..Belachelijk, dat er plaats is voor pakhuizen Grondprijs noopt tot compacte bebouwing Benefiet pop-festival voor actie „Ook zij" „Tweede vlekMerenwijk: Westerkwartier weigert beslissingsduel met SJZ Ontwerpster Maredorp Oost: Tweede vlek: te duur als slop Nasleep van een handgebaar DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT in ge- „Ik heb er gewoon een affiche-achtige toestand van willen maken" LEIDEN In het Waaggebouw i wordt vanaf woensdagmiddag een tentoonstelling gehouden van ontwerpen voor de binnen stad. De visie van de gemeente Leiden op hoe het eigenlijk wel zou moeten. Het meest opvallen de ontwerp is van Lidie Bossen, 6e jaars studente sociologie („Ik hoop volgend jaar af te stude ren".) Zij is de enige die niet exposeert in opdracht van de gemeente. Op haar kamertje aan de Jan Vossensteeg 31 (twee hoog) laat ze een „kladje" van haar plan zien, dat het gebied Maredorp- Oost (begrensd door Lange Mare, Oude Vest, Haven en Haarlemmerstraat). „Dit'geeft eigenlijk niet zo'n goed beeld daarom moet je het echte plan zien, daar heb ik heerlijk met allerlei viltstiften in zitten wer ken. Het is voor mij heel be langrijk dat het ontwerp als het ware aan de muur kan worden gehangen". „Ik ben tot het ontwerp gekomen toen ik nog in het comité Wo ningnood zat. Ik moest alle hui zen langs om het blaadje rond te delen. Hoe vaak het me toen niet is overkomen dat ik het pa neeltje van de bel moest vast houden om te voorkomen dat ik bel en al er uit zou trekken weet ik niet Vaak was het zelfs niet mogelijk om te bellen, dan moest ik aan het raam tikken, maar ook dat met de grootste voorzichtigheid om niet gelijk met raam en al naar binnen te komen vallen." Lidie gaat ervan uit dat het moge lijk moet zijn voor iedereen om prettig te wonen. Ze wijst door haar eigen kamer. „Je probeert het zelf toch ook zo gezellig mo gelijk te maken. Al zijn het dan wat goedkope dingetjes die ik in mijn kamer heb staan, het ge heel maakt het toch fijn om in te leven". Als grootste sta-in-de weg voor die gezelligheid en rust ziet zij het verkeer. Zeer radikaal is dan ook haar methode om het verkeer uit de binnenstad te krijgen: „Je moet gewoon zor gen dat de binnenstad propvol komt te zitten, dan moeten ze wel". Ze vertelt over een actie enkele jaren geleden, waarbij een tien tal mensen op zaterdagmiddag een paar uur constant over het zebrapad tussen de Maarsman- steeg en de Pieterskerkoorsteeg liepen. Het gevolg was een file van Oegstgeest tot Leiderdorp. „Zulke dingen moet je nou heb ben om de mensen wakker te schudden". In haar plan heeft ze rekening ge houden met parkeerruimte maar altijd zo dat zélfs het aan gezicht van een parkeergarage acceptabel blijft. „Het moet vol gens mij zo zijn dat het een oud huis lijkt waar toevallig nogal dikke mensen wonen". Het hele plan is er vandaar naar de ge veltjes te handhaven en alleen te restaureren. „Als je een stad als Leiden oppervlakkig be kijkt, kan je zeggen dat er over al krotten staan, maar je moet er doorheen willen kijken. Het is jammer dat het achter de ge veltjes vaak zo verwaarloosd is, of dat er een pakhuis in zit. Die pakhuizen zijn een tweede doorn in haar oog. „Het is toch belachelijk dat in een stad, waar zoveel woningnood is, er nog plaats is voor pakhuizen, net op plaatsen waar het leuk kan zijn voor mensen om te wo- Aan de hand van cijfers laat zij zien wat de verhouding is tus sen gezinswoningen en pakhui zen in haar wijk. In de Van der Werfstraat is de verhouding bij na 2:1. „In dat soort straten is het belangrijk het eerst in te grijpen". In „haar" Maredorp-Oost blijken veel mensen te wonen die niet meer kunnen werken. Voor hen worden allerlei gelegenheden geschapen, zich te uiten of con tact te hebben. „Want de straat is niet alleen voor hen die haast hebben of gewoon geen belang stelling voor hun medemens. Om dit contact nog wat te be vorderen is er in het plan reke ning gehouden met een wijkcen trum, dat een