Tv niet geschikt voor oplossing misdrijven Humor in randstad ligt niet op straat Waarschuwing voor het kopen van kneusjes ESCHER POPULAIR IN VER. STATEN TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog Omroepbonden praten met minister Kunst en Kunstenaars Geef uw tieners de GoudenTbpTien. Uit't vuistje. -f LEIDSE COURANT De humor ligt op straat. Maar je moet blijkbaar een gezegende leeftijd bereiken om dat te ontdek ken. En zo verschenen er dezer dagen in de Scheveningse Paviljoenzaal slechts twee heren van rond de 80 jaar, toen de TROS-tv alle grap penmakers uit de hele randstad uitnodigde om voor de camera een mop te komen vertellen. De TROS-radio produceerde ijlings een noodkreet, maar 's anderendaags was de oogst wederom ui termate schraal. Hoofd amusement TROS Cees den Daas: „Er zijn mensen die een mop kunnen vertellen dat de tra nen je over de wangen lopen. Dat hebben we ook in de advertentie gezet, waarin we de bakkentap- pers vroegen om zo'n drie tot vier miljoen kij kers ook eens te laten lachen en de humor niet te beperken tot de huiselijke kring. Er zijn ook mensen die ons in brieven schrijven, dat we veel te weinig lolligheid op het scherm brengen. Die beide categorieën hadden wij de kans willen ge ven de ether te vullen met een smakelijke lach. En -ui laten zij verstek gaan. Onbegrijpelijk. Ma«r wij komen terug begin mei. Wij gaan eerr» nog naar Assen, Breda. Maastricht en En schede. Wij houden voor iedereen de deur open. Wie een ander wil laten lachen, kan bellen: 02150 J4851 en vragen naar de heer Schneider". Een van de Haagse moppenvertellers J. van Ben- tum (79), exploitant van de Wassenaarse bios coop Astra, die zich gunstig onderscheidde van de rest van de randstad door met een welgevulde moppentrommel te verschijnen, vroeg hoever hij mocht gaan: ,,Ik ben nogal eens pittig, maar ik ken er ook die ik onder de kerstboom aan mijn schoonmoeder dprf te vertellen". Regisseur René Stokvis: ,,Je zit voor de tv na tuurlijk met een gemengd publiek, maar laat u door niets weerhouden". Heer van Bentum: „Jantje is stout en krijgt van zijn vader een enorme harde klap op zijn achter werk. Jantje wordt naar boven gestuurd. Dan zegt moeder tegen haar man, dat hij Jantje veel te hard heeft aangepakt en dat vader er goed aan zou doen om het boven weer goed te maken met Jantje. Vader laat zich vermurwen, gaat naar boven en ziet bij nadering van de kamer door een kier van de deur, dat Jantje met behulp van een wand- en een handspiegel zichzelf van achteren bekijkt. Dan hoort vader Jantje zeggen: „Zie je wel, hij is gebarsten. Het bleef doodstil in de Paviljoenzaal. Geen res ponse. Geen ingeblikt applaus. De heer van Ben tum ging onverstoord door met een mop over een kamenier die in het donker de verkeerde kat knijpt. Niet voor joker Halverwege de zaal zat Bob Janssen (21), ambte naar op het departement van Justitie. Hij hoort gelaten de moppen aan. Hij zegt: Ik ben hier gekomen om een mop te ver tellen. Dat doe ik graag. Maar ik doe het wel voor mijn plezier en niet voor een lege zaal. Er wordf niet eens om je gelachen. Ik ga hier na tuurlijk niet voor joker zitten. Ik kom een andere keer wel eens terug". Hij toont zich bereid ten behoeve van het lezende publiek een mop los te maken uit zijn vaste re pertoire: „NAC koopt de Duitse voetballer Gerd Müller en Feyenoord grijpt ernaast. Hoe kan dat? Feyenoord heeft toch meer geld dan NAC, vraagt men. Ja, dat is waar, maar NAC kan Gerd Müller inruilen tegen de drie van Breda". Bob Janssen voegt hier nog aan toe, dat moppen vertellen niet een uitgesproken specialiteit van hem is, maar dat hij op feestjes altijd vanzelf los komt en niet meer van ophouden weet als hij succes heeft en dat heeft hij nogal eens. De andere bejaarde Hagenaar C. J. Ruijs waagt zich wel voor de microfoons om een proeve van bekwaamheid in het moppen vertellen af te leg gen: „Het