rÈ :J Schuld „bloedige zondag" i ligt niet bij Brit.' 1 >ndag eger Minister wil geen CeidócSouACi/nt aparte tehuizen voor demente bejaarden Langman vraagt meer geld voor Derde Wereld Leningen aanpassen aan prijsverloop Conclusie opperrechter: Gestoord worden we allernaar'' kandidatuur Kennedy te gevaarlijk Israëlisch toestel tot landen gedwongen Brief mgr. Simonis „leuke verrassing, maar niet ter zake 1! DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 )M-minister Den Toom kreeg gis- de Bondsrepubliek West-Duits- teravond uit handen van de Duit- land. De huidige minister van Se staatssecretaris van defensie, Defensie, De Koster rechts Berkhan (links) het Grootkruis was eveneens aanwezig. Van de Orde van Verdienste van (Van onze correspondent) LONDEN De Britse opperrech ter lord Widgery heeft zijn rap port voltooid over de oorzaken, die in januari hebben geleid tot de „bloedige zondag" in Lon donderry, waarbij dertien doden vielen. Volgens Widgery is het eerste schot afgevuurd door een sluipschutter, verscholen in de wijk Bogside. Pas daarna trad het Engelse leger In actie. Volgens de opperrechter gaven sommige soldaten blijk van een groot verantwoordelijkheidsge voel, terwijl anderen ernstige ri sico's namen, wat schijnt te be tekenen, dat zij er maar op los schoten. Lord Widgery, die het Britse leger vrijwel volledig schoon wast, meent dat de orga nisatoren van de illegale beto ging in Londonderry tegen de interneringen eigenlijk de schuldigen zijn. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat het leger geen para-commando's gen inzetten om een grote zuive ringsoperatie uit te voeren on der de betogers. Het zalvende oordeel van lord Widgery is van dien aard, dat het grote verontwaardiging ver oorzaakt in Noordierse katholie ke kringen. Priesters, die het bloedbad van Londonderry mee gemaakt hebben, verklaren: ,,Wij hebben met eigen ogen ge- SANTIAGO (ANP) Minister hangman van economische za ken heeft op de Wereldhandels- cbnferencie in Chili meer geld van de rijke landen gevraagd voor de Derde Wereld. Hij drong er op aan dat alle rijke Jinden hun ontwikkelingshulp zo- lanig opvoeren, dat in 1975 een wïtto financiële hulp van 0,7 pro cent van het nationaal inko men wordt bereikt. )e'Nederlandse bewindsman vond vanzelfsprekend dat de ontwikkelingslanden zullen wor den betrokken bij het beraad over het toekomstige monetaire stelsel. Hij pleitte er voor dat na de uitbreiding van de EEG de toegang tot de Euromarkt wprdt verbeterd voor alle ont wikkelingslanden. )e verplaatsing van industrieën naar ontwikkelingslanden zal s\echts kunnen geschieden, wan- nper de economie van de ont wikkelde landen, die deze indus trieën verliezen in andere sec toren groeit. )e Nederlandse regering, zo ver klaarde minister Langman, is bfereid deel te nemen aan rege lingen om de schuldenlast van de arme landen te verlichten. Minstens 70 procent van de hulp verplichtingen dient volgens hem de vorm van schenkingen te hebben, de resterende 30 pro cent moet tegen zodanige voor waarden worden geleend dat het gemiddelde schenkingsele ment van de totale ontwikke lingshulp minstens 86 procent bedraagt. Israël heeft gisteren voorgesteld over te gaan tot oprichting van een vredesfonds voor het Midden- Oosten als inleiding tot een vre desregeling in het conflict met de Arabische landen. Voor de Israëlische afgevaardigde, Gi deon Rafael, zijn rede uitsprak verlieten de Arabische afge vaardigden de zaal. Verplichte keuring per 1 jan. 1975 DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van 1973 zal het wetsontwerp voor een verplichte