1 van Driel ogen Eerste paal voor bejaardencomplex Rijnsbiirgs Corso brengt vertier in Groenoordhal - Mflj .DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 30 LEIDEN Van Jos van Driel, nu al 22 jaar ontwerper van het bloemencorso, wil ik wel eens weten hoe hij dat werk zo lang kan uithouden, of hij er iets mee wil zeggen en wat dan wel. Want ik vind een bloemencorso niet zo vreselijk boeiend. Dus ik maak een afspraak en op een morgen komt hij me halen „om de streek in te gaan". Hij vindt het een geweldig idee, nu eens niet door een man te worden geïnterviewd. „Ik ga het van een heel andere kant benaderen, ik heb het al helemaal in mijn hoofd." Meer dan drie uur heb ik gevraagd en vooral geluisterd. Het antwoord was een praalwagen van frasen, pasklare filoso fieën en diepvriesgedichten, die een geraamte moeten versieren. Als een te jonge man speelt hij de snelle charmeur vol verwach ting naar het nieuwe avontuur. „Leuk hè, vind je niet. Nu den ken de mensen: wat moet zo'n oude vent met een jong meisje", zegt hij lachend terwijl hij gearmd met mij de deur uitloopt. Dan begint de film. 'an de streek zie ik nauwelijks Jets en zeker niets nieuws, want ik heb al mijn aandacht nodig foor de man achter het stuur. Ua de eerste, overrompelende show, gaat hij imij interviewen. ,(Ken je deze streek? Vind je Hem mooi? Nee? Dan indentifi- aeer je hem met de bewoners. Wat vind je dan wel mooi? Bra bant? Hou je zeker ook van Ier land hè. Yes, those Irish...", en Hij vertelt over de mooie Ierse meisjes en het enorme succes dat hij met een corso in Enge land had. „Ik heb nog nooit zo veel mensen op straat gezien. Mooi is dat hè?" Dit lijkt me een aardig moment om terug te komen op ons uit gangspunt: wat is er nou zo mooi aan een bloemencorso? „Als je nou in me kon kijken (laoht), dan zeg ik: kom niet aan een bloem. Als het effe kan, wil ik ook geen reclamefir ma's in de stoet, maar je ont komt er niet aan. Tegen de jongens die ik bezoek, zeg ik: de winst zit niet in het geld, maar in de schoonheid van die bloem. Kijk, sommigen begrij pen dat hè. Daar maak ik iets bij los. En dat probeer ik nou: het ware weer naar voren ha len, de mens naar voren halen in zijn oer... oer. hoe zeg je dat? Ik bedoel, het is allemaal theater, afgedekte toestanden. Ik vergroot de mensen in hun waarde, door ze met die wagens te laten zien: dan kan jij. Ik zet iedereen een kroontje op: You are te King. Door te overdrij ven krijg ik ze waar ik wil". Telkens weer komt Van Driel hierop terug, vertelt dan een verhaal, waarin hij de rol speelt van de nar. Hij voert ook de ar gumenten aan van de nar: ,,Ik vertel mensen wat ze werkelijk zijn. Dat kan ik want ik heb niets te verliezen of te winnen". Verder klopt het beeld ook hele maal: priemende humor, aforis tische filosofieën, trots en ijdel, maar tegelijk kruiperig, mis schien wel echt gevoelig, maar onbegrepen. Inmiddels zijn we in Noordwijk, het einde van de streek, het begin van de tweede acte. Van Driel parkeert zijn wagen midden op het verder bijna lege plein. „Dat vind ik nou leuk hè. Zo midden op een plein gaan staan. Denken de mensen, wat doet die man daar nou." Hij vraagt wanneer ik terug naar Leiden moet. Ik stel een limiet van twee uur (dat loopt toch al tijd uit) waarmee hij niet tevre den is. Opgetogen vertelt hij dat hij een of andere Londense pu- blic-relations-juffrouw een hele middag