heeft twee vleugels en je eet eruit....? Juist, je neus". Regisseur René Stokvis: „Deze moppen gaan een onderdeel vormen van het komende zomerpro- gramma. Maar wat we hier gehoord hebben is zeker niet een doorsnede van Hollandse grapjas serij. We gaan het verderop proberen en komen later nog wel eens in Den Haag terug". Buiten bulderde de zee, maar niet van het lachen. De beide TROS-mannen zagen er evenmin de hu- TON OLIEMULLER Rond middernacht, het tijdstip dat we dit schrijven, biedt het scherm geen echte nieuwsbeel den bij het „radioverslag" dat de NOS geeft over de operatie Apollo-16. Radio via t.v. blijkt j dan een tekortschietende aange legenheid omdat alles wat te zien is geen echte aanvulling geeft op de gesproken informa tie. Dat gesproken woord wel degelijk versterkt wordt door beelden bewees de VPRO in twee uit zendingen. Eerst in Hans Hel lers reportage uit Fayette (Mis sissippi), stad met de eerste ne ger-burgemeester in de zuidelij ke staten van de V.S. frat gesprek, voorafgegaan door een nogal ineriminerende repor- I tage van demonstratiegrage zwarte politiefunctionarissen, was voortreffelijk. Dit zowel wat het vraag- en antwoordspel betreft als door de wijze waarop het door de camera gevangen werd. Zo maar tijdens een wan deling van de zwarte burge meester door „zijn" stad. Onge looflijk boeiend! Zo boeiend waren de beelden niet in het interview van Joop van Tijn met AKZO-topman jhr. G. Kraayenhoff. Toch een voortref felijk gesprek. Opgenomen (twee weken geleden) op een tijdstip dat de AKZO-moeilijkhe- den bekend waren maar de weerslag ervan nog niet geme ten kon worden. Me niet directe actualiteit bleek een voordeel. Over de AKZO- moeilljkheden is ook per t.v. lang en breed gepraat. Hier kregen we een portret van de man achter die moeilijkheden. Een portret dat gunstig uitviel. De heer Kraayenhoff kwam er uit als realist, zakelijk denkend, sociaal geëngageerd. fo'n uitkomst past niet in het zwart-wit-schema van links: lijkt ook niet te passen in het VPRO-schema. Maar het past volkomen in het schema van Joop van Tijn, de intelligente, zich op zijn taak telkens weer voortreffelijk voorbereidende in terviewer. 'oop van Tijn is het tegendeel van een „rechtse" figuur. Maar hij gebruikt zijn aangeboren spitsvondigheid nooit om zijn gesprekspartners op oneerlijke wijze in een hoek te drijven. Dat maakt elk van zijn t.v.-in- terviews in hoge mate interes sant omdat zijn tegenspelers voor 100% de kans krijgen uit de verf te komen. Benadering die bij t.v. (ook bij VPRO-t.v.!) zeldzaam is. (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Een speciale studiecommissie heeft de minister van Justitie geadviseerd bij het oplossen van misdrijven geen ge bruik te maken van het medium televisie, tenzij het gaat om misdrijven die het pu bliek in hoge mate verontrusten. De „Werkgroep opsporingsberichtgeving per televisie", ingesteld door de vorige minis ter van Justitie schat de nadelen van een t.v. - opsporingsprogramma, zoals b.v. de Duitse t.v. die kent over onopgehelderde misdrijven, vrij groot. Het belang van tv-uitzendingen voor opspo ringsdoeleinden afwegend tegen de mogelij ke nadelen, meent de werkgroep dat deze uitzendingen zeer beperkt moeten blijven. Zij noemt in haar rapport een aantal soor ten ernstige misdrijven, die in aanmerking komen voor tv-behandeling, maar meent meteen, dat ook de gevallen, die onder die opsomming vallen nog van geval tot geval beoordeeld moeten worden. Daarnaast kan van de t.v. een redelijk en verantwoord ge bruik worden gemaakt voor enkele andere doeleinden, die niet met een misdrijf ver band behoeven te houden, zoals het geven van waarschuwingen voor verloren gevaar lijke stoffen, aldus de werkgroep. Met betrekking tot de programma- vormen, ziet de werkgroep wel iets in incidentele opsporingsberichtgeving per t.v. in samen werking met het NOS-journaal. Van die