Cremeren ook in de Leidse regio in toenemende belangstelling Prijsuitreiking Paaspuzzeltocht in nieuwe aula van Volkenkunde Wat u ook moet weten DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Het vorig jaar werden in ons land bijna 18.000 crematies verricht. Dat was 16 procent van het totaal aantal overledenen in Nederland. Vijf jaar geleden was dit percentage nog geen 8 en in 1960 kwam het aantal crematies net even boven de 3500 uit. Er is een duidelijke ontwikkeling die steeds verder voortschrijdt. Al meer dan 54 pet. van de Engelsen laat zich na hun overlijden cremeren; in Brittannië geldt het motto: Save the land for the living, behoudt het land voor de levenden. In Nederland is men nog lang zo ver niet, maar gaandeweg komen er meer stemmen op die zeggen, dat het ook hier die kant uit moet. Een paar weken geleden vroeg men zich in de Leidse gemeen teraad af, of ook niet in deze regio een crematoriumvoorziening gewenst zou zijn. B. en W. reageerden in positieve zin. Binnenkort zou de uitslag van een behoeftepeiling in Leiden en de omliggende gemeenten bekend worden. De grond om in te begraven wordt bij het dichtgroeien van ons land met het jaar schaarser. Velen menen, dat de mogelijkheden van beaarding en verassing met elkaar in evenwicht moeten worden gebracht. Piëteit staat centraal bij een crematieplechtigheid; er gaat veel rust en sfeer vanuit. Het tarief voor lijkverbranding is in februari j.l. op een bedrag van rond 350 gulden gebracht, omvattend gebruik van aula en koffiekamerruimte, muziekinstallatie en eventuele tijdelijke bijzet ting van de as in een urnengalerij (zie foto). Crematie kent geen klassen en is doorgaans financieel voordeliger dan begraven. In het verleden hebben de christe nen het argument, dat crematie van „heidense" oorsprong is en in strijd met de christelijke tra ditie, nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Niettemin was er in feite geen enkel theologisch- dogmatisch bezwaar tegen ver branden in te brengen. Ook een andersoortig modern heidendom heeft crematie sterk bevorderd: Hitier propageerde de lijkver branding als een oer-Germaanse zeden voorzag elk concentra tiekamp van een crematorium. Niet weinige christenen, vooral zij die zich actief tegen het na- zibewind hadden gekeerd, kon den zich gevoelsmatig niet los maken van de gedachte, dat crematisme en nazisme nauw verwant waren. Het negatief ef fect had een periode van 20 jaar nodig om geleidelijk te verdwij nen. Dat niet alles van heidense oorsprong voor een christen verwerpelijk is, is trouwens in de eerste tijden van de Kerk aangetoond door het „christiani seren" van talrijke heidense Romeinse gebruiken en gewoon- Van reformatorische zijde koos men steeds op bijbels traditione~ le gronden en uit gevoelsover wegingen voor begraven; er was evenwel geen verbod. Tot 1964 is dit in de Katholieke Kerk anders geweest. Degenen die wensten te worden gecre meerd werden tot dan toe door kerkelijke straffen getroffen. Het pauselijke besluit tot ver zachting in de toepassing van die straffen kwam in feite neer op een algehele dispensatie van het crematieverbod. In 1967 ver- scheen een Nederlandse liturgi sche uitgave, waarin de volledi ge erkenning van crematie door katholieken een feit werd. „Crematie? Geen problemen", zegt thans pater J.D.M. Sweerts, dekenaal assistent van dr. L.G.A. van Noort, deken van Leiden: „Er worden al heel wat katholieken gecremeerd. Je hoeft daar echt niet lang over te praten. Of de meps nu uit het stof der aarde of uit het stof van de oven moet herrijzen is geen