dienstverlenende functie (het vroegere badhuis aan de Van der Werffstraat) of een recreatieve functie (een leegstaand clubhuis aan de Jan Vossensteeg) heeft. Maar ook de eethuisjes en restau rants zijn door Lidie niet verge ten. „Als je een plan maakt moet je rekening houden met het feit dat het pas over ver schillende jaren wordt verwe zenlijkt. Het zit er in dat we in de toekomst meer vrije tijd heb ben. Daarom heb ik zoveel re kening gehouden met ontmoe tingsplaatsen". Lidie vindt dat er met planning te veel deelproblemen worden opgelost, die enkele jaren nadat ze een echte oplossing waren, al niet nodig meer bleken, als voorbeeld noemt ze de demping van de Lange Mare om de grote verkeersstroom naar de Haar lemmerstraat op te vangen. „De Lange Mare was voor de demping een prachtige straat, nu blijkt hij voor niets ontluis terd te zijn. Zo zijn er tientallen voorbeelden". Om verdere afbraak te voorko men moet eerst al het door gaand verkeer uit e binnen stad. „De delen, die al gesloopt zijn kunnen misschien gebruikt worden voor de aanleg van par ken (en speeltuinen). De andere delen moeten worden gerestau reerd of in een andere stijl wor den opgetrokken." Vooral de hofjesstructuur wordt veel toe gepast door Lidie. „Dit om te voorkomen dat de mens vereen zaamt. je weet toch net zo goed als ik dat in die kazernes, die ook wel flats genoemd worden, de meeste neuroses en zelfs zelfmoorden voorkomen." Dat is ook de reden dat ze zelfs in de buitenwijken liever geen hoog bouw ziet. „Het is wel te verwe zenlijken, als ze van die pakhui zen woonruimte maken of in ieder geval bewoonbaar maken". Of haar plan oit ten uitvoer zal worden gebracht Of haar plan oit ten uitvoer zal worden gebracht is voor Lidie ook een groot vraagteken. Het is van het grootste belang dat het plan door de buurtbewoners gedragen wordt. Helaas zijn de mensen nog al apathisch. Zo van: „Het wordt van hoger hand gezegd, dus het zal wel zo zijn". Die houding verandert wel bijvoorbeeld in het Haag- wegkwartier. Dat heb je kunnen zien bij de huurverhoging, hoe de hele wijk zich verzette". Volgens Lidie is dat in het Mare dorp-Oost moeilijker te berei ken. „Het is niet zo'n eenheid. Maar ik geloof dat wanneer het plan aan de buurtbewoners wordt voorgelegd en er met hen gepraat wordt ze het wel zullen steunen". LEIDEN De „tweede vlek" van de Merenwijk zal bebouwd ivorden door woningbouwvereni ging „Ons Doel". Het plan, ge legen pal ten westen van de flats aan de Arendshorst en Condorhorst- telt 324 eengezins woningen van drie verschillende typen. Het terrein, waarop het plan is geprojecteerd, wordt omgeven door de Ketelmeer laan, de Stinksloot en een weg, die van de Ketelmeerlaan langs de molen in de richting van de Groenoordhal voert. „Qns Doel heeft voor de verwe zenlijking van zijn plannen een keuze gemaakt uit drie bestaan de woningtypen, ontwikkeld door de architectenbureaus Inbo n.v., Ir. Boon en Frans van Dil len. De drie afzonderlijke typen worden om bouw-economische "redenen bij elkaar gebouwd. Daardoor zal de wijk duidelijk uit drie verschillende delen be staan. Het Inbo-project is vrij •traditioneel. De huizen onder een kap in lange blokken, die hier en daar een paar meter verspringen, de tuinen rug-aan- rug en houten bergingen aan de voorzijde. Dit ontwerp maakt het noordelijke deel van het plan uit. Hetzuidelijke deel wordt Maquette bebouwd met woningen, ontwor- pen door Frans van Dillen: het zijn huizen met een breedte van 6,35 meter, alle zonder een ei gen kap en voorzien van veel glas. Daartussenin, voor de doorgang bussen de beide flats, zijn de Aanmelding studenten 20 hoger LEIDEN Er hebben zich tot rusver 2.367 gegadigden ge meld, die met ingang van het academiejaar 1972—1973 een studie aan de Leidse universiteit willen volgen. Dit aantal bete kent een stijging ten opzichte van het aantal van 1.967 eerste jaarsstudenten in het lopende studiejaar van 20,3 procent. Tegenover een overigens over vrijwel de gehele linie toegeno men belangstelling voor een academische studie staat een "opvallende daling in de interes se voor de studie in de westerse "sociologie (van 99 tot 61, 38,4 procent), de scheikunde (van 104 tot 77. 