heeft bezig gehouden, en tenslotte heeft voorgesteld samen met hem weg te vliegen. Gelukkig zei ze nee. De zon schijnt onbarmhartig op Van Driel. Hij ziet er oud uit nu. Ik mag zijn leeftijd raden, een gevaarlijk iets. waar ik me niet aan waag. Hij zegt het bij het scheiden van de markt: 69 jaar. Terwijl hij verder vertelt over veigaderingen, waar hij ieder een in de smiezen had en be narde, en over grote en kleine mensen uit de streek („schrijf dat maar niet op") bedenk ik wat hij nog meer zou kunnen zijn dan praalwagenontwerper: predikant, acteur, verkoper of karikaturen daarvan. Een ding hebben deze beroepen in elk ge val gemeen: show. En Van Driel is helemaal show. Weer onderbreek ik hem met de vraag: „Waarom nou toch dat bloemencorso?" Eindelijk komt er een soort antwoord. „Ach... op een gegeven moment ge- De beide corso-consuls voor een van hun praalwagens. „Mijn zoon is mijn vriend" chend: „Mooi hè. Een soort ex cuus, Schrijf maar op. Ik heb een mooie kop voor je verhaal. „The one-bol-show". Hou je niet van Engels? Niet in een Neder landse krant. Nou ja. dan „De een-bol-per-hoofd-show". Dat heb ik eens berekend. Er wordt hier elk jaar één bol per streek- bewoner de grond in gestopt. Dat zijn 400 miljoen bolbloemen per jaar. Moet je nagaan, bou wen ze daar een Floriade. Zeg gen ze: Kijk eens wat geweldig, zoveel duizend bloemen, terwijl hier elk jaar gratis en vrij 5074 hectare tentoonstellingsterrein ligt „De Gloriade". Kun je zo maar op je fietsje doorheen rij den. Ha. ha er rijdt bijna nie mand meer op de fiets. Dat over die tentoonstelling heb ik ook geschreven (lacht hartelijk) naar de organisatoren van de Floriade. Zullen ze wel kwaad over zijn. Maar dat vind ik nou leuk hè, iets los maken, iets duidelijk maken. Dan wacht ik niet tot er een commissie is, waar je je voorstel kunt indie nen. Ik ben direct, ik boor me gewoon tussen de mensen". ,Ik wil verliezen om te winnen. Ik zoek winnaars, die het moe ten doen. Dan zeg ik: jij denkt, dat ik wil winnen hè, dat ik het allemaal wil doen. Maar als Jij het beter kunt, moet jij het doen, maar dan moet je natuur lijk wel winnen. Tot deze ont dekkingen kom je pas na een tijd. Je leert dan tot erkenning van elkaar te komen. Mensen DE NAR VAN DE PRAAL WAGENS willen gestreeld worden. Ik prikkel hun eerzucht, door ze het idee te geven, dat zij die wagen gemaakt hebben. Maar ik kan ook mensen omver gooien. Echt kwetsen? Nee, ik geloof wel dat ik wat sarcas tisch ben, maar ik zou nooit ie- man echt pijn kunnen doen...!" Hij denkt even na en gaat dan plotseling over op een gedicht dat van Bilderdijk kunnen zijn, maar het is van Van Driel. En dan „Schrijf maar op. Ruimte is tussen dunne muren èn daar omheen. Daarbinnen is de tijd èn daarbuiten. Daardoor heen beweegt de geest de stof. Waar ben ik. Je kunt het ook an ders zeggen hè." Hij pakt mijn bloc en pen en te kent langzaam -+ x: „Hier in ligt alles". Hij kijkt me ver wachtingsvol aan. Meneer Van Driel Wacht op Antwoord. „Jij begrijpt dat he. Ik kan wel hui len. Jij ook? Kun jij ook hui len?" Nee en dat zeg ik hem ook en weer kom ik met mijn vraag. Ik probeer het nu op de wat luchtige Vernantius-toer: „Hoe is 't zo gekomen?" Dat helpt. Even nog blijft hij dro men, maar begint tenslotte te vertellen over Rotterdam, over zijn vader, die smidsbaas was. („Ik heb er veel van geleerd. Ik heb hem altijd zien knutselen".) en