punt. Crematie is ook wat hygiënischer en kan een bijdra ge leveren het bekampen van het ruimtegebrek in een dicht bevolkt land." De Leidse Kath. Begravenisonder- neming Ad Sanctos verzorgde in 1971 in totaal 15 crematies: v.a. 1 jan. tot 13 april j.l. waren het er al 8. In nog sterkere mate zet deze tendens zich voort bij andere begrafenisondernemin gen, zoals Van der Luit en Van Ingen Schenau (Eenvoud), die de ontwikkeling mede toeschrij- graafplaats Rhijnhof, er is. Ik heb het al zo vaak meege maakt: van de plechtigheid rond een crematie gaat een gro te rust uit. Het is bepaald heel stijlvol, je staat nooit in weer en wind in de aula. Die rustge- gelopen. Je lichaam hoeft je niet onverschillig te laten. Voor mij is het punt: verbranden, lie ver dan de grond in. Overlijden is nu wel uit de taboesfeer, je moet er met je naasten over kunnen spreken." Ook voor katholieken geen probleem ven aan de taak drastische ver hoging van de grafrechten. In Leiden gingen deze rechten mi nimaal omhoog, maar Leider dorp verhoogde de rechten van 200 naar 400 gulden. In de Leidse gemeenteraad is PvdA-fractievoorzitter M. van Aken een van de lieden die cre matie sterk voorstaan. Al jaren houdt hij zich met dit probleem bezig. „Wel ben ik van mening, dat iedereen moet worden vrij gelaten in de keuze tussen be graven en cremeren. Aan de andere kant is het mijn overtui ging, dat de belangstelling voor cremeren in Leiden en omstre ken zal toenemen als de moge lijkheid, bijvoorbeeld op de be- Het crematorium in Velzen vende sfeer is toch bij een begrafenis bij zo'n laatste gang van mand die je na aan het hart lag. Je zult mentaal moeten zijn ingesteld op de aanvaarding dat dit aardse leven eenmaal is af- ts. dat je Bestuurlijk gezien is begraven I hebben, ruimtelijk een groot probleem. De katholieke begraafplaats Zijlpoort is gesloten; er wordt nu ruimte geschapen voor het katholieke volksdeel op Rhijn hof. „Maar ik weet niet of we zo ongelimiteerd door kunnen gaan," vindt Van Aken; „op Rhijnhof komt er nu weer ruim te bij voor 1392 (kath.) begra vingen gedurende negen jaar. Het staat vast, dat 'de jonge ge neratie die zich in onze gemeen ten vestigen veel meer crema- tieminded is dan die welke thans tegen de AOW aanloopt. Crematiemogelijkheid is zonder meer een gemeenschapsvoorzie ning die in een pakket voor de regio thuishoort. Daar valt niet over te discussiëren. Een cre matorium voor Leiden en omge ving zou in de helft van de ze ventiger jaren in de Leidse re gio aanwezig moeten zijn." De gang naar het crematorium (in Den Haag of Velsen) noemt de heer Van Aken een lange, tot nog toe. De Leidse begrafenisondernemers zijn het er niet unaniem over eens. dat de behoefte aan een eigen crematorium in Leiden wel zo groot zou zijn. „Den Haag is zo dichtbij", meent men bij Van der Luit, „hoewel, het zou ons in tijd schelen." De heer Van Ingen Schenau zegt: „Een crematorium voor deze streken is wel nod g, maar dan beslist geen „eenvoudig" cre matorium. zoals in de Leidse raad is gesuggereerd, want dan gaat toch iedereen naar Den Haag. Ockenburgh bijvoorbeeld is modern ingericht, een beetje luxe zelfs. Ockenburgh zit dan ook - om het zo maar eens te zeggen - dik in het werk. Dat kun je niet zeggen van het Haagse Nieuw-Eykenduynen, dat veel eenvoudiger van ODzet is en veel minder te doen heeft." In Leiden werden in 1970 144 overledenen naar he»t cremato rium gebracht; het eerste half jaar van '71 waren het er al 90, In deze laatste periode waren de aantallen voor het Leidse randgebied 12, de bollenstreek 16(2 2 in 1970). Rhiinstreek 