jaar een echtpaar vormen en dat feest op die dag in grote familiekring gaan vieren. Evenveel jaren woonde de familie aan het Watertje, eerst op de boerderij en nu al weer 10 jaar in het huis daarnaast. Dat be tekent overigens niet dat de heer Van Leeuwen de boerderij de rug heeft toegekeerd. Hij is er nog dagelijks te vinden en 's mor gens al vroeg present om te melken. Daarnaast verzorgt hij met veel ambitie de groententuin waarvan de vele produkten dikwijls ook bij de kinderen terecht komen. De oorsprong van deze lief hebberij is duidelijk aanwijsbaar. In de eerste jaren van zijn huwelijk was de heer Van Leeuwen meer tuinder dan boer met zijn tuin in de Zuidbuurt. Bij de zeer slechte prijzen werd de tuinderij echter steeds meer verdrongen door de veehouderij. Maar ook daar kwamen de magere jaren waarbij in het diepte punt de kaas slechts 11 cent per pond opbracht en de melk 3 cent per liter. De gouden bruid is in 1898 in het tot Amsterdam behorende Stoter- dijk geboren en doet in goede gezondheid vrijwel geheel zelf standig haar huishouden. De bruidegom zag drie jaar eerder het levenslicht in de Weipoort en wordt door alle kinderen van het Watertje „Opa" genoemd hoewel zijn vitaliteit daartoe geenszirjs aanleiding geeft. Er zijn 9 kinderen die allen zijn getrouwd en 30 kleinkinderen. A.s. zondag 23 april is er receptie in „Don Bos co" van 20-22 uur. 55 OEGSTGE EST/LEIDEN Na een periode van grondige voor bereiding zal de werkgroep NO- VIB-Oegstgeest maandag de ac tie starten voor meer en beter onderwijs in Botswana. De opening geschiedt om 20 uur in de aula van het Rijnlands Lyceum door de burgemeester van Oegstgeest. Jhr. T. A. J. van Eysinga, waarna de prijsuit reiking van de reeds gehouden ball-point-actie plaats heeft. De openingsavond zal ondermeer door „The Lord Folks Group" uit Leiden en een cabaretgroep van het Rijnlands Lyceum op geluisterd worden. Bijzondere aandacht verdient het optreden na de pauze van een cabaret van een Bredase middelbare school, die een speciaal Botswa- na-progcamma ten tonele bren gen, dat wordt ingeleid door mr. F. H. Thunnissen, directeur van het Unesco-Centrum Neder land. Drs. W. Siderius, die zelf enige tijd werkzaam is geweest in Botswana zal nader op de pro blemen in dat deel van Afrika ingaan. Verder staan op het programma een bijdrage van de kabouters en padvindsters en de overhandiging van binnengeko men giften aan de heer G. J. van Vlijmen, directeur van de NOVIB en mevrouw A. van Veen, lid van de werkgroep Oegstgeest. Het volle program ma vermeldt dan ook nog de prijsuitreiking voor de affiche wedstrijd door de heer M. L. Wurfbain, directeur van De La kenhal. De deelnemers aan deze wedstrijd moesten visueel duide lijk maken, hoe zij zich de idea le wereld voorstelden. Deze avond is slechts het begin van een activiteiten-week die een tweeledig doel heeft. Finan cieel wil de werkgroep een pas opgericht trainingscentrum in Francistown steunen. In dit cen trum wordt onderwijzend perso neel opgeleid. Vooral voor de outillage en de aanschaf van ef fectieve leermiddelen is nog veel geld nodig. Botswana, een kleine onafhankelijk staat in Zuid-Oost Afrika heeft ongeveer 75.000 schoolrijpe kinderen. Er is echter een groot tekort aan voldoende geschoolde leerkrach ten. Onder het motto „Geef gul aan onderwijs voor Botswana" zijn rekeningen geopend, waarop ie dereen, zo hoopt men, stort wat hij maximaal kan missen (nr. 2S.'i5400 - bank: Boerenleenbank, Lijtwcg, Oegstgeest, nr. 138400261 - l.n.v. penningmees ter NOVIB-werkgroep Oügst- geest). Het tweede, niet minder belangrij ke doel is de bewustwording van de taak die men als bewo ner van een rijk en ver-ontwik keld land heeft ten opzichte van gebieden, die het financieel en maatschappelijk moeilijk heb ben. „Het gaat er niet om een stekje van onze cultuur over te planten. Wèl gaat het erom die landen en hun bevolking de ech- e bieden zich te hand deze ongelijk bedeelde zo formuleert de werk- een van haar „geloofs- Daarom zal er een informatieve tentoonstelling zijn In het Ge meentecentrum aan de Lljtweg tot en met 30 april. Bovendien houdt mej. W. Kljnc op 28 april 's middags een dialezing over het project, eveneens in de be jaardensociëteit aan de Llltweg. Ook de Derde-Wereldwinkel, die binnenkort een stand Inricht In het Gemeentecenlrum, zal ruimschoots aandacht schenken aan het Botswana-project. LEIDEN Een uniek gebeuren althans een onderdeel daar van Is onze stad ontgaan, omdat het zich afspeelde in be perkte studentenkring. Het LAK-theater kreeg de primeur van een aktie van het Residen tie-Orkest, die verder in Den Haag zal plaats hebben, maar waarin toch iedereen betrokken wordt. De organisatoren, allen leden van het Residentie-orkest, waren van mening dat te velen nog de concertzaal ontwijken, mogelijk uit drempelvrees, mogelijk om dat zij in de programma's nog niet die trekpleister vinden, die hen over die vrees heen helpt, mogelijk de toegangsprijzen be zwaarlijk zijn. Men tracht nu al deze bezwaren te