26,0 procent) en de 'godgeleerdheid (van 18 tot 14, 22,2 procent). Even opvallend is •hiertegenover de gestegen be langstelling voor de studie in de wijsbegeerte (van 9 tot 24, 166,7 procent), de geschiedenis (van 52 tot 98, 88,4 procent), de Duitse taal- en letterkunde (van 11 tot 19, 72,7 procent) de Nederlandse taal. en letterkunde (van 46 tot 75, 63,0 procent), de farmacie (van 53 tot 84, 58,0 procent), de geneeskunde (van 302 tot 450, 49.0 procent), de wiskunde (van '58 tot 86, 48,3 procent) en de bio logie (van 90 tot 122, 35,6 pro- Xent). „uitgewerkte vlek" in de Merenwijk. Op de achtergrond de reeds staande flats. Links de Ketelmeerlaan. In het midden (voor de flats) het plan van ir. Baan. Op de voorgrond: links het project van Inbo NV, rechts het project van Frans van Dillen. woningen volgens ontwerp van Ir. J. Boon. Ze vormen een ex perimenteel element in de wijk: drive-in „stapelwoningen", waarvan het grondplan bestaat uit twee vierkanten, verbonden door een derde -,vierkantje". Daarbinnen vindt men een op stapeling van: hobbyruimte, halftrapje, keuken, half trapje, eetkamer, half trapje, slaapka mer, half trapje. De „tweede vlek" van de Meren wijk wordt omgeven door een lusweg, waaraan enkele par- keerconcentraties zijn gelegen: 340 parkeerplaatsen. Het gehele gebied binnen de lusweg wordt voetgangersdomein. De wandel straten fungeren het duide lijkst in de zuidelijke helft door verbredingen binnen het verspringend bouwpatroon als speel- en ontmoetingsruimte. Privé- en openbaar groen lopen her en der in elkaar over maar verder bood het plan geen enke le ruimte voor een duidelijke speelruimte, noch een simpel trapveldje. De woondichtheid is, als gevolg van de extreem hoge grondprijs tot het uiterste opge voerd: het plan telt 40 woningen per hectare. De commissie voor stadsontwikke ling kon zich wel met het plan verenigen, hoewel ze verzocht de mogelijkheid van het aanleg gen van een trapveldje door het verleggen van een parkeergele genheid, nader te bezien. Dt aanleg van zo'n veldje kan na melijk niet ten koste gaan van de parkeerruimte, die nu al mi nimaal is. Evenmin kunnen er enkele woningen voor worden weggelaten omdat dat te zwaar zou drukken op de exploitatie, die „toch al een krappe zaak is". Het plan moet nog worden voorgelegd aan de woningcom missie. LEIDEN De leden van de Leidse gemeenteraad, die bij herha ling hebben aangedrongen op de bouw van méér eengezinswonin gen, krijgen hun zin. De „tweede vlek" van de Merenwijk zal, volgens het plan van de w.v. „Ons Doel" 324 eengezinswoningen gaan tellen. De exorbitant hoge grondprijs zal extreem hoge huren tot gevolg hebben. Maar de huurders krijgen waar voor hun geld. De drie typen woningen zijn alle ruim van opzet en ze tellen voor het grootste deel vier kamers. Het is toe te juichen dat „Ons Doel" haar huurders zovel leefruimte binnen hun muren heeft willen geven: daar staat tegenover, dat het plan-gebied te klein is voor het grote aantal woningen dat er terwille van de exploitatie :n geprakkizeerd is. Dezelfde woningen, die in het Haarlemse plan „Schalwijk" zeer royaal gesitueerd zijn, staan elkaar hier te verdrukken. De „Tweede Vlek" biedt zo weinig ruimte, dat men eraan zou twijfelen of het gebied binnen de lusweg niet opzette lijk tot voetgangersdomein is verheven omdat een voetpad nog altijd smaller is dan een rijweg met trottoirs: de verhuisauto, de vuilniswagen en „de man van de SRV" kunnen er niet aan de deur komen; brandweer en EHD slechts met moeite. Speelruim te is er nauwelijks. De wijk kan over drie jaar volgebouwd zijn. Wanneer dan nog de huidige toelatingsnormen van de gemeente gelden, betekent dat - bij zoveel vierkamcr-woningen, dat de „tweede vlek" een bijzonder