over zijn oom. die groente kweker was en bij wie hij op kantoor kwam. „Ik was reuze bijdehand voor mijn leeftijd. Toen Ik 18 jaar was, stond ik tussen de grote jongens assuranties af te sluiten op de beurs. Ik heb daar inzicht gekregen in de handel. Verder heb ik in de assurantiën, trans port en varia gezeten. Daar heb ik stug talen geleerd. Ik ben door die oom ook naar een ac countantscursus bij Ramakers gestuurd. Op school ging het nooit. Mijn vader heeft de vier cent schoolgeld die hij per week moest betalen, teruggehaald. „Heeft niet geholpen", zei hij. Een leuke herinnering waar Van Driel hartelijk om lacht. De sacrale sfeer is weg en de Van Driel van het begin komt terug. De grapjas, die energiek vertelt. Een tikkeltje helmwee naar vroeger klinkt er in door. Als vergoelijking daarvoor: „nou denk je natuurlijk: weer zo'n oude man en die goeie ouwe tijd enzo, ha, ha. Maar het is waar, er gebeurden toen din gen, die nu niet meer kunnen. Ik mis het schouder-aan-schou- der-werk, de saamhorigheid." Als hij ziet, dat ik nog weer eens op mijn horloge kijk, vertelt hij zijn levensloop verder af, snel ler nu, maar nog steeds gelar- deord met verhalen van vroeger en literaire spitsvondigheden. Dan stopt hij weer en begint over sterrebeelden. Als hij zegt een vis te zijn, zou ik bijna In astrologie gaan geloven. Van Driel ls een vis: glas en on grijpbaar, maar als Je goed kijkt doorzichtig. Met kantel- stem oreert hij: „I am a fish, swimming over the waters and..." (lacht en gaat ernstig verder) Ik wil de tederheid te rug. niet profaniseren. Er zijn 'n hoop waarden weg, maar daar moeten we doorheen. Het zaadje moet dood om te kunnen ontkie men." Ik probeer nog even door te gaan op zijn vis-zijn, en vraag of hij zichzelf wel grijpbaar vind. „Een bloem plukken mag niet". Een raadselachtig antwoord. En dat is dan weer overdrach telijk bedoeld, want er volgen verhalen over mooie, begeerlij ke bloemenmeisjes, die hij nog net niet geplukt heeft. „Ze heb ben me nog altijd kunnen foto graferen." Ik begin toch nog een keer over de echte bloemen en het corso waarvoor je ze blijkbaar wel plukken mag". „Misschien komt het uit een soort geloof. Ik laat de hele wereld de wereld en kan me zitten verlie zen in bezigheid. Ik ben een handige knaup. Ik wil alles di rect doen. Als een ander het niet doet. doe ik het zelf. weet je wel. Mijn zoon Kees ook. We werken nu samen. Toen hij pas van school was, lachte hij om die „taarten" die ik maakte. Maar hij doet het nu. Mijn zoon is mijn vriend. Ik kwam In 1950 hier in de streek. Men wilde het VW opheffen. Ik zei: hier heb je miljoenen bloemen, die kun je toch niet opheffen. Er zou 's avonds 'n sluitingsvergadering zijn. Ik was toen meteen de spreker van de avond en het is gebleven, gegroeid". In de derde acte, terug op de re dactie, die goed publiek blijkt, laat hij folders zien, die ook weer doen denken aan „no-busi- ncss like show-business", en waaruit blijkt, dat Vnn Driel een van de hoog-houders van het Hollandse image is: bloem- bollenvelden, molens en melk meisjes in Markense kostuums. Door dat soort reclame, werd mij vorig jaar in het buitenland nog gevraagd of ik wel echt Hol lands was, want ik droeg geen bajen rok en houten klompen. We naderen het einde. En dan komt het: „Ik maak een feest voor ogen en oren. Niet om het geld of de er- kenning. De macht van het doen is het recht