mogelijkheid zou wel wat meer gebruik ge maakt kunnen worden voor zaken, waarin het recherche- onderzoek nog gaande is. In deze gevallen gaat het om een zakelijk be richt met vertoning van een statisch beeld van fle gezochte. Incidenteel is eventueel een enigszins aangeklede uitzending moge lijk b.v. via een interview, op initiatief van justitie/politie dan wel van NOS/omroep vereniging. Van snelle inschakeling van de t.v, verwacht de werkgroep groot voordeel en de minste schadelijke neveneffecten. Voorts is een periodiek opsporingsprogram ma denkbaar voor onopgeloste zaken. Zo'n programma (gedramatiseerd) zal veel voorbereiding vergen. Er zouden niet meer dan twee van dergelijke programma's moeten komen. De werkgroep beveelt een proefneming onder goede wetenschappe lijke begeleiding aan. Politie en justitie zullen over inhoud en vormgeving een ze kere zeggenschap moeten hebben via een begeleidingscommissie, waarin ook verte genwoordigers van omroep, sociale weten schappen en reclassering moeten zitten. Die commissie moet ook adviezen aan de minister geven voor de toekomst. Een se lectiecommissie zal moeten uitmaken, wel ke zaken in aanmerking komen voor een periodiek, groter opgezet programma. Ageeth Scherphuis geeft ons tips voor het vrije weekend (Van onze radio- en t.v.-redactie) DEN HAAG. Vertegenwoordigers van de personeelsraad van de omroep, van de werknemersorganisaties en van de Nederlandse Vereniging van Journalisten hebben de minister van C.R.M. tijdens een hoorzitting in Den Haag opnieuw met grote nadruk gewezen op de nagenoeg onhoudbare situatie voor de werknemers die in de afgelopen jaren is ontstaan als gevolg van de omroepwet, van de wijze waarop deze wordt toegepast en van de financiering van de omroep. Tijdens het ruim twee uur durend onderhoud hebben de vertegep- woordigers van de omroepmedewerkers verklaard dat grote onze kerheid en onrust onder het personeel is ontstaan ten gevolge van de toenemende zendtijdverschuivingen. Allerlei programma- en an dere werkzaamheden in de verdrukking zijn gekomen. Hoewel het onderhoud met de bewindsman een openhartig karaktr droeg, heb ben de resultaten ervan de vertegenwoordigers van de omroepme dewerkers aanleiding gegeven een hoorzitting aan te vragen bij de vaste kamercommissie van CRM. Verwacht wordt dat deze hearing zal worden gehouden nog voor de wijzigingen in de wet op de om roepbijdrage in behandeling komt bij de Tweede Kamer. AN FRANCISCO (ANP) Een expositie van de grootste verzameling van werken van Maurits C. Escher die ooit in de Verenigde Staten is ge toond, is deze week in de Vorpal Gallery in San Francisco geopend. 139 litho's en houtsneden van de onlangs op 73-jarige leeftijd overleden Neder landse kunstenaar, deels uit Vorpals eigen collec tie, deels geleend uit particuliere verzamelingen, zijn tot en met 31 mei te zien. ie tentoonstelling omvat vele van Eschers zeldza me prenten tussen de jaren 1920-30 toen de kun stenaar in Italië, Zwitserland en België woonde, i een benedenzaal van de pittoreske Vorpal Galle ry in het havenkwartier van San Francisco, wordt doorlopend de in opdracht van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken ver vaardigde documentaire „Adventures in percep tion" vertoond. Op de openingsdag trok de tentoonstelling ongeveer 5000 bezoekers. Belangstellenden stonden in lange rijen te wachten om toegelaten te worden tot de zeer kleine kunstzaal. Het werk van Escher is pas in de afgelopen twintig jaar in Amerika bekend geworden nadat een cor respondent van het weekblad Time in een gym nasium in Baarn enkele Eschers had zien han gen. Met de grote populariteit van de kunste naar zijn ook de prijzen van zijn werk omhoog- gegaan: was het twintig jaar geleden nog moge lijk een litho of houtsnede van Escher tussen de 17 en 40 dollar te kopen, op het ogenblik liggen de prijzen tussen de 2.000 tot 15.000 dollar. Er