9, Katwijk 14 en noordelijke Veen- streek 1. De Vereniging voor Facultatieve crematie bouwde de eerste Ne derlandse C rematoria: in 1914 die te Velsen en in 1954 de richting te Dieren. Voordien was men voor lijkverbrandingen aangewezen op het Duitse Go- tha, waar in de vorige eeuw al Nederlanders werden gecre- derlandse Crematoria: in 1914 meerd, o.a. Multatuli. Op het ogenblik zijn in ons land 13 cre matoria in gebruik of in aanleg. In Meppel wordt de bouw van een gemeentelijk crematorium voorbereid. Het wordt een z.g. toegevoegd crematorium, een type dat ook in Leiden aan vaardbaar mag worden geacht. In Meppel beschikt men name- Toegevoegd O c? crematorium is hier te realiseren lijk al over bestaande aula en koffiekamer op de gem. be graafplaats. Door toevoeging van een relatief geringe investe ring en met gebruikmaking van aanwezig personeel kan reeds met een gering aantal crema ties rendabel geëxploiteerd wor den. De aanleg van een derge lijk toegevoegd crematorium wordt begroot op ongeveer 550.000 gulden. De bouw van dubbele crematoria - de meeste van de thans be staande behoren tot dit type, in gericht met grote en kleine au la's en koffiekamers en met etn capaciteit van ca. 3400 crema ties per jaar - is uiteraard veel kostbaarder. Ook een z;|. enkel voudig crematorium (één op vangruimte, één aula, één con- doleantieruimte) vergt een fors bedrag: ruim 2,5 miljoen gul den. Te verwachten valt. dat het toegevoegd crematorium in de toekomst op een zekere schaal toepassing zal vinden. De reeds bestaande outillage op de begraafplaats, die dan zowel voor begrafenissen als crema ties gebruikt kan worden, kan worden aangevuld met een oven inrichting. De vaste lasten ver delen zich dan over crematies en begrafenissen en het perso neel kar. voor beide vormen werkzaam zijn. Toeneming \:in het aantal crematies zal leiden tot verlaging van het aantal be grafenissen, zodat aan een min of meer stabiele bezetting kan worden gedacht. De stichting Voorlichtingscentrum Crematoriumbouw in Den Hang is van mening, dat deze ontwik keling niet als een ongunstige dient te worden beschouwd, om dat zij de spreiding van crema toria kan bevorderen. Men kan zich bij deze instantie voorstel len, dat reeds bij enkele honder- ien crematies per jaar (een si tuatie die zich met name in Lei- d'ir. voordoet) op deze «vi verantwoorde exploitatie moge lijk zou zijn. Overigens acht men bij de totstandkoming van nieuwe crematoria samenwer king tussen gemeenten, en even tueel provincies, geboden. In hel kader van de te verwachten gewestvorming is het mogelijk binnen een regio doublures te voorkomen. Wat dit betreft heeft men in het gebied van Den Haag een slecht voorbeeld met Ockenburgh en Nieuw-Ey kenduynen en een crematorium te Rijswijk. In de loop van de jaren is in Ne derland een crematiepraktijk opgebouwd met een traditie die aan de allerhoogste eisen vun piëteit en accommodatie voor de deelnemers aun de plechtig heden voldoet en zelfs onmis kenbaar haar invloed op de gang van zaken bij begrafenis sen heeft gehad. TON PIETERS. Oud-Leidenaar N. Laterveer chef Voorlichting Haagse politie >EN HAAG/LEIDEN De heer N. Laterveer is benoemd tot hoofd van de afdeling Voorlich ting bij de Haagse politie. Hij volgt in die functie op hoofdin specteur W. M. van Andel, die is benoemd tot commissaris bij de zeden- en kinderpolitie. De heer Laterveer was tot vorig jaar verbonden aan het Bureau Voorlichting van de Leidse Rijksuniversiteit. LEIDEN De nieuwe aula van het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat is gisteren middag feestelijk in gebruik ge nomen, met de prijsuitreiking van de Paas-puzzeltocht. De heer Duivenman, wethouder van onderwijs, hing de eerste drrie prijswinnaars een resp. gouden, zilveren en bronzen me daille om. „Leiden is een rijke gemeente", zei hij. „Rijk aan ideeën, rijk aan musea en rijk aan belangstellende jeugd". I Niet alleen de Leidse jeugd had echter voor een complete inva sie in de elf musea en het V.V.V.