kinderrijke wijk wordt. Nu komt er in de Merenwijk - in het buurtpark - wel een bouwspeelplaats maar die zal blijken, voor een groot aantal kinderen nog altijd te ver weg te liggen. Wie zich aan de hand van de maquette, het grote aantal „blinde hoeken" voorstelt, die gevormd worden door het plaatsen van de houten bergingen langs de straat vóór de huizen, kan zich een beeld vormen van het kattekwaad en de vernielingen, waartoe de zich vervelende kinderen geïnspireerd worden. En van de ergernis onder de bewoners, die „voortdu rend op eikaars lip zitten": ruzie om een auto, die bij gebrek aan parkeerruimte toch op een wandelpad geplaatst wordt; om het gemak waarmee een vuilniszak in het groen of achter een schuurtje wordt achtergelaten omdat de plaats waar de vuilnis auto langs komt te ver is. Kortom: de grote bebouwingsdichtheid van het plan, hoezeer ook onvermijdelijk door de hoge grond- prijse zal naar wij vrezen, de buurt op korte termijn tot een ver pauperde wijk maken. Is dat het geld wel waard? LEIDEN De Nederlandse particuliere kinderbeschermingstehuizen hebben het moeilijk. Telkens weerklinkt een litanie noodkreten: te weinig subsidie, te weinig tehuizen, geen duidelijk regeringsbeleid, onvoldoende overleg De Stichting „Ook zij" is een van de roe penden in deze regio. Zij richt zich tot alle burgers met de dringende vraag „Help ook zij helpen", want de situatie in de tehuizen wordt een algemeen pro bleem als de regering het laat afweten, zo meent de stichting. Het eerste punt op het programma is finan ciële steun aan het tehuis voor 50 jongens „Het Warmonderhek" in Warmond, dat tenminste 40.000 nodig heeft om goed te kunnen blijven draaien. De werkgroep Kinderbescherming van vormingscentrum „Troef" aan de Hogewoerd heeft reeds enige tijd geleden gehoor gegeven aan de oproep van „Ook zij". Hoewel een op 11 maart gehouden straat collecte te weinig opbracht, geeft de werkgroep de moed niet op. In het kader van de activiteiten wordt op 19, 22 en 23 april een gevarieerd program ma georganiseerd in de gehele stad en in Roelofarendsveen, waarbij iedereen aan bod kan komen. De grootste trekker is wel het benefiet pop-festival, dat op 23 april plaatsheeft in de Stadsgehoorzaal van 13 tot 23 uur. Tien top-groepen zullen dan, belicht door de lightshow „pace Odyssey" van Jan Splinter, doorlopend hun kunnen en kun sten laten horen en zien. Behalve de twee bekende Leidse groepen Axis en White Rabbit en de in Leiden beroemd gewor den groep Dream uit Tiel, zullen ook Brainbox, Think Tank, BZN, Moan, Dra ma, Q 65 en de Hobo String Band het po dium beklimmen. Tussendoor zorgen de troebadoers Jan van Rheenen en John Hamming ine. voor muzikale rustpunten. Uiteindelijk gaat het om de niet weg te cij feren centen, dus de entree is 7,50 (kaartverkoop aan de zaal vanaf 12 uur). Tjeerd Scheffer, een van de Troevers, heeft de productie van dit pop-evene ment. Als het allemaal lukt, zullen een aantal rwee van de popgroepen die 23 april in de Stadsgehoorzaal zullen optreden. Boven: Q 65. onder: The Hobo String Band. Tweede-Kamerleden en directeur S. Olie hoek van „Het Warmonderhek" tijdens het popfestival zelf het probleem van de kinderbescherming in Nederland komen toelichten. Zoals gezegd, is bij de samen stelling van het actie-programma aan ie dereen gedacht. Ook aan de kinderen. Voor hen is er allereerst op 19 april vanaf 14 uur een lange, spannende filmmiddag In het clubhuis „Dc Tamboerijn" in Züitl 'A'cc:. Drie dagen later speelt if. het Vijf Bovenhuis, evenc-er.» iu Zuid-Wast, een poppenkust en binnenstadters kunnen dan vanaf 13 uur Oud-Hollandse spelle tjes zouls koekhappen, doen in het Krca- tief Sentrum aan de Breestraat. Op 22 april 's avonds is er in de Tamboerijn een bingo-avond met gratis optreden van de Indiaanse muziekgroep Yaravi, terwijl vanaf diezelfde tijd in de sociëteit Alc- kenburcht in Roelofarendsveen de viool rockgroep Alquin optreedt. Mensen die liever niet naar het