rijden al één miljoen tweede hands auto's op de weg en prak tisch elke dag wordt dat geteal groter. Vooral in deze tijd van het jaar met de vakanties in het nabije verschiet, wordt een deel van het vakantiebudget of de oogst van vele overwerkuren zorgvuldig neergeteld in het kantoortje van de autohande laar. Zolang het om bonafide bedrijven gaat, die de aanstaan de Spanje-reizigers van een ver voermiddel voorzien, valt daar weinig tegen in te brengen. An ders wordt het, wanneer het om bedrijven met een dubbele bo dem gaat, die auto's met door geroeste bodem verkopen. In sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland zijn vier van deze auto's gekocht en vervolgens aan een deskundig onderzoek onderworpen. Daarnaast hebben enkele teams van Veilig Ver keer autobedrijven bezocht, die wagens in de lagere prijsklasse aanboden. Als zogenaamde ko pers onderwierpen zij een groot aantal van deze auto's aan een inspectie. De resultaten van dit onderzoek zijn ontstellend: geen enkele onderzochte auto bleek aan de veiligheidseisen te vol doen. Wat er met tweedehands aanbiedingen in de prijscatego rie van 1000 tot 1500 gulden ook aan de hand is, wordt aangetoond in „Televizier-supplement". Ned. I 21.20 uur. De versierders Vakantie... waarheen? Na Zillertal en Liechtenstein deze maal aandacht aan de Beneden- Elzas. Het TROS-team maakte hiervoor een reis door het kleu rige en zeer fraaie landschap en bezocht de stad Straatsburg met zijn vele middeleeuwse gebou wen. Ned. 11 19.30 uur. Cousin Bette Vanavond het tweede en laatste deel van Cousin Bette naar de roman van Honoré de Balzac. Bette en Valerie hebben al veel schade bij de familie Hulot aan gerecht, maar ze blijven door gaan. Maarschalk Hulot, Crevel, Hector en Fischer zullen ten gronde gaan. Zie verder ons blad van gisteren. Ned. 11 20.21 uur. Concours liippique Een rechtstreekse uitzending van het internationaal springcon cours dat in c\e Houtrusthallen wordt gehouden. Te zien zal o.m. zijn het onderdeel puissan ce, een zeer spectaculair eve nement. De bedoeling is het paard te toetsen bij het nemen van zware hindernissen. Ned. 11 22.00 uur. Hans Hamstra en Josine van Dalsum in het kinderprogramma Orimoa Uit de kunst Op de wekelijkse clubavond van de Haagse Jazzclub, Lobsduin- seweg 305b treedt vanavond be halve het huisorkest The Main stream Five het Kwartet Lex Cohen-Karel Reys op. Toneelgroep Theater geeft op maandag 8 mei in de Koninklij ke Schouwburg de eerste voor stelling voor Den Haag van ,De brave soldaat Sveijk' van Jaros- lav Hasek in de bewerking en onder regie van Jan Grossman. De galerie in het Goethe-Instituut, Herengracht 470, Amsterdam, exposeert van 25 april tot 13 mei werk van Chasper Otto Melcher. In de Hoofdentree van het Neder lands Congresgebouw worden van 21 april t/m 10 mei schilde rijen en aquarellen geëxposeerd van de Antilliaanse kunstenaar Jose Maria Capricorne. ADVERTENTIE Kijkkast Brett Sinclaire ontdekt tot zijn stomme verbazing dat zijn voor vaderlijk landgoed Greenslee- ves, dat in een nogal vervallen staat verkeerde geheel is opge knapt. Samen met zijn grote vriend Danny Wilde gaat Brett op onderzoek uit. Hij vermomt zich als butler. Ze komen er achter dat de nieuwe bewoners van het huis Brett's goede ST 7*7771/1/7 naam willen gebruiken om een M'wu paar niet zo leuke streken uit te halen. Hier wordt natuurlijk di rect een stokje voor gestoken. Ned. 1 20.30 uur. Tips voor de film van Charles Boost en informatie over toneel en ballet van Ageeth Scherphuis j en Anga Arens. Ned. 11 22.25 De kijkkastman heeft een gloed nieuwe serie meegebracht die gaat over dieren en diertjes. Zat. Ned. 1 16.02 uur. In deze allerlaatste aflevering van Orimoa wordt de hele boel weer eens flink op zijn kop gezet. Zat. Ned. 1 16.30 uur. Laten we wel wezen. Tieners voeden zich - behalve met pop en rock - het liefst met prik en friet. Da's