-kantoor gezorgd, maar ook veel jongeren van buiten de I stad, sommigen zelfs van ver i weg. Dat bewezen al de eerste en tweede prijswinnaressen: Alice van der Heijden «Zoeter- woude) en Monique Mathot j (Hillegom). „Gelukkig maar, I dat jij tenminste uit Leiden I komt", zei de heer Duivenman Wijziging busdienst zaterdag EIDF.N In verbund met het „Bollenccrso", dat op zaterdag, 22 april a.s, door de Bollcn- sireck trekt, zal voor lijn 50 vun de N7.H (de lijn Leiden-llaur- lem v.v.) een gewijzigde dienst regeling gelden. Iet schema voor die dag luidt: i/an Leiden: t/m 9.00 uur tot Haarlem, l/m 10,45 uur tot Ben- nebroek. t/m 13.30 uur tot Hille gom: t/m 14.30 uur tot Lisse; t/m 15.45 uur tot Sassenheim. :/m 17.00 uur tot Warmond. Vanaf 17.15 u. weer naar Huur- Van Haarlem: t m 10.20 u. tot Lei den. t/m 12.50 vervallen, t/m 15.20 uur tot Bennebroek. t/m 15.35 uur tot Hillegom. t/m 16.05 uur tot Lisse. Vanaf 16.20 uur Er moet rekening gehouden wor den met vertraging. Naar en van de Keukenhof, worden in dien nodig extra diensten on derhouden. n der Heyden en Attie de Goede tegen de derde prijswinnares Attie de Goede. Behalve een medaille ontvingen alledrie nog een waardebon en een bos tul pen. Bovendien werd aan Alice ook een grote doos postpapier aangeboden. De overige 20 win ti winnaressen mochten i een waardebon en tul pen komen halen bij de eretafel. •Alle prijzen waren beschikbaar gesteld door leden van het Leids City Centrum. Na afloop van de „plechtigheid" werd een inte ressante kleurenfilm getoond over Siam. De heer Coppers van Alberts Corner, die de puz- zel-tocht-drukte vanuit zijn res taurant zo eens had gade gesla gen. verraste eerst de medewer kenden van de V.V.V. met een Gymlokaal voor Dr. Ariënsschool NIEUWKOOP - Op de hoek van de Lindelaan - iepenstraat in Nieuwkoop komt een gvmniistiek- lokaallokaal voor de Dr. Ariëns- school, althans wunneer de ge meenteraad volgende week don derdag met een desbetreffend voorstel akkoord gaat. Met de bouw van het lokaal is een be drag gemoeid van 570.000 gul- grote taart en koffie en bood gisteren alle aanwezigen (ook ouders en vrienden) een con- In de raad van volgende weck sumptie aun in Alberts Corner. I komt ook aan de orde de stlch- De volledige lijst van gelukki- ting van een tweeklassige r.k. gen is reeds in de L.C.-editie kleuterschool in het bestem- van 14 april gepubliceerd. mingsplan „Bouwlust". LEIDEN —Maandag viert de Ned. Slagerspatroonverenl- ging van Leiden en omstre ken haar 45-jarig bestaan i het Motel in Sassenheim. LEIDEN Zondag zal in de Bijkerk-Leiden-Noord (aula van de Alphons Ariëns- school aan de Timorstraat) een thematische jongen dienst worden gehouden ov „Eenzaam maar niet leen", aanvang 11 uur. I dienst zal worden verzorgd door het Gereformeerde Pe tra-jeugdkoor. Voorganger en predikant is Pater de Ponti. Het thema is geïnspireerd op krantenberichten met als kop: „Reeds tien dagen dood". LEIDEN Vrijdagavond zal op jazz-zolder Hot House het kwintet Enno Spaander man/Martin Verlinden optre den. aanvang 22 uur. Op 28 april zal Peter Grimston, de bekende Amerikaanse zanger naar Hot House komen met het kwartet