popfestival gaan, hoeven toch op 23 april niet thuis te blijven. Zowel het Vijf Hovenhuls als het Kreutief Sentrum houden dan open huis. In het Kreatief draait o.a. een disco en worden broodjes verkocht, aanvung 13 In het clubhuis in Zuid-West worden films vertoond en kan men dammen, schaken (simultaan) of handvaardig bezig zijn. Hoewel geld In deze actie een noodzuke- lijke en belangrijke rol speelt, vindt de werkgroep van Troef dat het uiteindelijke uitgangspunt niet vergeten mag worden: verbetering van de algehele situatie van de purticuliere kinderbeschermingstehui zen in Nederland. Werkelijke verbetering kan pas tot stand komen, wanneer de grondfouten worden opgelost en die lig gen - volgens de werkgroep - voor een groot deel bij de regering. Daarom zullen gedurende de actie-dagen handtekeningen worden verzameld, die op een nog te bepulen datum met een petitie zullen worden aangeboden aan minister Van Agt. Dit zal dan de tweede directe benadering zijn. Drie weken geleden heeft men bij de minis ter al schriftelijk aangedrongen op steun aan de particuliere tehuizen. Op de brief, waarin het beleid van de minister in deze zaak, aun de kaak wordt gesteld, heeft men echter nog steeds geen untwoord ge kregen. Troel hoopt nu, dat deze tweede stap meer effect zal hebben. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de voor zondag vastgestelde beslissingswedstrijd SJZ (Zoeterwoude)—Wester kwartier (Den Haag) waarin moet worden uitge- oorzaak maakt welke ploeg uit de vierde klas KNVB ver dwijnt, zullen de Hage naars niet verschijnen. Vrijwel zeker zal de KNVB dan beslissen dat Wester kwartier twee punten in mindering zullen worden gebracht wegens niet opko men. Indien deze maatre gel wordt doorgevoerd, zal Westerkwartier bij monde van mr. J. L. Janssen van Raay onmiddellijk, een kort geding aanspannen tegen de KNVB. alle misère is ge legen in de op zondag 16 januari gespeelde wedstrijd De Flamin- Westerkwartier. die oor- waaruit werd gescoord ter wijl De'Flamingo's dacht dat het een indirecte vrije schop had moeten zijn, De scheidsrechter had namelijk een handgebaar gemaakt waaruit geconcludeerd /ou kunnen worden dat het een Indirecte vrije schop be- .trof. De Flamingo's stelde dat de reglementen verkeerd waren geïnterpreteerd. spronkelijk in de stand 1—1 ein- De KNVB bepaalde dat zeven en digde. Het bestuur van De Fla mingo's ging hiermee evenwel niet akkoord en grondde het verweer op het feit dat de scheidsrechter zeven en een hal ve minuut voor het einde een directe vrije schop had toege- i halve minuut moest worden overgespeeld, te beginnen met de stand 1—0 voor De Flamin go's. Afgelopen zondag werd het restant gespeeld, onder protest van Westerkwartier. De uitslag bleef 1-0. kend aan Westerkwartier Zowel Westerkwartier als mr. Janssen van Raay zijn van me ning dat de KNVB de reglemen ten verkeerd heeft toegepast. Door de uitslag 1—0 eindigden Westerkwartier en SJZ gelijk zodat een beslissingswedstrijd werd vastgesteld voor zondag 23 april. Mr. Janssen van Raay heeft de KNVB ervan'in kennis gesteld dat Westerkwartier on der geen beding deze wedstrijd zal spelen. De KNVB heeft daarop aan het bestuur van Blauw Zwart, op welks terrein zou worden gespeeld, medege deeld dat het terrein voor aan staande zondag in orde moet worden gebracht voor de wed strijd. SJZ heeft, eveneens tele grafisch, mededeling ontvangen dat het beslissingsduel voort gang zal vinden. SJZ zal derhal ve In Wassenaar verschijnen, de spelers zullen zich omkleden en dienen een half uur te wachten waarna de scheidsrechter zal laten inrukken omdat Wester kwartier niet is opgekomen. Westerkwartiers voorzitter F. Bersch: „Onder geen voorwaar de spelen we". Mr. Janssen van Raay: „Indien Westerkwartier wordt bestraft, muak ik een kort geding aanhangig en ik ben ervan overtuigd, dat ik het win. Het is een zeer simpele zaak. Die 11 moet gehandhaafd blij-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3