periodieke keuring van motorrijtui gen aan de Tweede Ka mer kunnen worden aan geboden. Minister Drees Verkeer en Waterstaat) heft, in antwoord op vra gen van het KVP-Kamer- lid Cornelissen, meege deeld dat de Invoering van deze keuring niet voor 1 januari 1975 mag worden verwacht. Er zullen geen maatregelen worden voorbereid om, vooruitlopend op de invoe ring van de wettelijke keuring, reeds nu op te kunnen treden tegen het rijden met kneusjes, zo blijkt uit het antwoord. Wel zal dit jaar. in het kader van de landelijke verkeersacties. een con trole plaats hebben op de technische staat van mo torvoertuigen. 1 iA [L I» Mm 1 y zien wat er gebeurd is. Wij za gen soldaten wild schieten op betogers. Lord Widgery heeft de burgerlijke getuigenissen terzij de geschoven en alleen rekening gehouden met wat de militairen zeiden. Zijn uitspraak verandert echter niets aan wat wij gezien ry". Volgens Widgery zouden er geen dertien doden en evenveel ge innnr wonden gevallen zijn als de be togers geen situatie geschapen hadden, waarin een botsing bij na onvermijdbaar was. Het Britse leger acht zich nu volle dig gewroken en werd vanavond geluk gewenst door de minister van defensie, lord Carrington, en de bevelhebbers in Ulster. Voor William Whitelaw, de Britse minister-president in Belfast, is het rapport-Widgery echter een nieuwe moeilijkheid, die zijn po gingen om de Noordierse katho lieken milder te stemmen, ern stig zal hinderen. In de gegeven omstandigheden lijkt het on waarschijnlijk, dat men zich van katholieke zijde bereid zal tonen om vertrouwen te schen ken aan een Brits politiek initia tief dat tot doel heeft verzoe ning tot stand te brengen. Mevrouw Nixon liet tijdens de viering van het eeuwfeest van een Ame rikaanse vrouwenbond in Robersonville duidelijk blijken dat de tijd van het wasbord voorbij is. Ter ondersteuning van het werk van de vrouwenbond werd een wasbord als .antiek" geveild, waarbij me vrouw Nixon als vendumeester optrad. Hoopgevend, maar er is een JJELANGRIJK en hoopgevend is het dat in de commissie voor social verzekering van de S.E.R. werkgevers en vakcentrales het eens ge worden zijn over de manier waarop tijdens de zittingsperiode vai het kabinet-Biesheuvel de sociale verzekering zal worden afge bouwd. Belangrijk omdat bij deze overeenstemming belangrijke zaken aan d< orde waren: om er enkele te noemen: een hogere uitkering voor in validen, een bodemvoorziening voor zelfstandigen die arbeidsonge schikt zijn, tegen 1975 voor de AOW-en AWW'ers een pensioen da dan gelijk zal zijn aan het netto-minimumloon en „last but no least", een slechts bescheiden bevriezing van de kinderbijslag ei dan nog op voorwaarde dat de financiële baten daarvan aan de so ciale woningbouw ten goede zullen komen. WAANNEER het politiek bedrijf geen nieuwe moeilijkheden gaa' maken, kan de nu rijzende hoop binnen redelijke tijd omgezo worden in goede beslissingen. Toch is er naar onze mening een niei te verwaarlozen „mits": er zullen in het loon- en prijsbeleid geer ongelukken moeten gebeuren. Want al siert het werkgevers- ei werknemersvertegenwoordigers dat zij nu in principe overeenstem ming hebben bereikt over verdeling van de lasten der sociale verze keringen, zal die overeenstemming in stand blijven, wanneer de al gemeen sociaal-economische toestand verder zou verslechteren? Hierbij zijn in de eerste plaats de lonen en prijzen gemoeid. We dur ven daarbij dan niet over het hoofd te zien dat diverse ministers nog met op zichzelf goede plannen rondlopen voor de realisering van belangrijke zaken (onderwijs, woningbouw) die veel