niet zo best. Tieners hebben een verhoogde behoefte aan proteïnen. Geef ze kaas uit 't vuistje. Schuif stiekem een bordje met tien van die gouden hits in hun kamer. Gaat heus wel op. Is goed voor ze. VRIJDAG 21 APRIL TELEVISIE HEDEN 1 y»iji NEDERLAND I NOS 18.15 uur Apollo 16 18.45 uur De Fabeltjeskrant' 18.55 uur Journaal EO 19.05 uur Confrontatie 19.30 uur Com nu met sangh 20.00 uur Journaal AVRO 20.21 uur Bijpraten met Bies- heuvel 20.30 uur De versierders 21.20 uur Televizier-suppletn 21.40 uur Voor de vuist weg 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac NEDERLAND II TROS 18.45 uur De Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Kleine mens< grote wensen 19,30 uur Vakantie waaii< 20.00 uur Journaal 20.21 Cousin Bette (tv-spel) 22.00 uur Concours Hippique in Den Haag NOS 22.25 uur Uit de kunst 23.55 uur Journaal 23.00 uur Den Haag TROS 23.05 uur Concours hippique Den Haag MORGEN NEDERLAND I 10.30 uur NCRV 16.00 uur 16.02 uur 16.30 uur 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.35 uur 22.35 i 23.00 Teleac Journaal De Kijkkast Orimoa Fabeltjeskrant Journaal Zwerven met Swit journaal Zeskamp Stilstaan bij gang Je kunt het gelovt niet Journaal NEDERLAND II NOS 14.15 uur Apollo 16 i 14.55 uur Wereldkampioensci- ijshockey 18.30 uur Europese kampioe schappen tafeltenn 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Coronationstreet 20.00 uur Journaal 20.20 uur Verdorven vrouwe 21.10 uur Achter het nieuws 21.35 uur Kort en klein 22.15 uur De noord 20-29 (i mentaire) NOS 22.45 uur Journaal 22.50 uur Wec-eldkampioen-" schappen ijshocké RADIO HEDEN mee .yan (offic sture hofhi paste woor 'Noor )lij spr bouw RIJNS) Rijns krijgi fle b Boun „We tlsche Partij. KRO IS.41 Echo. 1S.50 Vi Marktberichten. 19.00 (S) AU- muzikale talentenjacht. 20.00 In schrijvci fjracti pintenprogramma. 22.00 (S) GtJ V cabaretprogramma. 22.25 Ovi ging. 22.30 Nieuws. 22.3S Den vandaag. 22.50 ,(S) Goal. A (sport)programma met veel m; Een d< 23.55-24.00 Nieuw nn.VKitsr.M ii larok. VARA: 21.« ziek uit de Radio Filharmonisch Orkest Hst: klassieke en moderne 22.30 (S) Licht trio met t__ 22.55 Mededelingen. 23.00 Nlt 23.10 Actualiteiten. 23.~~ 1 Nederlanders: modei ziek. 23.55-24.00 Nieuw BRUSSEL 324 i 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de sold 18.30 Wegwijs wezen. 1S.45 Spul gazlnc. 18.55 Taalwenken. 18.5ri te orkestmuziek. 19.00 Nieuws tualiteilen. Aansluitend: lichte ziek. 19,40 Keurig engels. 19,4 wereld van het boek. 20.00 Co» 21.00 Concertante muziek. Nieuws en de zeven kunsten. Casinomuziek; 23.00 Magie MORGEN PVdA het daan we m Nieuws; 8.41-8.50 Aktualitd 10.00 Luister uit... en luister ren ïaaO^^Nleuws)11 dedelingen. 12.00 Route semen tstoerisme. (12.16 0\ voorlichting: Een programmal dc Kon. Marechaussee. Sam Mededelingen t.b.v. land bouw; 12.30-12.40 Nieuws). Steiger B: Radio Sho Sporlkompas: 14.33-15.00 (S) Country; 15.30 Nieuw: iin.n mm Ti~ voorpagina; 7.45 VPRO: De! 8.00 Nieuws: S.11-S.23 Actu 9.35-9.40 Waterstanden en Voor nu en later. 10.30 (S) informatie: muziek en in show. (11.00-11.02 Nieuws Nieuws. 13.11 Actualiteite VARA-Varia. 13.25 (S> Dit I gin. jongerenprogramma. 1-1.35 Plus het HIRO Maga NOS: 15.05 De komende weck Nederlandse muziekleven. Frans Duits Engels: ee: terprogrnmma. (16.00-16.02 Nletf 16.15 (S) N.O.S.-Jazz. 16.45 If een programma over amntcui sche muziekbeoefening. 17.15 geloof en toekomst: discu VARA: 17.55 Mededelingen. i Nederlands 1 U 20.15. 2.00 Nieuws. 12.03 Wcekei 12.50 Buitenlands persovcra 13.00 Nieuws, weerbericht en T« agenda; 13.20 Gevarieerd Hoorspel. 16.26 Lichte i Nieuws en mededeling* Weegs?) .......O- IS.05 Lichte nuf 18.15 Klankbeeld. 18.45 Sportmtf ae. 18.55 Taalwenken. 18.57 orkestmuziek. 19.00 Nieuws Musicalprogramma. 22.00 Nie ziek; 23.40-23.45 Nieuws. 12.20 door gram speel vorm

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2