overbruggen. En men heeft daarbij overwo gen, dat een concert niet alleen een culturele gebeurtenis is, maar dat het ook in sociale zin betekenis heeft. En zo kwam de aKtir „Een stad vol muziek" tot stand. Het orkest heeft zich ge splitst in kleine groeperingen, waarmee in Den Haag geduren de de maand mei, scholen, be drijven, ministeries, zieken huizen. ja zelfs de gevangenis bezoekt voor het geven van con certen. Het motto luidt: „Als men niet naar ons kan komen, gaan wij naar hen toe". Veel concerten zijn uiteraard door hun omge ving niet voor allen toeganke lijk. Maar er blijven er nog ge noeg over die voor een ieder be reikbaar zijn. De toegang tot deze concerten is in veel geval len gratis, voor andere is de prijs zo laag (variërend van 2,50 tot 5,-) dat het voor nie mand meer een bezwaar ge noemd kan worden. Het unieke van deze aktie ligt mede in de programmakeuze die onder meer minder bekende wei ken omvat. Naast Grieg, Beethoven, Saint Saëns, Schu bert, Mendelssohn, Mozart, ook namen als Milhaud, Bramar, Mudge, Devienne, Gabrieli, Ra- vel, Martinu, Webern, Frangaix, Bartók, Castiglioni, Stockhau- sen, Varèse en nog vele, vele anderen. Een keuze dus van oude en nieuwe muziek. De leden van het orkest die zich hebben verenigd in de kleinste groeperingen voor het geven van kamermuziek, doen dit vol komen belangeloos, dus zonder enige vergoeding. Voor de gro tere ensembles de kameror- VOORHOUT De inrit van de verzorgingsflat „Park Ove- bosch" zal toch ook uitrit wor den. Tot dit besluit kwam de raad van Voorhout gisteravond na eindeloze discussies. Wethou der Hul galoot en de heer Kelder (CCP) stemden tegen. De ver keerssituatie ter plaatse vinden zij voor deze regeling te gevaar lijk. Het gemeentebestuur beloofde de raad verder dat er binnenkort een plan ter tafel komt voor de vaak vervuilde Linnaeusvijver. De ambtsperiode van burgemees ter Stolwijk is door de Kroon verlengd. De nestor van de raad de heer Meijer feliciteerde de burgemeester daarmee. Het bestemmingsplan Spoorlaan is door G.S. gedeeltelijk goed gekeurd. „Gelukkig zo'n groot gedeelte, zei burgemeester Stol wijk, dat doorgewerkt kan wor den". Er kwam in de raad een menings verschil naar buiten tussen het college en de heer Kelder over de aanpak van informatie-ver strekking aan woningzoekenden Burgemeester Stolwijk en wet houder De Groot weerlegden di verse aantijgingen. Ook toonden diverse raadsleden zich niet gelukkig met het kap pen van bomen in het Over- bosch en op het terrein van de BNS. keslen was dit niet mogelijk. Als men bedenkt, dat allen slechts een maand (april) van voorbereiding hadden, dan kan men zich voorstellen hoe groot de inzet is geweest en welke bergen aan werk zijn verzet. Degenen uit Leiden en omgeving die belangstelling hebben voor deze zeer interessante concerten kunnen zich voor inlichtingen wenden tot het Residentie-Or kest, Statenlaan 28, Den Haag, tel. 070-549000. Zij kunnen een passepartout f 25.- aanvragen, dan wel de mogelijkheid bespre ken tot het bijwonen van enkele concerten. Maar dit laatste moet dan wel met de grootst mogelijke haast gebeuren om dat uit administratieve overwe gingen beperkingen zijn opge legd. Ook kan men een over zicht aanvragen van alle con certen, waarin men dan tevens een bestelbon vindt. Het ligt in de bedoeling deze aktie jaarlijks in mei voort te zetten. Op onze vraag hoe de mogelijk heden liggen voor Leiden en omstreken in het vervolg, kre gen wij de verzekering, dat deze aanwezig zijn. Maar daar toe moet men zich dan wel met j het Residentie-Orkest verstaan om deze mogelijkheid te bespre ken. Wij menen, dat hier een taak ligt voor scholen en bedrij ven. mogelijk ook voor cultu rele instellingen. B. RIJNDERS Oekraïns ensemble in Leiden LEIDEN Maandag zal het Oekrains volksdans ensemble Dnjepro optreden in Stadsgehoorzaal, aanvang 20.15 uur, met een geva rieerd programmu van folk loristische dansen, liederen en instrumentale muziek. De dansen uit de Oekraïne zijn uiteraard sterk verwant met de bekende Russische dan sen, hoewel er in de techniek duidelijk verschillen zijn. De choreografieën hebben vrij emotionele geladenheid. Een van de meest bekende i toegepaste' bewegingsvormen in de Slavische bulletten is de Veryovochka (Werjows- ka), die de Oekralners stac cato en met hoge sprongen uitvoeren, in tegenstelling tot de langzame Russische ge- styleerdheid. In het pro gramma zal ook de Gopak, een specifieke Oekralnse dans, waarin de mannen op het ritme van tamboerijn* steeds hogere en gewaagdere sprongen maken, uitgevoerd worden. De Oekralnse vólks- Zang kenmerkt zich door me lancholieke welluidendheid. Het ensemble zal zich presen teren in met-de-handgemaak te. traditionele kostuums. Kaarten zijn verkrijgbaar a de zaal vanaf twee dagen voor de voorstelling var tot 15 uur (niet op zondag) tel. 31704 en vanaf drie kwartier voor aanvang. Inschrijvers van K en O kun nen kaaarten halen aan het bureau, Oude Vest 45, 31841.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3