geld zuller kosten, dat zoals het zich nu laat aanzien niet alleen uit de belasting opbrengsten kan worden geput. Wanneer in de loonsector verdere compensaties nodig worden en die een inflatoire uitwerking met zich mee dreigen te brengen, gaat d« gevreesde inflatie-spiraal weer sneller draaien. Ook de top der vak beweging heeft verschillende keren erkend dit gevaar in te zien, maar in hoeverre kan de vakbeweging de ontwikkeling blijven con troleren? VfOOR het verwezenlijken van een aanvaardbare sociaal-economische politiek zullen natuurlijk kapitaalverschaffers en werkgevers moeten kiezen of delen. Namens de werknemers zal de vukbewe- ging dit, in het belang van de nu bereikte overeenstemming, ook moeten doen. LEIDEN (ANP) Minister Stuyt (Volksgezondheid) vindt, dat geestelijk ge stoorde en niet-geestelijk gestoorde bejaarden niet van elkaar gescheiden moeten worden in aparte tehuizen. „Geestelijk ge stoord worden we allemaal wel een beetje. Het hoort bij het ouder worden", pl- dus de bewindsman. Hij zei dit gistermorgen bij de opening van het ,,St. Elisabeth Gasthuishof" in IEW YORK (Reuter) Senator Edward Kennedy zal dit jaar niet dingen naar de kandidatuur van de democratische partij voor het presidentschap, omdat zijn moeder meent dat de kans dat hij vermoord wordt als hij dit wel doet, te groot is. )it blijkt uit een vraaggesprek met mevrouw Rose Kennedy, de 81-jarige moeder van de sena tor, gepubliceerd in „Ladies Home Journaal". „Als Edward president wil worden, kan hij beter een andere kans afwach ten", zo zei hij. „Ik geloof dat het gevaar nu te groot is". TTwee zoons van mevrouw Ken nedy, President John Kennedy en senator Robert Kennedy, zijn vermoord. Verdachte van moord op vrouw aangehouden HlIWERPFN (Beiga) De Bel- gische politie heeft een 25-jarige pian uit Deurne aangehouden in perband met de vondst van een gedeeltelijk verbrand lijk van len jonge vrouw in Antwerpen. V een langdurig verhoor ver klaarde de verdachte, dat hij Irijdagavond met het slachtof- er een café in Antwerpen had lezocht en dat hij haar daarna n een verlaten woning had ge- vurgd, toen zij niet op zijn avan- es wilde ingaan. Later was hij laar de woning teruggekeerd jm het lijk in een kist te leggen ën deze in brand te steken. Een wachtpost opent de deur van de militaire gevangenis in Gaeta (Italië) om de Westduitse Anne- lise Wenger en haar advocaten binnen te laten. Annelise is in de gevangenis in het huwelijk ge treden met de voormalige SS- commandant Herbert Kappler, die in de gevangenis verblijft in verband met zijn bevel in 1944 om 335 Romeinen te laten doden. Frankrijk PARIJS (UPI) - De Franse mili taire autoriteiten hebben gister een Israëlisch burgervliegtuig gedwongen tot een landing in Lyon, nadat het toestel boven de geheime Franse kernraket- basis op het Albion-plateau in Zuidoost-Frankrijk had gevlo gen. De machine, een transporttoestel van het type Arava, mocht later doorvliegen naar Hannover waar het vliegtuig te zien zal zijn op een internationale lucht vaarttentoonstelling. (Van onze parlementaire redac- angst voor waardevermindering tie) van besparingen wegnemen. UTRECHT De vereniging van Terwijl het een gewone zaak werknemers in bonk- en verze keringsbedrijf en administratie ve kantoren acht de tijd geko men om ook leningen met name pensioenaanspraken, te goeden op de spaarbankboekjes e.d. te koppelen aan een in dexeringsmechanisme, nu vrij al gemeen aanvaard is, dat de lo nen geïndexeerd moeten wor den, dat wil zeggen aangepast worden aan het prijsverloop. Het is volgens de B.V.A. de hoogste tijd. dat ook besparin