van spreken. Ik doe het (heel plechtig) ter ere van schrijf maar op mijn vader, vaders vader en de vader van diens vader en. voor jou en voor ons. Ik doe het uit liefde". En die schoonheid? „Die zie ik, omdat Ik de mensen zie achter de praal. -+ x: daar gaat het om, begrijp Je". Misschien een beetje, mnur me neer Van Driel Wacht Nog Steods Op Antwoord. LUCIA GEURTS Presidente bleef aan IOOGMADE Mevrouw Liever- se-Van der Ploeg Is gisteravond tijdens de jaarvergadering van de NKV-vrouwen teruggekomen op haar besluit af te treden als presidente. Op aandrang van de vergadering besloot zij nog een jaar aan te blijven. In het be stuur werd met algemene stem men herkozen mevrouw Bak- Werkhoven. In de kascommissie nam mevrouw Van Leeuwen- Disseldorp do plaats in van me vrouw Volwater-Di6seldorp. 'e vereniging bestaat op 27 juni van dit jaar 12]/2 jaar. In die tijd nam het aantal leden toe van 26 tot 62. Omdat de oor spronkelijke datum in de vakan tieperiode valt is besloten het feest op een later tijdstip te vie ren. De jaarlijkse uitgangsdag met excursie gaat dit jaar naar dj Glasfabrieken van Leerdam. Het reisje is gepland op 6 mei. a de pauze hield het vrouwelijke taadslid van Woubrugge, me vrouw Syses-Hofstra van Ge meentebelangen, een praatje over het besturen van de ge meente. Het grote gebrek aan ittóicht dat de meeste hebben wat deze materie betreft weet zij aan het onderwijs. Open dag bij [an van Galen ÊIDERDORP De Jan van Ga- lengroep van de Zeeverkenners houdt op zaterdag, 22 april een open dag. waarop alle belang stellenden voor de „natte jeugd beweging" welkcm zijn. t open dag. langs De Zijl, duurt van tien tot vijf uur. Omdat de plaats van handeling wat moei lijk te vinden is. zijn wegwijzers geplaatst vanaf de kruising van Burinamestraat en Sumatra- ftraat. LEIDEN. Op grote schaal worden er de laatste tijd Inbraken gepleegd in radio- en televisiezaken. Gisternacht was een firma aan de Knaaiestraat het slachtoffer. Nadat de inbrekers de deur op een grove manier hadden gefor ceerd. werden er maar liefst zeven televisietoestellen, waar onder twee kleuren meegenomen voor een totale waarde van 9500 gulden. Afsluiting vervuilactie HAZERSWOUDE Als afsluiting van de door de basisscholen ge houden aktie „ik vervuil, jij vervuilt, wij vervuilen" waar aan ook de Mavo-school heeft deelgenomen, zal er a.s. vrij dag, om 2 uur in het Michels- huis een samenkomst worden gehouden, waarbij ook het ge meentebestuur zal zijn verte genwoordigd. Aan het programma zal door de diverse scholen worden deelge nomen. De rooms-katholieke school „Sint Michaël" zal haar leerlingen vragen laten stellen aan de aanwezige leden van de kommissie milieuhygiëne Ha- zerswoude en zal een geluids band afdraaien betrekking heb bend op het milieu. De Johannes Postschool, heeft als onderdeel van het programma een opstel, samenspraak en een verslag van de 5e en 6e klas over milieuhygiëne. De openbare basisschool „De Springplank" verzorgt een im provisatie over „geld stinkt niet". Voorts wordt vertoond een film „Levend water" en dia's over „vuil en schoon Hazerswoude" vertoond door de heer K. H. Dekker, lid der gemeenteraad er tevens lid van de kommissie voor milieuhygiëne. De sluiting zal worden verricht door wethouder L. Verwei j, voorzitter der commissie voor milieuhygiëne. OEGSTGEEST Op het terrein aan de Rhijngeesterstraatweg, naast de Willibrorduskerk, te Oegstgeest heeft burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga he denmiddag de eerste paal gesla gen voor een verpleeghuis en een bejaardencentrum annex bejaardenflats. Het complex wordt gebouwd door de stichtin gen „St. Elisabeth Gasthuishof" en „Huize Roomburg" te Lei-' den. Het complex, hierbij als maquette afgebeeld, omvat 1. het bejaardencentrum resp. Oegstgeest), verzorgingshuis „Rustenborch" 2. 