Rein de Graaf. LEIDEN Op 28 april zal de heer J. de Zwart foeste- liik gehuldigd worden omdat hij reeds vijfentwintig Ja; werkt bij het bouw- en aa nemersbedrijf J. Bekooy at de Oude Singel. De receptie wordt gehouden van 16 17.30 uur in het Ontmoetings centrum. Boshuizerlnnn 38b LEIDEN De Unie v Vrouwelijke Vrijwilligers de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organise ren op 25 en 26 april een merkledingbeurs in het Loge- gebouw, Steenschuur 6. Op dinsdag worden de goederen ingenomen van 14 tot 16 van 19.30 tot 21.30 ut Woensdag is de verkoop v, 9.30 tot 15 uur. (Volgnum mers vanaf 9 uur: uitbeta ling tussen 16 en 17.30 uur). Men wordt verzocht vooral kinderkleding aan te bieden. LEIDEN De Leidse Poli tie SDortverenigine organi seert in samenwerking met de Oranje-strnndloopcomiT sie een trimwandeling op 29 april. De start is om 14 vanaf het strand van wijk aan de Zuid-Boulevard. De afstanden zijn 5 of 10 km, voor de jeugd 3 km. Deelnemerskaarten zijn krijgbaar aan het Bureau vun Politie. Zonnevcldstruat. •OEGSTGEEST In het Rijnlands Lyceum le Oegst- geest zullen van 24—30 april 1972, tijdens de aktie-week „Onderwijs voor Botswana", tekeningen te zien zijn van Ali ikansr kuuli-ini. Deze te keningen vormen 'n onderdeel van een tentoonstelling die tot ert met morcen ui het Congresgebouw ri ^>-1 Haaiz i/orJi g-.D« werk stukjes werden verkregen uit een schoolwedstrijd in Afrikaanse landen welke werd uitgeschreven door de wereldfederatie tot bescher ming van dieren, sectie „Hu man Education" met uls the ma: „Een I'- daad mens en dier". De kunst werkjes zijn tijdens de ten toonstelling te koop, een deel van de opbrengst is bestemd voor „Onderwijs in Bot: •OEGSTGEEST Tijdens de gisterenavond in „Het Witle Huis" gehouden ulge- mene ledenvergadering de Dierenbescherming nfd. Oegstgeest werd de wens gesproken dut vele hondenbe zitters hun huisdier nog wal beter opvoeden zodat stri en lanen niet worden be vuild. Uit een verslag secretaris Teunissen bleek dal de afdeling rond 700 le den telt waarvan Sussen- heim, welke plaats deel i maakt van de Oegstgecster afd.. een zestigtal leden voo haar rekening neemt. Bchoi dens de goedkeuring va Ged. Staten zal de gi-meente Oegstgeest haar subsidie aan de vereniging verhogen i 400 gulden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het dierenpension de Ilnarlemmertrekvuarl, afdeling draagt hieraan 6000 gulden per jaar bij. De heer H. van der Luit werd als be stuurslid herkozen terwijl de heer H. Beumer als ni bestuurslid zijn entree mi te. Penningmeester Gayke- ma zag zijn plaats ga; ingenomen door een jonge kracht. OEGSTGEEST Heden avond te 19.30 uur vcrgudei de gemeenteraad. De agenda vermeldt o.m. grondruil Zoutkeetluan, houwrijpma ken en uitgifte van grond In het plan tan westen van dl Rhijngeesterstraalweg, ii trekking subsidiëring huis houdelijke en gezinsvoorlich ting en bijzonder onderhoud en verbouw raadhuis VOORHOUT De Voorhoutse toneelvereniging Cultuur Verheft voert dinsdag staande in het Dorpshuis blijspel „Zeeman, pas op" van Philip King en Cn.y Falkland; aanvung 20.00 uur De baten komen ton de aan de uitgaansdag de bejaarden. Dinsdagmiddag wordt er ook een gratis uit voering gegeven voor de be jaarden: aanvang 14.30 uur. Zaterdag worden er in heel Voorhout loten verkocht ten bate van de toneelvereni ging. Toegangsbewijzen 1,50, loten per stuk 0,25. WARMOND —Maandag verga dert de Vereniging tot Vie ring van Warmondse Feestei in hotel De Zon aan d> Dorpsstraat; aanvang 20.00

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5