gen worden beveiligd tegen uit hollingen door inUatie. Indexeringen van leningen moedi gen ook de spaarzin aan in een tijd, waarin veel geld nodig is voor investeringen door het be drijfsleven en voor collectieve voorzieningen. Deze indexering betekent immers een koop krachtgarantie en zal dus de geworden, dat de lonen tenmin ste stijgen in dezelfde mate waarin de prijzen omhoog gaan, moeten gepensioneerden, verze kerden en kleine spaarders knarsetandend toezien, hoe hun tegoeden en uitkeringen aan be tekenis verliezen door inflatie. Indexering van leningen is niet nieuw, aldus de B.V.A., want met name in Finland is al geëxperi menteerd met het koppelen van de waarde van geldleningen aan het prijsverloop. zodat de waar de van de lening bij aflossing niet kleiner is dan bij het ver strekken ervan. In dit verband dienen geldleningen in twee richtingen te worden verstaan: zowel degene, die het geld ver strekt als die het ontvangt zou van indexering profiteren. Er ontstaat dus zowel een nieuw recht als een nieuwe plicht. Leiden, een in middeleeuw se stijl herbouwd verpleeg tehuis voor ongeveer ze ventig bejaarden. Dr. Stuyt toonde zich bevreesd, dat bij scheiding van tehuizen licht demente bejaarden moge lijk terecht komen in tehuizen voor zwaarder gestoorde bejaar den. Hun zou dan de mogelijk heid tot revalidatie worden ont houden. Bovendien zou de aan trekking van personeel voor te huizen met alleen maar gestoor de bejaarden weieens moeilijk heden kunnen opleveren, zo ver wachtte de minister. Op een gezondheidsdag in Am sterdam zei dr. A. J. Schilstra, voorzitter van de Noordholland se raad voor de volksgezondheid gisteren ondermeer: We kunnen de geestelijk gestoorde bejaar den nog altijd niet de meest ge schikte verzorging bieden. Het gaat bij deze patiënten steeds om de keuze: een menswaardig bestaan of creperen. Als we er niet in slagen voor deze groep voldoende voorzieningen te tref fen, kan beter euthanasie wor den toegepast dan hun lijden nog langer te rekken". Dr. Reinders Folmer van de Am sterdamse geneeskundige dienst noemde het een schande dat de verzorgingstehuizen nog steeds autonoom zijn in hun opnamebe- leid. Hij toonde zich voorstan der van een gecentraliseerd en gecoördineerd regionaal plaat singsbeleid, „anders komen we er nooit uit". Bij de giro geen betere waar jyjlNISTER DREES weigert de toezegging te geven dat de postgiro haar huidige rentepeil op rekeningen zal handhaven. Dit on danks zijn erkenning, dat niets de PTT verplicht om het voorbeeld van de partikuliere banken bij hun renteverlaging te volgen. We vrezen dat de giro binnen niet lange tijd dus zal ophouden de eigenaren van een salarisrckening „betere waar" te bieden dan de banken doen. Minister Drees brengt immers de financiële resultaten van de postgirodienst in het geding en sinds jaren kennen we de klachten van de PTT-directie: de baten van het bedrijf in zijn tota liteit lijken wel leuk, maar de toekomstverwachtingen zijn niettemin somber. Volgens minister Drees worden de gevolgen van de girorontcvergoe- dingen tegen de achtergrond van loonlasten en de pessimistische verwachtingen op de kapitaalmarkt onderzocht. Het is „een dubbel tje op zijn kant" dat hieruit een handhaven van de geldende giro rente voortvloeien zal. Het financiële voordeeltje van „geld op de giro" zal dan vanwege de inflatie helemaal verdwijnen. in Allemaal „mevrouw" St.