34 flatwoningen voor bejaarde met een capaciteit voor 141 be- echtparen en waarvoor op don- jaarden (121 ingezetenen van derdag 20 april a.s. de eerste Leiden, 20 ingezetenen van paal zal worden geslagen, 3. het verpleeghuis „de Wijekers- looth", dat een streekfunctie heelt met een capaciteit van 110 bedden. 4. een z genaamd zusterhuis, een flat van 4 bouwlagen, ten behoe ve van een deel van het perso neel van „de Wyckerslooth". H' ontwerp van het geheel is van het architectenbureau ir. van Oerle en Schrama te Leiden, de uitvoering berust in handen van dc bouw- en aannemingsmij. N. V. Noorlander en Zn., te Leider dorp. LEIDEN Het jaarlijks Rljns- hurgs bloemencorso - op de eer ste znterdag in augustus - krijgt een veelbelovend Lelds besluit. VVV-Leidcn en de directie van de Groenoordhal willen In sa menwerking met bet corsobe- stuur aan het corso Rijnsburg- Ocgstgeest-Leiden een manifes- tatie verbinden, die dit jaar op gang moet komen en voor vol gende jaren - als er geen Flo riade is - moet gaan uitlopen in een Leidse bloemententoonstel ling met als hoogtepunt de cor sodag. Dit jaar gaan zaterdag 5 augustus de corsowagens niet terug naar Rijnsburg, maar na de optocht naar de Groenoordhal, waar ze 's avonds en op zondag 6 augus tus worden tentoongesteld. Vast staat, dat. deze expositie van 'bloemsierkunst zal worden op geluisterd door een antiekshow, een optreden (op zaterdag avond) van muziekkorpsen, een m ssverkiezing, een wedstrijd in bloemschikken, bloemenver koop, een wandeltocht (op zon dag) en op het buitenterrein wedstrijden in slalomrijden per auto. Het ligt in de bedoeling hieraan allerlei activiteiten toe te voe gen. Gedacht wordt aan een fo towedstrijd (onderwerp: bloe men), demonetiatle In knopen e.d. door de padvinderij, een wedstrijd voor kinderen met hun huisdier, een fietstoertocht, volksdansen, een modeshow, een cabaret van onbekenden, demonstraties in pottenbakken en emailleren, wedstrijden in doelschleten, wedstrijden voor de jeugd in zaklopen, koekhnp- pen e.d., een ringsteekwedstrijd op fietsen e.d. Overwogen wordt verder aan de vooravond - op vrijdag dus - Leidse dixielandorkesten In de Groenoordhal te laten optreden om er een echt swingend week einde van te maken. De organi satoren willen graag kennis ne men van ideeën voor dit bloem rijke weekeinde, waarvoor ze ook nog geen pakkende naam hebben. VW-Lelden staat open voor suggesties. Contributie EHBO verhoogd HOOGMADE De EHBO afd. Hoogmadc heelt, ondanks de ge meentelijke subsidie, de contri butie moeten verhogen om haar werk te kunnen voortzetten. De leden zullen In het vervolg een gulden meer voor het lidmaat schap moeten gaan betalen. De plaats van de heer B. v.d. Salm werd ingenomen door de heer J. M. van Leeuwen. Op 5 mei a.s. zullen de geslaagde nieuwe le den hun diploma's in ontvangst nemen. Als datum van de grote buitenoefening werd voorlopig 17 mei aangehouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7