-Gallen ST. GALLEN (DPA) In het Zwitserse kanton St. Gallen be staan geen meerderjarige „juf frouwen" meer. Het bestuur heeft alle ambtelijke diensten opgedragen zowel schriftelijk als mondeling meerderjarige vrouwen „mevrouw" te noe- (Van c r verslaggevers) DEN HAAG— De briet. die mgr. A- Simonis eind 1971 aan de jongeren In het bisdom Rot terdam hoeft gestuurd is door ruim zeventig procent van de jongeren positief ontvangen. „Men vond het een leuke ver rassing dat oen bisschop aan dacht voor hen heeft", zo blijkt uit een onderzoek dat jeugd- en jongerenpastores in samenwer king met het diocesaan service centrum voor levensvorming on der jongeren van 15 tot 20 jaar hebben gehouden. Twee Amerikaanse hartchirurgen, W. Smail (midden) en Benson Roe (rechts) hebben in San Francisco een plastic hart aangebracht bij een kalf. Volgens beide chirurgen functioneert het kunsthart voor treffelijk. Het onderzoek had tot doel na te gaan welk nut en welke beteke nis er gehecht moet worden aan het versturen van een bisschop pelijke brief aan jongeren. Bij het onderzoek is een groep men sen benaderd die als of meer representatief beschouwd mag worden voor alle r.k. jonge mensen in het bisdom Rotter dam. In totaal werden door het gehele diocees 1873 jongeren uitgeno digd om aan het onderzoek deel te nemen. Drieentachtig procent daarvan wilde, om uiteenlopen de redenen niet aan het onder zoek deelnemen. De resterende zeventien procent heeft een en quêteformulier ingevuld en heeft deelgenomen aan een groepsgesprek. Volgens de gege vens uit het onderzoek zijn de deelnemers „voor het meren deel jonge mensen die gemoti veerd werden door interesse voor de kerk, voor de mening van de bisschop en die graag wilden praten over godsdienst, kerk en de onderwerpen die de bisschop in zijn brief bespreekt. Ondanks het feit dat meer dan de helft vnn de jongeren, die aan het onderzoek hebben deelgeno men. te kennen heeft gegeven de brief „op zich" op prijs te hebben gesteld, antwoordden 39 van de 65 jongeren negatief op de vraag of de brief hun „iets had gezegd". De bisschop gaat naar de mening van een groot deel van de ondervraagden wat te lichtvoetig heen over vragen en problemen die jongeren als echt ervaren. Men proefde In het algemeen weinig begrip voor hun gedachten- en leefwe reld en in de bisschoppelijke brief, zo blijkt uit het onderzoek In het Argentijnse bergdorpje Tu- cuman heeft de politie een van de drie hoofdverdachten van de ontvoering van en moord op de Italiaanse industrieel Sallustro aangehouden. De verdachte is de 24-jarige Eduardo Coppo, die op 16 september uit de gevangenis van Tucuman wist te ontsnap pen. Zuiveringen in Roemenië WENEN (DPA) Het centrnle comité van de Roemeense com munistische pnrtlj heeft deze week een reeks lngri|pende zui veringen in hoge purtij- en rege ringsfuncties uitgevoerd. Wegens „ernstige tekortkomin gen" in zijn werk verloor Dumi- tru Popa zijn post uls lid vun het uitvoerend comité van het centrale partijcomité en als voorzitter van de grote partijaf- deiing Boekarest. Hij is ook Hf- gezet als burgemeester van de hoofdstad. Tenminste acht voor aanstaande leden van het cen trale comité zijn door de onver wachte zuivering getroffen, zo blijkt uit een bericht van het Roemeense persbureau Ager- press over de dinsdag gehouden vergadering van het centrale comité. In zijn politieke draagwijdte nog niet te overzien is het ontslag van de tot de nauwe kring van vertrouwden rond president Ceausescu gerekende Paul Nlcu- lescu-Mizil uit zijn functie als secretaris van het centrale co mité. Hondsdolheid in België THUIN (BELGA) In de Belgi sche olaats Riezea, bij de Fran se grens, is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Er zijn maatrgelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9